Provinciale begrooting besproken. fat fleem ZATERDAG 14 NOV. 1936 I HotelcKef met geld er van door Veel onzekers door de devaluatie. Algemeen verslag der afdeelingen. Nationaal Herstel wil een defensieleening. Gedachte door generaal Snijders geopperd. ♦- „In Holland staat een huis". Benzine bijgevuld bij een brandende petroleumlamp. Wenken voor verloofden. IJmuider Stoom-, Wasch- en Strijkinrichting SNELLIUSSTRAAT 39 TELEFOON 4371. De „Lloyd" vraagt verlenging van surséance. Justitie onderzoekt ver schillende zaken. PROGRAMMA Aan het algemeen verslag der afdeelingen van de Provinciale Staten van Noord-Holland betreffende de begrooting der provinciale in komsten en uitgaven voor het dienstjaar 1937 ontleenen wij het volgende: Een der leden uitte zijn bevreemding' over het feit, dat een partij, welke voor het eerst in de Staten tegenwoordig' was, op geen wijze heeft laten blijken, welke veranderingen in het provinciaal beleid, welke sociale hervor mingen door haar worden voorgestaan; hij betreurde dit als een gemis. Een ander lid sloot zich hierbij aan. Een der leden merkte op, dat zijn fractie het vorig jaar bij de algemeene beschouwin gen meende door haar afwezigheid het waar dige karakter van de Prov. Staten te moeten accentueeren. Sommige leden herinnerden er aan. dat blijkens het algemeen verslag' van de provin ciale begrooting van het vorig jaar aan de ver tegenwoordigers der Nationaal-Socialistische Beweging een verwijt was gemaakt, dat zij zich onthouden hadden van het uiteenzetten van hun standpunt bij de begrootingsdiscussies. Zij wilden gaarne dit verzuim herstellen. Naar de meening dezer leden vormen de Staten een verpolitiekt college. Als voorbeeld herinnerden zij er aan, dat zij zich bij hun intrede in de Staten aan de andere leden hadden voorgesteld, doch dat verschillende leden en speciaal die der S.D.A.P. op deze kennismaking geen prijs bleken te stellen; dit was duidelijk een uiting van partijhaat. De Provinciale Staten kiezen de leden van de Eerste Kamer en zijn daardoor ingescha keld in de Rijkspolitiek. Daarbij komt het ver foeilijke stelsel der evenredige vertegenwoor diging, dat de verpolitieking bevordert. Trouwens de Staten zijn verpolitiekt reeds door hun oorsprong'. Zij komen voort, evenals ons geheele staatsbestel, uit den geest der Fransche revolutie. De Provinciale Staten werden aanvankelijk gezien als een regeeringscollege met Ged. Staten als dagelij ksch bestuur, naar analogie van den Raad als bestuur en B. en W. als uit voerend orgaan. In den loop der jaren is deze opvatting scheef getrokken; de regeering is geworden de zetbaas der partijen, het dage- lijksch bestuur in het Rijk is niet meer een onpartijdig onafhankelijk college. De Provin ciale Staten zijn verworden tot een miniatuur parlement en Ged. Staten in het klein tot een regeering. Ziehier de vrucht van de partij democratie, het demoliberale stelsel. Geregeerd wordt in den staat niet meer, alleen geadmi nistreerd. Deze leden gaven verder nog uitvoerige uit eenzettingen, welke zij beschouwd wenschten te zien als een schuchtere poging van opbouw onder het stelsel, waaronder echter geen vruchtbare opbouw mogelijk is. Hun werk zaamheid in de Staten achtten zij dan ook beperkt tot het verkiezen van leden van de Eerste Kamer en het getuigen van datgene wat de waarheid is. Verder waren zij van oor deel, dat zij om genoemde redenen in de Sta ten weinig tot stand zouden kunnen brengen. Tegenover deze beschouwingen werd o.a. opgemerkt, dat het nationaal-socialisme aller minst de .eenheid van een volk tot stand blijkt te brengen, maar deze juist verscheurt en daarbij geen enkel middel schuwt. In Spanje steunt het internationaal nationaal-socialisme den opstand tegen de wettige regeering, die de meerderheid van het volk vertegenwoordigt, en de gruwelijkste misdaden worden daar en elders aan eigen volksgenooten bedre ven. De eenheid onder nationaal-socialisme is slechts een schijneenheid, die slechts ver kregen wordt door felle onderdrukking van iedere oppositioneele meeningsuiting. Waar de nationaal-socialisten de macht hebben, bren gen zij geen socialisme; integendeel, zij steu nen het kapitalisme in zijn ergsten vorm. Van andere zijde sloot men zich voor een belangrijk deel bij deze beschouwingen aan, doch men verwierp zoowel de nationaal-socia- listische als de communistische dictatuur. Ook van derde zijde stelde men zich tegenover de nationaal-socialistische leer, waarbij gewezen werd op het gevaar van het nationaal-socia lisme voor de kerk. Andere leden hadden met genoegen opge merkt, dat van de zijde van de N.S.B. wel theoretische en propagandistische beschou wingen werden geleverd, maar practisch geen critiek van beteekenis op het beleid van Ged. en van Provinciale Staten. Vrij algemeen werd waardeering uitgespro ken over de wijze waarop het college van Ged. Staten de provincie bestuurt. Ernstige critiek werd niet vernomen. Dat de begrooting sluitend gemaakt kon worden zonder belastingverhooging, achtten sommige leden mede te danken aan het ruime overschot van den dienst 1934. Van verschillende zijden werd er op gewezen, dat in tegenstelling met de begrootingen van Rijk en gemeenten, de provinciale begrooting niet de kenmerken draagt en ook niet behoeft te dragen, van de economische crisis. Het feit, dat de zware lasten, die veroorzaakt worden door steunverleening en armenzorg niet door de Provincie behoeven te worden ge dragen, maakte het mogelijk een normale be grooting aan te bieden. Dankbaar wordt ech ter erkend, dat de Provincie, ofschoon wette lijk daartoe niet verplicht, toch het hare wil bijdragen om, door de werkverruiming te sti- muleeren en te steunen, den algemeenen nood te helpen lenigen. Dat hiervoor ook dit jaar een bedrag van f 250.000 werd uitgetrokken, vond algemeene instemming. Ook werd hulde gebracht aan Ged. Staten voor hun bemoeie nissen met den nog steeds in zorgelijken toe stand verkeerenden landbouw. Over de belastingpolitiek waren de meenin gen verdeeld. Tegenover leden, die er waar deering over uitspraken, dat de Provincie niet tot belastingverhooging behoefde over te gaan, stonden anderen, die gaarne hadden gezien, dat naar belastingverlaging ware gestreefd. De laatst bedoelde leden waren van oordeel, dat, vooral bij een zoo hoog batig slot, hetwelk tonnen grooter is dan in de voorafgaande jaren, althans een bescheiden belastingverla ging mogelijk ware geweest; zij zouden het op hoogen prijs stellen, als het college deze moge lijkheid voor de volgende begrooting ernstig onder de oogen wil zien. Zij wezen er op, dat de begrooting wel in een heel ruim kleed is ge stoken. De uitgaafposten zijn in het algemeen op hetzelfde niveau gebleven. Het had vooral hun aandacht getrokken, dat tal van posten, waaronder die voor reis- en verblijfkosten, drukwerken enz. op een zelfde hoog bedrag- worden geraamd als in vroegere jaren, terwijl uit de laatst vastgestelde rekening' blijkt, dat in 1934 met veel geringer bedrag kon worden volstaan. Ook van de resultaten der opgeleg de salarisverlaging' is, behalve voor de zieken huizen, niets te bespeuren. Men vroeg nog in het bijzonder of de Pro- viciale Waterstaat wel doordrongen is van de noodzakelijkheid van een zuinig beheer. Als voorbeeld wees men op post 128, die ver hoogd werd met f 38.500, met de sobere toe lichting. dat het te onderhouden wegennet met 20 K.M. was uitgebreid. Dat noemde men buiten alle verhouding. Tegen deze beschouwingen kwamen andere leden in verzet. Zij betoogden, dat voor groote bezuiniging geen voldoende aanleiding be staat, al spreekt het vanzelf, dat men niet het geld over den balk moet gooien. Ook zij achten natuurlijk belastingverlaging' ge- wenscht, maar zij meenen, dat thans nog niet is te overzien of deze spoedig kan worden tot stand gebracht en wezen in verband hier mede op de onzekere toekomst als gevolg van de monetaire maatregelen der Regee- ring. Daarom moet men h.i. de begrooting vooral niet te krap opstellen. Verschillende leden gaven als hun meening te kennen, dat een der eerste eischen is con tinuïteit in de belastingpolitiek. Sommige leden vroegen, of bij den gun- stigen financieelen toestand de tijd nog niet gekomen is om de 10 pet. korting op de subsidies in te trekken. Enkele leden meenden, dat de opcenten van 20 op 16 konden worden verlaagd. Vele leden hadden met instemming kennis genomen van het voorstel, wederom f 250.000 uit de gewone middelen in het Wegenfonds te storten, alsmede van het voornemen 250.000 gulden als bijdrage voor de schut sluis in het Nieuwe Meer uit „gewoon" te putten. Gewaarschuwd werd tegen belastingverla ging met het oog op de elk jaar hooger ge raamde tekorten. Deze bedroegen (als men de beginsaldi weglaat)in 1935 f 885.000, in 1936 f 1.686.000, in 1937 f 2.012.000). Men zij dus voorzichtig met belastingver- iaging. Algemeen wa3 men van meening, dat de begrooting', die, voordat de monetaire maat regelen bekend waren, werd opgesteld, thans veel onzekers in zich bevat. Het spreekt echter vanzelf dat de begrooting moet worden be zien in het licht van den tijd, waarin zij werd samengevat. Intusschen verliezen veel be- grootingscijfers hun beteekenis. Tweedaagsch congres in Den Haag. In den Dierentuin te 's Gravenhage is Vrijdagavond een tweedaagsch congres van het verbond voor Nationaal Herstel geopend door den voorzitter, luitenant-generaal H. N. A. Swart. Deze noemde als aanleiding voor het hou den van dit congres o.m. de wenschelijkheid no°' eens te wijzen op de groeiende ongerust heid in Nederland en in de overzeesche ge westen, dat nog steeds niet door de regee ring alles is gedaan, of aangekondigd, dat alles zal worden gedaan, opdat onze weer- macht in alle opzichten in staat is bij een oorlog of conflict, in Europa of in Oost-Azie niet alleen onze neutraliteit te handhaven, maar ook met eenige kans op succes onze onafhankelijkheid te verdedigen. De eere-voorzitter, generaal C. J. Snijders, hield een rede over „de verdediging van het rijk". Spr. noemde het nieuw ontwaakt nationaal leven'zooals dat bij treffende nationale ge beurtenissen den laatsten tijd aan den dag is getreden, een gelukkig verschijnsel. Maar vraagt spr., hoe is het met het nationaal be wustzijn van het Nederlandsche volk te rij men dat het een zijner eerste plichten ver zaakt: deugdelijke voorbereiding en afdoen de verzekering der verdediging van het rijk? Spr. beschuldigde de opvolgende regee ringen de Nederlandsche volksvertegenwoor diging' en het Nederlandsche volk van het zich niet verzetten tegen het in gevaar bren gen van 's lands veiligheid te midden van het gewapend Europa en de steeds wassende spanning in de Pacific. Wat de marine betreft, merkte spr. op, dat het door de volksvertegenwoordiging aan vaarde plan van aanbouw 1930, hetwelk voor den uitgestrekten Indischen Archipel slechts een minimale vlootsterkte in uitzicht stelde, in 1940 zou behooren te zijn voltooid, doch nimmer volledig is uitgevoerd geworden, zoodat thans op de te verwerken gelden een achterstand van 31 millioen bestaat. Ook de landmacht in Nederl. Indië is door loopend het slachtoffer geweest van een be leid, wankelend tusschen bezuinigingsdr'ang eenerzijds en aan den anderen kant de onaf wijsbare eischen der verzekering van rust en orde en tot beveiliging tegen buitenlandsch gevaar. Nationaal Herstel eischt: alle Nederland sche mannen en vrouwen weerplichtig, dat wil niet zeggen: algemeene militaire dienst plicht, doch beteekent, dat iedere staatsbur ger en iedere staatsburgeres zijn of haar deel zal hebben bij te dragen tot de militaire of tot de economische weerbaarheid der natie. Het beteekent alzoo: militaire dienstplicht of burgerlijke arbeidsplicht voor alle mannen en vrouwen. En ten slotte een weerbelasting voor hen, die aan geen dezer diensten kunnen deelne men. Zoo zullen alle Nederlanders zich een gevoelen in hun offervaardigheid in den dienst des vaderlands. Zoo zal tevens een belangrijke vermindering der werkloosheid kunnen worden bereikt. In naam van het Verbond voor Nationaal Herstel richtte spr. zich met eerbied en ver trouwen tot de Nederlandsche regeering en het Nederlandsche volk, met het voorstel het Zwitsersche voorbeeld tfc volgen. De regee ring moge op korten termijn een vrijwillige defensieleening uitschrijven ten bedrage van 200 a 250 millioen gulden, uit te geven in 2 of 3 termijnen tegen een rente van 2y2 pet. 's jaars, ten dienste der verdediging' te land en ter zee in Nederland en Ned. Indië. Als tweede spreker voerde het woord vice- admiraal L. J. Quant over het onderwerp „De maritieme defensie". Spr. wees er op, dat er geen land is, dat zoo weinig aan zijn defensie per hoofd der be volking uitgeeft, als Nederland. Het is alsof in ons land alle aandacht geconcentreerd is op de binnenlandsche moeilijkheden, die niet grooter zijn dan elders, en men de buiten- landsche gevaren, die, ook met het oog op Azië, wel grooter zijn, niet wil zien. Hiertegen dient, volgens spreker, met klem gewaarschuwd te worden. Mr. dr. H. H. A. van Gybland Oosterhoff sprak tenslotte over de waarde van de rijks eenheidsgedachte Sommige leden wezen er op, dat weliswaar door de Regeering is verzekerd, dat tegen het duurder worden van het levensonder houd zal worden gewaakt, doch het is de vraag of het resultaat dat beoogd wordt, ook werkelijk zal worden bereikt. Met name ver wachtte men- duurder worden van kleeding, enz. Dit moge, aldus deze leden, voor Ged. Staten aanleiding zijn om scherp toe te zien of de op last van de Regeering besnoeide salarissen en loonen wel voldoende zullen blijken en of deze niet zullen moeten wor den verhoogd. Hiertegenover werd opge merkt, dat de stijgende uitgaven juist een aansporing te meer moeten zijn om het be heer in al zijn onderdeden zoo zuinig moge lijk te voeren. Gewezen werd op de uitspraak van den di recteur van het P.W.N.: „Ondergeteekende is van oordeel, dat in vele gevallen met de sa larisverlaging vooral waar het hier de meer verantwoordelijke functies betreft verder gegaan is moeten worden, dan met het be drijfsbelang overeenkomt". Vele leden zouden 't op prijs gesteld hebben te vernemen in hoeverre er naar het oordeel van den directeur te veel bezuinigd is, en eveneens wat de meening dienaangaande is van Ged. Staten en van de andere hoofden van diensten in de provincie. Van vele zijden werd de wenschelijkheid betoogd van conversie van provinciale lee ningen. Een lid meende, dat ten onrechte de Eco- nomisch-Technologisch Dienst was vastge koppeld aan de werkverschaffing; dit waren twee afzonderlijke zaken. Dit lid kon zich van de werking van dezen dienst nog geen duidelijk beeld maken. Een lid meende, dat de dienst practisch in dit jaar niets tot stand had gebracht en sprak van een doodgeboren kindje. Enkele leden meenden, dat de resultaten verre beneden de mogelijkheden waren ge bleven. Gevraagd werd om behalve de lijst der in uitvoering zijnde werken ook op te geven welke objecten reeds uitgevoerd zijn. Men keurde het af, dat de wenschelijkheid van een brei-industrie, n.b. een huisindustrie door den dienst werd bepleit; er waren wel andere mogelijkheden, b.v. uitbreiding van het Hoogovenbedrijf. Ook van andere zijde wees men er op, dat het Hoogovenbedrijf in het verslag niet vermeld staat; het bedrijf is van groot belang voor Velsen en de uitbrei ding zou duizenden arbeiders werk ver schaffen. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Gasten bestolen en tevens de kas geplunderd. Naar wij vernemen is sinds enkele dagen een chef van een hotel in de Warmoesstraat te Amsterdam voortvluchtig. De man zou zich schuldig gemaakt hebben aan een ernstige verduistering waarvan zijn patroon en eenige gasten van het hotel de dupe zijn geworden. Daarbij zou in totaal een bedrag van eenige duizenden guldens gemoeid zijn. In hoofdzaak zou het gaan om gelden, welke de man onder zijn beheer had. O.a. van een bekend buiten landsch schrijver, die sedert enkele maanden in het hotel zijn domicilie had. Voorts zou de voortvluchtige bedragen, wel ke hij voor zijn directeur had geïnd, niet heb ben afgedragen, terwijl hij ook het kasgeld heeft meegenomen. De politie heeft een uitgebreid onderzoek in gesteld. Totdusver echter zonder resultaat. Men vermoedt, dat de man de wijk naar het buitenland heeft genomen. Vermoedelijk be vindt hij zich te Brussel of Parijs. Tooneelstuk ter gelegenheid van het prinselijk huwelijk. Naar wij vernemen hebben de dichters mr. M. Nijhoff en Anton van Duinkerken van een comité uit de burgerij te Rotterdam, onder eere-voorzitterschap van den burgemeester, opdracht gekregen om ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, een tsuk te schrijven waarvoor zij als titel gekozen hebben: „In Holland staat een huis". Door bovenbedoeld comité is de Amsterdam- sohe tooneelvereeniging, onder artistieke lei ding van de heeren Albert van Dalsum en A. Defresne, belast met de uitvoering van dit stuk in een gala-opvoering, die een der hoogtepunten van de feestelijkheden te Rot terdam zal zijn. VOOR HAAR: Tracht „zijn" ouders den indruk te geven dat zij geen zoon verloren, maar een dochter gewonnen hebben. Bederf uw tanden en uw spijsvertering niet door teveel zoetigheid en uw engagement niet door teveel liefkoozingen. Niemand kan van suiker-zonder-meer leven. De beste mannen zijn geboren beschermers, maar een vrouw die zonder hulp letterlijk niets tot stand kan brengen irriteert op den duur ook den besten man en den hartstochte lij ksten minnaar. Tracht er een eigen standpunt op na te houden zonder in koppigheid te vervallen: iedere man houdt er van zijn standpunt te verdedigen en waar nooit eenige tegenstand is valt niets te verdedigen. De man die de vrouw zijns harten heeft we ten te overtuigen zal er haar des te liever om hebben. Zorg voor een degelijke reserve in het arse naal uwer bekoorlijkheden.de oorlog wordt niet gevoerd met paradepaarden en met de reserves wint men den slag! Jalouzie is geen bewijs van groote liefde maar van bekrompenheid en wantrouwen. Wees vroolijk, want dat is het eenige wat u over alle moeilijkheden heen helpt. VOOR HEM: Er komt altijd een oogenblik dat gij het samen niet eens zult zijn. Bedenk op dat oogenblik dat meisjes nu eenmaal anders zijn. Anders in dezen en anders in aanleg. Houd dat feit ten allen tijde stevig voor oogen: het kan u te pas komen. Liefde alleen is niet genoeg. Vrouwen hun keren naar belangstelling en teederheid. Het is volstrekt niet voldoende om éénmaal te zeggen: ik hou van je. Vrouwen krijgen er nooit genoeg van dat te hooren. Zeg het daarom dikwijls. Het is niet verwijfd om uw uiterlijk te ver zorgen. Iedere vrouw, jong of oud, beschouwt dat als een stille hulde aan haar persoonlijk gebracht. Vrouwen zijn volstrekt geen engelen en ver langen heelemaal niet als zoodanig behan deld te worden Koop niet altijd uitsluitend nuttige-dingen- voor-het-huishouden. Verbeeldt u niet, dat gij elkaar kunt veran deren. Het eenige wat gij kunt doen is: u aan elkander aanpassen. (En dat is al moeilijk ge noeg!). AMY GROSKAMP—TEN HAVE Klein-orkest. 12.20 Gram.pl. 12.50 Orgelcon cert. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gram.pl. 2.35 E. Loiseau's orkest. 3.20 Reportage. 4.20 Klein- orkest. 5.20 Omroeporkest. 6.20 Salonorkest. 7.20 Pianorecital. 8.20 Symphonie-orkest. 10.30 Gram.pl. 11.3512.20 R. de Ker's dansorkest. BRUSSEL 484 M. 9.20 Gram.pl. 10.20 Klein-orkest. 11.20 Gram. pl. 11.50 Zang. 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Gram.pl. 2.00 Orgelspel. 2.20—2.35 Gram. platen. 2.50 Zang. 3.05 en 3.30 Gram.pl. 3.35 Kamermuziek door Blaas-ensemble. 4.20 Har monie-orkest. 5.55 Reportage. 6.15 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest. 8.50 Reportage, uit Leuven. 9.10 Omroeporkest. 9.50 Studenten halfuur. 10.10 Omroeporkest. 10.30 R. de Kers' dansorkest. 11.2012.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Berl. Philh. Orkest. 9.20 Berichten. 9.50 Concert door Blaastrio. 10.05 Weerbericht. 10.2012.15 Egon Kaiser's dansorkest. MAANDAG 16 NOVEMBER 1936. HILVERSUM I, 1875 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing; 8.15 Gram.pL; 10.30 Morgendienst; 11.00 Chr. Lectuur; 11.30 en 12.15 Gram.platen; 12.30 Orgelspel; 1.30 Gra- mofoonplaten; 2.00 Voor de scholen; 2.35 Gram.platen; 3.00 Keukenpraatje; 3.30 Gra- mofoonplaten; 4.00 Bijbellezing; 5.00 Zang, cello en piano; 6.30 Vragenuur; 7.00 Berich ten; 7.15 Vervolg Vragenuur; 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP, 8.15 NCRV-orkest; 9.00 Ouderuurtje; 9.30 Vervolg concert; (Om 10.00 berichten ANP.) 10.30 Gram.platen; Schrift lezing. HILVERSUM II, 301 M. Algemeen programma verzorgd door de AVRO. 8.00 Gram.pl.; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gram.pl.; 10.30 Declamatie en gram.pl.; 12.00 Cantabilé-orkest en gram.pl.; 2.00 Piano recital en gram.pl.;"2.45 Plet Sylvestre-Trio; 3.30 Omroeporkest en solist; 4.30 Muzikale causerie; 5.30 Kovacs Lajos' orkest; 7.00 Cau serie „Inenting tegen de pokken"; 7.15 Viool- recial; 7.45 Causerie „De Inheemsche sa menleving"; 8.00 Berichten ANP. Mededeelin» gen; 8.10 Het Omroeporkest en solist; 8.55 Moderne Zangdeclamatie; 9.15 Gram.pL; 10.00 Orgelspel; 10.15 Het Renova-kwintet; 11.00 Berichten ANP. AVRO-Dansorkest. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel; 11.35 en 12.05 Gram.pL; 12.20 Relig. causerie; 12.45 BBC-Northern Ireland-Orkest m.m.v. soliste; 1.35 Orgelcon cert; 3.20 Gram.platen; 4.20 Klarinet en piano; 4.50 Gram.pL; 5.20 Causerie over lich, opvoeding; 5.35 Het Serge Krish-Septet; 6.20 Berichten; 6.40 Voor de boeren; 7.00 Muzi kale causerie; 7.15 Fransche koormuziek; 7.40 Variété-programma; 8.20 „Party Politics", causerie; 8.50 Van Phillips en zijn twee or kesten m.m.v. solist; 9.20 Berichten; 9.40 Relais uit Australië; 9.55 Reportages; 10.40 Cello en piano; 11.35 Billy Gerhardi's Band; 11.50 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.platen; 11.20 Parijsch Kamerorkest 2.50 Gram.platen; 4.20 Orkest concert; 5.50 Poulet-Kamerorkest; 8.20 Zang, 9.05 Trio, zang en voordracht; 11.20 Andolfi- dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Franz Hauck's orkest; 11.20 Fabrieks- orkest; 12.35 Nedersaksisch Symphonie-or kest; 1.35 Schrammelmuziek; 3.20 Gram.pL; 5.20 Omroepkleinorkest; 6.05 Radio-tooneel; 7.30 Omroepkleinorkest en Vocaal Sextet; 8.20 Westduitsch weekoverzicht; 9.50 Radio- tooneel met muziek; 10.20 O. Schumer's or kest. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram.platen; 12.50 Salon-orkest; 1.30 Omroeporkest; 1.50 Gram.platen; 5.20 Om roeporkest; 6.50 Salon-orkest; 7.20 dito; 8.20 Omroeporkest; 10.30 Omroepdansorkest. BRUSSEL, 484 M. 12 20 Gram.platen; 12.50 Omroeporkest; 1.30 Salon-orkest; 1.50 Gram.platen; 5.20 Concert; 6.35 Gram.platen; 6.50 Klein-or kest; 8.20 Gram.platen; 8.55 Nat. orkest m. m. v. koor en solisten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M 7.30 Gevarieerd programma; 9.20 Berich ten; 9.50 Viola- en piano-recital; 10.05 Weer bericht; 10.20 Gevarieerd programma. Alle bladen In onze Glans- en Strijkinrichting zijn geplaatst de nieuwste uitgekomen Glans- en Strijkmachines, waarmee alle verwachting overtreffend werk wordt geleverd. De „Koninklijke Hollandsche Lloyd" heeft bij de rechtbank te Amsterdam een verzoek in gediend, waarin om verlenging van surseance van betaling' wordt verzocht. Ook die tegen den vroegeren Haagschen hoofdcommissaris. In de memorie van antwoord inzake de justitiebegrooting schrijft de minister met betrekking tot de zaak tegen den vroegeren Haagschen hoofdcommissarie van Politie: deze zaak bevindt zich nog in het stadium van gerechtelijk vooronderzoek. Haar bijzon dere aard en de groote tijdsruimte, welke ligt tusschen de handelingen in quaestie en de tegen den oudhoofdcommissaris ingebrachte beschuldigingen, deden van den beiginne af een moeilijk en langdurig onderzoek verwach ten. Bij den rechter-commissaris, die naar dezerzijds is gebleken met voortvarendheid het onderzoek leidt, berust de beslissing om trent de sluiting van dat onderzoek. Van het resultaat daarvan zal afhangen, of verdere vervolging zal kunnen plaats hebben, Dat het onderzoek thans over geheel andere feiten zou loopen, is ten eenenmale uitgesloten. Na- sporingen in het buitenland behoeven daar voor zeker geen aanwijzing te zijn. Omtrent de z.g. Haagsche zedenzaak lezen wij in de genoemde memorie: de wijze van pu blicatie van deze zoowel ernstige als ge ruchtmakende zaak heeft ook den minister zeer onaangenaam getroffen. Door berich ten, als in deze zijn verschenen, wordt de maatschappelijke positie aangerand van per sonen, tegen wie een gerechtelijk vooronder zoek is ingesteld, zonder dat ook maar op eenige wijze vaststaat of kan vaststaan, of de resultaten van dit onderzoek grond zullen op leveren voor verdere vervolging. De minister stelt zich voor zich met de pers in verbinding te stellen ten einde te overleggen wat te dezen zou kunnen worden gedaan om herhaling in de toekomst te voorkomen. Voor wat het verdere verloop van de zaak betreft, zijn slechts de volgende mededeelingen mogelijk. Politie en justitie hebben in deze zaak niet bui ten den minister om gehandeld .Toen de verden king zich namelijk uitbreidde tot een twee tal hooge ambtenaren, is hij terstond per soonlijk in de zaak gekend. Door hem is, in overleg overigens met zijn ambtgenoot van financiën, daarop te kennen gegeven, dat deze zaak even zoo goed als iedere andere, moest worden onderzocht. Anderzijds is door of namens hem gedaan wat hem naar goed beleid mogelijk was, om lichtvaardig optre den in deze te voorkomen. Naar zijn stellige overtuiging is ook niet lichtvaardig opge treden. Met deze verklaring moet worden volstaan, omdat het uiteraard uitgesloten is nader in te gaan op de gronden, welke tot de in dezen genomen maatregelen hebben geleid. De overval bij Abcoude. Een grondig onderzoek naar den overval bij Abcoude heeft niet tot resultaat kunnen hebben, dat ten aanzien van ook maar een der personen, van wie vermoed wordt, dat zij bij den overval betrokken zijn geweest, doch die zulks unaniem ontkennen, het bewijs van schuld te leveren was. Brand in opslagplaats het gevolg. In een opslagplaats van de firma Mol, gele gen aan de Assendorperstraat te Zwolle, is Vrijdagavond omstreeks kwart over zeven een felle brand uitgebroken. Deze brand is ont staan in de middelste van de vijf opslagruim ten, waarin de loodsen zijn onderverdeeld en de oorzaak ervan is waarschijnlijk gelegen in het feit, dat de bakker O. uit Zwolle, die zijn bestel-auto juist had gestald, de tank van zijn wagen met benzine heeft willen bijvullen bij het licht van een brandende petroleumlamp. Een tapissière van den expediteur Hersevoort, gevuld met huisraad, waaronder een piano, ging dientengevolge in de vlammen op, even als goederen van den mieubelhandelaar van Amelsfoort en een expeditie-auto van de Nieuwe Coöperatieve Winkelvereeniging. Toegeschoten omwonenden wisten te ver hinderen, dat ook een tapissière van den ex pediteur Schuunhuis verloren ging. De brandweer, die het vuur aan twee kanten aantastte, had den brand omstreeks half tien onder de knie. Haar krachtig optreden leidde ertoe, dat de overige opslagloodsen behouden konden blijven, al kregen de goederen, welke hierin waren opgeslagen en die men niet bij tijds naar buiten had kunnen brengen, veel waterschade. De drie auto's waren niet ver zekerd, evenmin als de meubelen van de firma van Amelsfoort. ZONDAG 15 NOVEMBER. HILVERSUM I 1875 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV. 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.) 9.50Ned. Herv. Kerkdienst. Hierna ge wijde muziek (gr.pl.) 12.15 KRO-orkest. (Om 1.00 Boekbespreking). 2.00 Vragenhalfuur. 2.30 „De Band tusschen koloniën en Moederland". 2.50 10-jarig bestaan van de NBC te New York. (Felicitatie namens de Ned. Omroepen). 2.55 Gram.pL 3.00 KRO-Symphonie-orkest, en Gram.pL 4.30 Ziekenhalfuur. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Gewijde muziek (gr.pl.) 5.20 Geref Kerkd. Hierna gewijde muziek (gr.pl.) 7.45 Sport nieuws. 7.50 Middehstandpraatje. 8.10 Berich ten ANP. Mededeelingen. 8.20 Kon. Mil. Kapel. 8.50 Voordracht. 9.05 Vervolg concert 9.25 Gram.pL 9.30 KRO-Kamerorkest. 10.30 Berich ten ANP. 1035 Gram.pL 10.40 Epiloog. 11.00 1130 Esperantolezing. HILVERSUM II 301 M. 8.55 VARA, 10.00 NEV, 11.30 VARA, 12.00 AVRO, 12.45 VPRO, 1.15 AVRO, 5.00 VPRO, 5.30 VARA, 6.30 VPRO, 8.00 AVRO 8.55 Gram.pL 9.00 Voetbalnieuws, tuinbouw- praatje. 9.20 Gram.pL 9.45 „Van staat en maatschappij". 10.00 Ned. Herv. Kerkd. 11.30 Grampl. 12.00 Orgelconcert. 12.10 Ensemble Jetty Cantor. 12.45 De VPRO zendt uit naar Indië. 1.15 Ensemble Jetty Cantor. 2.00 Boek bespreking. 2.30 Het Omroeporkest en soliste. 4.00 Liedertafel „Amstels Werkman". 4.20 AVRO-Dansorkest. 4.40 Sportpraatje. 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 Gesprekken met luis teraars". 5.30 Gram.pL 6.00 Sportpraatje. 6.20 Sportnieuws ANP. 6.30 „Indië en Holland". 6.45 Wijdingsdienst. 8.00 Berichten ANP. Mededee lingen. 8.15 Radiotooneel met muziek. 9.20 Omroeporkest en solist. 10.00 Radio-Journaal. 10.15 Zang. 11.00 Berichten ANP, hierna AVRO- Dansorkest. 11.30—12.00 Orgelspel. DROITWICH 1500 M. 12.50 Het Walford Hyden Zigeunerorkest. 1.50 Dorothy Hogben's vocaal en instr. ensemble. 2.20 Voor tuinliefhebbers. 2.40 Het BBC-Militair orkest, en solist. 5.20 Relig. causerie. 5.40 Ac- tueele causerie. 5.55 Radiotooneel. 7.25 Viool en piano. 8.15 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheids- oproep. 9.10 Berichten. 9.25 Voordracht. 10.05 L. Jeffries en zijn orkest. 10.50 Epiloog. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pL 11.20 Parijsch Kamer orkest. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Vervolg or kestconcert. 3.20 Marlew-orkest. 5.35 Sympho- nieconcert. 8.20 en 9.05 Radiotooneel. 11 20 12.35 Het Guillou-dansorkest. KEULEN 456 M. 5.20 Bremer havenconcert. 7.35 Gram.pL 9.20 Westduitsch Kamerorkest. 10.50 Vocaal trio. 12.35 Berl. Omroepkleinorkest en pianotrio. I.20 Omroep-Amusementsorkest en sportrepor- tage. 3.20 Gevar. programma. 5.50 Vroolijk programma. 7.20 Operette-uitzending. 9.50 II.20 Münchener Omroepdansorkest. BRUSSEL 322 M. 9.25 en 10.20 Gram.pl. 11.05 Vioolrecital. 11.35

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2