Offensief der regeeringstroepen voor Madrid. De Lof van Vrede en Vriendschap. Echt en goed I Thijs IJs en Dickie Dons in de wolken. MIJNHARPT'S ZATERDAG 14 NOVEMBER 1936 In een luchtgevecht zouden verscheidene vliegtuigen der rechtschen neergehaald zijn Franco's troepen krijgen versterking. a Worden de Chineesch-Japan- sche onderhandelingen afgebroken? Berlijn vraagt inlichtingen naar aanleiding van Beck's bezoek. Hongarije Ciano door regeering en Kamer ontvangen. laxeer- tabletten Amerika na de opheffing van het drankverbod. Variaties op het thema der toenadering. Over de cultureele Banden tusschen Nederland en België. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELUNC. Dostoievsky, profeet van de Russische revolutie. De verhuizing van het Gemeente Archief. Het ministerie van oorlog publiceerde gis teravond om half tien het volgende officieele communique De regeeringstroepen zijn vandaag tot het offensief overgegaan aan het front van Madrid. Op den rechtervleugel hebben zij alle doe len, welke zij zich gesteld hadden, bereikt. De opstandelingen probeerden vergeefs de zen aanval tot staan te brengen. In den loop van den middag is het boven de hoofdstad verscheiden malen tot luchtgevechten geko men, waarbij onze strijdkrachten vier jacht vliegtuigen der opstandelingen hebben om laaggesohoten. Verscheiden andere toestellen werden getroffen. Zij moesten zich terug trekken. Generaal Miaja, de bevelhebber der verdedigers van Madrid heeft den troepen, die belast zijn met de verde diging der hoofdstad, per radio laten mededeelen, dat zij met energie moe ten aanvallen. Hij voegde daaraan toe, dat de hoofdstad zich onder geen beding mag overgeven. De Verdedigingsraad van Madrid deelde Vrijdagmiddag mede dat de opstandelingen, niettegenstaande den regen aan het front van Madrid verscheidene aanvallen deden. Zij wer den evenwel overal afgeslagen. De regeerings troepen deden tegenaanvallen en in den sector Usera-Villa. Verder rukten zij iets op. Donderdagavond tegen het vallen van den nacht vielen twee bataljons „regulares" en een bataljon van het Vreemdelingen-legioen in den sector van Racabanchel aan. De aan val werd gesteund door zeven pantserwagens. Hij werd echter door de regeeringstroepen af geslagen. Een der pantserwagens werd ver nield. Vrijdagochtend om half negen zijn bij een hevig luchtgevecht zes vliegtuigen der opstan delingen neergeschoten. Tegen acht uur ver scheen een tiental vliegtuigen der rechtschen boven de stad. Zij vlogen op groote hoogte ten einde te ontkomen aan het vuur der mi trailleurs en lucht-a.fweerkanonnen. Daarop stegen 15 vliegtuigen der regeering' op, die den tegenstander tot een gevecht dwongen. Tijdens het luchtgevecht, dat zich daarop ontspon, ge bruikten zoowel de opstandelingen als regee- rmgsaanhangers al hun technische vaardigheid om aan het vuur der mitrailleurs te ontsnap pen: snelle duikvluchten, loodrechte stijgingen en snelle steile wendingen, alles uitgevoerd met een ontzaglijke snelheid en op een hoogte, varieerende van 2000 tot 4000 meter. Beneden in de straten volgden duizenden personen in angstige spanning dit schouwspel. Zij zagen hoe een tweetal vliegtuigen der opstandelin gen werd neergeschoten, waarna deze nog trachtten te ontkomen. Doch zij werden on- middelijk door de regeeringsvliegers ingehaald. Een derde vli gtuig der rechtschen stortte daarop loodrecht naar beneden. Het verdere verloop van dit gevecht speelde zich buiten de stad af en was niet meer te volgen. Om negen uur deelde 'het Comité van Verdediging mede dat zes vijan delijke vliegtuigen waren neergescho ten, terwijl de regeeringsescadrilles geen enkel vliegtuig hadden verloren. Hevige strijd voor Madrid. TJit Talavera de la Reina, 14 Nov. De slag voor Madrid is thans in vol len omvang begonnen. Aan het ge- heele, ongeveer 10 K.M. breede front ten zuiden en ten westen van Ma drid is sedert Donderdagmiddag de artillerie doorloopend in actie. De rechtsche troepen, die de laatste da gen versterkingen hebben ontvan gen, beschieten met hun batterijen de zich aan den oever van de Manza- nares bevindende verdedigingswer ken der regeeringstroepen met zicht baar succes. In het westen van Ma drid is de verbinding met El Escorial zoowel langs den straatweg als langs den SDoorlijn verbroken. Het agentschap Domei meldt uit Tokio, dat na een kabinetsraad vertegenwoordigers van de ministeriën van buitenlandsche zaken, leger en marine zijn bijeengekomen en tot de slotsom zijn gekomen, dat van de onder handelingen met China geen resultaat meer verwacht kan worden. De houding van China aldus wordt gezegd, wordt steeds terughou dender. Terwijl de anti-Japansche beweging sterker wordt. In regeeringskringen is men van meening, dat een onmiddellijk afbreken der onderhandelingen te Nanking onvermij delijk is. Men meent te Londen te weten, dat de Duit- sche ambassade aan het Foreign Office ophel dering heeft gevraagd over de juiste beteeke nis van een zin in het officieele Engelsche communiqué, Woensdag gepubliceerd na het bezoek van den Poolschen minister van buiten landsche zaken Beek. De bewuste zin gewaagt van bepaalde pun ten betrekking' hebbend op een westelijk ver drag waarbij Polen geïnteresseerd is. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, Ciano, heeft gistermiddag met zijn eohtgenoote een bezoek gebracht aan het par lement, waar minister-president Daranyi de leden van de regeering en de Kamerleden aan wezig waren. De Italiaansche gasten werden hartelijk begroet. De voorzitter der Kaïmer hield een toespraak, waarin hij woorden van erkentelijkheid sprak jegens „de groote be vriende mogendheid, het koninklijke en kei zerlijke Italië". Mussolini aldus de voorzit ter heeft bewezen te gelooven in de recht vaardige zaak van Hongarije. Namens ver scheidene millioenen Hongaren verzoek ik den Italiaanscben minister, zich bij den Duce tot bolk van onze dankbaarheid ite maken. De rede van den Kamervoorzitter werd begroet met een „leve Italië' ,leve de Duce". (Sbefani). Rome en Hongarije's herbewapening. Welingelichte kringen te Rome geven te kennen, dat het te Weenen genomen initia tief ten gunste van een herbewapening van Hongarije gemotiveerd werd door het ver langen een aantal onrechtvaardigheden weg te nemen, waaronder Hongarije lijdt, doch niet met het doel van vijandigheid jegens wien dan ook. Overigens, aldus bedoelde kringen, wordt deze herbewapening onder oogen gezien op een wijze, welke door de andere nabuurstaten zal kunnen worden aanvaard en welke ge leidelijk zou kunnen zijn, zoo dat deze lan den er hun militaire macht bij zouden kun nen aanpassen. werken zacht en zeker doos 60ct (Adv. Ingez. Med.) Uit Chicago, 13 November. Naar schatting hebben de Vereenigde Staten sedert de op heffing van het drankverbod ongeveer 3 a 4000 dollar per minuut uitgegeven voor al coholische dranken. Per gezin heeft Amerika in de 40 maanden van het nieuwe regime 259 dollar voor alcoholhoudende dranken be steed. EEN 113-JARIGE TIPPELT 50 K.M In een der voorsteden van de Poolsche stad Kielce heeft een politie-agent langs den weg een totaal uitgeputten man aangetroffen, die naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. Daar bleek dat de man een zekere Theophiel Stankiewicz was, die van het 50 kilometer verder gelegen stadje Stopnica te voet naar Kielce was komen wandelen, on danks zijn hoogen leeftijd van 113 jaar. Stankiewicz, die in het ziekenhuis weldra op krachten gekomen was, heeft nog deelge nomen aan den Vrijheidsoorlog van het jaar 1863, waarin hij werd gevangen genomen en door de Russische regeering naar Siberië werd verbannen. Na het herstel van Polen was hij naar zijn geboortestad Stopnica te ruggekeerd. (K. W. P.) zijn Poeders alleen, wanneer zij de handtee- kening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt (Adv. Ingez. Med.) (Van onzen correspondent). BRUSSEL, 10 November, n jaren hebben de hooge auto riteiten in België zich niet zóó geroerd als in den laatsten tijd het geval is. De ministers trek ken het land door en houden avond aan avond politieke redevoeringen. Zelfs de heer Van Zeeland, afkeerig van openbaarheid, heeft noodgedwon gen zijn natuur geweld moeten aan doen en behandelde in een aantal redevoeringen de groote vraagstukken van den dag. Dit alles bleek noodig te zijn om de herstelactie door de huidige regeering ondernomen bij het volk be kend te maken. Ook Koning Leopold III, die langen tijd te ruggetrokken geleefd heeft in een stilte die een ieder begreep en eerbiedigde, begint weer langzaam aan het openbare leven deel te ne men. Hij heeft een zeldzame manier om zijn volk in het hart te pakken. Zoo reserveerde hij zijn alleréérste receptie ten hove, na den dood van Koningin Astrid gehouden, voor de mijnwerkers, die zich bij de laatste ramp in de Borinage met het reddingswerk verdienstelijk gemaakt hadden. Na een korte plechtigheid en het uitreiken der decoraties, vereenigde de Koning zich met zijn gasten aan een noen maal, waarvan elk protocol gebannen was. Er waren geen hofdignitarissen aanwezig en de étiquette werd op zij gezet. De koning entwee ministers zaten gewoon tusschen de gasten in en weldra heerschte er een levendige en on gedwongen discussie, waaraan de Koning van gansoher harte deel nam. Zulk een ontvangst maakt zoo'n diepen indruk in den lande, om dat een ieder hier wéét, dat dit alles geen ge dwongen fraaiigheid is. Koning Leopold voelt zich volkomen op zijn gemak tusschen de ar beiders, hij weet in den juisten toon tot hen te spreken en zij weten op hun beurt dat zijn genegenheid ongeveinsd is. Dit was geen plechtigheid, welke thuis hoorde in een be paald regeeringssysteeim, om zoete broodjes te bakken bij den werkenden stand, maar een daad voortgekomen uit een eerlijke behoefte des harten. Eenige dagen later woonde de Koning een plechtigheid bij op het Brafoantsch Provincie huis ter eere van het honderd jarig bestaan der Provinciale Wet. Bij die gelegenheid heeft hij een groote rede gehouden, welke een wijden weerklank gevonden heeft, waarover de kranten nog vol staan en waar zonder twijfel een belangrijke werking van zal uit gaan. Het spreekt vanzelf, dat een Koning, die zoo nauwkeurig zijn eonstitutioneele plich ten kent, zich nooit op politiek terrein zal wagen en niettemin heeft zijn betoog een ge weldige politieke beteekenis voor hen, die de verhoudingen kennende, tusschen de regels door weten te lezen. Z. M. legde op een zinrijke wijze den nadruk op de waarde van de Belgi sche grondwet. Laten wij, zeide hij, dien hooigen kerkelijkheidszin van de op stellers onzer grondwet bewonderen. Toen zij het bouwwerk oprichtten, waarin wij ons thans nog veilig voe len, hebben zij zich laten leiden door de allerbeste eigenschappen, welke ons aangeboden zijn: liefde voor de onaf hankelijkheid, gehechtheid aan de on aantastbare vrijheden, tegenzin tegen alle overdrijving 'en elk geweld. Zij hebben zich laten leiden door het gezond verstand en door hun gebon denheid aan de streek en de gemeente waar zij toe behooren. En iets verder zei de Koning: „Het staats bestel, waaronder wij thans leven, is gebouwd op onze oudste traditie en wij danken er aan de handhaving der nationale eenheid, zonder welke België niet denkbaar is." Nog een citaat van den souverein: „België bezit geen politiek klimaat voor gewelddadige omwentelingen, het is geenszins vijandig' aan de ontwikkeling van de ideeën en de instellingen, maar het wenscht dat zulks geleidelijk en bezonnen geschiede!" Het is niet mogelijk de geheele redevoering van den Koning aan te halen. Het is een stuk van eminent belang, waarvan de strekking samengevat kan worden in deze formule: „het is tijd terug te keeren tot onzen ouden geest van verdraagzaamheid en gematigdheid". Het is mogelijk, dat men in het buitenland niet alle toespelingen begrijpen zal. Maar voor een Belgisch publiek is geen woord van 's Konings rede verloren gegaan. Men heeft hier algemeen begrepen, dat de Koning een eind wilde ma ken aan allerlei praatjes betreffende zijn ge zindheid en duidelijk heeft willen uitspreken, dat .hij geen duimbreed wenscht af te wijken van den weg, welken de grondwet hem voor- serhijft. De extremistische groepen behoeven zich dus geen illusies te maken omtrent de sympathieën van Z. M. Onder de kabinetsleden, die zich het drukst weren en tijd noch moeite sparen, behoort dr. Julius Hoste, de minister van openbaar onder wijs, die zijn kabinetswerk bijzonder ernstig opvat, maar toch nog immer tijd vindt des avonds zijn belangstelling te toonen voor tal van zeken van algemeen nut. Zoo sprak hij aan het banket van het Nederlandsch-Belgi- sche genootschap „De Vijfde Meridiaan" een hoogst belangrijke rede uit over de roeping der kleine volken. Aan de hand van tal van voorbeel den uit verleden en heden toonde hij aan, hoe het de kleine volken zijn die a 11 ij d vooraan op de bres gestaan hebben, wanneer het gold de hoogste zedelijke en geestelijke belangen der menschheid te verdedigen. Volken recht en vrede, kunsten en weten schappen, worden het vurigst en het onbaatzuchtigst gediend door wat men noemt de kleine volken die eigenlijk in hoogeren zin, groote volken zijn, In het bijzonder schetste dr. Hoste de ze genrijken arbeid voor België en Neder land ten bate van Europa gericht, in weerwil van alle moeilijkheden en te genstrevende krachten. En hoe meer die twee landen en volken naar elkaar toe groeien, des te krachtiger wordt hun actie, des te schooner hun voor beeld. Inderdaad, dr. J. A. N. Patljn constateerde het aan hetzelfde banket, nog nimmer was de atmosfeer zóó gunstig voor een innige toe nadering tusschen noord en zuid als nu. De tafelpresident, dr. F. van Ermengem, die zich in de literatuur een Europeeschen naam ver wierf onder het pseudoniem Franz Hellens, had juist een indrukwekkend overzicht gege ven van de Nederlandsche kunstenaars die korteren of langeren tijd in België gewoond of gewerkt hebben. Nu is het oogenblik der wederkeerigheid genaderd; nu is de belangstelling voor Nederland in België ge wekt; talloos zijn degenen, die na zich een beetje blind gestaard te hebben óp het zuiden, otndekken, dat er ook ten noorden van den Moerdijk schoonheid en wijsheid met een eigen karakter te bewonderen valt. Het was een merkwaardige lijst van kun stenaars, welke Hellens opsomde! Wij wisten zélf niet, dat er zóóveel Hollanders in Bel gië leven en geleefd hebben. Het lijkt ons werkelijk de moeite waard dit stuk van zijn betoog letterlijk aan te halen, maar dan moe ten wij er bij vermelden dat hij nog niet eens volledig is. Wij missen er de namen van: Albert Plasschaert, Job Steynen, Pieter van der Meer de Walcheren, Dop Bles, Dirk Cos- ter, Geerten Gossaert, P. H. Ritter Jr. Zij allen hebben in hun jeugd een Belgische pe riode gehad, welke niet zonder invloed op hun vorming is gebleven. Ziehier dan wat Hellens zeide: „De jonge Potgieter, alvorens de strenge criticus te worden, heeft gelukkige jaren te Antwerpen beleefd. Daar heeft hij de stichting over dacht van zijn tijdschrift „De Gids", dat dit jaar zijn honderdsten verjaardag viert. Na heb was Eduard Douwes Dekker het, die onder het zinrijk pseudoniem van Multatuli, nog immer door duizenden en tienduizenden wordt vereerd als een groot schrijver en een groot mensch. Zijn meesterwerk Max Have- laar, in bijna alle talen vertaald, heeft hij in ons Brussel geschreven. Hij bewoonde toen in het hartje van de oude stad een arme hotelkamer, 'n dakkamertje, dat niet verwarmd kon worden. En met zijn voeten in een deken gewikkeld schreef hij het boek, dat als een donderslag in de Nederlandsche litteratuur zou weerklinken. Weer enkele jaren later vindt Jacques Perk, de vernieuwer van het Nederlandsche lierdicht, zijn vrouwelijk ideaal en zijn inspiratie in de Ardennen. Een monu ment te Laroche houdt de herinnering wak ker aan den zuiveren en sierlijken dichter van „Mathllde", den grooten cyclus, waarvan het centrum gevormd wordt door de Grotsonnet ten, een visioen geïnspireerd door de Grotten van Han. Louis Couperus schreef een groot deel van zijn roman Eline Vere, die in Ne derland en ook hier nog immer veel gelezen wordt, te Luik. Zijn tijdgenooten waren vrij wel zonder uitzondering trouwe gasten van België. De meesterlijke prozaïst Lodewijk van Deyssel heeft lang te Houffalize gewoond en Johan de Meester, de vader van „Geertje" bezat een optrekje te Ukkel, waar hij bij voorkeur verbleef. De belangrijkste dichteres van Nederland, Henriëtte Roland HolstVan der Schalk heeft verscheidene lezingen in België gehouden. Arthur van Schendel, die in Nederland vereerd wordt als de grootste le vende prosateur, heeft een kapitaal stuk van zijn meesterwerken „Een Hollandsch Drama" te Woluwé St. Lambert geschreven. Op dit oogenblik vertoeft hij wederom te Brussel. Het jonge geslacht voelt zich niet minder tot België aangetrokken. J. Greshoff, een sa- tyrisch dichter, die een nawijsbaren invloed heeft uitgeoefend op de lyriek van zijn tijd, is wel haast tien jaar lang inwoner van Brussel; E. du Perron, onlangs naar Java ver trokken, temperamentvol polemicus en ro mancier van onmiskenbare beteekenis, heeft jaren afgewisseld te Brussel en op zijn kasteel Gistoux bij Wavre gewoond. Dit, thans in andere handen overgegaan, heeft een rol gespeeld in het litteraire leven van Nederland. Du Perron heeft er de belang rijksten van zijn tijdgenooten heen weten te lokken. Jan Slauerhoff, door alle lettervrien den 'beweend, een origineel dichter, een prachtig schuw mensch, heeft vele maan den van zijn leven in België doorgebracht. Ik denk verder aan A. Roland Holst, de dich ter van zee en storm; aan den jongen hoog- leerar en dichter Anthonie Donker; aan Con stant van Wessem; aan C. J. Kelk. Ook S. Vestdijk, de boeiendste romancier van de jongste Nederlandsche litteratuur, verbleef geruimen tijd te Gistoux en te Brussel. Even als Menno ter Braak, historicus, criticus, filo soof en romancier, een van de „coming men" van het. tegenwoordige Nederland, die met voorliefde en geregeld België bezoekt. De dichter H. Marsman heeft er zich genes teld, alsook de romancier Siegfried E. van Praag en de criticus en vertaler Nico Rost. Jan Fabricius, de tooneelschrij ver en zijn zoon Johan, de romancier, die beiden zeer populair in hun land zijn, hebben zich metterwoon te België gevestigd, gelijk ook Willy Corsari. Speciale vermelding verdient Jef Last, die te Antwerpen woonde, waar ook de socialisti sche dichter Freek van Leeuwen verblijf houdt. Aan de lijst van schrijvers zou ik een lijst van schilders kunnen toevoegen. In de 19de eeuw had Antwerpen een groote aantrek Nu moet je niet denken, dat het vogeltje, dat steeds maar naar Dick had zitten kijken, den kleinen rakker in den steek zou laten. Het vond het erg stout van Dickie, om zoo maar weg te loopen, maar toch had het medelijden met den bengel. De vogel steeg op, en vloog regelrecht naar een groote wolk. Daar boven op die wolk stond een stevig slot. Het was heel groot en mooi, zoo mooi, als je ze hier op aarde nooit ziet. Maar de vogel scheen heelemaal niet verbaasd te zijn bij het zien van dit luchtkasteel en vloog er regelrecht op af. kingskracht voor alle Hollandsche schilders. De geweldige invloed, welke zijn Belgisch verblijf op Vincent Van Gogh heeft uitge oefend, is algemeen bekend. Onder onze tijd genooten noem ik Jacob Smits, De Kat, Is. van Mens en bovenal Willem Paerels, die te Delft geboren, in België als een meester be schouwd wordt. Ik zou de namen kunnen noemen van acteurs. Ik denk nu in het bij zonder aan Gilhuys, die te Antwerpen zulk mooi werk verricht. En wie herinnert zich niet Johan de Meester, die de ziel was van het Vlaamsch Volkstooneel. Ik zou namen kunnen noemen van musici, van journalisten maar ik moet mij beperken. Ik heb door deze opsomming alleen willen bewijzen, hoe de beste geesten van Nederland altijd bezeten zijn ge weest door een verlangen, dat men het best kan aanduiden met een boek titel van den verrukkelijken dich ter Jan van Nijlen: „Heimwee naar het Zuiden." Kort daarop werd de Antwerpsche boekenbeurs geopend, wederom door dr. Hoste die, eveneens wederom, eenige hartelijke woorden wijdde aan de Nederlandsch-Vlaamsche samenwerking. Een ieder weet, welk een geweldige beteekenis de Neder landsche uitgevers voor de ontwikke ling der Vlaamsche letterkunde ge had hebben. Op dit oogenblik ontwik kelt zich 'n eigen Vlaamsche uitge versstand, welke zeer verdienstelijke ondernemingen aandurft. Maar des ondanks moet het contact met de Nederlandsche vakgenooten bewaard, blijven. De eenheid van de Neder landsche cultuur mag niet verloren gaan. En hoe inniger de aanraking tusschen Noord en Zuid is des te rij ker zal de oogst zijn, welke er op volgt. In zijn bovenaangehaalde tafelrede wekte Hellens zijn landgenooten op naar het noor den te trekken en hij betreurde dat zulks zoo weinig geschiedt. Hij dacht daarbij waar schijnlijk te veel aan de schrijvers. Vele schilders hebben ten onzent hun inspiratie gezocht. In de kunstzaal „La Toison d'Or" is een tentoonstelling geopend van Belgische schilders die hun onderwerpen in Nederland gezocht hebben. Verreweg het belangrijkste hier aanwezig is van de hand van den Luxem burger Joseph Kutter, die Amsterdam op een magistrale wijze voor ons oproept. Ook Pae rels, Nederlander van geboorte, heeft ons land begrepen en doorvoeld. Zijn „Eilburg" behoort tot zijn zeer goede werken. Hoezeer Rik Wou ters ons nastond en hoezeer hij zich bij ons thuisvoelde blijkt uit een reeks teekeningen uit zijn Amersfoortsche tijd. Van de ouderen is het William Degouve de Nunques, van de jongeren Marie Ho wet, die ons landskarak- ter het dichtst benaderen. Al deze manifestaties behooren tot een systeem: de heroriëntatie van de Belgische politiek en de Belgische geest. Noodgedwon gen maar zeer positief maakt België zich los van de latiniteit, om zich te voegen bij den Noordsche geest en het Noordsche lot. Lezing voor „Geloof en Wetenschap". HAARLEM Zaterdag. Prof. Leopold Levaux uit Luik sprak gister avond in de tuinzaal van het Concert-gebouw op de derde bijeenkomst van „Geloof en We tenschap" over „Dostoievsky, prophéte de la révolution, annonciateur de la resurrection". Het is vooral om zijn in 1873 verschenen werk „Les Possédés", dat Dostoïevky „de pro feet van de Russische revolutie" genoemd moet worden. Uitvoerig schildert spr. de geni ale wijze, waarop de schrijver meer dan veer tig jaar voor het uitbreken van dien strijd, de tragedie daarvan beschreef. Niet alleen voorspelt hij al deze gebeurtenissen, maar hij geeft er ook de diepere oorzaken van aan. In dit sombere en verschrikkelijke boek, waar uit spr. verschillende fragmenten voordraagt, is de revolutie niet slechts voorvoelt, doch volledig voorspeld. Na de pauze behandelt spr. „Les frères Ka- ramazov" (1880) een niet minder somber en bitter boek. In dit werk heeft Dostoievsky een beeld gegeven van den invloed, die het eeuwi ge leven, na den dood, op het leven hier op aarde kan hebben, wanneer de harten er van vervuld zijn. Er is vaak verborgen kracht, die klein en nietig lijkt, maar die de overwinning weet te behalen. Het vrij talrijk publiek volgde de lezing met groote aandacht. JEUGDDEMONSTRATIE VOOR PLAN VAN DEN ARBEID VERBODEN. HAARLEM Zaterdag. Naar wij vernemen heeft de burgemeester de Jeugddemonstratie voor het Plan van den Arbeid, die heden door de Arbeiders-Jeugd- Centrale alhier zou worden gehouden, ver boden. ONGELDIGE TOEGANGSBEWIJZEN VOOR VOETBALWEDSTRIJDEN. Eén onzer lezers kocht Donderdagavond op den Schoterweg van een jongen opkooper een kaartje voor den lichtwedstrijd Haarlem-Ajax. Hem werd echter geen toegang tot het terrein verleend, omdat het kaartje niet geldig was. Dit b'eek bestemd te zijn voor den wedstrijd HaarlemD.W.S., die op 25 October gespeeld is. Hij was dus bedrogen door een opkooper, die blijkbaar zijn kaartjes voor den wedstrijd HaarlemD.W.S. niet allemaal aan den man had kunnen brengen. Men zij dus voorzichtig met het koopen van kaartjes van opkoopers. Eenigen tijd gesloten. HAARLEM Zaterdag. De verbouwing der Janskerk is thans gereed gekomen, zoodat het Gemeente-Archief daar heen zal worden overgebracht. Aangezien dit eenigen tijd vergt, zal het Archief voor het publiek moeten worden gesloten. Het is niet te zeggen hoe lang deze sluiting zal duren, waarschijnlijk 4 a 6 weken. De aandacht wordt er daarom op gevestigd, dat het Gemeente-Archief met ingang van 16 November a.s. tot nadere aankondiging voor het publiek gesloten zal zijn.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7