Weekeinde met veel ongelukken. GELD EN LIEFDE Olympisch wandelen. BEVERWIJK De jubileumwedstrijden van D. O. K. HEEMSKERK MAANDAG 9 NOV. 1936 CASTRICUM Hei verkeer. Enkele aan onvoorzichtigheid te wijten. P. J. Schmidt door de R.S.A.P. geroyeerd. FEUILLETON Tabak verbetert twee records. In Hotel „Oud Meerenstein" zijn Zondag de wedstrijden in worstelen en gewichtheffen, die de krachtsportvereeniging D.O.K. heeft ge organiseerd ter gelegenheid van haar twintig jarig bestaan, voortgezet. Voor de jubileerende vereeniging is deze laatste wedstrijddag bijzonder succesvol ge weest. Zij behaalde een eersten-, een tweeden- en en derden prijs, benevens den prijs voor het hoogste aantal punten. Bovendien verbeterde de heer C. G. Tabak, lid van D.O.K.in de rubriek gewichtheffen midden A-gewicht, het Nederlandsch record trekken, dat op naam stond van D. Scheffer, H.K.V. Haarlem, met 0.6 K.G. en het record stooten, houder J. Steenstra, Wilhelmina Garde, Rotterdam, met IV2 K.G. Tabak ont ving ook den prijs voor den besten stijl. De prijs voor de beste prestatie kwam in het bezit van den heer C. Kerkhoff uit Breda. De heeren A. J. Burger, K. Hoedeman en J. Speijer hadden zitting in de jury voor het ge wichtheffen. De jury voor het worstelen werd gevormd door de heeren J. v. d. Berg. H. Dekker, F. Eckhart, Hamminga en F. Nieman. De heer H. Groeneveld fungeerde als kamp rechter. De heer K. Hoedeman was als kamp rechter aanwezig. De uitslagen waren: Gewichtheffen eerste afdeeling: Extra Veder; I. P. Vendelo, Hercules, Dordrecht, 65, 65 en 92V2, totaal 22214 punten. Vedergewicht: 1. P. ten Wolde, Sandow, Zaandam, 67y2, 75 en 100, totaal 242y2 punten. 2. J. C. v. d. Linden, Hercules, Den Haag 67y2, 67% en 90, totaal 225 punten. Lichtgewicht: 1. C. Kerkhoff, Breda 82y2, 95 en 125, totaal 302y2 punten. 2. P. W. Caffa, Hercules, Den Haag, 90, 90 en 117y2, totaal 297y2 punten. Midden A-gewicht: 1. C. G. Tabak, D.O.K., Beverwijk, 82y2, 102y2 en 125, totaal 310 pun ten. (Nieuwe Nederlandsche records twee handig trekken en stooten.) 2. J. Boterbloem, H.K.V., Haarlem, 85, 98y2 en 125, totaal 307V2 punten. Midden B-gewicht: 1. H. Ommerling, Breda. 95, 97y2 en 132%, totaal 325 punten. Zwaargewicht: 1. C. Vessies, D.O.K., Bever wijk, 90, 95 en 125, totaal 310 punten. 2. P. Jensen, Hercules, Amsterdam, 82 Vz, 90 en 120, totaal 297y2 punten. Worstelen, eerste afdeeling. Midden A-gewicht; 1. A. v. d. Werf, Wilhel mina Garde, Rotterdam, 2 straf pun ten; 2. J. Eilenbrecht, D.O.K., Amsterdam, 4 strafpun- ten, 3. Kok, S.S.S., Alkmaar, 3 strafpunten. Midden B-gewicht: 1. H. Beekman, S.S.S., Amsterdam, 4 strafpunten. 2. A. Portengen, Sandow, Zaandam, 5 strafpunten, 3. C. Duin, D.O.K., Beverwijk, 7 strafpunten. Zwaargewicht: 1. D. Korver, Sandow, Zaan dam, 0 strafpunten, 2. G. van Soest, D.O.K., Beverwijk. 3 strafpunten, 3. A. Oostindie, K.D.O., Amsterdam, 6 strafpunten. H. Groeneveld, D.O.K., Beverwijk verwierf den prijs voor de snelste touché in de eerste afdeeling. Hij toucheerde namelijk zijn tegen stander in 27 seconden. CURSUS VAN DE JONGEREN VREDES ACTIE. Dinsdagavond wordt in Café „De Groenten- beurs" aan de Meerstraat de eerste lezing ge houden van den cursus „Vredeskrachten", georganiseerd door de Jongeren Vredes Actie De heer J. van der Plas spreekt over „Vredes krachten in het Christendom". DE NOVEMBER-ACTIE VAN HET C.N.V. Het bestuur van den Christelijken Be sturenbond verzoekt ons opneming van het volgende: De Christelijke Vakbeweging zooals zij zich met haar 22 bonden en bijna honderd tienduizend leden concentreert in het Chris telijk Nationaal Vakverbond, maakt zich op voor de November-propaganda. Zij heeft reeds vele malen in de Novem- bermaand deze actie gevoerd, waardoor de leden versterkt werden in den strijd om het recht en duizenden arbeiders, bedienden en ambtenaren tot de overtuiging werden ge bracht, dat zij zich niet neutraal, socialis tisch of communistisch, maar christelijk dienden te organiseeren. Er is thans alle aanleiding de November- actie met verdubbelde kracht te voeren. Eenerzijds zijn daar de andere richtingen in de vakbeweging, die uit een ander beginsel leven, die opdringen. Anderzijds komen de groepen op die de arbeiders weer tot onmon dige kinderen willen maken. Bovendien, en dat is de voornaamste reden der actie, de nood der werkenden en niet- werkenden is groot. Wij weten niet hoe de economische ontwikkeling van ons volks leven zal zijn, waarom het noodig is de macht tot recht te vergrooten en te ver sterken. In meer dan tweehonderd plaatsen houdt de Christelijke Vakbeweging groote verga deringen, ter bespreking van twee onderwer pen nl. „De nood van dezen tijd" en „De eisch van ons beginsel". Ook in onze gemeente vindt zulk een pro- paganda-vergadering plaats, waar een twee tal voormannen uit het C.N.V over deze on derwerpen zullen spreken. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat od Dinsdav 10 November. DE ST.-NÏCOLAASRECLAME VAN DE MIDDENSTANDSCENTRALE. De plaatselijke middenstandscentrale heeft besloten tijdens de reclamecampagne in den St.-Nicolaastijd het publiek in de gelegen heid te stellen het ballerospel te beoefenen, dat vorig jaar zooveel succes heeft gehad. Men zal tegen inlevering van tien bonnen het spel in het „ballero-huis" kunnen spe.len. De geldprijzen zijn voor iederen dag als volgt vastgesteld: 1ste prijs f 20, 2de prijs f 15, 3de prijs f 10, 4de prijs f 7,50, 5de prijs f 5 en vijf prijzen van f 2,50. Gelegenheid tot het spelen van het ballero spel zal worden geboden op Maandag 30 No vember, Dinsdag 1, Woensdag 2, Donderdag 3 Vrijdag 4 en Maandag 7 December. De winkelweek van de centrale duurt van Zaterdag 21 November tot en met Zaterdag 5 December. HET WINTERPROGRAMMA VAN DEN A.N.G.O.B. De plaatselijke afdeeling van den Algemee- nen Nederlandschen Geheelonthoudersbond zal op Vrijdag 20 November in het lokaal aan den Arendsweg een vergadering houden ter bespreking en vaststelling van het winter- programma. Tevens komt dien avond aan de orde het verslag van de Noordhollandsche Propagandacommissie. DE KOOPLIEDEN EN DE SANEERING. De Federatie van Marktkooplieden zal Dinsdagmiddag in Hotel „Oud Meerenstein" een openbare vergadering houden, waarin de heeren T. Reidsma en J. G. van Kessel, leden van de hoofdbesturen van den Algemeenen en van den R.K. Bond van Kleinhandelaren zullen spreken over de saneering in den groentenhandel. WIJDINGSAVOND NED. HERV. GEMEENTE. Woensdagavond wordt in de Ned. Herv. kerk een wijdingsavond gehouden. Spreker is Ds. I. Voorsteegh uit Den Haag over Sim- son. Het Ned Herv. Zangkoor zal den avond met eenige liederen opluisteren. VERSTREKKING VAN WARME MAALTIJDEN. Donderdag a.s. zal weer een begin worden gemaakt met de verstrekking van warm voedsel aan schoolkinderen, die daarvoor in aanmerking komen. De maaltijden worden bereid in de keu kens van de Beverwijksche Conservenfabriek N.V. VOOR DE ST. NICOLAASFEESTEN. B. en W. hebben aan het bestuur van de plaatselijke afdeeling van den Ned. R.-K. Volksbond en aan de commissie voor het St. Nicolaasfeest in de R.-K. Fröbelschool toe stemming verleend tot het houden van een geldinzameling voor de te houden St. Nico- laas-feesten. VERGADERING VAN DEN WERKMANS BOND. De plaatselijke afdeeling van den Christe lijken Nationalen Werkmansbond houdt op Donderdag 12 November in het Vereenigings gebouw van de Ned. Herv gemeente aan de Oosterwijkstraat een vergadering. Ds. C. M. Krijger spreekt over „Augustinus". CONCERT VAN DE MANDOLINECLUB „ORPIIEUS". De Christelijke Mandolineclub „Orpheus", dirigent de heer Van der Kamp, zal op Don derdag 26 November een concert geven in het Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijk straat. De heeren H. Oostewaal, klarinet en G. de Boer, orgel, zullen aan dezen concertavond hun medewerking verleenen. R.-K. V. V. „A. D. O." Uitslagen van Zondag 8 November: A.D.O. 2A.F.C. 2 uitgesteld. A.D.O. 3S.V.A. 2 1—2 W.S.V. a—A.D.O. a (terrein afgekeurd). COLLECTE. Zondag 15 November zal in de R.-K. kerk de halfjaarlijksche collecte worden gehouden voor noodlijdende parochie's. TOONEELUITVOERING „VRIENDEN KRING". In de concertzaal van Gebr. Dam gaf de tooneelvereeniging „Vriendenkring" Zon dagavond een goed geslaagde uitvoering. Op gevoerd werd: „Vlammen", tooneelspel in 4 bedrijven van Jan Grosfeld. Het 3e en 4e bedrijf, hoewel uiterst moei lijk, werden zeer goed gespeeld. De hoofdrollen waren in zeer goede han den. Regisseur was de heer Groothuizen uit Alkmaar. De muziek tijdens de pauze en bij het bal waarmee de avond besloten werd, werd ver zorgd door de band van den heer Dijkman. Het was voor „Vriendenkring" een goedge slaagde avond. ST. JOSEPHSGEZELLENVEREENIGING. Bovengenoemde vereeniging houdt Maan dagavond een verplichte vergadering en Woensdagavond den aspirantencursus. Op 16 dezer zal de secretaris van het centraal ver band, de heer Sluyter komen spreken, ter wijl 3 December a.s. de centraal-praeses, de zeer eerwaarde heer H. Drost, zal komen spreken. (Een 27-jarige Duitscher is deze week uit Berlijn vertrokken om, te voet gaandeop tijd voor den aanvang der Olympische Spelen, in Tokio te zijn.) Straks als er, in veertig, vier jaar na Berlijn, Olympische Spelen in Tokio zijn, Dan zullen de toeschouwers, alom vandaan, Wel weder in drommen naar Tokio gaan. Al kost het aan tijd en aan geld ook een boel, Een offer lijkt nimmer te groot voor dit doel. Men reist dan per vliegtuig, per boot. en misschien, Zal men dan zelfs diensten van Zeppelins zien, Er zal weer gedrang zijn in naam van de sport, Die jaar in jaar uit maar belangrijker wordt. Dan worden weer tiende-seconden geteld En als wereldschokkende feiten vermeld, De kracht is een factor in menig geval, Maar sportroem berust toch op snelheid vooral. En zie, nu vertrok deze week uit Berlijn, Een man, die op tijd in Japan wilde zijn, Hij gaat het maar loopen, heel kalm en bedaard, Al heeft dat dan nog zooveel „voeten in. d' aard". Wanneer hij volhardt, lijkt zijn taak niet te zwaar Met vierduizend (ruim) kilometer per jaar. De sport zit dien man blijkbaar wel in het bloed, Hij volgt het Olympische spel op den voet En als het in Tokio weer is gedaan, Dan kan hij te voet weer naar Helsingfors gaan, Om daar na weer vier jaar aanwezig te zijn Voor 't zien van het volgend Olympisch festijn. Hier is dan de man, die de snelheid vereert, Wanneer zij door anderen wordt gepresteerd, Maar zelf gaat hij voetje voor voetje zijn gang En hij komt er ook wel, al duurt het wat lang Laat andren maar rennen, hij houdt van de rust, Een sportfilosoof, ook al zij 't onbewust. P. GASUS. K. J. C. Voor de groepen van de bans is thans een vaste regeling getroffen, wat voor de leden zeer gemakkelijk is. Hieroi.der volgen de avonden waarop de leden kunnen rekenen, dat alles een goed verloop zal hebben. Maandagavond in de oude school de groep van den heer Gallee. Woensdagavond in de oude school de groep van den heer J. Kos en in de nieuwe school de ban van heraut J. Bekker en in de oude school de ban van heraut P. Visser. Vrijdagavond in de oude school de groep van den heer J. Tromp en van de ban van heraut N. Visser en in de nieuwe school de ban van heraut van N. v. d. Son. Zaterdag avond in de nieuwe school de ban van he raut Theo Bruin en in de oude school de ban van heraut B. Blankendaal. KRUISVAARDERS. Zondag 15 dezer zal de Baljuw van Castri- cum een demonstratie komen geven waarbij alle kruisvaarders worden verwacht. Niet- leden hebben hierbij geen toegang. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Elisabeth Maria, dochter van P. G. Kuys en M. Bleeker; Andreas, zoon van P. Groot en J. Liefting. Overleden: D. Sprokholt, 46 jaar; J. v. Schik, 72 jaar. Getrouwd: F. Turkstra en M. Bron; N. F. Keunen en Chr. Staalenburg. LOOP DER BEVOLKING. Vertrokken: Wed. De GrootKoch naar Amsterdam; J. Frantsen naar Uitgeest; M. Borkes naar Amsterdam; F. Vos naar Brand wijk;; M. W. Blauw naar Harenkarspel; H. J. Visser naar Zandvoort, A. M. Tusenius naar Amsterdam; P. M. Teil naar. Den Haag; C. de Pijper naar Abcoude; A. M. Kehl naar Heemstede; P. M. Kehl, naar Heiloo; H. S. Esser naar Zandvoort; J. A. C. Sam naar Am sterdam; C. Th. Pieper naar Alkmaar; M. J. Arends naar Amsterdam; J. Brand naar Am sterdam; J. Lange naar Beemster; P. S. Hen- neberg naar Alkmaar; P. Roelstra en J. H. de Graaf naar Amsterdam. A. T. V. DE TOORTS. De Toorts opent haar speelseizoen met het tooneelstuk Schakels van Herman Heijer- mans Jr. op Zondag a.s. in „De rustende Ja ger". NEERLANDS BRUIDSGESCHENK. Het voorloopig comité dat zich heeft ge vormd belast zich met het inzamelen van gelden ten bate van het Nat. Huwelijksge schenk. In de komende week zullen de meisjes met gesloten busjes komen collecteeren. V.V.V.-VERLOTING. Het bestuur der V.V.V. doet nogmaals een beroep op de andere vereenigingen te Cas- tricum om hulp bij den verkoop van loten. De geheele voorraad is nog niet uitverkocht en de toestand der financiën van de vereeni ging maken het noodzakelijk, dat de verlo ting slaagt. De lijst, welke de verkeersongeluk ken van het voorbije weekeinde be vat, is deze keer weer heel lang. Helaas hebben verschillende menschen hun leven op den weg gelaten, ter wijl het aantal gewonden groot is. En ook nu zijn wederom enkele onge vallen gebeurd door onvoorzichtigheid welke zwaar werd gestraft. Zondagmorgen te ongeveer half twaalf is nabij de Duivendrechtsche brug te Duiven- drecht een auto. bestuurd door den heer A. S. uit Leiden komende, uit de richting Amster dam in botsing gekomen met een auto, be stuurd door den heer Huyten uit Heerlen, doordat eerstgenoemde wagen de auto van den heer H. niet tijdig genoeg opmerkte. De Limburgsche wagen werd ernstig bescha digd, terwijl de inzittenden, de schoonmoeder en schoonzuster van den heer H. zoo ernstig gewond werden dat zij per ziekenauto van den G.G.D. naar het O.L. Vrouwegasthuis te Am sterdam moesten worden vervoerd. De schoonmoeder van den heer H. heeft een bekkenfractuur en inwendige kneuzin gen opgeloopen, terwijl zijn schoonzuster een wervelfractuur heeft opgeloopen. De schoon moeder is later in het ziekenhuis te Amster dam overleden. Jongen slachtoffer van onvoorzichtigen automobilist. De 14-jarige jongen W. van Alphen, gewoond hebbende aan de Hillevliet te Rotterdam, is Zondagnamiddag op den Groene Hilledijk ter hoogte van het Sandelingplein te Rotterdam, aangereden door een personenauto, bestuurd door den 24-jarige W. K. G. van den B. te Rotterdam, waarbij de jongen zoo zwaar werd gewond, dat hij tijdens overbrenging naar het ziekenhuis, overleed aan de opgeloopen ver wondingen. De oorzaak van het ongeluk moet gezocht worden in de omstandigheid dat de automo- milist geen voorrang verleende aan het van rechts komende verkeer en nog juist langs een auto, die de straat wilde oversteken, trachtte heen te glippen. Gevaarlijk spel met den dood bekocht. Zaterdagmiddag is de 13-jarige Sierd de Vries, wonende te Heerenveen, van een met basalt geladen vrachtauto gesprongen. De jongen kwam onder de wielen terecht en werd vrijwel op slag gedood. Van duozit gevallen. Zaterdagmiddag had de heer M. uit Lochem het ongeluk van een met groote snelheid rijdende motorfiets te vallen. Hij heeft ver moedelijk, terwijl hij op de duozit zat, zijn steunpunt voor de voeten verloren. Zwaar gewond, met een schedelbreuk en een wonde in de zijde, bleef hij na zijn val op den weg liggen. Zondagmorgen is het slachttoffer in het ziekenhuis te Deventer overleden. Auto over den kop Zaterdagmiddag te ongeveer vier uur is de autobestuurder J. S. uit Haarlem op den rijksweg tusschen Muiden en Naarden bij een poging om vóór een naderenden tegenligger een vrachtauto te passeeren, door een wind vlaag tegen deze vrachtauto gedrukt. De chauffeur van de vrachtauto, J. H. uit Hil versum, raakte daardoor de macht over zijn stuur kwijt en kwam met zijn voertuig in een sloot terecht. Zelf bleef hij ongedeerd, doch C. R. uit Hilversum, die naast hem had ge zeten, liep een ernstige hoofdwonde op. De auto van den heer S. sloeg over den kop en kwam met de wielen naar boven te liggen. De heer S., zijn vrouw en drie zoons werden door glasscherven gewond. Zij zijn in de Ma- jellastichting te Bussum verbonden, waar mevrouw S. en C. R. ter observatie zijn ach tergebleven. De auto van S. werd geheel ver nield, terwijl de vrachtauto zwaar werd be schadigd. Vrouw gedood. Zaterdagavond is te Doetinchem de we duwe Blumink, een vrouw van ongeveer zes tig jaren, door een personenauto in de Ham burgerstraat overreden. In bedenkelijken toestand werd de vrouw naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij kort na aankomst is over leden. Vijf gewonden. Zondagmiddag omstreeks drie uur is onder de gemeente Moergestel, op den Oirschot- scheweg in een der vele bochten ter hoogte van den heikant een auto, bestuurd door Ir. Tromp uit Eindhoven, in botsing gekomen met een uit de richting Oirschot komende auto, welke bestuurd werd door den heer van Ierland, eveneens uit Eindhoven. Eerstgenoemde wagen werd in de flank aangereden en vloog vervolgens tegen een boom. Mevr. W. uit Breda, die naast den bestuurder zat, werd op den weg geslingerd en met een ernstige hoofdwonde oovenomen. Mevr. Tromp kreeg eveneens ernstig letsel aan het hoofd. De drie inzittenden van den anderen wagen kregen alleen kleine snijwon- den. Mevr. W. die er het ergst aan toe was, is door een toevallig passeerenden dokter naar het ziekenhuis te Eindhoven vervoerd, terwijl mevr Tromp door een anderen geneesheer naar het St. Elisabeth ziekenhuis te Eindho ven werd gebracht. Bij onderzoek bleek, dat zij een ernstige schedelbreuk had bekomen. De oorzaak van het ongeluk moet worden toegeschreven aan het feit, dat de auto van den heer van Ierland tengevolge van de he vige windvlagen aan het slingeren was ge raakt. Motorrijder leelijk terechtgekomen. Op den Baarsjesweg te Amsterdam is Za terdagmiddag een 34-jarige motorrijder ten gevolge van de gladheid van den weg ge slipt. De man kwam zoo ernstig te vallen, dat hij een schedelbasisfractuur opliep. Ernstige aanrijdingen in den Haag Zaterdagavond tegen 8 uur werd de 18-ja- rige M. Z. wonende in de Elspeetstraat, te 's Gravenhage, op de Dierenschelaan aldaar door een tram aangereden, waarbij hem een groote teen werd afgeklemd, terwijl hij ver schillende andere verwondingen opliep. Voorts werd om kwart voor negen op den Stationsweg de 21-jarige L. E. uit Rijswijk door een auto aangereden, tengevolge waar van hij een been brak en een hersenschudding kreeg. Hij legt zijn mandaten neer. Zaterdag en Zondag heeft de Revolutionair- Socialistische Arbeiders Partij (R.S.A.P.) een congres gehouden in het Cornelis Broerehuis te Rotterdam. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer H. Sneevliet, waarin hij de politieke situatie belichtte en de positie der partij, be sloot het congres het beroep van den heer P. J. Schmidt en mevr. mr. Chr. de Ruyterde Zeeuw tegen het door het partij-bestuur uit gesproken royement in behandeling te nemen. Nadat de genoemde personen hun standpunt ter kennis van het congres hadden gebracht, werd een orde-voorstel-Rotterdam met alge- meene stemmen aanvaard om zonder verdere discussie over het royement te beslissen. Het congres besloot daarna met ruim 1800 tegen 7 stemmen de uitgesproken royementen goed te keuren. De heer Schmidt verklaarde zijn mandaten in den gemeenteraad van Amsterdam en de provinciale staten van Noord-Holland te zul len neerleggen. De Zondag gehouden zitting keurde het be leid van het partijbestuur goed, dat daarna werd herkozen. Mededeelingen werden gedaan over de inter nationale verbindingen. Met de Spaansche P.O.U.M. worden nauwe betrekkingen onder houden. Aangenomen werd een resolutie, waarin het initiatief van de P.O.U.M., om in een te Barcelona te houden conferentie de voorbereiding ter hand te nemen eener nieuwe internationale, werd toegejuicht. Het verkiezingsprogram en de candidaten- lijst voor de Kamerverkiezingen met als lijst aanvoerder het Tweede Kamerlid H. Sneevliet, werden tenslotte nog vastgesteld. HARRY VAN OSS EN FELIX DE NOBEL NAAR LONDEN. Ter gelegenheid van de feestelijke viering van het zilveren jubileum van The English Folkdance and Song Society te Londen zijn Harry van Oss en Felix de Nobel uitgenoodigd een volksliederenrecital te geven. Het concert zal plaats vinden in het Cecil Sharp House. Uitgevoerd worden o.a. Neder landsche, Engelsche, Jiddische, Duitsche en enkele Kroatische en Servische volksliederen, alle in de bewerking van Felix de Nobel. HET NATIONAAL HUWELIJKSGESCHENK. Een onderdeel van het jacht zal worden geschonken door beoefe naren van de watersport. De Koninklijke verbonden Nederlandsche watersport vereenigingen, de Koninklijke Ne derlandsche Motorboot Club, de Nederland sche Roeibond, de Noord Nederlandsche Wa tersport Bond en de Nederlandsche Kano Bond hebben een oproep gericht tot alle wa tersportbeoefenaren om gelden bijeen te bren gen ten einde een onderdeel van het jacht, dat aan Prinses Juliana en Prins Bernhard zal worden geschonken, te kunnen geven. SHELL-TANKER TE WATER GELATEN. Zaterdagmiddag is van de helling van de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam het voor de Koninklijke Shell gebouwde motortank schip ..Marisa" te water gelaten. 22) Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden.) Lord Cecil had met ontzetting gezien dat haar paard schichtig geworden en op hol ge slagen was. Hij wist dat de weg naar den afgrond s en dat zij onvermijdelijk in de Hudson moest storten. Haar nagalop- peeren zou vergeefs geweest zijn, daar hij haar niet kon inhalen. Een oogenblik slechts had Ij overlegd, toen had hij zich de auto hrrinnerd en na deze te hebben aangezet, was hij haar nagereden. Op het laatste oogen blik was hij haar voorgekomen en had den weg gekruist en op deze wijze de botsing veroorzaakt die haar het leven had gered. Lord Cecil trok zijn revolver en verloste met één schot het paard, dat zijn beide voorpoten had gebroken, uit zijn lijden. Ook de onbekende auto was ernstig be schadigd, mar toch nog te gebruiken en terwijl Franzi zachtjes schreide reden zij naar de hoogte van het plateau terug. Te paard wachtte James daar reeds. Hij had de angst kreten van zijn meesteres gehoord en een ongeluk vreezend, was hij hen nagereden. Franzi wilde in geen geval meer verder rijden met de auto, waarvan de eigenaar nog altijd niet was komen opdagen. „Wij gaan naar beneden, naar de uitspan ning en zullen daar wel een wagen vinden om naar huis te rijden en den eigenaar van de auto zoeken, om hem onze verontschul diging en een behoorlijke schadevergoeding te bieden". Zoo geschiedde het »r weldra werd de uit spanning berel1'4- De kastelein stelde hun zijn Ford ter be schikking, maar van de onbeheerde auto en baar eigenaar wist hij niets af. „Twee heeren, die hier vreemd schenen te zijn, zijn een uur voordat u kwam aanrijden naar boven gereden. Zij zullen waarschijnli.it zijn gaan jagen op de wilde konijnen, waar van het bosch wemelt. Ik zal alles in orde maken en zoodra zij terugkomen hun uw adres opgeven". In den kleinen Fordwagen, die door den kastelein, bestuurd werd James reed op zijn paap'! en leidde het andere bij den teuge1 - stiet I anzi plotseling een kreet uit. „Mijn pirels!" Het postbare parelsnoer hing niet meer om haar hals en was dus zeker bij den woesten rit gebroken en verloren gegaan. Lord Cecil schrok zichtbaar. ,Wij moeten dadelijk teruggaan en de: weg afzoeken. Deze parels hebben een fabel achtige waarde, geen enkele daarvan mag verloren gaan!" Franzi, ofschoon de waarde der parels ken nende, protesteerde en verklaarde dat zij te moe en te uitgeput was. Zij wenschte maar één ding, n.l. zoo spoedig mogelijk weer thuis te zijn! Ten slotte werd James opgedragen terug te rijden en den weg nauwkeurig af te zoeken. Het leek Franzi, dat de oogen van James zonderling schitterden en dat er een lachje op zijn hard, strak en weinig mnemend gelaat kwam. Het was bijna middag, toen de Lord het pa !eis aan Riverside Drive bereikte. De herber gier werd betaald en nogmaals werd hem verzocht navraag te doen naar de eigenaars van de beschadigde auto. Lord Cecil nam af scheid met een hartelijken handdiuk. Franzi vertelde Dora opgewonden en in één adem het zeldzame avontuur, het red**-- "an haar 'even door Lord Cecil en het verlies van de kostbare parels en ging volkomen uitgepui naar bed, om tot aan he* ~~uper te slapen Toen zij aan tafel kwam, was Garrick reeds op de hoogte van al het gebeurde maar merkwaardigerwijze was James niet thuis. Hij was 's middags met de paarden teruggekomen, had Dora medegedeeld dat hij de parels niet gevonden had en was toen weer weggegaan. Garrick hoorde met een stalen gezicb de verhalen van zijn vrouw en Dora aan en zei daarna op bewogen toon: „De hoofdzaak is dat jou, mijn liefste, geen ongeluk is overkomen. Parels kunnen vervangen worden, maar verbrijzelde lede maten niet". Henry, je mag Lord Cecil wel dankbaar zijn. Hij heeft zijn leven gewaagd, om het mijne te redden". Henry zag zijn vrouw met een onderzoe kenden blik aan, knikte en antwoordde kort af: „Natuurlijk! Hij heeft in alle opzichten blijk gegeven tegenwoordigheid van geest te bezitten. Ik zal hem bedanken. Maar dat heeft nog even tijd, je moet eerst geheel hersteld zijn" Een eigenaardige ongerustheid overviel Franzi. Wat beteekende die koele bedaard heid van haar echtgenoot? Er hing iets in de lucht, onzekerheid spanning. Dadelijk na het souper werd James aan gediend. Franzi schrok. „Misschien heeft hij de parels toch nog ge vonden". Garrick maakte een afwijzend gebaar: „Ik wil hem eerst alleen spreken". Franzi ging met Dora in den rooksalr im daar Henry te wachten. „Dora ik ben bang als een schoolkind dat vrees heeft voor straf. Wat wil Henry van James? Waarom mag ik er niet bii zijn?" „Je bent opgewonden liefste, doordat je zenuwen geschokt zijn. Een schoolkind heeft alleen vrees wanneer het iets verkeerds heeft gedaan, jij hebt echter niets verkeerds ge daan!" Henry kwam binnen. Hij was een beetje bleek en er lag een eigenaardige glimlach op zijn gelaat. Tactvol ging Dora den salon uit, om het echtpaar alleen te laten. „Wel, heeft James het parelsnoer gevon den?" „Ja Frances, hij heeft het gevonden. Het was onbeschadigd in het bezit van Lord Cecil Douglas". Franzi staarde he: met haar groote ver baasde oogen aan. „Ik moet je iets bekennen, Frances. Ik heb dezen pas aangekomen Engelschman van stonde af aan gewantrouwd en het maakte mij ongerust, dat je zoo dikwijls met hem al leen was. Toen jullie begonnen wandelritten te maken, heb ik James aangenomen, die geen rijknecht van beroep is. maar een detec tive van Pinkerton. Hoe doeltreffend deze voorzorg geweest is. blijkt uit d° gebeurtenis sen van vandaag. De wandelrit langs de Hudson, het acv'van j„me=. de zon derling onbeheerde auto, 't sch;"bti" n* ->n van je paard, veroorzaakt °-»r. den zadelriem gestoken naald, het redden van je leven, het verhezen van je parels dat alles is niets anders dan een geniaal be dachte en nauwkeurig voorbereide aanslag geweest. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5