HET NIEUWE AVONDBLAD Commissie tot bevordering van het vischgebruik. ui 22e JAARGANG No. 4 DONDERDAG 5 NOV. 193.6' IJMUIDEN Wat de Pont ons brengt. Belangrijke uitbreiding van het koelhuis „Frigo". Rapport van haar werkzaamheden KONINKLIJKE FAMILIE TE IJMUIDEN Wfm (Slot volgt,) Voor de Hervormde Kleuter scholen. Waar bleef het wrak? UMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 V«rschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkeiy N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; ƒ150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobasongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; 2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringea krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V^ Bank te Schiedam. „De moord op het schip" en „Op het kantje af". Jean Parker, Robert Taylor en andere Metro Goldwyn Mayer sterren in „De moord op het schip", Laurel en Hardy in „Op het kantje af'. Dat belooft een druk bezoek. Van den spannenden inhoud van eerstge noemde film vertellen wij het volgende: Het Amerikaansche Ministerie van Marine heeft een contract afgesloten met de „Wereld- Electriciteitswerken", waarbij zij de rechten verkrijgen op een nieuwe machine, waardoor het richten en afvuren van kanonnen mecha nisch zal geschieden. Wanneer deze installatie werkelijk zoo goed is als wordt aangegeven, dan zal zij een ware ommekeer teweegbren gen in het oorlogvoeren ter zee. De eerste in stallatie zal aangelegd worden op de „Car- lona" door Luitenant Tom Randolph, bijge staan door twee civiel-ingenieurs, Duval en Victor Hanson. De zending is reeds langen tijd onderweg- geweest, doch op mysterieuse wijze is zij in de richting van de Mexicaansche grens ver dwenen, om pas op het laatste oogenblik door de Marine Opsporingsdienst te worden achter haald. De aankomst vindt nu juist plaats op den dag, dat het schip door het publiek be zocht mag worden, zoodat de werkzaamheden danig gehinderd worden. Tevens wordt bezoek verwacht van den Consul van Kamchukan, die zijn bezoek reeds driemaal had uitgesteld, waardoor de kapitein wel eenigszins achter docht koestert, daar de werking van de ma chine zeer geheim moet worden gehouden, terwijl bovendien de installatie in 24 uur klaar moet, omdat anders de Marine haar contract niet zal zijn nagekomen, en de uitvinding dan tevens voor andere mogendheden vrij is. Tom's verloofde, Betty Lansing, is kwaad op hem, omdat hij zooveel voor zijn werk voelt en hij geen betrekking wil aannemen bij een door Betty's vader aangenomen werk in Ecua dor. Bij het aan boord brengen der machine- onderdeelen wordt vastgesteld, nadat een groote kist naar beneden is gevallen, dat een der bouten van de hijschkraan was doorge- vijld. Even later, juist op het oogenblik, dat eenige saluutschoten worden gelost, daar de consul van Kamchukan het schip zal verlaten, wordt Duval door een kogel doodelijk gewond. Niemand mag nu, op order van kapitein Win- slow, het schip verlaten. Even te voren heeft een zekere Jeffries, vertegenwoordiger van de „Payne Gyroscoop Mij." Tom 25.000 dollar aangeboden, indien de nieuwe machine niet op tijd klaar komt of defect raakt. Deze man heeft zich aan boord verstopt. Men werkt nu den geheelen nacht door, en een nieuwe moord geschiedt, doordat de chef bij het controleeren van een der kabels met een bajonet in den rug dood wordt gevonden. De stemming wordt nerveus, doch eindelijk is alles in orde, totdat blijkt, dat een der kabels onder stroom staat. Tom volgt den kabel naar beneden, en vindt daar Victor Hanson, blijkbaar krankzinnig, in het kruit magazijn, klaar om het schip op te blazen. Hij beweert, dat de machine z ij n uitvinding is. Een hevige vechtpartij ontstaat, de kruitka mer wordt onder water gezet, en pas op het laatste oogenblik slaagt men erin de deur te openen en Tom te redden. „BEIDER BELANG" WORDT VERPLAATST. De bekende kruidenierszaak „Beider Belang" in de Kalverstraat gaat een nieuw, grooter pand betrekken. Van het oude pand Kalver straat 118 gaat het naar Kalverstraat 126. Deze verhuizing is een grootet aanwinst. Het oude pand was langzamerhand te klein ge worden. Het nieuwe is veel ruimer, hetgeen ongetwijfeld door de klanten zal worden ge apprecieerd. In de oude -zaak was het gauw „vol". Achter de toonbanken komt voor de bedienden ook meer ruimte, waardoor deze sneller en gemakkelijker kunnen werken. Ook zullen de klanten een beter overzicht over den winkelvoorraad krijgen. Kortom deze verplaat sing beteekent een groote verbetering. Tevens kunnen wij melden dat „Beider Belang" voor nemens is, de clientèle een bijzondere Sint- Nicolaas attractie aan te bieden. Reeds is een der grootste zalen van IJmui- den-Oost besproken waar de clientèle in staat gesteld zal worden, door middel van het be kende bollerospel, waardevolle prijzen te verkrijgen. De-z-e prijzen zijn reeds in het nieuwe pand geëtaleerd. V.G.S. I—V.VIJ. In het Sportpark vindt a.s. Zaterdagmid dag bovengenoemde ontmoeting plaats. Aan vang te half drie. NUTS SPAARBANK. Gedurende de maand October 1936 werd ingelegd a. Kantoor Julianakade f 24.153.28 b. Kantoor Willebrordstraat f 9.703.07 c. Kantoor Santpoort f 1.393.15 d. Kantoor Velsen-Noord f 3.023.13 Totaal f 38.272.63. En terugbetaald: a. Kantoor Julianakade f 36.816.21. b. Kantoor Willebrordstraat f 14.334.45 c. Kantoor Santpoort f 1.395.83 d. Kantoor Velsen-Noord f 9.955.72 Totaal f 62.502,21. Mer terugbetaald dan ingelegd f 24.229.58 Het tegoed der spaarders bedroeg op 1 October 1936 f 1.147.832.06 Het tegoed der spaarders bedraagt op 1 November 1936 f 1.123.602,48. Uitgegeven werden 21 nieuwe spaarbank boekjes en ingetrokken 13 spaarbankboekjes, Capaciteit wordt met 50 °/o vergroot. De uitdrukking „stervend IJmuiden" heeft langen tijd opgeld gedaan Het is echter in- tusschen al gebleken, dat al is IJmuiden nog verre van kern gezond, het nog lang niet zoo ver is, dat de doodsklok voor IJmuiden of voor het visscherijbedrijf geluid moet worden. In tegendeel, den laatsten tijd kon worden ge constateerd, dat de toestand van den patient vooruitgaande is. Thans hopen we alleen nog maar, dat de verbetering van blijvenden aard is. Alhoewel het bedrijf van de N.V. Vereenig- de Ijsfabrieken niet meer zoo nauw met het visscherijbedrijf verbonden is als voorheen, doordat de ijsfabricage nummer twee en het koel- en vriesbedrijf nummer één is gewor den, is toch het feit, dat de directie beslo ten heeft, haar koel- en vriesbedrijf, dat toch ook nog samenhangt met de visscherij, belangrijk uit te breiden, een bewijs, dat zij nog vertrouwen heeft in het visscherijbedrijf, vooral omdat de uitbreiding o.a. omvat den bouw van een geheel modern en van de nieuwste technische snufjes voorziene visch- vriesinrichting met mechanisch transport. De directeur, de heer Tusenius zeide ons, dat hij góede verwachtingen koestert om trent de toekomst van bevroren visch. En deze goede verwachtingen weerspiegelen zich in de uitbreidingsplannen. Een groot gebouw van vier verdiepingen zal worden opgetrokken tegen het bestaande vrieshuis. Het gebouw wordt 27 M. lang en 21 M. breed en deze belangrijke uitbreiding beteekent, dat de capaciteit van het bedrijf met 50 pet. wordt vergroot. Met de voorbe reidingen voor den bouw is reeds een begin gemaakt. Het bouwen van het nieuwe koel- en vries huis is een omvangrijk karwei, zoodat een flink aantal arbeiders aan het werk gesteld zal kunnen worden. Zooveel mogelijk zal al les door ingezetenen van de gemeente wor den uitgevoerd, zoadat het plan ook als ob ject voor werkverruiming van beteekenis is. DE KNIKKER IJM. 4 WORDT IN DE VAART GEBRACHT. De stoomtrawler Knikker IJM. 4 is in de haven gebracht en zal door de Visscherij Mij „Avanti", die den trawler heeft aangekocht, in de vaart worden -gebracht. In het rapport betreffende haar werkzaam heden schrijft de Commissie tot bevordering van het vischgebruik in Nederland het vol gende De Commissie tot Bevordering van het Visch gebruik in Nederland kwam aanvankelijk tot stand door samenwerking van de Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen te IJmuiden en de IJmuider Vischhandelveree- niging, terwijl zich later daarbij aansloten de Reedersvereenigingen te Katwijk aan Zee, Scheveningen en Vlaardingen, de Zeevisch- groothandelvereeniging te IJmuiden, de Ne- derlandsche Vereeniging van Vischhandelaren te 's-Gravenhage en de Nederlandsche Bond van Kleinhandelaren in het Visch- en Haring- bedrijf te Amsterdam. De Commissie heeft haar eerste werkzaam heden gevonden in het organiseeren van kleine tentoonstellingen, als daar zijn gehou den in Zaandam, Alkmaar, Hoorn, Hilversum en andere plaatsen en later door het deel nemen aan grootere Middenstandstentoonstel lingen, als gehouden te Amersfoort, Sneek. Leeuwarden, Apeldoorn, Zwolle, Roermond, Kerkrade, 's-Hertogenbosch, Breda en Heerlen. De eerste serie, kleine tentoonstellingen, die tevens min of meer als proef dienden, om te zien wat langs dezen weg viel te bereiken, voldeden, zelfs in aanmerking nemende de omstandigheid dat ook in deze leergeld moest worden betaald, niet geheel aan de gestelde verwachtingen. In verhouding tot de gemaakte kosten was het bezoek over het algemeen niet groot ge noeg, zelfs ondanks de omstandigheid, dat overal van de zijde der Gemeentebesturen de meeste belangstelling en medewerking werd betoond. Om deze reden en mede tengevolge der in Amersfoort opgedane ondervinding, is niet verder gegaan met het organiseeren van kleine tentoonstellingen, maar is overgegaan tot het deelnemen aan grootere tentoonstellingen. De resultaten hiervan zijn belangrijk beter %V De menschenmassa bij de Noordersluis, die getuige was van het vertrek van de Hooge Bezoekers. De Koningin, de Prinses en de Prins worden verwelkomd door een der vlagofficieren. Geheel rechts burgemeester Kwint. geweest dan van de kleine tentoonstellingen. Wel waren de kosten aan deze laatste verbon den veel geringer dan die verbonden aan de grootere tentoonstellingen, maar de kosten, bezien in het kader van het bezoek, waren toch bij de grootere tentoonstellingen verhou dingsgewijze veel geringer Een groote verbetering werd daarbij nog verkrijgen, toen tengevolge van de welwillen de medewerking van verschillende aannemers e.a. te IJmuiden, de beschikking werd verkre gen, en dat nog wel als geschenk, over een complex stands met toebehooren, waardoor onze expositie veel beter tot haar recht kwam. Teleurstellend was aanvankelijk de houding van den plaatselijken handel waar de tentoon stellingen werden gehouden. Deze onthield zich over het algemeen van medewerking (maar niet van critiek) en in enkele gevallen werd de arbeid der Commissie meer afgekamd, dan dat men daarvoor dankbaar was en zijn profijt mede trachtte te doen. Evenwel mag de Commissie zich den laat sten tijd in een toenemende belangstelling en waardeering van den plaatselijken handel ver heugen. Op grond van de tot heden opgedane erva ring kan ten aanzien van dezen vorm van pro paganda wel worden vastgesteld, dat deze als regel in de toekomst alleen daar zal moeten ■orden ter hand genomen, waar óf een be hoorlijke vischhandelstand is gevestigd, die zelf prijs stelt op het houden van een tentoon stelling, daaraan serieus deelneemt en er ook een financiëel offer voor weet te brengen, of gegrond uitzicht bestaat dat de te voeren propaganda er ook toe zal leiden, dat een goede vischvoorziening dientengevolge zal worden verkregen. Een goed voorbeeld is thans verkregen in de regeling, die op verzoek van het Tentoon stellingscomité te Steenwijk is getroffen, waar bij een aanzienlijk deel der kosten aan de re clame door deelneming aan de tentoonstel ling verbonden, is gekomen voor rekening van het Tentoonstellings-Comité en den plaat selijken handel en waarbij de kosten voor onze Commissie zijn beperkt tot wellicht een derde, of iets meer, van die van soortgelijke tentoonstellingen op andere plaatsen gehou den. Op de tentoonstellingen bleek de belang stelling van het publiek voor onze stands steeds het grootste te zijn en werd een ruim gebruik gemaakt van de gelegenheid om de gebakken visch en de haring te proeven. Men liet zich die wel smaken. Ook de kookboekjes en recepten vonden grage afnemers. Het bezoek op de grootere tentoonstellingen varieerde tusschen 10.000 en 20.000, terwijl op een daarvan zelfs een aan tal van 30.000 werd bereikt. De tweede vorm, waarin propaganda werd gemaakt, betreft het bevorderen van kook- en bakdemonstraties e.d. door Huishoudscholen en/of afdeelingen van Vereenigingen van Huis vrouwen. In een naar verhouding veel te gering aantal gevallen werd een beroep gedaan op onze Commissie om beschikbaarstelling van de noodige visch en reclamemateriaal ten be hoeve van deze demonstraties, maar in de gevallen waarin dit werd gevraagd, is steeds aan het verzoek voldaan en mag aangenomen worden, dat de betrekkelijk geringe, hieraan verbonden, kosten, zeer goed besteed zijn ge weest. Dit in aanmerking nemende zal overwogen moeten worden, in de toekomst niet af te wachten of dergelijke aanvragen eigener be weging binnenkomen, maar zal ook het hou den van deze demonstraties moeten worden uitgelokt, door op de mogelijkheid daarvan de aandacht te vestigen en met belofte daar aan den noodigen steun te verleenen. Het derde middel om den vischafzet te be vorderen betrof het beschikbaar stellen van propagandamateriaal, waarbij dan in hoofd zaak mag worden gewezen op de eerste groote reclameplaat, die in bijna 11.000 exemplaren vervaardigd werd en waarvan thans ruim 6000 exemplaren het land zijn ingegaan. De tweede plaat, met afbeeldingen der voor naamste consumptievisschen, is thans gereed gekomen in 3000 exemplaren en kan in het komende seizoen haar weg vinden, gelijk met een derde fraai gekleurde plaat, die thans in bewerking is en waarvan de aflevering spoe dig kan worden verwacht. Buiten deze groote platen is ook nog ver schillend klein drukwerk, als reclameblaadjes, prentbriefkaarten, enz., aangeschaft, dat evenwel nog niet voldoende wordt gevraagd en gebezigd door hen, die in de allereerste plaats voor de distributie daarvan zouden moeten zorgen, n.l. de vischwinkeliers. Ook op dit gebied werd naar verbetering gestreefd door de reclameblaadjes voor een groot deel te laten bedrukken met recepten voor vischgerechten. Tenslotte kan nog worden vermeld, dat de Commissie zich ook heeft bezig gehouden met het nagaan, en voor zoover noodig bestrijden van berichten betreffende vergiftigingsgeval- len, die aan het gebruik van visch werden toe geschreven, met het bevorderen van het ge bruik van nieuw fust voor de verpakking van gerookte visch, ter voorkoming van spoedig optreden van schimmel en met pogingen om meer vischafzet te krijgen bij leger en vloot. In verband met dit laatste punt zijn tal van besprekingen gevoerd met verschillende autoriteiten, welke evenwel tot leedwezen dei- Commissie nog niet die resultaten hebben op geleverd, die daarvan werden gehoopt. Bazar in het Gebouw voor Chr. Belangen. Onder groote belangstelling is gistermiddag de bazar voor de Herv. Kleuterscholen in het Gebouw voor Chr. Belangen door mevr. SwaanRoosebooan geopend. Deze sprak haar groote voldoening uit over de inrichting van den bazar, waaraan weken van arbeid en voor bereiding zijn besteed. Zij hoopte, dat de aan wezigen de dames van het comité hun erken telijkheid zullen toonen, door veel van het ten toon gestelde te koopen, in welk geval ook de kleuterscholen flink gesteund kunnen wor den. En daar gaat het om, aldus spreekster. Hierna bracht mej. Rie Vermeulen, met piano begeleiding van mevr. DoevendansOortwijn eenige liederen ten gehoore, waarmede de openingsplechtigheid was afgeloopen en waar na de aanwezigen zich in de verschillende stands en attracties groepeerden en hunne beurzen openden. Geleidelijk kwam mer pu bliek naar binnen, zoodat nog maar kort na de opening het gebouw te klein was om al de bezoekers te bevatten. Er heerschte een gezel lige sfeer en de standhouders (sters) maakten goede zaken. Bijna alle opvarenden van de „Beatrice" hebben het gezien. Het heeft velen met ons verwonderd, dat noch de motorreddingbooten en andere vaar tuigen noch de vliegtuigen, die gezocht heb ben naar het wrak, dat door de opvarenden van de Beatrice toen deze trawler naar de visscherij voer, nabij Castricum was waarge nomen, is gevonden. Dit heeft eenigen twij fel doen ontstaan aan de juistheid van het bericht. Inmiddels is de Beatrice van haar reis terug gekeerd; wij hebben bij een der opvarenden ten overvloede naar de juistheid van het bericht geïnformeerd. Deze zeide ons, dat men aan de juistheid daarvan niet behoeft te twijfelen. De mensohen aan het dek heb ben allen het wrak duidelijk zien drijven. Het bevond zich toen op ongeveer 7 mijl van IJmuiden. De afstand was echter te groot om te kunnen zien aan welk soort vaartuig het toebehoorde, maar aan boord van de Beatrice kreeg men den indruk, dat het een klein- scheepje was, een Engelsdhe drifter of iets dergelijks. Het is zeer waarschijnlijk, dat het wrak gezonken is, of met den stroom is afgedre ven. Wij vernamen voorts, dat men op de Noordzee nog andere wrakstukken had waar genomen, vermoedelijk van een Deenschen kotter. TERUG WEGENS MACHINESCHADE. De stoomtrawler Reiger IJM. 106, die naar de visscherij zou vertrekken, moest in de bui tenhaven terugkeeren wegens machine- schade. NA DEN STORM. D stoomtrawler Amstelstroom IJM. 86, die gisteren aan den afslag was, heeft ook zijn portie van de stormschade bekomen. Door een stortzee werd een gat in de boot geslagen; verder werd de onderdeur van het kombuis uit haar hengsels gedrukt: HET IJS WORDT GOEDKOOPER. Naar wij vernemen, zullen binnenkort de samenwerkende ijsfabrieken den prijs van het ijs verlagen. STOOMTRWALER NAAR DEN SLOOPER. De stoomtrawler Vios III van de reederij Kramer en Booij en Tubantia van de reederij Loendersloot en Gomer zijn aan een seheeps- slooperij verkocht. SCHAAKCLUB „DENK EN ZET". De uitslagen der wedstrijden gespeeld in onderlinge competitie, zijn als volgt: W. 't Hart—J. Hillekamp 1—0 M. LanserH. Bouman 10 H. AarsenT. Tol Vz-Vz H. BoumanW. Moos Vi-Vz J. C. BosschertJ. v. d. Starre 10 F. Taag,R. Clots 10 G. Wolf—G. 't Hart y2-Vz H. ServaasG. Stekelenburg 1—0 J. FloorH. Bronsema 10 R. OttoF. v. d. Laan 10 De oplossing van een opgegeven probleem is het eerst gevonden door T. Tol en G. Ste kelenburg, welke beiden een boekwerkje hier voor ontvingen. Het bestuur vez*zoekt den leden, vroegtijdig te komen, opdat geen vrije partijen gespeeld behoeven te worden. VERLOTING N.A.S.B. De verloting van den Nederlandschen Ar beiders Sportbond welke in October moest trekken is met toestemming der autoriteiten uitgesteld tot 30 November a.s. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat ter ge meente-secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de N.V. Vereenigde Petroleum Mij. en Purfina-Sinclair „Sinfina" gevestigd te Rotterdam, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche ben zinebewaarplaats met bovengrondsche aftap- inrichting vóór het perceel Bloemendaal- sche straatweg no. 102 A te Santpoort. Op Woensdag 18 November a.s., des voor middags elf uur, zal ten gemeentehuize ge legenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en mondeling en schriftelijk toe te lichten.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1