HET NIEUWE AVONDBLAD Maatregelen tegen de pufvisscherij. Nationale Feestdag 7 Januari. Een belangrijk rapport van een Belgischen deskundige. 22e JAARGANG No. 13 MAANDAG 16 NOV. 1936 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukker^ N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM De Strijd in Spanje. IJMUIDEN Concert „De Eendracht". Onvolmaakte doch doelmatige beschermingsmaatregelen. Operette „Poïenbloed". op Concert R.-K. Harmonie „St. Caecilia". IJMUIDER CCURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 AUVERTENTIëN: 1—6 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., eike regel I meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEÜWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongevalƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van vlsschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijt of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeertngen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.?,- Bank te Schiedam. Merkwaardigerwijze schijnt er een wijzi ging in den strijd om Madrid te zijn inge treden. Het aanvallende leger van generaal Franco heeft kennelijk gedurende de afge- loopen week geen vorderingen gemaakt, er is op dit oogenblik geen sprake meer van een snelle verovering van de stad en de opper bevelhebber der witten heeft de ontstellen de aankondiging gedaan, dat hij Madrid desnoods „wijk voor wijk verwoesten zal". Een dergelijk vernietigingsproces zou na tuurlijk langen tijd in beslag nemen, te lan ger omdat gebleken is, dat beide partijen maar over een zeer beperkt aantal vliegtui gen beschikken. Een stad die 900.000 inwoners kan herbergen, van wie blijkbaar het groot ste deel bereid is zich tot het uiterste in de gebouwen verschansd te verdedigen, zullen Franco's onderbevelhebbers, de generaals Mola en Varela, niet in enkele weken kun nen vernietigen. Met dat al opent de aankondiging van Franco een gruwelijk perspectief, niet alleen vanwege het groot aantal noncombattanten, waaronder natuurlijk tallooze vrouwen en kinderen, die slachtoffer van den dolzinnigen burgeroorlog worden maar ook om de bedrei ging van zulk een stad, herbergend zoovele kunstschatten en om het doodbloeden van Spanje zelf. Een der voormannen van de Spaansche universitaire kern, de Madariaga, heeft gezegd, dat het een generatie zou du ren dertig jaar dus eer Spanje zich van deze ramp zou hebben hersteld. Dit schijnt een matige taxatie, als de strijd zulke vor men gaat aannemen als thans. Logisch moet men daaruit wel afleiden dat voor de buiten- landsche machten, die zich ter eene of ter an dere zijde voor den burgeroorlog interesseeren, in deze ontwrichte natie toch inderdaad geen bondgenoot van eenige beteekenis te vinden zal zijn. Spanje's koloniaal bezit zal wellicht de grootste attractie worden en „belooft" in de toekomst allerlei nieuwe complicaties op te léveren, vooral omdat de bevolking dezer ko loniën zelf ook niet onverschillig tegenover den loop van zaken kan blijven. Zooals iedere oorlog is ook weer deze Spaansche burgerstrijd een treffend voorbeeld hoe de mensch, in massa's voortgedreven terwille van verschil lende bestuurs-ideologieën in dit geval aan weerszijden een gansche verwarde collectie het korte menschenleven verknoeien kan en de toekomst van zijn kinderen bederven. Wie dan ook tenslotte als overwinnaar uit dit on zinnige bloedbad te voorschijn moge treden, hij zal een verarmd, uitgeput, verbitterd en gedemoraliseerd volk moeten leideneen volk dat een groot deel van zijn krachtigste en beste elementen verloren zal hebben en dat een belangrijk deel van de staatszorg aan zijn verminkten en krankzinnigen zal moeten wij den. Gebleken is dat vele honderden jonge bui tenlanders van allerlei nationaliteit aan beide zijden meevechten. De meesten hunner doen dit klaarblijkelijk niet uit politieke overtui- gfing men is trouwens zelden bereid zijn leven vrijwillig in de waagschaal te stellen voor de politieke conflicten in een vreemd land maar uit een soort „zucht naar avontuur". Ik heb dezer dagen een aanbie ding afgeslagen van een tiental oorlogsschet- sen van een jongen Hollander, die vier maan den met de „milizia", dus aan regeeringszljde, nad meegevochten. Blijkbaar had hij die zijde gekozen omdat het hem daar „Interessanter leek". Men pleegt tegenwoordig aan te nemen dat niemand voor den oorlog voelt. Ik zou den menschen, die dit zoo gladjes aannèmen, willen vragen wat zij dan eigenlijk denken van de beweegredenen van deze honderden vrijwilli gers. Vaderlandsliefde is bij dergelijke vreem delingen, die er geen been in zien maar wat te gaan meeschieten en medemensehen om zeep te helpen, toch wel volstrekt uitgesloten. Welk motief drijft hen dan eigenlijk? Het spijt mij, dat ik geen ander kan vinden dan lust in oorlog, vernietigingsdrang en het treft dat zooveel menschen dit blijkbaar onder de be titeling „avonturier" nog wel aanvaardbaar vinden ook. Natuurlijk verspelen deze lieden hun nationaliteit door in een vreemd leger dienst te nemen. Het is goed dus even over deze verschijnselen na te denken en zich af te vragen of inderdaad „iedereen tegen oorlog is" als er bovendien nog zooveel menschen zijn die zooiets tolereeren ook. R. P. SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der Schoon heidscommissie voor de gemeente Velsen, zal worden gehouden op Woensdag 18 November 1936, ten kantore van het Bouw- en Woning toezicht. Spreekuur der commissie van 10.3<0 tot 11.30 uur. Avond van voornaam musiceeren. Het vraagstuk van de bescherming van het vischbestand is thans actueeler dan ooit, vooral in ons land. Immers mag verwacht worden, dat 1 Januari dan eindelijk eenige door de regeering voorgeschreven maatrege len tegen het in het-wilde-weg vernietigen van ondermaatsche visch, in werking zullen treden, van welkemaatregelen die, welke voorschrijft een minimum-maaswijdte van V/2 c.M. wel de voornaamste genoemd mag worden. Men heeft in ons blad van j.l. Donderdag' een verslag kunnen vinden van een te Kat wijk aan Zee gehouden vergadering waarin besloten werd, een telegram te zenden aan H.M. de Koningin, waarin gewezen werd op de gevolgen van de doorvoering van het des betreffende Koninklijk Besluit. Tevens werd in deze vergadering een motie aangenomen, waarin de voorgestelde maaswijdte van V/z c.M. funest wordt geacht voor de visschers- bedrijven. De strijd tusschen het pro en contra dreigt dus opnieuw te ontbranden en uit het ver slag van de Katwijksche vergadering blijkt, dat men aan de zijde van de tegenstanders van de anti-puf maatregelen zwaar geschut in het veld heeft gebracht. Toch gelooven wij niet, dat de beroepsuitroeiers van het visch bestand langs onze kust en nog ver daarbui ten ditmaal evenveel succes hebben als bij hun vroeger en strijd, waaraan het te wijten is, dat niet al een aantal jaren vroeger maat regelen tegen deze ongehoorde vernieling van zulk een rijke bestaansbron genomen zijn. In het gezicht van een nieuwe strijd wellicht de eindstrijd? willen wij nog even een bij uitstek deskundige, n.l. den heer G. Gilson, bestuurder van het Zeewetenschap- pelijk Instituut van België het woord verlee- nen. Het is een rapport, opgemaakt in ver band met de verklaring van den Internatio nalen Raad voor Zeeonderzoek, dat het ten zeerste gewenscht is, de vernietiging van jonge visch tengevolge van de heden ten dage gebruikte vischmethoden, bij internationale overeenkomst te beperken. Voor de bescherming van de jonge visch, aldus de heer Gilson, worden twee metho den voorgesteld die reeds in verschillende landen worden toegepast: 1. Het bepalen van een minimum-grootte van de mazen van het net, zoodat de jongste visschen ontsnappen: 2. Het verbod van ontscheping van jonge visschen van 'n kleinere lengte dan voor elke soort door de verschillende betrokken landen is bepaald. Bij de eerste methode geschiedt het sor- teeren van de gevangen visch automatisch door het net zelf, dat de kleinste visschen reeds tijdens het sleepen van de kor laat ont snappen. Hierdoor ontkomt de jonge visch aan een lang verblijf in het vischtuig en in het bijzonder aan de verrichting der aan- boordbrenging en de moordende gevolgen daarvan. Bij de tweede methode dient de geheele in houd van het sleepnet op het dek uitgestort en met de hand gesorteerd te worden. Hierbij wordt dat gedeelte der vangst gered hetwelk bij die behandeling niet werd gedood, mits het spoedig samen met het afval weer in zee wordt geworpen. Onvolmaaktheid der methoden. Bekend is dat geen dezer beide methoden volmaakt is. Men weet dat een zeker perentage der vis schen die klein genoeg zijn om door mazen van en bepaalde grootte te kunnen, in het net blijven doordat de mazen van den kuil verstopt zijn door allerhande voorwerpen die zich aldaar ophoopen en ook door de ver nauwing van die mazen door uitrekking, wan neer de gevischte massa een zeker gewicht bereikt. Vastgesteld wordt ook, dat onder de aan boord gebrachte en op het dek gesorteerde visschen vele dood zijn of te zwaar gekwetst om de terugwerking in zee te overleven. De gebréken van beide methoden zijn goed bekend, maar het belang er van wordt niet altijd naar waarde beoordeeld. De tegenstan ders der bescherming halen er argumenten uit voor de niet-inmenging, zonder zich de moeite te geven de gevolgen er van te bere kenen. Maar het wetenschappelijk onderzoek, dat altijd sceptisch staat tegenover en geen eer bied heeft voor niet door bewijzen gestaafde meeningen, heeft proefondervindelijk het ge middelde willen berekenen van de gevangen visschen die door een verbreeding der mazen gered worden, evenals dat der jonge visschen die de gevolgen van het sorteeren aan boord overleven, en uit de door deskundigen van verschillende landen uit gevoerde langdurige en vernuftige navorschingen blijkt: 1. dat door het gebruik van mazen van een bepaalde grootte werkelijk aan een groot gedeelte der vangst tijdens het visschen de vrijheid wordt teruggegeven; 2. dat een zeer groot gedeelte der visschen de vangst en de vlugge sorteering overleeft. Het is dus op grond van proefondervinde lijke gegevens dat de Internationale Raad tot het besluit is gekomen dat de bescher mingsmaatregelen doelmatig zijn. (Slot volgt.) Première uitverkocht. De Nederisndsche hoogleeraar prof. dl". P. Debye, directeur van het Kaiser Wilhelm Instituut te Berlijn, aan wien de Nobelprijs yoor chemie werd toegekend. Voor de operette „Poïenbloed" der IJmui- der Operette Vereeniging, blijkt groote be langstelling te bestaan. Zoo is de première, welke Donderdagavoid a.s. in het Thalia Theater gaat, bijna uitverkocht. Voor ver dere bijzonderheden, zie men onze adver tentiepagina. MOOIE GESTE. Het bestuur der IJmuider Operette Vereeni ging heeft gemeend voor de tweede voorstel ling van de operette „Poïenbloed", die Zon dagavond a.s. in het Patronaatsgebouw ge geven wordt, een 50-tal entreebiljetten tegen zeer geringen entréeprijs voor de werkloozen ter beschikking' te stellen. Deze kunnen afgehaald worden Wijk aan Zeeërweg 127. VERSCHE HARING NAAR TSJECHO- SLOWAKIJE. Naar wij vernemen is een compensatie tot stand gekomen door bemiddeling' van een bekenden IJmuider exporteur en eenige im porteurs in Tsjecho Slowakije. Zijn wij wel ingelicht, dan bestaat de overeenkomst hierin dat 60 wagons versche haring naar Tsjecho- Slowakije mogen worden uitgevoerd, waar tegenover met medewerking van onze re geering, een hoeveelheid graan uit dat land in ons land zal worden ingevoerd. Aan den export van dit kwantum versche haring mogen alle handelaren alhier, die reeds eerder versche haring naar Tsjecho Slowakije zonden, deelnemen en wel in verhouding tot de reeds eerder door hen verzonden hoeveel heden. ADMINISTRATIEVE WERKZAAMHEDEN BIJ DE VERKIEZINGEN. Het bestuur van de afdeeling Velsen van den Algem. Nederl. Bond van Handels- en Kantoorbedienden heeft het gemeentebestuur verzocht, om voor administratieve werkzaam heden in verband met de a.s, verkiezingen allereerst werklooze kantoorbedienden in aan merking te doen komen. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Berging' opgegeven! Het Engelsche stoomschip „Birtley", dat 5 Mei van dit jaar van Rotterdam naar New castle vertrok en den volgenden dag op de Engelsche kust strandde, blijkt niet meer ge borgen te kunnen worden. In verband hier mede is het schip van de herverzekerings- markt te Londen, waar het reeds voor 75 pet. genoteerd stond, afgevoerd. Groote diepgang. Het van Buenos-Aires aangekomen stoom schip „Amstelland" van de Kon. Holl. Lloyd passeerde Vrijdagmiddag naar Amsterdam met een diepgang van 8,4 Meter. Het Vrijdagavond naar West-Indië vertrok ken motorschip „Colombia" passeerde het Noordzeeikanaal met een diepgang van 8,4 Meter. Scheepvaartbeweging. In de afgeioopen week kwamen alhier bin nen 53 stoom-, 12 motorschepen, 3 zeesleep- booten, tezamen 68 schepen tegen 86 schepen in die voorafgaande week. Naar zee vertrok ken 40 stoomschepen, 17 motorschepen, 3 zee sleepbooten en 1 oorlogsbodem, tezamen 61 schepen tegen 92 schepen in de week tevoren. Uit en naar zee passeerden er in de laatste week 129 schepen of 49 schepen minder dan in de voorlaatste week. IJzerverschepmg. Het Zweedsche stoomschip „Fatria" is van Gothenburg aan het Hoogovenbedrijf gearri veerd om een partij ijzer te laden voor Zweden. Vervolgens is het schip naar Amsterdam ge gaan om de lading met stukgoed te comDle- teeren. Een concert van de harmoniekapel De Een dracht der Kon. Papierfabrieken is en blijft altijd een avond van uitgesproken muzikaal genot. Als steeds was ook nu het bezoek niet over matig te noemen. Het wil met die belangstel ling toch nog niet goed vlotten, hoe het be stuur ook propaganda voert in woord en de leden deze actie met muzikale daden onder steunen. Dat het ditmaal drukker was dan gewoon lijk zal wel in de eerste plaats op rekening ko men van de medewerkende Beverwijksche zangers. Het was dan ook den voorzitter, den heer Vel, een groot genoegen, allen hartelijk welkom te mogen heeten, in het bijzonder de directie der fabriek en de leden en den diri gent van het Mannenkoor Zanglust. De Feestmarsch van Richard Strauss in het artistieke arrangement van wijlen Sam Vles- sing was een introductie, de kapel volkomen waardig. Zeer verzorgd en gaaf van stemming maakte het werk een voornamen indruk. Prachtig liet Boedijn de tegenmelodieën van de baritons even uitkomen en deze technisch zoo sterke groep, wist van de geboden gele genheid uitnemend muzikaal gebruik te ma ken. Het trio klonk als gestreken, zoo fluwee- lig van toon waren zoowel het koper als het hout. Een uitvoering, die de verwachtingen hoog gespannen deed zijn. Eensdeels heeft men ze niet beschaamd; zoolang de ware har- moniemuziek gegeven werd zeker niet. We denken slechts aan de pakkende Slavische Rhapsodie, die zoowel qua opvatting als uit voering een compliment aan directeur en le den waard is. Bewonderd hebben we het en semble om zijn vele kwaliteiten; technisch was het uitstekend, ook het geweldige tempo van het laatste deel. Stevig ingespeeld en een be- heersching der dynamiek maakten het luiste ren tot een waar muzikaal genot. Fameus waren weer de 4 trombones, bril liant van techniek het hout, ad rem steeds de paukenist. Geen wonder dat zulk een slot vol vuurwerk, zulk een knaleffect een minuten lang applaus deed losbarsten. De Unvollendete zag Boedijn in een ander licht wat de cliché-opvatting betreft; toch was ze acceptabel. Alhoewel uitvoeringen als van deze symphonie en van het Andante uit Mendelssohn's Vioolconcert door harmonie ons niet kunnen bevredigen wegens de onvermij delijke associaties met het strijkerscorps, dat voor een volmaakt realiseeren dezer kunst werken toch essentieel is. De inzet van Schubert's Unvollendete, het precaire basthema, was zuiver en fraai van toon. De klarinetsolo, ondersteund door de hobo, werd gloedvol voorgedragen, het cello- motief van baritons en sax was wat vlak. In het allegro-tutti maakten alle instrumenten goede beurten; dynamisch kon het ons zeer voldoen. Daarbij zorgde Boedijn voor zijn be kende suggestieve directie, die allen mee sleepte. In de reprise haperde het samenspel van het hout een moment, doch handige muzikan ten als de Eendracht-blazers nu eenmaal zijn komen spoedig weer in het goede spoor. De temperatuur begon toen op de stemming in te werken en dit wreekte zich In het prach tige andante. Jammer, dat niet even werd bij - gestemd. Het bekende celll-pizzicato motief liet zich toch niet vervangen door de logge tonen der blazers en hierin viel ook beter te hooren, dat het samensipel der verschillende instrumenten nog niet volkomen beheerscht was. De klarinet solo was fraai van klank en kleur en het ant- woordenspel van hobo en fluit sloot zich hier bij naar krachten passend aan. Feilloos was het verwerken der teekens al lesbehalve en zoodoende werd er menige dis sonant gemixt, iets wat ook Borodini over kwam ln het le deel van diens Tweede Sym phonie. Alhoewel deze Rus een dilettant-mu sicus was heeft hij toch nooit de accoorden geschreven als de kapel ons wel wilde laten gelooven. Zoodoende werd het werk moder ner gemaakt dan het eigenlijk wel Is. Gaarne willen wij echter hulde brengen aan den dirigent voor zijn durf om deze zwaarmoedige muziek bij het publiek te intro- duceeren en dan met een corps dilettanten. De stemming was o.k. maar technisch was het nog niet uit de verf. De sombere inzet had groote momenten; het slot was er echter niet equivalent aan. De klarinetsolo van den heer K. Hollander in het Andante uit Mendelssohn's Vioolcon cert had kwaliteiten, maar kon ons toch een Leijdesdorff, Spalding of Kreisler niet doen vergeten, niet omdat het mannen-van-naam zijn, maar wegens de scheiding viool en kla rinet. Ook was het orkest hierin geenszins ideaal van samenspel en dat het er nog zoo uitkwam was te danken aan de slagvaardig heid van den directeur, die alles in goede ba nen wist te leiden. Het spijt ons het weer te moeten opmerken, maar als gewoonlijk was de fluit weer te laag. Ook het mannenkoor had zoo z'n ups en downs. Zoo waren Tempelzang, Abendfriede en Morgenstemming van v. d. Bijl heel goed. Het materiaal, dat directeur van Dijk heeft staan, is klankvol en zoodoende werd er ef fectvol gewerkt in Morgenstemming, De drie genoemde composities kan men aan en zoo doende was de samenzang uitstekend. Met zulke edele tenoren en baritons en zulk een sonoor basregister werd het 't beste wat we van het m.k. hoorden. Vooral de passus: „De statige Zonne" was flonkerend van klank; op toon; gediscipli neerd koor. Met alle waardeering voor het gebodene kon Roeske's .Groot is de Heer'ons niet ge heel bekoren. De knappe compositie werd wel iswaar serieus uitgevoerd, maar vraagt nog meer volume, nog grootere ff. De klankverhouding was goed afgewogen en er was kleur in den zang. De figuraties der onderstemmen evenals de nuanceeringen wa- Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, zal de dag van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bern- hard ais een nationale feestdag wor den beschouwd. Op dien dag zullen derhalve alle rijksdiensten, instellin gen en -bedrijven gesloten zijn voor zoover dit mogelijk is. ren degelijk bestudeerd. Toch leek het ons toe, dat Roeske een te zware onderneming was, ook al zat er een meesleepende climax in den lofzang aan het slot. Dat er door Zanglust en zeker niet minder door zijn ijverigen dirigent serieus gewerkt wordt is dezen avond weer eens duidelijk ge bleken. Het publiek heeft dit ook geappre cieerd en vooral na het uitstekend gezongen Morgenstemming en Abendfriede werd er te recht spontaan geapplaudisseerd. Een gezellig bal, geleid door dén heer W. Schaap, hield velen nog lang bijeen. W. Huldiging dir. P. N. Joosen. In verband met het feit, dat het Zondag W/2 jaar geleden was, dat de heer P. N. Joosen de benoeming van directeur over het R.K. Harmo niecorps „St. Caecilia" aanvaardde werd in het R.K. Vereenigingsgebouw een jubileum concert gegeven, dat zeer druk bezocht was. Onder de aanwezigen waren verschillende afgevaardigden van zustervereenigingen, de heer H. H. Meijer R.K. gemeenteraadslid en vele anderen, die van hun belangstelling blijk gaven, o.m. kap. Roosevelt en pater Bougier. De Stars and Stripes kwam er in frisch tem po uit; waar bleven echter de piccolo-varia ties? De heer J. L. Harsveld hield een inleidende rede, waarna de bekroonde nummers van het concours te Sloterdijk volgden. Uit Tête Hongroise sprak, hoorbaar een lang durige studie, maar de rieten der klarinetten speelden vele blazers parten. Het tweede deel was rhythmiseh beter dan no. 1 der suite, dat met het slot mank ging aan tallooze ongelijk heden in het passagespel der houtinstru menten. Bicknesse's Suite Oriëntale stond op hooger peil. De hobo kreeg evenals het hooge koper in 2 den kans even passend naar voren te ko men; de saxen, in het bijzonder de alt, brach ten kleur aan het Andante. Dit laatste register is zeker niet het minste van St. Caecilia, dat van deze suite een alleszins aanneamelijke uit voering gaf. In het derde gedeelte hoorden we gevoelvolle solotrekjes van de trombone afge wisseld met oplettend orkestwerk, dat hierin fraaie klank en kleur kreeg. Het staecatospel der klarinetten in 4 was technisch verzorgd en dat konden we van de basfiguren nu juist niet onmiddellijk zeggen; dat moet beter in de vingers zitten. Van het schilderachtige Au Pays Basque van T. Fernand speelde St. Caecilia slechts het le en 3e gedeelte. Via een slippe- rige inzet kwamen de mooie passages voor sax en hoog koper. Eerstgenoemde droeg dit welbestudeerd voor; ook het koper was op dreef, stemming' onderling niet fraai. De Baskische dans was niet geheel vlekke loos; met den klank van het hout wil 't dik wijls niet erg vlotten bij het corps en dit vraagt een constante studie op den toon. Daarente gen werd in de hoek van het lage en midden- register met „Schwung" gemusiceerd. De Lunawals lag het corps beter en werd met animo voorgedragen. Een werk van compositorische waarde was de ouverture Le Silvio Pellico van Wettge, die in de inleiding zeer gelukkig' van uitvoering was en die dank zij laag koper en saxen veel bevatte, dat te waardeeren viel. Directeur Joosen had het geheel uitnemend in hanaden en wist er een dynamisch lof waardige vertolking van te geven. De voorzitter sprak den directeur met een hartelijk woord toe. Hij memoreerde hoe de heer Joosten WA jaar geleden het corps aan trof, een ensemble, dat destijds de bijnaam droeg van „Piep en kraaklust". Dank zij de energieke leiding' van den dirigent is het corps van de derde, naar de eere-afdeeling gepro moveerd. Spr. hoopte, dat St. Caecilia en de heer Joosen nog langen tijd zullen mogen sa men werken en bood hem namens het corps een lamp aan. Spontaan bliezen daarop de St. Caecilianen Sam Vlessing's Jubileummarsch. Mevr. Kui per huldigde den jubilaris namens de echtge- nooten der leden en overhandigde hem de par tituur der 2e Arlesienne Suite en mevr. Joosen een mand bloemen. De jongste pupil, een der 10-jarige leerlingen van het corps, jongeling van Amersfoort zei een felicitatiegedicht op vergezeld van eenig rookkruid. De harmoniekapel „De Eendracht", felici teerde bij monde van den heer K. Hollander en kapelaan Roosevelt namens den pastoor. De dirigent schonk het corps de partituur van Pique Dame, een mededeelin-g die met applaus ontvangen werd. De voorzitter bracht de noodzakelijkheid van een nieuw vaandel naar voren, voor de aan schaffing waarvoor gelden zullen worden bij eengebracht. Na de pauze voerde de R.K. damestoo- neelclub „Opwaarts" het blijspelletje Willy's Radio met veel succes op W.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1