HET NIEUWE AVONDBLAD Het veilige adres is Visscherij-Snufjes 21e JAARGANG No. 306 ZATERDAG 31 OCTOBER '36 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Over den Oceaan. IJMUIDEN 4220 (IJ)muider (T)axi (O)nderneming De heer Uitzinger en de Visscherij Centrale. Zestig jaar Noordzeekanaal. Voor het huwelijkscadeau van Prinses Juliana. Het huwelijk van Prinses Juliana. Voor Hoed, Pet of Overhemd ELZER'S Heerenmodemagazijn Trompstraat 22 Het vergaan van de SCH 68 en de SCH 179. Nieuw onderzoek naar den mast. NMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus iy2 cents Incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 ADVERTENTIëN: 1regels 1 0.75. Elke regel meex 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten- ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel 1 meer 10 ct. Ingezonden mededeelisigen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele Invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobasongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien netzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.- Bank te Schiedam. Gistermorgen is 't bericht gekomen dat de bekende Engeische piloot Jim Mollison den Atlantischen Oceaan is overgevlogen. Hij heeft een record gevestigd door den afstand Grace Harbour (Newfoundland)—Croydon (het vliegveld van Londen) af te leggen in dertien uur. Dit is een fantastisch-korte tijd, vooral als men hem vergelijkt met de tijden die de veelbesproken Oceaanreuzen van de scheep vaart maken. De Queen Mary, die den snel- sten tijd heeft genoteerd, heeft er nog onge veer vier dagen over gedaan, dus bijna acht maal zoo lang. Nu ben ik geen bewonderaar van de record rage van dezen tijd, en de vraag welk schip er een uur korter over kan doen, op een tijd van 48 uur, dan een ander lijkt mij heelemaal niet belangrijk. Maar het feit dat de vlieg- tijd over den Oceaan tot zulk een minimum als dertien uur is teruggebracht leidt tot overwegingen van grooter beteekenis. Name lijk tot deze: of de instelling van een ge- regelden verkeersdienst over den Oceaan per vliegtuig thans niet zeer nabij is gekomen, of dus een nieuw vast verkeersmiddel wel dra zal worden Ingewijd. Dit resultaat van de vele Oceaanvluchten laat langer op zich wachten dan indertijd verondersteld werd. In hun enthousiasme over de volbrachte heldendaden zijn sommige luchtvaart-profeten wel eens wat al te stout moedig in hun voorspellingen geweest. Ook bleek in den loop der jaren, dat de overtocht Oost-West vanwege de gebruikelijke weersge steldheden veel grooter bezwaren opleverde dan de reis in de richting West-Oost. Deze laatste is dan ook veel vaker volbracht, en de eerstgenoemde heeft veel meer slachtoffers geëischt. Mollison's prestatie zal ongetwijfeld aan leiding zijn om de instelling van een vasten verkeersdienst opnieuw ernstig te overwegen, maar de vraag of men de reis Europa-Ameri- ka thans even goed ondernemen kan als de omgekeerde zal daarbij nog wel een hoofd punt zijn. Natuurlijk beteekent de versnelling van de prestaties, dat de vliegtuigen thans tot grooter dingen in staat zijn, dat hun so liditeit en hun nuttig effect sterk zijn opge voerd en ook dat bij een korter reisduur de nadeelige invloed van wisselingen in de weers omstandigheden afneemt, Buitendien be schikken de piloten tegenwoordig over de technische middelen die hen tot „blind vlie gen" en tot een veel beter oriëntatie dan vroeger in staat stellen. De overwinning van den Oceaan door den vliegenden mensch blijkt niettemin een lang durige strijd te zijn. Het is nu al meer dan zeventien jaar geleden dat de eerste overtocht van den Atlantischen Oceaan per vliegtuig werd gemaakt door de Engelschen Alcock en Brown. Het duurde tot Mei 1927 eer de twee de volgde: door den Amerikaan Lindbergh. Ten onrechte meenen velen dat hij de eerste was die de daad volbracht. Dat is niet zoo; hij was de eerste die het alléén deed, en het daarbij zelfs tot Parijs bracht. Alcock ert Brown, wier prestatie reeds in 1919 geschiedde, landden op de kust van Ierland Met de gebrekkige toestellen en hulpmid delen van hun tijd was het een wonderbaar lijke daad. Toch hadden andere waaghalzen het vóór hen al beproefd maar waren ver ongelukt en sommigen zullen zich nog wel den tocht van den Engelschman Hawke her inneren, die, nog ver van Ierland in zee viel. Hij bleef een week lang vermist en was na tuurlijk allang opgegeven, toen hij plotse ling ergens landde als passagier van een klein vrachtscheepje, dat hem in volle zee had opgepikt en dat geen radio aan boord had om de redding te melden. Het was ook het eenige schip dat Hawke, die ver uit zijn koers was geraakt, ontmoet had. En het merkwaardigste was dat de eenige die gedurende die week was blijven volhou den dat hij in leven was, zijn vrouw namelijk, tenslotte gelijk bleek te hebben. Dit is wel een van de meest romantische episoden in den Oceaan-strijd geweest. Sindsdien is geweldig veel gewonnen. Maar of er al sprake van een vasten dienst kan zijn dat zullen wij zelfs na Mollison's over tocht in dertien uur toch nog moeten af wachten. R. P. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN De dienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de Havenapotheek in de Oranjestraat. Deze apotheek is tevens aan gewezen voor den nachtdienst in de komende week. De apotheek Velsen-Noord is morgen gesloten. Deze apotheek is in de komende Heek 's nachts geopend. TELEFOON en b"i,t de (Adv. Ingez. Med.) Waarom hij zijn functies neerlegde. Wij hebben den heer Uitzinger nog eens ge vraagd. om welke redenen hij bedankt heeft voor zijn functie bij de Visscherij Centrale. Sedert de oprichting van de Centrale ben ik in verschillende commissies werkzaam geweest en ik meen hieraan mijn beste krach ten te hebben gegeven, zeide hij ons. En nu kort geieden heb ik voor mijzelf eens de balans opgemaakt van de bereikte resultaten en overwogen of deze resultaten in verhouding staan tot de totale kosten van dit instituut. Deze balans is in mijn oogen voor de Centrale zoo ongunstig uitgevallen, dat ik geen oogen- blik geaarzeld heb, mijn ontslag aan te vra gen. Men denke niet, zoo vervolgde de heer Uit zinger, dat hieraan niets is voorafgegaan. Herhaalde malen heb ik mijn bezwaren over den gang van zaken kenbaar gemaakt, zoowel aan de leiding als aan de volksvertegenwoor digers en zelfs meermalen aan den minister van Landbouw en Visscherij- Een van mijn grootste grieven tegen de Centrale is, dat men de bedrijfsmenschen uit reederij en handel uitnoodigt zitting te nemen in de verschillen de commissies, teneinde de regeering van ad vies te dienen, terwijl men deze adviezen als regel ter zijde legt. Vraagt men mij, is de Centrale van "prac tised nut voor ons geheele visscherijbedrijf, dan zeg ik met volle overtuiging: Neen! De centrale geeft aan tal van ambtenaren werk, kost zeer veel geld, maar m.i. is ze tot dat doel niet in de eerste plaats in het leven geroepen. De heer Uitzinger zeide nog, dat hij vrijwel nimmer heeft kunnen bemerken, dat deze crisisinstelling leiding- heeft gegeven of heeft meegeholpen, de moeilijkheden van produ cent en handelaar tot een zoo goed mogelijke oplossing te brengen. De crisiswetten, waar ook de Visscherij Centrale onder werkt, zijn ten eenenmale ongeschikt voor een bedrijf als dat der visscherij. Maar iedere poging van reederij en handelaren, om ook hierin ver andering te brengen, stuit af op gebrek aan zakelijk inzicht. Verder zeide de heer Uitzin ger nog, dat hij vele kleine grieven had, die hij maar liever niet wilde bespreken. LANGE REIS. Het hospitaal-kerkschip De Hoop heeft dit maal wel een zeer lange reis volbracht. Het schip vertrok op 31 Augustus en heeft dus een kruistocht gemaakt van 58 dagen. In den regel duren de twee eerste kruistochten 6 weken en de eerste kruistocht van dit jaar heeft dan ook 43 dagen geduurd. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. De afdeeling Velsen van den Vrijzinnig De- mocratisehen Bond houdt Dinsdag 3 Novem ber a.s. een algemeene ledenvergadering in de bovenzaal van café Centraal aan den Zeeweg. Behalve de gebruikelijkeonderwerpen ver meldt de agenda o.a. bespreking van den be schrijvingsbrief voor de algemeene vergade ring van den V. D. B., op 21 en 22 November a.s. in hotel Krasnapolsky te Amsterdam te houden en het benoemen van een tweetal af gevaardigden voor deze bijeenkomst. DIRIGENT VAN H. O. K. GAAT HEEN. Naar wij vernemen heeft de heer L. van der Hoeff te Beverwijk als dirigent van het sym- phonie-orkest „Hoogoven Kunstkring" be dankt. De heer v. d. Hoeff, die reeds vele jaren het orkest als directeur diende, heeft H. O. K. van een bescheiden „strijkje" tot een goed bezet ensemble weten op te voeren. CHR. DAM- EN SCHAAKCLUB. Men deelt ons mede, dat a.s. Donderdag avond in het gebouw „Irene", Wilhelmina- kade een vergadering zal worden gehouden met het doel te komen tot de oprichting van een Christelijke Dam- en Schaakclub. SPREEKUUR BURGEMEESTER Het gewone spreekuur van den Burge meester zal inplaats van a.s. Maandag worden gehouden op Dinsdag 3 November, des na middags van 2—3 uur. VOOR DE PIEREN ONKLAAR GERAAKT. Het uit La Goulette met een lading ijzer erts voor de Hoogovens alhier binnengekomen Italiaansche s.s. San Giuseppe is bij het bin- nenloopen van de haven onklaar geraakt, waardoor het gedurende eenigen tijd in moei lijkheden verkeerde. Met behulp van een sleepboot kwam het stoomschip in korten tijd in goede positie. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NOORD HOLLAND. Donderdagavond werd in café „Landzicht" te Wormer voor de hoofdklasse de partij S. KuyperB. Du kei gespeeld, die na 40 zetten door Dukel werd gewonnen. Tevens speelden van Stralen voor de tweede klas tegen Tatan, welke partij de heer Tatan wist te winnen. Doordat de heer Kapelle- voor de hoofdklasse zich heeft teruggetrokken luidt thans de stand: gesp. gew. rem. verl. pt. B. Dukel 4 3 1 0 7 H. de Boer 3 2 1 0 5 J. W. v. Dartelen 2 0 0 2 0 J. v. Eyk 2 0 0 2 0 S. Kuyper 1 0 0 1 0 B. May 0 0 0 0 0 Als Dukel zijn laatste partij tegen B. May weet te winnen, kan alleen zijn clubgenoot H. de Boer nog gelijk met hem eindigen. Een merkwaardig jubileum. Zooals door ons reeds werd geschreven is het morgen zestig jaar geleden, dat de offi- ciëele opening plaats vond van het Noordzee kanaal en de sluis. Een jubileum in verband met dit jubileum kwam ons gisteren nog ter oore. Tegelijk met het 60-jarig bestaan van de sluis wordt, zoo als men weet, ook IJmuiden zestig jaar oud. De eerste steen van IJmuiden officieel al thans werd 1 November 1876 gelegd door mevrouw A. KoevoetsSmakman, toen zij 7 jaar oud was. Mevrouw Koevoets is de doch ter van den toenmaligen adj. sluiswachter Smakman, die de oudste was van het perso neel der Kanaal Maatschappij. Het huis, waarvan mevr. Koevoets den eersten steen heeft gelegd was een sluiswach terswoning. De volgende week wordt gecollecteerd. In de week van 2 t/m 7 November a.s. zal in de geheele gemeente een collecte worden ge houden voor het huwelijksgeschenk aan Prin ses Juliana en Prins Bernhard- Het plaatse lijk comité, dat onder leiding van Mevr. H. A. KwintWiersum, deze collecte organiseert, wekt de ingezetenen op, hun gave voor dit doel te offeren. Ook de kleinste bedragen zullen dankbaar worden aanvaard. Er zal worden gecollecteerd door vrouwen en meisjes, met gesloten busjes. Alle busjes zijn voorzien van een oranjelint. De bedoeling is het ingezamelde geld af te dragen aan het nationaal comité voor het nationale huwelijksgeschenk. Het comité hoopt, dat de bijdrage van Velsen met eere kan worden genoemd in de rij van de zustergemeenten. UITSLAG OPENBARE VERKOOPING. Ten overstaan van notaris G D. Boerlage vond gistermiddag in „De Griffioen" een openbare verkooping plaats, die het volgende resultaat opleverde Het woonhuis Zeeweg 184 werd gekocht dooi den heer S. Stekelenburg te IJmuiden-Oost voor f 1800. Het café „Het Klaphekje" Zeeweg no. 4 werd opgehouden. Het woonhuis Kortenaerstraat 36 werd ge kocht door den heer G. Blokzijl te Zwolle voor f 2100. Het woonhuis Zeeweg 121 werd gekocht door den heer C. C- Kooman te Velsen-Noord voor f 1326. Het landhuis met garage Feithlaan 22 te Driehuis werd opgehouden. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. „Het Voorhangsel gescheurd". In de vergadering van de Evangelische Maatschappij gehouden in de Ned. Herv. Kerk, sprak gisteravond Ds. Joh. Bronsgeest over het onderwerp: „Het voorhangsel ge scheurd". Het kerkgebouw was bijna geheel bezet. Na opening door gemeenschappelijken zang van Ps. 6810 (het z.g. Strijdlied der Hu genoten) en gebed bracht eerst mevrouw Ram- bonnets—Speet, met orgelbegeleiding van den heer J. E. Valk, eenige liederen ten gehoore. Gezongen werden twee liederen van J. S. Bach Komt Seelen dieser Tage, en O, Jesulein süss, O, Jesulein mild en Auf ein altes Bild van H. Wolf. Hierna was het woord aan Ds. Bronsgeest. Deze begon met eerst een korte beschrijving te geven van het voorhangsel, zooals dit was in den tempel te Jeruzalem vóór Christus' geboorte. Hij bradht hierbij naar voren hoe eenmaal per jaar de overpriester, op den Groote Verzoendag, dit voorhangsel weg schoof en als representant van het volk God in het Heilige der Heiligen het groote Zoenoffer bracht. De gewone mensch had hier geen toe gang. Naar aanleiding van deze symboliek, zei de Ds. Bronsgeest heeft Jezus de werkelijkheid gebracht. Waar Jezus de toegang tot den he mel heeft opengemaakt, daar tracht men ge leidelijk dezen weg weer dicht te maken. In de middeleeuwen was het zeer duidelijk, hoe de kerk den weg tot den hemel sloot door te zeg gen dat er geen zaligheid buiten de kerk was. Met eenige andere voorbeelden toonde spreker aan hoe de kerk een handelszaak van de zalig heid maakte. Sprekende over de kerk in de middel eeuwen bracht Ds. Bronsgeest tevens in het kort iets van Luther's geschiedenis naar voren en wat zijn leven en werken heeft voortge bracht ook voor dezen tijd. Na samenzang van Gez. 3615 begon Ds. Bronsgeest het tweede deel zijner lezing, waarin hij naar voren bracht dat de R.K. kerk nog precies dezelfde is als in de middeleeuwen. Sprekende over den leervan de R.K. kerk, stelde hij hier tegenover, wat de Bijbel leert. Vervolgens wees Ds. Bronsgeest op de beteeke nis van het protestant zijn en wekte hij zijne hoorders op om als protestant tenminste dit goed te zijn. Van een samengaan van pro testant en R.K. kan volgens Ds. Bronsgeest geen sprake zijn, zelfs niet op het terrein, van wat men noemt, bestrijding van het ongeloof. De rede van den spreker werd met aandacht gevolgd. Hierna bracht mevrouw RamfoonnetSpeet Valarius' Gedenck-Clank: „O, Heer die Hemels tente Spreyt", en van Nieuwenhoven: „Die mijns harten Vrede Zijt" en de „Lof der God heid" van B. Zweers ten gehoore, waarna de bijeenkomst met het zingen van: „Een vaste burg is onze God" op de gebruikelijke wijze werd geëindigd. De feesten van de Oranjevereeniging „Wilhelmina". Zooals men reeds weet, heeft de Oranjever. „Wilhelmina", welke de leiding heeft van de organisatie van de feesten ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard zich voorgesteld drie dagen feest te houden. Allereerst is gedacht aan een kin derfeest, waarbij aan alle kinderen een blij vende herinnering aan den huwelijksdag zal worden geschonken. Verder zullen op het Kennemerplein en het Willemsplein groote tenten worden geplaatst, waarin kinderfeesten zullen worden gehouden en voor de ouderen feesten georganiseerd zullen worden als con certen, zanguitvoeringen, sportwedstrijden enz. In samenwerking met andere Oranje- vereenigingen uit de gemeente zal een histo rische en allegorische optocht gehouden _worden, alsmede een aubade voor den burge meester. Eveneens zullen etalagewedstrijden, gondelvaart en verdere festiviteiten plaats vinden. Een groot vuurwerk zal het feest be sluiten. De gelegenheid is opengesteld, om een bij drage voor de feesten te verleenen. NIEUWE ZAAK. Hedenmiddag heeft de opening plaats van de nieuwe glas- en verfhandel van den heer Pauw, Velserduinweg 90. Het winkelhuis, dat geheel verbouwd is biedt een prettigen aan blik en krijgt men den indruk, dat alles wat in een dergelijke zaak aanwezig behoort te zijn, verkrijgbaar is, want er is een ruime sorteering. Een specialiteit zijn hier de auto- en syn thetische lakken. Voorts vindt men hier een flinke keuze kwasten, verfspuiten enz. Waar de heer Pauw in deze branche alreeds een groote bekendheid heeft verworven, zal hij ongetwijfeld op een flinke clientèle kunnen rekenen. deelnemer IJ.O.V. (Adv. Ingez. Med.) Het A.N.P. meldt onsOmtrent het vergaan van de „Sch. 68" en de Sch. 179" (wat deze laatste betreft is de absolute zekerheid van het vergaan nog niet verkregen) vernamen wij van bevoegde zijde, dat beide motorloggers, welke waren voorzien van 80 P.K. Kromhout motoren, voldeden aan de eischen, welke aan dergelijke visschersscrepen in normale om standigheden mogen worden gesteld. De „Sch. 68" van de reederij Den Duik (schipper wijlen Jacob den Heije'r) was op 26 October 's ochtends vroeg in de haven van IJmuiden binnengeloopen om de versche haring voor de markt aldaar te lossen. In overleg met de reederij werd dienzelfden ochtend besloten tegen 12 uur 's middags weer uit te varen om de rest van de lading, namelijk de gezouten visch, naar Schevenin- gen te brengen. Men dient hierbij wel te bedenken, dat het belang van de geheele bemanning meebracht, dat men zoo spoedig mogelijk „thuis", o.w.z. te Scheveningen zou zijn. Het waarschuwingssein (de bal) was wel iswaar geheschen, doch eerst te 12 uur des middags werd het stormsein aangebracht. Verplichting om uit te varen bestond er voor den schipper toen niet meer. Men is echter te circa half een 's middags toch uitge varen. Het weer werd evenwel, toen men on derweg was naar Scheveningen, hoe langer hoe heviger. Des avonds 7 uur veronderstelde men Scheveningen te zien, doch het bleek dat men zich vergiste en dat men te hoogte van Noordwijk was. Er stond een harde W.N.W.- wind, welke later naar het Zuid-Westen draaide. De Sch. 68 is toen op volle zee ge bleven tot 6.15 uur des morgen, toen werd gesloten naar IJmuiden terug te keer en. Tegen half negen was de Sch. 68 de pier bij IJmuiden genaderd toen een hevige breker- het achterschip vernielde, Drie man zijn daardoor overboord geslagen. Het schip ver keerde op dat oogenblik reeds in zinkenden staat. Het is niet met zekerheid te zeggen, hoe de vierde man is verongelukt. tusschen de hoofden van de buitenhaven is enkele oogenblikken later de Sch. 68 gezon ken. Ten aanzien van de Sch. 179 is, zooals ge zegd, nog geen absolute zekerheid van het vergaan aanwezig. De gevonden witte sloep van de Sch. 179 verkeert in goeden toestand, terwijl overigens slechts een deel van de mast van een vaar tuig ongeveer 5 K.M. buiten de haven van IJmuiden boven water uitsteekt, dat echter aan het wrak vastzit. De gevonden onder- deelen waren ongemerkt, met dien verstande, dat een onderdeel een nummer had, dat niet bij de Scheveningsche vloot behoort, doch daarme, is geenszins gezegd, dat zulk een on derdeel niet afkomstig zou zijn van de „Sch. 179". De „Sch. 68" was in April bij de „Survey": geheel nagekeken, terwij] het vier jaarlij ksche onderzoek van de „Sch. 179" in Juli 1933 had plaats gehad, waarna de „Sch. 179" nog op 9 Mei 1936 was nagezien en op 10 October j.l. nog op de helling was geweest. De ramp moet dan ook uitsluitend aan den storm worden toegeschreven. VREESWIJK'S A Q TAXI-ONDERN. £|i Q DAG EN NACHT TEL. ■■■■■■■■■MM (Adv. Ingez. Med.) CCLXXVIII Mooie reizen, d. w. z. mooie besommingen maakten deze week vooral de kustbooten. De ze beliepen tot over de 2500—, wat voor de reeders een stuk boter in de pap is, want ze moesten tot nu toe erg tevreden zijn als ze het met hun bootjes tot 1500.— brachten. De fijne visch, de schol enz. was dan ook schreeu wend duur. Trouwens alle visch was duur, be halve de versche haring, en dat is eigenlijk geen visch in IJmuiden, haring is haring en kabeljauw, schelvisch, schol enz. is visch. Mooie reizen maakten de kustbooten. Hoe mooi ze overigens waren, vraag dat maar eens aan degenen, die de eerste dagen van deze week op zee zijn geweest. Beestachtig is het geweest, erger dan we het in jaren hebben meegemaakt en de zeeman, die dezen storm heeft be- en overleefd kan lange verhalen doen over „klappen" water, weggeslagen boo ten enz. enz. Of hij het ook doet is een tweede, want een zeeman praat niet zoo graag en vooral niet over wat hij beleefd heeft. Met moeite kun je er soms wat uit krijgen, maar veel hoor je ze nooit over hun avonturen ver tellen. De SCH. 68 is in de haven van IJmuiden vergaan. Vijf dooden. En waar is de SCH. 179? Wanneer zal er nu eens zekerheid komen over het lot van de SCH. 179? Waar leven is is hoop en ik kan me zoo voorstellen, dat de familieleden van de opvarenden van dezen logger nog steeds leven in de hoop, dat hun ne gelieven nog behouden en wel zullen terug- keeren. Daarom is het meer dan treurig, dat men nu, na drie, vier dagen, nog niet weet, wat voor wrak er voor IJmuiden ronddrijft. Moes ten reeder, autoriteiten niet al lang een g r o n- dig onderzoek hebben doen instellen? Is dit de eerbied, dien men verschuldigd is aan de nagedachtenis van de velen, die met het wrak, dat voor IJmuiden drijft, ten onder zijn gegaan? Is dit medeleven met hunne achter gebleven families? Gisteren zijn ze er toch heen geweest, zult u zeggen. Zeker, gisteren is men er naar toe geweest en heeft men een onderzoek inge steld; ten minste dit zou gebeuren, maar het is niet gebeurd omdat men het wrak, ja zelfs de. brulboei niet heeft kunnen vinden. Ik kan deze poging, klaarheid in het raad sel te brengen, dan ook niet bewonderen. Dit was geen ernstig onderzoek. Een dergelijk on derzoek had moeten geschieden met een erva ren zeesleepbootkapitein, zooals er zoo vele in IJmuiden te vinden zijn, menschen, die als het ware desnoods met de oogen dicht de.i brulboei vinden als ze daar moeten zijn. Waar om moest dit onderzoek geschieden met de Breeveertien, een bootje dat nooit op zee komt met een kapitein, die de havens kent als geen ander, maar die buiten de pieren is als een kat in een vreemd pakhuis. Dit is geen blaam op den havenmeester; die toonde zijn belangstelling door mee te gaan, alhoewel hij er niets mee heeft uit te staan. Neen, het is een blaam op den reeder, wiens plicht het is alles te doen wat mogelijk is om de verwanten van zijn personeel zekerheid te geven; dit is ook een blaam op de hoogere autoriteiten, die wellicht officiëel buiten de zaak staan, maar op wie toch de moreele plicht rust, mede te helpen om den sluier op te lichten, die er ligt over het geheimzinnige wrak, waarover nu al eenige dagen lang alle kranten in ons land vol hebben gestaan. De kosten? Och kom, ik wed dat als men bij den rechten man aanklopt, deze gratis een flinke sleepboot beschikbaar stelt met een be kwamen zeekapitein, die, ook als de mist nog tweemaal zoo dik is als gistermorgen, de brulboei vindt en hoogstwaarschijnlijk ook het wrak, als dit nog op dezelfde plaats als Don derdag ronddrijft. Het vinden van het wrak bij mistig weer is zoo eenvoudig niet, maar dat de Breeveertien zelfs de brulboei niet kon vinden is toch al te kras. Laat men nu eens spoedig een ernstig on derzoek instellen. Dit is men verplicht jegens de nagedachtenis van de slachtoffers en je gens hunne nabestaanden. PIETERMAN De pogingen te ontdekken, welk schip is gezonken, worden niet opgegeven. Zooals wij reeds hebben gemeld zijn Vrijda° de pogingen om vast te stellen van welk schip de mast, welke ten Oosten van de brulboei voorgaats te IJmuiden is waargenomen af komstig is, mislukt. Zij zullen echter heden worden herhaald. De minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, heeft zich Vrijda1* avond in verbinding gesteld met den hoofd- ïngemeur—directeur van den Rijkswaterstaat, ir. W. G. C. Gelinck, ten einde zoo noodi°- maatregelen te nemen, wanneer te IJmuiden geen geschikte boot aanwezig is, om de op sporing voort te zetten. Ir. Gelinck was echter de meening toege daan, dat het falen van de pogingen welke Vrijdag werden aangewend, uitsluitend ?e wijten was aan den dikken mist, welken een juiste plaatsbepaling uiterst moeilijk maakte Daardoor was het onmogelijk den mast te vinden.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1