Een Hondenleven Kreymborg In 1940 nachtvliegen naar Indië? Crisisheffing op koffie vervallen. K. L. M. heeft plannen voor de West. DINSDAG 3 NOVEMBER 1936 James als Cast. Nog steeds kan niet aan alle aanvragen voldaan worden. Vrijzinnig-Democratische Jongeren-Organisatie. F I2-5° U.» Vier arbeiderswoningen afgebrand. De ontploffingsramp te Schiedam. Een nieuwe Staatsleening. Handelsovereenkomst met Brazilië verlengd. Aansluiting aan de groote Amerikaansche lijnen. Eert halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1886 K. Kistenmaker overleden. lijnde Fragmenten, uit hel Dagboek van een Teckel, den Baas toegeblaft. Vlieuwe, De dokter en zijn familie zijn een paar da gen uit de stad geweest en daarom heeft mijn vriend James, de Aberdeen-terrier, bij mij gelogeerd. Het spijt mij te moeten blaffen, dat ik James als gast niet heb kunnen waardeeren. Wonderlijk genoeg schijn ik wederkeerig, als gastheer, bij hem ook niet erg in den smaak gevallen te zijn. Zeker is, dat we elkaar heel wat waarheden toegegromd heb ben. zonder dat daaruit een gemeenschap pelijke, eendrachtige Waarheid, die toch zeker bestaat, geboren is. Dergelijke te leurstellingen schijnen ook de Menschen wel eens te ondervinden. Hier volgen mijn herinnefingen aan de logeerpartij. James' primaire karakterfout is zijn be moeizucht, die hij tot een deugd verheft door van „hulpvaardigheid" te spreken. „Hulp vaardigheid", blaf ik, „kan alleen optreden als zij gewenscht wordt. Ik wensch niet dat jij mijn huis bewaakt en voortdurend pro beert het eerst te blaffen als iemand het pad naar de garage betreedt of alleen maar aan het hek rammelt. Is het jouw Bazen- huis? Nee! Is het mijn Bazenhuis? Ja! Hin der me niet in mijn werk. Maak me niet kriegel. Ik word ibbel van het haastige blaf fen, dat ik moet doen om jou vóór te zijn. „Chauffeer niet mee," zooals de Baas laatst tegen dien meneer in de auto zei, die naast hem zat terwijl hij stuurde en 'm tot vervelens toe waarschuwde dat er een auto aankwam, of een fietser, of een hond, die de Baas telkens al eerder gezien had. „Wees liever dankbaar", blaft James. „Dat zei die meneer ook", kef ik venijnig. „Maar hij kon zelf heelemaal niet auto rijden". James gromt. Die zit, denk ik. 's Avonds ligt de kleine jongen in bed en de Baas gaat hem voorlezen uit Nils Hol- gersson, een boek over een ander jongetje dat kabouter, werd omdat het stout was ge weest, en toen met een vlucht ganzen een heel land rondreisde. Het is een prachtig boek; er komen ook honden in voor. „Blijf nou maar beneden", grom ik te gen James. „Je kent het boek niet en we zijn al middenin. Je snapt er dus toch niets van". Maar hij rent de trap op, springt op het bed van den kleinen jongen en gaat precies op mijn vaste plaatsje liggen. Ik. wil hem naspringen en de Baas zegt: „Neen, geen twee honden op bed. Blijf jij maar op het kleed liggen". Als gastheer kun je niet met je gast gaan vechten. Ik berust, maar erger me groen. Per stomme bof blaft James net op het goede moment in het verhaal. Ik erger me geel. En zoo gaat het door. Als we uitgaan loopt James met een on derdanig gezicht naast den Baas, alsof het zijn Baas is. Als de kleine jongen zijn bal in de struiken verliest, haalt James hem er uit eer ik buiten ben. „Let dan beier op", blaft-ie mij 'lachend toe. En 's avonds gaat hij op mijn stoel in de voorkamer liggen en doet akelig-aanhalig tegen de Vrouw en Lotte. Ik grom en ze zeggen: „James is een veel vriendelijker hond dan jij, Tom". Ook dat nog! Plannen zijn er reeds. 's Avonds herrie in de keuken. Mijn mand is groot en nieuw. Ik heb hem gekregen van de opbrengst van ons Boek en ben er trotsch op. Maar het is geen tweehondsmand. Het is hoogstens een twijfelaar. Daarbij komt dat volgens een aloude hondenwet wij elk drie maal rond moeten draaien alvorens we gaan liggen. Natuurlijk draait James tegen mij in en wij botsen telkens tegen elkaar op. „Schei -uit", grauw ik. Hij grinnikt. We beginnen opnieuw, maar kunnen ook nu de driemaal niet halen zonder botsing. Eindelijk stap ik er uit en overnacht op de mat, die stekelig is net als mijn humeur en James' haren. Uit wraak slobber ik het heele waterbakje leeg. Mooie gastheer ben jij", mompelt James slaperig. „Stik", grom ik van harte. Binnen een uur blaft-ie me wakker. „Wat moet dat nou?" vraag ik kwaad. „Daar komt iemand", keft-ie. „Stommeling, het is mijn Baas! Bemoei je toch met je eigen zaken!" Hij valt weer in slaap en ik lig een uur wak ker. In dien stijl gaat het den volgenden dag en den volgenden nacht door. Daarna nog twee dagen en nachten. Met de uiterste moeite en omdat de Baas mij er telkens aan herinnert, dat ik de gastheer ben, weerhoud ik mij van den aanval op dezen arroganten, bemoeizieken kleerborstel, overblijfsel en cari- catuur van mijn besten vriend. Maar als-ie eindelijk weggaat doe ik op het allerlaatste moment een snellen hap naar hem, zoodat hij tenminste nog de vlucht moet nemen. „Tom, Tom. Is dat nu een afscheid van je gast?" zegt de vrouw. Dat is het zeker. Uit puur plezier dat hij weg is gooi ik een emmer water van Lotte om, zet mijn tanden in het mooiste divan kussen, hap naar Elise's staart en word daarna in het kolenhok opgesloten. Morgen zullen James en ik het wel weer bijleggen. Maar voortaan moeten we elk op ons eigen terrein blijven. Wij rashonden zijn individualisten. We hebben elk e,en eigen huis noodig, een eigen Baas, eigen werk, oigen zelfvoldoening. En daar moeten de col lega'sgrr!afblijven. „Wat ziet Tom er weer menschelijk uit" zegt Ankie. Nee toch. Bij den aanvang van den winterdienst der K.L.M. heeft de directeur dezer maatschappij, de heer A. Plesman, in een persconferentie verschillende mededeelingen gedaan, waar bij uiteraard de ontwikkeling van het luchtverkeer tusschen Nederland en zijn overzeesche gewesten een bij zondere plaats innam. Niet voor niets heeft de heer Plesman bij verschillende gelegen heden verklaard, dat hij de Indië-lijn als de ruggegraat van het K.L.M.-bedrijf beschouwt. In het thans achter ons liggende derde kwartaal van 1936 steeg met een totaal van 3,565.918 passagierskilometer het bezettings percentage der Douglas-vliegtuigen op de In- dië-route tot 86.3 procent. Het spreekt vanzelf, dat 100 procent bezet ting practisch nooit te bereiken is, want niet alle passagiers, die te Amsterdam boeken, hebber. Batavia als einddoel. Bij het thans bereikte bezettingspercentage heeft men dan ook reeds een tekort aan plaatsruimte van circa 60 procent. Een gelukkige toevallige samenloop van omstandigheden is, dat terwijl het passa giersvervoer van Nederland naar Britsch-In- dië in den laatsten tijd zoo sterk is toegeno men, juist in dezen tijd ook het vervoer tus schen Bangkok, Singapore en Batavia zoo be langrijk is gestegen, waardoor de leege plaat sen, die de passagiers naar Britsch-Indië ach terlaten op het laatste gedeelte van de rou te opnieuw productief gemaakt kunnen wor den. Het in dienst 'nemen van de nieuwe Douglas- machines van het type D.C. 3 zal dan ook een belangrijke vooruitgang beteekenen en een dringend noodzakelijke vergrooting van de vervoers capaciteit. Bovendien zal de K.L.M. zeker niet Mijven bij een frequentie van 2 maal per week en een reisduur van 5!4 dag v/aar deze zeer gemakkelijk kan wor den verminderd door regelmatig nachtvliegen. Indien de ontwikkeling zoo blijft als zij thans is, zal de invoering daarvan tegen 1940 tegemoet gezien kun nen worden, indien de omstandig heden althans niet voor dien tijd daartoe leiden. Of het niet onderbreken van de vlucht over een zoo langen afstand dan geen bezwaren voor de passagiers zal opleveren uit een oog punt van comfort? Een passagier, die als zoo danig zijn sporen verdiend heeft, oordeelt daaranders over. Het is een Nederlander, die het veelvuldigst als passagier van den K.L.M.- dienst Amsterdam—Batavia gebruik heeft gemaakt, nl. Ir. J. van den Broek, direc teur van de Billiton Maatschappijdie ook in verband met zijn werkzaamheden in de com missie voor de tin-restrictie herhaaldelijk naar het verre oosten moest reizen. De heer Van den Broek dan is van oordeel, dat het reizen per vliegtuig zoo weinig onge mak biedt, dat hij er den voorkeur aan geeft, met zoo weinig mogelijk onderbrekingen door te vliegen. Dus als het niet noodig is geen tusschenlandingen, de lunch gebruiken in het vliegtuig en, zoodra dat mogelijk is, ook des nachts doorvliegen. Algemeene vergadering te Blaricum. Ter gelegenheid van de algemeene vergade ring van de Vrijzinnig Democratische Jonge ren Organisatie in de jeugdherberg „Zonne- hoeve" te Blaricum, heeft mr. A. M. Joekes, hd van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en adviseur van de organisatie, een lezing ge houden met als onderwerp.: „Jongeren en democratie". Spr. begon met er op te wijzen, dat jonge ren zich hebben bezig te houden met de alge meene beginselen, waarop een democratisch staatsbestuur berust. Veranderingen in dat staatsbestel kunnen van ingrijpende beteeke- nis zijn voor de samenleving. Veelal doet men het den laatsten tijd voor komen, alsof het zou gaan om uitsluitend fas cisme en communisme. Het antwoord moet daarop zijn: „geen van beide". De kern van de democratische gedachte wordt gevormd door gelijkwaardigheid en saamhoorigheid. Hieraan verbindt zich direct de gedachte van de gemeenschapszorg: de staatsorganisatie, waarbij evenwel de staat nooit doel mag worden. De geestelijke vrijheid is één der hoogste goederen in de samenleving. Zij moet op de volksovertuiging en door deze worden gedra gen en met overtuiging verdedigd. De V. D. J. O. heeft hier een roeping, vooral waar van alle zijden aanslagen op de volksvrijheid wor den gepleegd. Ieder lid van de V. D. J. O. moet de waarde van een democratisch staats bestuur beseffen en mede trachten in stand te houden. Het is, en was altijd, de weg der V. D. J. O., deze algemeene begrippen te be spreken, zonder zich rechtstreeks met de po litieke vraagstukken te bemoeien. Blijft ze in dezen zelfden geest, met begrip, voortgaan, dan kan van haar een kracht uitgaan ten ba te van het geheele volk, van de jongeren in het bijzonder. Met algemeene stemmen werd besloten het blad der organisatie „Jongere en Democra- blad der organisatie „Jongeren en Democra- veertien dagen te doen verschijnen. Voorts zal de Koninklijke goedkeuring op de thans definitief vastgestelde statuten en huishoudelijk reglement worden aangevraagd. De hoofdbestuursverkiezing had het volgen de resultaat: D. J. A. Geluk (Haarlem), voor zitter, J. A. Haan (Hengelo), vice-voorzitter. J. C. Deering (Utrecht), secretaris-penning meester, mej. T. van 't Hof (Rotterdam), mej. M. Oom (Ierseke), D. Inklaar (Deventer) en B. v. d. Veen (Groningen), leden. Uitvoerig werd de propaganda voor het a.s. jaar besproken. Het aantal zomerkampen, waar deskundige inleiders algemeen politieke, sociale en cul- tureele vraagstukken zullen behandelen, zal worden uitgebreid. Na behandeling van eenige zaken van in ternen aard sloot de voorzitter het druk be- I zochte en uitstekend geslaagde congres. Het centraal secretariaat blijft gevestigd: Admi- iraal van Gentstraat 14 bis, Utrecht, Om prijsstijging te voorkomen. De crisisheffing op koffie, welke op 6 October j.I. reeds was teruggebracht tot 6 ct. per K.G., zijnde de helft der oorspronkelijke heffing, is met ingang van heden geheel vervallen. Tenge volge van dezen maatregel zal een prijsverhooging van het artikel, wél ke anders wellicht noodzakelijk zou zijn, voorshands achterwege kunnen blijven. DE INBRAAK IN DE VILLA VAN H. M. DE KONINGIN. Op verzoek van de marechaussee te Apel doorn is Maandag te Amsterdam door de centrale recherche een jonge man aangehou den, die verdacht wordt een der daders te zijn van de inbraak in de villa van H.M. de Ko ningin te Apeldoorn. De man is naar Apeldoorn op transport gesteld. A. J. BOTHENIUS BROUWER 75 JAAR. Zondag heeft de heer A. J. Bothenius Brou wer, secretaris-penningmeester van de „Locale Pers" en oud-hoofdredacteur van de „Nieuwe Courant" zijn 75sten verjaardag gevierd. De heer Brouwer was dien dag uitstedig en kwam eerst Maadag in den loop van den dag thuis. 9oed wint! Y£ymborfl is X heter ««"ei bekend om 00rwn9ens van fi 8 5 10.50 Jekkers i„ enz J,0 5.50 7 25 9.50 Voor örooterc en*' 750 W9a;ib^usl°e:aens (Adv. Ingez. Med.) Te Tirns, nabij Sn eek is Maandagmorgen brand uitgebroken in een huizenblok van vier arbeiderswoningen. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat van het huisraad bijna niets 'kon worden ge-red en een jongetje van 10 maanden slechts met moeite in veiligheid kon worden gebracht. De vier woningen en de inboedels waren alle verzekerd. De „Petrakis-Nomikos" vroeger in Noorwegen geëxploiteerd. Als bijzonderheden over het Grieksche tankschip „Petrakis Nomikos", aan boord waarvan Zaterdag 1.1. een ontploffingsramp verscheidene slachtoffers heeft geëischt, ver nemen wij dat dit schip, hetwelk een draag vermogen heeft van ongeveer 11000 ton, in 1914 door J. Laing and Sons te Sunderland is gebouwd. De eerste reederij, die het ex ploiteerde was die van Wilhelmsen te Oslo. Het schip heette toen „Belridge" en is des tijds onder dezen naam ook te Amsterdam geweest, waar het in de petroleumhaven creosoot heeft geladen. Voor het naar de Grieksche reederij over ging, droeg het den naam „Apache" en be hoorde het aan een reederij van denzelfden naam eveneens te Oslo gevestigd. Onderzoek door den inspecteur- generaal voor de scheepvaart. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart, de heer P. van 't Haaff heeft in gezel schap van ir. A. van Driel, hoofdingenieur adviseur van de scheepvaart-inspectie, ge- ruimen tijd aan boord van het schip ver toefd. Rente 3 Koers van uitgifte 95h Maandag liepen ter beurze van Amsterdam geruchten, dat de uit gifte van een nieuwe Staatsleening, op handen zou zijn. Het rentetype zou 3 procent zijn en de koers van uit gifte 95 3/4 procent. De opbrengst der leening zou die nen voor consolidatie van vlottende schuld. Heden is het prospectus van deze leening verschenen. 3 pet. Staatsleening. Volgende week Dinsdag, 10 November, z;j| de inschrijving kunnen geschieden van 9 tot 16 uur. De koers van uitgifte is 95 3/4 pet., terwijl schuldbewijzen aan toonder worden afgegeven voor f 1000, f 500 en f 100. De af lossing geschiedt a pari, bij uitloting in ten hoogste 20 jaar, te beginnen 1 December 1937. De coupons van deze leening zijn vrij van couponbelasting. Naar Hr. Ms. gezant te Rio de Ja neiro bericht, zal de voorloopige over eenkomst van 16 September 1931, wel ke in afwachting van de onderteeke- ning van een nieuwe overeenkomst tot 1 November j.I. was verlengd, voorloopig tot 1 December a.s. van kracht blijven. Luchtlijnen rond de Caraïbische Zee. Toen, na de geslaagde Oceaanvlucht van de ,Snip" in December 1934 de K.L.M. in het begin van 1935 de eerste Nederlandsche luchtlijn in West-Indië opende met een dienst tusschen Curacao en Aruba, stond het voor iedereen, die onze energieke Nederland- sche luchtvaartmaatschappij kent. wel vast, dat zij zich met deze lijn, die een afstand van circa 8 uur varen in 35 minuten over brugt, niet tevreden zou stellen. Na ver scheidene speciale vluchten en langdurige onderhandelingen kon de K.L.M. in Juli 1936 inderdaad reeds overgaan tot het instellen van een twee maal per week gevlogen dienst van Curacao naar Venezuela, waar aanslui ting wordt verkregen op de lijnen van de Pan American Airways, de groote Ameri kaansche maatschappij, die in het luchtver keer van Midden-Amerika de belangrijkste plaats inneemt. Houdt men rekening met de geringe be volkingsdichtheid van het land, dan heeft de K.L.M. met haar lijn naar Maracaibo geen onbevredigende resultaten geboekt. Naar het westen zou zij deze lijn willen uitbreiden naar Baranquilla in Columbia, een belang rijk knooppunt van luchtwegen, zoowel van de Scadta als van de Pan American Airways. Tot nog toe is deze eerste havenstad van Columbia slechts te bereiken met vlieg- booten, doch onderhandelingen zijn gaande voor den aanleg van een vliegveld, want de K.L.M. zal ook in West-Indië althans voor loopig niet anders dan landvliegtuigen ge bruiken. In Oostelijke richting hoopt de K.L.M. binnen niet te langen tijd haar vleugels ver der te kunnen uitslaan en wel door van Ma racaibo door te kunnen vliegen naar La Guaira, de haven van de hoofdstad Caracas, en nog verder naar Tumeremo. Tot de plannen, die men eveneens binnen niet te langen tijd hoopt te verwezenlijken, behoort de doortrekking van de lijn Mara caibo—La Guaira naar de Britsche Antillen- eilanden Trinidad en Barbados. Nabij Port of Spain op Trinidad is een goed vliegveld. Barbados is erhter verstoken van alle lucht verkeer en daar kan de K.L.M. dan ook be langrijk pionierswerk verrichten. Besprekin gen over den aanleg van een vliegveld zijn reeds geruimen tijd gaande. Toestemming van de Britsche autoriteiten zal waarschijn lijk zonder moeite verkregen worden, te meer omdat de Britsche luchtvaart daar geen be langen heeft, die door concurrentie bedreigd zouden worden In 21 uur van Curacao naar New York. Een verdere mogelijkheid van uit breiding, eveneens van groote inter nationale beteekenis, ziet de K.L.M. in een lijn van Curacao via Haiti naar Miami, aan de kust van Florida waar aansluiting wordt verkregen op de directe lijn naar New York van de Eastern Airlines. De afstand Curacao- New York, die men met de Pan Ame rican Airways via Maracaibo en Ba ranquilla in 43 uur kan afleggen, zou door deze directe verbinding worden teruggebracht tot 21 uur vliegen. Dat het de K.L.M. ernst is met deze plan nen, al zal de verwezenlijking nog wel even op zich laten wachten, moge blijken uit het feit, dat kort geleden met de regeering van Haiti een contract is gesloten voor den tijd van 20 jaar, dat de K.L.M. het recht geeft op Haiti te landen en gebruik maken van een luchthaven nabij Port au Prince. Niet te groote, economisch vliegende snelle machines komen in deze gewesten in aan merking. Een beslissing is in deze nog niet genomen, maar waar de K.N.I.L.M. het oog- heeft laten vallen op de nieuwe Amerikaan sche superlockheed als mogelijk bruikbare machine voor het gestelde doel, zou het niet ondenkbaar zijn dat ook de K.L.M. wanneer deze machine aan de verwachtingen zou vol- doen, uitbreiding van haar vloot in West- Indië met dit product zou overwegen. 3 November: In de gisteren gehouden zitting van den Raad werd besloten, het voorstel tot vergrooting der begraafplaats alhier aan te houden, tot bestrating der Leidsche- straat en tot aanvulling van het regle ment voor de scholen voor lager onder wijs. De heer R. H. J. Gallandat Huet werd gekozen tot lid van de commissie van toezicht op de gymnastiekschool. Op voorstel van B. en W. werd aan de vereeniging „Kunst zij ons Doel" ver huurd het lokaal in de Waag. Besloten werd tot openbare verhuring van het land in den Veerpolder. Ten slotte werd de begrooting van het St. Elisabeths Gasthuis goedgekeurd. K. Kistenmaker. Maandag dagavond is in zijn woning aan den Nieu wen Weg te Hoofddorp op ruim 77-jarigen leeftijd over leden een der bekendste per sonen in de ge meente Haar lemmermeer de heer K. Kis tenmaker. Ge durende tal van jaren heef t hij op land bouwgebied en in verschillen de openbare betrekkingen op de ontwikkeling van den groo- ten Haarlemmermeerpolder een belangrijken invloed gehad. Als lid van den gemeenteraad heeft hij ruim dertig jaren in een steeds vernieuwde zittingsperiode vele goede diensten bewezen, die steeds op hoogen prijs werden gesteld. Zijn vader, wijlen den heer P. Kisten maker, heeft destijds deze gemeente ook als raadslid en wethouder eenige jaren gediend en was in 1855, toen Haarlemmermeer tot zelf standige gemeente werd verheven, een der eersten, die geroepen werden om deel van het gemeentebestuur uit te maken. Ook als wethouder van deze gemeente en als lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland is de heer Kistenmaker eenige jaren met veel ambitie en ijver werkzaam geweest. Verder heeft hij als bestuurslid van de af- deeling Haarlemmermeer van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en van den Christ. Boeren- en Tuindersbond in Neder land en als een echt paardenliefhebber de be langen van den landbouw en de paardenfok kerij steeds op uitnemende wijze voorgestaan en behartigd, terwijl hij ook als president kerkvoogd der Hervormde gemeente Haar lemmermeer en voorzitter van de Christ.-His torische Kiesvereenigir.g steeds heeft getoond de rechte man op de rechte plaats te zijn. Wegens gezondheidsredenen en hoogen leeftijd heeft hij vrijwel alle bovengenoemde functies in den laatsten tijd niet meer kun nen waarnemen en heeft hij zich eenige maanden geleden genoodzaakt gezien ook als raadslid te bedanken. Zijn groote verdien sten zoowel op maatschappelijk als kerkelijk gebied zullen bij velen ongetwijfeld in aan gename herinnering blijven. JUBILEUM AMSTERDAMSCHE GEMEENTETELEFOON. De tentoonstelling, welke ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de Am- sterdamsche gemeente-telefoon in de mili tiezaal te Amsterdam is ingericht, werd Maandagmiddag door den minister van Bin- nenlandsche Zaken, Mr. J. A. de Wilde, ge opend in tegenwoordigheid van het gemeen tebestuur van Amsterdam, van den direc teur-generaal der P.T.T., ir. M. H. Damme, ir. Boet je, directeur van telegrafie en tele fonie, voorts van directeuren van gemeente bedrijven en vele anderen. De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, sprak eenige woorden ter verwel koming. De minister van binnenlandsche zaken mr. J. A. de Wilde wenschte het jubileerend be drijf geluk en verklaarde na een rede de ten toonstelling voor ge ;pend. Voorts deelde hij mede, dat de directeur der Amsterdamsche gemeente-telefoon, ir. G. C. Snijders, be noemd was tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw. HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE. Het Nederlandsch Genootschap voor Heil gymnastiek en massage hield Zaterdag en Zondag j.I. zijn wetenschappelijke najaars bijeenkomst in het auditorium van het Ana tomisch Laboratorium te Amsterdam. De voorzitter, de heer W. P. Nuyten uit Haar lem, heette de aanwezigen, die de geheele aula vulden, welkom en begroette in het bijzonder de verschillende doktoren en eereleden, die van hun belangstelling hadden doen blijken. In zijn openingsrede gaf spr. een overzicht van de ontwikkeling der massage en wees op het evolutietijdperk, dat de massage thans doormaakt, om vervolgens het woord te geven aan dr. J. H. O. Reys, Den Haag, die een uit eenzetting met lichtbeelden gaf over arthritis deformans en hoe deze aandoening van de bind- en steunweefsels, die zich concentreert in de gewrichten, door hem wordt beschouwd, en dikwijls ontstaat door een teveel aan functie, zooals die in het kniegewricht van den voetballer, die in het ellebooggewricht bij den bokser enz. De wijze, waarop de massage hierbij wordt toegepast, werd toegelicht door den heer W. P. Nuyten, die een aantal patiënten demon streerde, die momenteel door hem behandeld worden. In de avondvergadering sprak prof. dr. K. L. Gaulhofer over „Einstellungs- und Aufbau- Uebungen", en prof. dr. A. A. Friedlaender, voor deze bijeenkomst speciaal uit Freiburg overgekomen, over „Die Massage in der Chi rurgie und Gynaekologie". ïn de Zondagochtend-beij komst gaf dr. J. A. Feenstra, Amsterdam, een met zeer veel belangstelling gevolgde inleiding over de „gevaren van gasvergiftiging". Daarna was het woord weer aan prof. dr. A. A. Friedlaender, die thans een rede hield over „Atemschulung, Atemgymnastik bei Ge- sunden und Kranken". Dr. J. B. v. d. Weyden, Den Haag, sprak over „brachialgie", en prof. dr. S. T. Bok, Leiden, over „Het Zenuwstelsel".

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5