Om het Presidentschap der Vereenigde Staten. Hevdt's Thijs IJs krijgt een huisgenoot Duitschland's streven naar economische onafhankelijkheid. Heat koeken Mtat Ueydt ZATERDAG 31 OCTOBER Hoe de verkiezing geschiedt. Roosevelt of Landon. Frankrijk De beschuldigingen tegen minister Salengro. Staatsgreep in Irak geslaagd. Ontzettende uitwerking van luchtbombardement. Vierhonderd dooden bij gevecht in Abessynië. ■Hlfaj.B Mollison's recordvlucht. In tien uur van kust tot kust. Koning Edward's troonrede. Terug naar den Ersatz ,Gooi geen leege tubes weg Hoofdpijn, Kiespijn. Magnaat contra Minister. De verkiezingscampagne voor het Ameri kaansche presidentschap bevindt zich thans in het laatste stadium, want Dinsdag a.s zal de beslissing vallen, wie de komende vier jaar de hoogste functie in de Vereenigde Staten zal uitoefenen. De enquêtes van de dag- en weekbladen wijzen in het algemeen uit, dat president Roosevelt met groote meerderheid zal wor den herkozen. Volgens het weekblad Literary Digest, dat met opmerkelijke nauwkeurig heid de resultaten der verkiezingen van 1924. 1928 en 1932 voorspelde, zou Landon echter winnen. De verkiezing geschiedt voor het presi dentschap in overeenstemming met het aan tal behaalde stemmen, uitgebracht in het kiescollege en niet door het aantal uitge brachte stemmen, dat door de gezamenlijke kiesmannen wordt vertegenwoordigd, even min geeft den doorslag hoeveel staten zich ten gunste van een candidaat hebben uit gesproken. Iedere staat heeft het recht een bepaald aantal stemmen in het kiescollege uit te brengen. Het aantal dezer stemmen is als.volgt: Alabama 11, Arizona 3, Arkansas 9, Cali- fornië 22, Colorado 6, Connecticut 8, Dele- ware 3, Florida 7, Georgia 12, Idaho 4, Illi nois 29, Indiana 14. Iowa 11, Kansas 9. Ken tucky 11, Louisiana 10, Maine 5, Maryland 8, Massachusetts 17, Michigan 19, Minnesota 11 Mississippi 9, Missouri 15, Montana 4. Ne braska 7, Nevada 3, New Hampshire 4, New Jersey 16, New Mexico 3, New-York 47, North Carolina 13, North Dakota 4, Ohio 26, Oklahoma 11, Oregon 5, Pensylvania 36, Rhode Island 4, South Carolina 8, South Da kota 4, Tennessee 11, Texas 23, Utah 4. Ver mont 3, Virginia 11, Washington 8, West Ver- ginia 8, Wisconsin 12, Wyoming 3, totaal 531. Indien bijv. Landon in den staat New- York wint, verwerft hi.i automatisch 47 stemmen in het kiescollege. In het kiescol lege worden in het geheel 531 stemmen uit gebracht, zoodat voor verkiezing een meer derheid van 266 stemmen noodig is. Het is mogelijk, dat een candidaat de meerderheid van het totaal aantal uitge brachte stemmen der kiezers (volksstem ming) op zich vereenigt en dat hi.i in de meeste staten de meerderheid haalt, doch niettemin niet gekozen zal worden, al zal zulks dezen keer niet het geval zijn. Roosevelt of Landon. Men verwacht algemeen, dat behalve den democraat Roosevelt en den republikein Lan don geen der drie andere candidaten (de socialist Norman Thomas, de candidaat der Union Partij, William Lemke en de commu nist Earl Russel. Browder) in ook maar één staat de meerderheid zullen behalen en daar mede in het kiescollege stemmen zouden kri-igen- Waarschijnlijk zullen de volgende 23 sta ten zich ten gunste van Roosevelt uitspre ken Alabama, Arizona, Arkansas, Californie, Florida, Georgia, Kentucky, Louisiana, Ma ryland, Mississippi, Missouri, Montana, Ne vada. New-Mexico, North Carolina, North Dakota. Oklahoma, Orègon, South Carolina, Tennessee, Texas, Utah, Virgina, of in het geheel 217 stemmen. Landon zal vermoedelijk de meerderheid hebben in Connecticut, Kansas, Maine, Mas sachusetts, New Hampshire, Rhode Island, Vermont en Wyoming of 53 stemmen. In 17 staten is de uitslag niet van te voren te zeggen Deze staten hebben 261 stemmen ln het kiescollege. Zooals bekend heeft een onderzoek plaats gehad naar aanleiding van de beschuldiging door het rechtsche blad „Gringoire" geuit, als zou minister Salengro tijdens den wereldoor log wegens desertie door den krijgsraad ter dood zijn veroordeeld. De tekst van het lange procesverbaal der commissie, welke belast was met het onder zoek van het militaire dossier is thans gepu bliceerd. Het procesverbaal eindigt met de me- dedeeling, dat uit het onderzoek der stukken gebleken is, dat de „soldaat" Salengro bij von nis, bij verstek geveld door den krijgsraad der 51ste divisie op 20 Januari 1916, welk vonnis een definitief karakter draagt, werd vrijge sproken. Het procesverbaal is onderteekend door twee vertegenwoordigers der oud-strijders. Het procesverbaal is vergezeld van een bege leidend schrijven van den chef van den gene- ralen staf, Gamelin, aan den minister van oorlog, waarin hij dezen mededee-lt zijn taak in deze kwestie hiermede als geëindigd te be schouwen. Aftreden der regeering voorkwam bloed vergieten. Thans zijn ook te Londen berichten binnen gekomen omtrent een staatsgreep, die zich te Bagdad heeft afgespeeld en waarover in een deel van onze vorige oplaag het eerste be richt werd opgenomen. Volgens deze mededeelingen is de minister president onder druk van het leger afgetre den en is reeds 'n nieuwe regeering gevormd. De staatsgreep zou zonder bloedvergieten in zijn werk gegaan zijn en te Bagdad moet het rustig zijn. Uit Kaïro wordt gemeld, dat volgens daar ontvangen berichten vlietuigen gisteren boven Bagdad strooibiljetten hebben uitge worpen, waarin werd geëischt, dat de regee ring zou aftreden. Twee uur later keer den de vliegtuigen terug en gingen zij over tot het bombardeeren der regeeringsgebou- wen. De ministerpresident diende hierop zijn ontslag in. Nader meldt Reuter uit Londen: Uit Bagdad wordt vernomen, dat door het aftreden van het kabinet-Hasjimi voorko men is dat de troepen naar Bagdad oprukten. De troepen waren te Quaraghan, 110 küome- her ten noordoosten van de hoofdstad, ge concentreerd voor het houden der j aarlij k- sche manoeuvres. In de pamfletten, die door vliegtuigen boven de stad werden uitgewor pen, werd gezegd, dat het leger zijn geduld had verloren door het optreden van het ka binet. De bommen, die later in de omge ving der ministeries werden geworpen, richtten weinig materieele schade aan, 26 personen moesten naar een ziekenhuis ge bracht worden. Alle winkels zijn gesloten, de stad is echter rustig. Men gelooft hier, dat de nieuwe re geering een welwillender houding te genover het leger zal aannemen, zoo dat men zelfs in zekeren zin zou kun nen spreken van een soort militaire dictatuur. Niettemin meent men, dat Irak niet agres sief tegen andere mogendheden zal optre den, de nieuwe regeering heeft reeds den wensch uitgesproken, 'de bestaande vriend schappelijke betrekkingen met Engeland te handhaven. Het staat wel bijna vast, dat Bekr Sindki de auctor intellectualis van de revolte is. 70 schoolkinderen bij bombardement op Madrid gedood. Van officieele zijde wordt uit Madrid medegedeeld, dat de luchtmacht der opstandelingen het vliegveld Getafe en de hoofdstad heeft gebombardeerd, waarbij talrijke slachtoffers gevallen zijn. De bommen kwamen o.a. te recht op de Plaza del Callas, in de buurt van de Puerta del Sol en op een school. Naar nader gemeld wordt werden bij dit bombardement meer dan 70 school kinderen, die op straat speelden, ge dood. Andere kinderen werden gewond. Het was blijkbaar de bedoeling der piloten, de voor het vervoer van miliciens gebruikte vrachtauto's te treffen. De correspondent van Reuter aan het Ma drileensche front vertelt: Ik zag een vader het vreeselijk gewonde lichaam van zijn zoon tje wegdragen. Ik zag een moeder met haar kind in de armen, de onderkaak van. het klei-, ne meisje was weggeslagen, ik zag, hoe ouders hun kinderen trachtten terug te vinden tus-, schen de verminkte lijkjes. Russen zouden aan de zijde der regeeringstroepen strijden. Radio Jarez de la Frontera deelde gisteren volgens Reuter mede, dat twee vliegtuigen van de regeering een twaalftal bommen van Rus sisch fabrikaat op Sevilla hebben geworpen. De 16e divisie van de regeeringstroepen trachtte vergeefs de kring om het Escuriaal te verbreken. De rechtschen houden de hoog ten bezet en binnenkort zullen zij de stad en het Escuriaal binnenrukken. Radio Sevilla deelde mede, dat de recht schen bij Teruel een aanval van de regeerings troepen hebben afgeslagen. Aan het centraal front vielen de regeeringstroepen aan met tanks van Russische herkomst. De opstande lingen sloegen den aanval af en maakten drie tanks buit. Deze oorlogsmachines waren be mand met Russen. De derde aanval van deregeeringstroepen op den weg MadridAranjuez bij de rivier Ja- rama mislukte. Vervolgens deelde radio-Sevilla mede, dat op verzoek van Largo Caballero de verdedi ging van Madrid wordt geleid door Russische officieren. In de provincie Guadalajara dreven de op standelingen de regeeringstroepen op de vlucht. Tenslotte bericht Sevilla nog, dat minister president Largo Caballero een onderhoud zou hebben gehad met een Russisch generaal. Caballero zou verklaard hebben, ervan verze kerd te zijn, dat Rusland alles zou doen om de zaak van Spanje te verdedigen, waarop de ge neraal zou hebben geantwoord, dat zijn werk doeltreffend zou zijn. Bij dit gesprek zou een ong meisje als tolk hebben gefungeerd. MUENZENBERG EN EBERLEIN TE MOSKOU GEARRESTEERD? PARIJS, 30 October (D.N.B.-A.N.P.) Naar de „Matin" bericht zijn de beide bekende com munisten Muenzenberg en Eberlein te Mos kou gearresteerd. Het blad voegt hieraan toe, dat beiden vooral in den Elzas aan de Duitsch- Fransche grens hebben gearbeid. Het blad meent, dat de arrestaties zijn verricht op last van den nieuwen leider van de internationale echtbank van de Komintern, Nicolas Jejof, die hiermede een nieuwen slag heeft toege bracht aan Dimitrof, wiens gunstelingen stuk voor stuk uit hun posities worden verwijderd. Verder zou Bela Kun benoemd zijn in het politieke secretariaat van de Komintern. Rooverbende door de Italianen vernietigd. ROME, 30 October (Reuter/A. N. P.) De Popoio di Roima verneemt uit Addis Abeba dat in het bergachtige gebied Debocedio, 50 K.M. ten Zuidwesten van de hoofdstad, een rooverbende van ongeveer 1500 man is vernie tigd. De roovers werden aangevoerd door Fiore Mariam. In een gevecht van zeven uur verloren zij 400 dooden. De Italiaansche strijdkrachten bestonden uit blanke infanterie, een bataljon Askari's uit Erythrea, cavalerie en mitrailleuir-afdee- lingen. De aanval van de Italianen werd voor afgegaan door verkenning van vliegtuigen. AA ANEGANG AA Wij, <zijn specuu-Ust in foaelcen DAAROM GROOTSTE SORTEERING IN ALLERLEI SOORTEN EN MATEN, GOEDE KWALITEITEN EN AFWERKING, UITSTEKENDE PASVORM EN MODELLEN HEIJDT'S BROEKEN zijn voordeelig. (Adv. Ingez. Med.j Vandaag door naar Kaapstad? Over de recordvlucht van Jim Mollison meldt Reuter, dat de vlieger bij zijn aankomst op Croydon in uitgeputten toestand uit zijn machine geheschen moest worden. Hij leunde zwaar op den vleugel van het toestel, toen hij de gebruikelijke vragen van den douane beambte beantwoordde, waarop hij waggelend zijn weg zocht door de menigte, die „good old Jim" schreeuwde. Mollison deelde nog mede, dat hij in tien uur van kust tot kust was gevlogen. Midden op den Oceaan had hij een uur lang in een cirkel gevlogen, om te trachten het ijs, dat zich op de vleugels had afgezet, kwijt te raken. Naar hij voorts mededeelde, zou hij mis schien binnen een dag vérder vliegen naar Kaapstad- „Ik ben drommels vermoeid, eri het eenige wat ik wil is een whisky-soda en rust", zeide de vlieger nog. Hij weigerde over zijn vrouw te spreken. Mollison heeft meestentijds op een hoogte van 5.000 meter gevlogen. Voor het vertrek van New Foundland verklaarde hij zich hoogst zenuwachtig te voelen, „alleen omdat de weer profeten zoo pessimistisch waren". LONDEN, 30 October. In zijn rede ter ge legenheid van de voortzetting der zittingen van het parlement, verklaarde koning Edward o.a. het volgende: „Voor de eerste maal richt ik thans als sou- verein het woord tot u. Mijn betrekkingen tot het buitenland blijven van vriendschappe- lijken aard. Mijn vaste hoop is, dat het Britsch-Egyptische bondgenootschapsverdrag een nieuw tijdperk zal inluiden, waarin de Britsch-Egyptische samenwerking zal worden verstevigd. Het gelukkige resultaat van de Dkrdanellen-coriferentië heeft een mooi voor beeld gegeven voor de toekomst. Mijn regee ring,- die vast verknocht 'blijft-aan de beginse len van 't Volkenbondspact, heeft reeds haar standpunt medegedeeld ten aanzien van de wijze, waarop de toepassing er van zou kunnen worden verbeterd. De onderhandelingen om trent een Locarno-pact worden voortgezet, Met ongerustheid volg ik de gebeurtenissen in Spanje. Mijn regeering heeft geen moeite gespaard om de menschlievende pogingen, het lijden van het Spaansche volk te verlichten, aan te moedigen. Door den nood, die het ge volg is van deze onlusten, te verlichten, han delt mijn vloot in overeenstemming met hoo- ge tradities. Het is voortdurend de politiek mijner regeering geweest te trachten, den ongelukkigen strijd te localiseeren en te dien einde heeft zij haar steun gegeven aan het initiatief der Fransche regeering tot het slui ten van een non-interventie-accoord, en zal zij krachtig medewerken aan de onderhan delingen en aan de toepassing van het ac- coord. Ik hoop, dat de monetaire maatregelen, die kortgeleden door de Fransche en andere re geeringen genomen zijn, den weg zullen effenen voor een nieuwe verbetering in het internationaal handelsverkeer. De hoognoodige maatregelen tot verbetering en versterking der defensiemiddelen zijn met kracht voortgezet. Ik verheug mij over de nieuwe opleving in den handel en de vermindering van het aantal werkloozen in het loopende jaar. if BERLIJN, 28 October 1936. (Van onzen corerspondent) In Neurenberg verklaarde Hitier, dat ver hooging der landbouwproductie in Duitschland niet meer mogelijk is en dat verbetering van den export in afzienbaren tijd nauwelijks te verwachten is. Hij stelde daarom de nood zakelijkheid van zijn „vier jarenplan" voor In 4 jaren zal Duitschland onafhankelijk moeten zijn van het buitenland voor al die grondstoffen, die het op de een of andere wijze door chemie, machinen-industrie en mijnbouw zelf kan vervaardigen of vervan gen. De deviezen, die daardoor gespaard wor den, wil hij in de toekomst bestemmen, om het tekort aan eigen levensmiddelen-produc ten uit- het buitenland te betrekken en voor den invoer van zulke grondstoffen waarvoor Duitschland absoluut onmogelijk de surro gaten blijkt te kunnen vervaardigen. Om dit ten uitvoer te brengen, worden niet alleen alle machten in handel, industrie en chemi sche wetenschap opgeroepen, maar heel de bevolking wordt gemaand mee te werken het plan te doen slagen, om in de toekomst onafhankelijk te kunnen zijn van het buiten land. Het herinnert aan de oorlogsjaren, toen Duitschland in zijn isolatie voor allerhand artikelen „Ersatz" moest vinden. Ziet Duitsch land de mogelijkheid eener herhaling in de toekomst van zulk een isolatie? De stemming blijkt zoo verre van hoop vol, dat binnen afzienbaren tijd geen ver betering in de internationale verhoudingen verwacht wordt, die al deze surrogaten over bodig maakt. Als Hitier verklaart, dat Duitschland geen afstand kan doen van zijn eisch naar koloniaal bezit, moet men zich onwillekeurig afvragen, wat zich zal kunnen voordoen bij de vervulling van dien eisch. Rudolf Hess Hitler's vriend en plaats vervanger sprak over den economischen strijd, dien internationale machten tegen Duitschland voeren, waarvoor het evenmin zou capituleeren. als voor wapengeweld. „Het Duitsche volk zou ook in de toekomst wee>- bereid zijn wat minder vet en varkensvleesch en een paar eieren minder te gebruiken, om dat net weet dat dit kleine offer een offer is op het altaar der vrijheid van het volk en dat de deviezen, die 'het daardoor spaart de bewapening ten goede komen. Ook nu geldt het parool „kanonnen in plaats van boter". „Elk stuk geschut meer, elke tank elk vliegtuig meer zijn versterking van de zekerheid voor de Duitsche moedér, dat haar kinderen niet zullen worden weggemoord in een onzaligen-krijg, niet ten doode gefol terd door boljewistische benden". Het Derde Rijk voelt zich bedreigd en ge ïsoleerd en Wh bewapening tot de grootsi mogelijke sterkte en economsiche onafhan kelijkheid, geholpen door het vernuft der mannen van wetenschap en praetijk en de spaarzaamheid der geheele bevolking. Al is de keuze op de spijskaart zeer be perkt, spijs is er meer dan genoeg. Duitsch land had zoo'n rijken kooloogst, dat de be drijven voor den inmaak gedwongen werden tot de grootst mogelijken capaciteit en er dan zelfs na rijkelijke voorziening der mark ten, nog groote voorraden versche 'kool over- bleven. Er werd een beroep gedaan op de bevolking om, dit groote overschot vóór be derf kon intreden, op te koopen voor inmaak of directe consumptie. De geleerde heeren prezen kool en vooral zuurkool om haar rijkdom aan vitaminen en de hooge overheid maande door pers en radio aan tot gebruik van dit gezonde pro duct van Duitschen bodem tot eigen welzijn en leniging van den deviezennood. En met ontroerende liefde voor vaderland en vita minen eet alles kool; ook fijn gehakte rauwe kool op brood en kool gevuld met tomaten In een tandpasta-verpakking vonden we een kaartje, waarop verzocht werd de leege tube niet weg te werpen, omdat zij van metaai is, dat Duitschland dringend noodig heeft en gedeeltelijk uit het buitenland moet invoeren. Geef het uw oudroest-koopman, die het voor de metaalbewerking opzendt, u helpt daarmee deviezen sparen!" Leege tubes ONZE DACEUJKSCHE KINDERVERTELLINC. Zoo zitten Thijs en Sim daar misschien wel een uur op wacht. Bijna hebben ze besloten maar weer in het hooi te gaan liggen, als ze voet stappen naderbij hooren komen. Ze verschuilen zich achter een schotje, want je kunt tenslotte nooit weten, wat voor een rare ont moeting hun nu weer te wachten staat. Daar onderscheiden zij het flauwe schijnsel van een lamp. Er achter zien ze de figuur van een klein, oud mannetje; dat kan niet anders dan een kabouter zijn. Of schoon Thijs en Sim zich zoo goed mogelijk verborgen hebben, krijgt het mannetje hen toch al gauw in het oog. „Zeg- eens," roept hij uit, „zitten jullie me soms te bespieden? Ik duld hier geen indringers, hoor!" Thijs vertelt maar dadelijk aan den kabouter hoe ze hier terecht gekomen zijn. conservenbussen, „gloeilampen, worden „af val van allergrootste waarde" genoemd. De industrie vervaardigt er nieuwe fabri katen uit „waarvoor geen grondstoffen uit het buitenland behoeven ingevoerd te wor den". Men weet tot welk een passie het ver zamelen van een of ander artikel kan wor den. Er zijn er, die in den loop van den zomer op het idee kwamen lucifersdoosjes te verzamelen, om er in den winter de kachel mee aan te maken. Elk leeg doosje werd zorgvuldig weggestopt, dan werden ook bij kennissen op bezoek, als maar eenigszins mogelijk was, de houtjes uit twee doosjes in één doosje ge stoken, om de verzameling weer met een te verrijken en tenslotte was er overal ruzie om volle doosjes, die zoek waren en om luci fers in lepel- en bloemenvaasjes. Zoo dreigt het in allen ernst te zullen gaan met het verzamelen bij brokken en stukjes van de 5000 ton aluminium, die jaarlijks noodig zijn, alleen voor sigaretten- en choco ladeverpakking. Tallooze dingen, die als afval werden weg geworpen, staan nu in lange lijsten vermeld als kostelijk materiaal voor allerlei nuttige artikelen, die tot algemeene verbazing en be wondering ook worden genoemd en afge beeld. In welk nuttig materiaal gebroken glas- en aardewerk, oude schoenen, hoeden en jas sen enz. kan worden omgetooverd, wordt aan schouwelijk voorgesteld. Maar niet deze schitterende resultaten der moderne techniek gelden het meest. Het groote resultaat, dat tenslotte beoogd wordt, is deviezen-besparing, onafhankelijkheid van het buitenland. Koper en brons worden voor buizen ver vangen door kunsthars, voor drukleidingen bij brouwerijen door hard glas, voor electri- sche leidingen door aluminium, voor pomp- filters door porselein. Ook worden dunne eikenhouten staven tot buizen gebonden, die goedkooper en ook beter dan koperen buizen zouden zijn. Reeds eeuwen geleden waren deze houten buizen in gebruik en tot heden hebben zij stand gehouden. Het is alles vindingrijk, vernuftig, bewon derenswaardig, maar dat het noodig is in onze „geciviliseerde" wereld een „Ersatz" Wirtschaft" te voeren als in den kwaden oor logstijd, is bedenkelijk. H. L. Al wat U noo dig heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drog. (Adv. Ingez. Med.) Het einde van het geschil Naffield-Swinton. Londen, 29 October. Het Parlement moet de kwestie, die tus- schen de Lords Swinton en Nuffield is gere zen, nog bespreken. Maar uit hetgeen aan de parlementaire behandeling der zaak vooraf is gegaan kan men opmaken dat ze haar hitte is kwijtgeraakt. Voorafgegaan was het regeeringswitboek met het antwoord van het ministerie voor Luchtvaart op Nuffield's klachten. Voorafgegaan was ook een prettig onderhoud tusschen Baldwin en den motor fabrikant. Het is zeker, dat Nuffield en de regeering weer vrede hebben gesloten. Nu dit zoo snel kon geschieden kan men aan nemen, dat het gansche geschil niet had be hoeven te rijzen, indien de motorfabrikant minder haastig gebakerd was geweest en in dien men op het ministerie van Luchtvaart wat meer tact had gehad in den omgang met een lastig maar belangrijk persoon. In tus schen kan het dispuut en de openbaringen, die er uit zijn voortgekomen de nationale be langstelling in de bewapenings-oxganisatie en -maatregelen slechts verhoogen. Door het dispuut alleen heeft het Engelsche volk in enkele dagen meer geleerd van die organisa tie en van die maatregelen dan door de meestal vage maar altijd alarmeerende mi- nisterieele mededeelingen der laatste acht tien maanden. Van het Parlement kan wor den verwacht, dat het nu het naadje van de kous zal willen leeren kennen en de gansche zaak van methoden en middelen voor de pro ductie van meer vliegtuigen zal willen on derzoeken. Het door de regeering uitgegeven Witboek voegt belangrijke feiten toe aan die welke in Lord Nuffield's verklaring van de vorige week waren gegeven. Ein die nieuwe feiten zijn een afdoend antwoord op de critiek, door den motorfabrikant uitgeoefend. Het regeeringsbesluit b.v. om de vliegmotoren te laten vervaardigen in zeven fabrieken, die elk een speciaal onderdeel zouden maken was feitelijk een besluit van de zeven fabrikan ten die dit den besten weg vonden. Aan het Ministerie komt dus feitelijk lof toe dat zij hoewel het blijkbaar bezwaar had tegen deze werkwijze ambtelijk „amour propre" niet deed gelden maar zich neerlegde bij de opvattingen van de particuliere deskundigen. Lord Nuffield (wiens vertegenwoordiger zich ook voor de genoemde werkwijze had ver klaard) heeft, naar men zich zal herinneren, dit besluit in zijn verklaring van verleden week ernstig veroordeeld. Maar het is nu duidelijk geworden, dat hij er niet zoo zeer den Minister als zijn eigen collega's en zijn eigen vertegenwoordiger mee veroordeeld heeft. Dit plan van productie, de vervaardi ging van de motoren in onderdeelen, een fabriek per onderdeel, is gekenschetst als de „schaduw-industrie" en het was ontworpen om in tijd van oorlog snelle vervanging van motoren te verzekeren. Lord Nuffield klaagde er ook over, dat de regeering geen motoren wilde koopen van zijn Wolseley-motorfabriek. Het ministerieele antwoord hierop schijnt ook verdere discus sie uit te sluiten. De Minister zegt, dat in de eerste plaats niet hij of niet de staat, maar dat de vliegtuigfabrikant de motoren koopt, en in de tweede plaats dat de Wolseley-fa- briek ten tijde van Nuffield's ervaringen, die tot zijn klachten leidden, motoren bouwde die niet sterk genoeg waren voor militaire toestellen. Wij hebben al eens de meening uitgespro ken, dat de fabriek van Lord Nuffield niet paste in de ontworpen „schaduw-industrie". Het Witboek bevestigt dit met de hier aange haalde uitspraken. A. K. VAN R, i

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2