Het Nationale Park „De Hooge Veluwe" Rubriek voor Vragen Het bezoek was overweldigend. W OENSDAG 4 NOV. 1936 KORFBAL. RicKtlijnen vöör Ket Gemeente lijk Luchtbeschermingsplan. RECEPTEN RECHTZAKEN BELASTING ZAKEN DIEREN PLANTEN DIVERSEN Jachtslot „St. Hubertus". Zesduizend vijfhonderd hectaren waar over de natuur onbedreigd haar scepter zwaait; zesduizend vijfhonderd hectaren landschapsschoon; een natuurreservaat, waar het edele hert het jolig-schuwe konijn, het oolijk eekhoorntje, de buizerd en de zeearend een veilige schuilplaats vinden: Het natio nale park „De Hooge Veluwe". In Mei 1935 werd het park, op 16 K.M. afstand van Arn hem bij Hoenderloo gelegen, geopend. Nog datzelfde jaar ging de dertigduizendste bezoeker door de gastvrij geopende toegangs hekken. Ruim vijftigduizend volgden reeds dit jaar het goede voorbeeld van de dertig duizend en nog twee maanden resten vóór wij 1937 schrijven, twee maanden, welke voor ieder, die daar oog voor heeft, nog oneindig veel kunnen bieden, dat niet alleen de schoon heid van de zomermaanden evenaart, maar die zelfs overtreft. De schoonheid der stille bosschen. De warme gloed der herfsttinten in de stille bosschen is nog niet verstorven, het donker groen van het naaldhout wordt vele malen afgewisseld door het zachte geel van het ber kenblad, waartusschen het felle rood van den Amerikaanschen eik hel oplaait. Een rijke wilstand met de grootste zorgen op peil ge houden biedt den natuurvorscher gelegenheid de dieren in het veld ongemerkt gade te slaan. Op het oogenblik telt het nationale park naar schatting 206 edelherten, 106 reeën en een honderdtal mouflons. Daarenboven heeft natuurlijk ook het kleine wild in de uit gestrekte gebieden ideale ontwikkellngs- voorwaarden. De jacht blijft streng beperkt tot het wegschieten van de minder goede dieren, zoodat deze als een zuiver natuurlijke selectie is te beschouwen, daar het wild ver der volkomen beschermd wordt. Teneinde op de jacht een goede en doeltreffende controle te kunnen uitoefenen is een vijfjaren-plan opgesteld, waarin begroot is hoeveel wild ge schoten mag en moet worden. Al het moge lijke wordt ook gedaan om de vogels te be schermen. Nestkastje zijn in grooten getale aangebracht en vooral dit jaar heeft men wederom kunnen zien, hoe goed het is, zoo veel mogelijk het evenwicht in de natuur on verstoord te laten. De Wildbaan. De rupsenplaag waarvan de haard in de bosschen bij Zeist gezocht moest worden had zich n.l. ook tot de Hooge Veluwe uitgestrekt De vogels waren toen goede bondgenooten in den strijd, die zich ook tegen de schade lijke insecten keerde. Een goed wildkenner was wijlen Prins Hendrik. Hij heeft het land goed, toen was het nog niet een nationaal park, vele malen geholpen met het uitwisselen van wild, hetgeen noodig is, omdat de dieren anders snel degenereeren. Zoo was het Veluwsche hert langzamerhand sterk achter uitgegaan. Het was een schraal armetierig dier geworden met een klein slecht ontwik keld gewei. Daarom heeft men het Karpaten hert hierheen overgebracht, dat zich thans volkomen op de Veluwe thuisvoelt. Verrassend mooi is, als men iplotseling de imposante dieren voorbij ziet trekken, als zij zich baan breken door het struikgewas om in snellen loop over de heide te ontwijken. Het groote wild blijft echter steeds erg schuw en mijdt zooveel mogelijk de paden, waar memchen komen. Het reservaat is gelukkig zoo groot, dat het wild zich naar haast onbetreden ge deelten kan terugtrekken, zoodat het regel matig doortrekken van bezoekers geen na- deelige invloeden heeft. De wildbaan is in het volkomen woeste ge deelte gelegen. Hier vindt men nog de prach tige helwitte zandverstuivingen, de levende, altijd in beweging zijnde zandwoeste- nijen, die één van de grootste bekoorlijk heden der Veluwe vormen. Hier vindt men 't dichte oerwoud. Er wordt niet gekapt, niet geplant. Hier ziet men de flora en fauna van de Veluwe, niet door menschenhanden in knellende banden bedwongen. Hier is alles waar, echt, natuurlijk. Een ander deel var het nationale park daarentegen is geculti- ïeerd. Het zgn. „park", een aanduiding die echter niet letterlijk moet worden opgeno men, want een park is het in de verste verte niet. Integendeel, en gelukkig. Slechts heeft men hier in de toekomst ge zien. De bosschen kunnen oud worden, maar ook hun leeftijd is aan grenzen gebonden De slechte, zieke boomen, moeten gerooid de goede moeten voldoende- ruimte voor een volkomen ontwikkeling hebben. Na verloop van vele jaren echter zal het naaldbosch dat op het oogenblik een groot gedeelte van het landgoed bedekt, geheel wegsterven en een schitterend loofbosch zal ons koelte bie den. Een statig woud in wording. In de bosschen is n.l. een onderbeplanting van loofhout aangebracht, dat straks als de naaldboomen verdwenen zijn tot een statig woud zal zijn uitgegroeid. De aanplant wordt grootendeels geleverd uit den eigen kweek, zoodat de kosten zoo laag mogelijk blijven Daarop is trouwens het geheele beheer ge richt, want het onderhoudt, dat een dergelijk bezit vraagt, is geen kleinigheid. Maar het resultaat dat men bereikte is een nieuwe belooning voor den noesten arbeid, die aan het park werd gewijd. En ook thans zit men niet stil. Vele plannen zijn nog in ernstig beraad. Zoo overweegt men op het oogenblik den bouw van een hulpmuseum, dat dan als vervanging zou kunnen dienen.van het mo numentaal gebouw, hetwelk oorspronkelijk door Prof. v. d. Velde werd ontworpen en waarin de welbekende schilderijenschat van de Müller—Kröller-stichting ondergebracht zou kunnen worden. Een tweede punt van overweging maakt uit het plan om een ge legenheid te stichten, waar ten gerieve van de bezoekers ververschingen worden geboden Doch het zijn beide nog slechts plannen in het eerste stadium. Tal van paden en grind wegen voeren langs de mooiste plekjes tan het natuurreservaat, door bosschen en heide velden, de Deelensche Wasch, waar in vroeger tijden de herders hun schapen voor het scheren waschten en langs het majestueuze moderne St. Hubertusjachtslot, de onvolpre zen schepping van één onzer grootste bouw meesters Dr. H. P. Berlage. Dezen zomer is het slot vor bezoekers open gesteld geweest. Ruim zevenduizend gasten maakten van de gelegenheid gebruik, wer den bevangen door een ongekenden schroom bij het betreden van de haast tot devotie stemmende hal, met de prachtige gekleurde ramen, waarin de voorstelling van de Hu bertus jacht is uitgebeeld, konden haast niet scheiden van het onvergelijkelijk uitzicht dat de torenkamer over bosschen en velden biedt, een uitzicht dat zich in de blauwwazige verten van de zachtgolvende heuvellijnen ver liest. dat boeit door zijn oneindig fijne kleur- schakeeringen, zijn adembenemende wijdte. zijn grootsche eenzame verlatenheid, zijn voelbare stilte, zijn weldadige rust. De belangstelling neemt steeds toe. „Hoe is het mogelijk, dat er Nederlanders zijn, die over de grenzen natuurschoon zoe ken, wanneer zij dit deel van het eigen land nog niet bezochten", vroeg een zeer vo' in staand Duitscher hier te lande, toen hij ons natuurreservaat bezocht. En dat Nederland dit langzamerhand zelf gaat begrijpen, blijkt wel uit het feit, dat tal van H.B.S.'en, Lycea en Gymnasia een bezoek brachten aan het nationale park, dat hoofden van scholen naar de Hooge Veluwe kwamen ter voo be reiding van hun schoolreisjes naar dit mooie bezit; het bleek voorts uit de talrijke aan vragen van kampeerders om een kampplaats uit "de overvolle pensions in de omgeving een zomer. Het bleek uit de belangstelling die de studenten voor het nationale park toonden en welke niet onderdeed voor die van de Engelsche gasten, vertegenwoordigers van pers- en reisbureaux toen zij onlangs het uitgestrekte goed bezichtigden. Straks, de winter staat reeds voor de deur, zal de eerste sneeuw vallen zal de Hooge Veluwe in een rein feestkleed van smetteloos wit in einde- looze verlatenheid liggen midden op de Veluwe, zal het wild schuchter en angstig na- derbij komen om zich te goed te doen aan het voer, dat op verschillende plaatsen ge durende dezen tijd wordt neergelegd en zal hij, die houdt van de natuur en die niet bang is voor de kou, ongestoord uit zijn schuil plaats de dieren kunnen gadeslaan, zal hij kunnen zwerven door het schoone, uitge strekte gebied, dat het Nationale park „De Hooge Veluwe" heet. RANGLIJSTJES Eerste klasse: gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. gem. S. V. 2 4 4 0 6 8 14—1 2— Palvu 1 3 3 0 0 6 7—1 2.— O.kwartier 3 4 3 6 1 6 26—7 1.50 Aurora 1 4 3 0 1 6 16—7 1.50 Alw. Ready 1 5 3 0 2 6 18—7 1.20 Haarlem 3 4 0 0 4 0 2—12 0.— Animo 4 0 0 4 0 8—26 0.— Watervliet 2 4 0 6 4 0 6—36 0.— Tweede klasse. T. H. B. 2 4 4 0 0 3 27—3 2.— Flora 2 5 4 1 0 9 19—8 1.80 Aurora 2 4 3 1 0 7 11—2 1.75 Meerlebosch 1 4 1 2 1 4 9—6 1.— S. V. 3 4 1 1 2 3 3—15 0.75 Aurora 3 3 1 0 2 2 6—6 0.66 D. S. V. 2 3 2 0 1 4 8—7 1.33 O. K. 4 3 1 0 2 2 12—15 0.66 Alw. Ready 2 5 0 1 4 1 4—14 0.20 Haarlem 4 3 0 0 3 0 1—21 0.— Derde klasse A: Zwaluwen 1 4 2 1 6 5 14—6 1.66 Flora 3 2 1 1 0 3 13—4 1.50 D. S. V. 2 3 2 0 1 3 7—3 1.— Aurora 4 3 1 1 1 3 7—3 1.— O. K 5 2 1 6 1 2 5—4 1.— T. H. B. 3 3 1 6 2 2 4—14 0.66 Meerlebosch 3 4 6 1 3 1 2—15 0.25 Derde klasse B: Oosthoek 1 4 4 6 0 8 32—2 2.— Haarlem 5 1 1 6 0 2 3—6 2— Alw. Ready 3 5 3 0 2 6 12—9 1.20 Meerlebosch 2 3 1 1 1 3 3—5 1.— S. V. 4 3 1 0 2 2 5—16 0.66 Palvu 2 2 0 1 1 1 0—2 0.50 Aurora 5 4 0 0 4 0 1—22 0.— Gemeenten in twee categorieën verdeeld. vol- het de MARKT BODEGRAVEN. Aangevoerd 333 partijen Goudsche kaas, alle met rijksmerk, totaal 14.985 stuks, we gende 134.864 K.G. Prijs met R.M., le soort f 22 tot f 24; 2e soort f 26f 21. Handel matig. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters een circulaire doen toe komen in verband met richtlijnen voor he samenstellen van het gemeentelijk luchtbe schermingsplan. De minister zegt in deze circulaire, dat d- kennisneming van verschillende, aan den inspecteur voor de bescherming van de bevol king tegen luchtaanvallen toegezonden, ge meentelijke luchtbeschermingsplannen aan getoond heeft, dat nog moeilijkheden worden ondervonden bij de samenstelling van dergelijk plan. In verband daarmede en tevens ten einde eenige eenheid te scheppen, doet de minister den burgemeesters daarom toekomen „Richt lijnen voor het samenstellen van het gemeen telijk luchtbeschermingsplan", opgesteld dooi den inspecteur bovengenoemd, waaraan de minister zijn goedkeuring heeft gehecht. Overigens merkt de minister nog het v gen de op Om redenen van practischen aard is wenschelijk voorgekomen in ,,de richtlijnen de gemeenten te onderscheiden in slechts twee categorieën, welke kenmerkende verschillen en derhalve groote verscheidenheid in d soort en mate van luchtbeschermingsmaatre gelen vertoonen. De indeeling in gevarenklassen kon niet tot grondslag worden genomen, aangezien de ge meenten, ingedeeld in eenzelfde gevarenklas se, uit een oogpunt van luchtbescherming ii vele gevallen te groote verscheidenheid ver toonen. Gewezen zij bijv. op Veere en Am sterdam (le gevarenklasse), alsmede Hedel en Groningen (2e gevarenklasse). Na een algemeen gedeelte is het onderhavige plan in de volgende hoofdstukken verdeeld: De opzet van het luchtbeschermingsplan voor gemeenten, of met gevaaraantrekkende objecten, of in het algemeen dichtbevolkt, of met een groote gebouwde kom. De opzet van het luchtbeschermingsplan voor de overige gemeenten. De verdere uitwerking van het luchtbescher mingsplan. Voorts wordt het volgende aan het plan ontleend: De burgemeester is belast met de uitvoering van de in artikel 1 van de wet bedoelde maat regelen. Hij benoemt een hoofd van den luchtbe schermingsdienst en stelt een instructie voor hem vast. Ten einde aan de voorgeschreven maatrege len uitvoering te geven stelt het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, naar aanwijzigin DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van ons bladmet duidelijke vermelding van naam en woonplaats De namen der vragers blijven redactie geheim. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. VRAAG: Een lichte gevoerde regenjas is vuil geworden.»Hoe kan ik deze het best reinigen? ANTWOORD: Glad op een tafel leggen en met een warm zeepsopje goed afborstelen, met warm water goed spoelen tot 't water helder blijft. Glad over een kleerhanger te drogen hangen, echter niet bij de kachel. VRAAG: Kunt u mij een recept geven voor het waterdicht maken van een bruin lederen jas? ANTWOORD: Dat kan door een leek niet goed gedaan worden. Probeert u het eens met de jas met olie goed en stevig in te wrijven en daarna met lederwas. VRAAG: Kunt u mij een eenvoudig recept ge ven voor het maken van nougat? ANTWOORD: Benoodigd: 300 gr. suiker, 200 gr. amandelen (desverkiezende 10 gr. boter). Pel de geweekte amandelen, droog ze, snipper ze. Doe de suiker (met de boter desverkiezende) in een ijzeren potje of koekepanè Roer ze op een niet te fel vuur, tot ze gelijkmatig bruin geworden is en vermeng ze dan met de amandelen. Giet het mengsel uit op een met boter besmeerde plaat, druk het met een citroen of vochtigen lepel uit, snijd het vlug in ruiten en neem ze van de plaat. VRAAG: Wat is het recept voor jam van rauwe winterwortelen? ANTWOORD: Benoodigd: 500 gr. groote win terwortelen, 500 gr. suiker, 1 d.L. water, sap van citroenen, schil van drie citroenen. Schil de wortelen, rasp of schaaf ze in dunne stukjes (b.v. met een gewone resp of met een sambal trekker), breng ze aan de kook met het water, het citroensap, de suiker en de geraspte citroen schil. Laat de jam tot de gewone dikte inkoken; iet vervolgens de kokende jam in schoone pot ten of flesschen en sluit deze zoo vlug mogelijk af met perkamentpapier dat een paar minuten in kokend water is gelegd. VRAAG: il heb een zwart leeren jas, waarvan het leer dof en stug wordt. Hoe kan ik die weer glimmend zacht en soepel krijgen? ANTWOORD: De jas eerst stevig met goede slaolie inwrijven en kneden. Daarna met leder- zwart, verkrijgbaar in eiken leerwinkel, stevig in wrijven. VRAAG: Waaruit bestaat het beslag der zgn. kermispoffertjes? Meot daarvoor gruttemeel of boekweitmeel gebruikt worden? ANTWOORD: Wij kennen voor poffertjes geen ander recept dan het volgende. Benoodigdheden: 50 gr. tarwemeel, pl.m. 3 dL. lanwe melk, 20 ram boter of 100 gr. reuzel of Delphia, wat zout. Meng het tarwemeel met zooveel lauwe melk aan, tot het niet meer stuift, roer uit dit beslag de klontjes, voeg er de overige lauwe melk en de aangemengde gist bij. Laat het beslag op een lauwwarme plaats dichtgedekt drie kwartier tot een uur rijzen. Voeg er dan het zout bij en bak er met de reuzel, Delfia of de boter in een pof fertjespan poffertjes van. Bestrooi ze warm met gestampte suiker en leg in het midden van elk bordje poffertjes een kluitje boter. VRAAG: 1. Wanneer een echtpaar verzekerd wil zijn, dat bij overlijden van één hunner de ach terblijvende in het rustig bezit wordt gelaten van 'tgeen zij in eigendom bezitten, dus daarover niet lastig kunnen worden gevallen door eigen of aangehuwde kinderen, welke maatregelen moe ten zij dan daartoe nemen? 2. Welke kosten zijn er aan verbonden? ANTWOORD: 1. Een en ander bij testament regelen. Er kan echter niet voorkomen worden, dat aan de kinderen een wettig erfdeel moet worden uitbetaald. 2. 10.—. VRAAG: Kan iemand, die van zijn eerste vrouw gescheiden is, en ook van zijn tweede vrouw, weer hertrouwen met zijn eerste vrouw? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Mijn ouders zijn bij mij in komen wonen. Zij dragen bij in de huur. Brengt dit ver mindering van de pers. bel. voor 1937 met zich? Hoe moet ik dit eventueel doen veranderen? ANTWOORD: Het inwonen van ouders brengt geen verandering in de perc. bel. met zich, wijl splitsing van een perceel, bewoond door familie leden, niet is toegestaan. VRAAG: Mijn Malthezer leeuwtje, vijf jaar oud, mannetje, verhaart het heele jaar door. Het voedsel bestaat uit brood in melk, etensresten enz. ANTWOORD: U moet in hoofdzaak vleeseh voeren. Liefst rauw, pl.m. l1/^ ons per dag, in stukken ter grootte van een klontje, bijv. verder bruinbrood, melk en zoutlooze groenten. Dage lijks borstelen met een harden borstel, b.v. een nieuwen gootsteenboender. VRAAG: Mijn begonia's (geen bol-) krijgen na de overwinterin in huis bij den tweeden bloei last van schimmel op het blad. Wanneer ik het wegveeg biijft er een roestvlek over. Ten slotte gaan de planten dermate achteruit, dat ik ze weg moet doen. 's Zomers staat de plant met pot in den tuin. Nu en dan krijgt de plant kunst mest. 's Winters vorstvrij voor een raam op het Westen. ANTWOORD: De door u bedoelde begonia schijnt onvoldoende warmte en te weinig zon te krijgen. In het algemeen groeien de stengel begonia's beter in een verwarmde kas, daar hebben ze licht en warmte. In een kamer komt dit veel voor, vooray als het in de kamer te kil wordt. De zieke deelen kunt u gerust weg nemen en verbranden, dan krijgt u de planten levend door den winter. Vooral niet te veel water. Niet eerder bemesten voordat de plant teekenen van nieuwe groei vertoont. VRAAG: Wanneer kan ik mijn geraniums stekken? En wanneer moet ik ophouden, ze wa ter te geven? Ze staan nu in een verwarmde ga rage. M'n clivia's heb ik ook binnengehaald. Wan neer moet ik die minder water geven, om ze in den bloei te krijgen? ANTWOORD: -. Bij voorkeur in de 2e helft van Juni of de le helft van Augustus. Op het oogenblik is de kans van slagen heel gering. Dan kunt u beter wachten tot het voorjaar. Indien u de planten niet te warm hebt staan, dan hebben zij slechts weinig of geen water noodig. 2. De hoeveelheid water hangt af van de stand plaats en de hoeveelheid grond (pot) waarin de plant staat. In den winter heeft de plant weinig water noodig. Alleen als u tegen de pot slaat en het geluid klinkt hol, moet u water geven. VRAAG: 1. Wanneer is het de beste tijd om rozen (ook klimrozen) te snoeien en te verplan ten? 2. Drie jaar geleden heb ik jonge pere- en pruimeboompjes geplant. De eerste hebben dit jaar flink gebloeid, maar er is niets aangebleven. Het pruimeboompje heeft nog niet gebloeid Staat wel mooi in het blad. Wat is hieraan te doen? ANTWOORD: 1. Na den winter. 2. Uw pereboom flink kalk geven. De pruime- boom zal eerst wat ouder moeten worden. Deze soort boom moet een zekeren leeftijd hebben. U kunt de vruchtzetting bevorderen door den boom in het voorjaar te verplanten. 'gen van den Burgemeester, Bepalingen vast inzake a. De instructies voor de hoofden van de verschillende hulpdiensten en voor de leiders van bedrijven, instellingen of onderdeelen van den luchtbeschermingsdienst. b. De werving en de indeeling van het be noodigde personeel. c. De aanschaffing en de verdeeling van het benoodigde materieel. d. De volgorde, naarmate de belangrijkheid, van de completeering van het personeel en de materieele middelen. E. De theoretische en practische opleiding van hoofden, leiders en personeel. f. Het gebruik van het materieel. g. De wijze van voorlichting van de bevol king en de inschakeling van de particuliere gezins- en bedrijfsluchtbescherming (zelf bescherming) in het organistatieplan. De keuze van de plaats, waar het hoofd van den luchtbeschermingsdienst zich met zijn staf bevindt, is afhankelijk van het belang rijkste knooppunt in het verbindingsnet. Deze standplaats moet terdege worden beschermd. Aangezien de waarschuwing der bevolking niet onder alle omstandigheden is gewaar borgd, de diepte van ons land gering is en de snelheid van de vliegtuigen steeds vergroot, moet worden overwogen of van het oogenblik af, waarop de luchtbeschermingsdienst in wer king treedt, ploegen dan wel kernen (z.g. pi ketten) van de hulpdiensten voortdurend moe ten worden gereed gehouden ten einde ten al len tjjde over hulp te kunnen beschikken. De voor luchtaanvallen meest kwetsbare en gevoelige deelen van een gemeente zooge naamde onveilige zones worden gevormd door: a. De gevaaraantrekkende objecten en hun omgeving. b. De gedeelten met dichte bevolking en druk verkeer, met andere woorden die gedeelten, waar een luchtbombardement de grootste ge volgen kan hebben. In de eerste plaats is voor de bevolking van die onveilige zone een deugdelijke bescher ming noodzakelijk. Derhalve behoort dan ook het gros aan per- soneele en materieele beschermingsmiddelen in beginsel zoo dicht mogelijk nabij de zone te worden opgesteld. Aangezien de hulpverleening bij luchtaan- hulpdiensten met hun materiaal worden gede- moeten in elke gemeente de verschillende hulpdiensten met hn materiaal worden gede centraliseerd. Naast deze dislocatie van het personeel en materieel, alsmede de regeling van de recht- streeksche hulpverleening aan de bevolking, een en ander op grond van de indeeling van de gemeente in vakken, vormt het luchtbe schermingsplan ook de basis van de voorbe reiding van de volgende luchtbeschermings maatregelen a. De organisatie van de meldingsposten en -patrouilles uitsluitend dienende voor het tij dig melden van bominslagen en rampen. b. De verdeeling van de openbare schuil- gelegenheid over de gemeente; c. De organisatie van de bescherming en dis tributie van drinkwater en zoo mogelijk van voedsel; d. De plannen voor de ontruiming van spe ciale, zeer gevaarlijk gelegen gedeelten in de onveilige zones; de evacuatie en onder brenging van de bewoners; e. De organisatie, in poldergebieden, van de bescherming van waterkeeringen f. De organisatie van de gezinsbescherming en particuliere bedrijfsbeseherming (zelfbe scherming) en haar aanpassing aan de van overheidswege genomen maatregelen. De opzet van het luchtbeschermings plan voor de overige gemeenten. Aangezien deze gemeenten geen onveilige zones bezitten en dus alleen rekening hebben te houden met toevalstreffers, niet beschik ken over groote personeele en materieele hulp bronnen en de bevolking meer verspreid woont, vertoont het luchtbeschermingsplan aanzienlijke verschillen met die van de ge meenten, bedoeld in het vorige hoofdstuk. Hoewel geen algemeen geldend schema is te geven en de organisatie gegrond moet zijn op plaatselijke eigenaardigheden, kunnen in de wijzen van organiseeren twee uiteenloopende richtingen worden onderkend. a. De gedecentraliseerde wijze vap organi satie. b. De gecentraliseerde methode. De methode sub b vereischt een zeer. be trouwbaar verbindingssysteem en goed opge leid personeel belast met het geven van be richten omtrent ongevallen (meldingsposten en -patrouilles). Hoewel de methode sub a meer personeel vereischt dan die sub b, verdient zij, uit een oogpunt van tijdige en betere hulpverleening ter plaatse van een ongeval, de voorkeur. Alarmeering ten plattelande. De hier bedoelde gemeenten hebben slechts toevaltreffers te verwachten. De bevolking is door haar verspreide bewoning uiteraard meer beschermd. Dit geldt in het bijzonder ten aanzien van de plattelandsgemeenten met weinig of geen centra van bevolking. Derhalve, zou kunnen worden overwogen, bij het naderen van vijandelijke vliegtuigen, de verschillende hulpploegen (het actieve ge deelte der bevolking) niet steeds van te voren gereed te stellen, doch, ter voorkoming van zeer zware eischen te stellen aan dit personeel, alleen te waarschuwen als een ongeval zich heeft voorgedaan. Om dezelfde redenen zou het passieve ge deelte der bevolking niet steeds behoeven te worden gealarmeerd. Aan de hand van het luchtbeschermings plan bepaalt het hoofd van den luchtbescher mingsdienst na voorafgaande besprekingen met de hoofden van diensten, bedrijven en instellingen, leiders van vakken, enz. de benoodigde hoeveelheid en soort materiaal voor: a. De rechtstreeks onder het hoofd van den luchtbeschermingsdienst ressorteerende dien sten. b. De bezettingen van de vakken en de algemeene reserve. De instructies voor het hoofd van den lucht beschermingsdienst, de leiders van vakken en algemeene reeserve en de hoofden van recht streeks onder hem ressorteerende diensten moeten in het algemeen uit twee gedeelten bestaan: a. Een omschrijving van de opdracht en aanwijzingen tot het organiseeren en oefenen in vredestijd. b. De taken omtrent de uitvoering van den luchtbeschermingsdienst in oorlogstijd. VRAAG: Kunt u mij mededeelen wanneer het Ac. Ziekenhuis in Leiden geopend is voor gratis onderzoek? ANTWOORD: lederen werkdag van ongeveer 9 uur af VRAAG: In een nieuw gebouwd, vrijstaand huis vertoonen zich in den kelder honderden pissebedden. Boraxpoeder, met suiker en water raad van een drogist helpen niet. Kunt u ons een middel aan de hand doen? ANTWOORD. Spuit u eens met een Fliispu.t 10 deelen terpentijn, 5 deelen glycerine on 100 deelen alcohol (brandspiritus) DE SURSéANCE VAN BETALING DER BROCKWAY MIJ. HAARLEM Dinsdag Heden zou de homologatie door de Recht bank plaats hebben van de door crediteuren aanvaarde accoorden inzake de surséance van betaling der Brockway Mij. en haar directeur de heer v. d. Wal. De Rechtbank heeft beide zaken echter nog weer 14 dagen aangehouden.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7