Engeland en Duitschland. Thijs IJs krijgt een huisgenoot Strijd voor Madrid in beslissend stadium? Italië. HAARL. KORFBALBOND Gevechten van man tegen man in de eerste ve rdedigings lin i es. Navalcarnero en Carabanchel Alto door de regeeringstroepen hernomen? De zeeliedenstaking in Amerika. Engeland Koning Edward naar Canada? Amerika. De stemmencijfers by de verkiezingen. Handelsovereenkomst met Engeland geteekend. Arabieren contra de Ko ninklijke Britsche Commissie. Wyzigingen in de Lager Onderwijswet. Mogelijkheid om streektaal te onderrichten. De Zesdaagsche te Rotterdam. VOETBAL. De gebeurtenissen bij Von Ribbentrop 's entrée als Gezant te Londen, Hoofdpijn, Kiespijn. KORFBAL. NED. KORFBALBOND Volgens een Reuterbericht uit Lon- den is de uiteindelijke strijd om Madrid thans begonnen. De eerste troepen Afrikaansche in fanterie, welke gesteund worden door honderden pantserauto's en tanks, zijn volgens dit bericht reeds in de eerste verdedigingslinies van de hoofdstad met de regeeringstroepen in een ge vecht van man tegen man gewikkeld. Afaar Havas meldt hebben de vliegtuigen der opstandelingen Vrijdag geen bezoek aan de hoofdstad gebracht. Wel vlogen achttien toe stellen der regeeringstroepen boven de stad. De bevolking was aanvankelijk wat verontrust, doch weldra werden de bestuurders der vlieg tuigen toegejuicht. Overigens werd deze dag voor het eerst te Madrid een duidelijk kanongebulder gehoord. De stellingen der regeeringstroepen rondom de stad hebben geen wijziging ondergaan. In re geringskringen verheelt men niet, dat de toe stand ernstig blijft. Het is in de stad volko men rustig. Radio Sevilla meldt, dat de zevende divisie van de troepen van Mola Fresnedillas d' Esco- rial bezet heeft. Van de hoogten van Gestafe af tot de brug van Toledo is het land onbewoond aldus deze zender. Madrid lijkt volkomen in verwarring te zijn. Krijgsgevangenen verklaren, dat Donder dag in de straten van Madrid plotseling Guardia Civil en Phalanx-soldaten verschenen, die zich meester maakten van tanks en daar mede den strijd aanbonden tegen extremisti sche elementen. In de provincie bereidt de „nationale regeering" haar intrede in Madrid voor evenals een nieuwe organisatie, die be stemd is voor de verzekering van de diensten in de hoofdstad. In Toledo wordt de classifi ceering en identificatie voortgezet van het door de regeeringstroepen achtergelaten oor logstuig. Het grootste gedeelte, aldus ten slotte deze med-edeelingen der opstandelingen, be staat uit Russische wapens en wapens van bui- tenlandsche merken. Verdedigers houden stand. Een twaalftal vliegtuigen der opstandelin gen heeft Vrijdagavond de dorpen en ver dere omgeving van Madrid, die zich nog in handen der regeeringstroepen bevinden, ge bombardeerd, aldus meldt Reuter uit Madrid. De verdediging der hoofdstad is voorname lijk geconcentreerd op het Zuiden en Zuid- Westen. De regeeringsartillerie zet onafgebroken het bombardement voort op de stellingen der opstandelingen bij Romanes en Getafe. De artillerie der opstandelingen beant woordt dit vuur. De straten van Madrid zijn nog steeds vol met vluchtelingen uit de dorpen der om streken, doch ook met bewoners der hoofd stad, die hun huizen hebben verlaten, om dat deze voortdurend onder vuur worden ge nomen. De barricades aan de voornaamste toegangswegen van Madrid zijn minstens een meter breed. Negen pantserauto's bewapend met lichte kanonnen, inplaats van met machinegewe ren, zijn bij de barricades in stelling ge bracht. Hoewel veel bommen der opstandelin gen in verschillende deelen der stad zijn te rechtgekomen, is de aangerichte schade niet te bepalen. De bevolking van Madrid door staat het voortdurend bombardement op kalme wijze. De correspondent van Reuter seint, dat hij dicht bij de stad een regiment manschappen heeft gezien, minstens 1000 man sterk, die zich in opgewekte stemming naar de vuur linie begaven. Het ministerie van oorlog deelt mede, dat de regeeringstroepen Navalcarnero hebben heroverd. De toestand in Madrid Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft per radio een oproep gericht tot de mi liciens der gevechtsbataljons, opdat deze zich terstond aan hun kazernes aanmelden. Aldaar zullen zij ter beschikking van het op percommando blijven. Allen, die zich niet aanmelden zullen als deserteurs worden be schouwd en volgens de krijgswetten berecht. Teneinde de normale broodvoorziening te verzekeren wordt in de bakkerijen dag en nacht gewerkt. De arbeid wordt onder de niet-gemobiliseerde personen verdeeld. Het bakken van luxebrood is gestaakt. Alle fa milies, die uit de voorsteden naar Madrid vluchten, moeten zich aan het centraal bu reau der huizen-commissies melden voor het ontvangen van den noodigen steun. Alle huis bewaarders moeten voor Zaterdagmiddag bij dit bureau een opgave indienen van de be schikbare vertrekken waar de vluchtelingen kunnen worden ondergebracht. De Kamer van Koophandel heeft aan alle kruideniers medegedeeld, dat heden aan 't noorderstation de distributie van geconden seerde melk zal geschieden. Ieder handelaar zal hoogstens tien kisten dezer melk kunnen koopen tegen den prijs van 69 peseta's, doch mag slechts 1 bus tegelijk afleveren. Een der speciale verslaggevers van Havas meldt uit Avila, dat het binnenrukken der opstandelingen te Madrid het militaire op perbevel voor veel vraagstukken plaatst, welke het wenscht op te lossen aleer tot den beslissenden aanval op de hoofdstad zal worden overgegaan. Franco zou te voren een civiele en militaire organisatie in het leven willen roepen, welke het mogelijk zou maken direct allen, die ver antwoordelijke posten bekleeden en met de regeeringstroepen de stad zouden verlaten, te vervangen. Hij wil dus voorzien in een organisatie, welke uit volledige ploegen technici bestaat Stakers hebben met geldgebrek te kampen. ter voorziening In de openbare diensten. Vrachtwagens met levensmiddelen, brood en gedroogde groenten zijn reeds in de nabij heid der stad. De correspondent meldt nog, dat de oor log den dag na de Inneming van Madrid niet als geëindigd kan worden beschouwd, zoodat Franco genoodzaakt is de veiligheid van de stad te verzekeren en er een uitgangspunt voor verdere operaties van te maken. Franco heeft bepaald, dat niemand zonder nadruk kelijke toestemming met zijn troepen in de stad mag aankomen. Dit geldt ook voor de journalisten. De ministerpresident van Canada, Mackenzie, heeft bij zijn terugkeer uit Engeland verklaard, dat konmg Edward VIII plannen zou hebben kort na zijn terugreis uit Indië, een bezoek aan Canada te brengen. Dit zou de eerste maal zijn, dat Canada door een regeerend vorst bezocht wordt. Naar Reuter verneemt, zou de koning even wel nog geen vastomlijnde plannen gemaakt hebben. Reuter meldt uit Washington, 6 November: In de districten, waar van de resultaten tot op dit oogen- blik bekend zijn, heeft Roosevelt 25.936.277 stemmen behaald tegen Landon 15.839.609, Lemke (Union Party) 744.573, Thomas (socialist) 99.865 en Browder (communist) 57.243 stemmen. Na zes weken onderhandelen zijn gister avond te Rome de Engelsch-Italiaansche handelsaccoorden onderteekend. Zij zullen 16 November a.s. van kracht worden. Haar werkzaamheden zullen geboycot worden. Naar Reuter uit Jeruzalem meldt heeft het Hooge Arabische Comité besloten de ko ninklijke Britsche commissie te boycotten. Het heeft een manifest tot de Arabische bevolking gericht, waarin gezegd wordt, dat de commissie geen medewerking moet wor den verleend, daar de Britsche regeering ge weigerd heeft de Joodsche immigratie op te schorten. Taak der Oudercommissies geregeld. Uit New York, 6 Nov. Honger en geldge brek doen hun invloed gelden op de stakers te Boston, waar eenige zeelieden het werk hebben hervat. In andere deelen van het land zetten de zeelieden de staking voort (Reuter). Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Lageronderwijswet. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: De minister acht den tijd gekomen voor het opnemen van een regeling, welke tegemoet komt aan den in de laatste jaren van vele zij den uitgeoefenden aandrang om de moge lijkheid te openen, dat ook de lagere school dienstbaar kan worden gemaakt aan het aanleeren van het Friesch. Te dien einde wordt in art. 2 der wet het volgende nieuwe lid voorgesteld. Daar, waar naast de Nederlandsche taal nog een streektaal of een dialect In levend ge bruik is kan onder lezen en Nederlandsche taal eenige kennis van die streektaal of dat dialect mede begrepen zijn. De tegenwoordige redactie van het derde lid van art. 12 der Lager-onderwijswet laat de mogelijkheid, dat aan een leerling eener school voor uitgebreid lager onderwijs vrij stelling wordt verleend van de verplichting tot het volgen van het onderwijs in alle of bijna alle vakken van uitgebreid lager onder wijs, welke op die school gegeven worden. Daar deze vrijheid te ver gaat wordt voorge steld te bepalen, dat een leerling van het eer ste leerjaar onderwijs moet ontvangen al thans ir. tenminste twee en die van de hoo- gere leerjaren althans in tenminste drie der vakken Fransch, Duitsch, Engelsch, wiskun de en handelskennis. Inzake de tegemoetkoming in de kosten voor het bezoeken van een school op meer dan vijf kilometer afstand van de woning worden eenige wijzigingen van art. 13 voor gesteld, welke de strekking hebben om de al te groote vrijgevigheid, die uit dat artikel spreekt, wat te temperen. De minister acht den tijd gekomen de uitterst sobere bepalingen die in de wet no pens de oudercommissie worden aangetrof fen, eenigszins aan te vullen. In de eerste plaats stelt hij voor, dat de oudercommissie bevoegd zal zijn zich tot burgemeester en wethouders of tot den ge meenteraad te wenden tot de belangen der school, en dat zij het gemeentebestuur en den leden van het rijksschooltoezicht alle inlich tingen zal geven, die dezen verlangen. Vervolgens wordt voorgesteld, dat in een gemeente, waar meer dan een oudercommis sie bestaat, een ouderraad zal worden inge steld, dat die raad gevoegd zal zijn zich tot burgemeester en wethouder of tot den ge meenteraad te wenden met betrekking tot de gemeenschappelijke belangen der openbare lagere scholen in de gemeente, en dat hij het gemeentebestuur en den leden van het rijksschooltoezicht alle inlichtingen zal ge ven, die dezen verlangen. De overige bevoegdheden, aan deze com- missiën en raden te geven, kunnen in een al- gemeenen maatregel van bestuur worden vervat. Ook de inrichting van den ouderraad wordt aan dien algemeenen maatregel over gelaten. Ter tegemoetkoming aan het meermalen geopperde bezwaar, dat het initiatief tot wijziging van het leerplan enz. bij het hoofd der school berust, en dat niemand kan ingrijpen, indien hij in gebreke blijft een noodige wijziging te ontwerpen, wordt voor gesteld in dat geval gevoegdheid aan B. en W. te verleenen. Voorgesteld wordt het elfde lid van art. 36 der lager-onderwijswet 1920 te schrappen, om dat de rechtspositie der rijksambtenarenwet bij algemeenen maatregel van bestuur gere geld is. Een onderwijzer bij het openbaar lager on derwijs wordt benoemd niet in dienst van het openbaar lager onderwijs in de gemeente, maar aan een bepaalde school. De minister heeft er bezwaar tegen, dat overplaatsing gebezigd wordt om hetzij den overgeplaatsten onderwijzer, hetzij een an deren onderwijzer, die door die overplaatsing boventallig wordt, te ontslaan. De minister acht het wenschelijk, dat hem tegen het raadsbesluit tot overplaatsing een recht van beroep op Gedeputeerde Staten (en daardoor recht van hooger beroep op de kroon) wordt gegeven. Verder wordt in het ontwerp voorgesteld de mogelijkheid open te stellen een onderwij zer van een openbare school voor ten hoog ste drie maanden (thans 1 maand) den toe gang tot de school te kunnen ontzeggen; om elk jaar bij de gemeentebegrooting de in- standhoudingskosten vast te stellen. Tevens worden nog verschillende andere kwesties ge regeld o.a. ontslag bij 65 jaar, vergoeding voor leerlingen, die niet in hun woonplaats ter school kunnen gaan, vergoeding voor vak onderwijzers aan bijzondere scholen (voorge steld wordt die te berekenen naar het leerlin genaantal) en splitsing van de akte handen arbeid. en het Staatsexamen voor onderwijzers waaraan een zekere practijk in de oefening van het lesgeven zal moeten voorafgaan. Rie Mastenbroek lost het startschot. Vrijdagavond is te Rotterdam de zesdaag sche wielerwedstrijd begonnen. Rie Mastenbroek loste het startschot. Zoo vertrokken voor de reis der 145 uren de volgende 13 koppels: Piet en Jan van Kempen, RauschGuim- bretière (Duitschland-Frankrijk)Slaats Charlier (NederlandBelgië), Pijnenburg- Wals, MatenaHeslinga, Walthour—Crossley (Ver. Staten), RiegerEhmer (Duitschland), BillietDe Pauw (België), Van der Ruit Braspenninx, CathelGielliet, OverwellDe Korver; Leducq—Wambst (Frankrijk) en SchönPellenaars (Duitschland-Nederland). Nauwelijks hadden de renners de eerste rondjes er op zitten, of Van der Ruit was het, die een ontsnappingspoging waagde. Hij en Braspenninx wonnen een ronde. Intusschen was er een jacht ontketend, die bijna ander half uur duurde. Walthour en Crossley hebben zich dezen eersten nacht ontpopt als een buitengewoon sterk koppel, dat niet alleen bewees volkomen mee te kunnen in dit millieu, doch zich ook plotseling te hebben geplaatst bij hen die sterk als winnaar favoriet zijn. Hedenmorgen vijf uur bij de neutralisatie kon de stand worden opgemaakt. Aan den kop: 1. WalthourCrosseley 31 p. Op 1 ronde achterstand: P. en J. van Kempen 56 pnt. 3. Slaats—Charlier 61 pnt. Op 2 ronden: 4. PijnenburgWals 111 pnt. 5. RiegerEhmer 55 pnt. 6. SchönPellenaars 100 pnt. 7. BillietDe Pauw 111 pnt. 8. RauschGuimbrettière 15 pnt. Op drie ronden: 9. BraspenninxVan der Ruit 22 p. Op vijf ronden: 10. Matena—Heslinga 88 pnt. 11. Leducq.Wambst 60 pnt. Op zes ronden: 12. CathelGilliet 105 pnt., 13. De KorverOverwell 36 pnt. STORMVOGELS—D.H.C. Met invallers voor Fijen en Van der Steen komt Stormvogels als volgt uit: Hollenberg, Haak Sr., Haak Jr., Bravenboer, Weij, Tol, Bloemink, Van Pel. Schoorl, Woudenberg, Prins. Door SIR AUSTEN CHAMBERLAIN, oud- Britsch Minister van Buitenlandsche Zaken en Financiën, lid van het Lagerhuis. In het volgend artikel zet Sir Austen Chamberlain het Engel- sche standpunt uiteen betreffende de jongste uitlatingen van Duitsche zijde bij de aankomst van den nieuwen Duitschen gezant te Londen. Na een ongewoon lange onderbreking is er opnieuw een Duitsche gezant in Londen. De heer Von Ribbentrop is geen vreemdeling voor ons. Hij heeft Londen de laatste jaren, of ficieel en onofficieel, verscheidene malen bezocht. Hij heeft vele Engelsche vrienden gemaakt èn op persoonlijk èn op politiek ge bied en zoowel wegens zijn eigen kwalitei ten als in zijn functie van vertegenwoordiger van de groote natie, waarmede wij in vrede en vriendschap wenschen te leven, kan hij zeker zijn van een vriendschappelijk, zelfs van een hartelijk welkom. Al wat U noo- dig heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per st. 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. (Adv. Ingez. Med.) SPARTAAN 3—STORMVOGELS 2. Stormvogels 2 vertrekt met een vijftal in vallers als volgt: De Vries, Jongsma, v. d. Boogaarde, Heylig, Wilderom, v. d. Velde, Kuiper, Spruit. Geiteman. Schipper, v. d. Steen. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Wederom trekt Oosterkwartier 1 naar Am sterdam. Nu ontmoet ze D. E. D. 1. Het lijkt, dat de Haarlemmers tegen deze Amsterdam mers het minder moeilijk zullen hebben, dan verleden Zondag. Haarlem 2 ontvangt de reserves van het Am- sterdamsche Hercules. Met veel inspanning kunnen de Haarlemmers misschien één puntje veroveren. Oosterkwartier 2'Blauw Wit 4 is voor de Haarlemmers geen gemakkelijke wedstrijd. De belangrijkste wedstrijd is zeker Flora 1 S. V. 1, waar het aan spanning niet zal ont breken. T. H. B. 1 heeft vrij af. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Zondag komt de geheele eerste klasse in actie. Dat is tenminste de bedoeling. Het weer zal moeten meewerken. Animo 1, dat haar derden thuiswedstrijd speelt, kunnen we ook ditmaal tegen Always Ready 1 geen overwinning voorspellen. De gas ten behaalden in vier ontmoetingen zes pun ten', Animo nul. Aurora 1 en S. V. 2 verschillen waarschijn lijk niet veel in kracht. Eigen veld en het goede resultaat van verleden Zondag ma-ken een gelijk spel zeer goed mogelijk. Twee puntlooze twaalftallen Haarlem 3 en Watervliet 2 zullen elkaar geducht bekampen. Palvu 1 en Oosterkwartier 3 zullen het elkaar ook flink lastig maken. In twee ontvangt S. V. 3 D. S. V. 1; dit zijn ploegen, die elkaar niet veel ontloopen. Oos terkwartier 4 zal het thans moeilijk hebben tegen Aurora 2 en Always Ready 2 heeft het ook niet gemakkelijk tegen Haarlem 4. Drie A geeft Aurora 4Flora 3. Laatstge noemde staat er iets beter voor. Hetzelfde geldt voor D. S. V. 2, dat O. K. 5 ontvangt. T. H. B. 3 zal tegen De Zwaluwen 1 te Hillegom wel in de minderheid blijven. Drie B: Meerlebosch 2S. V. 4; de gast- heeren hebben de beste kansen. De ontmoeting Palvu 2Aurora 5 zal wel gewonnen worden door Palvu 2. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Het duurt niet lang of ze zijn bij het huisje van Thijs aangekomen. „Wel, Dicky," zegt Sim, „nu moet je maar kiezen bij wien je het liefst wil blijven, bij Thijs of bij mij. En Dicky geeft ondeugend ten antwoord: „Bij wien ik de lekkerste melk krijg, daar blijf ik ook het liefste.»' Dan schieten de beide vriendjes in een vroolijken lach. „Kom maar met mij mee," raadt Thijs aan, „dan behoef je ook niet langer meer te loopen." En zoo werd Thijs' huishouden onverwacht uitgebreid. Het is werkelijk ongelukkig, dat hij in zijn eerste woorden na de landing aan onze kust de uiting van „goodwill" ten opzichte van Engeland vastkoppelde aan de uitnoodiging een andere mogendheid als gemeenschappe lijke vijand te beschouwen. Dergelijke woor den zijn in den mond van een ambassadeur even ongebruikelijk als slecht gekozen. Wan neer onze vriendschap wordt gezocht, dan dient dit om de vriendschap zelf te geschie den. Gemeenschappelijke sympathieën, ge meenschappelijke belangen en een gemeen schappelijk doel vormen een hechter en ge zonder basis voor de vriendschap dan voor oordeel of hartstocht. Maar niemand in dit land wenscht van een mug een olifant te maken of overmatige belangrijkheid toe te kennen aan iets, wat mogelijk niet meer is geweest dan een ondoordachte indiscretie. Wie was de verstandige man, die eens ge zegd heeft: „Ik heb nooit spijt gehad van de redevoeringen, die ik niet gehouden heb, maar dikwijls heb ik reden gehad, die, welke ik wèl gehouden heb, te betreuren?" Dit land koestert geen sympathie voor het communisme. De houding van de Labour Partij en de vakvereenigingen is op dit punt even streng en onbuigzaam als die van iede- ren Conservatief. Het communisme is even vreemd voor onze tradities en even onver- eenigbaar met onze instellingen als het na- tionaal-socialisme zelf. Wij zijn verknocht aan de parlementaire democratie, die diep geworteld zit in de eeuwen van ons nationaal bestaan. Wij kunnen het succes van beide systemen in de respectievelijke landen erken nen zonder een nabootsing voor ons eigen land te wenschen. Wij hebben onze eigen, manier om onze vraagstukken op te lossen en wij gelooven, dat die de beste is; maar we zijn niet van plan onze ideeën aan anderen op te dringen of ons te bemoeien met hun interne aangelegenheden. De omsingeling van Rusland heeft voor ons even weinig aantrek kelijkheid als de omsingeling van Duitsch land. Wij zijn evenmin geneigd tot een kruis tocht tegen de communisten als tegen de nazi-landen. Wij erkennen, dat beide zullen blijven bestaan. Wij zijn tevreden met het „leven en laten leven" en wij willen ieder land op zijn eigen manier laten voortwerken, mits het den vrede bewaart en 't overige deel van de wereld een soortgelijke vrijheid toe staat. Maar de vriendschap van een grot land is veel waard en met een missie van vriendschap is, zooals men ons verteld heeft, de heer Von Ribbentrop naar onze kusten gekomen. Des te betreurenswaardiger is het, dat het oogen- blik van zijn aankomst te Berlijn moest wor den uitgekozen voor het houden van twee redevoeringen, die niet voorbestemd konden zijn de uitvoering van zijn taak te vergemak kelijken Bij de opening van zijn campagne voor het nieuwe Duitsche vierjarenplan, dat zelf-voor- ziening in eigen behoeften beoogt, waar schuwde generaal Goering zijn lan-dgenooten, dat zij er op voorbereid moesten zijn, de rie men nauwer aan te halen en nieuwe ontbe ringen te ondergaan en raadde hij hen aan de opofferingen, die zij zich zouden moeten getroosten blijmoedig te dragen. Tegen deze oproeping kan geen bezwaar worden gemaakt. Als de politiek van zelf-voorziening het systeem van de na-oorlogsche wereld moet worden, zal Duitschland niet het eenige land zijn, waar de riemen nauwer worden aan gehaald en ontberingen geleden. Wij kun nen het betreuren, dat Duitschland deze poli tiek met toenemende kracht en onbarmhar tigheid gaat voeren op een oogenblik, dat de regêeringen der Vereenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk tot een monetair ac- coord gekomen zijn en besloten hebben de be lemmeringen van den internationalen han del te reduceeren; maar wij erkennen Duitschland's recht zijn eigen handelspoli tiek te regelen even volmondig als zijn recht zich een eigen regeeringsvorm te kiezen. Wij kunnen de keuze betreuren, maar wij hebben niet de pretentie er ons mee te bemoeien of haar als een reden tot beklag te zien. Maar de argumenten waarmede generaal Goering zijn politiek ondersteunde, zijn een heel andere kwestie. Hij heeft gemeend op luidruchtige wijze de teruggave van de vroe gere Duitsche koloniën te eischen. Door tal rijke luidsprekers en van ieder radiostation in Duitschland verklaarde hij aan het luiste rende volk en dit volk krijgt nimmer de gelegenheid den anderen kant te hooren dat al die ontberingen, al die opofferingen van de Duitsche natie verlangd worden, alleen omdat haar koloniën haar ontstolen zijn na een „onfortuinlijken" oorlog en haar goud door een onr-echtvaardigen vrede. Hij vroeg niet, welke rol Duitschland ge speeld had bij het ontstaan van dien oor log. Hen verwaardigde zich niet mede te dee len, welk lot Duitschland toegedacht had aan de Britsche, Fransche en Belgische kolo niën, toen zijn leiders nog in de meening verkeerden de overwinning binnen hun be reik te hebben. Deze dingen zouden inderdaad niet ontoepasselijk maar wel zeer onaange naam aansluiten bij het onderwerp, dat eenvoudig en rechtstreeksch was. Als de Duit- schers lijden, als zij in den komenden win ter nog veel meer moeten lijden, dan is dat, zegt generaal Goering, omdat Engeland hun eerst de koloniën en daarna het geld afgeno men heeft. En opdat we deze uitbarsting niet als een toevalligheid zullen opvatten kondigt dr. Gcebbels, niet van zins achter te blijven, twee dagen later aan, de Duitschland „na tuurlijk den strijd voor de koloniën zal aan binden". Generaal Goering heeft Engeland de rol van staatsvijand no. 1 toebedeeld. Wat heeft de heer Von Ribbentrop te zeg gen en wat is de officieele stem van de Duit sche regeering? (Nadruk verboden.) EDGAR ANDRé TERECHTGESTELD. Naar het Duitsche nieuwsbureau meldt, is Edgar André, de ex-gouwleider van den roo- den frontstrijdersbond, die 10 Juli wegens moord, poging tot moord, negen gevallen van landvredebreuk en voorbereiding tot hoogverraad ter dood veroordeeld was, te Hamburg terecht gesteld.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7