GELD EN LIEFDE Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden.) 21) Nauwelijks echter was de ouverture ge ëindigd of een van Garricks secretarissen betrad de loge en sprak enkele woorden met zijn patroon, waarop deze opstond, zich ver ontschuldigde en heen ging. Zijn zaken eisch- ten hem weer op. Daardoor had Frances geen aandacht meer voor de voorstelling, onder drukte met moeite haar tranen en keek nu en dan zenuwachtig om, of haar echtgenoot mis schien nog zou terugkomen. Maar hij liet tevergeefs op zich wachten. Lord Cecil Douglas. Franzi begon geheel te veranderen. Vol gens de meening van haar omgeving in haar voordeel, maar naar haar eigen opvat ting en die van Dora, in haar nadeel. Zij werd meer en meer een Amerikaansche. Zij wierp zich van het eene vermaak in het andere, toonde een onverzadigbaren dranng naar luxe en verkwisting en scheen alleen nog maar belangstelling te hebben voor hoe den, toiletten, pelswerk en sieraden. Zij schepte behagen in buitensporigheden, die niet in overeenstemming waren met haar ware karakter. Bovendien werd zij zenuwachtig en gejaagd Het gebeurde meer dan eens, dat zij in uit gelaten vroolijkheid plotseling krampachtig begon te huilen en te snikken, ze kreeg aan vallen van drift, leed aan hoofdpijn en aan ov ^spanning. Als poppennaaistertje, dat nustentijds honger en gebrek leed, had zij dat alles niet gekend. Garrick ontging dit alles. Hij bemerkte al leen, dat Frances meer en meer een groote dame werd en niet meer treurig en ontstemd was als hij dadelijk na het souper wegging, zoodat hij zonder schroom aan zijn zaken kon blijven. Lilian Mervil volgde den gang van zaken met genoegen. Eens introduceerde zij bij Frances een Engelschen aristocraat, die eerst kort geleden in Amerika was aangekomen. Lord Douglas was het type van den graag gezien-en Engelschman. Bruin, groot, slank, elegant, harde doordringende oogen, geestig en ad rem wist hij zich bij elkeen populair te maken. Ook op Franzi maakte deze geestige man diepen indruk. Zijn manier van spreken be dwelmde haar en de bijtende spot waarmee hij de Amerikaansche society hekelde, bracht haar in blijde verrukking. Franzi gaf te zijner eere een groot souper en bij deze gelegenheid leerde ook Garrick dezen doorluchtigen Engelschman kennen, die vertelde naar Amerika te zijn gekomen om land en volk te bestudeeren en om in den zomer in Noord-Canada op elanden en wilde eenden te gaan jagen. Garrick gedroeg zich terughoudend jegens hem en zei later tegen zijn vrouw, dat hij bij gelegenheid over Douglas in Londen informaties zou laten in winnen, daar hij zulke buitenlanders niet zonder meer vertrouwde. Franzi hield dit wantrouwen voor paloersch- heid en verheugde zich daarover. Zij had im mers in honderden romans gelezen, dat vrouwen verstandig handelden met hun mannen jaloërsch te maken, daar blind ver trouwen den man van de vrouw verwijdert. Onwillekeurig vergeleek zij den Engelschen Lord met haar echtgenoot. Deze laatste was ernstig, stil en zwaar op de hand; de Engelschman daarentegen vermakelijk en van geest en humor sprankelend; de ware levenskunstenaar, die de wereld nam naar het beginsel „vreugde doet leven". Natuurlijk haar Henry beminde zij en zij zou graag hem haar liefde bewijzen, maar hij vei-langde dat immers 'niet. Hij zag niets anders, in haar dan de vrouw, die zijner waardig was. Zijn gezelschap ontbeerde zij, hij liet haar niet in zijn werk en zijn zorgen deelen, dagen lang zag zij hem niet eens waarom zou zij zich dus niet verheugen in het gezelschap van der knappen, temperamentvollen aristocraat die zoo gezellig praten kon? Lord Douglas overstelpte de jonge vrouw al spoedig met attenties, begeleidde haar naar de matinees in theaters en bioscopen en reed 's morgens met haar uit. Hij bleek ook zeer deskundig te zijn op het gebied van edelgesteenten en vooral op dat van parels. Toen hij voor het eerst het parelsnoer zag, dat Franzi van haar echt genoot ten geschenke had gekregen, was hij in verrukking, streelde de doffe en toch lich tende kogeltjes voortduiend en verzekerde, dat er geen tweede even mooi snoer op de wereld te Vinden was. Franzi had een rijcostuum laten maken, waaiwan het nauwsluitend zwarte jacquet haar uitstekend kleedde. Lord Douglas was vol bewondering en ried 'haar aan, op haar rijtoeren het parelsnoer te dragen. „Deze pai-els moeten op zwart laken een verblindend effect maken! De mooiste vrouw met de mooiste parels wilt u mij dat ge not verschaffen?" Zooals iedere vrouw, kon Franzi aan deze vleierij geen weerstand bieden en derhalve willigde zij gaarne zijn verzoek in. Steeds wanneer zij uitreed, droeg zij het mooie snoer en dat baarde veel opzien. Op zekerexx dag in het begin van de lente stelde Lord Douglas voor, den volgende mor gen een langen rit over de Hudson Hights te maken. Naar Europeesch gebruik, vroeg Franzi 's avonds haar echtgenoot of hij daar iets op tegen had. Hij keek haar met groote oogen aan en zei met een strak gezicht: „Hier te lande doet een vrouw wat zij goed vindt en wat zij verantwoorden kan. Jij zelf moet weten, wat je doen moogt en wat je als mijn vrouw moet laten. Ik heb tegen dezen i*it geen bezwaai\ maar ik zou je sterk aan raden James mee te nemen". James was de rijknecht, dien Garrick eerst enkele dagen geleden voor zijn vrouw aange nomen had. In den stal stondeix thans drie prachtige rijpaarden; een lichtbruine vos voor Franzi, een zwaar bruin paard voor Gar rick en een derde paard voor James, Gar- rick's ros werd regelmatig door Lord Douglas bereden, die anders een paard had moeten huren. Reeds vroeg in den ochtend om zes uur, reeds men uit en Franzi droeg weer het uit dx'iehonderd parels gevormde snoer, twee maal om den hals gelegd. Twee uur lang reed men in een kalm tempo stroomopwaarts langs de Hudson, waarna men bij een uitspanning afsteeg om te ont bijten. Na een uur rust stelde Lord Douglas voor, een smal pad door het bosch te nemen, dat zigzagsgewijze naar den top van den dichtbegroeiden heuvel en van daar naar be neden tot aan de rivier leidde. „Dat zal heel prettig zijn", zei hij „en het zal nog prettiger zijn, als wij James met zijn duistere en onaangename tronie niet achter ons laten rijden, maar hier laten wach ten". Na een oogenblik aarzelens vond ook Franzi dit narijden overbodig en zij gaf James order, met zijn paard in de uitspanning te wach ten tot zij na ongeveer anderhalf uur zouden terugkomen. Op het gelaat van den zwijgenden rijknecht kwam een vragenden trek doch hij gehoor zaamde en boog zonder iets te zeggen. Het pad door het bosch was juist breed ge noeg voor twee ruiters. Een tijdje ging het bergop tot een plateau op den berg bereikt werd, waar men een schitterend uitzicht had. Daar stond een onbeheerde auto waar van de eigenaar vermoedelijk het bosch was ixigegaan. „Zoo", zei Lord Douglas, „van hier gaat het in wijde bochten naar beneden, tot aan de Hudson. Wij zullen in vollen galop naar be neden rijden en u zult eens zien hoe heerlijk het is, als de paarden ongebreideld omlaag galoppeeren. Eerst wil ik nog even nazien of onze zadels goed vast zitten". Loi*d Cecil steeg af, trok den zadelriem van zijn paard dichter aan en kwam bij den vos van Franzi. Of hij op de een of nadere manier den vos schichtig maakte, of dat er iets anders gebeurde, bemerkte Franzi niet,; maar opeens Steigerde het beest hinnekend, om plotseling in razenden galop op hol te slaan. Franzi raakte de teugels kwijt, riep om hulp, greep de manen van het schuim-; bekkende dier en kon zich nauwelijks in het zadel houden, terwijl haar ros in woeste vaart voortholde. Zij keek nog eenmaal om en zag hoe Lord Cecil schreeuwend zijn ai*men omhoog hield, daarna sloot zij de oogen en liet zich wil loos over aan haar paard, welks hoeven den grond nauwelijks meer raakten. En toen zij even de oogen opende, zag zij met ontzetting dat de Hudson als een zilveren lint voor haar lag en dat het paard met haar van de steile helliixg af in de Hudson dreigde te storten. Nogmaals riep zij luid om hulp, toen hoor de zij plotseling het helsch geraas van een motor achter zich; een auto vloog haar voor bij en kort voor de helling kruiste de wagen het pad, versperde den weg, het razende dier steigerde, een zwaren slag en gekraak, het paard stortte neer en Franzi vloog van zijn rug in de auto, die door den schok stil stond. Toen zij na een lange bezwijming weer tot bewustzijn kwam, hoorde zjj eerst wat er gebeurd was. (Wordt vervolgd!, 'n de Nenijto-hal te Rotterdam is Vrijdagavond de Zesdaagsche wielerwedstrijd aangevangen, waarvoor Rie Mastenbroek het' startschot loste. De renners aan den start Een Haagsche poelier heelt voor zijn winkel de jachtbuit uitgestald, welke Prins Bernhard op de deze week bij Gorsel gehouden jacht geschoten heeft Het tapijt, dat de Naardensche burgeressen voor H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben vervaardigd, is gereed. Links de echtgenoote van Naardens burgemeester, mevr. Boddens-Hosang van Dishoeck, onder wier leiding het tapijt werd gemaakt Op den Rijksstraatweg naar Muiden worden vanwege het Departement van Waterstaat verkeerstellingen gehouden. Een post aan de Vinkebrug De commandant van den Amerikaan- schen torpedojager „Porter", die te Amsterdam is aangekomen, gaat aan den steiger der Holland-Amerika Lijn van boord Ondernemingsgeest en vakkennis hebben de „lerong Blanda", een oorspi onkelijk tropische vrucht, op Europee- sche tafels gebracht, nu ze in Hollandsche kassen gekweekt wordt Champignonkweek te Diemen. De eerste oogst is be gonnen. Ongeveer 60.000 KG. cham pignons zullen ie der jaar geplukt kunnen worden

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 8