l/tam scUtitfl.. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN .WEERBERICHT Uit den Spaanschen broederkrijg. IJMUIDEN BEVERWIJK CASTRICUM HANDBAL. WIELRIJDEN. GYMNASTIEK. LAWNTENNIS. De 3 Staatsleening 1936. Vliegtuigen veroorzaken sensatie. DONDERDXG 5 NOV. 1936 SCHAATSENRIJDEN. Vergeten. VERGADERING I. A. M. V. Be afdeeling IJmuiden der I.A.M.V. belegt hedenavond in „De Griffioen", een openbare vergadering met als spreker den heer G. Na- brink. Spreker zal de meening der I.A.M.V. over Vaderlandsliefde" uiteenzetten. BESOMMINGEN. Trawlers: Maria Elisabeth, IJm. 114. 45 mnd. 1450. Julie Streiff, IJm. 159, 40 mnd. 1190. Raaf IJM. 432, 60 mnd. 1300. Elie Chenevière, IJM. 161, 55 m. 1560. Beatrice, IJm. 118, 70 m. 1410. Alma, IJm. 44, 280 m. 3640. Catharina Duyvis, IJM. 60 420 m. 2700. Protinus, IJM. 85. 535 m. 2130. Oentoeng, IJM. 131, 130 m. 1390. Kotter: G. G. 409 706. Loggers: KW. 151 1860: KW. 159 990. Pekelharing: KW 96 1200. Besommingen van vijf loggers met versche haring nog niet bekend. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. 1.40—1.15. Griet per 50 K.G. 3517. Tongen per K.G. 1.35—0.83. Middelschol per 50 K.G. 19. Zetschol per 50 K.G. 2018. Kleine schol per 50 K.G. 20.504.40. Schar per 50 K.G. 81.30. Tongschar per 50 K.G. 27. Vleet per stuk 1.40. Kleine poon per 50 K.G. 75. Groote schelvisch per 50 K.G. 36. Middelschelvisch per 50 K.G. 31. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. 23.50 19. Kleine schelvisch per 50 KG. 176. Kabeljauw per 125 K.G. 7247. Groote gullen per 50 K.G. 25. Kleine gullen per 50 K.G. 206. Wijting per 50 K.G. 80.70. Makreel per 50 K.G. 102.90. Leng per stuk 32. Koolvisch per stuk 1.150.25. Versche haring per kist 5.502. MARKTBERICHTEN. Noteering van Beverwijk den 4 Nov. 1936. Spinazie per kist 3862 cent. Postelein per kist 47 cent. Andijvie per kist 12.37 cent Koolrapen per zak 75 cent. Wortelen per bes 37% cent. Bieten per K.G. 3 cent. Aardappelen, klei, per K.G. 2Vz5V2 cent. Snijboonen per K.G. 34—42 cent. Spruitjes per K.G. 615 cent. Boerenkool per bak 1839 cent. Roode kool per 100 f 4f 6. Savoije kool per 100 f 3.50. Bloemkool per 100 f 5f 10. Uien per kilo 3 cent. Prei per bos 58 cent. Sla per kist 27 cent. Pieterselie per kist 37 cent. Selderie per kist 25 cent. Appelen per kilo 1130 cent. Peren per kilo 1234 cent. Druiven per kilo 2232 cent. R.K. VOLKSBOND. De afd. Castricum van bovengenoemden bond organiseert in de 2e helft van Novem ber drie avonden, waarin een uiteenzetting zal worden gegeven omtrent den groei van het communisme, de Pauselijke boodschap, en de moderne kruistocht. Het dameselftal van Rapiditas is radicaal gewijzigd. Behalve mej. Poorter als midvoor, hebben alle voorhoedespeelsters een andere plaats; ook de spil mej. Bakker wordt in de voorhoede geprobeerd. Deze linie, die tot nu toe weinig presteerde, is nu aanzienlijk versterkt, ten koste van de verdediging, die nu iets min der sterk is. De strijd om de leiding in de hoofdklasse zal plaats hebben tusschen A. D. A. en Kr. en Vr„ waarbij ons een gelijk spel geenszins uitgesloten lijkt. Simson en G. V. A. kunnen van hun tegenstandsters winnen. Bij de heeren krijgen we dus de match NilocLijnden te Amsterdam. Beide clubs ver loren nog geen enkelen wedstrijd; hoewel Ni- loc sterk favoriet is, achten wij Lijnden toch in staat Niloc te slaan. Rapiditas speelt met hetzelfde team als Zondag j.l. tegen Tonido; met een zelfde enthousiasme kunnen de Haar lemmers zeker hun tweede overwinning be halen. Turno en Simson zullen hun tegenstand sters wel de baas blijven, evenals Concordia, Zaandam. De opstellingen van Rapiditas luiden: Dames. L. Rooesnhard, Mc. Bakker, T. Bakker, A, van der Schaaf, B. van den Aardweg, C. Bakker, B. Tanis, B. Joosten, M. Poorter, L. Bakker, E. Daudey. Heeren. J. v. Beek, A. Schweitzer, F. Hartendorp, Br. v. Leeuwen, D. Bakker, R. de Leeuw, P. Brussel, G. Kaufmann, W. v. Gorkum, M. Pal, H. Minke. K. N. G. V. Het handbalprogramma van het K. N. G. V. luidt: Westelijke hoofdklasse (A) (Dames) 12.30 NilocRapiditas 1.40 A. D. A.Kracht en Vriendschap 2.40 SknonCarna 3.40 D. O. S.—G. V. A. (Heeren) 10.45 AalsmeerRapiditas 1.40 TorridoConcordia (Zaandam) 2.40 D. O. S.—Turno 12.20 NilocLijnden 10.45 OlympiaSimson Westelijke le klasse en 2e klasse Heeren Concordia II—Odin 10.30 uur Achilles I—S. S. S. I 10 uur Lijnden IIOlympia 10 uur Aalsmeer IIA. V. Zaanland 9 uur Rapiditas HConcordia I 2 uur Dames Lijnden—Rapiditas '31 II 11.15 uur ConcordiaOdin 9.30 uur Hercules HebeConcordia II 9.30 uur A. V. Zaanland—<S. S. S, J0.30 uur De uitbreiding van het koelhuis „Frigo" te IJmuiden. VEGER OVERLEDEN. Uit Gent: Zondag j.l. had de Nederlandsche wielrenner Veger uit Amersfoort tijdens wed strijden op de winterbaan te Gent het ongeluk te vallen, waarbij hij een zware schedelbreuk opliep. Woensdagmiddag is Veger tengevolge van zijn ernstige kwetsuren in het ziekenhuis te Gent overleden. Veger was 22 jaar. WEDSTRIJDEN K.T.K. Voor de in de volgende week door den Ken- nemer Turnkring te houden gymnastiekwed- strijden "hebben zich 246 dames en heeren aangemeld uit 12 vereenigingen. Bij de dames tellen de le, 2e en 3e graad resp. 16, 31 en 114 deelneemsters, bij de heeren resp. 13, 11 en 61 deelnemers. Vooral de Haarlemsche vereenigingen Bato, Concordia en Turnlust, alsmede Turnlust (Beverwijk) en Olympia (IJmuiden leveren een groot aantal deelnemenden. Bato en Turnlust H. zijn bovendien sterk vertegen woordigd in den eersten graad. WEDSTRIJDEN IN HET KRELAGEHUIS. Zaterdag 7 November zullen in het Krelage- huis tenniswedstrijden worden gespeeld tus schen de oefenmeesters J. Goedraad, W. Hem mes, A, Waasdorp en R. Wijbrandts Van de 3 pet. Staatsleening, groot f 100.000.000 waarvoor de inschrijving op 10 November geschiedt, is reeds f 58.000.000 ge plaatst. De looptijd bedraagt ten hoogste 20 jaar. Te beginnen met het jaar 1937 wordt telken jare op 1 December een aantal schuldbewijzen bij loting aangewezen en a pari afgelost. Jaar lijks wordt voor deze aflossing besteed een bedrag van ten minste 5 pet. van het nominaal bedrag der leening. Versterkte en algeheele aflossing kan ten allen tijde plaats hebben. De schuldbewijzen met de daarbij behoor en- de coupons zullen zijn vrijgesteld van alle Nederlandsche belastingen, welke van schuld bewijzen ten laste van Nederland en van de daarbij behoorende coupons mochten worden geheven. De rente loopt niet verder dan tot den dag. waarop de schulbewijzen aflosbaar zijn. Het recht tot opvordering van het kapitaal dei' aflosbaar gestelde schuldbewijzen verjaart tien jaar na den dag, waarop zij aflosbaar zijn gesteld. De rente verjaart vijf jaren na den dag van betaalbaarstelling. De toewijzing geschiedt door den minister van Financiën zoo spoedig moigelijk na de sluiting der inschrijving en wordt in de Staatscourant bekend gemaakt. De storting van het verschuldigde wegens toegewezen schuldbewijzen moet geschieden ten kantore alwaar is ingeschreven op 1 De cember 1936. Schip van verm. aankomst Alkmaar x) Alcinous x) Amstelland x) Aurora (Ned.) Agamemnon (Ned.) Amstelkerk (Ned.) Baarn Bloemfontein x) Bodegraven Bengkalis x) Bacchus (Ned.) Boskoop (Ned.) Bennekom (Ned.) Const. Louloudis Ceres (Ned.) Cassel x) Cottica Caribia (Du.) Colombia (Ned.) x) Cordillera (Du.) x) Coryton (Br.) Darcolm Dignitas (Ital.) Elton (Russ.) Eurybates x) (Br.) Gaasterkerk x) Grena (No) x) Hanau Helder (Ned.) Hildegard (Du.) Irene (Ned.) Joh. de Witt x) Juno (Ned.) Jaarstroom Kurmark x) Kuzbas (Russ) Laertes Labud Leoindas N. Condilis x) Meerkerk x) Melampus Menes Mars (Ned.) Magdalena (Br.) Margareta Finsch) Mount Taurus (Gr.) Midsland (Ned.) Merope (Ned.) Montferland x) Neleus x) Naumburg (Du.) Nereus (Ned.) Orestes (Ned.) 01 jaren (Zw.) Osmed (Zw.) Poel. Roebiah (Ned. x) Poelau Tello x) Patricia Poseidon (Ned.) Polydorus Phoenicia (Duitsch) Prometheus (Br.) P. L. M. 24 (Fr.) Paul Russ (Duitsch) Pan Aruba (Noor) Randfontein Simaloe<r x) Saturnus Titus Tarakan x) Thalia (Gr.) Tawali (Ned.) Ulysses (Ned.) Uc kerm ark (Du) x) Venezuela x) Venus (Ned.) Waterland x) Welehsel (Danz.) Zaanland (Ned.) Chili Batavia Buenos Aires Midd. Zee Alexandrië West Afrika Chili Z. Afrika Chili Batavia Midd. Zee Hamburg Chili Buenos-Aires Bourgas Ned. Indië West Indie Hamburg (v. IJm.) Hamburg West Indië Villa Constitucion Buenos Aires Bizerta (n. IJm.'» Mesane Batavia Japan Curacaco Ned Indië Rosario Trangsund Danzig Batavia Napels West Afrika Ned. Indië Archangel Batavia Buenos Aires Archangel Japan Batavia Batavia Hamburg Tunis Trangsund Rouaan Methil Hamburg Hamburg Singapore Macassar Stettin Constantza (v. Kopenh Constantza Uuras Batavia Batavia Tampico Alexandrië Hamburg West Indië Batavia Bona (v. IJm.) Londen Aruba 4 Afrika Batavia Alexandrië Alexandrië Batavia Beunos Aires Bremen Bourgas Ned. Indië West Indië Middell. Zee Buenos Aires Pitea Buenos Aires 30 NOV. 13 Nov. 17 Nov. 26 Nov. 13 Nov. 16 Nov. 10 Nov. 14 Dec. 5 Nov. 8 Nov. 8 Nov. 27 Nov. 30 Nov. 6 Nov. 15 Nov. 6 Nov. 6 Nov. 8 Nov. 18 Nov. 5 Nov. 7 Nov. 8 Nov. 8 Nov. 3 Nov. 11 Nov. 20 Nov 23 Nov. 5 Nov. 8 Nov. 6 Nov. 5 Nov. 7 Oct. 18 Dec. 10 Nov. 12 Nov. 3 Nov. heden 9 Nov. 10 NOV. 11 Nov. 20 Nov. 6 Nov. heden 15 Nov. 4 Nov. 8 Nov. 14 Nov. 9 Dec. 13 Nov. 22 Dec. 10 Nov. 20 Nov. 27 Nov 5 Nov. Laatste bericht 3 Nov. te Liverpool. 29 Oct. van Padang. 28 Oct. van Bahia. 28 Oct. te Catacolo. 27 Oct. van Beijrouth. 1 Nov. van Duala. 2 Nov. van Ouragao. 24 Oct. van Kaapstad. 30 Oct. van Valparaiso, in lading. 2 Nov. van Gibraltar, in lading. 29 Oct. van Callao. 27 Oct. van Pernambuco. 2 Nov. van Cephalonia. 1 Nov. van Padang. 30 Oct. van Madeira, vertrekt 7 Nov. vertrekt 7 Nov. 5 Nov. van Pto Barrios, in lading. 31 Oct. vertrokken. 3 Nov. van Gibraltar. 26 Oct. vertrokken. 28 Oct. van Gibraltar. 1 Nov. van Colombo. 29 Oct. vertrokken. 1 Nov. van Gibraltar. 26 Oct. van Madeira. 30 Oct. vertrokken. 4 Nov. vertrokken. 28 Oct. van Colombo. 3 Nov. van Malaga. 31 Oct. van Lagos. 2 Nov. van Gibraltar. 28 Oct. vertrokken. 3 Nov. van Gibraltar. 23 Oct. van St. Vincent. 1 Nov. vertrokken. 31 Oct. te Yokohama. 21 Oct. van Belawan. 3 Nov. van Pt. Sudan. 4 Nov. vertrokken. 30 Oct. vertrokken. 30 Oct. vertrokken. 3 Nov. vertrokken, vertr. 6 Oct. in lading, in lading. 3 Nov. van Gibraltar. 30 Oct. te Soerabaya. vertrekt 7 Nov. 2 Nov. van Ouessant. 31 Oct. te Southampton. 28 Oct. vertrokken. In lading. 29 Oct. van Belawan. 29 Oct. van Port of Spain. 28 Oct. van Izmir, vertrekt 7 Nov. 4 Nov. van La Guayra. 3 Nov. te Belawan. pass. 31 Oct. Tanger. 31 Oct. uitgeklaard. 27 Oct. vertrokken. 25 Oct. van Mombassa. 22 Oct. van Belawan. 28 Oct. van Calamata. 2 Nov, van Gibraltar. 2 Nov. van Pt. Said, vertrekt 8 Nov. 2 Nov. te Londen. 29 Oct. van Stamboul. 30 Oct. te Tjilatjap. 27 Oct. van Barbados. 4 Nov. te Palermo. 31 Oct. vertrokken. 3 Nov. van Elesneur. vertrekt 13 Nov. Terug van het front. Enthousiaste ontvangst van verlofgangers. (Speciale correspondentie). Er is vandaag welhaast steeds iets aan de hand, maar vanmorgen, toen ik naar de stad kwam, leek 't toch, dat er iets heel bijzon ders moest zijn, want lange rijen trams en auto's stonden te wachten, tot een dichte menschenmassa den weg vrij zou laten. Op gewekte muziek en luide bijvalskreten en jawel, daar hadden we 't. Een groote troep soldaten was juist terug gekomen van een der fronten om eens een oogenblik rust te hebben en werd door de heele bevolking feestelijk en tevens allerhartelijkst begroet, 't Was den mannen aan te zien, wat ze had den doorgemaakt misschien kwam 't ook wel van het langdurig verblijf in de open lucht, dag en nacht, en van de stoppelbaar den op de zwartbruine gezichten, maar afge jakkerd en öp zagen de meesten er uit en men gunt ze van harte een 14 dagen thuis om wat op hun verhaal te komen en den vreeselijken trek van ernst weer kwijt te raken, die spreekt van de verschrikking, waarin deze menschen moeten hebben ge leefd. Roerende scènes speelden zich af bij het weerzien van de verschillende familiele den, waarbij naar Spaansch gebruik ook de mannen elkaar omarmen en kussen; en tra gisch was 't te zien, hoe vrouwen in onbe- heerschten angst zich een weg door de me nigte baanden en aan iedereen naar zoon of man vroegen, van wien in lang niet werd gehoord, om dan helaas te moeten vernemen, dat men ook bij de soldaten niets van hem wist. Ja, er is ontzaglijk leed vandaag in haast iedere Spaansche familie. De burger oorlog vraagt steeds meer mannen van beide kanten en in de algemeene wanorde, welke zulk een binnenlandsche strijd, die een land als in tweeën snijdt, met zich brengt hoort men vaak in maanden niets van de zijnen. Dagelijks staan de bladen vol met vragen om inlichtingen omtrent familieleden, waar van men opgeeft waar ze 't laatst waren en wanneer, en de buitenstaander, die deze uit gebreide rubriek, welke alle bladen hebben, doorziet, voelt haast steeds weer, dat de arme vrouw of moeder wel tevergeefs moet vra genMaar de „Internationale" rukte mij uit mijn mijmering en ik zie, hoe de me nigte, zonder uitzondering, terwijl de mu ziek klinkt, de beide vuisten omhoog steekt. Een korte toespraak nog en de soldaten dee- len zich in groepjes, welke direct met vra gen bestormd worden. Grappig, hoe de vraag naar het eten veelal overweegt. Kregen jelui genoeg en wat was 't alle dagen? is de eer ste vraag van vele vrouwen en moeders. En de soldaat telt op: Maandag: erwtensoep, Dinsdagenz. Maar plotseling schrikt de menigte op heel laag snorren vliegtuigen boven het stadsdeel! Men stuift uiteen naar de huizen, doch gelukkig is er geen nood, want duide lijk ziet men roode strepen en vlaggen op de machines, die dus van de regeering zijn en het „salut" klinkt dezerzijds den vliegers te gemoet, welke ten antwoord dus ook alweer de vuisten ballen. Ik vraag me af, hoe ge makkelijk hier misleiding moet zijn en waar 't tenslotte voor dient, dat al die wachtposten aan de wegen ieder oogenblik de auto's aan houden, als men uit de lucht er zóó komen kan. Ze loopen een enkele maal er ook zelf wel eens in, deze vaak zoo onnoodig het pu bliek lastigvallende posten zoo de vorige week. toen ze in de buurt een wagen aan gehouden hadden en verkeerde aanmerkin gen maakten op de papieren van de inzitten den, die eerst na heel veel pourparlers per missie kregen om door te rijden. Nu draai den echter de rollen plotseling om: de men schen in de auto bleken de leiders te zijn van een van de oppermachtige arbeidersver- eenigingen uit de hoofdstad, die nu op hun beurt eens nauwkeurig inzage wenschten van de legitimatie der wachters, die heelemaal niet in orde bleken, zoo zelfs dat er maar heel weinig aan scheelde, of ze waren mede genomen Door tusschenkomst van derden, die voor de jongemenschen instonden, kwam 't niet zoover, maar toch werden alle bijzon derheden nauwkeurig genoteerd en de zaak schijnt niet met een sisser te zullen afloo- pen Natuurlijk kan men 't slechts loven, dat op deze wachters enz. toezicht wordt ge oefend. De bevolking heeft 't al lastig ge noeg met de telkens „uit voorzichtigheid" afkomende maatregelen, die ons omroepertje bekend maakt. Na 10 1/2 uur 's avonds is 't nu ook in ons dorp, zoo goed als in de groote steden, streng verboden nog op straat te komen en auto's mogen zelfs na 7 uur al niet meer rijden. En van morgen werd omgeroepen, dat de menschen toch niet teveel schrikken moesten als soms van nacht de kerkklokken geluid zouden worden; men verwachtte vijandige vliegtuigen en 't zou „alleen" beteekenen, dat de mannen te zamen moesten komen, omdat er nu gevaar uit zee of uit de lucht dreigde. Erg geruststellend klonk het geheel niet en ik hoor onzen omroeper wel zoo graag rondzeggen, dat er mooie zeevisch aange voerd is of zoo iets, wat hij ook wel doet. Maar wat den dreigenden luchtaanval be treft, als menigeen van onze visschers, die al genoeg met den oorlog te doen hebben gehad, meer gedacht heeft aan een schuil plaats in de bergen rondom dan aan wat ook, dan zou me dit niet al te zeer verwonde ren. In ieder geval wordt voorspeld, dat we vannacht niet veel rust zullen hebben en ge raden wordt maar vóór de huizen te gaan zitten, om bij maan- en sterrenlicht naar zee en lucht uit te kijken. Maar 't wil er bij mij toch nog niet in, dat de oorlogsmachines van geweldige afmeting, die ik de laatste dagen op groote hoogte hier in de lucht zag, er voor zouden moeten dienen om bommen op ons vreedzame dorpje te gooien 't ware ook nog vrij doelloos bovendien. C. B. s) Schepen voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 bruto register ton. INBREKERS TOT VIER JAAR VEROORDEELD. AMSTERDAM, 3 November. Het gerechts hof wees vandaag arrest in de strafzaak tegen J. B. en J. v. d. W., verdacht van inbraak in het Rembrandttheater, waar in den nacht van 24 op 25 November van het vorige jaar twee brandkasten zijn opengebroken en de in houd gestolen. De rechtbank had beide mannen veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal vroeg bevestiging' van het vonnis. Het Hof, arrest wijzend, veroor deelde beide verdachten wegens diefstal in vereeniging tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van acht maanden voorarrest. Het tweetal had zijn onschuld volgehou den. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen, later wellicht toenemenden Zuidelijken tot Zuidwes telijken wind. Nevelig tot zwaarbewolkt of betrokken, later opklarend. Toene mende kans op regen. Later iets kouder. Verdere vooruitzichten; Ruimende wind en iets kouder. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden THERMOMETERSTAND Hedenmorgen 9 uur Neiging: Achteruit. Opgave van: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden Telefoon 5460 HOOG WATER TE IJMUIDEN*: Vrijdag v.m. 8.19 uur; n.m. 8.50 Zaterdag v.m. 9.32 uür; n.m. 10.09 uur. Zondag v.m. 10.50 uur; n.m. 11.25 uur. 52 F. 46 F. 48 F. 756 m.M. uur. DE KUNSTIJSBAAN TE AMSTERDAM GEOPEND. Woensdag is de Amsterdamsche kunstijsbaan haar derde seizoen begonnen. Er zijn weer vele veranderingen en verbete ringen bij de baan aangebracht; o.a. is een groot gedeelte der tribunes nu overdekt. De toeschouwers kunnen nu op hun gemaak en beschermd tegen regen en koude het vroolijke leven op de baan volgen. Vergeten en vergeten is twéé zei de slim merd en hij „vergat" zijn schulden te betalen maar hij vergat geenszins om diegenen van wie hij iets te vorderen had te manen. Met dat vergeten is het een rare geschie denis Er zijn dingen die wij tot iederen prijs zou den willen onthouden, maar het is altijd als of juist precies die dingen ons ontglippen. De klank van een stem, de blik van een dierbaar jubelend oogenpaar de herinnering aan een kort moment van vreugde en verwachting is voor sommige vrouwen het eenig aandeel dat zij ooit zullen hebben in het geluk. En als dan het leven voortschrijdt en haar met leege handen laat staan, dan komt er soms een dag dat zij ook het schamele deel aan een lieve herinnering niet meer bezitten zij hebben vergeten omdat iedere herinne ring sterft bij gebrek aan voedsel. Wij zouden zoo graag willen onthouden, maar wij kunnen niet en zoo heel vaak zou den wij alles willen geven om maar te kunnen vergeten en dan juist dan schijnt het beeld, dat wij willen vergeten, met een onverwoest bare hardnekkigheid in ons geheugen ge grift Wij kunnen onszelf heel wat verdriet bezor gen met die onmacht om te vergeten en te onthouden en dat is erg maar oneindig erger is het wanneer wij anderen leed berok kenen door onze beloften aan hen te verge ten. Ik zal een paar kousjes voor je pop meebren gen, beloven wij het kleine poppenmoedertje en lang voordat wij thuiskomen staat de kleu ter voor het raam en kijkt uit of de beloofde kousjes er nog niet aankomen. Wat zal de pop er mooi mee uitzien met heuscbe kousjes aan En dan kom ik thuis en breng een in de haast gekochte reep chocolade mee. Voor die kousjes had ik geen tijd, jok ik. We hebben het glad vergeten en dachten er pas weer aan toen we vlak bij huis waren. Zondag gaan we samen met de Mec cano spelen, beloven wij onze oudste en als eindelijk de lang verbeide Zondag aanbreekt gaan we met kennissen uit met de auto. Vanavondbeloven we haastig en 's avonds bedenken we met schrik dat er bridge-gasten komen. En als „vergoeding" wordt dan gauw een snoeperij of een bios coopkaartje geschonken. Wij hebben een kind teleurgesteld en wij hebben nog iets ergers gedaan: wij hebben een slecht voorbeeld gegeven en wij hebben de kiem van onbetrouwbaarheid gezaaid in een jong ontvankelijk hart. Ik zal je dat grappige boek sturenbelo ven wij den zieke en ik zal een lekker scho teltje voor je klaarmaken hoor en we komen eens heel gauw terug En dan gaan wij weg en wij vergeten het boek en het schoteltje wij vergeten de heele zieke er is zooveel dat onze aan dacht in beslag neemt wij hebben het zoo druk wij waren het heusch van plan echt waar maar wij stelden het uit en ja toen is het vergeten. En dan worden wij er pas aan herinnerd als het te laat is. Och, dat heb ik vergetendat geldt voor zoo menigeen als een excuus. Want zoo redeneeren zij, ik zeg toch dat ik het heb vergetenals ik het nu met opzet had nagelaten dan zou het reuze onaar dig van me zijn maar als je iets vergeet daar kan je niets aan doen. Natuurlijk kunnen wij er iets aan doen! Er zijn massa's dingen die wij niet vergeten omdatwij er zoo van vervuld zijn. Als wij dus onze beloften vergeten dan komt dat. omdat zij ons niet bezighouden. Het kan ons niet voldoende schelen omdat ons eigenbelang een grootere plaats inneemt in ons denken dan het belang van anderen. En ais het welzijn, het geluk en de kleine vreugden die wij in staat zijn anderen te schenken, ons niet zooveel kunnen schelen dat wij ervan vervuld zijn, evenzeer vervuld als van onze eigen persoonlijke aangelegen heden. dan zijn wij op een verkeerden weg. Dan moeten wij zoo spoedig mogelijk terug. En daar is maar eén weg: de weg door het dal der onbaatzuchtigheid langs de smalle paden, aan het einde waarvan ons in velerlei gedaante steeds hetzelfde wacht: het belang van anderen. AMY GROSKAMP—TEN HAVE.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7