HET NIEUWE AVONDBLAD De première van „Polenbloed". Olifantenplaag. 22e JAARGANG No. 10 DONDERDAG 12 NOV. 1936 Een bonte mengeling van spel, zang en dans. IJMUIDEN Groote aanvoer van versche haring. Hospitaalkerkschip „De Hoop" aangevaren. DAMMEN. De minimum-maaswijdte van 7K c.M Het Comité voor School- voeding. De Capitulantenverordening. De Rijkspostspaarbank in October. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus iy2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus S cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Eike regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.C Bank te Schiedam. Thans door de loggers. Alhoewel het thans met den aanvoer van versche haring door de trawlers vrijwel af- geloopen is, komt er sommige dagen nog veel haring aan de markt, daar thans de loggers, die van de haringvisscherij terugkeeren daarvoor zorgen. Deze schepen hebben alle een grootere of kleinere vangst pekelharing aan boord, doch komen alvorens de thuis haven op te zoeken, in IJmuiden binnen om de versche haring, nabij onze kust gevangen, in den afslag alhier te verkoopen. Gisteren waren er niet minder dan 25 log gers met versche haring aan den afslag. In totaal voerden deze schepen bijna 8000 kis ten aan. Door dezen aanvoer liepen de prij zen terug tot f 2 a f 3 per kist. Vele loggers hadden vleeschade tengevolge van het slechte week. PROPAGANDAVERGADERING CHR. BESTURENBOND. Gisteravond heeft in het R.-K. Vereeni- gingsgebouw Mahustraat een goed bezochte propagandavergadering plaats gehad van den Chr. Besturenbond IJmuiden. Voor deze vergadering waren als sprekers uitgenoo- digd de heeren D. de Ridder, voorzitter Christ. Bond van personeel in Publieken Dienst, met het onderwerp: de Eisch van ons beginsel enA. Stapelkamp, voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond met het on derwerp: „De nood van dezen tijd". De vergadering werd door den heer A. Krijger op gebruikelijke wijze geopend, waarin hij in het kort de bedoeling van deze vergadering uiteenzette. Als eerste spreker trad op de heer A. Sta pelkamp. Deze herinnerde aan een in dezelf de zaal gehouden propagandavergadering, twee jaar geleden. Toen sprak hij over het onderwerp „Storm", thans zal hij spreken over een soortgelijk onderwerp, nl.: „De nood van dezen tijd". De keuze van dit on derwerp had een bijzondere bedoeling. De nood die er heerscht is de schuld der mensch heid. Hij stelt deze tegen den achtergrond van de zonde. Spreker wil nu eens onder de oogen zien, wat er in deze te doen is; of het niet noodig is weer de oude, beproefde we gen op te zoeken. Allereerst besprak de heer Stapelkamp den socialen nood en de werk loosheid. Hierdoor is al het goede dat door vakbeweging is bereikt, in de laatste jaren weer te loor gegaan. Door dezen nood is er verwarring gekomen, alsook een geestelijke nood, waardoor het geloof, In alles, hij velen ls verloren geraakt. Velen hebben hun organisatie verlaten, omdat deze niet aan hun materieele wen- schen heeft kunnen voldoen. Toch kan het Chr. Vakverbond tevreden zijn, wat den te rugslag der leden betreft. De positie van den arbeider is in ons land beter dan in andere landen. Dit is wel niet alleen het werk van het Chr. Vakverbond, maar toch heeft dat hiertoe hijgedragen. Ondanks de moeilijkhe den moeten we met kracht voortgaan. De vrees, die sommigen hebben voor de opkomende machten als fascisme en com munisme, is voor een Christen ongegrond. De heer Stapelkamp wekte op als Christen arbeider, niet om te critlseeren, maar om te arbeiden en te waken voor vrijheid van ge loof en geweten. Voorts wekte spr. de aan wezigen op, in eenheid op te trekken en zich niet door onderlinge critiek uiteen te laten rukken. Willen wij den nood der tijden ■het hoofd kunnen bieden, dan moeten we in geloof en kracht één zijn. Hierna was het woord aan den heer D. de Ridder. Deze had tot onderwerp: de eisch van ons beginsel. Door de kracht heeft het Chr. Vakverbond tegen alle critiek, zelfs in eigen kringen, weten voort te gaan. De kracht hiertoe is ontleend aan den eisch van een eigen beginsel. Dit beginsel dat leert elkanders lasten te dragen, geldt voor het 'geheele levensterrein. Dus ook op het ter rein van den arbeid. De Christ. Vakbewe ging heeft altijd getracht met beide voeten op dit beginsel te staan. Hierbij wees spre ker op het verschil tusschen andere vak verenigingen en de Christelijke. Stelt men in de moderne vakbeweging den mensch in het middelpunt, in de Chr. vakbeweging gaat het om de eere Gods. Er zijn er, zegt spr., die ons hebben verlaten toen de materieele winst niet naar hun genoegen was. Deze hebben getracht een caricatuur van de Chr. organisatie te maken. Zij waren niet uit be ginsel, maar om winst in de organisatie. Hij hoopte, dat nu de monetaire politiek in ons land gewijzigd is, dat straks de tijd spoedig zal aanbreken, dat de afweerstrijd in de or ganisatie noodig zal zijn. De donkere tijden die voorbij zijn gegaan hebben bij velen, v.n. bij moderne en neutrale organisaties ver warring gesticht. Indien dit in de Chr. vak organisatie ook in die mate het gevolg was geweest, veel meer zou hierbij het fascisme en communisme hebben gewonnen. Het Chr. beginsel heeft ook in deze donkere tij den getoond een zoutend zout te zijn. In de zen tijd bleek maar al te zeer, dat ons be ginsel een kracht is. Deze kracht is het ook die werkt aan den uitbouw van het Chr. so ciale beginsel, en tegen weet te houden, wat men ons uit het buitenland wil opdringen. Met een opwekkend woord, voort te gaan en te toonen uit welk beginsel de Chr. ar beiders leven besluit spreker zijn met aan dacht gevolgde rede, waarna door Ds. E. G. van Teylingen een slotwoord werd gespro- De vergadering werd opgeluisterd door het Chr. gemengd koor „Soli Deo Gloria" uit Vel- sen, directeur de heer S. Wiersma, dat op zeer verdienstelijke wijze eenige liederen ten gehoore heeft gebracht. Raad voor de Scheepvaart onderzoekt het gebeurde. De raad voor de scheepvaart had Woens dagmiddag voor zich gedagvaard den kapi tein van het hospitaalkerkschip „De Hoop", om diens verklaringen te hooren omtrent de aanvaring op 21 Augustus jl. tusschen dat schip gn den motorlogger „Martenshoek" IJM 283, waarvan de kapitein eveneens was op geroepen. De Martenshoek had een defect aan zijn radio en de kapitein van het hospitaalkerk schip had een sloep gestuurd met zijn mar conist en den dominee, en na een uur was de sloep weer teruggekeerd om den dominee en den marconist terug te halen. De beide schippers waren het niet eens en de Raad voor de Scheepvaart zag zich ge plaatst voor twee tegengestelde lezingen. De schipper van de Martenshoek beweerde, dat hij eerst loefwaarts van „De Hoop" had wil len passeeren, terwijl de sloep van „De Hoop" aan de „Martenshoek" was vastge maakt, met het doel om de sloep, na het passeeren, weer los te laten. Omdat de schipper van „De Hoop" te laat een wenk zou hebben gegeven aan lijzijde te komen een ongewone manoeuvre zouden beide schepen te dicht bij elkaar zijn gekomen en „De Hoop" tegen den motorlogger zijn aan gedreven. Daarentegen verklaarde de kapitein van „De Hoop", dat de „Martenshoek" den wenk om aan lijzijde te komen, kreeg, toen de sloep nog aan lijzijde van het hospitaal kerkschip lag, wachtende totdat de logger haar zou oppikken. De schipper van de „Martenshoek" was echter niet op de brug en keek slecht uit, waardoor hij dwars met den steven midscheeps voor „De Hoop" kwam te liggen. Te laat gaf de logger „ach teruit", waardoor een aanvaring volgde en ernstige schade werd aangericht. Langdurig ondervroeg de raad de beide kapiteins, doch dezen volhardden bij hun verklaringen. De Raad zal later zijn oordeel over dit raadsel geven. CHRIST. HISTORISCHE JONGEREN GROEP. Vrijdagavond heeft in de turnzaal van de Insingexsehool een openbare vergadering plaats van de Christ. Hist. Jongerengroep. Als spreker zal optreden de heer J. M. Krij ger Jr., lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal te Vriezen veen met het onderwerp: „Artikel 36 van de Ned. geloofsbelijdenis". VISCHDIEVEN OP HEETERDAAD BETRAPT. Door de recherche werden drie personen op heeterdaad betrapt, toen zij visch, waarvan bleek dat zij afkomstig was van diefstal met een auto wilden vervoeren. De aangehoudenen werden naar het politiebureau overgebracht. Na te zijn verhoord werden zij weer op vrije voeten gesteld. De visch werd in beslag genomen; zoo ook de auto, omdat bleek, dat deze in een dusda- nigen ondeugdelijken staat verkeerde, dat het zeer gevaarlijk zou zijn daarmede te rijden. BEIDER BELANG. Gistermiddag is geopend de nieuwe levens- middelenzaak van Beider Belang Kalverstraat 126. Deze nieuwe zaak is wel een der mooiste en modernst ingerichte zaken in IJmuiden- Oost. Twee groote uitgebouwde étalages, goed verzorgd, noodigen de voorbijgangers tot kij ken. In den winkel is alles zeer ruim. Aan de verschillende toonbanken, die tezamen een lengte van 25 M. hebben, kan het publiek vlug geholpen worden, zoodat lang wachten hier uitgesloten is. Eveneens heeft het publiek een flink overzicht van de te koop zijnde goederen, beter dan dit in de oude zaak het geval was, waar wegens gebrek aan ruimte, de waren te veel in en op elkander gezet moesten worden. Al met al is de verplaatsting van Beider Be lang een belangrijke verbetering. AUTO-ONGEVAL. Gistermiddag heeft, op het kruispunt Vel- serduimwegZeeweg een auto-ongeval plaats gehad dat, behaalve eenige materieele schade, nog al goed is afgeloopen. Van den Velserduin- weg af kwam een luxe auto, van den Zeeweg, richting Ziekenhuis, een bestelauto van de biscuitfabriek fa. Hille te Zaandam. Beide wagens kwamen tegelijkertijd op het kruis punt aan. Om een botsing te voorkomen rem de de chauffeur van de fa. Hille met alle kracht, terwijl hij tevens zijn wagen de Ce derstraat wilde insturen. Door deze manoeuvre, en het te snel omwenden van het stuur kan telde de auto. De beide inzittenden kwamen er zonder noemenswaardig letsel af. Van de wagen waren de achteras en de ruiten van de cabine gebroken. VOORWEDSTRIJDEN OM DEN MEESTER TITEL. Dinsdagavond zijn de voorwedstrijden om den meestertitel Districtbond Noord-Holland voortgezet. Laros wist zijn eerste partij te winnen van Meure terwijl C. Suyk en H. de Boer remise speelden. De stand luidt thans: C. Suyk 3 gesp. 4 pnt.; H. Laros 2 gesp. 2 pnt.; H. de Boer 2 gesp. 2 pnt.; Meure 3 gesp. 2 pnt.; C. Bais 1 gesp. 0 pnt. Twee deelnemers komen in den eindstrijd. D. C. IJ. wint van Haarlem- sche Damclub. Het tweede tiental van D. C. IJ. wist Dins dagavond zijn eersten competitiewedstrijd te winnen van het tweede van de Haarlemsche Damclub. Het vierde tiental won met 137 van H. D. C. IV. (In het district Benkoelen op Sumatra heerscht een olifanten- plaag, waardoor een aantal droge rijstvelden is vernield.) De plaaggeest heeft op onze aarde Door alle eeuwen heen bestaan, Alleen verschilt hij vaak in waarde En neemt diverse vormen aan. De rimboe kent weer andre plagen, Dan, neem maar eens, een afsluitdijk, Slechts in den last van het verjagen, Zijn ze wei ongeveer gelijk. Wanneer een kudde olifanten 't District Benkoelen binnenstapt En, zwaar van poot, de jonge planten Van droge rijstvelden vertrapt; Dan kunnen wij 't niet tragisch voelen, Wij lezen 't koeltjes in de krant, Wij zijn zoo ver weg van Benkoelen En van een wilden olifant. Wij hebben onze eigen zorgen En raken pas weer flink op stang, Wanneer ons op een kwaden morgen Een muggenplaag dreigt van belang. Als dan de Oost leest, hoe wij klagen, Denkt het: dat oude moederland, Dat nou ook niets meer kan verdragen, Maakt van een mug een olifant. Er 's omgekeerd geen Nederlander, Die thans in opwinding geraakt, Ten aanzien van de plaag van d' ander, Wordt d'olifant tot mug gemaakt. Het is nu eenmaal zoo met menschen, 't Is niet een vraag van groot of klein, De zaak bepaalt zich tot het wenschen, Dat je niet zelf geplaagd wilt zijn. P. GASUS. Protestvergadering te Katwijk vraagt uitstel van de invoering van den nieuwen maatregel. Naar aanleiding van den hij Koninklijk Besluit vastgestelden maatregel, dat slechts een uitvaarcertificaat aan de trawlvisschers zal worden verstrekt, indien de netten zijn van een minimum maaswijdte van IV2 c.M. is te Katwijk aan Zee een vergadering gehou den, belegd door den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders en de Ver- eeniging van Schippers-eigenaars van motor- trawlloggers. Uitgenoodigd waren verschil lende vooraanstaande personen in de ge meente Katwijk. Verscheidene gemeente raadsleden, enkele reeders en de heer Ste venson uit Den Helder, voorzitter van den Nederlandschen Visschersbond waren tegen woordig. Aangetoond werd, welke funeste gevolgen de maatregel niet alleen voor het logger- en kustvisscherijbedrijf, maar ook voor de tal rijke nevenbedrijven zal hebben. Men meende dat de minister een eenzijdig advies had ge volgd en dat geen rekening was gehouden met het advies van de kleine trawlvisscherij in de Nederlandsche Visscherijcentrale. Bovendien was de contact-commissie der V. C. over dit belangrijk vraagstuk niet gehoord, hetgeen als een buitengewoon verzuim werd aange merkt. Men meende, dat het groote trawlbedrijf hiermee den nekslag toebracht aan het kleine. De vergadering was van meening, dat de mi nister alsnog tot andere inzichten zou zijn te bewegen. Nu op 23 November een internationale con ferentie te Londen zal worden gehouden, waar de maaswijdte van de netten zal worden besproken, wil men den minister verzoeken het Koninklijk Besluit op te schorten tot de conclusies van die conferentie vast staan en internationaal de maaswijdte zal zijn gere geld. Besloten werd een telegram te zenden aan H. M. de Koningin, waarin de gevolgen wer den uitgelegd van de doorvoering van het Koninklijk Besluit. Een motie werd aangeno men waarin de voorgestelde maaswijdte van IV2 c.M. funest wordt geacht voor de vis- schersbeörijven. Een deputatie zal een confegrentie aanvra gen met Kamerleden van de verschillende fracties. Een nieuw beroep op de offervaardigheid der ingezetenen. Nu de tijd weer aanbreekt van de warme maaltijden, heeft het comité voor schoolvoe- ding weer veel geld noodig en doet het daar om een nieuw beroep op de offervaar digheid der ingezetenen. Er zullen gedach tig aan het spreekwoord „Vele kleintjes ma ken een groote" weer bonnen worden aan geboden van vijf cent, hetgeen geheel belange loos geschiedt door eenige dames en heeren, die hiervoor in het bezit zijn van een legiti matiebewijs, voorzien van het gemeentestem pel. Ongetwijfeld zullen ook nu weer velen het mooie werk van het comité steunen, een werk dat zich voortdurend uitbreidt. Zoo is de melkvoeding, die 3 September (na de va- cantie) weer werd hervat, uitgebreid tot de bewaarschoolleerlingen, die zijn opgege ven door den directeur van den Gem. Ge- neesk. en Gezondheidsdienst dr. L. S. Lim- borgh Meijer. Hierdoor is het aantal scholen, waarover de commissie haar zorgen uitstrekt met 13 vermeerderd en gestegen tot 37. Het comité hoopt deze melkvoeding te kunnen volhouden totdat met de verstrekking van warme maaltijden kan worden begonnen. Het is dezen winter juist 23 jaar geleden,' dat te Weenen de première van een operette van een destijds aldaar zeer bekend musicus ging, een operette, welke in enkele jaren tot een der veel gespeelde werken van het operet terepertoire der oorlogsjaren werd en welke zich langen tijd op het programma van vak gezelschappen heeft weten te handhaven: Polenbloed. Oskar Nedbai. Oskar Nedbai, de schepper van dit bekoor lijke zangspel, is van Boheemschen bloede, en werd in 1874 te Tabor geboren. Hij werd door den grooten meester Anton Dvorak in de geheimen der harmonie- en compositieleer ingewijd. Meer nog dan door zijn talrijke composities heeft zijn naam bekendheid verworven door zijn cultureelen arbeid als altist van het we reldberoemde Boheemsche Strijkkwartet. Met Joseph Suk behoorde hij tot een der oprich ters van het grootste en edelste strijkkwartet, dat wij ooit gekend hebben. Op Kerstavond 1930 pleegde Nedbai in een vlaag van neerslachtigheid zelfmoord. De pre mière van Polenbloed werd 'n verdiend succes voor den componist zoowel als voor den tekst- bewerker Leo Stein, de rechterhand van Franz Léhar. Nedbal's muziek was allesbehalve eenvoudige operettemuziek met populaire deunen, maar verried den componist van het strijkkwartet, den man met de liefde voor de folklore van zijn land (het oude Polen) en den volgeling van den grooten Dvorak. Leo Stein, een der knapste en vlotste bewer kers van het gesproken gedeelte van operette- werken, assisteerde hem bij den arbeid „Polen bloed" te voltooien. De intrige. Als het scherm opgaat stelt het tooneel een balzaal te Warschau voor, waar een vroolijk gezelschap bijeen Ls. Onder de genoodigden bevinden zich Bolo en Popiel, edellieden, met hun vrienden. Bolo bemerkt, dat Popiel weer zwaar verliefd is en deze moet dan ook van de vriendenschaar heel wat plagerijen verduren. Ditmaal is het de danseres Wanda, die hij op zijn manier in het bijzijn van haar moeder Jadwiga (die haar steeds vergezelt) zijn liefde verklaart. Bolo palmt Wanda echter heel spoedig in tot ergernis van Popiel, die zich steeds voorneemt zich van kant te maken, doch steeds bij dit voornemen blijft. Men brengt Bolo onder het oog, dat het met Bolo's landgoed zeer slecht gesteld is; er moet heel spoedig verandering komen. Popiel be looft daarop Bolo zijn huishoudster te leenen. De rijke landeigenaar Zaremba, die zijn dochter Helena graag gelukkig wil zien, vindt dat Bolo de ideale man voor haar is. Helena, op het land groot gebracht, staat het feest in het geheel niet aan, mede ook al omdat Bolo geen notitie van haar neemt. Dit tot schaamte en woede van Helena, die dan niets van een losbol als Bolo meer weten wil. Hoe een adelijke Poolsche een haar aange dane beleediging wreekt toont dan het ver loop der operette in de 3 opeenvolgende be drijven. De IJ. O. V. aan het werk. De taak, die de IJmuider Operette Vereeni- ging zich op de schouders genomen heeft, is geen lichte, omdat zoowel zang, spel als dans aan de medewerkenden hooge eischen stellen. Ook de tooneelaankleeding, de costumeering, etc., kortom de geheele enscèneering brengt haar bijzondere zorgen met zich mede. Nu de IJ. O. V. met haar vorige operette echter zulk een uitstekend figuur geslagen heeft, durfde men het aan, deze immer weer bekorende operette met de vele bekende me lodieën in studie te nemen en voor het voet licht te brengen. De leiding is weer in handen van de heeren Philip S. Vlessing (directeur) en Reinhard Rijke (regisseur). In onze plaatsgenoote mevr. Dora Arisz Sehrama vonden de leiders een kracht, die de hoofdrol naar behooren zal kunnen vervullen. Mevr. Arisz heeft in en ook ver buiten deze gemeente de reputatie van een prima zange res te zijn, die haar sporen op het gebied der operette reeds verdiend heeft en ook in „Po lenbloed" gelegenheid schenkt van haar zang te doen genieten. Graaf Bolo, eertijds de Danilo der Lustige Witwe, is de trouwe medewerker der tooneel- vereeniging „Varia", de heer Jack Roza, en allen tooneelvrienden welbekend. Zijn brave vriend in „Polenbloed" is baron von und zu Popiel, een komische rol als ge knipt voor den Haarlemschen zanger, den heer H, Klaassen. Deze Popiel vindt in de danseres Wanda een waardige partnerin. Zou eerst mej, A. de Mayer deze rol vervullen, door ziekte moest de IJ. O. V. plotseling een plaatsver vangster zoeken. Deze vond men in mej. A. Sehrama, een zuster van de prima-donna en een zangeresje, wien het operette genre niet vreemd meer is. Ongetwijfeld zal zij de Wanda-figuur gestalte weten te geven. Om deze vier groepeeren zich de oude land heer Zaremba (H. A. Osendarp), de schoon moeder (mevr. Ch. Vlëssing), de edellieden Mirski (L. W. Boeree), Gorski (J. Rijke), Wo lenski (W. Cöhrs Jr.) en Senowicz (C. Rijke) een 4-tal „brave jongens", de gravinnetjes Drygalska en Napolska (de dames Hanna Doorn en Jo van Ossenbrugge) en Wlastek, de knecht van Bolo (J. E. Berkenkamp). Door Rie Rijke—Miedema zijn de dansen ingestudeerd. Zoo worden de scherp gerhyth- meerde Kra.kowiak, de Poolsche nationale dans, een lustige Boerendans, een klassieke Mazurka, enz, door de leden der IJ. O. V. uit gevoerd en beloven door de kleurrijke cos- tuums reeds een lust voor het oog te zijn. De opvoeringsdata. Deze zijn vastgesteld op Donderdag 19 No vember (Thalia Theater), Zondag 22 Novem ber (Patronaatsgebouw) en Zaterdag 28 No vember (gebouw Concordia der Papierfabrie ken te Velsen-Noord). Deze laatste voorstel ling gaat onder auspiciën der personeelsver- eeniging „Papyrus" van de papierfabrieken. Een orkest, dat uit eerste krachten in onze gemeente gerecruteerd is en totaal 14 leden telt, zal de partituur van deze nooit vermoeien, de muziek recht doen wedervaren en de ver schillende scènes tot één geheel samenvoegen. Ook verleent een klein kinderkoor zijn mede werking. In totaal zijn er ongeveer 75 medespelenden. Uitvoeringen als deze brengen natuurlijk enorme kosten met zich mede. Moge daarom de arbeid van de IJ. O. V. niet alleen artistiek, maar ook financieel een succes worden door een groote belangstelling van de zijde van het publiek. Want wat de kosten betreftdaar zou het bestuur iets meer van kunnen ver tellen! In verband met haar rang en stand maakt „Polenbloed" met haar rijke huishoudster er nu eenmaal aanspraak op goed voor den dag te komen. Alleen, ze betaalt de onkosten nu eenmaal niet van haar tooneelmillioenen. W. Welke ambten en betrekkingen kunnen door capitulanten worden vervuld? In de j.l. Dinsdagavond gehouden vergade ring van den gemeenteraad werd aangenomen de verordening tot aanwijzing van ambten en betrekkingen in dienst der gemeente Velsen welke met uitsluiting van andere gegadig den slechts kunnen worden vervuld door militairen, die ingevolge een wettelijke rege ling aanspraak hebben op benoeming tot ambtenaar in dienst van een der lichamen, genoemd in de artikelen 3 en 4 der Pensioen wet 1922. Hieronder volgt de staat, bedoeld in art. 1 der verordening, waarin deze ambten en be trekkingen worden genoemd: Geldophaler, voor zoover in deze functie niet kan worden voorzien door benoeming van een ambtenaar die reeds in vasten dienst der gemeente is. 2e Klerk bij de bedrijven, voor zoover in deze functie niet kan worden voorzien door benoeming van een ambtenaar die reeds in vasten dienst der gemeente is. Straatreiniger, werkman in algemeenen dienst. Plantsoenarbeider, werkman in algemeenen dienst. Grondwerker, werkman in algemeenen dienst. Chauffeur, werkman in algemeenen dienst. Plantsoenarbeider-wegwerker; werkman in algemeenen dienst. Politie: agent 1ste klas, agent 2de klas, leer ling-agent. Tegoed met bijna 35000 achteruitgegaan. Gedurende de maand October werd aan de verschillende kantoren in deze gemeente op spaarbankboekjes ingelegd f 135.891 22 en terugbetaald f 170.159.04, zoodat f 34.267.82 meer werd terugbetaald dan ingelegd. Eir werden 111 nieuwe boekjes uitgegeven. Al leen in IJmuiden en IJmuiden-Oost daalde het tegoed met ruim f 25.000. Er werd ingelegd, resp. terugbetaald: Kantoor IJmuiden: Ingelegd f 67.301.73 Terugbetaald 82.259.06 Minder ingelegd dan terugbetaald f 14.957.33 Kantoor IJmuiden-Oost: Ingelegd f 17.120.43 Terugbetaald 27.315.49 Minder ingelegd dan terugbetaald f 10.195.06 Kantoor Velsen: Ingelegd f 8.896.15 Terugbetaald 10.750.30 Minder ingelegd dan terugbetaald f 1.854.50 Kantoor Velsen-Noord: Ingelegd f 11.830.11 Terugbetaald 14.139.66 Minder ingelegd dan terugbetaald f 2.309.55 Kantoor Santpoort-Dorp. Ingelegd f 14.644 09 Terugbetaald 20.634.31 Minder ingelegd dan terugbetaald f 5.990.22 Kantoor Santpoort-Station- Ingelegd 16 098.71 Terugbetaald 15.060.22 Meer ingelegd dan terugbetaald f 1,038.49!

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1