De strijd tegen Noorwegen. ilpfTill W D' DAMRUBRIEK. ZATERDAG 31 OCT. 1936 HOCKEY. DAMES-HOCKEY. NEDERLAND-NOORWEGEN De vierde ontmoeting. NED. KORFBALBOND HAARL. KORFBALBOND Dr. Van der Meulen over de nieuwe spelregels. ZWEMMEN. Het 20-jarig bestaan van H. P. C. ZWART WIT ZWART m m m# m? m? WIT Het internationaal voetbal van Noorwegen. De organisatie en het spel in het hooge Noorden. De kwali teit van het Noorsche spel. Vroegere wedstrijden tusschen beide landen. De ploegen voor den komenden strijd. R Noren spelen reeds internationaal voetbal sedert 1908; ze hebben in totaal reeds meer dan 100 interland wedstrijden gespeeld. Toch kwamen ze tot dusver slechts driemaal tegen een Ne derlandsche ploeg in het veld en heeft men hun elftal nog slechts eenmaal te Amsterdam in actie kunnen zien. De oorzaak hiervan is, dat de Noorsche voetballers blijkbaar zeer hokvast zijn. Ze spelen regelmatig tegen de andere Scandinavische landen, doch het is slechts bij uitzondering, dat ze zich naar het vasteland begeven, om daar hun krachten met de vertegenwoordigende ploegen van het continent te meten. Voer die hokvastheid der Noren is overigens wel een motief. Het Noorsche voetbalseizoen eindigt, tegen den tijd dat het onze pas goed en wel is begonnen, juist in den tijd, dat men op het vasteland allerwege midden in de voet- baïlerr zit, hebben de Noren gedwongen voetbalrust, doordat sneeuw en ijs dan hun terreinen voor voetbal ongeschikt maken. Het spelen van internationale wedstrijden mid den in den winter komt derhalve overeen met zulke wedstrijden van ons vertegenwoordigend elftal ir Juli of Augustus. Van half November tot begin Juni is dan ook vrijwel nooit een vertegenwoordigende ploeg der Noren in het veld geweest. Van de 114 wedstrijden, die het Noorsche elftal tot dusver heeft gespeeld, werd de overgroote meerderheid gespeeld tegen Zweden, Dene marken enFinland.Het grootste aantal werd te gen Zweden gespeeld nl. 38, verder 28 tegenDe- nemarken en 16 tegen Finland. De 32 an dere wedstrijden werden tegen 15 verschil lende tegenstanders gespeeld, waaruit dus wel voldoende blijkt, dat het internationaal ver keer van de Noorsche voetballers zich hoofd zakelijk tot de Scandinavische landen be perkt en dat men slechts af en toe o.m. bij Olympische Spelen ook tegen andere lan den uitkomt. Die Scandinavische landen spelen onderling elk seizoen een soort competitie met hun ver tegenwoordigende elftallen, waarvoor der halve zes wedstrijden noodig zijn zoo dat men reeds een behoorlijk internationaal programma heeft af te werken en aan andere landenwedstrijden niet bepaald groote be hoefte heeft. Toch zijn ook de Noorsche voetballeiders wel overtuigd van het groote nut van inter nationale wedstrijden in verband met de spel- kwaliteit. Vandaar dat ze ook verschillende malen aan de Olympische voetbalwedstrijden hebben deelgenomen. Daarbij hebben de No ren zelfs tweemaal voor een bijzondere ver rassing gezorgd door de favorieten te klop pen. In 1920 te Antwerpen sloegen zij En geland en bij de jongste Olympische voetbal wedstrijden, die te Berlijn, moest Duitsch- land voor hen bukken! De Noorsche Voetbal Bond werd in 1902 op gericht. Men speelde toen echter nog slechts clubwedstrijden. Eerst in 1908 deed men een schuchtere poging met een vertegenwoordi gend elftal tegen Zweden Het werd een 11—3-nederlaag. Dat schrikte blijkbaar de No ren wat af, doch in 1910 nam men nogmaals de proeï. Ook thans werd het een nederlaag, en met 40, maar deze wedstrijd gaf toch wat meer moed. In 1912 waagde Noorwegen '{.zelfs aan de Olympische voetbalwedstrijden te Stockholm deel te nemen. Echter zonder succes. De Denen sloegen met hun reserve elf tal de Noren met niet minder dan 70. In liet Troosttournooi werd met 1-0 verloren van Oostenrijk, dat toen nog geen grootmacht op voetbalgebied was, hoewel Hugo Meisl toen reeds de leiding had. Gedurende den oorlog is er geleidelijk ver betering in het Noorsche spel gekomen, waar aan natuurlijk de invloed van Engelsche trainers niet vreemd was. Bovendien kwamen Vrij regelmatig gedurende den zomer Engel sche en Schotsche profclubs in Noorwegen toeren. Had zich de beoefening van het spel aanvankelijk hoofdzakelijk tot Oslo en Om streken beperkt en werd dan ook het beste voetbal in de Noorsche hoofdstad gespeeld, ook daarin kwam tijdens den oorlog veran dering.Ondanks de groote terrein-moeilijkhe den werd voetbal meer en meer beoefend. Op het oogenblik zijn niet minder dan 635 clubs tot den Noorschen Voetbalbond toegetreden, in totaal hebben die clubs ongeveer 40.000 werkende leden. .Door de groote afstanden is competitie over het geheele land uiterst lastig. Tot dusver heeft men zich dan ook beperkt tot het orga- niseeren van plaatselijke competitie. Men deed dat in 7 ronden, zoodat 128 ploegen aan den start kwamen. De eindstrijd werd in de tweede helft van October gespeeld. Deze eind- wedstrijd had op den jongsten Zondag plaats, waarbij Frederikstad met 20 van Mjöndalen won. In de laatste jaren is het voortdurend een strijd geweest tusschen deze twee ploe gen. Frederikstad won het kampioenschap in 1932, 1935 en 1936, Mjöndalen legde beslag op den titel in 1933 en 1934. De belangstelling voor voetbal neemt ech ter in de laatste jaren zóó toe, dat men thans heeft besloten voortaan het kampioenschap te laten verspelen volgens een competitie systeem. Het land is daarvoor in acht af- deelingen verdeeld. De afdeelingskampioenen spelen om het kampioenschap van Noorwegen. Daarnaast blijft voorloopig nog de beker-com petitie bestaan, doch het aantal deelnemende ploegen wordt beperkt. Het is bovendien de vraag of op den duur ook voor de bekercom petitie belangstelling zal blijven. Tegen Nederland hebben de Noren tot dus ver slechts 3 maal gespeeld.'De eerste wed strijd vond plaats op 31 Augustus 1919. Dat was tevens de eerste uitwedstrijd van het Nederlandsch elftal na den oorlog. Teneinde m'n geheugen over dezen wedstrijd wat op te frisschen, zocht ik het verslag er van in Het Sportblad (een sindsdien verdwenen week blad), waarbij ik tot de ontdekking kwam, dat het uitvoerige verslag met een behoor lijke nabeschouwing over het spel. verscheen in het nummer van 18 September, derhalve 18 dagen na den wedstrijd! Het publiek was zelfs zoo kort geleden nog niet zoo verwend als tegenwoordig, nu men niet tevreden is of men moet door de radio trap voor trap kunnen volgen. Op hetzelfde oogenblik, dat er ergens in het buitenland, hetzij te Dublin, te Milaan, te Parijs of waar onze ploeg ook speelt, een doelpunt wordt gemaakt, is dat feit in alle Nederlandsche huiskamers bekend en weet men ook, dank zij Hollander, precies hoe het punt werd gemaakt. In 1919 moest men 18 dagen wachten voor men in z'n sportblad de fijnere punten van den wedstrijd kon lezen! Laat ik echter hieraan dadelijk toevoegen, dat de telefonische verbinding na den oorlog nog niet geheel was hersteld en dat ook de post aanzienlijk werd vertraagd. De Scandinavische toer van 1919 is geen succes geweest. Eerst werd te Stockholm met 4—1 van Zweden verloren en daarna te Oslo tegen Noorwegen met 1—1 gelijk gespeeld. Als verontschuldiging kon echter gelden het spelen in Augustus. Dan kan ons vertegen woordigend elftal stellig niet in vorm zijn. Bovendien werd er toen nog niet zooveel zorg aan de samenstelling van het elftal gegeven: aan concentratie en indoortraining dacht men toen nog niet. Onze ploeg in dien eersten wedstrijd tegen Noorwegen bestond uit: Göbel; Denis en Verwey; Hordijk, Tekelenburg en Steeman; Van der Wolk, Houtkooper, Buitenweg, Felix en J. H. H. Kessler. Onze achterhoede heeft zich in dien wedstrijd zeer goed geweerd. De voorhoede was minder goed. Het eenige doel punt werd door Wout Buitenweg gemaakt, dezelfde Buitenweg, die eenige maanden ge leden Hercules voor degradatie wist te be hoeden De tweede wedstrijd tegen Noorwegen werd op 12 Juni 1929 eveneens te Oslo ge speeld. Het leek er op, dat het een gemakke lijke overwinning zou worden, daar onze ploeg in de eerste helft uitstekend speelde, zoodat de pauze met een 30 leiding inging. Doch in de tweede helft waren de rollen omgekeerd. De buiter.spelval werd onze ploeg noodlot tig, doordat de Deensche scheidsrechter An dersen nmf 'terk in den buitenspelregel was De 30 leid.ng werd omgezet in een 43 ach terstand, doch in de laatste minuten van den wedstrijd slaagde men er in, nog gelijk te maken. Het elftal, dat Nederland in dezen wedstrijd vertegenwoordigde, zag er als volgt uit: van der Meulen, van der Zalm en van Kol; de Leeuw, Grobbe en van der Wildt; Landaal, Smeets, W. Tap, Kools en Hom burg Ook aan deze ontmoeting was een wedstrijd tegen de Zweden te Stockholm voorafgegaan Het spel van onze ploeg te Oslo maakte het weer duidelijk, dat het maken van toeren met een nationale ploeg, waarbij 2 wedstrij den kort achter elkaar worden gespeeld, ver keerd is. Met een volkomen frissche ploeg zouden wij vrij zeker te Oslo betere resulta ten hebben bereikt. Reeds enkele maanden later kwamen de Noren te Amsterdam den returnwedstrijd spelen, wat dus hun eerste wedstrijd in ons land was. Wij zaten toen met onze nationale ploeg eenigszins in de put. Maar de neder lagen van toen waren de schade en de schan de, waardoor we ten slotte wijs geworden zijn. Ons vertegenwoordigend elftal, dat voor de eerste maal uitkwam met een geheel uit provincialen bestaande voorhoede, bracht er niets van terecht. Zelfs spelers als van der Meulen en van Heel die toen reeds zijn 22sten interlandwedstrijd speelde konden de zaak niet redden. Het werd een smade lijke 41 nederlaag. Het elftal bestond uit: van der Meulen: de Bruin en van Kol; de Leeuw, van-der Wildt en van Heel; Landaal. Kools, van Loon, v. d. Broek en van der Heyden. Het resultaat van de drie wedstrijden te gen Noorwegen was dus dat er twee werden gelijk gespeeld en de derde werd verloren. Fraai is dat voor ons dus niet. Het Nederlandsch elftal, dat a.s. Zondag tegen de Noren in het veld zal komen is een zeer sterke combinatie. Het is vrijwel dezelfde ploeg, die in het vorig seizoen zulke fraaie successen heeft weten te boeken, als b.v. de 53 overwinning te Dublin, welk resultaat men na de nederlaag met 52 van het Duitsche elftal voor eenige dagen te Dublin, beter zal waardeeren. Hoewel spelende met een zeer verzwakte voorhoede, wist het elf tal verleden week Woensdag te Rotterdam de Engelsche tweede klasser Doncaster Rovers gemakkelijk met 72 te slaan. Toch zou het verkeerd zijn, indien men op grond van vroe gere successen een overwinning zou gaan voorspellen. Men mag niet vergeten, dat op het oogenblik het Noorsche voetbal zeer sterk is. Het elftal wist te Berlijn een volko men verdiende 20 overwinning op Duitsch- land te behalen en werd daarna door Italië, de Olympische voetbalkampioen, slechts na 2 uur spelen met 21 geslagen. Het sipel van de Noren komt sterk overeen met het Duitsche voetbal, wat eenigszins ver klaarbaar is als men weet, dat Halvorsen, een Noor, die jarenlang voor de bekende Hamburg- sche vereeniging H. S. V. heeft gespeeld, thans trainer van de Noren is. Het is een stevige, doorzettende ploeg, met een open aanvalsspel, dat zooveel mogelijk in de lengte wordt ge speeld. De Noren gaan daarbij uit van het Duitsche systeem, dat voorkomen beter is dan genezen, m.a.w., dat het voorkomen van te- genpunten no. 1 moet zijn. Ze spelen dan ook met een spil als stopper en met een der voor spelers als assistent in de middenlinie. Behalve Börrsen en, naar ik meen, Frantzen heb ben alle spelers, die Zondag voor Noorwegen dienst zullen doen, ook te Berlijn gespeeld. Hun doelman Henry Johansen heeft te Ber lijn tegen Duitschland geschitterd. Men noem de hem een duizendkunstenaar. De achterhoe de, Eriksen en Holmsen, was hard als staal, beide backs kopten schitterend. De groote man was echter de spil Jörgen Juve, die een prach tige balcontrole had en voor wien geen bal onbereikbaar was. Zijn koppen vooral was prachtig. Dat viertal heeft eigenlijk Duitsch land geslagen. Maar Ook de beide, vleugelhalfs, Magdalon Monsen en Rolf Holm berg speelden hun rol naar behooren. De aanval heeft te Berlijn niet zoo'n grooten indruk gemaakt. De beide doel punten werden toen gemaakt door Isaksen, die echter ditmaal wegens verwonding niet van de partij zal zijn. De aanval zal bestaan uit Kjell Frantzen, die naar ik meen, niet te Ber lijn heeft gespeeld. Toen-speelde wel een spe ler Frantzen mee, doch die heette Odd Frantzen. Verder Reidar Kvammen, Als Mar- tinsen, Arne Börressen en Arne Brustad. Ik zal mij maar van het voorspellen van een resultaat onthouden. Wel zie ik den strijd met veel vertrouwen tegemoet, vooral na den goe den oefenwedstrijd tegen de Doncaster Rovers, maar een ploeg, die Duitschland met 20 slaat, moet het toch ook ons elftal uiterst lastig kunnen maken. C. J. GROOTHOFF. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Het programma luidt: Promotieklasse A: H.H.IJ.C.2—Strawberries. Kieviten—B.M.H.C. 2. Promotieklasse B: B.M.H.C.Hilversum 2 Tweede klasse B: B.M.H.C. 3H.B.S. Alliance—H.H.IJ.C. 3. Derde klasse C: H.B.S. 2—B.M.H.C. 5. H.O.C. 4—B.M.H.C. 6. Derde klasse D: Strawberries 2T. H. C. 1925. Vierde klasse F: Harlekijn 2—Strawberries 3. Zandvoort 3Kraaien 2. H.B.S. 4—B.M.H.C. 8. Vierde klasse G' Oh Kay 2Zandvoort 2. De Strawberries gaan één van hun moeilijkste uitwedstrijden spelen. Het wordt tegen H.H.Y.C. 2 een strijd om de leiding en dat de teams heel weinig in kracht verschillen, bewij zen wel deze cijfers: gesp. gew. gel. verl. pnt v.-t. H.H.IJ.C. 2 4 3 0 1 6 11—7 Strawberries 4 2 2 0 6 118 De Strawberries zijn dus nog steeds onge slagen; H.H.IJ.C. 2 moest reeds een nederlaag lijden. Met spanning wordt het resultaat van dezen wedstrijd tegemoet gezien Verder is er een strijd om de laatste plaats waarbij helaas B.M.H.C. 2 betrokken is, dat naar Kieviten gaat, de andere zwakke club. Hun cijfers zijn: gesp. gew. gel. verl. pnt v.-t. BMH.C. 2 3 0 1 2 1 6—11 Kieviten 4 0 13 1 212 B.M.H.C. I speelt op eigen terrein tegen Hilversum 2 en kan haar zegetocht voortzet ten. Het is echter oppassen. Struikelde de grootste concurrent B.H.V. Zondag j.l. niet onverwacht tegen Laren? B.M.H.C. heeft dus reeds een voorsprong op den grootsten con current, maar het attentie-sein „weest op uw hoede!" blijft nog steeds van kracht. B.M.H.C. 3 speelt thuis tegen H.B.S. De H.B.S.'ers sukkelen met een niet schotvaardige voorhoede en staan nu geheel onderaan. De thuisclub heeft weliswaar ook nog geen wonderen verricht, maar zij heeft toch een meer beweeglijken aanval, zoodat wij, ook nu weer geen zege voor H.B.S. kunnen voor spellen. De thuiswedstrijd van Alliance tegen H.H.IJ.C. 3 moet een overwinning voor de Haarlemmers brengen, al zal het lang niet °emakkeiijk gaan. Maar het is noodig, wil Alliance het leidende S.O.S. kunnen blijven achtervolgen, te meer daar de leiders zelf een uiterst zwaren wedstrijd tegen Leiden 2 te spelen krijgen en dat nog wel in Leiden. Het vierde team van B.M.H.C. heeft een vrijen Zondag. WAT ER GESPEELD WORDT. A.s. Zondag trekt Rood Wit naar Den Haag om H. D. M. te ontmoeten. De Heemsteedsche dames zullen er alles op zetten, het eerste puntje te bemachtigen. En hoewel de nederlaag niet zoo groot zal. zijn als den vorigen Zondag onder de ongunstige weersomstandigheden, gelooven wij toch dat II. D .M. op eigen veld wel de baas zal blijven. Maar het zal natuur lijk voor Rood Wit een belangrijke versterking beteekenen als 'mej. Vreede weer van de partij, is. H. H. IJ. C. ontvangt Amsterdam, een wed strijd, waarbij wij het- op de hoofdstedelingen houden. 't Gooi gaat naar het Uilen,nest, naar H. O. C. De Bussumsche dames zijn in uitwedstrij den nooit bijzonder sterk, zoodat gelijk spel niet onmogelijk is. Maar meer dan dat zal H. O. C.-o.i. toch ook niet bereiken. In de overgangsklasse1 krijgt B. H. C. II bezoek van Hilversum. Deze kampioenen van verleden jaar hebben in dit seizoen nog geen overtuigenden indruk gemaakt. De partijen zullen wel ongeveer tegen elkaar opwegen. Leiden, dat Kieviten ontvangt, zal de over- winnig wel aan de gasten moeten laten, ter wijl 't Gooi II en Amsterdam II beide moeite zullen doen, het eerste winstpuntje binnen te halen. In de 2e klasse A komt Te Werve bij Straw berries op bezoek. Voor de thuisclub geen ge makkelijke wedstrijd, al kan het resultaat wel foeter zijn dan de 51 nederlaag, die de vorige week bij Togo verkregen werd. B. D. H. C. III ontvangt Victoria en zal dus vermoedelijk wel verliezen. TogoH. H. IJ. C. II lijkt ons voor de thuisclub. In 3 B staan op het programma de plaatse lijke wedstrijden Rood Wit HI—H. B. S. en B. D. H. C. V—H. B. S. II. Zullen we het maar eens op goed geluk houden op H. B. S. I en B. D. H. C. V? Zandvoort moet naar H. D. M. II, dat al twee overwinningen in de wacht heeft gesleept; de thuisclub heeft ook morgen oi.. wel weer de beste kansen. In 4 D bekampen B. D. H. C. VII en Rood Wit IV elkaar. Beide ploegen zijn goed begon nen, resp. met een 60 en een 111 overwin ning, Zal ook nu Rood Wit IV in staat blijken tot het scoren van meer doelpunten, dan de thuisclub? Strawberries II gaat naar de Kraaien en zal wel kunnen winnen. Amsterdam V en Hur ley II ontmoeten elkaar in de hoofdstad. Vandaag wordt ook met de jeugdcompetitie een begin gemaakt, waarvoor Rood Wit a en B. D. H .C. a te Heemstede tegen elkaar uit komen. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Oosterkwartier 1, dat naar het Amsterdam- sdhe Volharding gaat, heeft de overwinning niet voor het grijpen. Maar met volledige in spanning zit er toch winst voor de Haarlem mers in deze ontmoeting. Haarlem I, dat ook naar Amsterdam trekt, ontmoet Amstelodamum. We zien hier voor de Haarlemmers een kans, zich verder te her stellen. T. H. B. 1 speelt te Aerdenhout tegen D. T. V 2; dat het de Haarlemmers lastig genoeg zal maken. Te Santpoort ontvangt Sport Vereent I het tweede Swift, dat wel een veer zal moeten la ten De aandere twaalftallen hebben rust. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG De eerste November-Zondag brengt ons een klein programma. Slechts negen wedstrijden zijn uitgeschreven; in alle klassen twee, be halve in de 2e klasse, waar drie ontmoetingen zijn vastgesteld. Voor de eerste klasse spelen Always Ready 1Haarlem 3 en Oosterkwartier 3Aurora 1. De bezoekende twaalftallen zul len waarschijnlijk verliezen. De tweede klasse meldt Aurora 2Sport Vereent 3. De thuisclub zal haar positie ver sterken. Flora 2 en Meerlebosch I zullen elkaar misschien niet veel ontloopen. Het ongeslagen T. H. B. 2 zal met Aurora 3 wel raad weten. Oosterkwartier 5, in de afdeeling 3 A ook de eenige zonder verliespunten, gaat naar De Zwaluwen I. De bezoekers speelden nog maar één wedstrijd, dus we moeten afwachten, wat het in Hillegom doet. Meerlebosch 3, ontvangt Aurora 4, dat sterker is. 3 B: Aurora 5, dat ook nog geen punt heeft, ontvangt het ongeslagen Oosthoek 1, dat vrij wel zeker van haar vierde overwinning is. Haarlem 5 ontvangt Alw. Ready. 3, dat haar tweede plaats wel zal behouden. DE BOCK. Ter gelegenheid van den eersten interna tionalen voetbalwedstrijd in ons land in dit seizoen, staan de gewone competities voor Zondag ongeveer allemaal stil. Veel spijt zul len daar velen waarschijnlijk niet van heb ben, omdat tot dusver alles vrijwel een nor maal verloop heeft gehad. Het geldt weliswaar niet de vermaarde ont moeting NederlandBelgië, maar toch is men wel nieuwsgierig hoe ons elftal zich zal houden tegen de Noren, die bij de Olympische Spelen in Berlijn zulk een kranig figuur heb ben geslagen en die nog nimmer van onze jongens een nederlaag te slik ken hebben gekre gen. Het is voor lezers ook van veel belang, te weten of de nieuwe rechts binnen De Bock die j.l. Zondag tegen A. F. C. ge blesseerd werd mor gen mee kan spe- spelen. We hebben dat Vrijdagmiddag gevraagd; hij ant woordde, dat het gelukkig zoo goed als zeker is, dat hij van de partij zal zijn. Het zou vor hem dan ook wel een heel groote teleurstelling zijn ge weest, als hij reeds na zijn eerste verkiezing thuis had moeten blijven. We kunnen de ver zekering geven, dat De Bock, die geen vrees kent en die van geen opgeven weet, alle krachten zal inspannen om zijn keuze te rechtvaardigen. In zooverre kan men dus vrij gerust zijn. Ook over het feit, dat het Nederlandsche elftal zonder invaller den strijd kan aanbinden. Onze landgenooten kunnen morgen den stand gelijk maken, want de Noren hebben twee punten meer, dan wij. De elftallen zullen als volgt tegenover el kaar staan: Nederland: Leo Halle, Weber, Caldenhove, Paauwe, Anderiesen, Van Heel, Wels, De Bock, Backhuys, Smit, Van Nellen. Noorwegen: Brustad, Börresen, Martinsen, Kvammen, Frantzen Holmberg, Juva, Monsen, Holsen, Eriksen, Johansen. De strijd wordt geleid door den Duitschen scheidsrechter Birlem. Grensrechter voor Ne derland is de heer Busscher uit Enschedé. Zoals onze lezers weten zijn voor dezen wedstrijd nog invallers toegestaan. Het zijn Van Male (Feijenoord), Drok (RF.C.) en de Blauw Wit-spelers Wilders en Bergman. De wedstrijd begint te half drie en zal weer voor de AVRO-microfoon door den heer Hol lander worden uitgezonden. We zullen weer als van ouds onmiddellijk na afloop op onze nieuwsborden in de Groote Houstraat, aan het Soendaplein, te IJmuiden err- Beverwijk en aan alle andere bekende adressen den rust- en eindstand publiceeren alsmede de namen van de Hollandsche spe lers, die eventueel keeper Johansen heeft kunnen laten visschen. We hopen eindelijk de eerste overwinning tegen Noorwegen te mogen noteeren. Dr. Van der Meulen heeft aan de Tel. zijn meening over de gewijzigde spelregels mede gedeeld. Die is als volgt: „Ik vind den nieuwen uittrapregel een be sliste aanwinst voor het spel, al acht ik het tijdstip, waarop hij bindend werd verklaard, verkeerd gekozen. M.i. had er een langere tijdsduur moeten worden gegeven aan de doel- verdedigers om zich aan de nieuwe omstan digheden aan te passen, m.a.w. de nieuwe regel is te laat bekend gemaakt. Waarom ik voor stander ben? Eenvoudig op sportieve gron den. Wanneer een aanvallende partij een mooien aanval heeft opgezet en de bal juist is naast gegaan, de aanval dus niet eens af geslagen is dan vind ik het onbillijk, dat de verdedigende partij als 't ware een extra- belooning daarvoor krijgt, doordat de keeper den bal, na het beroemde wipje, desnoods di rect in het strafschopgebied van de andere partij kan plaatsen. Daarbij spreek ik nog niet eens over het feit, dat iedere keeper den bal eerst bij den rand van 't strafschopgebied kon wegtrappen, aldus een groote „winst" makend. Wat den nieuwen regel betreft van het trappen naar den bal, als de keeper dezen in de handen heeft, ook dien acht ik logisch. Alleen reeds op grond van het verminderen van het gevaar voor kwetsuren van doelver- dedigers is deze nieuwe regel toe te juichen". Het laatste nummer van het „H. P. C.- Nieuws", het orgaan van de Heemsteedsche Polo Club, is voornamelijk gewijd aan het 20- jarig bestaan. De burgemeester van Heem stede, Jhr. J. P. W. van Doorn, schrijft o.a. het volgende: „Zonder mij te begeven op het terrein der beoordeeling van den voor- en tegenspoed der club bij wedstrijden mag ik wel getuigen, dat gedurende deze reeks van jaren veel door de club is verricht in het belang van de zwem- sport voor de jeugd, waarbij is medegewerkt aan de bevordering van vastheid van karakter, verhooging van moed en vermeerdering van wilskracht. Deze eigenschappen zijn ongetwij feld een vereischte voor ieder eerlijk polospe ler, waarvoor bovendien als eisch geldt, dat hij een goed zwemmer moet zijn. Van harte hoop ik, dat dit onderdeel van sport, ge steund door het werk van uw club, bij voort during de aantrekkelijkheid van onze Heem steedsche zwemvijvers mag blijven verhoogen". Verder staan er bijdragen in van: den heer Jan de vries, voorzitter van den Kon. Ned. Zwembond; den heer L. Brunt, voorzitter van den Kring Haarlem van dien bond; den heer N. Vos, gemeentesecretaris van Heemstede; den heer J. Hasper, opzichter en eerste voor zitter van H. P .C.; den heer J. J. Moolenaar en B. J. Moolenaar, resp. oud-secretaris en oud voorzitter van H. P .C.; den heer J. Wald- kötter, oprichter en oud-bestuurslid; den heer A. J. J. Verspoor, thans voorzitter; den heer Roel de Bruyn uit Semarang, oud-lid; den heer A. J. Braam, voorzitter der Polocommissie; mevrouw A. Knuyb—Van Laar, lid der Polo commissie voor dames; den heer A. J. B. van Huissteden, voorzitter der materiaal-commis sie-; den heer R. J. Engelenberg, archivaris van H. P. C., enz. onder leiding van B. Dukel. 4 De oplossing van vraagstuk No. 4 luidt: Zwart 4, 6, 7, 8, 9, 13, 14, 15, 19, 36, dam op 45. Wit 13 schijven op: 20, 24, 26, 27, 28, 29. 30, 34, 38, 39, 42, 47, 48, „n Wit wint door 2621 14x25 2323 19x28 2923 dam heeft slag naar 31 of 26. 3832 25x43 48x39 damslag naar 19 en Wit 32x1 en wint. Een prachtig vraagstuk, waarin de dam een belangrijke rol speelt. De oplossing was moei lijk. De stand van den wedstrijd luidt thans: F. Dukel 4 p., J. Brand 3 p., A. Schenk 3 p., P. J. Kok 3 p., K. de Jong 3 p., J. v. Stralen 4 p., G. Zonneveld 4 p., J. Korte 4 p., A. Lang- hoek 4 p., C. Apdam 4 p., G. Postma 3 p., H. Laros 3 p., S. D. Hoogvorst 3 p., J. d. Vlugt 4 p., P. J. v. Buuren 4 p., Th. Kloes 3 p., R. Bink horst 2 p, J. Smit 3 p. Thans vraagstuk No. 5 (Auteur onbekend). Zwart: 3, 5, 7, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20. 25 35, 36. Wit: 23, 24, 28, 29, 30, 32, 34, 37, 38, 41, 42. 45, 46. 50. Wit speelt en wint. Oplossingen van dit vraagstuk moeten uiterlijk Woensdag 4 November in ons bezit zijn. Na dien datum zijn inzendingen ongeldig. UIT DE PARTIJ. Dat met weinig materiaal soms mooi com binatiespel bereikt kan worden is den lezers genoegzaam bekend. Toch vraagt onderstaand partij fragment wel onze bijzondere aandacht. Zwart: 2, 3, 9, 15, 19, 22, 23, 24, 26. Wit: 32, 34, 37, 38, 39, 40, 43, 45, Wit kan hier winnen door: 1. 34—29 23x34 2. 40x20 15x24 3. 32—28 22—27 4. 28—22 27x18 5. 37—31 26x37 6. 38—32 37x28 7. 33x4 en wint. Met nog minder materiaal het volgende: Zwart 3 schijven: 14, 29, 36. Wit 4 schijven: 15, 38, 41, 48 Onderstaande partij werd gespeeld tegen F. Basstra in de vijfde ronde van de onderlinge competitie. Wit: N. N. Zwart: F. Basstra. 1. 34—29 19—24 2. 40—34 14—19 3. 45—40 20—25 4. 29x20 25x14 5. 50—45. Zwart streeft naar vereenvoudiging met den beginzet 1924 om zelf het spelsysteem op te dringen. 17—21 6. 31—26 19—23. Ook is 21—27 goed bespeelbaar. 7. 26x17 12x21 8. 3329 2126 9.39—33 7—12. Wit maakt zich thans van het centrum meester. 10. 32—28 23x32 11. 37x28 1—7 12. 36—31 26x37 13. 41x32 16—21 14. 44—39 21—26 15. 46—41 14—20 16. 41—37 20—25 17. 28—23. Wit moet toch met 2923 of 24 voortzetten. De tekstzet heeft tot doel, den ruil 1722 te beletten. 15—20 18. 35—30 11—17 19. 30—24 10—15 20. 33—28 7—11 21. 38—33 17—22 22. 28x17 11x22 23. 32—28 9—14 24. 28x17 12x21 25. 23x12 8x17. Wit moet 23 bezet houden, wil er eenig offensief van de stelling uitgaan. 26. 33—28 17—22 27. 28x17 21x12. Zwart streeft er naar, Wit van 23 af te houden. 28. 37—32 3—8 29. 32—28 5—10 30. 28—23 13—19 31. 24x13 8x28 32. 29—24 20x29 33. 34x32. De stellingen staan weer contactloos. Wit heeft eenigszins positievoordeel. Van den ver deren opbouw zal het afhangen of dat voordeel wel van eenige beteekenis is. Stand na den 33en zet luidt: Wit: 32, 39, 40, 42, 43, 45, 47, 48, 49. Zwart: 26, 25, 15, 14, 12, 10, 4, 2, 6. 14—19 34. 42—37 10—14 35. 43—38 1520 36. 3227 1923. Met dezen zet komt Zwart -in moeilijkheden, waarom wij de voor keur geven aan 20—24. 37. 3934 2024 38. 38—33 14—19. 25? Zwart: 2, 4, 6, 12, 19, 23, 24, 25, 26. Wit: 27, 33, 34, 37, 40, 45, 47, 48, 49. Wit speelt thans de voortzetting 3329 34—30 die iedere speler voor het bord zou nemen, om later 33 te winnen. Toch was het beter, met 3732 de combinatie-positie te handhaven. Het spel verliep als volgt 3329 24x33 34—30 25x34 40x7 2x11 48—43 19—23! 4944. Zwart speelde hier 2832 en Wit won met 4742 4338 enz. Toch is het aardig, dat schijf 33 voor Wit niet te winnen is. Na 4843 van Wit speelt Zwart 49 4944 9—13 47—42 13—18. Op 43—39 18—22. Op 43—38 19—23 37—32 19—24 45—40 en Wit kan niet winnen. CORRESPONDENTIE A. Sch. te IJm.-Oost. Twee problemen ontvangen. Zeer geschikt voor plaatsing. Op lossingen problemen echter niet ontvangen. G. Zon te Heemskerk. In dank de 24 pro blemen ontvangen. Wij hebben er voorloopig genoeg aan. Ze worden alle op diagram ge plaatst; de vraagstukken moeten echter eerste publicatie zijn. Probleem: 10, 17, 19, 20, 24, 27, 30, 36. Wit: 28, 29, 33, 38, 41 42, 43, 48 is niet mooi, daar 28—23 absoluut wint met 19x39 43x5 36x47 gedw. 29x20 met winst. J. L. te IJmuiden Moet Zwart 24 niet 34 wezen? Nu is geen oplossing mogelijk. Oplossingen en correspondentie binnen 5 da. gen te zenden aan den damrecdacteur. Van Wassenaerstraat 23, IJmuiden-Oost.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 9