HET NIEUWE AVONDBLAD Laatste bedrijf van het Zinker-drama. 22e JAARGANG No. 9 t m. k a WOENSDAG 11 NOV. 1936 Raad Velsen De Raad leent 4i ton en voert het capitulantenstelsel i Rooswijk krijgt leiding water Mr. J. J. P. Tonino geïnstalleerd. in. Ernstige brand in de Meervlietstraat. Nutsavond. De haringvisscherij in het Kanaal. Loop der bevolking in October. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 11.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 V«rschijnt dagelijks, behalve op Zou- en Feestdagen. advertentkn: i—aregels t 0.75.isifce regelJ**®®* f Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. 15 ct. By abonnemen e angry ,k Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos' ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of auto busongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.- Bank te Schiedam. Gisteravond vergaderde de raad dezer ge meente onder voorzitterschap van burgemees ter Kwint. Afwezig was de heer J. v. d. Veer. Installatie nieuw raadslid. Begonnen wordt met de installatie van mr. J. J. P. Tonino, opvolger van den heer J. Zwanenburg, die in handen van den burge meester de vereischte eeden aflegt. De nieuw benoemde wordt met zijn benoeming door den burgemeester gelukgewenscht. Deze sprak er zijn vreugde over uit, dat een rechtsgeleerde zijn intrede in den raad doet. Voorloopige vaststellingen rekeningenl935. Voorloopig vastgesteld c.q. goedgekeurd worden de rekeningen over 1935 van het gas bedrijf, het Grondbedrijf, de Waterleiding, het bedrijf Openbare Werken, het bedrijf Reini- gings- en Ontsmettingsdienst, den Ophaal- en Stortingsdienst, den Woningdienst, de Burger lijke instellingen van Maatschappelijk Hulp betoon en de Gemeente. Financieele zaken. Na een korte besloten zitting' worden goed gekeurd de voorstellen tot het opnemen van kasgeld in 1937 tot een maximumbedrag van f 1,500.000, tot het aangaan van een rekening- courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's Gravenhage voor den gewonen dienst van f 896.000 en voor den kapitaaldienst van f 136.000 en tot het aangaan van een geldleening groot f 450.000. Opvallend is, dat bij laatstgenoemd raads besluit niet gepubliceerd is bij welke bank instelling en tegen welken rentevoet de leening van f450.000 gesloten wordt. Vrijstelling van extra-aflossing van voorschotten. B. en W. stellen den raad voor, hen te mach. tigen aan eenige hypotheeknemers verlaging van rente toe te staan en vrijstelling van aflos sing te verleenen, omdat deze door de huur- verlaging niet ten volle uit de exploitatie kun nen worden bestreden. De heer Vermeulen (A.R.) meent, dat de gemeente voorzichtig doet, geen rente uit handen te geven. Spreker is er voor, de ver laging van de rente voor één jaar toe te staan. De heer Stark (S.D.A.P.) juicht het voorstel van B. en W. toe. Hij meent, dat de gemeente hiermede op den goeden weg is. De heer Ten Broeke (C. H.) is tegen de door den heer Vermeulen voorgestelde beper king van één jaar. Zijn de hypotheken voor vijf of voor tien jaar gesloten, vraagt spreker? De heer J. P. N ij s s e n wethouder van Fi nanciën verdedigt het voorstel, dat er is ge komen uit den nood der tijden. De heer Nijssen heeft geen bezwaar tegen de door den heer Vermeulen voorgestelde wij ziging. Aldus geamendeerd wordt het voorstel aan genomen. De heer Vermeulen wil geacht worden, te hebben tegengestemd. Geldigverklaring van straf verordeningen. Het door B. en W. in verband met dit voorstel opgemaakte concept-besluit, dat bij de stuk ken is gevoegd en waarvan de inhoud ons der halve onbekend is, wordt goedgekeurd. Vaststelling capitulanten-verordening. Overeenkomstig het Capitulanten-regle- rnent 1935 is artikel 179 der Gemeentewet aan gevuld met een bepaling, volgens welke de Raad verplicht is, onder goedkeuring van Ge deputeerde Staten, de ambten en betrekkin gen in dienst der gemeente aan te wijzen welke, met uitsluiting van andere gegadigden slechts kunnen worden vervuld door militairen of gewezen militairen die ingevolge een wet telijke regeling aanspraak hebben op benoe ming tot ambtenaar in dienst van een der lichamen, genoemd in art. 3 en art. 4 der Pensioenwet 1922. In verband hiermede stellen B. en W. voor, een dergelijke verordening Capitulantenverordening vast te stellen. Namens de S. D. A. P. verklaarde de heer J. v. d. Kerkhoff zich tegen de verordening. Spreker verheft zijn stem niet tegen het voor stel van B. en W. het college kon niet an ders maar tegen het principe. Al weer worden de gemeentebesturen in hun vrijheid, thans in de vrijheid va,n het benoemen van personeel beknot. Spreker acht het systeem in strijd met de grondwet. De verordening, die zeker ook in onze gemeente niet met blijd schap in elkaar is gezet, is ons opgelegd. Spre ker wil met klem daartegen protesteeren. De heer Heeremans (R.K.) onderschrijft de woorden van den heer Kerkhoff. Spreker ziet er in een bevoordeeling van den militair, die gedurende bepaalden tijd in dienst is ge weest. De heer Vermeulen (A.R.) heeft met ver wondering naar den heer Kerkhoff geluisterd. De gemeente heeft in deze slechts uit te voe ren wat haar opgelegd is. Kan de gemeente zcih onttrekken aan de in voering van een dergelijke verordening? vraagt de heer Maas (R.K.). De voorzitter antwoordt ontkennend. Ook de voorzitter meent, dat de woorden van den heer Kerkhoff niet op hun plaats zijn. De bevordaringskansen van vast en los personeel en van arbeidscontracten worden door deze veirordening niet geschaad. Spreker meent, dat er geen ernstige bezwa ren tegen deze verordening zijn. De heer Heeremans weet wel dat er niets tegen te doen is, maar hij is er niet de .man voor om altijd alles maar te slikken wat hem voorgezet wordt. De heer Kerkhoff zegt, dat de heer Ver meulen zeilt om het feit, dat door spr. is vast gezet. Hij weet heel goed, dat niet elke Ne derlander voor elke betrekking benoembaar is. Spreker meent, dat hij ondanks dat het hier een goedgekeurde wet betreft, het recht van kritiek behoudt. Het voorstel wordt aangenomen. Wijziging raadsbesluit inzake uit wijkplaatsen langs den Miclden- duinerweg. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. en in verband met een opmerking van Gedepu teerde Staten over het ter goedkeuring aange boden raadsbesluit van 12 Mei 1936 inzake het in beheer en onderhoud nemen en aankoopen van uitwijkplaatsen langs den Middenduiner- weg te Santpoort keurt de raad goed dit raads besluit een kleine wijziging te doen ondergaan. Wijziging van een weggedeelte te Santpoort. In overeenstemming met het advies der commissie van bijstand in het beheer der openbare werken stellen B. en W. den Raad voor, aan J. L. Min te Driehuis ingevolge zijn verzoek toestemming te verleenen, tot wijzi ging van een gedeelte van de Patriciuslaan. Aldus wordt besloten. Drinkwater voor Rooswijk. B. en W. vragen den Raad een crediet van f 1250 voor aansluiting van de woningen op Rooswijk op de waterleiding en tot bet slaan van een Nortoupomp voor het stalvee, zulks in verband met het feit, dat de drinkwaterput ten aldaar geen of geen voldoende water be vatten als gevolg va.n 't graven van de havens voor het hoogovenbedrijf. Het crediet wordt toegestaan. Verpachting gedeelte zeestrand. B. en W. stellen den Raad voor, opnieuw te verpachten aan J. Alders een gedeelte zee strand zulks voor den tijd van drie jaar tegen een pachtsom van f 90 per jaar. Goedgekeurd. Overplaatsing van een onderwijzer. Tengevolge van de daling van het aantal leerlingen kan aan school D 1 met twee leer krachten worden volstaan en zou één leer kracht voor op wachtgeld stelling in aanmer king komen. De aangrenzende school D ech ter telt per 1 September 300 leerlingen en de Minister van Onderwijs heeft op het betref fende verzoek van B. en W. medegedeeld, dat met toepassing van het tweede lid van art. 56 der Lager Onderwijswet 1920 ten behoeve van school D te rekenen van 1 September 1936 af, de jaarwedde zal worden vergoed van den zesden onderwijzer van bijstand. In verband hiermede kan de onderwijzer B. Lavoo worden overgeplaatst van school D 1 naar school D. B. en W. stellen voor, al dus te besluiten. Het voorstel wordt goedgekeurd. Benoemingen. De heer J. J. P. Tonino wordt benoemd tot lid der commissie van bijstand voor de fi nanciën en voor economische zaken en van de commissie van voorbereiding van de plaat selijke strafwetgeving. Ingekomen stukken. Bij het verzoek van het bestuur der Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Sant poort om de benoodigde gelden beschikbaar te stellen voor uitbreiding van de school in de Frans Netscherlaan maakt de heer Mets (N.P.) bezwaar tegen de bepaling in het be stek, dat alleen mag worden ingeschreven door Protestantsche aannemers. Het geld is van de overheid en daarom mag deze beper king niet worden opgelegd. Ook acht hij het uittrekken van f 1100 voor architecten-hono rarium op een bedrag van f 9000 te hoog. De heer v. d. Kerkhoff is het met dezen spreker eens. De voorzitter ook. Er zal nota van ge nomen worden. De zinker-kwestie. In verband met de mededeeling van B. en W. dat bij de stukken is gevoegd het rapport van de directie voor de uitvoering van de re paratie en verbetering' van de zinkers voor gas en water door het Noordzeekanaal merkt de heer Vermeulen (a.-r.) op, dat het dossier nu degelijk opgeborgen is in een mooi kastje op het raadhuis. Er is een heeleboel, dat den raad nog' duister is. Sprekers per soonlijke indruk is, dat het materiaal, waar van de zinker is gemaakt ,,net-an" voldoende is; voor een werk als dit moet echter een overmaat van soliditeit geëischt worden. Voorts heeft hij den indruk gekregen, dat het leggen niet zoo geschied is als het be hoorde en dat de geruchten, die spoedig de ronde deden, allen grond hadden. Niet vol doende is rekening gehouden met de inkal- ving aan de Z.Z. van het Kanaal. Als hij het rapport goed heeft gelezen, heeft men span ningen aangetroffen, veel grooter dan toe laatbaar was. Hij "vreest, dat we nog wel iets met deze zinkers zullen beleven, ondanks de flexibele koppelingen. Hij betreurt het, dat er in verband met dit werk personen gehul digd zijn, terwijl daarvoor nog geen aanlei ding was. De heer Bosman (v.-d.) brengt hulde aan den aannemer van het herstellingswerk. Hij hoopt, dat de zaak nu voorgoed in orde is, evenals hij indertijd hoopte, dat de zinker dicht was. Van het rapport heeft spreker den indruk, dat het voornaamste is weggelaten. Het werk heeft f 25000 gekost, dat is bijna de helft van de kosten van den geheelen zinker. Het mag dus ook wel goed zijn. Verschillende sprekers voeren nog het woord, waaruit blijkt, dat, zoowel de heer Bosman als de heeren Sluiters en van H e y s t reeds bij de uitvoering van het werk huiverig waren. De heer Ten Broeke (C.H.) heeft uit het rapport niet kunnen opmaken, dat de zinker verkeerd gelegd is. De heer van Heyst: „Hij ligt als een harmonica". De heer ten Broeke voortgaande zegt, dat onze bodem vele moeilijkheden oplevert Er kan een veenlaag onder den zinker gele gen hebben, die geen voldoende weerstand voor het gewicht van den zinker bood. Er zijn fouten gemaakt, maar daaruit behoeft niet te worden afgeleid, dat de zinker verkeerd gelegd is. De heer Stark (S. D. A. P.) heeft in de conclusies van het rapport een zekere kritiek gelezen. Waarom heeft men direct geen flexibele verbinding aangebracht? Spreker erkent, dat het werk buitengewone moeilijk heden met zich meebracht. Hij is niet bij het leggen van den zinker geweest, maar hij heeft toch ook gehoord, dat er opmerkingen gemaakt zijn. Hebben de Heren wel goed ge- functionneerd? vraagt spreker. Anderen hebben gezegd, dat het materiaal niet goed was, maar spreker meent te hebben gelezen dat het wel goed was. In het rapport van de Hoogovens is gezegd dat het materiaal taai was. Het is moeilijk de juiste oorzaak vast te stellen en spreker meent, dat we het hierbij maar moeten laten Hebben B. en W. nog een onderzoek inge steld bij degenen, die meenden, dat de lieren niet gelijktijdig afliepen, vraagt de heer R o e 1 s e (S. D. A. P.) Spreker betreurt het, dat de wethouder, wien het aanging, bij het laten zakken van den zinker niet aanwezig is geweest. Het Hoogovenbedrijf heeft alleen de stuk ken onderzocht, waarin breuken zaten, dus de slechtste stukken, aldus de heer Slui ters (C. H.) De lieren hebben goed gefunc- tionneerd. Zij werden geregeld gecontroleerd door de ambtenaren. Daaraan heeft het niet gelegen. Het is onjuist, dat de zinker ligt als een harmonica. De heer van Heyst: „Het staat in het rapport." De heer Sluiters ontkent dit. Hij heeft ook het aanplempen gezien en hierdoor kan ook de zinker niet geknakt zijn. Hij heeft on danks alles nog respect voor dengene. die den zinker gelegd heeft. De heer Dunnebier, wethouder, ver wondert zich er ova:, hoe de heer van Heyst kan zeggen, dat de zinker ligt als een har monica. Sprekers conclusie uit het rapport is, dat het bewijst wat Ir. van Voorst Vader gezegd heeft, n.l. dat er bij het leggen geen omstandigheden waren, die tot de conclusie konden leiden, dat de zinker lek was. Bij de begrootingsdebatten is hulde gebracht aan den directeur en daarbij heeft het college zich aangesloten. Verdere reclame is er voor het werk niet gemaakt. Het heeft spr. gespe ten ,dat hij bij het leggen van den zinker niet aanwezig kon zijn, alhoewel hij zich onder geen enkele omstandigheid met het werk be moeid zou hebben, omdat hij niet deskundig is in het leggen van zinkers Wat het materiaal betreft, dit was het beste wat er te krijgen was. Had men het materiaal van tevoren willen onderzoeken? Er is buitengewoon veel aandacht besteed aan het kiezen van de buizen. Het heeft thans geen zin meer, het onderzoek voort te zetten. B. en W. hebben alle stukken over gelegd. Ook de heer Dunnebier brengt hulde aan den aannemer van de herstelling. Rondvraag. De heer Luikman (S. D. A. P.) vraagt, hoe het staat met den huurtoeslag. Hij heeft vernomen, dat er al tal van aanvragen zijn ontvangen. De heer Visser (wethouder) zegt, dat de zaak aanhangig gemaakt is en hij hoopt, dat zij tot een goed einde gebracht zal worden. De heer Vermeulen vraagt wat men met de bestrating van den Stationsweg zal doen, als de rioleering er in ligt. De heer Dunnebier antwoordt, dat deze zaak in kruiken en kannen is. Verder vraagt dr. de Groot naar de doortrekking van den Hagelingerweg, naar het boren voor de waterleiding, de heer Hee remans brengt B. en W. dank voor de ver betering van de Voorplaats, maar hij wil er nog gaarne een lantaarn bij hebben. Dan wil hij bij de Anemonenstraat een lantaarn la ten verplaatsen, opdat de bewoonster van het hoekhuis wat meer licht voor haar deur krijgt. De voorzitter: „U brengt ons in een dorpsche sfeer". De heer Heeremans: „Ik ben ook maar een dorpsch mannetje". Gelach. En zoo ging deze vergadering dus niet uit als een nachtkaars. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. Appelman-van Doornik, d., Duinvlietstraat 126, Velsen (N.). E. Blad- •Joor, z., Rooswijk 13 Velsen (N.) M. E. Sintenie-Schoorl, z., Bloemendaalschestraat- weg 67, Santpoort. Overleden: C. M. van Luttervelt, 44 j., echt- genoote van J. de Haan, Gr. Hout- of Kon. weg 169, Velsen (N.l R Willems, 60 j. wed. van L. de Vries, Bloemst.raat 88. IJmui den. Groentenwinkel uitgebrand. Toen gisteravond tegen zes uur de heer en mevrouw V. rustig in hun woonkamer zaten, werden zij opgeschrikt door een verdacht ge luid. Aanvankelijk verkeerden zij in de ver onderstelling, dat de hagel tegen de ruiten knetterde; toen het geluid aanhield begaf de heer V. zich naar buiten, waar hij weldra tot de ontdekking kwam, dat het knetterend ge luid niet werd veroorzaakt door hagelsteenen, maar door het vuur. dat woedde op de boven verdieping van zijn woning. Reeds spoedig stegen dikke rookwolken omhoog en het duur de niet lang of er schoten vurige tongen uit het dak. Zoo spoedig mogelijk, nadat de brand ont dekt was werden politie en brandweer gewaar schuwd. De heer V. haastte zich zijn boeken en brieven en andere voorwerpen van waarde in veiligheid te brengen. Tijd om iets van het huisraad te redden was er niet, want het vuur greep in het oude huis snel om zich heen. Toen dan ook de brandweer met de motorspuit arri veerde, stond de geheele bovenverdieping in lichter laaie. Een hevige vonkenregen steeg uit het brandende huis op, waardoor men ernstig vreesde, dat het vuur zou overslaan naar de belendende perceelen. De brandweer stond voor een moeilijke taak, >ar dank zij haar energiek optreden was zij spoedig in geslaagd het vuur zoodanig' te bedwingen, dat er geen vrees voor uitbreiding- behoefde te bestaan. Nadat gedurende onge veer een half uur met eenige slangen op de waterleiding een flinke massa water in de vlammenzee was gespoten, was men zoover, dat het ergste achter den rug was. Het dak en de zolders waren echter geheel vernield, zoodat het echtpaar V. elders onderdak moest zoeken. De brand lokte veel toeschouwers, die door de politie op een behoorlijken afstand werden gehouden. De oorzaak is onbekend. Kortsluiting is niet uitgesloten, maar ook acht men het niet on mogelijk, dat de brand in een schoorsteen is aangekomen, te meer omdat het vele houtwerk op de bovenverdieping veel voedsel voor het vuur opleverde. De schade wordt door verzekering gedekt. „Het loslaten van den gouden standaard." Gisteravond heeft in „Hotel Augusta" een nutslezing plaats gehad door den heer C. A. Klaase, uit Amsterdam over het onderwerp: „Het loslaten van den gouden standaard". De avond werd geopend door den voorzitter, den heer J. L. Uitzinger, die zijn teleurstel ling uitsprak over de slechte opkomst. De heer Klaase, die hierna het woord ver kreeg, wees er op, dat er financieele proble men zijn, die het publiek interesseeren, maar waar geen vakman oplossing kan geven. Ko mende tot zijn onderwerp zeide spreker, dat toen bekend werd dat men tot de loslating van den gouden standaard had besloten er verwarde begrippen over de waarde van den gulden ontstonden. Nu men na eenige weken hierover gerust is geworden, kan men hier over eens spreken 't Loslaten van den gouden standaard is feitelijk onjuist uitgedrukt, om dat wij vóór 27 September ook geen gouden standaard hadden. Spreker zette uiteen, wat men onder den gouden standaard moet ver staan. In de vorige eeuw werd de dubbele standaard ingevoerd, wat in de muntwereld nogal eenige moeilijkheden veroorzaakte. Deze kon dan ook niet gehandhaafd blijven. Door den gouden standaard had het publiek ver trouwen in den gulden zonder dat men ver der hierover nadacht. Vervolgens sprak de heer Klaase over het gebruik van den gulden in het locale en in- terlocale verkeer. Spreker wees er op, hoe hierbij het goudbezit van een land stimu- leerend kan werken. Met voorbeelden uit an dere landen maakte spreker dit duidelijk. Door loslating van wat wij noemen den gou den standaard, behoeven wij niet te vreezen dat hieruit een toestand ontstaat als bij de inflatie van het Duitsche geld. Het loslaten van den gouden standaard beteekent niet het in werking brengen van een biliettenpers. Spreker wees erop, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat er door het loslaten van den gouden standaard, een prijsstijging van goederen zal plaats hebben. Toch zullen deze niet meer stijgen dan dat de gulden op de wereldmarkt is gedaald. Toch wijzen, aldus spreker, sommige factoren er op dat dit niet op alle goederen zal plaats hebben. Hierna sprak de heer Klaase over de beteekenis die de loslating heeft voor de binnenlandsche in dustrie. Vervolgens sprak hij over de toe komst van den gulden. De val van den dollar geschiedde onder geheel andere omstandig heden als waarin ons land thans verkeert Hetzelfde geldt ook voor het pond in Enge land. Van hetgeen in deze landen bij hun devaluatie geschiedde, heeft ons land kunnen leeren. En dan mag worden verondersteld, dat de verlaging van het niveau wel bij 20 a 25 pet. zal blijven. Ook de werking van het egalisatie-fonds werd door spreker aangetoond. En wat de goudbasis betreft, er zijn velen In den lande die deze geheel weg willen hebben. Maar of dit mogelijk zal zijn, betwijfelt spreker. De heer Uitzinger sloot den avond met een woord van dank aan den spreker en de aan wezigen. Hij vestigde er de aandacht op, dat bij voldoende deelneming het Nut van plan is een viertal cursussen in overleg met de Vereen, voor huisvrouwen te organiseerer met als leider den heer Erdbecher. school hoofd te Haarlem. Streng optreden der Fransehe zeepolitie tegen trawlers. Wegens het herhaaldelijk begaan van over tredingen door ongeoorloofde visscherij heeft de Fransehe regeering zich genoodzaakt ge zien, aan buitenlandsche trawlers het uit oefenen van de haringvisscherij nabij de Fransehe kust tusschen Duinkerken en Bou logne te verbieden. De Fransehe regeering heeft voor genoemd gebied tot een verscherpt politietoezicht besloten en bovendien de be trokken justitioneele lichamen opdracht ge geven, alle trawlers, die in bedoeld gebied visschen, streng te straffen. Volgens de thans geldende wet kan bij een eerste overtreding boete worden opgelegd van minstens 1000 en hoogstens 10.000 francs. Bij recidive wordt de straf of de boete verdub beld en de kapitein van het schip, dat de over treding heeft begaan, kan een gevangenisstraf worden opgelegd van 15 dagen tot 3 maanden; bovendien moet tot inbeslagneming van visch- tuig en vangst worden overgegaan. Ten slotte kan op het schip beslag worden gelegd als cautie voor het betalen van de bewakings- en onderhoudskosten, van de gerechtskosten en de boeten. Zijn de verschillende vorderingen binnen drie maanden nadat de uitspraak ver bindend is, niet betaald, dan wordt het schip verkocht. V.S.V.—BLAUW WIT. A.s. Zondag speelt V.S.V. thuis een vriend- schappelijken wedstrijd tegen Blauw Wit. I MAXIMUMPRIJZEN VOOR ZEEVISCH. Voor de zeevischmarkten Wesermünde, Bremerhaven, Cuxhaven en Hamburg, Alto- na zijn maximumprijzen vastgesteld voor kabeljauw, koolvisch en roodbaars, voor zoo- .ver deze niet afkomstig is uit de Noordzee (tot 62 gr. N.B.) De maximumprijzen bedragen voor alle drie soorten 13 M. per 50 K.G. VERGADERING VAN HET P. A. S. Donderdagavond heeft in de „Griffioen" Trompstraat een openbare vergadering plaats van het P.A.S. In deze vergadering zal als spreker optreden de heer Sneevliet met het onderwerp: „de Spaansche revolu tie". REORGANISATIE VAN DE BURGER WACHT. Naar wij vernemen is de commandant van de burgerwacht de heer F. Ytsma, voorne mens, over te gaan tot het reorganiseeren van de burgerwacht. De bedoeling is. het vormen van een kerntroep, die een opleiding zal krijgen overeenkomstig die van een poli- tie-agent. HERDENKING VAN DE RUSSISCHE REVOLUTIE. A.s. Donderdagavond zal in Thalia in ver band met het feit, dat het dezer dagen 19 jaar geleden is, dat de Russische revolutie plaats vond. een herdenkingsavond worden gehouden. Als spreker treedt op de heer Ko Beuze- maker, voorzitter der C.P.N. Verder zal op treden de balletgroep „Dynamo" onder regie van Koen Hissink. NAAR AMSTERDAM OM TE REPAREEREN. De stoomtrawler Protinus IJM 85 zal naar Amsterdam worden gebracht voor machine reparatie, WEER VISCH VERGETEN. Toen de stoomtrawler De Hoop IJM 46 al weer naar de Zuidzijde was verhaald, kwam men tot de ontdekking dat er nog een partij visch, nl. wijting en rog in het vischruim aanwezig was. Deze visch werd heden in den afslag ver kocht. ROUWBETOON. De Duitsche stoomschepen, welke alhier gis teren passeerden voerden de natievlag half stok als rouwbetoon voor de Duitsche zeelie den, welke verdronken met het motorschip „Isis" en de kotters „Fortuna" en „Stadt" Norden". Halen we dit jaar de 46000 Het is thans nog niet met zekerheid te zeg gen, of het aantal inwoners onzer gemeente op 31 December a.s. de 46.000 zal bereiken, of schoon thans wel met zekerheid is te zeggen, dat wanneer het niet gehaald wordt, het nog maar om enkelen te doen zal zijn. Eenige maanden geleden twijfelden wij er niet aan, maar de maand October bracht in zekeren zin een teleurstelling, aangezien in die maand maar een klein sprongetje in de richting van de 46.000 werd gemaakt. Het aantal inwoners steeg n.l. slechts met 25 en wel van 45895 op 1 October tot 45920 op 1 November j.l. We zijn dus thans nog 80 van de 46000 af en de nog in 1936 resteerende maanden moeten gemid deld een netto productie opleveren van 40 om dit aantal te bereiken. De bevolking vermeerderde in den loop van de maand door vestiging met 111 m. en 144 vr„ totaal 255 en door geboorten met 36 m. en 41 vrouwen, totaal 77. De vermeerdering was dus 147 m. en 185 vr. of 332. De bevolking verminderde door vertrek met 139 m. en 144 vr. totaal 283, door overlijden met 9 m. en 15 vr., totaal 24. De vermindering was dus 148 m. en 159 vr., of 307. De netto vermeerdering, ten bedrage van 25 ontstond dus tengevoge van het geboorte overschot, dat 53 bedroeg'. Tegenover dit ge boorte-overschot stond een vertrek-overschot van 28. Vandaar de geringe stijging.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1