21a jaarcanc HET NIEUWE AVONDB LAD dinsdac270CT06ER 193,> Spektakel in Breda. IJMUIDEN Centraal Administratie Bureau. De regeeringssteun aan de trawlvisscherij. Het Visscherij contract. De kustvisscherij en de visscherij in het IJselmeer in September. België's vischuitvoer naar Frankrijk. De werkloosheid. Fietser stak zonder teeken den weg over. VOOR DEN- -POLITIERECHTER IJMUIDER COURANT I Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestaagen. I adVERTENTieNl—s regels f 0.75. Elke regel meer Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. I *5 et. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten- Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM 068 van Vraa& en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel I meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van ƒ2000-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. De Nederlandsche voetbalsport is Zondag weer eens geblameerd. Ditmaal in Breda. Daar werd een eerste klasse competitiewedstrijd ge speeld tusseheh N. A. C. en B. V. V. (den Bosch). Drie minuten voor het einde, toen N A. C. met 52 de leiding had, gaf (volgens de mededeelingen in het N. v. d. D.) de scheids rechter den Bredaschen speler v. d. Linden een waarschuwing wegens een begane overtreding Terwijl hij daarmee»bezig was liep de B. V. V.- speler de Rooy op v. d. Linden toe en trac- teerde hem op eenige schoppen. De scheids rechter zond de Rooy meteen het veld uit, maar nu gingen ook andere spelers zich met het geval bemoeien. Een ware chaos ontstond publiek liep het veld op, de scheidsrechter staakte den wedstrijd en de Bredasche kan tonrechter, mr. ter Veer, ging in de kleed kamers diversen spelers verhooren afnemen. Daarna requireerde hij een detachement ma réchaussees en pas toen dat verschenen was achtte men de situatie veilig genoeg om de resteerende drie minuten voetbal te spelen. De stand bleef daarin onveranderd; N. A. C. won met 5—2. Nu behoort Nederland nog steeds tot de lan den die de openbare arde uitstekend weten te handhaven. Met de Scandinavische staten vormen wij een uitblinkende groep op dit ge bied. Het is een toestand, waaraan verbonden een reputatie, die beide zeer veel waarde heb ben. Wij hebben den naam een rustige, beza digde natie te zijn die wars is van straatge vechten, om te zwijgen van zulke dingen als politieke moorden, en die ondanks de scherpe politieke tegenstellingen van den tijd haar afkeer van bruut geweld handhaaft. Het is mij niet duidelijk waarom in de voet balsport dingen moeten voorkomen, die deze reputatie schaden. Dit nieuwe voetbalseizoen li alweer begonnen met incidenten en ruw spel in verscheidene wedstrijden. Nu komt deze Bredasche vertooning, die eenvoudig naar niets lijkt en werkelijke schade voor „de na tionale eer" béteekent, in tegenstelling met een nederlaag van het Nederlandsch Elftal, die er niets mee uitstaande heeft. Dat een kantonrechter zich genoodzaakt ziet militaire bewaking te laten aanrukken om een voetbalwedstrijd te kunnen laten uit spelen bewijst dat veel strenger optreden van den K. N. V. B. tegen wangedrag van spelers en publiek noodzakelijk is. De malle over schatting van de beteekenis van sportresulta- ten, waarbij men van de sport een levens zaak inplaats van een ontspanning maakt, leidt blijkbaar tot dergelijke zotte excessen als zich in Breda hebben voorgedaan. Wordt thans tegen deze dingen niet onmiddellijk met groote beslistheid opgetreden, dan zal de besmetting zich weldra in nog erger wanorde doen gelden. Dit zou de voetbalsport vele vrienden, die het goed met haar meenen, gaan kosten. Sport kan uitstekenden invloed op jonge snenschen hebben, als zij niet alleen naar den letter maar ook naar den geest op voedt, de code van sportiviteit boven alles handhaaft en zelfbeheersching daarbij voor opstelt. Wordt het een wilde jacht naar leeg succes, waarbij dan bovendien dat bekrompen en onbeduidende doel allerlei bedenkelijke mid delen excuseert dan zullen steeds meer ouders er voor gaan bedanken hun zoons hieraan bloot te stellen. Niet alleen en, niet in hoofd zaak om het physieke gevaar, maar vooral om de schade aan hun karakter. En met anderen zullen die ouders hun belangstelling en daarmee hun steun aan de voetballerij onttrekken Dit wat het gevaar voor de sport zelf be treft. Ik heb hierboven al gezegd, dat wij de vaderlandsche reputatie van sterk-georgani- seerde en gehandhaafde openbare orde ook moeten meerekenen. Als de K. N. V. B. niet over voldoende machtsmiddelen beschikt om overal de orde op de voetbalvelden te hand haven, als een toevallig-aanwezige kanton rechter zelfs militaire politie moet requiree- ren om de situatie te redden, dan zal de K. N. V. B. goed doen door overleg met de autoritei ten te plegen en het resultaat daarvan bekend te maken in dusdanigen vorm, dat de preven tieve werking alleen wel heilzaam moet zijn. Het ligt niet in den aard van den Neder lander, een dergelijke janboel als nu weer te Breda vertoond is te dulden. Hij vraagt maatregelen ertegen. Dat doe ik bij deze ook, en ik zal de eenige niet zijn. R. P. DE VOORWEDSTRIJDEN OM DEN MEESTERTITEL. De inschrijving voor de voorwedstrijden om den meestertitel zijn gesloten. De belang stelling voor deze wedstrijden blijkt uiterst gering, daar slechts vijf spelers inschreven nl. C. Bais, H. de Boer, C. Suijk en H. Laros, IJmuiden en P. H. Meure, IJmuiden. Jaarverslag over 1935. Volgens het zoo juist verschenen jaarverslag van het Centraal Administratie Bureau van het Visscherijbedrijf en Aanverwante Vakken te IJmuiden is het bestuur thans samenge steld uit de heeren Joh. Polderman, voorzit ter, L. Poortenaar, Ir. F. Thiel, C. v. d. Valk, K. Wijnschenk en F. P. Vermeulen. De finan- cieele commissie is samengesteld uit de heeren Ir. F. H. Duchsinga, Jac. Frater Smid en J. L, Uitzinger. Ten aanzien van de werkzaamheden, door het in dienst van het Bureau zijnde personeel verricht, kan volstaan worden met de opmer king, dat deze zich precies op hetzelfde terrein bewogen hebben als de voorgaande jaren. In de eerste p-laats heeft het Bureau ten behoeve barer leden de uitvoering der Invaliditeits wet in handen gehouden en heeft zich verder wederom belast met de administratieve ver plichtingen, voortvloeiende uit de andere op de aangesloten bedrijven betrekking hebbende sociale wetten, alsmede de Inkomstenbelas ting wet. Uit het vergelijkende overzicht van het aan tal mandagen gedurende de laatste vijf jaar blijkt, dat de gestadige achteruitgang van het aantal mandagen, welkë in 1930 begonnen is, nog steeds niet tot stilstand gekomen is. mandagen opvarenden en tos personeel 1935 262.829 1934 272.358 1933 169.979 (stakingsjaar) 1932 303.966 1931 505.692 In 1929 was het aantal mandagen 704.618, zoodat de werkgelegenheid sindsdien met 60 pet. is verminderd. De omslag over de leden kon worden gehand haafd op 10 cent. Volgens de rekening en verantwoording be droegen de lastensalarissen f 6040, alge meene onkosten f 2984,67V2, koersverlies op ef fecten f 87,50, afschrijving inventaris, totaal f 9212,17^, de baten: subsidies f6350, diverse baten f 3392,30, interest f 218,07, reserve du- bieuse debiteuren f 96,78, totaal f 10.057,15. Het gebruik incl. reserve invaliditedtszegels bedroeg f 27.127,8714, terwijl door leden-werk gevers werd'bijgedragen f26.282,90. WERKLOOZEN V. V. ROOD-WIT Organiseert een cabaret-avond. Dat er nog een gezonde geest in de werk- loozen voetbalvereeniging Rood-Wit zit, be wijst wel, dat zij het aandurft een cabaret avond in Het Wapen van Velsen te geven. Het programma zoo doorziende, zal deze avond dien van het vorige jaar nog over treffen en hoe werd er toen al niet over dien avond gesproken. De bekende Hollandsche humoristen ge broeders de Vos zullen zeker bij het publiek in den smaak vallen. G. de Vos verzorgt het komische gedeelte en treedt tevens op als conferencier, zijn broer P. de Vos zal met zijn parodieën en karakterstukjes zeer ze ker den bijval van de bezoekers winnen. Ac cordeonliefhebbers kunnen hun hart opha len aan het optreden van Theunissen, de be kende Haarlemsche accordeonist met een speciaal voor hem gebouwde accordeon. Mr. Palmer zal iedereen versteld doen staan door zijn ongelooflijke vingervlugheid. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door John Cotten and his 5 musicians en onze plaatsgenoot de heer Jac. Nat zal eenige zij ner nieuwste nummers ten beste geven. Na afloop zal een gezellig bal dezen avond besluiten. NA DEN STORM. De stoomtrawler Emma IJM 177 heeft met slecht weer te kampen gehad. Ook van dezen trawler ging de scheepsboot verloren en met de boot het rijwiel van een der opvarenden, dat deze in de boot vastgesjord had, omdat hij het op de reis wilde repareeren. De Zwaluw IJM 29 kwam terug met inge slagen schijnvuren. In zijn laatste Visscherij Snufje heeft „Pie terman" gewezen op de plannen van de Re geering, om een bedrag, naar verluidt f 100.000 beschikbaar te stellen tot steun van de trawlvisscherij. Van welingelichte zijde vernamen wij in middels de bevestiging van dit bericht. Om trent de wijze, waarop de steun verleend zou worden schijnt echter nog geen omlijnd plan te bestaan; het is echter geenszins de be doeling, met kwistige hand op de kantoren der reeders hier en elders met guldens en rijksdaalders te strooien en het genoemde bedrag van f 100.000 moet dan ook be schouwd worden als een bedrag, dat als maximum zal worden beschikbaar gesteld en niet als een som, die onder de reeders ver deeld wordt. De uitkeering zal, zoo vernamen wijver band houden met de besommingen. Indien een boot gedurende een bepaald tijdvak niet aan een zeker bedrag komt, zou de regee- ring uit het fonds bijspringen. Hetzelfde geldt ook voor de trawlloggers. Inmiddels Is de positie der reeders ve-el ver beterd, vooral wat die der trawlers betreft Vooralsnog zouden dus alleen de trawllog gers voor een uitkeering in aanmerking ko men. Bij de trawlers echter zijn zoowel wat de schelvisehbooten als wat de kustbooten betreft, de besommingen van dien aard. dat vooralsnog voor deze schepen geen steun fonds aangesproken behoeft te worden. Er wordt al weer onderhandeld. De laatste maanden van het jaar zijn voor het visscherijbedrijf altijd de belangrijkste, niet alleen omdat de vischaanvoer dan in den regel zijn hoogtepunt bereilkt, maar ook om dat November en December de maanden zijn, die voorafgaan aan den vervaldatum van het collectieve contract. Zooals men weet, had de Reedersvereeni- ging verleden jaar gebruik gemaakt van haar recht, het loopende contract 1935 op te zeggen. Zij krwam met nieuwe, voor de opvarenden on gunstiger voorstellen er kwam een staking, die Donderdag 9 Juli na een maand te hebben ge duurd werd opgeheven, doordat de Reeders- vereeniging zich bereid verklaarde, de oude loonvoorwaarden te handhaven, door de op zegging van het contract 1935 terug te nemen. Zal thans het contract door één van beide partijen worden opgezegd? Zullen de reeders thans probeeren uit te voeren wat hen in het begin van dit jaar mislukte; zullen de zeelie den met hoogere eischen komen, nu het leven voor hen duurder is geworden en de uitkoms ten der visscherij beter zijn? We weten nog van niets. Alleen is het ons bekend, dat sedert korten tijd besprekingen zijn gevoerd tusschen verte genwoordigers der werkgevers en die der werknemers. En dat een enkele organisatie in middels reeds deze aangelegenheid met haar leden besproken heeft. Voor de rest is hetafwachten. Groote garnalenvangsten in de Lauwerzee. De Afdeeling Visiscberijen van het Departe ment van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het IJselmeer, waarbij de tus schen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand September 1935. In de Lauwerzee, en den Dollart werd de visscherij drukker, in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten daarentegen minder druk uitgeoefend dan in September 1935. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Lauwerzee en den Dollart en het IJsel meer waren beter, die in de Waddenzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en de Zuid-Hollandsehe stroomen en zeegaten daarentegen slechter dan in September van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoer de visch bedroeg n,l. volgens voortoopige op gave respectievelijk in de Lauwerzee en den Dollart 1.753.863 (822.768) K.G. en f24.199 (f 11.183), in de Waddenzee en het niet-afge sloten gedeelte van de Zuiderzee 2.221.907 (2.147.329) K.G. en f51.234 (f59.143), in het IJselmeer 463.968 (340.891 K.G. en f 180.060 f141.994), in de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten 388.825 (235.925) K.G. en f 23.634 (f23.811). Uit Zeeland werden verzonden 263.644 (389.662) oesters ter waarde van f 18.066 (f 18.954) en 4.548.340 (6.049.570) K.G. mosselen ter waarde van f109.091 (f113.465). In het IJselmeer leverde de aal visscherij met kuil- en kornetten bevredigende resulta- te nop. De aalvisscfoerij met hoekwant verliep gunstig. Hoewel de aalfuikenvisscherij wat beteren vanagsten opleverde dan in de vorige maand, was het resultaat over het algemeen niet gunstig. De vangsten van trekpaling wa ren tusschen Hoorn en Enkhuizen goed, elders nog onbevredigend. De botvisscherij met staan de netten gaf betere uitkomsten dan in den laatsten tijd, vooral benoorden Enkhuizen. Met de kuilnetten en fuiken werd ook meer bot gevangen. De bot was mooi van stu:k en van goede kwaliteit. Verder weird nog baars, die over -het algemeen groot van stuk was, blei, karper, snoekbaars, voorn en winde ge vangen, terwijl jonge snoekbaars zich in voort durend toenemende mate vertoonde. In de Waddenzee en het niet-afgesloten ge deelte van de Zuiderzee gaf de botvisscherij met schutwant betere resultaten dan in Augus tus, hoewel de vangsten nog niet groot waren. Met boefcwant, peur en staande netten werd weinig bot gevangen. De aalfuikenvisscherij verliep over het algemeen nog niet gunstig. Slechts enkele dagen konden bij Wieringen bij de spuisluizen goede vangsten gemaakt wor den. De visscherij op garnalen, welke gekookt werden afgeleverd, verliep wegens onvoldoen den afzet, niet gunstig, evenals de visscherij op garnalen voor de Amsterdamsche markt. De visscherij op garnalen voor de drogerij verliep zeer bevredigend. Er konden voldoende gar nalen worden gevangen. Van de perceelen werden ongeveer 500 balen mosselen afge- vischt voor de binnenlandsche markt, terwijl op de natuurbanken werd geviseht voor den export naar Engeland. De verzending was echter nog niet groot. De visscherij op mosse len voor eendenvoeder werd door elf Wieringer motorvaartuigen voortgezet. In de Lauwerzee leverde de garnalenvis- scherij zeer groote vangsten op, welke voor het grootste gedeelte aan de drogerijen werden afgeleverd, daar de vraag naar consumptie- garnalen zeer gering was. In den Dollart en de Eerns verliep de garna- lenvisseherij met staande kuilen bevredigend, terwijl met de kor ook zeer goede vangsten werden gemaakt. In de Zuid-Hollandsche stroomen werd met de ankerkuilen vrij veel spiering gevangen, doch met de drijfnetten waren de vangsten minder ruim. De aal- en. botvisscherij leverde over het algemeen geringe vangsten op. De garnalenvissdhers vischten ten aanzien van de consumptiegarnalen op beperkte dagtaak, doch er werden vrij veel kleine garnalen voor de drogerij aangeveerd, wat de visscherij nog eenigszins toonend maakte Nieuwe verdeeling van het contingent. Naar wij vernemen zal voor het jaar 1987 een nieuwe wijze van verdeeling' van het door Frankrijk aan België toegestane contingent zeevisch worden ingevoerd. Werd tot nu toe de omslag berekend naar een uitvoer gedurende eenige jaren, thans komen voor een deel van het contingent in aanmerking allen, die vóór 1 Januari 1935 als vischhandelaar in het handelsregister zijn ingeschreven. Als maatstaf voor de vast stelling van het deel wordt gerekend de hoe veelheid visch, door de gegadigden recht streeks gekocht in de vischmijn te Oostende en wel in het tijdvak van 1 November 1935 tot 31 October 1936 DE TRACTATIE GING NIET DOOR. Er was een bruiloft op til aan de Zuidzijde. En de bruidegom die uit hoofde van zijn betrekking tal van vrienden en kennissen heeft, waarmede hij gaarne op goeden voet blijft, meende, dat hij zijn ondertrouw-dag niet ongemerkt mocht laten voorbijgaan. Hij taste vrij diep in zijn beurs en liet eenige secties.... fleschjes bier aanrukken, zoo voor den komenden en gaanden man. Maar hij had wel een zaak, echter geen verlofszaak. En de douane aan de Zuidzijde heeft scherpe oogen. Ze ontdekte ook deze goed bedoelde en feitelijk heel onschuldige ongerechtigheid. De fleschjes bier werden in beslag genomen en onze bruidegom kreeg een proces-verbaal, FRAAIE BESOMMINGEN VAN DE KUST BOOTEN. Het waren gisteren vooral de kustbooten, die fraaie besommingen maakten ondanks dat de vangsten van het drietal, de Emma, Dol fijn en Zeeleeuw vrij gering waren. De Dol fijn had al een bijzondere reis. Voor een uit 55 manden bestaande vangst besomde deze trawler f 2580. De mooiste reis maakte de Emma. Deze trawler had een vangst van 105 man den en besomde f 2890. Maar ook de Zee leeuw mocht met haar besomming: f 2360 voor 65 manden visch tevreden zijn. Tong en tarbot vormden de hoofdbestand- deelen van de vangsten van deze trawlers. Wij willen er op wijzen, dat de opgegeven vangsten dikwijls aan den lagen kant zijn. Ook bij bovengenoemde trawlers was dit het geval. J.l. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekenden ingeschreven 538 bouw vakarbeiders, 290 metaalbewerkers, 58 kantoor bedienden, 21 vrouwel. beroepen, 31 houtbe werkers, 36 landarbeiders, 325 visschers, ha ven- en transportarbeiders, 694 losse- en fa brieksarbeiders, 327 in overige beroepen; ver der beneden den leeftijd van 18 jaar29 bouw- vakwarbeiders, 28 metaalbewerkers, 7 kantoor bedienden, 16 dagdiienstboden, 1 bloemist, 79 losse- en fabrieksarbeiders, 5 in overige be roepen. Het totale aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2485 tegen 2374 de vorige week. Gevraagd worden naaisters (afwerksters) MACHINISTEN-EXAMEN. Geslaagd voor het voorloopjg diploma de heer S. H. Hof te IJmuiden. SLOOPING ZEE- EN KUSTVISSCHERS- YAARTUIGEN. Bij beschikking van den minister van land bouw en visscherij is het bedrag, dat beschik baar was gesteld voor vergoeding aan de eigenaren, wegens stooping van zee- en kust- vissehersvaartuigen, voor welke geen uitvoer- certificaat meer kon worden verkregen, ver hoogd van f 50.000 tot f 100.000. HOUTVERVOER IN VLOTTEN. Eenige jaren geleden is een groot houtvlot van Zweden naar hier gebracht nadat een vroegere poging jammerlijk schipbreuk had ge leden. Na dien hoorde men niet meer van houtvervoer in vlotten. Het blijkt, dat de Russen echter nieuwe po gingen willen aanwenden en op het oogenblik in Leningrad een groote partij hout opvlotten met bestemming naar Klaipeda. Voor het vervoer zal evenwel geen gebruik worden gemaakt van een sleepboot onder eigen vlag doch van een Zweedsche omdat de kapi tein daarvan een groote ervaring op dat ge bied heeft. SCHOONOORD, 26 Ochober. Zondagmor gen begaf de ruim 73-jarige rentenier H. Jelies wonende te Schoonoord, zich per fiets naar zijn zoon, die aan den Sleenerweg te Schoon oord woont. Bij diens boerderij gekomen, stak de fietsrijder, zonder teekens te geven, den straatweg over met het gevolg, dat hij door een passeerende auto werd gegrepen. De auto, welke bestuurd werd door den heer P. Leever uit Rolde, kwam tegen een boom te recht. Van de vier inzittenden bekwamen de bestuurder en de heeren T. Schuring uit As sen en R. Schuring uit Sleen min of meer ernstige snijwonden, welke niet gevaarlijk bleken te zijn. De heer J. Hidding uit Wach- tum werd niet gewond. Dr. Pijbes uit Schoon oord verleende de eerste hulp. De heer Jelies die in de woning van zijn zoon werd binnen gedragen, is daar eenige oogenblikken later overleden. De andere personen konden na ver bonden te zijn, huiswaarts keeren. 1 Twist en tweedracht. Twee jonge vrouwtjes uit IJmuiden kwa men naar den politierechter, de een als be klaagde, de ander als getuige. Ze wonen naast elkaar en die omstandigheid alleen was oorzaak, dat ze slaags waren geraakt, zooals zoo dikwijls het geval is. Een goede buur is beter dan een verre vriend, zei de officier, die daarmee wilde aan- toonen, hoe verkieslijk het is, dat buren in goede harmonie leven en er dan bij de dames op aandrong de strijdbijl te begraven. Dat strijdbijl is natuurlijk bij wijze van spreken, want een bijl was hier niet gehanteerd; er waren meer vrouwelijke wapens gebruikt, te weten een hak van een schoen eenerzij ds en een schaar anderzijds. De juffrouw in het beklaagdenbankje trok den mantel uit en toonde haar blooten rechterarm, waarop eenige strepen zichtbaar waren, welke door de spijkers van den hak veroorzaakt zouden zijn; de andere juffrouw kon dergelijke tro peeën niet toonen, deed 't althans niet, mis schien, omdat ze dan haar hoed had moeten afzetten en haar kapsel in wanorde brengen, want zij zou een schaarwonde aan het hoofd gehad hebben. Het werd haar niet gevraagd, want de eerste juffrouw gaf toe haar buur vrouw met een schaar te lijf te zijn gegaan. Men begrijpt, dat dit alles was voorafgegaan door tal van hatelijkheden, die een gistings proces vormden, waarop te een of anderen tijd een explosie moest volgen en de laatste hatelijkheid, die de explosie veroorzaakt had, zou dan geweest zijn, dat de juffrouw van de schaar een toffee had willen geven aan het kind van de juffrouw van de schoen, welke toffee was geweigerd, tenminste dat maak ten we uit het verwarde verhaal op; mis schien was 't niet precies zoo, maar in allen gevalle ging het om een toffee. Men ziet hier uit wat allergewichtigste gebeurtenissen zich tusschen buurvrouwen kunnen voordoen. De echtgenooten der vrouwen bleven ge lukkig buiten spel; klaarblijkelijk zijn dat verstandige lieden, wat afgeleid kan worden uit een mededeeling van de juffrouw met de armstrepen, dat een der mannen zich voor den strijd had verwijderd omdat hij, zooals hij later zei, voorvoelde, dat er iets ging ge beuren, wat de juffrouw niet aannam, want zei ze, niemand kan toch in de toekomst zien. Ze betrad hiermee een filisophisch terrein, waarop de rechter haar niet volgde, want deze zei, dat de geleerden het daaromtrent niet eens waren en dat dit buiten beschouwing moest blijven. Daarop deed de juffrouw aller lei intieme mededeelingen betrekking hebben de op een recente gezinsvermeerdering, zulks om de snoodheid der andere juffrouw goed te doen uitkomen en voorts ter verklaring van haar zenuwachtigheid, die haar naar de schaar had doen grijpen. Nadat dat alles was medegedeeld eisehte de officier f 10 boete, om duidelijk te maken, dat een schaar gehanteerd moet worden om een lap te knippen en niet als wapen. De po litierechter hield rekening met de intieme mededeelingen, en de zenuwachtigheid, waar om de straf werd bepaald op f 6. De arm strepen konden anderzijds niet bestraft wor den wegens gebrek aan getuigen. Toen kwamen twee mannen voor de rech- terstafel, die er al eerder geweest waren maar toen in andere verhouding, want hij, die vroeger klager was geweest, was nu beklaag de, en omgekeerd. De klager van nu dan beweerde, dat de be klaagde, ook al weer een buur, hem eenigen tijd geleden per fiets in hun straat was ge passeerd en hem toen eenige leelijke scheld woorden had toegeroepen, waarvan rasploert nog het minst onfatsoenlijke was. Verdachte vertelde dat getuige eigenlijk het slechtst denkbare mensch was, dat er bestond en hij wou nog eens gaan vertellen van ge bakken vischjes, een hond en een honden zweep, alles behoorende hij het vorig proces, waarin hij den rol van aanklager had vervuld, maar de rechter wimpelde dat af en was van meening, dat verdachte een lastig oud heertje was. De officier dacht er ook zoo over en eisehte in het belang van de goede orde op straat f 15 boete; de rechter reduceerde tot f 10. De volgende scheldpartij was nu eens niet tusschen buren, maar tusschen familieleden, aangetrouwde dan, want de twee mannen, tus schen wie het ging, waren met twee zusters getrouwd. De moeder van deze vrouwen woon de boven de eene zuster, had een paar aparte- menten van deze in gebruik en hieruit volgt, dat, wanneer de andere zuster bij haar moe der op visite wilde gaan, zij door de woning van haar zwager moeist, die beneden een winkel had. Nu kon men door den winkel, maar men kon ook door den tuin en zoo door de keuken, wat soms liever gedaan werd met het oog op eventueele klanten. Dat met al die omstandig heden rekening moest worden gehouden, wijst al eenigszins op een niet te beste verstandhou ding. De zwagers konden elkaar niet goed zetten en dan is er niet veel noodig om ruzie te krijgen. Op een avond stond de winkelier in zijn keuken, toen zijn zwager, die, zooals hij be weerde, als een dief in den tuin had gestaan, iets wat de offiicer niet goed begreep, de keu ken binnen kwam en hem zonder spreken pas seerde. „Ik zeg goeienavond", zei de winkelier, waar op de ander niet reageerde. „Ik zeg goeien avond" herhaalde de eerste en toen zei de ander: „Daag!" om naar boven te gaan naar zijn schoonmoeder. Maar dat „daag!" had 't hem gedaan, want dat vatte de winkelier niet op als een behoor lijken groet, maar als: „loop naar de maan" of iets dergelijks. Hij werd daarop zoo boos, dat hij zijn zwa-ger uitschold voor schoft, schooier en ploert en de zwager klaagde hem daarvoor aan bij de politie. De officier vroeg' f 15 boete, de rechter gaf f 12,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1