HET NIEUWE AVONDBLAD Gewogen en te zwaar bevonden! IJsbezetenheid. 22e JAARGANG No. 2 DINSDAG 3 NOVEMBER '3$ IJMUIDEN Prins Bernhard op het Hoogovenbedrijf. Schaakclub „Kijk Uit". Collectief contract Zeevisscherijbedrijf verlengd. De Zeevisscherij in September. Vangsten der trawlers bijna 50 hooger dan in 1935. De werkloosheid blijft dalen. De burgeroorlog in Spanje. UMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feesiaagen. advERTENTieN1—o regeis 10.75. Elke regel meer Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten- Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 f-' ®-*e "f®1 meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN EN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers ziin ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.- Bank te Schiedam. Na de Noordersluis te hebben bezichtigd. Geheel onverwacht behalve eenige ingewijden wist bijna niemand iets van zijn komst heeft Prins Bernhard gistermiddag gedurende meer dan vier uren in on7" gemeente vertoefd als gast van de .ectie van het Hoogovenbedrijf. In dezen, tijd heeft Z. H. ruimschoots gelegenheid gehad, de Noordersluis en het hoog ovenbedrijf met eenige neveubedrij- ven te bezichtigen. Met groote belang stelling heeft Prins Bernhard ge luisterd naar de uiteenzettingen, die hem op vele plaatsen door deskundi gen werden gegeven, zoowel wat be treft de sluizen als de fabrieken. Te 12.15 uur kwam de Prins aan het Casino Van het Hoogovenbedrijf, in gezelschap van zijn particulier secretaris Jhr. Roëll en Mr. D. Crena de Iongh, president van de Neder- landsche Handel Mij. om daar de lunch te gebruiken. Het gezelschap werd ontvangen door de directie Ir. G. A. Kessler en Ir, A. H. Ingen Housz. Aan tafel zaten mede aan Ir. C. Wolterbeek, hoofdingenieur van den Rijks waterstaat en de procuratiehouders van het bedrijf en de nevenbedrijven. Onder geleide van Ir. Wolterbeek begaf de Prins zich te half twee met zijn gezelschap en zijn gastheeren het eerst naar de Noor dersluis. Bijna onopgemerkt heeft hij de sluis kunnen bezichtigen. Zelfs het sluisper- soneel wist aanvankelijk niet, welke hooge bezoeker langs de kaden werd rondgeleid. Na het bezoek aan de sluis keerde men naar het Hoogovenbedrijf terug om een wandeling door dit bedrijf en vervolgens door dat van de Mekog (stikstoffabriek) te maken. In elke af deeling werd de bedrijfschef aan den Prins voorgesteld. Het laatste gedeelte van het bezoek aan de hoogovens gold de inspectie van de hoogoven brandweer, die „op uittrekken" stond. E;en brandweerman in volle uitrusting trok de bijzondere belangstelling van den hoogen bezoeker, die zich zeer ongedwongen met zijn begeleiders onderhield en het terrein niet verliet voor de kinderen van den heer N. In- gen Housz vriendelijk de hand te hebben ge drukt. Tenslotte werd nog de nieuwe buizenfa- briek bezocht waar eveneens een uitvoerige uiteenzetting, op deze industrie betrekking hebbende, werd gegeven, die evenals op de hoogovens met belangstelling door den Prins werd gevolgd. In alles toonde hij veel inte resse te hebben. Ongeveer half vijf is de hooge gast weer vertrokken. VERGADERING ORANJE-COMITé IJMUIDEN-OOST. Dezer dagen hield bovenstaand Comité haar 2e vergadering, die tot een vastere omlij ning van de te houden feesten voerde. Ook de afgevaardigden van de verschillen de middenstands- en winkeliersverenigingen waren aanwezig, zoodat de plannen grondig konden worden besproken. De benoodigde gelden zal men trachten te verkrijgen door middel van lijsten, waarop een ieder naar vermogen kan inteekenen. De plannen voor het kinderfeest beloven heel wat voor de jeugd van IJmuiden-Oost. Er zal hun namelijk een filmvoorstelling worden aangeboden, terwijl een traetatie niet wordt vergeten. Dooi' samenwerking van bijna alle verenigingen in dit deel van de ge meente, is het Comité in staat eenige avon den een nog nader te bepalen programma af te werken ten behoeve van de ouderen. Daar iedere vereeniging op haar eigen gebied blijft, wordt het programma zeer gevarieerd. De winkeliers zullen aangezocht worden, om deel te nemen aan een étalage- of verlich tingswedstrijd, terwijl ook voor buurt- of straatvereenigingen de mogelijkheid bestaat aan dit feest mede te werken, door het ver sieren van straten en huizen. „De medewer king van een ieder is welkom", is de leus van het bestuur, dat dan ook op aller medewer king rekent, om dit feest tot een grootsch gebeuren in IJmuiden-Oost te maken. BEHOUDEN BINNEN. Tot de kotters, waarover men zich te Esbjerg ongerust maakte, behoorden de" E 19 en de E 508, die beide gisteren alhier aan den afslag kwamen. Voor deze bezorgdheid was dus geen en kele reden. JUBILEERENDE VEREENIGING. Gisteren bestond de Protestantsche Begra- fenisvereeniging alhier 25 jaar. Met het oog op 't verlies, dat de vereeniging onlangs leed door het overlijden van haren voorzitter, den heer B. Slikkerveer, is van een officieele herden king afgezien. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat de heer K. Meijer van de oprichting als aan spreker belast is met de regeling der begra fenissen. R.K. VROUWENBOND. De afdeeling van den R.K. Vrouwenbond houdt Vrijdag 13 November een bijeenkomst in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Mahu- straat. Dien avond zal de fa. Droste te Haar lem een demonstratie geven en wordt de film van haar bedrijf vertoond. Sedert half September zijn de onderlinge wedstrijden weer aan den gang. Evenals het vorige jaar, vinden deze wederom volgens het kwartetsysteem Liket plaats, m.a.w. elke groep van 16 spelers is dus in kwartetten verdeeld. Elke speler speelt in elk kwartet dus 3 par tijen en heeft 5 kwartetten af te werken (le t/m 5e ronde). Kon in het vorige wedstrijdseizoen slechts ten opzichte van twee 16-tallen dit systeem toegepast worden, thans konden door de groote stijging van het ledental gedurende den laat- sten tijd, vier zestientallen samengesteld wor den (het ledental is thans n.l. 65). Naar speelsterkte zijn deze groepen door I t/m IV onderscheiden. Het ligt voor de hand, dat alle leden, in welke groep zij zich ook bevinden, hun uiterste best doen, om de te spelen partijen tot een goed einde te brengen. Het vooruitzicht om aan het einde der competitie promotie-kansen te ver werven is daartoe een goede stimulans, ter wijl de wetenschap, dat er ook nog degradatie gevaar kan dreigen, met zich brengt, dat er, om nu eens een voetbalterm te gebruiken, „fel opgezeten" wordt. Hoe ging 't nu met de reeds gespeelde par tijen in de diverse groepen? In groep I zijn het evenals in de vorige com petitie, de leden Pels, Kooi en Dr. De Graaf (Schmitz moest zich wegens studieredenen de deelneming ontzeggen), welke wel als ern stige pretendenten voor het clubkampioen- schap beschouwd kunnen worden. Maar er zijn nog anderen. De leden Van Dijk en Van 't Veer (de laatste promoveerde naar groep I, terwijl Van Dijk het vorige jaar wegens studieredenen zijn kans niet kon verdedigen) zullen heusch wel trachten om 't dezen hee- ren niet al te makkelijk te maken. Beiden boekten nog geen enkel verliespunt, zoodat het dus lang niet denkbeeldig is te achten, dat zij hun oudere rivalen, welke de volle 100% nog niet haalden, zullen overtref fen. Wat groep II betreft, hier konden Koelemij, Plugboer, Van Popta, Janzen en Te Boekhorst reeds op mooie resultaten bogen en zij zullen, indien zijn hun goeden speelvorm weten te behouden, wel tot de promotie-candidaten voor groep I gaan behooren. Voor laastgenoemden speler wel een zeer goed begin. Het vorige sei zoen moest hij n.l. aan de degradatiewedstrij den deelnemen, maar hij sloeg zich er toen schitterend doorheen (5 gespeeld, 5 gewon nen). In groep ni, welke evenals groep IV groo- tendeels uit nieuwe leden van 19351936 be staat, zijn het Hogeland, Van Doorn, Boek hoven, Schuitman en Faber, welke tot nu toe de meeste winstpunten behaalden. In groep IV worden de bovenste plaatsen tot dusverre ingenomen door Kaan, Molenaar, Rem, Verhaaren, Van Straaten en Visman, welke allen flink van wal gestoken zijn, zoo te zeggen zonder verliespunten. Met dit alles wordt natuurlijk niet beves tigd, dat het groote aantal „ongenoemden" zich op het schaakbord zoo maar onder den voet van hun tegenstanders zullen laten loo- pen, verre van dat. Er zullen door hen zeker nog wel overwinningen behaald worden. Van symptomen van moedeloosheid of onverschil ligheid ten opzichte van het uiteindelijk re sultaat is bij hen geen sprake. Trouwens, een schaakspeler geeft den moed nooit op. Daarbij komt, dat tal van nieuwe en jongere leden reeds blijk gegeven hebben, dat zij een goeden aanleg voor het mooie schaakspel be zitten en voor de studie daarvan ook den noo- digen tijd over hebben. Dat wordt natuurlijk altijd beloond en sluit ikomende successen zeker in. Is het dus wat de clubwedstrijden betreft O.K., wat de bondscompetitie van den Noord- holl. Schaakbond aangaat moet een thema in mineur ten gehoore worden gebracht. Het eerste tiental verloor n.l. van H.S.G. I uit Haarlem met 6y2•31/2, terwijl het Ille tiental vermoedelijk een nederlaag van 6y2 3y2 van Zaandam III te verwerken zal krijgen. Ze wilden blijkbaar het le niet beschaamd maken. H.S.G. is echter een geduchte tegenstander, welke niet voor niets reeds 2 x een kans tot promoveering naar de eerste klasse van den Ned. Schaakbond heeft gehad. De laatste maal mankeerde er maar één bordpuntje aan, anders zou de promotie een feit geworden zijn. Dat het eerste tiental het dus niet gemakke lijk zou krijgen, lag voor de hand. Gelukkig zitten we nog slechts in de „ouver ture" en deze vangt wel eens meer p.p. aan; wellicht wordt 't nog eens crescendo en f.f. Wij houden goeden moed. Alle betrokken leden mogen 't zich voor gezegd houden, dat er een volgende maal op een ander thema geborduurd zal moeten worden. Een beetje meer „furore" en 't wordt een overwinningssymphonie (opge dragen aan godin „Caïssa") met krachtige accoorden, waar tusschendoor een gepast bel canto. Dank zij de groote zaal van ons clubgebouw komen we nog geen ruimte te kort, nu eiken Dinsdagavond 60 leden aanwezig zijn. Er is zelfs nog plaats genoeg voor meer; schaak liefhebbers zijn dus nog van harte welkom. Er gaf zich zelfs reeds een vrouwelijke candidaat op, die zoodra er meer dames volgen, gaarne als lid zou willen toetreden. Waarom zou de „zwakke sekse" (wat trouwens een idee fixe is) achterwege moeten blijven? Elders, zooals in Haarlem, Bloemendaal en Heemstede, spelen reeds lang dames in de clubwedstrijden mede. „Kijk Uit" behoeft dus in dit opzicht geen uit zondering te maken. We wachten dus maar af, of meer schaaksters zich aan zullen melden. De animo voor het schaakspel is thans wel zoodanig, dat aangenomen mag worden, dat in de komende maanden nog wel meer nieuwe leden zullen toetreden. Het bestuur van „Kijk Uit" en de leden natuurlijk ook, zullen zich daarover slechts verheugen. R.K. VOLKSBOND. Voor de afdeeling IJmuiiden-Oost van den R.K. Volksbond zal de bekende redenaar pater Benricus uit Heerlem op Maandagavond 9 No vember in het Patronaatsgebouw spreken over „Een rustig en een eerlijk igeluid". (Uit Chicago wordt bericht, dat aldaar zekere Gus Simmons een wereldrecord heeft gevestigd, door 26 uur lang op een groot blok ijs te blijven zitten.) Een etmaal en dan nog twee uren. Te zitten op een groot blok ijs, Is een van die verfrisschingskuren. Die ik verwerp tot eiken prijs. Ik weet niet wat dien dwaas der dwazen, Tot die „bezitting" heeft geleid, Dit lijkt al kan niet veel verbazen, Het summum van be„zetenheid" Als Gus niet anders kan bewijzen Dat iets hem koud laat, dan juist zoo, Dan kan 'k zelf voor den stakker ijzen, Dien zelfverheven Eskimo. Hij heeft er, naar ik heb vernomen, Geen blijvend nadeel van gehad, Hij is er weer goed afgekomen, Al heeft hij dan wat kou gevat. Heeft hij wat ijs„pegels" gekregen, Voor 't winnen van een weddenschap, Of is hij op het blok gestegen, Als een wel wat misplaatste grap? Ik weet het niet, maar 'k wil wel zeggen, Het was aanmerklijk beter, dat Men hem wat ijs op 't hoofd zou leggen, Voordat hij op zijn ijsblok zat. P. GASUS. Aan enkele bezwaren der organisaties tegemoet gekomen. Het tusschen de reedersvereeniging voor de Nederlandsche haringvissche- rij en de samenwerkende organisaties in het zeevisscherijbedrijf afgesloten collectief contract is voor het jaar 1937 verlengd. Met dien verstande, dat ten aanzien van het Zaterdagavondschot aan de bezwaren van de organisaties tegemoet zal worden gekomen. R. C. BREDERODE. De uitslagen van de j.l. Zaterdag en Zondag gespeelde wedstrijden luiden als volgt: Brederode-Adsp.V. V. IJ. Adsp. 17 T. H. B. 4—Brederoöe 2 2—1 Damiate 2Bre de-rode 3 26 H. F. C. jun.Brederode 53 SCHEEPVAARTBERICHTEN. IJzerverscheping. Het Zweedsche stoomschip Fredrika is hier van Antwerpen aangekomen om bij de Hoog ovens ijzer te laden voor Zweden. Groote diepgang. Het met stukgoederen naar Chili vertrokken Nederlandsche stoomschip Breda passeerde het Noordzeekanaal uitgaand met een diep gang van 8,6 Meter. Geen opleggers meer! De maandelijksohe lijst van opgelegde sche pen te Amsterdam kan op het oogenblik ach terwege blijven o-md-at er in 't geheel geen op leggers meer zijn, hetgeen voorloopig wel zoo z-al blijven HAARLEM. Maandag. Hedenochtend had een aantal Rijks-ambte naren, geassisteerd door de politie zich op den Jansweg ter hoogte van de Parklaan opgesteld. Elke naderende auto werd aangehouden, en de chauffeur was zoo goed niet of hij moest met zijn papieren op de proppen komen. Dit maal ging het speciaal om de wegenbelasting en zij, die niet in het bezit waren van een z.g. „weegbriefje", moesten zich met bun wa gen naar de Parklaan begeven, waar het ge wicht op de weeginstallatie gecontroleerd werd. Stemde dit gewicht niet overeen met dat van de helastingkaart hetgeen hij meer dan de helft der gecontroleerde wagens het geval was dan volgde bij groote ver schillen, een proces-verbaal. De anderen kre gen een „weegbriefje" en zijn yoorloopig Ook de haringloggers vangen veel meer. De afdeeling Visscherijen van het Depar tement van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede omtrent de zeevisscherij in de maand September 1936, waarbij de tus schen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand September 1935. Aan de zeevisscherij namen 573 (529) Ne derlandsche vaartuigen deel Door Neder landsche en vreemde vaartuigen werd vol gens voorloonige opgaven hier te lande aan gevoerd 15.433.288 K.G. (12.265.542 K.G.) visch met een waarde van f 1.624.971 (f 1.423.942). In totaal waren 69 (69) stoomtrawlers' in bedrijf. In 184 (154) reizen brachten deze vaartuigen te IJmuiden 3.985.299 K.G. (2.624.239 K.G.) visch aan ter waarde van f 431.946 (f 406.289) of gemideld per reisdag 2398 K.G. (1664 K.G.) en f 259 (f 258). 2 (2) sleepboottrawlers voerden te Zout kamp in 6 (7) reizen 19.997 KG. (17.687 K.G.) Noordzeevisch aan ter waarde van f 2442 (f 2038). Een groot deel der vangst bestond uit puf. 5 (5) motortrawlers maakten 15 (9) reizen en besomden voor 477.635 K.G. (171.228 K.G.) visch f 35.545 (f 17.063) of gemiddeld per reis dag 3791 K.G. (1841 K.G.) en f 282 (f 183). Van de motorloggers namen 38 (71) vaar tuigen aan de trawlvisscherij deel. In 121 (213) reizen werd 256.754 K.G. (377.994 K.G.) visch aangebracht, ter waarde van f 62.811 (f 113.373) of gemiddeld per reisdag 307 K.G. (237 K.G.) en f 75 (f 71). Te Rotterdam en te Scheveningen voerden enkele motorkotters in 49 (27) reizen 28.223 K.G. (14.580 K.G.) Noordzeevisch aan ter waarde van f 5.783 (f 3.207) of gemiddeld per reis 576 K.G. (54-0 KG.) en f 118. (f 119). Aan de trawlvisscherij langs de Nederland sche Noordzeekust namen voorts 195 (166) kleine motorvaartuigen, waaronder ook een aantal motorkotters, en 11 (17) half gedekte en open zeilvaartuigen deel. De motorkust- visschers maakten 1692 (87-6) reizen en brach ten 552.865 K.G. (265.858 K.G.) Noordzeevisch aan ter waarde van f 122.628 (f 60.424) of ge middeld per reis 327 K.G. (303 K.G.) en f 72 (f 69). Voor zoover bekend namen 20 (20) Neder landsche vaartuigen aan de visscherij met de zeevischzegen deel. In 09 (43) reizen werd 102.059 K.G. (69 857 K.G.) visch aangebracht ter waarde van f 16.525 (f 12.19-9) of gemid deld per reis 1479 K.G. (1625 K.G.) en f 239 (f 284). 5 Deensche, 1 En-gelsche en 2 Zweedsche motorkotters, die met de zeevischzegen had den gevisclrt, voerden te zamen in 9 reizen 42.811 K.G. visch te IJmuiden aan, waarvoor f 739-6 werd besomd. Van de Nederlandsche haringvloot waren 39 (30) stoomloggers en 199 (153) motorlog gers In bedrijf. Een Vlaardingsche m-otorha- ringlo-gger is echter op 12 September na een aanvaring gezonken. Van de Poolsche Maat schappij te Scheveningen namen 15 (15) mo torloggers aan de haringvisscherij deel. De Nederlandsche haringschepen brachten in 36 (33) reizen der stoomloggers en 184 (176) reizen der motorloggers 12.965 (16.171) kantjes Maatjesharing, 64.3-62 (43 381) kant jes volle haring, 4505 (5931) kantjes ijle ha ring en 14.938 (14.174) kantjes steurharing aan, te zamen 96.770 (79.657) kantjes pekel- weer veilig. D-e heer Paardebek, die de wegingen ver richtte, vertelde ons nog, dat men te voren zijn auto kan laten wegen en dan een weeg briefje ontvangt. Veel automobilisten ver zuimen dit, en geven bij aangifte het ge wicht op, dat door de fabriek is vastgesteld. Vooral na een paar jaar rijden kan dit be langrijk afwijken van het werkelijke gewicht, terwijl de fiscus geen pardon kent. Het is dus raadzaam het gewicht tijdig offi cieel te laten vaststellen, waardoor men zich moeite en kosten kan besparen. Natuurlijk trok een en ander m de drukke morgenuren op den Jansweg en op de Park laan de aandacht van het publiek. Het wegen had echter een vlot verloop, zoodat geen stag natie ontstond,, en steurharing of 9.193.150 K.G. (7.567.415 K.G.) ter waarde van f 870.691 (f 707.679) henevens 84.750 K.G. (119.813 K.G.) versche haring ter waarde van f 4410 (f 6-934) Bovendien voerden de Poolsche motorlog gers in 15 (20) reizen 1015 (1545) kantjes Maatjesharing, 4252 (4674) kantjes volle ha ring, 124 (1109) kantjes ijle haring en 1586 (1229) kantjes steurharing aan, te zamen 6977 (85711 kantjes pekel- steurharing', of 662.815 K.G. (812.915 K.G.) ter waarde van f 62.977 (f 73.855). De gemiddelde waarde per kantje van de aangevoerde pekel- en steurharing werd be rekend op f 9 (f 8.86). Een Engelsche stoomdrifter bracht te IJmuiden 13.050 K.G. versche haring aan de markt waarvoor f 893 werd besomd. J.l. Zaterdag waren bij de Gem. Arbeids beurs als werkzoekenden ingeschreven. 515 bouwvakarbeiders, 288 metaalbewerkers, 59 kantoorbedienden, 22 vrouwel. beroepen, 23 houtbewerkers, 39 landarbeiders, 314 visschers haven- en transportarbeiders, 695 losse en fabrieksarbeiders, 326 m overige beroepen. Verder beneden den leeftijd van 18 jaar: 28 bouwvakarbeiders, 32 metaalbewerkers, 5 kan toorbedienden, 19 dagdienstboden, 1 bloe mist, 61 losse en fabrieksarbeiders, 4 in ove rige beroepen. Het aantal werkzoekenden bedroeg der halve 2431, tegen 2485 de vorige week. Het aantal werkloozen bedroeg 2425. tegen 2492 do vorige week. Er worden gevraagd naaisters (afwerk- sters) en electrische lasschers DE SCHEEPVAART VOOR ONZE HAVENS IN OCTOBER. Voor het Hoogovenbedrijf zijn in de maand October aangekomen 25 zeeschepen, waar van 11 met erts, 3 met kolen 11 om ijzer te laden. Verleden jaar kwamen in October 2il sche pen aan, waarvan 6 met erts, 4 met zwavel zuur, 2 met kolen en 9 schepen om te laden. Van de 11 schepen met ijzer, die de vo rige maand vertrokken, waren er 4 bestemd voor Zweden, 3 voor Noorwegen, 1 voor Duitschland, 1 voor Denemarken, 1 voor Roemenië en 1 voor Noord-Amerika. Verle den jaar vertrokken in October 8 schepen met ijzer en 1 met creosoot. Voor de papierfabriek te Velsen kwamen aan 5 zeeschepen, waarvan 2 met hout, 2 met cellulose en 1 met een gedeeltelijke la ding ijzeraarde, tegen verlede-n jaar 4 sche pen met hout en cellulose. Voor IJmuiden kwamen aan 16 zeesche pen, waarvan 2 met ijs, 1 met stukgoed, 1 met passagiers, 1 om te bunkeren, 6 als bij legger, 2 om passagiers in te nemen en 1 om haring te laden voor Polen. Verleden jaar kwamen in October 12 sche pen voor IJmuiden aan, waarvan 3 met ijs, 1 met visch en 1 met stukgoed. In totaal kwamen dus in October voor onze havens aan 46 zeeschepen, tegen verleden jaar 37, dus thans 9 schepen meer. Regeeringstroepen slaan een aanval der nationalisten af. Russisch schip door opstandelingenkruiser aangehouden. Het Russische agentschap Tass publiceert een commentaar van de Prawda over het onderzoek dat de bemanning van de opstan delingenkruiser „Almirante Cervera" in de Straat van Gibraltar heeft ingesteld aan boord van het Sovjet-Russische stoomschip „Dn jester". „Wij hebben hier", zoo schrijft het blad o.m. „te maken met een nieuwen schakel in den keten van schendingen van het interna tionale recht. De opstandelingen schijnen te meenen, dat zij op zee eigenmachtig kunnen optreden. Zij zochten blijkbaar naar wapens, die zij natuurlijk niet vonden. Wie echter heeft aan deze vijanden van het Spaansche volk het recht gegeven, op de internationale zeewegen Sovjet-Russische zeeschepen aan te houden?" Nieuwe luchtbasis te Barcelona? TENERIFFA 2 November (Havas) De radio-club deelt mede, dat Azana een decreet zou hebben onderteekend, waarbij een nieuwe luchtbasis zal worden gebouwd in Catalonië, waarheen de vliegtuigen van de vliegvelden van Madrid zullen worden overgebracht. Een „Roode Pimpernel" gearresteerd. Naar het Duitsche Nieuwsbureau mede deelt, is uit Gibraltar bericht ontvangen, dat de Engelschman G. W. Grice Hutchinson door aanhangers van de regeering te Ma laga is gearresteerd. Men zou bezorgd zijn voor zijn lot, aan gezien hij sedert maanden Spanjaarden, die door de regeerings-aanhangers werden be dreigd, zou hebben gered. Eenige honder den Spaansche vrienden, voornamelijk Spaansche aristocraten, zouden door hem weggevoerd zijn. De Britsche torpedojager „Gallant" ligt voor Malaga en naar verluidt zou dit schip ingrijpen om dezen „Roode Pimpernel" te bevr'jden. Mevrouw Companys in Frankrijk. De echtgenoote van den presient der ge neraliteit van Catalonië, mevrouw Compa nys, is per vliegtuig te Toulouse aangeko men Zij is onmiddellijk doorgevlogen naar Parijs, waar zij twee weken zou blijven.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1