HET NIEUWE AVONDBLAD D IJ.T.O. Troost. Visscherij-Snufjes 22e JAARCANC No. 6 ZATERDAG 7 NOVEMBER '36 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukketijj N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM IJMUIDEN Sint-Nicolaasreclame „Groot IJmuiden"- Het rapport van de „eet-meer- visch"-commissie. Dr. Euwe 's eerste artikel I. A. M. V. en vaderlandsliefde Doodelijk ongeval bij de Hoogovens. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets.,per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus S cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 et. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 26 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeliugen dubbele prijs. ALEE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DTT KLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de register» zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- by verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wysvinger; J 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man mi vrouw belden; ƒ3000.- by overiyden van den man alleen; ƒ2000.- by overiyden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- by verdrinkingsdood door ongeval tydens de vaart, tot een maximum van 2000.-, Indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Het ballerospel komt weer. De winkeliers- en Handelsvereeniging „Groot IJmuiden" zal een groote Sint-Nico- laas reclamecampagne houden met als at tractie het bekende ballerospel, waarmede de vereeniging reeds eerder zulk een groot succes heeft gehad. Velen zijn toen met mooie prijzen naar huis gegaan. De reclamecampagne zal ditmaal nog groo- ter worden, omdat het aantal daaraan deel nemende winkeliers veel grooter is. Dit zal ongetwijfeld er toe bijdragen, dat de ingezete nen van onze plaats bij de winkeliers alhier hunne inkoopen zullen doen. Iedereen zal aan het ballerospel kunnen meedoen, daar men reeds bij een besteed bedrag van 25 ets een ballerobon krijgt. Ieder doet verstandig, de bons goed te bewaren, daar er vele mooie prijzen zijn. Hieronder volgt een voorloopige opgave van de deelnemende winkeliers: A. Heimig, Amstelstraat 6, N. Bus, Bloem- straat 12, J. Mus, Bloemstraat 19, v. d. Steen- v. d. Zon, Enschedéstraat 12, Wed. C. Pronk, Enschedéstraat 18, K. Spijker, Frogerstraat 48, S. van Dorp, Prins Hendrikstraat 66, J. Twisk, no. 77, M. Glas, no. 68, C. W. Böttger, no. 85 G. Mooy, no. 103, Fa. Roozekrans no. 107, Neetesan no. 109, Weimar no. 119, H. Groen no. 91, fa. Snooij Kanaalstraat 39-43, Joh. de Waard no. 48, D. J. Bals no. 53, A. Jousstra no. 54, R. Nieborg no.55, J. P. Klaassen no. 59, G. J. Pruis no. 60, S. Korf no. 66, Jac. Tellier no. 73, D. Geus no. 75, S. Smit no. 76, K. de Jong no. 83, Maison Brachthuizen no. 90. Maison Anny no. 96, Th. Mooij no. 100, Van Hedel no. 146, P. Kolk, Pres. Kruger- straat 60, Klaver's Boekhandel, Koning straat 4, Gebr. Bischoff, Neptunusstraat, Fa. Koppen, Oranjestraat 29, Wilderom no. 31, P. de Vries, J. H. Boon no. 9, D. C. de Groot, v. d. Pollstraat 3, H. Veuger, Pres. Steijnstraat 47, F. de Boer, Wilhelminakade 4, H. F. Broekhuizen, Willemsplein 7, fa. C. van Vrede, fa. Zwager, A. van Vrede, Hoedeman, Keizer Wilhelmstraat 12, rnej. G. van Beusekom, Brasser no. 17, Wed. P. A. Zwaan, Willem Beukelszstraat 1, A. Smits, J. P. Coenstraat 109, Keersemaker, Cornelius Drebbelstraat 35, M. Dijkhuizen, Edisonstraat 5, Wed. G. Stuut. Jac. v. Heemskerkstraat 16, J. van Feldhuizen, Huijgensstraat, F. Feddema, A. Post en L. v. d. Horst, Hadleystraat, H. Hom burg, Houtmanstraat, Gebr. Sacher, Kenne merlaan 5. Galavazi no. 17. C. Noot no. 19, J. v. d. Zijl, no. 25, Loendersloot no. 26, P. de Groot no. 30, „Trio" no. 34, Joh. Meijer no. 36, J. Kuhr, no. 37, v. d. Laan no. 39, mej. A. Krijger no. 74, Smit no. 70, A. Winters no. 141, Zijp Kruiver no. 54, L. W. Valter no. 11, J. Kis, Kennemerplein 7, Smit Kennemerplein, J. de Vlugt, van Linschotenstraat, Van der V/iele, Napierstraat 10, C. Dielmeier, Mahu- straat 5, W. Wijfjes Snelliusstraat 21, K. Tijssen no. 23, A. Trap Stephensonstraat 4, C. Kleiman no. 18, Jongsma James Wattstraat ël, Peree no. 65, P. de Vries, Willemsbeek- weg 64, H. Nederveld, Cederstraat 18, Maison Artistiek Kalverstraat 6, Repko no. 28, C. Duller no. 184, Levensmiddelenbedrijf W. D. de Ruijterstraat 202, Drie Kruisjes Tromp straat no. 1, G. van Telgen, no. 9, Marcelis no. 17, G. de Jager no. 66, M. Sprong no. 151, Fiersma, Velserduinweg, D. Groot, Wille- brordstraat 2, Engelhardt no. 97, A. J. W. Nooij, Wijk aan Zeeërweg 53, Joh. A. Gala vazi no. 72, mej. G. van Reeuwijk no. 107, Loendersloot, Zeeweg 53, Magazijn Nederland no. 84, R. de Boer no. 86, Albers no. 222, Hasen- berg no. 227, W. Sterk no. 105. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zondag waargenomen door de IJmuider- Apotheek op het Koningsplein. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de komende week. De apotheek „Velsen- Noord" is morgen en in de komende week ook 's nachts geopend. HET NUT. Eerste voordrachtavond van het seizoen. Men schrijft ons: De herfst heeft zijn intrede gedaan en daarmede beginnen de winteravondgenoegens zooals lezingen, tooneeluitvoeringen en wat er meer zij op dit gebied. Ook het Nut hier ter plaatse zal zijn werkzaamheden weer'hervatten. Het begint zijn winterprogramma op a.s. Dinsdag in de bovenzaal van Hotel Augusta met een lezing over het onderwerp „De beteekenis van het loslaten van den gouden standaard". Daar de heer C. A. Klaasse, die dezen avond verzorgen zal, ofschoon in IJmuiden nog onbekend, door het hoofdbestuur dei- Maatschappij werd aanbevolen, heeft het be stuur gemeend toch de keuze op dezen heer te laten vallen. Want als het hoofdbestuur iemand aan de departementen aanbeveelt, heeft het wel terdege eerst een onderzoek doen instellen want een misgreep zou voor vele departementen funeste gevolgen kunnen hebben.. Daar het onderwerp, dat zeer actueel is, en laten we het maar gerust bekennen voor velen nog onbegrijpelijk is, heeft het bestuur gemeend de voorlichting over de mo netaire maatregelen der regeering door een ingewijde in de financieele wereld te doen geven. Daar de heer C. A. Klaasse, onderdirecteur van de Bank-Associatie te Amsterdam ge acht mag worden, op de hoogte dier maatre gelen te zijn, zal hij deze op zeer populaire wijze nader toelichten, ter verrijking van Onze kennis op dat gebied. HEEFT HAAR BETROUWBAARHEID BEWEZEN (Adv. Ingez. Med.) Wie betaalde de propaganda? In hét tweede deel van haar rapport be handelt de commissie tot bevordering van het vischgebruik in Nederland de wijze, waar op in de financiën werd voorzien. Zij schrijft daarover het volgende: Aanvankelijk werden de onkosten bestre den uit bijdragen van de Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen te IJmui den en de IJmuider Vischhandelvereeniging, aangevuld door een subsidie tot een gelijk bedrag, met een maximum van f 800, ver kregen door tusschenkomst en medewerking- van den heer A. B. Brouwer, Chef van de af- deeling Visscherijen. Dit bedrag werd later aangevuld met eenige kleinere bedragen, ontvangen van de Reeders- vereenigingen te Katwijk aan Zee, Vlaardin- gen en Scheveningen en nog een paar andere kleine bijdragen. Toen de omvang der werkzaamheden even wel toenam en het verkrijgen van particu liere bijdragen van belanghebbenden, ten gevolge van den noodtoestand in het be drijf practisch uitgesloten was, is een be roep gedaan op de Nederlandsche Visscherij centrale en kreeg de Commissie een subsidie van maximaal f 4000 voor het deelnemen aan vijf tentoonstellingen in 1935. In dit jaar werd evenwel slechts aan vier tentoonstellingen deelgenomen en uit de daarvoor bestemde subsidie ad. f 3200 was het door zuinig beheer en 'met goedvinden van de Nederlandsche Visscherijcentrale mo gelijk, de eerste groote reclameplaat aan te schaffen, die bijna geheel uit het batig saldo der subsidie voor de vier tentoonstellingen, na aftrek der kosten, kon worden bekostigd. Voor het jaar 1936 werd eveneens een sub sidie van f 4O0 verkregen voor deelname aan een serie van vijf tentoonstellingen, met dien verstande, dat wanneer deze tentoonstellin gen aldus zouden kunnen worden gefinan cierd. dat de totaal-subsidie voldoende zou zijn voor zes of zeven tentoonstellingen, daartoe ook kon worden overgegaan. Bij het verleenen van deze laatste subsidie werd evenwel opnieuw ernstig in overweging gegeven uit te zien naar particuliere bijdra gen van belanghebbenden, Kamers van Koop handel e.d. De poging naar aanleiding hiervan gedaan, betrof een 20-tal vereenigingen en Kamers van Koophandel. Maar deze zeer ernstige po ging heeft slechts een zeer bescheiden resul taat opgeleverd. Van geen enkele Kamer van Koophandel werd hierbij eenige financieele steun ont vangen en van de meeste vereengiingen kwam geen of een afwijzend antwoord binnen. Gunstige uitzonderingen werden hierop gemaakt door de Reedersvereenigingen te IJmuiden, Scheveningen en Katwijk aan Zee en de Vereeniging van Schipperseige- naars te Katwijk aan Zee, alsmede de beide Vischhandelvereenigingen te IJmuiden. Na gepleegd overleg met den directeur van de Nederlandsche Visscherijcentrale is thans door diens tusschenkomst en medewerking- verkregen, dat van het batig saldo 1935, ten gevolge van het niet doorgaan der vijfde ten toonstelling, de helft een bedrag van f 400 aan onze Commissie zal worden uitgekeerd. Hierdoor is het mogelijk geworden ook op dracht te geven tot het laten vervaardigen van de derde reclameplaat. Alvorens thans te kunnen overgaan tot het opmaken van een begrooting voor 1937, is het noodig te beslissen in welke richting de arbeid onzer Commissie zich in 1937 zal moe ten bewegen. Eerst daarna zal het mogelijk zijn, aan de hand daarvan, een begrooting van kosten te kunnen opmaken en zal moeten worden over wogen op welke wijze in de noodige finan ciën zal moeten worden voorzien. Vorenstaande mededeelingen en opmer kingen in aanmerking nemende, zou ten aan zien van 't deelnemen aan tentoonstellingen kunnen worden besloten, dat daartoe alleen zal worden overgegaan, wanneer dit kan ge schieden op denzelfden voet als de laatst gehouden tentoonstellingen, maar met dien verstande, dat een belangrijk deel der kos ten moet worden gedragen door den plaat selijk belanghebbenden handel en/of het be trokken tentoonstellings-comité. In verband daarmede zouden de kosten, voor zoover die voor rekening der commissie komen, moeten worden teruggebracht tot ongeveer f 250 per tentoonstelling. De ge raamde kosten waren tot heden f 800 en de werkelijke kosten ongeveer f 600 per ten toonstelling. Rekenende op deelneming aan zes ten toonstellingen zou derhalve hiervoor op de begrooting moeten worden gebracht een be drag van 6 maal f 250 of f 1500 De tweede positie die onder de oogen moet worden gezien, betreft de kosten voor kook- en bakdemonstraties en wat daarbij behoort door Huishoudscholen, afdeelingen van Ver eenigingen van Huisvrouwen e.d. Om op dit terrein ietst te bereiken zou bijv. een circulaire terzake kunnen worden verzonden aan de belanghebbende inrichtin gengen en vereenigingen, om deze op te wek ken tot het organiseeren van dergelijke de monstraties over te gaan, of zou het orga niseeren daarvan op andere wijze kunnen worden bevorderd. In deze circulaire zou o.m. moeten worden medegedeeld voor hoeveel demonstraties De Koningin sprak warme woorden Van steun en troost en, die ze hoorden, Voelden ze in haar diepe smart, Als woorden komend uit het hart. De storm is over zee gekomen En heeft veel levens weggenomen, Het kleine landje aan de zee, Leeft diep met de beroofden mee. De groote badplaats Scheveningen Waar 's zomers menschenmassaas dringen, Op boulevard en strand en pier, Op zoek naar vrijheid en plezier, Heeft ook haar kleine, nauwe straten, Die stil zijn, hoewel niet verlaten En waar de stoere visscher woont, Die zich niet op de pier vertoont. Zij varen uit om brood te winnen, Voor 't onderhoud van hun gezinnen, Op de verraderlijke zee En 't stormgevaar vaart met hen mee. Het badseizoen was lang ten einde, En waar de menschenmassa deinde Op boulevard en strand en pier, Was leegte, na het druk vertier. De wilde herfststorm is gekomen, Heeft zoons en vaders weggenomen, Uit menig Scheveningsch gezin En toen toen kwam de Koningin Naar 't visschersdorpje Scheveningen En sprak er tot de dorpelingen, Het woord van steun en troost in rouw, Van hart tot hart, van vrouw tot vrouw. P. GASUS. e tegenwoordige schaak wereldkampioen dr. M. Euwe pu bliceert heden in ons blad zijn eerste artikel van de onlangs aan gekondigde reeks. Het is ons reeds gebleken dat men van tal van zijden met belangstelling afwacht, hoe deze nieuwe rubriek van ons blad er uit zal zien. Welnu, men leze de eerste rubriek enmen zal tevreden zijn in 1937 -medewerking kan worden ver leend, opdat ieder die daarin belang stelt, zich intijds van de noodige medewerking kan verzekeren. De kosten voor het aanschaffen van de daarvoor benoodigde visch en eenig propa gandamateriaal op ongeveer f 25 per demon stratie stellende, zou een 40-tal demonstraties een bedrag vorderen van 40 x f 25 is f 1000. Aan het verspreiden van propagandamate riaal, als reclameplaten, prentbriefkaarten, e.d. zal meer moeten worden gedaan dan tot heden en hierbij zal een beroep moeten wor den gedaan op den groothandel, om dit bij den kleinhandel te bevorderen. Daarbij zou ook getracht kunnen worden gedaan te krijgen dat de winkeliers bij het afleveren van de visch aan de consumenten gratis losse recepten verstrekken. De post reclamedrukwerk alsmede de ver spreiding daarvan zou daartoe moeten wor den gebracht o pf 1000, waarvan f 500 terug te ontvangen uit den verkoop. Zou het mo gelijk blijken de vraag naar reclamemateriaal zoo te stimuleeren, dat een belangrijk hooger bedrag noodig zou zijn en de post aanmer- kerlij-k zou worden overschreden, dan behoeft dat geen bezwaar op te leveren, aangezien tegenover de meerdere uitgaven dan ook meerdere inkomsten zouden komen staan. In het dagelij-ksch bestuur is verder be sproken de wenscheiijkheid van het doen houden van voordrachten, zoo mogelijk met lichtbeelden en een korte film. Meerdere leden der Commissie zullen gaarne bereid worden bevonden zulke voordrachtn te houden door afedelingen van Vrouwenbon den, door deze vereenigingen geheel of ge deeltelijk kunnen worden gedragen, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ook voor drachten zouden worden gehouden, waarvan de kosten niet ten laste van bepaalde vereeni gingen kunnen worden gebracht, als bijv. lezingen voor de radio e.d. Op de rekening 1936 komen reeds de kos ten van het vervaardigen van een aantal hier voor benoodigde lantaarnplaatjes. Op de begrooting van 1937 zou derhalve nog moeten worden gerekend met de kosten van aanschaffen van een projectielantaarn voor lantaarnplaten (f 100 a f 150), met een filmapparaat voor smalfilm (ongeveer f 250) en met de samenstelling van een film van het geheele bedrijf, waarvan de kosten zijn te ramen op ongeveer f 600. Op de begrooting zou verder nog moeten komen een bedrag van f 250 voor diverse kos ten, als porti, vrachten, reis- en administratie kosten, e.d. en f 100 voor onvoorzien, waar mede het totaal der uitgaven zou worden ge bracht op f 5000. GROOTE REPARATIE. De stoomtrawler Condor IJM. 72, welke ge- ruimen tijd opgelegd is geweest, is uit de Vis- schershaven naar Amsterdam gesleept, om daar een groote reparatie te ondergaan. Daar na zal het schip weer in de vaart komen. In „De Griffioen" werd een openbare verga dering gehouden van de afdeeling Velsen- IJmuiden der I.A.M.V. De rede van den spreker, den heer Gé Nabrink uit den Haag, was be doeld als een antwoord op de onlangs gehou den vergadering van den Ned. Vrouwen Vre- desbond waar Dr. A. J. van Leusen sprak over het onderwerp „Vaderlandsliefde". Heeft Dr. Van Leusen toen van zijn zijde het onderwerp belicht, de heer Nabrink heeft dit nu van zijn kant gedaan. Spreker zeide, dat in de arbeidersklasse nog over het begrip „Vaderlandsliefde" moet wor den gespreken. Vaderlandsliefde komt uit den liberalen ,ek, van de zijde der reactie, waar men wil vasthouden aan het oude. Spreker zegt dat van vaderlandsliefde nog wordt ge sproken in oude Christelijke kringen en ook in de N.S.B., die spr. een buitenlandsch import noemt. Deze groepen kunnen niet anders. Vaderlandsliefde wordt druk geleerd in den tegenwoordigen tijd. Vaderlandsliefde noemt spreker een ideologie van de bezittende klasse. Uitvoerig besprak de heer Nabrink de ver houdingen der klassen tot elkaar. De arbei dersklasse, die volgens spreker vegeteert op hetgeen de bezittende klasse geeft, leeft op de ideologie van de bezittende klasse. De be zittende klasse is er steeds op uit, haar bezit te beschermen. De organen die zij hiervoor ge bruikt zijn politie, justitie en militie. Spreker noemde de justitie een klassenjustitie. In een klassenstaat heerscht klassenideologie en klassenjustitie. Politie en recherche noemde spreker proletariërs die overgeloopen zijn naar den vijand, die door ons hartgrondig veracht worden. De staat die verdedigd wordt door politie, kerk en justitie is het bezit van het kapitalisme. Valt die staat weg, dan beteekent het kapitalisme niets en het valt. Daarom moet die staat met alle mogelijke machtsmiddelen verdedigd worden. Toen men uit Indonesië 300 millioen per jaar kon halen, werd er veel gegeven voor onderwijs. Nu er een angstige tijd voor het kapitalisme is aangebroken, houdt men op te geven. De reactie komt nu op en daarom moeten kerk en militie e.d. ap paraten gebruikt worden om de arbeidende klasse er onder te houden. Vaderlandsliefde, die bij de bezittende klasse niet wordt gevon den, moet nu bij den arbeider worden opge drongen. Hij die van vaderlandsliefde spreekt, dringt den arbeider in den zwarten hoek van Colijn. Met voorbeelden trachtte spr. aan te toonen dat b.v. „heeren bankiers" in het ge heel geen vaderlandsliefde bezitten. Het bank wezen is een internationale commissie, waar in zitting hebben de groote industrieelen van de wapenfabrieken. Spreker wees op de groote winsten, die deze fabrieken in de laatste jaren gemaakt hebben. Dit is de vaderlandsliefde van de bankiers en de wapenfabrikanten. De oorlog is voor deze groep een heerlijkheid, waarbij niet gevraagd wordt naar de velen die op de slagvelden sterven als gevolg van ingepompte vaderlandsliefde. Vervolgens sprak de heer Nabrink over de vaderlandsliefde van de petroleumkoningen, wier namen hij niet wil noemen op gevaar af dat spr. weer de cel van binnen moet bezien. Op dezelfde lijn stelde spreker ook Fokker als fabrikant van vliegtuig-bommenwerpers. Over deze vader landsliefde moeten de Christenen zich scha men. Ook de koloniale politiek werd door spreker over de hekel gehaald. De 80-jarige oorlog wordt verheerlijkt, maar de Indonesiër mag niet opstaan voor zijn vrijheid. Ook met de feesten voor Prinses Juliana en Prins Bern- hard wil men de vaderlandsliefde in het volk blazen. Bij dit alles moet de kerk meewerken om het volk in een roes te houden en het voor te houden, dat men verplicht is, het mooie van Nederland te verdedigen. Spreker zelf kent ook vaderlandsliefde; hij houdt van zijn taal, van de Nederlandsche schilders en dichters, die hij echter niet boven die van andere landen wil stellen. Alleen het beste wil spreker eeren. Dat gaat over alle grenzen heen. Een vaderland, dat beschermd wordt door militarisme kent spreker niet. De spreker gearresteerd. Na afloop der vergadering werd de spreker door de in de zaal aanwezige rechercheurs gearresteerd op grond van overtreding van art. 137a van het Wetboek van Strafrecht. POLS GEBROKEN. De heer G. S. wonende P. Vermeulenstraat had het ongeluk, op straat uit te glijden, waardoor hij een dusdanigen val deed dat hij den pols brak. Nadat dr. Oepts, geholpen door E.H.B.O. den heer S. hulp had verleend, kon hij naar zijn woning worden gebracht. DE HERDENKINGSMARSCH DER KENNEMER JAGERS. Het parcours. Voor den morgen te houden herdenkings- marsch der Kennemer Jagers is het volgende parcours vastgesteld; Start Willemsplein, Aamstelstraat, l.a. Ka naalstraat, Sluisplein, l.a. Ericsonstraat, door de Vischhallen, Tegeltjesmarkt, r.a. Strand weg, r.a. Trawlerkade, l.a. Vuurtorenstraat, Haringkade, Strandweg, Julianabrug, Kerk straat, l.a. Kanaaldijk, Sluisplein, r.a. Rolbrug over naar de Noordersluis, Hoogoventerreinen, Nieuwe Schulpweg, l.a. Rooswijckerlaan, l.a. Boschweg naar Wijk aan Zee, r.a. Hoogeweg, r.a. Julianaweg, Zeeweg, r.a. Westerhoutweg', Koningsweg, l.a. Corverslaan, r.a. Wijkerstraat- weg, Pontveer, r.a. Stationsweg, naar Wapen van Velsen. Rust na 23 K.M. Stationsweg, l.a. Zeeweg, r.a. Driehuizer- kerkweg, Duin en Kruidbergerweg, r.a. Mid- denduinerweg, l.a. Velserenderweg, l.a. Brede- roodscheweg, r.a. Middenduinerlaan, l.a. Burg. Enschedélaan, r.a. Terrasweg, l.a. Hoofdstraat, Hagelingerweg, Driehuizerkerkweg, La. Ver Loren van Themaatlaan, Groeneweg, r.a. Pla- tanenstraat, Briniostraat, Willebrordstraat, Trompstraat, r.a. Wijk aan Zeeërweg, Hout manstraat, r.a. Kennemerplein. Kennemerlaa,n Julianabrug, l.a. Kon. Wilhelminakade, Oran jestraat, l.a. Prins Hendrikstraat, Willemsplein, VOOR GROOTE RITTEN! VREESWIJK'S TAXI ONDERN. - TELEF. 4/Uö ZEEWEG 175 - TELEFOON 5278 GARAGE TUSSCHENBEEKSWEG 7 (Adv. Ingez. Med.) Arbeider door benzoldampen vergiftigd. Gisteren is op het Hoogovenbedrijf een ernstig ongeluk geschiedt, waarbij een arbei der, de 36-jarige benzoldistillateur W. C. de Boer, wonende in de Watervlietstraat te Vel- sen-Noord. om het leven is gekomen. Deze is in de bijproductenfabriek door benzoldampen bedwelmd geraakt. Zoodra men hem zag liggen werd hij naar buiten gedragen, waar de verbandmeester en de reddingsbrigade de eerste hulp verleenden, terwijl ook Dr. Bulier spoedig aanwezig was. Door kunstmatige ademhaling werd ge poogd, de levensgeesten weer op te wekkp" hetgeen helaas niet mocht baten. Het slachtoffer was secretaris van de a deeling IJmuiden van den Algem. Nedc Metaalbewerkerstaond en sedert korten tij voorzitter van de Coöperatieve Woningbouw vereniging „Wijkeroog". Hij was gehuwd, doch had geen kinderen. BEHANDELING DER GEMEENTE- BEGROOTING. Naar wij vernemen zijn de afdeelingen voor het onderzoek der gemeentebegrooting met dit onderzoek gereed gekomen, zoodat bin nenkort het rapport verwacht kan worden. CCLXXIX. Men is in den vischhandel weinig gesticht over de wijze, waarop de regeering de ver strekking van goedkoope visch aan werkloo- zen ter hand zal nemen. Eenige afgevaardig den van beide plaatselijke vereenigingen van vischhandelaren hebben hierover op het de partement geconfereerd, maar zij kregen nul op het request. In de vergadering van gistermorgen, waar in de bedoelde afgevaardigden verslag zul- brachten van hun Haagsche reis, was de stem ming dan ook zeer gedrukt en de vischhandel ziet de toekomst dan ook donker in. Waartoe dan ook alle aanleiding bestaat. In de eerste plaats omdat het met de markt- voorziening zeer slecht gesteld is en de soor ten, die men het meest noodig heeft, steeds veel te duur zijn; en dan komt daar bij dat de kans nu groot is, dat deze soorten nog duurder worden. Het rijk wil de visch inkoo pen voor 18 ets per K.G. of f 9 per kist. Dit nu zou wel eens tengevolge kunnen hebben, dat die vischsoorten als wijting, kleine gul en kleine schol, die nog wel onder dezen prijs verkocht worden en om die reden nog eenigen handel toelaten door de „regeeringsvisch" tot den door de regeering aangenomen inkoops prijs cploopen, zoodat dan ook deze vischsoor ten voor den handel „taboe" worden. Kan dus aan den eenen kant een prijsstij ging van bepaalde vischsoorten verwacht wor den, aan den anderen kant vreest men voor een inkrimping van het debiet. Ik voor mij geloof dat het hiermede zoo'n vaart niet zal loopen, maar ik kan me toch best indenken, dat de vischhandel er anders over denkt. Het is jammer, dat men den handel op het matje heeft laten staan, want ongetwijfeld kan uit deze distributie van visch iets goeds geboren worden. Immers, de visch van IJmuiden komt nu in de eerste plaats daar, waar de voortbrengselen van het visscherij- bedrijf van IJmuiden weinig bekend waren (er zijn inderdaad in ons land nog streken waar men nooit visch eet, omdat ze te duur is) en voor het reederijbedrijf kan deze distribu tie niet anders dan gunstig zijn omdat er een kooper op de markt komt, die kapitaalkrach tig is en die, als de zaak eenmaal goed mar cheert, heel wat visch gebruiken kan. Be schouwt men deze aangelegenheid dus van een breed standpunt, dan kan ze voor IJmui den niet anders dan als een verbetering be schouwd worden. De kapitein van de Breeveertien is boos op me omdat ik crit.ek heb uitgeoefend op de wijze waarop men met deze boot heeft ge zocht naar het wrak bij de brulboei. Laat ik hem er op wijzen, dat ik hierin lang niet al leen sta. Ook van andere zijden is er op ge wezen, dat het met dit onderzoek niet volledig was. Hij zegt, dat het niet aan hem ligt dat er niet verder gezocht is. Ik wil dit gaarne aannemen. Mijn critiek gold echter niet in de eerste plaats hem, maar het geheele on derzoek, dat niet had mogen geschieden met de Breeveertien, maar met een sleepboot bijv. van B'ureau Wijsmuller, met een kapitein, die buitengaats beter „thuis" is dan een kapitein die in den regel de pieren slechts van den binnenkant te zien krijgt. Ik en meer bevoegden met mij ben van meening, dat de Breeveertien niet ver ge noeg in zee was toen men ging zoeken. F is evenwel in de verste verte mijn be doeling niet geweest, een blaam op den kapi tein van.de Breeveertien te werpen. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1