HET NIEUWE AVONDBLAD De vischomzet in October. Wrak voor IJmuiden is van de SCH. 179. 22e JAARGANG No. 3 WOENSDAG 4 NOV. 1936 IJMUIDEN Arbeiders Tooneelvereeniging „Pal vu". Onderdeelen herkend. A.*R. Kiesvereeniging. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; ƒ150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf Is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.- Bank te Schiedam. De achterstand thans reeds geheel ingehaald. Evenals de maand September, heeft ook de maand October van dit jaar haar voorgangster overtroffen en wel in die mate, dat thans reeds, met nog twee maanden voor den boeg, het om zetcijfer van de eerste tien maanden van 1935 is gepasseerd. Houden de maanden November en December zich even goed als de maanden September en October, dan kan de omzet van 1936 nog aanzienlijk hooger zijn dan die van 1935. De omzet in October 1936 bedroeg f 763.188 tegen f 690.745 in October 1935, die van de eerste tien maanden 1936 f 4.833.459 tegen f 4.824.007 in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. In het bijzonder voor IJmuiden van be lang, is dat zooals uit de onderstaande gegevens blijkt, de opbrengst van de door de stoom- en motortrawlers aangebrachte visch bijna een ton hooger was dan verleden jaar, in welke hoogere opbrengst zoowel de haring trawlers als de schelvischbooten en de kust- booten deelden. Er kwamen binnen: Van de trawl- en zeevischzegenvisscherij 201 (190) Nederlandsche stoom- en motor trawlers met f 511803 v.jf 418.220), 112 (161) motorloggers met f 67059 (f 83617), 746 (627) motorkustvisschers met f 70175 (f 47251), 19 (28) open booten met f 966 (f1176), 4 (7) Deen- sche motorkotters met f 3818 (f 8293) en 4 (0) Zweedsche met f 3485. Van de drijjnetvisscherij kwamen binnen 3 (6) stoomloggers met f 8231 (f 9994) en 116 (127) motorloggers met f 89197 (f 99091). En- gelsche drifters kwamen de vorige maand niet aan den afslag. De opbrengst der consignaties bedroeg f 8451 (f 5088). Uit alles blijkt, dat de exploitatie der stoom- en motortrawlers dit jaar gunstiger was dan in October 1935. In de eerste plaats waren de gemiddelde reisbesommingen hooger, nl f 2545 tegen f 2200 en voorts werden met een ongeveer gelijk aantal varende trawlers elf reizen meer gemaakt. De reisduur was dus korter bij betere besommingen En dan mag niet worden vergeten, dat we staan aan het begin van het winterseizoen en we er niet voor behoeven te vreezen, dat de betere tendens een kwestie is van twee of drie maanden Ook de loggers kwamen op een beter reisge- middelde dan verleden jaar. Hier was de ver houding f 600 in 1936 en f 520 in 1935. Het 'hoogere gemiddelde was in hoofdzaak het ge volg van de gunstige reizen der Noordloggers, die een enkelen keer topprestaties leverden en daardoor het gemiddelde niet onaanzienlijk in de hoogte dreven. Over het algemeen waren de besommingen der kustloggers niet zoo bij zonder. Dat er bijna vijftig loggers minder binnen kwamen dan verleden jaar is geen ver rassing'. Men kijke er de haringberichten maar eens op na. Bij de kustvisschers rekent men met klei nere getallen dan bij de loggers en de trawlers. Maar desondanks is dit een bedrijf dat men niet mag wegcijferen. Zoo langzamerhand weet de kleine kustvisscherij zich een positie op onze markt te veroveren. Ook in October was de opbrengst der motorkustvisschers grooter dan die der loggers. Het is bij deze visscherij: vele kleintjes maken een groote. Maar niet alleen de totale opbrengst was grooter. Ook de gemiddelde reisbesomming heeft het van die van October 1935 glansrijk gewonnen. Deze was f 95 in 1936 en f 75 in 1935. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de Texelaars, de Urkers. de Nieuwediepers geen reden tot klagen hebben. Doordat de scheeps- typen van deze visscherij zeer uiteenloopen er is een groot verschil tusschen een Urker bottertje en een moderne Texel.sche snurre- vaadkotter is een maatgevende beoordeeling niet mogelijk, maar over het algemeen heb ben deze scheepjes een goede visscherij. Nog minder dan de kustvisschers, is de drijf- netvisscherij zonder meer te beoordeelen. De motorloggers, die in de statisiek zijn opge nomen, verkochten in hoofdzaak alleen hun versche haring in den afslag te IJmuiden. De pekelharing, die het hoofdbestanddeel van de besommingen van deze schepen vormt, werd elders verkocht. De eerste tien maanden. In de eerste tien maanden van 1936 kwamen o.a. binnen: van de trawl- en zeevischzegen visscherij 1377 (1423) stoom en motorloggers met f 2.940.760 (f 2.993.264), 1994 (2125) motor loggers met f 987736 (f 1.065.790), 5547 (3584) motorkustvisschers met f 464280 (f 268076), 74 (141) Deensche kotters met f 48615 (f 84791) Van 6 (12) Belgische met f 898 (f 6549); Van de drijjnetvisscherij 9 (98) stoomloggers met f 18714 (f 64230) 138 (175) motorloggers met f 111.344 (f 150.018) en 56 (24) Engelsche drifters met f 54522 (f 22302). De drijfnet visscherij komt dus ongeveer een halve ton bij verleden jaar ten achter, maar dit houdt niet in dat de aanvoer van versche haring minder was dan verleden jaar. Daarvoor heb ben de trawlers wel gezorgd. (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van de overeenkomstige periode van 1935). SCHOOLBEHOEFTEN. De levering van leermiddelen voor de open bare scholen gedurende 1936 is door B. en W. opgedragen aan den heer S. van Dorp alhier en die van handwerkbenoodigdheden aan den Èeer k, Veuger, alhier. „Zij roepen om werk". Het openingswerk van dit speelseizoen van de Arbeiders Tooneelvereengiing „Palvu" was het door den Bond van Arbeiderstooneelver- eenigingen in Nederland aangekochte tooneel- spel van Thiery Martinet „Zij roepen om werk", een dramatisch tooneelspel, dat geheel aan de werkelijkheid is getoetst en dat het probleem der werkloosheid op scherpe wijze belicht. „Zij roepen om werk" omvat een tijdsverloop van 1 y2 jaar en speelt in deze dagen in een grote stad. Het schetst het leven van een gezin, dat door de crisis getroffen, het spook der werkloosheid ziet binnen komen en de stijgende verbittering van den werkeloos ge raakten vader en zijn beide zoons Guus en Ben. Guus heeft van zijn voorgenomen huwe lijk moeten afzien, omdat hij ontslagen werd en Ben treft het ontslag kort nadat hij ge trouwd is. Er is dan slechts weinig noodig hen op het verkeerde pad te brengen, vooral als de demoraliseerende invloed van het zonder werk zijn zich heeft laten gelden en hen volkomen murw gemaakt heeft De schrijver vindt (en hoe zou het ook an ders kunnen), geen oplossing voor het groot ste aller crisisproblemen en het derde bedrijf als de mannen zich schuil houden of in de gevangenis voor ihun overtredingen boeten, wordt het zwaartepunt van het dramatische gegeven geheel geconcentreerd in het spel der vrouwelijke rollen. Het spreekt vanzelf, dat dit ontbreken van een oplossing niet het harmonische geheel geeft, dat de toeschouwer zich wenscht ver kregen te hebben als hij de zaal verlaat; maar juist deze lacune, zoo scherp door den auteur in het slot van zijn werk neergelegd, doet des te schrijnender het onnoemelijke leed van het „zonder werk" zijn, het uitgeschakeld zijn uit het productieproces, beseffen. De voorstelling, die vrij goed bezocht was en de tweede opvoering voor het dilettanten- tooneel was, heeft door het actueele natuur lijk veel voor gehad; daarbij kwam nog, dat de werkende kring van Palvu de sfeer van het drama goed gespeeld had, ook al bleven er begrijpelijkerwijs nog wensohen, wat som mige punten van het spel betrof. Het tempo in 1 was nog niet geheel op peil, ook al omdat sommigen moeilijkheden hadden met de kennis der rollen. Het spel van Ben en de moeder werkte animeerend op de anderen, vooral mevr. Heiligers toonde zich de „spil", waar vader Broeren op geestige wijze om heen draaide. Mina en Guus waren reeds goed op dreef, evenals de andere sdhono zuster Emimy. Trees, ht blinde meisje eri Karei, de Poolsche avonturier, hadden met hun uitbeelding nog al moeite. De eerste, die een heldere en duidelijke tooneelstem heeft, kon nog losser en gemakkelijker zijn ook al stelde zij een blinde voor; de Pool voelde zich in het milieu weliswaar zeer op zijn ge mak en kweet zich vlot van zijn taak, maar zijn Duitsch accent was hopeloos, ook al ging zijn rol hem nog zoo rad af. De inzet van 2 was beduidend beter, dank zij Guus. Ben en de moeder, die allen „dood gewoon", natuurlijk spel gaven, waarbij Mien zich harmonisch aansloot. Een uitstekende climax werd aan het slot door mevr. Heiligers bereikt, die hiervoor een welverdiend extra applaus in ontvangst te nemen had. Dat was degelijk spel. De geheele voorstelling maakte niet zulk een voortreffelijke indruk als we anders wel van Palvu gewend zijn en dit vond zijn grootste orozaak wel in de duidelijk voelbare scheiding tusschen het spel der geroutineerde Palvu-'ers en de vele nieuwelingen, die dezen avond hun entree maakten. Het op elkander ingespeeld zijn is voor een vlotte voorstelling die ons de realiteit nader bij wil brengen, toc'h ook veel waard. Nochtans was het publiek gul gestemd, heeft meermalen smakelijk gelachen (ook waar het niet meost) en de spelers dankbaar b e a pplaud isseerd W. RECHTS GING NIET VOOR; DUS BROKKEN. Gisteravond werd bij de Juliana,brug de taxi van P. V. achterop aangereden door een auto van de fa. K„ die van links komende de taxi inhaalde en den pas afsneed. De ge- gerukte bumper en spatbord en een verbrij- volgen bleven niet uit: de heer V. had af- zelde koplamp te noteeren. Het naspel volgt later. DE VELSER HUISVROUW. De agenda van de afdeeling Velsen-IJmui- den der Nederlandsche Vereeniging van Huis vrouwen draagt het stempel van het nade rende „werkseizoen". Donderdagmiddag 5 November zal in Ken- nemerhof een tentoonstelling worden ge houden der kleedingstukken, gemaakt door de leden van den S.O.S.-kring. Tevens vindt dan plaats de trekking van de tenbate van den kring georganiseerde verloting. Dinsdag 17 November wordt in het Badhuis Wüstelaan te Santpoort een demonstratie ge geven met koffie- en theefilters. Donderdagmiddag 26 November komen de dames in de Witte Bioscoop bijeen om een filmvertooning van de firma Maggi bij te wo nen. Handwerkmiddagen worden gehouden Donderdag 12 en Dinsdag 24 November. Begin December wordt de Huishoudschool te Haarlem bezocht. In het orgaan der vereeniging wordt mede gedeeld, dat in samenwerking met Het Nut een serie cursusavonden wordt georganiseerd over kinderopvoeding. De avonden worden ge geven door den heer Ehrbecker te Haarlem, In Kattowitz is het huwelijk tusschen Jan Kiepura en Martha Eiggerth vol trokken. De ovaties namen bij het verlaten van het stadhuis dusdanige vormen aan, dat de politie moest ingrijpen. Aan alle twijfel is een einde gekomen. Er behoeft nu niet meer aan te worden getwijfeld: het wrak, dat thans reeds een week voor IJmuiden drijft, is afkomstig van den logger SCH 179. De scheepsrampen die ver leden week in de nabijheid van onze haven zijn geschied, hebben aan ne gentien kloeke Scheveningsche vis schers, bijna allen menschen in den bloei van het leven, daaronder tal van vaders van groote gezinnen, het leven gekost. In Scheveningen moet men het al eerder hebben geweten en het is ons een raadsel, dat men er niet eerder toe is overgegaan be kend te maken wat men al wist. Verleden week reeds heeft men bij het wrak onder deelen opgevischt, die het merk „187" droe gen. Ons zei dit niets, maar dengenen, die de geschiedenis van den logger SCH 179 ken den, moet dit al genoeg gezegd hebben. Gisteren zijn vier Scheveningers met de jol van de loodsboot en in gezelschap van den commissaris van het loodswezen naar het wrak geroeid. De Scheveningers, waar onder zich een broer van den schipper van de SCH. 179 bevond, hebben het een en an der boven water gehaald. Eln ook nu weer ontmoette men deelen, die het merk „187"' droegen. De broer van den schipper bracht de ontknooping van het drama De SCH 179 heeft niet altijd met dit merk gevaren. Vroeger voer de logger met het merk SCH 187. Het spreekt vanzelf, dat men de merken, waarvan bepaalde onderdeelen zijn voorzien, niet steeds verandert, wanneer het een of andere schip door verwisseling van eigenaar, een ander vaarmerk krijgt. Zoo is het ook met dezen log ger gegaan en dit heeft men in Sche veningen geweten. De broer van den schipper wist het heel goed en zoo doende is het dan eindelijk zoover, dat de ontknoopig is gekomen. Lijk van een slachtoffer aangespoeld Inmiddels is het lijk, dat gistermorgen op het Noorderstrand aanspoelde, geïdentifi ceerd. Het is gebleken te zijn van Z. Taal, een der opvarenden van den logger SCH 179. Het is naar de algemeene begraafplaats over gebracht en zou heden naar Scheveningen worden vervoerd, waar het aan den schoot der aarde zal worden toevertrouwd. Bij het wrak, dat zich nog op 400 M. van de brulboei bevindt, zal een lichtboei wor den gelegd, ter waarschuwing voor de scheep vaart. De SCH. 68. De duiker D. Sperling heeft reeds eenige malen bij den in de buitenhaven gezonken logger gedoken. Het is gebleken, dat het ach terschip zich reeds heeft ingegraven; het voorschip daarentegen staat omhoog. Door dat de vleet rondom het schip vastzit was het duiken somtijds zeer moeilijk, terwijl de duiker er voor moest oppassen niet in het netwerk verward te raken. Heden worden twee bokken van de bergingsmaatschappij verwacht. De bedoeling is trossen onder het schip door te halen om het daaraan met be hulp van de bokken op te hijschen. Blijkt de romp onbeschadigd te zijn, dan hoopt men den logger door hem leeg te pompen, drij vende te krijgen. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Dinsdag 10 November 1936, des namiddags 7 uur. Agenda 1. Installatie van het lid, den heer Mr. J. J. P. Tonino. 2. Belastingzaken. 3. Ingekomen stukken en mededeelmgen 4. Voorloopige vaststelling, c.q. goedkeuring van de volgende rekeningen over 1935: a. van het Grondbedrijf; b. van het Gasbedrijf; c. van de Waterleiding; d. van het bedrijf Openbare Werken; e. van het bedrijf Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst; f. van den Ophaal- en Stortingsdienst; g. van den Woningdienst; h. van de Burgerlijke instellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon; i. van de Gemeente. 5. Machtiging tot het opnemen van kas geld in 1937 en aangaan van twee rekening courant-overeenkomsten met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. 6. Aangaan van een geldleening, groot f 450.000. 7. Vrijstelling van extra-aflossing op tegen le hypotheek verleende voorschotten. 8. Geldig-verklaring van strafverorde ningen. 9. Vaststelling van een Capitulantenver- ordening. 10. Wijziging van het Raadsbesluit van 12 Mei 1936, no. 11, inzake het in beheer en on derhoud nemen en aankoopen van uitwijk plaatsen, welke vanwege de Provincie zullen worden gemaakt langs den Middenduinerweg te Santpoort. 11. Verleenen van toestemming tot het wijzigen van een weggedeelte te Santpoort. 12. Toestaan van een crediet ten behoeve van de voorziening in de behoefte aan drink water voor woningen in „Rooswijk". 13. Verpachting' van een gedeelte zeestrand 14. Overplaatsing van een onderwijzer. 15. Benoeming, in de vacaturen J. Zwa nenburg, van: a. één lid der Commissie van bijstand voor de financiën; b. één lid der Commissie van bijstand voor economische Zaken; c. één lid der Commissie van voorbereiding- voor de plaatselijke strafwetgeving. DE VISCHDISTRIBUTIE. Deputaties uit de IJmuider Vischhandelver- eeniging, bestaande uit de heeren P. Ver woerd, J. L. Uitzinger en G. Heykoop en de Zeevischgroothandelvereeniiging, bestaande uit de heeren De Graaf en Waardenberg, zullen heden namens den minister van so ciale zaken op het departement worden ont vangen door den heer v. d. Hoeven, hoofd van den dienst levensmiddelenvoorziening voor werkloozen, om hunne bezwaren tegen de distributie van visch aan werkloozen kenbaar te maken. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. C. KruitboschSchoon d„ Tul penstraat 30, Santpoort; G. Gravemaker—Blok z., Lippersheystraat 26„ IJmuiden; W. H. v. Leeuwen—Boekhout z., P. Heinstraat 15, IJmuiden; W. H. Kops—Tromp d.. a.b. sleep- schip „Jowi", IJmuiden. P. L. Plug—van At- ten d., Marconistraat 56, IJmuiden. Overleden: P. van 't Hof, 61 jaren, Popel straat 5, IJmuiden; M. de Vos, 59 jaren, echt- genoote van M. V. de Vries, Kennemerlaan 1 rood, IJmuiden; A. Jongejans 53 jaren, echt genoot van J. Bus, Schulpweg 97, Velsen-N. ONGEVAL IN DE CENTRALE WERKPLAATS. In de Centrale Werkplaats voor jeugdige werkloozen a. d. Zuidzijde is Dinsdagmorgen een ernstig ongeluk gebeurd. Een leerling, de omstreeks 16-jarige B. had bij het slijpen van een beitel op een electrisch aangedreven amarilsteen het ongeluk, dat de beitel uit schoot en met twee van zijn vingers met kracht tegen den sneldraaienden steen kwam, waardoor beide vingertoppen bijna geheel werden afgeslepen. Dr. Van Leeuwen heeft de eerste hulp ver leend. Mr. H. Bijleveld spreekt over „Wapenschouw". Gisteravond heeft in de Geref. Kerk een vergadering plaats gehad van de A. R. Kies vereeniging „Nederland en Oranje" waarin als spreker optrad Mr. H. Bijleveld uit Amster dam met het onderwerp: „Wapenschouw". Nadat door de aanwezigen het Lutherlied „Een vaste 'burcht is onze God" was gezongen en na gebed opende de heer H. Homburg met een welkomstwoord de vergadering. De heer Homburg drukte hierbij zijn vreugde uit over het feit, dat de A. R. nog hier de vrijheid- heeft, in een vergadering als deze, de politieke beginselen uit te dragen. Hierna was het woord aan Mr. Bijleveld. Deze begon met als inleiding van zijn onderwerp te herinneren aan de groote ramp, die de laatste storm aan onze kusten heeft teweeg gebracht. Hierbij sprak hij tevens over den nationalen trots, die zich van velen heeft meester gemaakt bij het vernemen van hetgeen onze zeelieden gedaan hebben om anderen te redden. Het leven gaat echter verder en gaat zijn gang naar de ordon nantiën Gods. Niet zooals een Henriette Ro land Holst zegt, dat alles door het toeval be- heerscht wordt. Alles op deze aarde werkt mee tot volvoering van Gods vaste plannen. Vervolgens wees spr. op de plicht van ieder Christen, en naar de worsteling der geesten, niet in het minst in de verkiezingsdagen. Wanneer de verkiezingsdatum zijn zal kon spreker niet zeggen maar wel weet hij, dat er in den verkiezingsstrijd gewerkt zal worden met 'de crisisomstandigheden en den nood der tijden. Ook zullen er weer profeten opstaan, die voorspellingen zullen doen dat er verlies zal worden geleden enz. Spreker zeide, dat wij ons bewust moeten zijn, waarom de strijd zal gaan; dan zullen wij ook goed 'kunnen onder scheiden wat de bedoeling' van den tegenstander is. Deze vergadering is bedoeld als een wapen schouw en om de zaak goed onder de oogen. te zie-n. De Anti-Revolutionnairen, aldus spr. zijn geen idealisten, maar zij staan op dep bodem van Gods woord. Zij weten van geen wijken en durven op te komen voor recht en wet. De A. R. houdt rekening met Gods geboden. Daarom kent een A. R. het werkelijke leven, het leven dat uit God is. Indien ik mij hiervan niet bewust was. riep spr. uit, ik zou de conse- quentste communist zijn of een doortrokken N. S. B.'er. Spreker sprak vervolgens over het welvaarts leven, dat zeer ontredderd is. Groot is de nood, die in land- en tuinbouw heerscht. De werk loosheid is ontzettend en de jeugd gaat een sombere toekomst tegemoet. Wie kan dit te gen gaan, wie kan dit alles verklaren? Wie geeft hierbij aan een absolute weg ter ont koming? Vervolgens sprak Mr. Bijleveld over het willen van den mensch en het misbruiken van al het goede dat de voorzienigheid de mensch- heid heeft gegeven. Hij bracht naar voren de misrekening die de menschheid telkens weer maakt en herinnerde er aan hoe o.a. Troelstra eens durfde zeggen, toen er bij de regeering werd aangedrongen op verhooging van de weermacht, dat er aan geen oorlog behoefde gedacht te worden. In Duitschland was men. overwegend het socialisme toegedaan. Enkele jaren later, zeide spr. brak een vreeselijke oor log uit. Wat een misrekening was er toch ge maakt. En wat is het nu in Duitschland? Het humanisme dat aan geen oorlog meer dacht, alles is meegerekend en heden ondervinden wij de gevolgen hiervan. Wie geen rekening houdt met Gods woord en ordonnanties zal steeds weer een misrekening maken. Het A. R. begin selprogram roept op tot gehoorzaamheid aan Gods ordonnanties. Alleen langs dezen weg verwacht spreker heil. Daarom komt de A. R. met geen schoone leuzen en beloften, zooals S. D. A. P., N. S. B. of Communisme. De A. R. kan op zich zelf niets beloven, want de A. R. leeft onder de voorzienigheid Gods in wiens weg weer rust en voorspoed is te winnen.. Waarschuwend sprak Mr. Bijleveld over het bedriegelijke van het Communisme. De dic tatuur in Moskou is hetzelfde als die in Italië en Duitschland. Ook in Spanje ziet men duidelijk de mach ten uit den afgrond opkomen in de vorm van anarchie en fascisme. De A. R. partij stelt zich op den bodem van Gods woord, dat in den weg van orde vrijheid voor ieder waarborgt. De A. R. erkent, dat alles uit God is en daarom put de partij bare beschouwingen uit den Bij bel. Anderen moeten hun beginselprogram op tijd herzien; de N. S. B. heeft het nu in de enkele jaren van haar bestaan reeds moeten doen. Het beginselprogram van de A. R. opge steld in 1878 is nog steeds hetzelfde. Spreken de over den algemeenen toestand schetste spreker in het kort het regeeringstoeleid van Dr. Colijn. Mogen er zij-n die hem in zijn werk miskennen, wat zouden deze er zelf tegen over stellen? Vervolgens sprak Mr. Bijleveld over de ver schillende leuzen, als: socialisatie van grond en productie middelen, Plan van den Arbeid enz., die bij vorige verkiezingen zijn aange heven. Wat is er van al deze leuzen en belof ten ingelost? Wil men hier iets van zien, men zie naar Rusland. Duitschland met zijn dicta tuur brengt het volk tot heidendom en zede loosheid. Met klem waarschuwde spr. voorna melijk de jongeren tegen de valsche leuzen van Communist en N. S. B. Spreker wekte op, niet de kracht van men- schenzijde te verwachten, maar in geloof op te zien tot dien God, die de wereld bestiert. Wij erkennen, en hiermee eindigde spreker, onze eigen onmacht en verwachten onze hulp alleen van God in wiens kracht wij zeggen: „Zij zullen het niet hebben De goden van den tijd, Niet om hun erf te wezen Heeft God het ons bevrijd". Na zingen van Ps. 133 4 werd de vergade ring op de gebruikelijke wijze gesloten. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor IJmuiden en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand October 1936 ingelegd f 67301,73. Terugbetaald f 82259,06. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 28.000,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1