HET NIEUWE AVONDBLAD Storm Woensdag weer aangewakkerd. Aanbieding van een Nationaal Huwelijksgeschenk 21e JAARGANG No. 304 DONDERDAG 29 OCT. '36 Nog steeds geen nieuws van de SCH. 179. Bij de strandvonderij berusten stille getuigen. Thans kalmer weer. De aard van het geschenk. De samenstelling der Comité's. Oproep aan het Nederlandsche Volk. Deelneming van de Koningin. Berichten aan Zeevarenden. SANTPOORT Ameland heeft veel te lijden gehad. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., pci maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kfennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 V«rscfiijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM üKTENTIëN1—d i egels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand. voet of oog: f250.- bii verlies van een duim: ƒ150.- bij verlies van een wijsvinger; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobasongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marlne-vaar- tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien netzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.T/> Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Hoe druk de veerdienst het uau. u,., ae vischhal de Neeltje Jacoba. Zeelieden beweren zulk een storm nog nooit te hebben meegemaakt. Zal de ramp van den logger SGH 68, waarbij vijf menschenlevens verloren gingen, worden overtroffen door een ramp, waarbij haast drie keer zooveel slachtoffers te vreezen zijn? Zal Sche- veningen door dezen najaarsstorm in diepen rouw gedompeld worden? Zal opnieuw de predikant zijn zwaren rondgang moeten maken, om ouders en visschersvrouwen woorden van troost toe te spreken met het verlies van zoon of echtgenoot? Er is nog steeds geen nieuws van den logger SCH 179. Er leeft nog hoop in de harten Van familie en vrienden van de veertien man, die met den logger naar zee waren gegaan, maar naarmate de tijd verstrijkt wordt deze hoop geringer. Nog geen nieuws van de SCH 179- Maar bij de semaphore liggen eenige stille getuigen: strandvonderij-goed. Er ligt een breel, ge merkt SCH 179, er ligt een halve, hoefijzer vormige reddingsboei. Daarop staat alléén „179". De drie hoofdletters staan op de andere helft, die wellicht hier of daar op het strand is aangespoeld. Wie heeft erg in deze alle- daagsche dingen, die gemeengoed zijn in elke visschersplaats? Zal men straks een drama kunnen ensce- neeren rondom deze breel en deze kapotte reddingsboei? En dan is er nog de aangespoelde scheeps- boot. Vele scheepsbooten gaan in zulke stor men als wij thans hebben beleefd verloren. De kracht van de golven is groot en niet altijd liggen de booten op onze visschersvaartuigen onwrikbaar vastgesjord. „Het vinden van deze scheepsboot behoeft geen reden te zijn tot ongerustheid" heet het dan. De schoorsteen van de Adriatic sneuvelde in den strijd, 1 Ook hier is het geen bewijs ook de boot van de SCH 179 kan zijn losgeslagen, maar de stilte rondom den logger is angstwekkend. Gisteravond tegen zes uur is het Hospitaal- kerkschip in IJmuiden binnengekomen. Van de bemanning vernamen we, dat men de SCH 179 niet gezien heeft. Allen visschersvaartui gen is verzocht te laten weten als ze den ver misten logger gezien hebben. Niemand heeft hem gezien. Een angstwekkende stilte; er is reden tot twijfel, maar nog niet om te wanhopen. Trawlers varen niet uit. Eergisteren en gisteren is er geen enkele trawler uitgevaren, zoodat thans ongeveer een 25-tal booten door den storm wordt op gehouden. Veertig a vijftig zullen thans nog op zee zijn, welk aantal voortdurend vermin dert, omdat nu de storm niet meer zoo hevig is als Dinsdag, de booten zonder veel gevaar binnen kunnen komen. Niet alleen materieele schade. Het is niet bij materieele schade alleen ge bleven. Reeds voordat de motorlogger Mar- tenshoek IJM. 283 binnen was liep het gerucht, dat een der opvarenden zeer ernstig aan het hoofd gewond was. Gelukkig bleek bij binnen komst van den logger, dat het nog al meeviel. Toen het schip over stag ging kreeg de stuur man L. Haasnoot, wonende te Noord wijk aan Zee de giek tegen het hoofd. Hij kreeg een hoofdwonde, die zich wel ernstig liet aanzien, maar het viel toch mee. Haasnoot werd per auto naar dr. Rutten vervoerd, die de wonde heeft verbonden. De Gorredijk verloor 213 van de vangst. Alle schepen hebben het slecht gehad; ook de stoomlogger Gorredijk IJM. 490. Deze was j.l. Zaterdag gaan varen. Maandag was de logger te midden van een rijke haringvissche- rij. Er werd een schot gedaan, dat meer dan raak was en spoedig had men 5 a 600 manden haring aan boord De logger zou met deze mooie vangst „naar huis", maar door den storm was het onmogelijk binnen te komen. Dan maar weer naar zee. En zoo kwam het schip van den storm in den orkaan, met het gevolg, dat 2/3 van de vangst, ongeveer 13 last, overboord werd geslagen. In verband hier mede is het vaartuig' opnieuw naar de vissche- rij gegaan. De Adriatic IJM. 18 verloor den schoorsteen. Een logger bracht gisteren tegen 12 uur het bericht, dat er een trawler die schoorsteen en brug kwijt was, 7 mijl van IJmuiden in nood verkeerde. De Neeltje Jacoba voer uit, maar ongeveer een uur later kwam de trawler j op eigen kracht binnen- Het was de Adriatic IJM. 18 van de firma v. d. Valk, die het schip echter heeft verhuurd aan een combinatie van in hoofdzaak Noordwijksche visschers. De schoorsteen was voor een deel afgeslagen, een deel „hing aan een zijden draadje". Elven nadat de trawler aan den kant lag waren we aan boord, waar de machinist Keirsgieter nog juist even tijd had om ons te vertellen hoe het gebeurd was. Maandagmiddag 5 uur moest het net worden, ingehaald, omdat men door den steeds sterkeri wordenden wind niet meer kon visschen. Dins dagmorgen werd het achterzeil door een over slaande zee meegesleurd, de giek sloeg om den mast en vernielde de stagiijnen van den schoorsteen, die daardoor brak. In de machine^ kamer veroorzaakte het verlies van den schoor-j steen veel moeilijkheden, doordat de wind in de vuren sloeg, maar met veel moeite heeft men zich daar doorheen weten te slaan. De heer Keirsgieter heeft al een langen staat van dienst en heeft op zee heel wat meege maakt maar zoo zeide hij ons, „zulk een storm ->eb ik nog nooit beleefd-" De kracht der golven. De meeste onzer IJmuidensche lezers heb- ,;en wel gezien wat een water er over dr pieren slaat wanneer het stormt. Het woord „huizenhoog" ter aanduiding van de hoogte der golven is hier zeker niet overdreven. Hoe Aan H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard van Lipp eBiesterfeld. Het Algemeen Comité richt zich hierbij tot het Nederlandsche volk voor het verkrijgen van de medewerking van allen aan het Nationaal Geschenk, dat zai worden aangeboden ter gelegenheid van het huwelijk van Hare Koninklijke Hoogheid Juliana, Prinses der Neder landen, Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg, en Zijnes; Doorluchtige Hoogheid Bernhard, Prins van LippeBiesterveld. In al zijn geledingen heeft het Nederlandsche volk eene overweldi gende en ontroerende vreugde getoond bij het vernemen van de heuglijke tijding. De liefde en trouw jegens het Huis van Oranje traden opnieuw in een helder licht. Van tal van zijden klonk reeds aanstonds, spontaan en hartelijk, de wensch om deze gevoelens van vreugde, liefde en trouw in een huwelijksgeschenk tot uitdrukking te brengen. Dezen wensch te verwezenlijken, is het doel van het Comité. Het Prinselijk Paar heeft zich uitgesproken voor één nationaal geschenk. Aan deze uitspraak zij hier herinnerd. Onder goedkeuring van Prinses en Prins bestaat het voornemen een jacht voor het bevaren van de binnenwateren aan te bieden. Daaren boven ligt het in de bedoeling, het noodige te verrichten voor mo- derniseering en inrichting van het Paleis, dat het Prinselijk Paar zal gaan bewonen, dan wel voor bouw en inrichting van een passend landhuis. Een beslissing omtrent dit tweede geschenk kon niet aan stonds worden genomen. De gelegenheid tot het storten van bijdragen is bij het meerendeel der dagbladen opengesteld. Daarnaast bestaat die gelegenheid bij de penningmeesters van de Provinciale Comité's, van de Comité's in Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage en van de plaatselijke Comité's, die onder de auspiciën van de Provinciale Comité's zijn of zullen worden opgericht. Er is een zeer uitvoerig eere-comité benoemd, verder werden een algemeen-, een uitvoerend- en een werkcomité samengesteld. Het secretariaat van het algemeen comité is gevestigd Velperbinnen- singei 5, te Arnhem. Het Provinciaal Comité voor Noord-Holland is als volgt samengesteld Jhr. dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Holland, eere-voorzitter; jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, te Overveen, voorzitter; Mr. S. H. Vening Meinesz, te Aerdenhout, onder voorzitter; J. A. Fontein, te Haarlem (Spaarne 56, giro 2292), penning meester; prof. mr. A. Anema, te Haarlem; mr. G. C. B. van der Feen de Lille, te Alkmaar; dr Henri Polak, te Laren (N.-H.); E Luden, te Hilver sum; R. W. P. Peereboom, te Haarlem; M. A. Reinalda, te Haarlem; H. C. J. Sondaal te Haarlem; P. Stapel, te Hoogkarspel; mr J. N. J. E. Heer- kens Thijssen, te Haarlem; J. A. E. Verkade, te Zaandam; J. Versteeg Jr., te Monnikendam; C. Wijdenes Spaans, te Anna Paulowna; mr. A. J. Backer, te Haarlem, secretaris, p.a. Prov. Griffie, Dreef 3, te Haarlem. Aan onze bureaux zullen gaarne giften door onze administratie in ontvangst genomen worden. Zij zullen in ons blad verantwoord worden. geweldig de kracht van deze golven is wordt niet duidelijker gedemonstreerd dan door het feit, dat zoowel op de Noorder- als op de Zui- derpier eenige blokken, die duizenden kilo's wegen terecht zijn gekomen. Later werden de blokken er door de golven weer afgespoeld- Men begrijpt nu wel, wat een schip te verdu ren heeft, als aan alle kanten het water er over slaat. Het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop" Pinnen. Zooals reeds gezegd, kwam het Hospitaal- Kerkschip „De Hoop" gisteravond tegen zes uur in de haven. Men rapporteert „niets bij zonders", maar we weten, dat de schipper in vier etmalen niet uit de kleeren is geweest. Er bevonden zich geen zieken aan boord, en behoudens wat lichte stormschade, was alles wel aan boord In IJmuiden spoelde de sloep van de SCH 179 aam Het ergste van de reis was het laatste stukje voor de pieren. Zulke zware zeeën kreeg men over het schip, dat men vreesde, dat „De Hoop" hetzelfde lot zou ondergaan als de SCH 68. Dat men het ten slotte geklaard heeft, is te danken aan de groote zeewaardigheid van het schip. En aan de zeemanschap van schipper en bemanning. Zwemvest aangespoeld. Bij de strandvonderij is gedeponeerd een op het strand aangespoeld kurken zwemvest. Op het eene gedeelte er van staat „Horsten", op het andere „s/s Elsfl. Het is waarschijnlijk afkomstig van een te Elsfleth a. d. Weser thuisbehj^renden stoomlogger. Bange dagen voor den loodsdierist. Als de loodsboot het opgeeft, moet het wel heel erg zijn. Dinsdag was het inderdaad zoo erg, dat de loodsdienst moest worden ge staakt. Maar gisteren was ze weer op haar post en danste ze weer lustig voor de beman ning zeker te lustig, voor de pieren. Het schip steigerde af en toe enorm, dook dan weer met den kop zoo ver omlaag, dat het achterschip geheel boven het water kwam uit te steken. Men moet dan wel een paar stevige zeebeenen en een storingvrije zeemaag hebben om zulke capriolen met goed gevolg te doorstaan. Gis termiddag heeft men eenige schepen door vóór-stoomen beloodsd. Als het eens wat al te erg werd, werd met golfstillende olie gewerkt. TEGEN BEUNHAZERIJ In het rayon Noord-Holland-Noord is door de patroonsvereenigingen in de bouwvakken de regeling ter bestrijding van de beunhazerij ingevoerd. Tot dit rayon behoort de gemeen te Velsen met uitzondering van Santpoort. Secretaris voor dit rayon is de heer P. Heere alhier. H.M. de Koningin heeft telegrafisch den burgemeester van 's Gravenhage verzocht, haar oprechte deelneming te willen overbren gen door tusschenkomst van de reederij den Duik aan de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van den verganen Schevening- schen logger „SCH. 68". DOOR DEN STORM Door den vliegenden storm waren de ar beiders bij het leggen der rioolbuizen in den IJmuiderstraatweg Dinsdag niet in staat te werken, zoodat het werk moest worden ge staakt. COMPETITIE D. C. IJ. De onderlinge competitie werd Dinsdag avond voortgezet. De uitslagen van de hoofd klasse en de eerste klasse luiden: Hoofdklasse: P. LeyteB. Dukel 1—1. C. BaisA. Ligthart 0—2. B. DukelJ. Kramer 20. G. PostmaJ. Smit 11. H. de Boer C. Suyk 1—1. P. BasstraH. B'uis 20. Eerste klas: H. SchaapDe Jong 02. A. KraaiH. Laros 02, v. StratenL. Koetsier 0—2, F. Dukel—T. Postma 1—1. Dinsdagavond a.s. zal de clubcompetitie van den N. D. B. aanvangen. Dan speelt het eerste, derde, en vijfde tiental van D. C. IJ. een thuiswedstrijd tegen de tientallen van de Damclub Wormer. Gedoofde lichten, resten van schepen. Op 300 meter ZZO van de lichtbrulboei voor de haven van IJmuiden is een wrak, dat voor de scheepvaart zeer gevaarlijk ligt, gerap porteerd. In de lijn der zwarte tonnen binnen de Noorderpier van IJmuiden ligt het wrak der SCH. 68. Tusschen het vuurschip Maas en Hoek van Holland is een groote hoeveelheid zware bal ken, vermoedelijk van een verloren deklast, gesignaleerd. De lichtbruiboeien Zuiderhaaks, Middelrug, Noorderhaaks en Noordergronden van Ter schelling zijn alle gedoofd door den storm. PERSONALIA De heer J. Kos, onderwijzer aan de Comité- school alhier, die een benoeming tot hoofd der Chr. School te Loonschendijk (N. Br.) ontving, heeft voor deze benoeming bedankt. OUD GEDIENDEN GAAN RUSTEN De heeren A. de Koning, G. Haver en T. de Wit, die 1 Juli j.l. hun 50-jarig dienstjubi- leum vierden bij de N.V. Adr. Volker's Mij. tot het Uitvoeren van Openbare Werken al hier, gaan a.s. Zaterdag 31 October den dienst verlaten. HET BERGEN EN SLEEPEN VAN SCHEPEN Directeur Boon voor de radio. De heer J. P. Boon van Bureau Wijsmuller, alhier spreekt Zondag 6 Dec. a.s. om 12.50 's middags voor de K. R. O. microfoon over: Internationale sleepdiensten, de tocht van kapt. Moerman met het Sabangdok en zijn avontuurlijke reis met het s.s. City of Sin gapore. Maandag 28 Dec. d. a. v. zal de heer Boon voor den Phohi-zender een rede houden over: Het bergen van zeeschepen, o.a. het vlotbren- gen van het ss. „Sirenes" Ongetwijfeld zullen velen deze interessan te causerieën willen volgen. „SANTPOORT'S BLOEI" Het bestuur van „Santpoort's Bloei" heeft zich na de gehouden ledenvergadering als volgt geconstitueerd: le voorzitter de heer Van Beem; 2e voorzitter de heer Hempel; de secretaris Mr. Vorstman; 2e secretaris de heer Bogtstra; le penningm. de heer Wit; 2e penningmeester de heer Visse; commissa rissen de heeren Tabernal, Van Millingen en Rings TURNVEREENIGING „SANTPOORT". Op de ledenvergadering van bovengenoem de vereeniging reikte de voorzitter de door de leden behaalde diploma's uit. De vergadering besloot de uitvoering van adspiranten en leden in Februari a.s. op af zonderlijke avonden te doen plaats vinden. De j aarlij ksche feestavond zal vermoedelijk in Maart worden gehouden. Verder werd besloten het aantal leden der technische commissie niet uit te breiden. In het voorjaar van 1937 zullen wederom ouderlingen wedstrijden worden gehouden. Storm beschadigde zeedijk zeer ernstig. De Westerstorm van de laatste dagen heeft de zeewering aan de Zuidkust van Ameland zoo ernstig geteisterd, dat de toestand thans cntiek Is geworden. In den zeedijk van Nes naar Buren zijn niet minder dan zestig gaten geslagen, waarvan sommige enkele meters diep zijn. Ook het duin aan de Noordkust van het eiland is zwaar beschadigd. Met een extra- boot zijn gisteren de Commissaris van de Ko- nongin en het College van Ged. Staten van Friesland naar het eiland gegaan, om een onderzoek in te stellen.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1