Prins Bernhard bezoekt de Hoogovens. GELD EN LIEFDE mm WÊSÈtm, FEUILLETON Prins Bernhard bracht Maandag een bezoek aan IJmuiden, waar Hij met veel belangstelling het hoogovenbedrijt en de staalfabrieken bezichtigde Mussolini te Milaan. Toegejuicht door een geestdriftige menigte, doet de Duce, staande in zijn auto, zijn intrede in de stad Aan den arbeid voor het tapijt, dat Rotterdamsche vrouwen als huwelijks-ge schenk aan H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard zullen aanbieden Bij Zijn bezoek aan IJmuiden bezich tigde Prins Bernhard Maandag ook de sluizen, waarbij de hooge bezoeker werd rondgeleid door den hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat, ir. C. Wolterbeek Tijdens de bezichtiging van de hoogovens te IJmuiden door Z. H. Prins Bernhard. De zoeker bij zijn rondgang over het terrein hooge Het eerste apparaat van den uitvinder Bell, waarmede het gesproken woord werd overgebracht, geëxposeerd op de tentoonstelling te Amsterdam ter gelegenheid van net 40-jarig jubileum der hoofdstedelijke gemeente-telefoon Met de bergingswerkzaamheden van den tusschen de IJmuider pieren verganen Scheveningschen logger Sch. 68 i< Maandag een D® bemanning van den te Rotterdam liggenden kruiser .De Ruyter maakte Maandag een llP. v, - ij.. j L, j marsch door de stad, en defileerde op den Coolsingel voor den burgemeester en den com- aanvang gemaakt. De .Meermin bij het wrak, dat door een duiker onderzocht werd mandant van het schip Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden.) 17) Franzi stemde geheel met zijn keus in en voelde dadelijk sympathie voor Dora; zij drukte haar hartelijk de hand en zei vrien delijk en innemend: „Ik reken er op, dat wij goede -vriendin nen zullen worden". Waarop Dora het mooie, blonde meisje, dat haar nog bijna een kind leek kuste en zich voornam nauwgezet en met zorg over haar geluk te waken. Op den vierden dag na ontvangst van Garrick's telegram, scheepte het kleine ge zelschap zich te Liverpool op de „Leviathan" in. Op deze heerlijk kalme zeereis ondervond Franzi voor het eerst hoe kostelijk het is jong, mooi, gezond en rijk te zijn. Alle passa giers, zoowel de mannelijke als de vrouwelijke aanbaden haar schoonheid en verafgoodden haar en het gbeurde zelfs, dat het schip een oogenblik een verkeerde koers nam, doordat Franzi zich nabij de brug ophield en de eer ste officier geen oog van haar kon af houden. Niemand aan boord wist, onder welke om standigheden deze blonde schoonheid naar Amerika reisde. Men hield haar voor een rijke jongedame, die met haar gezelschaps dame de wereld wilde zien. Precies op den zesden dag kwam de „Leviathan" in Hoboken aan. Maar tot gren- zelooze teleurstelling van Franzi en tot groote woede van Fred, was Garrick hen niet komen afhalen. In zijn plaats wachtte een van de directeuren die Garrick bij Fred verontschul digde en hem liet verzoeken, de jongedame uit Weenen en haar begeleidster naar het St. Regis Hotel te brengen, waar appartementen voor haar besteld waren. Hij, Garrick zou de dames eerst 's avonds zijn opwachting komen maken, daar hij over zeer gewichtige zaken verschillende besprekingen had te voeren. Goud en liefde. Fred Holme had het souper in een afzon derlijken salon van het St. Regis Hotel laten klaar zetten, waarin nu Franzi, die voortaan Frances zou heeten, haar bruidegom af wachtte. In groot avondtoilet zat het kleine poppen- naaistertje naast haar gezelschapsdame, Dora Horak, op een canapé en wrong zich in ner veuze spanning de handen. Het verschrikke lijke van dit zonderlinge gebeuren kwam haar in heel zijn omvang voor den geest. Zij zat hier nu te wachten op een vreemden man, die haar als een schilderij of een kunstvoor werp wilde koopen. Op een man, van wien zij niets anders wist dan dat hij rijk was! Een man die het als een genade moest be schouwen, dat hij haar tot zich ophief. Schaamte en afschuw, jegens zichzelf en jegens hem, jegens dien Garrick, die haar niet eens had afgehaald, knepen haar de keel toe. Wat zou er gebeuren, wanneer zij dezen Henry Garrick niet beviel en hij haar zou weigeren? Franzi sprong op en fluisterde snikkend: „Dora, kom laten wij weg gaan en vluch ten! Hier in Amerika zal het ons niet aan werk ontbreken, wij zullen er ook zonder mannen wel kunnen komen!" Eer Dora, die het ook bang om het hart was geworden, nog antwoorden kon, klonken schreden in de andere kamer, de deur ging open en Henry Garrick, begeleid door Fred Holme, wien het angstzweet op het voor hoofd stond, trad den salon binnen. Fattv stelde vlug voor, gaf Dora een wenk, verliet met haar het vertrek en Garrick en Franzi stonden alleen tegenover elkaar Getroffen, overweldigend en ontroerd door zooveel schoonheid en jeudige lieftalligheid, stak de Amerikaansche Nabob het meisje zwijgend zijn hand toe. Zij reikte hem de hare, die ijskoud aanvoelde, werd doodsbleek, zag hem verwilderd in de oogen en nam in een onderdeel van een seconde zijn beeld in zich op. Koelbloedige rust en zelfbeheersching, kracht, energie en trots, kenmerkten dezen groten breed geschouderden man. Het wezen der sympathie en der menschelijke aantrek kingskracht is duister en geheimzinnig. De afkeer veranderde bij Franzi plots in gene genheid; haar trots vervaagde, zij dacht niet meer aan vluchten, maar heel haar vrouwe lijk instinct was er op gericht hem te be hagen; zij keek hem met groote oogen aan en zei: „Dit alles is heel zonderling, Mister Gar rick, zóó zonderling, dat het mij als een droom voorkomt. Maar ik ben wel degelijk wakker, heelemaal wakker en ik smeek u, in mij niet uw bruid te zien, die een ander voor u heeft uitgezocht, maar slechts een jong meisje, een dame, die u eerst moet leeren kennen". Ook in het hart van den sterkste werkt de liefde snel en heftig. Henry Garrick, de koele, zelfbeheerschte man, die zich in zijn heele leven slechts had laten leiden door de wetten van de onverbiddelijke logica en doel treffendheid, was nu opeens betooverd; hij voelde hoe een duizeling van vreugde en ge luk hem overviel en hij overstelpte de kleine hand met zijn kussen, trok haar in zijn ar men, drukte zijn lippen op haar zenuwachtig bevende mond en zei bijna juichend: „Ik heb je alreeds leeren kennen en leeren iefhebben. Dit korte oogenblik was voldoen de! Wat kan ik nog meer van je weten, dan dat je schoon, goed en lief bent? Laat ik je dit zeggen, Frances: groote daden in de wereldgeschiedenis en in het leven der enke lingen, zijn nimmer het gevolg geweest van lange beraadslagingen, maar altijd van plot selinge ingevingen en van bliksemsnelle be sluiten. En ik weet het heer zeker, dat ik je in deze ééne seconde voldoende heb leeren kennen Franzi weerstreefde hem niet langer, bleef tegen hem aangevleid en sloot haar oogen. Toen Dora en Fred weer binnen geroepen waren, stelde Garrick zich zoo overmoedig en jongensachtig aan, dat Dora met fijne op merkingsgave begreep en lachte, maar Fred zei hoofdschuddend in zichzelf: „Hij heeft het leelijk te pakken!" Het verlovingssouper verliep in ongetem perde vrolijkheid. Er werden toekomstplannen gesmeed en de ondertrouw over enkele dagen bepaald, speeches werden afgestoken, afwis selend in het Duitsch en in het Engelsch. Terwijl Garrick met fijnen tact uitsluitend Duitsch sprak, redeneerde Franzi uitsluitend in het Engelsch, waarbij zij de grappigste en tot groote hilariteit aanleiding gevende fouten maakte. Te middernacht was er een klein incident. Plotseling vloog de deur open en fel magne siumlicht zette gedurende het onderdeel van een seconde het vertrek in een hellen gloed. Een lange, magere man, die bij de deur stond, zei droogjes: „John Fox van de „World". Ik was zoo vrij een kleine fotografische opname met mag nesiumlicht te maken en nu verzoek ik be leefd om een interview. De reporter had op de een of andere wijze de lucht van deze zeldzame geschiedenis ge kregen, was met een fotograaf het hotel bin nen geslopen, had de opname gemaakt en stelde nu allerlei vragen, die Fred zeer slor dig en opzettelijk onnauwkeurig beant woordde. 's Morgens verscheen de opname op de eerste foto-pagina van de „World" met als bijschrift een artikel met* de meest sensa- tioneele en onzinnige bijzonderheden, door den reporter eenvoudig uit zijn duim ge zogen. Hij schreef over een Weensche prinses uit het Huis Habsburg, die naar New York was gekomen om met den rijksten man ter wereld te trouwen, dien zij enkel uit be schrijvingen had leeren kennen. Fred slaagde erin de data van den onder trouw en van het huwelijk geheel geheim te houden. Het huwelijk werd gesloten in een klein kerkje in het Noordwesten van New York en onmiddellijk daarna suisde Garrick's groote reisauto, die een complete woning in het klein was, met hem en Franzi naar Pennsylvanië, waar de milliardair een groote villa in het onmetelijke natuurpark bezat. Daar wilde hij met zijn schcone jonge vrouw vele weken van ongestoord geluk doorbren gen. Dora en Fred bleven in New York. Fred moest zijn patroon in alle zakelijke aange legenheden vervangen en Dora kreeg tot taak in het paleis aan de Riverside IDrive een groot aantal vertrekken voor haar meesteres te laten inrichten. Toen Fred en Dora afscheid namen, zeide hij, en 't klonk ietwat angstig: „Ik geef niet veel om het huwelijk. Maar vandaag heb ik daar werkelijk groote nei ging toe gekregen. Wanneer ik zie dat anderen daardoor gelukkig worden, zal ik misschien zelf binnenkort ook een vrouw zoeken". De 'sympathie was in dit geval weder zijds. Henry Garrick had zich voorgenomen, de eerste weken alleen aan zijn jonge huwelijk aan zijn 'vrouw en zichzelf te wijden. Hij ge voelde zich als een herstellende zieke, licht als een veer, onbezorgd en vol levenslust. Hij las geen couranten, dacht niet aan zijn zaken en verheugde zich slechts over zijn jong ge luk. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 8