Fine imponeert Aljechin. G' DAMRUBRIEK wereldkampioen. li. 8. VOETBAL. De wedstry den van a.s. Zondag HAARL. VOETBALBOND. Dr. Euwe: De Amerikaan geeft een bijzonder karakter aan zijn combinaties. Uit een partij van een toekomstig ZATERDAG 7 NOV. 1936 ZWART DAMES-HOCKEY. WIT ZWART li iéh mi WIT Zes wedstrijden hebben de Stormvogels nu achter den rug- met het resultaat dat zij slechts twee winstpunten hebben weten te be halen. We kunnen ons niet herinneren, de Vogels ooit zoo slecht te hebben zien starten En de oorzaak? We schreven reeds eerder dat het Haak c.s. niet meeloopt tot dusver Een klein beetje minder pech en wedstrijden als tegen Excelsior, Ajax en A.D.O. hadden een ander en voor Stormvogels beter resultaat opgeleverd. Maar er mankeert toch ook iets aan de speelwijze der blauw-witten, wat ook weer in de ontmoeting tegen D.F.C. bleek. Er wordt in een te langzaam tempo gespeeld. Het ge volg daarvan is, dat door dit gebrek aan tem po de tegenpartij gelegenheid krijgt zich te herstellen, men zelf door te sterk individueel spel toch op een tegenstander stuit en ten slotte de doelman der tegenpartij veel min der krijgt te doen, dan bij opvoering van het tempo het geval zou zijn. Inmiddels schijnen de pessimisten, die na de minder gunstige oefencampagne en den slechten inzet van het competitie-seizoen te gen C. V. V. voorspelden, dat Stormvogels een moeilijk seizoen tegemoet ging, gelijk te zullen krijgen. En toch, wie de blauw-witten tegen Xerxes heeft zien spelen, wie gezien heeft, hoe kranig ze onder minder gunstige weersomstandigheden aan Ajax partij ga ven, zal moeten getuigen, dat ze beter kun nen. Mogen ze dat spoedig toonen! Zondag komt D. p. C. op bezoek. Deze Delftsche club is tot dusver steeds een lasti ge tegenpartij geweest voor de Vogels. Ha,ar voorhoede met spelers als Van Nellen, Dit- mars en Van der Sloot mag er zeker zijn, al is deze linie niet meer zoo goed als een paar jaar geleden. De Stormvogels zullen het dan ook verre van gemakkelijk hebben. Maar toch verwachten we een gelijk spel, vooral als Van der Steen en Fijen weer op het appèl zouden zijn, wat we op het moment, dat we deze regels schrij ven, nog niet weten. V. S. V. weert zich in haar laatste wedstrij den kranig, zoo zelfs, dat ze momenteel tot de clubs behoort, die dichter bij de bovenste, dan bij de onderste plaats huizen. Het moge waar zijn, dat de roodwitte ploeg op Sterk na geen bepaalde uitblinkers telt, een feit is, dat ze op regelmatige wijze op de punten beslag legt, voor eiken kampioenscandidaat een lastige tegenpartij zal blijken te zijn en de eenheid van het elftal, het verband tusschen de linies onderling steeds beter wordt. Ook Hermes-D. V. S. heeft het tegen V. S. V. niet kunnen houden. De Schiedammers, die daarvóór nog slechts alleen van Haarlem ver loren hadden, konden tegen de hechte rood witte defensie niet op. En de IJmuider voor hoede schiep zich zooveel kansen, dat zij zich de weelde kon veroorloven er eenige niet te accepteeren. Ook nu scoorde Sterk niet, in ze ker opzicht een verheugend feit, omdat er uit blijkt, dat V. S. V. in dezen niet alleen van hem meer afhankelijk is maar toch was hij „de" man in den aanval. Voor morgen staat voor V. S. V. een uiterst lastige uitwedstrijd op het programma, want zoo mag men de ont moetingen, welke de diverse clubs in den Spaarndammerpolder tegen D. W. S. moeten spelen, gerust aanduiden. De D. W. S.-ploeg heeft met die van V. S. V. gemeen, dat zij uit harde werkers bestaat, die niet gauw van op houden weten endat zij, evenals V. S. V., met 5—2 van Feijenoord verloor. Dit geschiedde in de eerste ontmoeting van dit seizoen, doch na dien tijd boekten de Am sterdammers vier achtereenvolgende over winningen, zoodat ze thans op Feijenoord na de minste verliespunten hebben. We zijn nieuwsgierig, of de V. S. V.'ers in staat zijn het eigenaardige D. W. S.record, ojn in alle door haar tot dusver in dit seizoen gespeelde competitie-wedstrijden twee goals te scoren, te breken, niet door de Amsterdam mers thans meer dan twee doelpunten te la ten maken, doch door dit aantal tot hoogstens één te beperken. Gelukt dit, dan keert V. S. V. minstens één winstpunt rijker huiswaarts. De Kennemers stelden in hun laatsten com petitie-wedstrijd tegen *t Gooi opnieuw teleur. In ons vorige overzicht schreven we, dat de Hilversummers weliswaar reeds drie verliespunten meer hadden dan Alcmaria Victrix, maar dat we hen toch tot de sterkste clubs uit de afdeeling rekenden. De Kenne- iriers hebben dit tot hun schade moeten on dervinden. Intusschen wordt het tijd, dat de Wijker voorhoede weer eens van haar schotwaardigheid blijk geeft, want de laatste twee wedstrijden leverden slechts één doel punt op. Morgen krijgen de Kennemers A. F. C. op bezoek. Deze oude Amsterdamsche club weert zich tot dusver zeker niet slecht. Van haar 6 wedstrijden verloor zij er slechts één, n.l. te gen het sterke E. D. O. (12). Maar tegen B. F. C., 't Gooi en De Spartaan wist zij gelijk te spelen. Het zal den Kennemers dan ook zeker niet meevallen, de Amsterdammers met leege handen huiswaarts te zenden, want de A. F. C.-defensie moge al te passeeren zijn, de aanval kent de wijze, waarop doelpunten worden gemaakt, wat vooral Bloemendaal ondervonden heeft. We vermoeden dan ook, dat de thuisclub het in het gunstigste geval tot een gelijk spel brengt. De 25ste October was een goede dag voor de Kinheimers, want niet alleen wonnen zij zelf, zooals wij wel verwacht hadden, van Alk maar, doch tegelijkertijd verspeelde Helder tegen Hollandia twee zeer kostbare punten en moest Zaandijk wederom aan haar tegenpartij één punt afstaan, zoodat deze club thans 3 verliespunten meer heeft dan Kinheim. De stand in de bovenste regionen is thans: gesp. gew. gel. verl. pt. v.-t. gem. Kinheim 5 5 0 0 10 173 2. Helder 6 4 1 1 9 27—11 1.50 Zaandijk 6 4 119 14—10 1.50 Beverwijk 6 3 2 1 8 12— 6 1.33 De volgende tegenpartij van Kinheim is Zaandijk. Het zal daar aan het Zaansche Guispad zeker geen „walk-over" worden voor de Kinheimers, maar we rekenen toch op de zesde overwinning. En wat zal Beverwijk in den Helder doen? Het ging twee weken geleden tegen Zaandijk niet al te best. De voorhoede zag zelfs geen kans tot doelpunten, maar het werd toch nog een gelijk spel, doordat de Zaandijkers voor een Beverwijksch doelpunt zorgden! Doch op dergelijke vriendelijke attenties mogen de rood witten in de toekomst niet blijven rekenen. Zooals uit bovenstaand lijstje blijkt, behoort Helder momenteel tot de twee clubs, welke Kinheim het dichtst naderen. Vooral de pro ductiviteit van de Heldersche voorhoede valt op. De doelman werd elf maal gepasseerd, doch op eigen terrein schijnt hij zich bijzon der goed thuis te gevoelen, want daar liet hij zich nog geen enkele maal passeeren. Dat wordt een zware dag voor Markx c.s. Een ge lijk spel zouden wij lang geen slecht resul taat vinden! Stormvogels 2, hoewel wederom zeer on volledig uitkomend, klopte E. D. O. 2 op over tuigende wijze en daar Ajax 2 tegelijkertijd zeer onverwacht tegen Zeeburgia een kostbaar puntje verspeelde, behouden de Stormvogels hun goede kans. Morgen spelen ze tegen Spar taan 2. In zes wedstrijden behaalden de Am sterdammers 7 punten, waarvan 5 op eigen terrein. We voorspellen Stormvogels dan ook een lastige ontmoeting, maar houden het toch op een kleine overwinning voor hen. De belangrijke ontmoeting Kennemers 2 .V. S. V. 2 is weer achter den rug. De V. S. V.'ers I kwamen met een sterk elftal uit, hoopten door een overwinning hun achterstand tot één punt te, reducepren, doch de kranige Kenr.e- mers-reserves dachten er anders over en boekten een 4—3 overwinning, zoodat ze met II punten uit 6 wedstrijden aan het hoofd hunner afdeeling staan. Zondag a.s. brengen ze een bezoek aan T. O. G. 2 Met 3 punten uit 6 wedstrijden maken deze Amsterdammers geen sterken indruk. We rekenen maar weer op een Wijker zege. De V. S. V.-reserves krijgen D. W. S. 2 op bezoek. Deze Spaarndammerbuurtbewoners spelen uiterst wisselvallig. Ze wonnen bijv. met 73 en 80 resp. van Z. V. V. en Volewijckers, doch verloren met 20 van het toch niet zoo sterke W. M. S. V. S. V. 2 beschikt morgen over een sterk elftal, waarin o.a. Hillekamp uit komt. We houden 't daarom op de thuisclub Overzicht. In I A ontvangt Droste bezoek van R. C. H. V. Hoewel de teams niet veel in kracht verschil len, achten we de thuisclub toch wel in staat, hier de zege Je behalen. Ook bij Haarlem III AE. D. O. III geven wij aan de gastheeren de beste kansen. Met groote belangstelling wordt de wed strijd tusschen Zand voort II en V. V. B. tege moet gezien. Hier komen twee elftallen tus schen de krijtlijnen, die beide tot nu toe uit stekende resultaten behaald hebben. De kunst van scoren hebben zij goed onder de knie, doch de verdediging van V. V. B. schijnt iets meer safe te zijn. We zijn dan ook geneigd, een zege voor de bezoekers te voorspellen. Spaarnestad heeft thuis spelend de kans om twee punten op Kinheim II te veroveren, maar gemakkelijk zal dit niet gaan. De vijfde wedstrijd in deze afdeeling gaat tusschen Vliegende Vogels en Stormvogels 3. Waarschijnlijk zullen de IJmuidenaren de sterkste vogels in deze volière blijken. In 1 B gaat Schoten II tegen R. C. H. III een moeilijken uitwedstrijd tegemoet; het zou ons n-iet verwonderen, wanneer de geelzwarten hier verloren. Haarlem III zal het tegen E. D. O. V ook niet gemakkelijk hebben. De kampioenen treden dit jaar niet bijzonder op den voorgrond; een ne derlaag tegen de E. D. O. ploeg is dan ook lang niet denkbeeldig. Stormvogels IV moet, op eigen grond spe lend, sterker geacht worden dan R. C. H. IV. Ook bij Zeemeeuwen IIE. D. O. IV slaan wij de kansen van de thuisclub het hoogste aan. Tenslotte nog Kinheim IIID. W. O. Dit wordt een kamp tusschen de zwakkere broe ders. Het terrein voordeel brengt hier wellicht de beslissing. Voor de overige wedstrijden verwijzen wij naar het volledige programma, dat als volgt luidt: IA Droste—RCH 5 10 u. F. J. Wallekers. Zandvoort 2VVB 10 u. C. J. Roodt. Haarlem 3a—EDO 3 10 u. A. J. Grootegoed SpaarnestadKinheim 2 10 u. J. G. C. Scheffer. VI. Vogels—St.vogels 3 10 u. J. N. Spierdijk IB RCH 3Schoten 2 10 u. Th. v. Kampen EDO 5-Haarlem 3, 10 u., J. A. v. Gemerden Stormvogeis 4RCH 4 12 u. J. Fortgens Kinheim 3DWO 10 u. A. G. Lindhout Z.meeuwen 2—EDO 4 10 u. J. D. Rigbers Jr 2A Kinheim 5Haarlem 5 10 u. H. Scholts. Beverwijk 3VOG, 2 u., H. D. Kist de Ruyter Jr. Kennem. 3-H'stede, 10 uur, G. F. Born. VSV 3—IVO 12 u. W. Th. Maas. RCH 6Spaarndam 2 u. H. H. Kraneveld 2B BrederodeKinheim 4 10 u. J. F. Ploeg RCH 7Kennemers 5 10 u. G. J. Tillemans. DIO 2Bloemendaal 2 11.30 u. J. Weber Schoten 31 —VSV 4 10 u. H. Sondorp Jr. Swastika-Spaarnev. 2, 10 u., M. J. van Toorenburg. 2C Hilleg. 2RCH 8, 10 u., H. Hurkmans. THB 2Kenau 10 u. E. Kerkman DeCeOKennemers 4 10 u. J. Sondorp. Ripperda 2Zandv. 3 10 u. H. Scholts Hz. D. S. K.—H. F. C. 4, 10 uur, C. Bonkerk. 2D N. VennepWH 2 u. A. H. Dietz. Zandvoort 4-EDO 6 10 u. W. H. Korevaar Bl'daal 3—HFC 3 10 u. J. H. v. Mechelen Haarlem 4Halfweg 2 10 u. J. Joosten E. T. O.Vlieg. Vogels 2, 2 u. T. C. Besse. 3A V.S.V. 5Bloemendaal vet. 12 u. O. J. M. v. Waveren. HFC 7—EHS 3 10 u. H. C. de Wid. Haarlem 8Kennemers 7 10 u. F Hendriks 3B RCH 9—VVB 2 12 u. J. C. v. Tol. Brederode 2-Swastika 2 2 u. L. Menist THB 4Damiaten 10 u. C. de Waard. 3C RCH 11—DSK 2 2 u. H. P. Klein. Zeemeeuwen 4Z.voort 6 10 u. J. C. Luiten VijfhuizenDroste 2 2 u. W. F. Kruyff Sp.vogels 3Haarlem 7 10 u. J. Otten 3D DOA-DeCeO 2, 10 u., M. Bloemink. Kennemers 8Schoten 4 10 u. J. P. J. den Nieuwenboer. Kenau 2-Stormvog. 5, 10 u., G. Kerkman. Spaarnestad 2Beverwijk 4 2 u. J. W. J. Niissen. 3E RCH 12-Kenau 3, 12 u., C. A. de Feiber. Zeemeeuwen 3Spaarndam 2 12 u. J. Hafkenscheidt. 3F Kennemers 6Schoten 5 12 u. J. J. Rosier Ripperda 3DIO 4 10 u. T. Post. HFC 6-Stormvog. 6, 10 u., A. C. Slobbe. Heemstede 2-EHS 4 10 u. E. v. Miliigen 3G Hillegom 4—IVO 2 12 u. W.Kaestner. HFC 5Bloemendaal 4 12 u. H. J. J-ore. DKTZandvoort 5 10 u. J. West Heemstede 3D.W.O. 3 10 u. A. G. Peperkoorn. 3H EHS 2Kinheim 6 10 u. N. Pannevis HSV—VVB 3 2 u, T. Kranenburg EDO 7-VSV 6, 12 uur, W. Walgien. 4A KemphaanSp.stad 3 10 u. Th. Verhoef EHS 6Sp.vogels 4 10 u. G. Smit. EDO 10-Kennem. 9, 10 u., L. de Boer. DeCeO 3-SV 34, 12 u., W. Goulooze. VVB 4-Heemst. 4, 10 uur, J. P. Bierman. 4B WH 3-RCH 13, 10 u., A. Bras. Haarlem 9DSK 3 10 u. Chr. Okx (Gem. Sportpark Van Nesstraat). Ripperda 4Vijfhuizen 2 12 u. A.C.J. Lorjé Bloemendaal 5Z.voort 7 10 u. A. Kuyper 4C Damiaten 2Kemphaan 2 10 uur H. W. G. Snijders. Swastika 3Brederode 3 12 uur, G. A. H. v. Royen. EHS 5—SV 34 2, 12 uur. Th. Portegies. Schoten 6DeCeO 4 uitgesteld. 4D EDO 9—HSV 2, 12 uur, J. Keur. Zeemeeuwen 5VOG 2, 2 u. I. Notenboom Zandvoort 8—DIO 5, 12 uur, G. Winkelaar. Spaarnev. 5-DKT 2, 12 u., Th. J. de Wilde. VI. Vog. 3-Ripperda 5, 12 u., H. Bakker. JUNIOREN COMPETITIE. A VSV aBloemendaal a 12 uur W. Kelder. HFC aKinheim a 12 uur A. v. Kampen. RCH aZandvoort a 12 uur Joh. Hendriks B ZeemeeuwenRCH c 2 u. G. C. Th. Heering Schoten-Haarlem b, 10 u., W. Bouwens. HFC bRCH b 10 uur uitgesteld VVBStormvogels b 10 uur J. P. Beentjes. Kinheim bVSV c 12 u. G. v. Slooten. Beverw|k aRCH d 12 u. A. Schoenmaker Jr. Bl'daal bKennemers b 12 u. P. Rol. D HillinenHFC c 10 uur S. Koning. VI. Vogels—WH a 2 uur M. Kruyff. RCH f—Hillegom 10 u. H. C. Hartman. E WH bBloemendaal c 10 u. F. H. Seljee. Kennemers cHaarlem e 10 u. J. Pronk. DIO-RCH h, 11.30 uur, A. Loos. RCH g-HFC d, 10 uur, W. de Groot Jr. HFC e-Brederode, 10 u., S. J. de Vries. aarne heb ik de uitnoodiging van uw blad aanvaard om elke week iets over schaken mede te deelen. Ik zal mij daarbij niet uitsluitend op tech nisch standpunt stellen, maar ook kwesties van meer algemeenen aard bespreken, zooals b.v. „Regeling wereldkampioenschap", „Amateurisme en professionalisme" enz. Daarnaast zullen echter ook wel degelijk vragen van technischen aard ter sprake komen. Ik heb het voornemen steeds de meest actueele feiten op schaak gebied in het centrum van onze be langstelling te plaatsen en het zal dan ook van den aard van deze feiten af hangen of onze besprekingen een meer of minder technisch karakter zullen dragen. Om nu maar meteen met de situatie van heden te beginnen, Wat is op het oogenblik het meest markante feit voor de schaak wereld in zijn geheel en voor Nederland in het bijzonder? Fine. Gaan wij eerst het internationale schaak leven na, dan zien wij dat er na de vele op windende gebeurtenissen van dit jaar einde lijk een periode van weldadige rust is inge treden. Niet minder dan 8 belangrijke inter nationale tournooien hebben in 1936 plaats gevonden, t.w. Margate, Moskou, Bad-Nau heim, Dresden, Podebrad, Zandvoort, Notting ham en ten slotte de 8-kamp te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, Nieuwe namen zijn naar voren gekomen, nieuwe reputaties ge vestigd, maar daartegenover zijn oude repu taties verminderd en is de glans van vroe gere grootheden verbleekt. De meest op den voorgrond tredende speler van de nieuwe generatie is Fine. En daar mede zijn wij meteen gekomen tot het belang rijkste actueele feit voor het Nederlandsche Schaakleven: Fine's aanwezigheid in ons land. Successen. Het is bekend, dat Fine in het laatste jaar 'n groot aantal successen geoogst heeft, te be ginnen met den eersten prijs in het Kerst- tournooi te Hastings, vervolgens den eersten prijs in Zandvoort, den gedeelden 3en prijs in Nottingham en ten slotte den gedeelden eer sten prijs in den achtkamp. Fine is nog zeer jong, hij heeft zoo juist zijn 22sten verjaardag gevierd, en er kan dus nog alles van hem verwacht worden. Wie echter meent, dat Fine plotseling uit de lucht gevallen is, of poëtisch gezegd „als een meteoor aan het schaakfirmament ver schenen is", heeft het niet bij het rechte eind. Reeds drie jaar geleden heeft de toen malige wereldkampioen Aljechin in een voordracht te Amsterdam verklaard, dat de jonge Amerikaansche speler Fine eens de hoogste), eeretitel op schaakgebied zou ver werven. A1 j e c h i n bewees ook, dat dit geen losse bewering was, maar een voorspelling, die wel degelijk op goede gronden berustte. Hij demonstreerde n.l. een zeer diepe combi natie van Fine uit het destijds gehouden tournooi te Detroit 1933 en werkte F i n e's gedachtengang in alle richtingen uit. Maar, zal men zich afvragen, is iedereen, die één keer in zijn leven eens een diepe com binatie heeft kunnen maken, dan voorbe stemd voor het wereldkampioenschap? Neen, stellig niet, maar het was ook niet alleen de diepte van de combinatie welke A1 j e c h i n imponeerde, maar vooral het karakter. Wat hiermede bedoeld wordt, zullen wij aan de hand van de combinatie zelf uiteenzetten. Wit: R. Fine Zwart: A. W. Dake. Stelling na 29Tc6a6. Zwart. a b c d e g h Wit. Als we deze stelling positioneel beschouwen, komen we tot de volgende conclusies: 1. De lichte stukken paarden en loo- pers) Wit heeft tjyee paarden tegenover zwart twee loopers; in het algemeen zijn de twee loopers het sterkst door hun groote beweeg lijkheid. Hier echter werkt het looperpaar op halve kracht, doordat Lf8 geen enkelen zet kan doen en daarom zijn momenteel niet de loopers maar de goed gestelde witte paarden het sterkst. 2. De Pionnenstelling. Wit heeft twee pionnen a5 en d3, die hulp behoevend zijn (in het bijzonder a5) maar aan den anderen kant voorloopig uitstekende diensten bewijzen, omdat zij de samenwerking der zwarte stukken verbreken. De zwarte koningsvleugelformatie is doorhet opspelen van den g-pion naar g5 verzwakt. 3. De zware stukken dames en torens). Noch de zware stukken van wit, noch die van zwart vertoonen een bijzondere mate van samenwerking, maar op grond van zijn pion- nenstelling heeft wit op het oogenblik de grootste vrijheid van beweging. Resumeerende komen we tot de volgende conclusie: terwijl zwart strategisch de beste kansen heeft (pion a5 moet spoedig vallen) staat wit er tactisch het best voor. Wit moet den tijd, welke zwart voor de verovering van a5 besteedt, nuttig gebruiken voor de reali seering van zijn aanvalskansen op den ko ningsvleugel. Dit laatste vereischt de volgende voorbereidende maatregelen: a. De witte dame beter te posteeren; deze presteert op het oogenblik zeer weinig t.o.v. den vi.iandelijken koningsvleugel. b. Pe4 te vrijwaren tegen de verdrijving door f6f5. Dit gevaar wordt pas actueel, zoo dra zwart h7h6 gespeeld heeft (voordien zou op f6f5 natuurlijk Pe4 x g5 volgen). Reeds met zijn eerste zet 30. Da3al! laat wit zien, dat hij de geheimen van deze positie volkomen doorgrond heeft. De witte dame begeeft zich naar cl, terwijl dit stuk ook op al reeds een aanvullende rol kan spelen. In verband n.l. met een eventueel b2b3, welken pion zwart wegens Pc5 niet kan slaan. 30b7b6 Zwart zet zijn plan voort. Misschien was 30. h6 hier sterker, om 31f5 te la.- ten volgen. Fine had dan wel 31. g4 en later h4 zijn aanval voortgezet. Vermoedelijk heeft Dake den zet h7h6 verworpen, omdat hij na 31. b3, Db4 32. Pd5, Ld5: 33. Td5: verwik kelingen langs de diagonaal ele5 vreesde. Wit dreigt n.l. reeds Pf6: gevolgd door De5:f. Een nieuw bewijs voor de groote kracht van wit's laatsten zet. 31. Dalcl Ta6xa5 Als zwart dit niet speelt, lost wit door ruil op b6 zijn zwakken pion op. Beide partijen hebben thans hun eerste doelstelling bereikt: wit heeft zijn dame in meer actieve positie gebracht, zwart heeft een pion gewonnen. Het vervolg moet leeren, wie de stelling het best beoordeeld heeft. Nu begint de eigenlijke combinatie: 32. Pe4xf6! Kg7xf6 Als zwart het offer weigert, strijdt hij voor een verloren zaak: een verzwakten konings vleugel zonder materieele compensatie. In deze gevallen heeft men niet anders dan den tegenstander de correctheid der combinatie te laten bewijzen. 33. Pc3e4f Kf6g7 Vanzelfsprekend het eenige: op 33 Kg6 beslist 34. Tc2 en 35. Dg5: mat, terwijl na 33Ke6 de zwarte dame ongedekt zou staan. 34. Td2c2 Het schijnt alles zeer eenvoudig: de zwarte dame moet nu wijken en daarna wint wit met Dg5:f en Dd8:: een toren. 34Dc4a4! Op dezen zet had de zwartspeler zijn be rekeningen gebaseerd. De witte dame kan nu haar strooptochten niet straffeloos uitvoe ren, omdat Tc2 dekking behoeft. 35. Dclxg5t Lf7g6 Niet 35Kh8 wegens 36. Dd8:, Dc2: 37. Df8:t en mat. 36. Tc2c7t Kg7g8 De witte toren heeft zich met schaak aan de bedreiging van Da4 onttrokken, maar nu staat Tdl aangevallen. Het schijnt alsof zwart gelijk krijgt. Merken we nog op, dat 36Td7 zoowel op 37. Pc3 als op 37 b3 faalt en dat 36Kh8 37. Df6t, Kg8 hetzelfde slot mogelijy maakt, dat ook in de partij plaats vindt. 37. Dg5xg6th7xg6 38. Pe4—f6t Kg8h8 39. Tc7h7 mat. Aljechin heeft in deze combinatie het meest gewaardeerd, dat de eigenlijke pointe (37. Dg5xg6t) pas op het slot kwam. Deze soort van combinaties zijn zeer moeilijk te berekenen, omdat het de juiste beoordeeiing van een stelling, vereischt, die nog in een ver verschiet ligt. Verder is van beteekenis, dat ook de positioneele zijde van deze combinatie goed verzorgd is, waardoor een harmonisch geheel ontstond, een toekomstig wereldkam pioen waardig! In Bussum speelt 't Gooi tegen H.H.IJ.C., een wedstrijd, die de twee punten wel bij de thuisclub zal brengen. Amsterdam is vrij. In de Overgangsklasse gaat B.D.H.C. II in Wassenaar een nederlaag tegen Kieviten te gemoet. B.H.V. zal wel van 't Gooi II winnen, en zou Leiden kans zien, tegen Amsterdam II het eerste puntje te bemachtigen? In 2A trekken de Rood Wit-reserves naar H.H.IJ.C. II, welke wedstrijd aan de gasten wellicht een kans biedt op het eerste puntje. onder leiding van B. Dukel. Oplossing van vraagstuk no. 5. Zwart: 3, 5, 7, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20, 26, 35, 36. Wit: 23, 24, 28, 29, 30, 32, 34, 37, 38, 41, 42, 45. 46, 50. Wit wint door 3731 26x48 3025 19x39 45—40 36x47 of 35x44 38—33 46—41 47x36 3227 en Wit wint De slag van 25x1 wordt hier zeer fraai in gevlochten. De stand van den wedstrijd is thans: J. de Vlugt 5 p.; G. Zonnveld 5 p.; P. J. v. Buuren 5 p.; J. v. Stralen 5 p.; J. Korte 5 p.; A. Langbroek 5 p.; C. Apaam 5 p.; F. Dukel 5 p.; Th. Kloes 5 p.; J. Brand 3 p.; S. D. Hoog- vorst 3 p.; R. Binkhorst 3 p.; J. Srnit 3 p.; H. Laros 3 p.; G. Postma 3 p.; P. J. Kok 3 p.; K. de Jong 3 p.; A. Schenk 3 p.; P. Bakker 1 p. CORRESPONDENTIE. G. Zon te Heemskerk. U hebt ongelijk. Het eindspel, in de rubriek aangegeven, is verloren. Stand na 36x38 luidt: Wit dam op 5, twee schijven op 48, 29. Zwart 3 schijven op 17, 27, 38. De finesse met 510 is u ontgaan. Zwart staat plotseling verloren. Op 2731 4842 en 10—15. Op 17—21 10—4 27—32 48—42 en 10—15. P. B. te IJmuiden. Wij hebben vraagstuk no. 5 uit een Belgisch dagblad. De naam van den auteur is ons onbekend. Th. KL te Heemskerk. De fout ligt bij ons. U hebt 5 punten. Van onzen medewerker den heer G. Zon neveld te Heemskerk mochten wij weer een serie fraaie vraagstukken ontvangen. Gaarne geven wij aan één daarvan een plaatsje in onze rubriek als vraagstuk no. 6 voor onze oplosserswedstrijd. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Als de regen Zondag geen spelbreker wordt, ontvangt B.D.H.C. bezoek van H.D.M., op het oogenblik haar gevaarlijkste concurrente voor de bovenste plaats. Een overwinning op deze tegenstandster zou aan de thuisclub dus bijzonder welkom zijn; wij achten haar daartoe wel in staat; omdat H.D.M. de vo rige week zwak speelde en slechts door uit stekend keepen van mej. L. Molhuyzen op eigen terrein met 21 van Rood Wit kon winnen. Maar B.D.H.C. zal er goed aan doen, de Haagsche club niet te onderschatten. Rood Wit trekt weer naar Den Haag, dit maal naar H.O.C. Ondanks het goede spel van de vorige week. vreezen wij toch voor een derde achtereenvolgende nederlaag voor de Heemsteedsche dames, vooral nu H.O.C. door een 61 zege op 't Gooi het noodige zelfver trouwen heeft gekregen. Het kan een span nende partij worden, maar de corners van H.O.C. vormen een doorloopend gevaar voor elke tegenstandster. (Tegen 't Gooi ontston den er niet minder dan 4 doelpunten uit). Zwart: 3, 4, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 19, 20, 21, 25, 27, 30, 35, 38, Wit: 18, 23, 28, 29, 32, 34, 36. 37, 39, 41, 43, 44, 45, 47, 49, 50. Wit speelt en wint PROBLEMEN. Van den heer A. Schenk mochten wij twee vraagstukken plaatsen. De heer Schenk treedt met deze twee problemen voor het eerst voor het voetlicht en debuteert niet onaardig. No. I.: Zwart: 7, 8, 9, 14, 15, 16, 19, 20, 23, 28, 29. Wit: 27, 30, 37, 38, 39, 40, 41, 43, 48, 50. No. II: Zwart: 9, 10, 12, 13, 14, 16, 18, 20, 22 ,27. Wit: 25, 26, 37, 38, 39, 40, 44, 47, 48. EEN EINDSPEL VAN RAICHENBACH! Door bemiddeling van den Hollandschen meester Herrn. de Jong, die te Parijs woont, mochten we speciaal voor onze rubriek een schitterend eindspel ontvangen. Dit eind spel is uit een partij van den wereldkampioen, die door hem werd gewonnen. V/v, Zwart 4 schijven op 22, 23, 24, 34. Wit 1 dam op 3 en 3 schijven op 33, 35, 45. Raichenbach forceerde als volgt de winst: 1. 35—30 34x25 gedw. Op 24x35 is het spel met 325 verloren. 2. 3—12 22—28 gedw. Op 23—28 volgt 12—8 3. 12x15 28x39 4. 15—38 Hoewel dit eindspelmotief bekend is, ver dient het toch bewondering, hoe de wereld kampioen dit hierin weet te ontdekken. 25—30 Op 39—44 volgt 45—40 44—35 38x29. 5. 38—16 Laat Zwart weer één zet over op 3944 45—40 en 16—7. Op 30—34 16—49. Op 30—35? 6. 16—38 39—44 7. 38—33 44—50 en wint met 336. Een fraai eindspel. Tevens vraagt onderstaand probleem van den Franschman onze aandacht. Zwart: 4, 7, 12, 13, 18, 21, 23, 24, 28, 35 Wit: 20, 29, 32, 34, 37, 38, 39, 43, 45, 48. Er wordt gewonnen door: 4540 35x31 43—38 24x42 48x19 23x25 32x1. De meerslag-regeling werkt hier wel perfect. Tot slot een fraai eindspel uit de onder linge competitie D. C. IJ. Zwart: 30, 34. Wit: 27, 28, 33, 49. Wit wint als volgt: Wit 49—44 30—35 op (34—39 28—22 4440) 28—22 3440 op (3439 4440 40—34). 44—39 40—45 27—21 34—40 2117 4550 en wint met 32—28. Oplossingen en correspondentie binnen 5 dagen te zenden aan het bureau van dit blad of Van Wassenaerstraat 23, Umuiden-Oost,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 9