School voor Luchtbescherming. BEVERWIJK Kleinhandelaarsvereeniging St. Petrus". De ordening in den kleinhandel CASTRICUM DE VIJFLING KOMT! SANTPOORT /MIP/ UJMNCÏNj Het blijkt nu dat Haarlem meer ten deel zal vallen dan het normale gemeentelijke aan deel in de te organiseeren luchtbescherming. Het is uitgekozen voor de vestiging van de Eerste School voor Luchtbescherming in ons land, die voorloopig de eenige zal zijn, en als eerste taak een cursus voor de leiders der ge meentelijke diensten in het geheele land moet houden. In een vorig artikel heb ik al betoogd dat de toepassing van luchtbescherming mij voor komt als onvermijdelijk. Er zal wat aan ge daan moeten worden. Ik heb toen mijn ver wondering te kennen gegeven dat deze zaak zoo traag opschiet, terwijl er nu toch al jaren lang over gepraat en geschreven wordt. Dit heeft een lezer, die tot de principiëele tegen standers van luchtbescherming behoort, tot het schrijven van een langen brief bewogen, waarin hij zich teleurgesteld toont. Deze inzender stel't maatregelen van luchtbescher ming gelijk met het steeds maar opvoeren van bewapening. Ik kan dezen gedachtengang niet goed volgen, want gasmaskers, evacuatie maatregelen, verduistering van steden bij nachtaanvallen enz. zijn geen bewapening. Evenmin als verbandmiddelen, brancards, lazaretten dat zijn. Als men door maatregelen inzake luchtbe scherming na te laten den oorlog elimineeren kon zou ik er natuurlijk vóór zijn ze na te laten. Maar ik zie daar geen enkele kans op. De inzender meent dat men „bij het publiek de gedachte zal voeden dat oorlog een onaf wendbaarheid is". Die gedachte schijnt inder daad bij de meeste menschen te heerschen. Zij beschouwen oorlog als een noodlot, waar tegen geen verzet baat. Daarom doen zij niets om de vredesactie te helpen. Maar dat men hun fatalisme voedt door luchtbeschermings maatregelen geloof ik niet. Veeleer ben ik van meening dat velen door deze maatrege len eindelijk eens tot het besef zullen ko men, dat het oorlogsgevaar thans niet meer alleen „aan de grenzen" dreigt, en een aan gelegenheid is die alleen door militairen wordt behandeld, maar een ontzettende ramp betee- kent die juist in eerste instantie de burger bevolking zou treffen. Alle vroegere oorlogen zijn verouderd. Zeer weinigen zien dat in. Het wordt tijd dat zij de werkelijkheid gaan begrij pen om daardoor wellicht uit hun fatalisme te ontwaken. Niet alleen in Nederland, maar ook, tegelijkertijd, in andere landen want alleen algemeene actie tegen dezen gruwel baat. Voorts meent d| inzender dat men de illu sie wekt, dat een luchtbeschermingsdienst de burgers zal vrijwaren voor gevaar. Daartegen is al van vele zijden het noodige gezegd en het zal er zeker niet bij blijven. Ik heb die illusie ook niet gewekt. Eerder het tegendeel. Ik heb al gezegd, en herhaal dat, dat naar mijn over tuiging door een luchtbeschermingsdienst slechts een gering percentage der bedreigde burgers gered zal kunnen worden. Maar al zou het maar één procent zijn, dan nog moeten m.i. de maatregelen daarvoor ge nomen worden. De inzender kan zich den bouw van vluchtkelders (op groote schaal) niet voorstellen. Ik ook niet. Hij kan zich niet voorstellen dat iedereen van een duur gas masker voorzien zal worden en dat zooiets in alle gevallen baten zou. Ik evenmin. Hij spreekt over vergiftiging van drinkwater enz. Heel juist. Maar alle bezwaren van dien aard nemen niet weg dat de mogelijkheid bestaat, dat men door gasmaskers, evacuatie van een deel der bevolking, verduistering enz. een aantal menschen zou kunnen redden. Er zal evenwel zeer weinig tijd voor zijn, zooals de deskundige K. L. M.-vliegers Van Dijk, Veenendaal en Viruly onlangs in een ma nifest hebben aangetoond, omdat ons land zoo klein is, nog geen veertig minuten vlie- gens breed, en onze groote steden zelfs met een verkeersvliegtuig binnen twintig minuten te bereiken zijn van IJsel, Hollandsch Diep of Noordzeekust. Zonder eenigen twijfel zouden de gevolgen dan ook ontzettend zijn. Maar er zou een aantal menschen gered kunnen worden. De inzender schrijft mij dat, als de oorlog niet vermeden zou kunnen worden, hijzelf zijn masker ten spijt „liever buiten zou gaan staan als de vliegtuigen kwamen en diep het vergif inademen dat zij laten regenen, als een bevrijding." Dat is zijn standpunt. Hij vergeet dat de meeste medemenschen er anders over den ken. Hij kan ook niet zeker zijn van hetgeen hij zelf zou doen: de menschelijke voorne mens en zelfs de menschelijke wil zijn zwak ker dan het instinct tot zelfbehoud. Theo- retiseeren bij voorbaat heeft weinig waarde. Ik kan het met geen mogelijkheid anders zien; wij zullen deze zaak als een ellendige, droeve noodzaak beschamend teeken van de verwording der cultuur en den droevigen ach teruitgang van het eenmaal naar beschaving strevende Europa, moeten aanvaarden. Is het niet terwille van onszelf, dan terwille van an deren. R. P. 99 Het vraagstuk principiëel toegelicht. Gisteravond vergaderde in het K.S.A.-gebouw de R.-K, Kleinhandelarenvereeniging „St. Petrus" ter bespreking van de ordening in den kleinhandel. In zijn openingswoord zei de voorzitter, de heer Baltus, dat het noodzakelijk was eenige vragen omtrent de saneering te doen beant woorden, die vele malen worden gesteld. De vergadering werd bijgewoond door af- gevaarden van de veiling- en de tuinders organisaties. Eerste spreker was kapelaan Dr. F. C. J. Holthuizen over het onderwerp „Is ordening gewenscht in verband met onze beginselen?" Spr. behandelde eerst de vraag of deze sa neering in overeenstemming is met de Ka tholieke beginselen, of dat zij een aanfluiting daarvan moet worden genoemd. Om een juist oordeel te kunnen vellen, moet worden er kend, aldus spr., dat de saneering ontsproot aan het eigen belang van de handelaren. Wordt nu een onredelijk nadeel toege bracht aan de tuinders en aan de handela ren, die de overeenkomst onderteekenden? De groote vraag of de handelaren een re delijk voordeel beoogen beantwoordde spr. bevestigend. Instinctief is nu van bepaalde zijden verzet gerezen tegen de saneering. Een tegenstander, die handelt onder de leus „vrijheid, blijheid" en in troebel water vischt, is niet te overtuigen. Hij kan alleen maar bekeerd worden. De saneering berust op economische machtsvorming, waarbij het er maar op aan komt of deze macht.goed wordt aangewend. Dat gebeurt, wanneer de saneering den eer lijken koopmansstandbeschermt. Al zou zoo'n goede regeling nadeel meebrengen voor den tuinder, dan nog zou de handelaar de over eenkomst mogen onderteekenen, omdat dan dit nadeel redelijk is. Practisch achtte spr dit echter uitgesloten. De macht kan evenwel ook ten kwade wor den aangewend. Er kan bijvoorbeeld een koopmanskaart worden geweigerd door de commissie. Maar tegenover het groeps egoïsme vindt men als tegenwicht het be lang van de veilingen. Zij kunnen dreigen met opzegging van het contract en zonder medewerking van de veilingen is de sanee- ringsovereenkomst een vodje papier. Weigert een handelaar een kaart aan te vragen, dan komt de daardoor veroorzaakte schade voor zijn rekening. Saneering is niet het vormen van een be roepsstand of een bedrijfschap volgens de Encycliek „Quadragesimo Anno". Een be drijfschap in de branche van de kleinhande laren zou moeten omvatten allen, die bij de productie en distributie van aardappelen, groenten en fruit betrokken zijn, als tuin ders, veilingen, grossiers en kleinhandela ren. Deze groote combinatie, aldus betoogde spr., moet door den Staat erkend worden als een publiekrechtelijk lichaam, dat onder toe zicht van den Staat haar eigen belangen mag regelen. Slechts wanneer dit geheele aldus geor dende bedrijf zich ten doel stelt, naast een redelijke verzorging van eigen belangen, het algemeen welzijn te dienen, dan wordt het ordeningsplan der Katholieken vervuld. Zoo ver is men echter nog niet. Een goed ge bouw eischt goede bouwstoffen. Voor het geboren worden van den echten beroepsstand, van het echte bedrijfschap van allen, die betrokken zijn bij de aardap pelen-, groenten- en fruithandel in den zin van de Encycliek „Quadragesimo Anno" is noodig, dat ieder der deelnemende organisa ties gezond is. Het is spreker's overtuiging, dat de getroffen saneering inderdaad bij draagt tot, gezondmaking van de groep klein handelaren en in dien zin beteekent deze saneering een voorbereiding tot het vormen van een bedrijfschap. Kapelaan Holthuizen vleide zich met de hoop hiermede de stemmen tot zwijgen te hebben gebracht, die om principieele rede nen tegen de saneering waren. Na deze rede liet de voorzitter eerst stemmen voor de benoeming van twee af gevaardigden in de saneeringscommissie. Benoemd werden de heeren T. van Eerden en J. Jansen. Saneering dient gemeenschappelijke belangen. De heer J. G. van Kessel, lid van het hoofd bestuur sprak daarna over „Is ordening ge wenscht, zoowel in het belang van producent consument, als distribuant?" Spr. herinnerde er aan hoe zwaar de han del onder den invloed van de crisis heeft moeten lijden. Het sluiten van onze grenzen veroorzaakte een overvloed van land- en tuinbouwproducten voor het binnenland, waarvoor geen afzet is te vinden. De groote werkloosheid deed d° konnkracht Mussolini bij zijn intocht in Milaan, in welke stad hij Zondag een groote rede heeft uitgesproken. verminderen, zeer ten nadeele van het be drijf van de kleinhandelaren. Eien deel van de werkloozen probeerde zich een bestaan in den handel te verschaffen. Het bedrijf gaat ook zeer gedrukt onder de maatregelen, die Rijk en Gemeente hebben getroffen inzake de distributie van groenten aan werkloozen. Ook wilde spr. constateeren, dat een deel van de opbrengst van de zoogenaamde volkstuin tjes terecht komt bij familieleden of clan destien wordt verkocht, waardoor zoowel de tuinbouw als de handel schade ondervinden. Sommige leden van gemeentebesturen laten hun hart, in plaats van hun verstand wer ken. Menschen, die alle handels- en waren kennis ontberen, worden in staat gesteld een handeltje te beginnen en worden op het pu bliek, dat daarmee op den duur niet gebaat is, losgelaten. De ervaringen, opgedaan met het ver strekken van handelsgeld, waren niet gun stig. De nieuw-bakken kooplieden kregen eenig crediet, maar zij kwamen niet terug om hun schuld te betalen. Talrijk zijn de „strop pen", die de grossiers hadden te boeken. Dit alles heeft ook tot gevolg gehad, dat menige bonafide kleinhandelaar den strijd moest opgeven. De noodzakelijkheid van ordening bleek steeds dringender. Deze ordening moet volgens spr. van het bedrijf zelf uitgaan. De overheid kan slechts algemeene voorschrif ten uitvaardigen, zooals bijvoorbeeld het wetsontwerp inzake de vestigingseischen voor winkels. Men moet in het bedrijf zelf tot saneering komen. Ordening is niet een begrip van onzen tijd. Eeuwen geleden kende men reeds de ordening. Ten bewijze daarvan herinnerde de heer Van Kessel aan het be staan van de gilden in de middeleeuwen. Ook toen reeds werd de afzet aangepast aan de behoefte- en trachtte men overproductie te voorkomen. In onzen tijd is de overheid zoo overbe last, met allerlei werk, dat met steeds meer nadruk wordt gevraagd over te gaan tot vor ming van bedrijfsraden. De oude gildengeest, om alles uit bedrijfsoogpunt te ordenen, wordt dus weer vaardig, al zou de uitvoering op dezelfde manier in dezen tijd niet meer passen. Maar zeer gewenscht is de aanpassing aan de behoefte. Alle bedrijfsgenooten zullen daarop hun actie moeten instellen. Er moe ten eischen worden gesteld voor vakbekwaam heid, handels- en warenkennis. Dit moet ko men vanuit de organisaties. Naast gelatenheid en gebed moeten de mid delen worden gebruikt, die God den mensch heeft gegeven. In samenwerking met anderen moet er naar worden gestreefd de zieke maatschappij gezond te maken, maar dan dient men de handen aan de ploeg te slaan. Het kleinhandelarenbedrijf en ook de gros siers zullen slechts voordeelen van de sa neering genieten. Spr. achtte het begrijpelijk, dat de tuin ders huiverig zijn voor de saneering, omdat zij maar al te zeer de gevolgen hebben on dervonden van de saneeringsbepalingen, hun opgelegd door de Sierteeltcentrale. Maar de saneeringsovereenkomst in Bever wijk beoogt slechts samenwerking te verkrij gen tusschen producent en handel. De tuin der moest veel feller gekant zijn tegen den toevloed van nieuwe kooplieden; immers zij veroorzaken een enorme daling van de markt Een betere financieele toestand van den handel kan niet anders dan voordeel hebben voor den producent. De verschillende groepen moeten de han den ineenslaan en trachten de rust te her stellen. Daarvoor zal ieder een persoonlijk of fer moeten brengen, namelijk het offer van niet meer te kunnen koopen en verkoopen van en aan wie men wil. De uitbouw is slechts mogelijk' wanneer de organisaties samen werken. Men moet komen tot een handels stand, die weer verantwoordelijkheid heeft tegenover zijn clientele. Daarom is de actie ook een belang van den consument. Het ont werp voor de vestigingswet zou er nooit ge komen zijn, wanneer het belahg van den consument er niet bij gebaat zou zijn. Voor deze ordening vroeg spr. tenslotte de meest innige samenwerking. Een aantal vragen, die naar aanleiding van beide redevoeringen gesteld werden, hebben de or>''pk°re piDmevjo- heq^tmeord. RECITEERWEDSTRIJD VAN DE JONGEMANNENVEREENIGING. De Christelijke Jongemannenvereeniging „Excelsior" heeft in het Ned. Herv. Ver- eenigingsgebouw een reciteerwedstrijd ge houden. De uitslag was 1ste prijs L. Wagter; 2e prijs J. Dalmeyer; 3e prijs R. M. Akse; 4e prijs F. Harbers, 5e prijs A. ter Hoeve. In de jury hadden zitting de heeren Ds. C. M. Krijger, H. Kraan en H. Bakker. Ds. Krijger heeft den avond, na het zingen van Psalm 67 eerste vers, op de gebruikelijke wijze gesloten. EEN RELLETJE OP DEN ALKMAARSCHEN- WEG. Maandagavond was de Alkmaarscheweg het tooneel van een daverende ruzie tus schen een echtpaar en eenige familieleden. Een van de bij het geval betrokken vrouwen was uit Amsterdam op bezoek gekomen bij haar te Beverwijk wonenden zwager. De avond werd prettig doorgebracht in de bios coop. De man van deze vrouw wachtte het tweetal op en hij was het er heelemaal niet mee eens dat zijn broer en zijn vrouw ont spanning hadden gezocht in een bioscoop. Het werd een heel relletje en het publiek, dat daarop belust was snelde toe om niets van het geval te missen. Dat gebeurde ook niet, want talrijk waren de familie-aange legenheden, die in de heftige debatten ge meengoed van de massa werden. Bij zulke gebeurtenissen werkt de komst van een poli- tie-agent als olie op de bewogen golven. De agent verscheen op het juiste moment en wist den juisten toon te treffen om de op gewonden gemoederen tot bedaren te bren gen. Toen was de aardigheid voor de toe hoorders er af en spoedig was nu de rust weergekeerd. HERWONNEN LEVENSKRACHT. Gisteravond vergaderde in het gebouw van de K. S. A. het plaatselijke comité van de R.K. Vereeniging tot bestrijding der tuber culose „Herwonnen Levenskracht". De voorzitter, de heer H. van Zutphen, spoorde in zijn openingswoord den leden aan hun beste krachten voor het mooie doel van de vereeniging te geven. In het bestuur werden gekozen de heeren H. van Zutphen, voorzitter, P. Olsthoorn, penningmeester en E. A. Geldermans, welke laatste de plaats zal innemen van den heer P. Nijssen. KERKCONCERT VAN VOX HUMANA De Christelijke Zangvereeniging „Vox Hu mana" concerteert op Maandag 23 Novem ber in de Ned. Herv. Kerk. Eien klein orkest zal medewerking verleenen. Het programma vermeldt o.m. Psalm 75 van Mendelssohn- Bartholdy voor koor en klein orkest; Zege praal van Potgieser; Koren van Alphons Vrancken; De omkransde boot van Jac. Bon set en De Winter van Philip Loots. HET NUT OPENT HET SEIZOEN. Donderdagavond zal het Departement Be verwijk van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen het winterseizoen openen. Dr. W. G. N. van der Sleen houdt dan in het Ken- nemer Theater een lezing met lichtbeelden over zijn reis naar Canada. BEVERWIJK, 2 Nov. 1936 Spinazie per kist 40—65 cent Postelein per kist 50 cent Andijvie per kist 10—38 cent Koolrapen per zak 75 cent Wortelen per bos 5—8 cent Bieten per K.G. 2V2 cent. Aardappelen, klei per K.G. 2%—5V2 cent Spruitjes per k.g. 8—16 cent Boerenkool per bak 20—40 cent Roode kool per 100 3—6 Savoijekool per 100 4 Bloemkool per 100 410 Uien per kilo 2V2 cent. Prei per bos 4—8 cent Sla per kistje 24 cent Pieterselie per kistje 38 cent Selderie per kistje 24 cent Appelen per kilo 12—30 cent Peren per Kilo 14—36 cent Druiven per Kilo 24—32 cent Brusselsch lof per Kilo 24—26 cent WOENSDAG 4 NOV. 1936 VRIJZINNIG CHRISTELIJKE JONGEREN BOND. De Vrijzinnig Christelijke Jongeren Bond af deeling Beverwijk gaat Zaterdag 7 en Zon dag 8 November naar Bakkum, om daar deel te nemen aan een weekend, uitgaande van het Gewest Centrum. De V. C. J. B.ers lo- geeren in de jeugdherberg ,,'t Konings bosch". DE ST. NICOLAASRECLAME VAN „PLAN WEST". Het bestuur van de Winkelierscombinatie „Plan West" deelt ons mede, dat het vogel- piekspel tijdens de St. Nicolaascampagne niet door gaat, omdat de justitie daarvoor geen toestemming verleent. Daarvoor in de plaats komt een nieuwe at tractie. In de maanden November en Decem ber zal tweemaal per maand voor de volge plakte zegelboekjes, die op een bepaalden datum zijn ingeleverd, een bedrag van zeven gulden worden uitgekeerd. Het reeds vastgestelde kinderfeest gaat door WERKVERSCHAFFING VOOR KLEINE i TUINDERS. B. en W. hebben medegedeeld dat het in hun voornemen ligt om te bevorderen; A. dat gedurende de wintermaanden ge legenheid wordt geboden aan kleine tuinders, zoogenaamde zelfstandigen, op particuliere gronden diep te spitten, een en ander op werkverschaf f ingsvoorwaarden B. dat aan kleine tuinders, voor wie het om financieele redenen niet doenlijk is hun gronden te laten diep spitten, de gelegenheid wordt geboden zulks in werkverschaffing te laten verrichten. Aanvragen voor beide gevallen moeten worden gericht aan den plaatselijken agent van de arbeidsbemiddeling. SCHAAKWEDSTRIJDEN VAN „DE PION". De Nationale schaakwedstrijden van „de Pion" zullen worden gehouden in café-hotel J. Bakker alhier. Een 20th Century FOX FILM Vrijdag a.s- in het LUXOR f Adv. ingez. Med.j NED. HERV. KERK Onder redactie van Ds. R. H. Oldeman is het eerste nummer verschenen van een gods dienstig maandblad genaamd „Eenheid" één Heer, één geloof, één doop, één God en Vader van allen, die daar is boven allen en door allen en in u allen). Ds. Oldeman schrijft in dit eerste num mer o.a.: „Eenheid. Het is een woord, dat tot velen in dezen tijd zal spreken; daarom heb ik ons blad zoo genoemd, dat het ons allen binden mag, dat wij te midden van de groote verdeeldheid, die er is, één mogen zijn. Dan valt er iets te bereiken, dan wordt er een band gelegd." Over de jeugdbeweging, waarvan Ds. Olde man een groot voorstander is, schrijft hij o.a.: „De jeugd is misschien wel een van de groote en moeilijke problemen van dezen tijd. De jeugd is vroeg rijp, héél vroeg; vroeg ook ontglippen zij aan de ouders; velen staan los geslagen in het leven en zijn blootgesteld in dezen tijd aan duizend gevaren. Menig ouder, die in stille bezorgdheid zijn kind gadeslaat, die eens, toen hij het wonder van dit jonge leven aanschouwde en in groote dankbaarheid aanvaardde, vroeg: wat zal er van dit kindeke worden en die nu met zorg en angst de ver dere ontplooiing van dit leven ziet en hij staat machteloos. En nu komt daar de jeugdbeweging, talloos veel voorbeelden van jonge menschen, die daarin gevonden hebben wat ze in hun on rustig, avontuurlijk bestaan zochten, en ner gens konden vinden. Echte kameraadschap, echte vroolijkheid en bezinning. O, ik weet wel dat er velen zijn, die denken, dat jeugd beweging is vroom gekwezel, schijnheilig ge doe; neen niets daarvan. Wij zijn daar zooals wij zijn en niet anders en wij zoeken iets met elkander en wij vinden iets voor ons heele leven, zoo heelemaal vanzelf en ongemerkt en hot zijn niet alleen woorden die we spreken, het zijn ook daden die we doen als het lukt, als wij willen." HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochgoil, Vancouver n. Rott. 2 te South ampton. Damsterdijk, Rott. n. Vancouver 2 te Swan sea. Maasdam, Rott. n. N.-York p. 2 Lizard. Delftdijk, Vancouver n. Rott. via Liverpool 2 (1.27 n.m.) 180 mijl W.Z.W. v. Valencia. Dinteldijk, 2 v. Rott. te Vancouver. Rotterdam, 2 v. W.-Lndië te New-York. HALCYON LIJN. Titus, Lipari n. Amst. 2 van Gibraltar. Ouessant. Stad Vlaardingen, 3 v. San Nicolas te Rott. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Nijkerk (uitreis) 3 v. Kurrachee HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein (uitr.) 1 v. Dar-es-Salaam. Springfontein (uitr.) vertr. 4 van Antwerp. Jagersfontein, 3. v. Amst. n. Rott. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk (thuisr.) 1 van Duala. HOLLAND OOST-AZIëLIJN Meerkerk (thuisr.) 31 te Yokohoma. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Rhea, Rott. n. Genua p. 2 Ouessant. Tiberius, Rott. n. Piraeus p. 2 Ouessant. Stuyvesant, Amst. n. Paramaribo 2 (12.23 n. m.) 300 mijl Z. van Land's End. Euterpe, Bordeaux n. Amst. p. 3 (7 v.m.) Dover. Iris, 31 van Pto. Barrios n. Curacao. Pluto, 3 van Stettin te Amst. Stella, 2 van Piraeus n. Salonika. Titus, Pipari n. Amst. 2 vai Gibraltar. Trajanus, 2 van Lissabon n. Portimao. Venus, 2 van Catania n. Messina. Vulcanus, 3 van Malalga te Amst. Alkmaar, Chili n. Amst. via Liverpool p. 1 Fastnet. Breda, Amst. n. Chili 2 (1.19 n.m.) 22 mijl ZW van Niton. Cottica, Paramaribo n. Amst. 2 (12.22 n.m.i 500 mijl Z. van Land's End. Helder, Rosario n. Belfast 2. (11.52 v.m.) 110 mijl W. van Land's End. KON HOLLANDSCHE LLOYD Waterland, 31 vanB.-Ayres n. Amst. Zaanland, 2 van Amst. te B.-Ayres. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Aldabi (thuisr.) 2 v. St. Vncent. Alchiba (uitr.) 1 (5.29 n.m.) 120 mijl O. van Land's End. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Djambi (thuisr.) 2 v. Padang. Baloeran (uitr.) 3 te Singapore. STOOMVAAR! MIJ NEDERLANT Tawali, 2 van Bremen te Londen. Enggano (uitr.) 3 van Suez. Marnix van St. Aldegonde (uitr.) 1 van Be- lawan. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Clytoneus, Amst. n. Liverpool en Java p. 2 Lizard. Rhesus, Liverpool n. Java 1 (4.8 n.m.) 80 mijl van Land's End. Glenogle, Dairen n. Rott. 31 te Sing. Benwyvis, Otaru n. Rott. 1 van Singapore. Gleniffer, Dairen n. Rott. 2 te Shanghai Glengary, Dairen n. Rott. p. 2 Gibraltar. AANGEKOMEN. 2 November: Leeuwarden s.s. Londen Odysseus s.s. Aarhuus Agility s.s. Londen 3 November: Orlanda s.s. Rotterdam Ek s.s. Oslo Ousel s.s. Liverpool Pluto s.s. Stettin Vulcanus s.s. Malaga Europe m.s. Pt. Arthur Sukhona s.s. Leningrad Achilles s.s. Venetië Jamaica Merchant s.s. Garston Irtysh s.s. Leningrad De Ruyter kr. Rotterdam VERTROKKEN. 2 November: Sirius s.s. Rotterdam Grootekerk s.s. Hamburg British Diplomat m.s. Falmouth 3 November: Astarte s.s. Bremen Elsa m.s. Antwerpen San Giuseppe s.s. Rotterdam Nalgora s.s. Alexandrië Groote diepgang. Het met benzine van Port Arthur aangeko men Noorsche tankmotorschip Europe passeer de het Noordzeekanaal met een diepgang van 8,3 Meter ROTERDAM Veemarkt: 3 November 1936. Totaal aanvoer 4339. Paarden 161. Veulens 4. Magere runderen 1521. Vette runderen 756 Vette kalveren 93. Graskalveren 378. Nuchtere kalveren 983. Schapen en lammeren 375. Var kens 7. Bokken en geiten 61. Prijzen per K.G. Vette koeien le kwaliteit 58, 2e kw. 52, 3e kw. 3846. Vette ossen le kw. 54, 2e kw. 48, 3e kw. 4246. Stieren le kw. 56, 2e kw. 48, 3e kw. 44. Vette kalveren le kw. 85, 2e kw. 75, 3e kw. 5565, Schapen le kw. 44, 2e kw. 38, 3e kw. 29. Lammeren le kw. 42, 2e kw. 33, 3e kw. 27. Graskalveren le kw. 48, 2e lew. 38. Nuchtere kalveren le kw. 42, 2e kw. 37, 3e kw 32. Slachtpaarden le kw. 41 2e kw 38, 3e kw. 35. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 23, 2e kw. 16, 3e kw. 12, Lammeren le kw. 15, 2e kw. 10, 3e kw. 8. Nuchtere slachtkalveren le kw. 10, 2e kw. 8, 3e kw. 5. Nuchtere fokkalveren le kw. 14, 2e kw. 13, 3e kw. 11. Slachtpaarden le kw. 170, 2e kw. 135, 3e kw. 85. Werkpaarden le kw. 240, 2e kw. 140, 3e kw. 100. Hitten le kw. 140, 2e kw. 105, 3e kw. 70. Stieren le kw. 275, 2e kw. 220, 3e kw. 120. Kalfkoeien le kw. 225, 2e kw. 180, 3e kw. 120. Melkkoeien le kw. 235, 2e kw. 195, 3e kw. 130. Varekoeien le kw. 140, 2e kw. 125, 3e kw. 85. Vaarzen le kw. 135, 2e kw. 95, 3e kw. 75. Pinken le kw. 110, 2e kw. 85, 3e kw 70. Graskalveren le kw. 45, 2e kw. 35, 3e kw. 18. Bokken en geiten le kw. 9, 2e kw. 6 3e kw. 2. Omschrijving Dinsdagsche Marktnoteering. Vette koeien en ossen: grooter aanvoer, ma tige handel, prijzen onveranderd; stieren: korter aanvoer, tamelijke handel, prijshou dend; vette kalveren: aanvoer iets korter, kalme handel, prijzen hooger; schapen en lam meren: aanvoer iets kleiner, kalme handel, prijshoudend; nuchtere slacht- en fokkalve ren: aanvoer als vorige week, levendige han del, prijzen iets hooger; paarden: aanvoer iets ruimer, handel sleepend prijzen als vori ge week; kalf- en melkkoeien: iets korter aanvoer, stille handel, prijzen als vorige week* varekoeien: aanvoer minder, matige handel', prijzen constant: vaarzen en pinken: groote aanvoer, betere handel, prijzen stationnair* graskalveren: aanvoer iets minder, tamelijke handel, prijzen stabiel; bokken en geiten* aanvoer als vorige week, vlugge handel, prij zen hooger.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5