Veertien dooden te Schiedam. GELD EN LIEFDE De doodenlijst. Jubileum van de Beverwijksche Conservenfabriek. HEEMSKERK WIJK AAN ZEE Petrakis Nomikos. Oorzaak van de ramp nog onbekend De lijst van hen, die bij de ramp op het Grïeksche schip „Petrakis Nomikos", dat bij de werf WiltonFeijenoord ligt, om het leven zijn gekomen, telt niet minder dan veertien namen. Veertien menschen zijn gedood bij de drie ontploffingen, welke op het schip hebben plaats gehad. Het zijn arbeiders van Wilton, twee functionarissen van de Schiedamsche brandweer, een politieagent en eenige Grieksche schepelingen. De meesten van hen zijn het slachtoffer geworden van de tweede ontploffing, welke kort na de eerste is gevolgd, en welke zulke ernstige gevolgen had, omdat juist de reddingsploegen aan boord waren gekomen. Een derde ontploffing volgde nog en deze zal ongetwijfeld een einde gemaakt hebben aan het leven van enkelen, cie bij de tweede explosie gewond aan boord waren blijven liggen. Toen durfde men, uit vrees voor nieuwe uitbarstingen, het schip voor- loopig niet meer betreden en het heeft uren geduurd, voordat de brandweer en de reddingsploegen het schip betraden. Het was toen echter nog niet mogelijk alle slachtoffers te bergen, omdat verschil lende deelen van het schip nog geheel ontoegankelijk waren. Omtrent de oorzaak van het gebeurde zijn verschillende veronder stellingen geopperd, o.a. dat de inrichting van het schip niet geheel aan de veiligheidsvoorschriften zou voldoen, maar zekerheid heeft men nog niet. Deze zal men alleen door een later onderzoek misschien kunnen verkrijgen. Twee dooden op onbewaakten overweg. Het geschenk van het personeel. Vandaag herdenkt de N.V. Beverwijksche Conservenfabriek haar veertig-jarig bestaan. Het personeel heeft aan de directie een tegeltableau van Voerman als jubileumge schenk aangeboden. Het tableau bevat een zeer geslaagde afbeelding van de nieuwe en de oude fabriek; in de omlijsting staan spe cimen van de producten, die in het bedrijf worden verwerkt en de handelsmerken van de fabriek. TREKKING PAARDENVERLOTING. In aansluiting op de Zaterdag in ons blad vermelde bijzonderheden over het incident, dat zich heeft voorgedaan tijdens de trek king van de 5e Beverwijksche paardenverld- ting, vernemen wij nader, dat Vrijdag zeer langduirge besprekingen zijn gevoerd met den Officier van Justitie te Haarlem over de geldigheid van de trekking. Nadat de Officier zich volledig op de hoog te had gesteld van het gebeurde, dat in Be verwijk zooveel stof heeft doen opwaaien, heeft hij zich in verbinding gesteld met den minister, die bij zijn besluit van 9 Mei 1936 aan deze verloting zijn goedkeuring heeft ge hecht. Het resultaat van deze besprekingen was, dat zoowel de minister als de Officier van Justitie besloten hebben, in het belang van lotenhouders, de trekking, zooals deze is geschied te handhaven. Intusschen zijn de hoofdprijzen Vrijdag middag, nadat de Officier van Justitie zijn besluit had genomen, aan de winnaars ter hand gesteld. CHR. METAALBEWERKERSBOND, In de Vrijdagavond gehouden ledenverga dering van de plaatselijke afdeeling van den Chr. Metaalbewerkersbond werd besloten, op 18 November een bijeenkomst te houden, ter bespreking van de viering van het zilveren jubileum der afdeeling. De heer J. H. van Someren heeft hierna èen rede gehouden over het onderwerp: „Het verleden; en het heden van de Chr. Metaalbe werkersorganisatie. INBRAAK IN EEN ONBEWOONBAAR VERKLAARDE WONING. Eer bewoner van een onbewoonbaar ver klaarde, maar nog niet ontruimde woning heeft bij de politie aangifte gedaan, dat tij dens zijn afwezigheid bij hem was ingebro ken. Hij vermiste een vlierkleed, drie tafel kleedjes en een klokje. De politie stelt een onderzoek in. DIEFSTAL VAN BANANEN. De politie heeft 5 personen bekeurd die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van bananen. DE NAJAARSVEEMARKT. Zaterdag werd op de Meer de jaarlijksche najaarsveemarkt gehouden. Ongeveer 80 koeien werden aangevoerd; de handel was stug. R.K. BOND VAN KLEINHANDELAREN. Dinsdagavond houdt de R-K. Bond van Kleinhandelaren „St. Petrus" in het K.S.A.- gebouw een ledenvergadering. Kapelaan Dr. F. C. J. Holthuizen spreekt over „Is ordening gewenscht in verband met onze beginselen?" Daarna zal de heer J. G. van Kessel, lid van het Hoofdbestuur, een ant woord geven op de vraag „Is ordening ge wenscht zoowel in het belang van producent, consument als distribuant?" FEESTAVOND VAN DE KORFBALCLUB „WATERVLIET". De korfbalclub „Watervliet" zal op Zondag 15 November in de bovenzaal van Hotel „Oud Meerénstein" een feestavond voor haar leden houden. DRANKBESTRIJDING EN SNELVERKEER. Over het belangrijke en actueele onder werp „Drankbestrijding en snelverkeer" spreekt Woensdagavond de heer G. Welagen voor de leden van het Kruisverbond in het K.S.A.- gebouw R.K. VROUWENBOND. Dinsdagavond houdt de plaatselijke afdee ling van den Ned. R.K. Vrouwenbond in het K.S.A.-gebouw een ledenvergadering. In deze bijeenkomst zal Mej. Lamour een lezing met lichtbeelden houden over het werk van Raphaël en zijn beroemde Madonna's. GEZELLIG SAMENZIJN VOOR DE COMMISSIELEDEN. Voor de leden van de verschillende subcom missies, die tijdens de V.V.V.-feestweek zulk verdienstelijk werk hebben verricht, wordt a.s. Woensdag in het Kennemer Hotel een feestelijke bijeenkomst gehouden. Ook dezen avond zal de V.V.V.-film draaien. MARKTBERICHTEN. Noteering van Beverwijk den 30 October. Spinazie per kist 4060 cent. Postelein per kist 48 cent. Andijvie per kist 1024 cent. Koolrapen per zak 75 cent. Wortelen per K.G. 2V2 cent. Bieten per K.G. 2V2 cent. Aardappelen, klei, per K.G- 2V26 cent. Snijboonen per K.G. 76 cent. Heerenboonen per K.G. 84 cent. Spruitjes per K.G. 816 cent. Boerenkool per bak 818 cent. Roode kool per stuk 36 cent. Savoije kool per 100 f 4. Bloemkool per 100 f 6f 14. Uien per kilo 2J/2 cent. Prei per bos 37 cent. Sla per kist 2232 cent. Pieterselie per kist 26 cent. Selderie per kist 28 cent. Appelen per kilo 1230 cent. Peren per kilo 1636 cent. Druiven per kilo 2430 cent. Brusselsch lof per kilo 1826 cent. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: Matth. Rietkerk, groentenhandelaar, M. van Heemskerckstraat 53 g, van Beverwijk. C. G. Rietkerk, geb. Zoontjes, zonder ber., idem, van Velsen. G. M. Rietkerk en E. J. Rietkerk, geb. Moo- jen, M. v. Heemskerckstraat 53 h, van Bever wijk en Velsen. Vertrokken personen: Mej. A. J. Beentjes, dienstbode, van Ooster- streng, 52 naar Beverwijk. Chr. E. M. S. Mell geb. Van Teffelen, zonder beroep, van Hoogdorperweg 13c, naar Amster dam. Anth. Kok, winkelier, van Hoogdorperweg 19a naar Frankrijk. JUBILEUM TUINBOUWCLUB V.Z.O.S. 28 October was het juist 15 jaar geleden, dat de club werd opgericht in het Café van den heer L. Henneman en waar altijd de vergade ringen gehouden werden tot heden toe. In den afgeloopen tijd werden verschillende tentoonstellingen georganiseerd in het club lokaal totdat dit te klein bleek voor een groote tentoonstelling. Een paar maal werd een tentoonstelling van groenten, bloemen en fruit in het R.K. Vereenigingsgebouw gehou den SCHIETOEFENINGEN BUITENGEWOON VRIJWILLIGE LANDSTORM. Het bestuur verzoekt ons te melden dat de oefeningen om half zeven Dinsdagavond beginnen en duren tot half tien. GYMNASTIEKUITVOERING VAN D. O. K. De R.-K. gymnastiekvereeniging D.O.K. zal Zondag 15 November een uitvoering geven in het R.-K. Vereenigingsgebouw. MISSIE-NAAIKRANS. Het bestuur van de missie-naaikrans be gint a.s. Vrijdag weder met het naaien, bor duren enz. voor de missie. De laatste ten toongestelde missie-artikelen zijn alle naar de missie in Nellore in Britsch-Indië opge zonden, waar eerstdaags Pater de Ruyter zal volgen. Het bestuur was zeer tevreden over de groote opkomst en tevens over de goede ont vangsten, waar een deel van afgestaan is aan Pater de Ruyter en het overige wordt bestemd om nieuw goed aan te schaffen om daarvan benoodigdheden klaar te maken voor de missie. Dames die goed met de naald kunnen om gaan en borduren worden gaarne a.s. Vrij dag verwacht ONDERLING VEEFONDS. Het Noorddorper-veefonds houdt Donderdag 5 November a.s. haar jaarvergadering in het café van den heer Joh. Aardenburg te Noorddorp. R.-K. MIDDENSTANDSBOND. Donderdagavond zal de eerste les plaats vinden van den ontwikkelingscursus uit gaande van den R.-K. Middenstandsbond. Kapelaan Perquin geeft op deze avonden eenige nuttige wenken over verschillende nieuwe wetten op middenstandsgebied als mede over belastingen, terwijl de heer Jac. Kloes den boekhoudcursus geeft. Donderdag kunnen nog eenige nieuwe le den worden aangenomen. OPBRENGST WITTE-KRUISCOLLECTE. De collecte voor de vereeniging Witte Kruis, gehouden op Zaterdag 31 October, heeft f 10.32 opgebracht. In een verklaring, welke de directie van de werf Zaterdagmiddag gaf, werd o.m. gezegd: Voor zoover te overzien valt, kan de oorzaak van den brand niet gelegen zijn, dat door Wil- ton-Fijenoord-personeel gewerkt is op plaat sen of met materiaal, waardoor de explosie verklaarbaar wordt. In het ketelruim is brand uitgebroken, waardoor een explosie in dit ketelruim is ontstaan. De ladingtanks waren niet gevuld, het schip had dan ook het certi ficaat, dat het gasvrij was, alleen de brand- stoffentanks waren niet leeg. Volgens een verklaring van den eersten machinist van het Grieksche schip, zou daar ongeveer 8 ton brandstof hebben ingezeten. Na de tweede explosie heeft de directie van Wilton-Fijenoord getracht, met toestemming van den rijkshavenmeester, het schip te doen versieepen naar een minder gevaarlijke plaats. Aangezien de rijkshavenmeester ambtshalve uitstedig was, en geen toestemming daarvoor kon worden verkregen, besloot de directie van Wilton-Fijenoord alle belendende werkplaat sen te doen ontruimen. Bij de eerste explosie is een kleine tank ontploft, maar door welke oorzaak is onbe kend. Men was met snijbranders aan het werk en natuurlijk blijft de mogelijkheid, dat de gassen, die zich ondanks ontgassing in de tanks verzameld kunnen hebben, door de verwarming tot explosie zijn gekomen. Groote stukken ijzer vlogen hoog in de lucht en zware buizen en stangen werden vernield. Bij de tweede ontploffing, toen een groote tank explodeerde, was de ravage echter veel grooter. Menschen, die zich aan boord bevonden en ongedeerd op de wal kwamen, vertelden ons naderhand, dat een regen van stukken ijzer rondom en bij hen neerdaalde. Het geheele dek ging omhoog, het achterdek spleet open, de schoorsteen sloeg stuk en eenige luiken vlogen omhoog. Vele nieuwe gewonden zag men hier en daar verspreid op het dek en in de ruimen liggen. Een groote kraan op de kade tegen over, het schip boog dubbel en het groote tandwiel ervan vloog ongeveer 500 Meter ver weg over de loodsen heen het veld in. Stukken ijzer sloegen door het dak in de ketelloods, doch veroorzaakten daar gelukkig geen persoonlijke ongevallen. Wie zich nog aan boord bevond en de be schikking had over ledematen, ijlde van boord, waarbij gezegd moet worden, dat degenen, die gewonden in hun buurt zagen, niet van boord gingen dan nadat zij deze gewonden op de kade hadden kunnen dragen. Hoe gaarne men ook aan boord een nader onderzoek naar de slachtoffers had ingesteld, de veiligheid van de reddingsploeg gedoogde niet een nog langer verblijf aan boord toe te staan. Iedereen verliet dan ook het schip in de zekerheid, dat er nog slachtoffers aan boord waren, doch zelfs de kade en de naaste omgeving van de haven moesten ontruimd worden, omdat men niet kon voorzien, welken omvang een volgende ontploffing zou hebben. Index-daad volgde te ongeveer half 11 een derde ontploffing, minder hevig dan de tweede. Toen tot ontruiming van de werf werd be sloten, werden de naast het Grieksche schip gemeerde vrachtschepen van de Rotterdam- sche Lloyd, de „Kertosowo" en „Modjokarto" verhaald en naar de Lloydkade gesleept. Ook het tankschip „Rotterdam" van de A. P. C. dat in reparatie aan den overkant van de haven lag, is verhaald. Alle bemanningen van de nog in de buurt liggende schepen en dokken enz., waren van boord gegaan. Toen eindelijk weer een reddingsploeg aan boord durfde gaan, bracht men drie gevallen kameraden aan den wal. Zondag heeft men aan boord van het schip nog de lijken gevonden van twee slacht offers, terwijl dien dag in het Ziekenhuis de heeren van der Plat, plaatsvervangend com mandant van de Schiedamsche brandweer en J. van Galen, lid van het werfpersoneel van Wilton-Feijenoord, overleden. Daardoor was het aantal dooden tot 14 gestegen. Bij het verleenen van bijstand aan de ge wonden bleef Kapelaan Haselaar ook na de tweede ontploffing rustig met zijn werk door gaan. De oorzaak. De commandant van de Amsterdamsche brandweer, de heer C. Gordijn Jr., die Zater dagmiddag al een onderzoek naar de oorzaak van het gebeurde heeft ingesteld, heeft in een verklaring o.m. gezegd, dat het uiterst moeilijk zou zijn, de oorzaak van de eerste ontploffing MX'AND'AG 2 NOV. 1936 in het ketelruim op te sporen. Zoo vele fac toren kunnen daartoe hebben bijgedragen. Hoewel men niet met volkomen zekei-heid kan spreken, achtte de heer Goi-dijn het toch wel zeer waarschijnlijk, dat de tweede ont ploffing als indirect gevolg van de eerste moet worden beschouwd. Dit is temeer mogelijk, doordat een nood zakelijk geachte constructie voor tankschepen in de „Petrakis Nomikos" niet geheel aan de voorschriften voldeed. De heer Gordijn doelde op de z.g. „coffei-dam", bestaande uit twee zware ijzeren schotten, welker tusschenruimte met water is gevuld, zoodat er een waterschot ontstaat, dat van de kiel tot het dek loopt. Aan weerskanten van de groote tankruimte, die het geheele middenschip van een tankboot vult, bevindt zich een dergelijke „cofferdam", waardoor dus zoowel vóór- als achterschip van de tankruimte worden gescheiden. Welnu, de cofferdam van het achterschip der „Petra kis Nomikos" liep niet geheel tot het dek door en op de hoogte waar zich dé ontplofte"- kleine stuurboordstank bevond, niet zoover onder het dek, werd deze slechts door een enkelen ijzeren wand van het achterschip ge scheiden. Het ligt derhalve voor de hand, dat de warmte-ontwikkeling tengevolge van den aanvan'kelijken brand en de eerste ontploffing tot explosie van de kleine tank heeft geleid. Wij wezen den heer Gordijn er op, dat het schip, alvorens in reparatie te zijn genomen, het certificaat had verkregen, gasvrij te zijn, tei-wijl de heer Gordijn zelf aanwezig was ge weest bij de verklaringjvan den kapitein, dat de beide kleine tanks in weken niet meer ge bruikt waren. De heer Gordijn sprak als zijn overtuiging uit, dat het certificaat was uitgereikt na een zorgvuldig onderzoek, dat inderdaad op vol komen afwezigheid van gas had gewezen. Dik wijls blijven er echter aan de wanden der tanks met hun vele oneffenheden, klinkbouten enz., dikke korsten opgedroogde olie kleven. Bij warmte-ontwikkeling kunnen de meest vluch tige deelen van deze oliën gassen vormen, die in vei'binding met lucht explosief kunnen zijn en als er ook wel eens benzine in deze tanks heeft gezeten, wat aan boord van het Griek sche schip wel eens het geval schijnt te zijn geweest, zelfs hoogst gevaarlijk kunnen zijn. De namen der slachtoffers zijn: K. L. Schellenberg, werkzaam bij Wilton. M. Nieuwstraten, arbeider bij Wilton. G. J. H. P. Schulz, arbeider bij Wilton. W. B. de Jong, arbeider bij Wilton. P: Mohn, arbeider bij Wilton. J. Wolters, arbeider bij Wilton. C. Verweijs,, arbeider bij Wilton. C. Nieuwenhuijse, hoofdopzichter bij de bestratingen en kringcoimmandant bij de brandweer, Veenlantstraat, Schiedam. J. J. Hoek, rechercheur van politie te Schiedam. A. Alafouzus, Grieksch donkeyman. C. Evangelos, Grieksch vierde machinist, J. van der Plas, Schiedam, hoofdopzichter van gemeentewerken en plaatsvervangend brandweercommandant. J. van Galen, Rotterdam, arbeider bij Wilton. Het lijk van Verweijs is Zondagmorgen ge heel verkoold in het schip teruggevonden: vermist wordt nog het overschot van den Griekschen donkeyman A. Alafouzus. Daar de mogelijkheid bestaat, dat hij bij de ontploffing over boord is geslingerd, wordt in de omgeving van het schip gedregd, doch hierbij ondervindt men veel last van het hooge water. In het Gemeente Ziekenhuis te Schiedam zijn opgenomen: H. J. Foort, Schiedam; J. P. Verboom, Rotterdam; I. v. d. Broek, Rotterdam; C. Paesschen, Rotterdam; J. Onderdelinden, Schiedam; W. den Broeder, Rotterdam; C. van Pelt, Schiedam; A. de Krom, Rotterdam; M. Kionlekas, Griek; Th. Leonardos, Griek; In het R. K. Ziekenhuis te Schiedam zijn opgenomen: P. de Smit, Rotterdam: N. van Genderen, Schiedam; C. van Baai-lem (brandweerman), Schiedam D. van der Hoeven (Roode Kruisman), Schiedam. De toestand van de gewonden Foort en On derdelinden is zeer ernstig. Op den onbewaakten overweg te Heiliger- lee is Zaterdagmiddag een vx-achtauto door een uit Winschoten komenden trein gegre pen en totaal vernield. De twee inzittenden, de zeventigjarige J. Pinkster en zijn zoon, de 33-jarige A. Pinkster, werden op slag ge dood. De vrachtauto, een groote truck met trailer geladen met zakken kalkpoeder, kwam uit de x-ichting Westerlee. De zoon bestuurde den wagen en wilde juist den overweg passeeren, toen de personentrein, die om 2,34 u. uit Win schoten was vertrokken, naderde. Blijkbaar heeft de autobestuurder tengevolge van den regen en ook doox-dat het uitzicht op de spoorbaan door een huis wordt belemmerd, den trein niet zien aankomen. De truck werd gegrepen en over een af stand van 200 meter meegesleurd. De beide mannen moeten op slag gedood zijn. Door de aanrijding is de locomotief ontspoord en heeft het treinverkeer aanmerkelijke vertraging on dervonden FEUILLETON Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden.) 16) En plotseling laaide een nog onbekend vuur in haar op en werd het kind een vrouw, die wil bewonderd worden; die het leven ten volle en in schoonheid genieten wil; die niet langer arm en behoeftig' wil zijn. En met de laatste haar overgebleven kracht, reikte zij den Amerikaan haar ijskoude kleine hand en zei: „Wilt u mij drie uur bedenktijd geven? Vanavond nog zult u mijn beslissing ont vangen". Door een waas zag Franzi, dat Fred heen ging; dan ging zij aan het venster staan, ademde diep en strekte haar geopende, ar men naar het leven uit. Rolf zelf was het, die 's avonds Franzi's jawoord aan Fred Holme in zijn hotel over bracht. Eerst was rij verpletterd geweest door hetgeen het meisje over het onderhoud had medegedeeld, maar dadelijk daarna had Zijn vriendschap over zijn liefde gezegevierd. „Dat kun je niet afslaan", zei hij met be vende lippen. „Het zou waanzinnig zijn als je weigerde. Overigens, wanneer hij je niet bevalt, kun je je op het laatste oogenblik toch altijd nog terugtrekken. Neem het met beide handen aan en wordt de koningin in hermelijn, die je nu in bedelkleeren bent". Henry Garrick kan niet komen. Fred seinde zijn vriend en patroon alles wat gebeurd was en gaf een korte maar over tuigende beschrijving van haar schoonheid, deugdzaamheid en lieftalligheid en besloot met de woorden: „Kom onmiddellijk hierheen en haal je lieve bruid af. Een schoonere en betere zul je nooit kunnen vinden!" Na enkele uren kwam het antwoord, dat Fred een paar stevige verwenschingen ont lokte. „Dank voor je moeite en verheug mij over het welslagen. Het organiseeren van een nieuwe kwiktrust neemt mij echter geheel in beslag, zoodat het mij onmogelijk is New York ook maar gedurende een week te ver laten. Koop voor Franzi Lehner een vorste lijke uitzet en engageer een dame van gezel schap. Het Amerikaansche consulaat in Weenen ontvangt uit Washington opdracht, voor de passen te zorgen. Ik verwacht je op z'n laatst na tien dagen, Henry". Fred raasde voortdurend en plukte woedend in zijn borstelige haren en hoewel hij alleen was, riep hij hardop: „Wat heeft deze dollarfabrikant weinig begrip van zulke dingen! Moet ik hem soms het meisje in zijde inpakken en haar als een pakje naar New York over brengen? In tien dagen verwacht hij ons; maar hij kent Weenen niet. Hier gaat alles netjes geleidelijk en prettig gemoedelijk toe en niet zoo maar één, twee, dx-ie op commando, zooals in ons gezegende AmerikaJe zult iets langer moeten wachten vriend!" Fx-anzi werd bleek, toen zij Henry's tele gram las. Deze eerste teleurstelling wondde haar hart. De man wiens levensgezellin zij ging worden, nam zelfs niet den tijd om naar haar toe te komen. Zij moest dus naar hem toegaan als iemand met een verzoekschrift, zich laten bekijken om dan misschien te worden afgewezen? Dikke tranen kwamen in haar oogen en zij wilde Fred haar weigering mededeelen. Maar deze begreep en liet haar niet aan het woord komen. Met rappe, korte woorden vertelde hij haar, wat ze nog allemaal te doen had, alvorens reisvaardig te zijn. Vlugge bezoeken aan de beste modezaken, schoen makers, juweliers en modisten voor groote spoedbestellingen. Verder luxe-hutten op de boot bestellen, een dame van gezelschap en- gageeren passen in orde maken op het con sulaat, enz.!! Opnieuw duizelde het Franzi en werd zij aangelokt door het onbegrijpelijke en sprook jesachtige van het gebeuren, haakten al haar zenuwen naar schittering' en rijkdom en zij sloeg haar armoedige manteltje om en zette haar eigengemaakte hoedje op, om van een arm meisje, een groote, rijke dame te gaan maken! De eerste twee dagen werden met koorts achtige haastig verrichte boodschappen zoek- gebracht. Fatty ontpopte zich als een weer galoos „Manusje van alles". Hij ax-rangeerde adviseerde en organiseerde alles met een vlugheid, behendigheid en kundigheid die be wondering afdwongen. Binnen een uur tijds waren in een modesalon tien toiletten besteld die binnen vier en twintig uur afgeleverd moesten zijn. Bij de modiste kocht hij in min der dan geen tijd, twaalf van de allerduur ste hoeden. Hij maakte den consul een op merking, omdat hij langer dan een kwar tier op de pasvisa moest wachten. In tien minuten tijds besprak hij de noodige luxe hutten op de „Leviathan". De meeste moeilijkheden ondervond hij bij het zoeken en engageeren van een dame van gezelschap. In de plaatsingbureaux vond hij niets passends, want hij stelde voor Franzi zeer hooge eischen. Hij verlangde een knappe onberispelijke, Engelseh sprekende, ontwik kelde, sympathieke en opgewekte dame, als gezelschap voor de bruid van zijn patroon. Tenslotten kwam het tegen middernacht bij hem op, een advertentie te plaatsen. Daar Franzi meer dan genoeg in beslag werd ge nomen door allerlei naaisters, modisten, schoenmakers, leveranciers van lingerie en andere dingen, moest hij den anderen dag geheel alleen de bezoeken ontvangen, van meer dan honderd dames, die gaarne mee naar Amerika wilden gaan. De keus bleek moeilijgk te zijn. De eene vond hij te jong, de andere te oud; deze te zwaarmoedig, gene te lichtzinnig en zoo ging het maar door. Het durude twee uren voor hij zijn keuze bepaald had. Dora Horak was een knappe jonge dame, twee en twintig jaar oud, zeer ontwikkeld met diploma Engelseh, Zij was de dochter van een gepensionneerd hoofdambtenaar, die veel kinderen tot zijn last had, in de beste ki'ingen geboren en getogen, maar die nu totaal verarmd was. En zij had. zooals zij openhartig vertelde, een ontgoocheling onder vonden door een haar onwaardigen en ge- wetenloozen man, waardoor zij Weenen haatte en haar vaderland liefst zoo spoedig mogelijk wilde verlaten. Fred voelde zich dadelijk aangetrokken tot dit vriendelijke, bi-uinlokkige meisje, met haar verstandige, bruine oogen en nadat Gaston vliegensvlug inlichtingen had inge wonnen, die volkomen bevredigend uitvielen, nam Fred Dora Horak in dienst als dame van gezelschap voor de jonge bruid, die haar bruidegom in het geheel niet kende. (Wordt vervolgd), j

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5