HET NIEUWE AVONDBLAD D^AG moveer3< Maatregelen tegen de pufvisscherij. 4 4 0 0 Optimisme. IJMUIDEN De huwelijksfeesten in IJmuiden-Oost. Oostendsche kustvisschers vernietigden in zestien maanden meer dan 100 millioen visschen. Dit cijfer kan door vergrooting der mazen belangrijk verminderd worden. De Gemeentebegrooting. Neem Bomaniaie 't is de beste De werkloosheid in onze gemeente. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen. AD VERTENTIëN1-5 regels 0.75. Elke regel meer 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten- plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE AD VERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; ƒ150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobasongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000-, indien hetzelfde ongeval den dood van vfjf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe ILA.V.- Bank te Schiedam. De Fransche premier Léon Blum heeft Zondag in een rede te Soissons een verkla ring afgelegd die van een merkwaardig op timisme getuigt. Hij heeft namelijk de vol gende krasse uitspraak gedaan: „Ik ben overtuigd, dat het thans aan Europa opge legde bewapenings-régime zal eindigen en dat een poging, die wij binnen enkele weken te Genève zullen doen, zal slagen, omdat het noodzakelijk is". Dit is belangwekkend omdat een premier van welke partij en van welk land hij is doet er in dit opzicht niet toe niet zulke opti mistische voorspellingen doet als er geen on derhandelingen aan zijn voorafgegaan. Hij heeft trouwens nog iets meer gepreciseerd in de volgende woorden: „Het is niet para doxaal, thans over ontwapening te spreken ln een Europa, waarin nieuwe bewapenings- credieten aan de oude worden toegevoegd. Wij zelf zijn gedwongen tot nieuwe bewape ning over te gaan. Doch hoe meer Europa zich bewapent, des te sterker hebben wij den plicht, de ontwapeningsidée niet te laten verdwijnen. Zelfs de leiders der regeeringen, die trachtten bij hun volk weer de oude oor- logsidée te doen herleven, zijn er toe gekomen over ontwapening te spreken. Indien men zich daartoe genoopt ziet dan is het omdat er nog de eischen van het wereldgeweten zijn, waaraan geen enkele staat zich zal kunnen onttrekken". Als Léon Blum „eigen geweten" gezegd had zou dit laatste waarschijnlijker hebben geklonken, maar minder indruk hebben ge maakt. Tot de verzameling openbare verga dering-termen, die gegarandeerd succes schijnen te hebben bij de massa, behoort sinds lang het woord „wereldgeweten". Welk begrip daarmee aangeduid wordt is moei lijk te zeggen. Als dit aardsche tranendal een collectief geweten bezat zou er niet zulk een anarchie bestaan, tusschen de staten, die de wereld vormen, als thans het geval is. Maar als men het wereldgeweten verder buiten beschouwing laat is er genoeg belang wekkends in Blum's verklaringen. Volkomen nuchter en zakelijk beschouwd is de huidige toestand aldus, dat alle staten, vooral de groote, zich geweldig bewapenen en des ondanks, vanwege het gemoderniseerde en „geperfectionneerde" luchtvaartwapen, zich alle even kwetsbaar blijven voelen. Natuur lijk verzekeren alle staatslieden dat hün land nimmer een aanvalsoorlog zal ondernemen en dat de bewapening alleen maar voor de fensie dient. Maar de bewapening waarborgt de defensie in geen enkel geval. Nergens is de burgerbevolking' veilig. Er bestaat geen luchtafweer, hoe uitgebreid ook, die een aanval op bevolkingscentra kan stuiten. Dat hebben manoeuvres in vele landen bewezen en de Engelsche premier Baldwin heeft het onlangs heel beknopt uitgedrukt in zijn woord: „De bommenwerper komt er altijd door". Dat is ook heel begrijpelijk. De ver ticale mogelijkheden van de luchtvaart zijn te groot. Derhalve bewapenen ook de groote landen zich voortdurend meer zonder zich daarmee ooit veilig te gaan voelen, of „sterker" dan een ander. Geen enkele voelt zich veilig. Wel kost het bewapenen fantastische sommen, die niets productiefs opleveren en dus de welvaart van alle landen verminderen. Aan gezien men nu zijn veiligheid niet verwerven kan met bewapenen is het, nuchter be schouwd, zeer logisch te trachten haar te bereiken door gezamenlijk zooveel mogelijk te ontwapenen. Ik zeg zooveel mogelijk'omdat totale ontwapening van Europa tegenover de drei ging uit het Verre Oosten toch niet denkbaar is. Maar Oostersche bedreigingen zouden heel wat beter afgewend worden door eenheid in Europa en vermindering der bewapening-te- genover-elkaar dan door den huidigen Euro- peeschen wedstrijd in het niet bereiken van veiligheid, die alleen haat en achterdocht kweekt en door kolossale belastingheffingen de naties uitput. Voor de wapenindustrie zelf, die nu alweer sinds jaren zulke prachtige za ken maakt, moet het wel angstig worden, want als ,bij ongeluk'de Europeesche oorlog toch eens uitbrak zouden haar fabrieken mèt de groote bevolkingscentra als eerste en dank baarste doelwit gelden. Deskundige opinies, ook voor den leek vol komen begrijpelijk, zeggen dat men bevol kingscentra aanvalt om het moreel van de na tie te verzwakken en haar organisatie-centra zoo mogelijk te vernietigen, terwijl de. fabrie ken van oorlogsmateriaal natuurlijk worden bestookt om aanmaak van nieuw materiaal te verhinderen. Wie den vorigen oorlog heeft be leefd weet, hoe geweldige hoeveelheden bewa pening tijdens den strijd gefabriceerd zijn tientallen malen meer dan de bewapening bij den aanvang bedroeg. Het schijnt derhalve niet ondenkbaar dat ook de wapenindustrie tot vermindering van de spanning in Europa, zelfs door gedeelte lijke ontwapening, zou willen meewerken.... liever dan ad infinitum uit te breiden onder een steeds grooter wordende bedreiging van haar eigen bestaan. Daarbij komt dat in eenige groote landen men op weg is de onge breidelde winst-mogelijkheden van deze on dernemingen te fnuiken en ze onder staats controle te stellen, terwijl Frankrijk zelfs be sloten heeft, ze te nationaliseeren. De vraag is nu maar in hoeverre Blum met andere mogendheden onderhandeld heeft eer hij zijn verklaring te Soissons aflegde. Men moet veronderstellen dat er wel eenige over eenkomst bereikt is en dat er dus over eenige weken te Genève een belangrijke poging tot verbetering in de situatie verwacht kan wor den. Laten we voorzichtigheidshalve nog maar zeggen: „poging". Volgens den loop der ups and downs van de laatste jaren is men inder daad nu weer heelemaal aan een „up" toe. R. P. Grootsche plannen der Oranje-Commissie. De Oranje Commissie IJmuiden-Oost heeft voor de feesten in verband met het huwelijk van de Prinses, grootsche plannen. Op de laat ste vergadeirn, is besloten een geheele week feest te houden en wel van 2 tot en met 7 Januari. De grootste dagen zullen zijn 2, 4, 5 en 7 Januari. De commissie heeft voor de geheele week de beschikking over het Patronaatsgebomw en hét Hervormd Vereenigingsgebouw. Hier wor den ieder en dag „bonte" voorstellingen geor ganiseerd voor volwassenen en ook voor kin deren van 14 tot 18 jaar. Voor de uitvoering hiervan is medewerking toegezegd door elf plaatselijke vereenigingen, n.l. drie tooneel-, vier zang-, twee kamermuziek- en twee gym- n.astiekvereenigingen. Door een dergelijke me dewerking, kan er wel iets geboden worden Het Centraal comité heeft besloten, op Woens dag' 6 Januari een groeten historischen optocht te doen plaats hébben, 's Morgens heeft op het Tiberiu.splein een kinderaubade plaats. De leerlingen der laagste klassen, die hieraan niet deelnemen, gaan naar het Patronaatsge bouw waar een filmvoorstelling plaats heeft. Na de aubade komen de kinderen die hieraan hebben deelgenomen, aan de beurt voor de filmvoorstelling. Vervolgens is het de bedoe ling, de kinderen in de verschillende scholen te tracteeren en hun zoo mogelijk een blijvend aandenken te geven. Aangezien de historische optocht, samengesteld door het Centraal Comité, en welke zal voorstellen den intocht van den Prins van Oranje in Amsterdam in 1570, door verschillende winkelstraten van IJmuiden-Oost zal gaan, wekt het comité de winkeliers, alsmede de inwoners op, hun étala ges en huizen te versieren. Bij voldoende deel neming wordt een jury benoemd en worden prijzen uitgeloofd. Door etalage- en straat- versiering wordt het feestelijk aanzien ver hoogd waarom de Oranje Commissie ieders medewerking inroept. FEESTAVOND KENNEMER ZANGERS. Het vijf-jarig bestaan van het mannenkoor „De Kennemer Zangers" heeft men in „Het Wapen van Velsen" feestelijk gevierd. De voorzitter, de heer Butter kon zijn openings rede voor een stampvolle zaal uitspreken en gaf een kort overzicht over de vijf vereeni- gingsjaren. Dat het met het koor crescendo gaat blijkt hieruit, dat er verleden jaar met 10 leden ge zongen werd en thans met 48; ook tellen de Kennemer Zangers nu 140 donateurs. In de bij de feestrede aansluitende proloog viel de declamatie van mej. Stoker op. Het koor zong op verdienstelijke wijze „Door het Woud" en „Een Vrouw", resp. van Leo Smeets en Ol. Koop. Een sympathieke geste was het overhandi gen van een bloemenmand aan den heer P. Grin, wegens zijn vijfjarig directeurschap op 19 November a.s. en eveneens aan den heer Jan van Boerum, die de eenige is die van de oprichting van het koor af zijn lidmaatschap onafgebroken heeft vervuld. Fraai werd er gedanst door een zestal jonge dames onder leiding van mej. Stol. Lang zamerhand begon de temperatuur geducht op die der tropen te gelijken, terwijl de rook der lustig dampenden zich verdichtte. Zoo werd ,.De Gravers" van Olman niet onder gunstige omstandigheden gezongen. Des te meer viel het te prijzen, dat het een maand geleden opgerichte dameskoor „Ons Genoegen" zulk een prettig debuut maakte met een tweetal liederen van Cath. van Rennes. Er schuilen goede stemmen onder, die voor de toekomst een belofte zijn. Geducht stu- deeren, dames en nog wat meer leden en het getal plataselijke vereenigingen. heeft zich met een goed koor uitgebreid. De pre sidente, mevr. Bogaard, kondigde de jonge spruitt met een kort maar krachtig speechje aan. Van de hand van den heer Sleutel werden eenige tooneelschetsen gegeven, die geweldig tosloegen door het vlotte spe' en goede grime Het werd voor het mannenkoor een feest avond, te meer daar de humorist-conferen cier van Nierop, de heer Sleutel en de Roe mers-band de vroolijke steming nog meer wisten op te voeren. Met frisschen moed is men aan het tweede lustrum begonnen. H. De toepassing der be schermingsmaatregelen. Belde beschermingsmethoden kunnen niet gelijk in al de omstandigheden der visscherij worden toegepast. Voor de diepzeevisscherij schijnt het aan nemen van een minimumgrootte voor de mazen van den kuil geen groote moeilijk heden op te leveren. Inderdaad, de afmeting die in Engeland ingevolge proefondervinde lijke onderzoeken in de Noordzee is voorge schreven en die voor de internationale over eenkomst zou kunnen voorgesteld worden, vertoont slechts een .zeer klein verschil met de afmetingen welke bij de visscherij der verschillende Noorderlanden in gebruik zijn. Zulks is niet het geval dicht bij de kust waar de garnaalvisscherij wordt uitgeoefend, waarvoor netten met zeer kleine mazen ge bezigd worden. Oplegging van de voor diep zeevisscherij doelmatig en aannemelijk ge achte minimum grootte der mazen, zou de algeheele verdwijning van deze zeer belang rijke tak der visscherij ten gevolge hebben. In den huidigen staat van de techniek der garnaalvisscherij kan die maatregel dus niet worden aangenomen. De methode van het verbod van ontscheping van jonge visch de zoogenaamde methode der minlmummaat voor de kuststreken is thans het eenige middel tot bescherming van de jonge visch. Deze overwegingen hebben den Internatio nalen Raad er toe gebracht aan de landen, in welker wateren een belangrijke kustvis- scherij wordt uitgeoefend, te verzoeken een goed gedocumenteerde studie te maken van de voorwaarden waaronder die visscherij al daar bedreven wordt ien den vorm te bepa len waarin een doelmatige en tevens voor het bedrijf dragelijke bescherming zou kun nen verzekerd worden. Naar aanleiding van dat verzoek heeft het bestuur van het Belgisch Zeewezen het be stuur van het Zeewetenschappelijk Instituut belast met een proefondervindelijk onder zoek over de kwestie der vernietiging van jonge visch. Dat onderzoek werd onmiddellijk aange vangen en heeft aanleiding gegeven tot het publiceeren van een uitvoerige verhandeling welke de documentaire uiteenzetting van den verkregen uitslag, alsmede overwegingen over de algemeene kwesties van de vernieti ging len de bescherming bevat, De bij de onderzoekingen gevolgde metho de bestaat in het nauwkeurig sorteeren van geheel de vangst bij elk der vischvangsten die door een motor kotter tijdens een langen termijn werden uitgevoerd. De waarneming liep over een termijn van 16 maanden. Het gewicht van het bestudeerd materiaal bedroeg 12.592 K.G. Het aantal gevangen visschen, die alle ge- identiiceerd en gemeten werden, bedroeg: 164.053 stuks. Zij werden verdeeld in visschen met han delswaarde en in visschen zonder handels waarde. Deze laatste omvatten enkel zeer kleine soorten, waarvoor op de markten geen hoo pers gevonden worden. Er werd rekening mee gehouden omdat zij een belangrijke rol vervullen, eenerzijds als verbruikers van het in de streek voorhanden voedsel, anderzijds als voedingselement, aangezien zij zelf in massa door de grootere visschen verslonden worden. In onderstaande tabel zijn de cijfers opge- gegeven welke door sorteering van de tijdens de 16 maanden gevangen visch werden ver kregen, alsmede sommige door berekening verkregen cijfers. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat deze cijfers alleen betrekking hebben op de Oostendsche kustvloot, die minder dan de helft van de geheele Belgische kustvloot ver tegenwoordigt, Aangenomen kan worden, dat door de gezamenlijke vloot langs de Bel gische kust tijdens het tijdvak de proefne ming (16 maanden) meer dan 200 millioen PERSONALIA. De heer M. J. te Boekhorst, commies bij de verificatie der gemeente financiën alhier is benoemd tot commies-verificateur bij de pro vincie Zeeland ter standplaats Middelburg. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat door hen de volgende hinderwetsvergunningen zijn ver leend a. aan de N.V. American Petroleum Com- oaiv" te 's Gravenbase tot bet oprichten var een petroleum-bewaarplaats, achter het per ceel Hagelingerweg nog 325 te Santpoort; b. aan Joh. M. van der Plas te IJmuiden tot het oprichten van een vischconserven- fabriek, in he1' perceel Middenhavenstraat no. 52. 142,475 2:1.578 164.0:53 3.653 533 4.186 jonge visschen van de zeven voornaamste soorten werden vernietigd. 26 soorten 19 soorten Beide ,m. handels z. handels groepen waarde waarde samen Aantal visschen aan 't laboratorium af geleverd Gemiddeld aantal visschen per afge leverde vangst Gezamenlijk aantal visschen door een kotter vernietigd tij dens de 16 maan den waarneming 887.466 155.248 1.042.714 Gezamenlijk aantal visschen door de vloot vernietigd tij dens de 16 maanden waarneming ge middeld aantal vaar tuigen: 98 87.004.632 15.150.842 102.155.474 Rapport van de afdeelingen en M. v. A. van Burgemeester en Wethouders. Verschenen is het rapport van de afdee lingen uit den gemeenteraad betreffende het onderzoek van de begrootingen en de memorie van antwoord van burgemeester en wethou ders. Aan het rapport van de afdeelingen ontlee- nen we het volgende. Algemeene beschouwingen Enkele leden merkten op, dat hun stand punt om in afwijking van voorgaande jaren, dit jaar wederom afdeelingsonderzoek te hou den, o.m. gegrondvest is op den gewijzigden monetairen toestand. Zij wezen er op, dat met de gewijzigde omstandigheden in de be grooting nog geen rekening kon worden ge houden, omdat daaromtrent bij het opmaken van de begrooting nog niets bekend was, ter wijl ook nu nog niemand weet, welke gevolgen de gewijzigde monetaire politiek zal hebben ten aanzien van de gemeentelijke huishou ding. Zij wenschten daarom uit te gaan van de cijfers zooals die in de begrooting zijn verwerkt. Mocht wijziging noodig zijn, dan zal dit kunnen geschieden bij een suppletoire begrooting. Andere leden verklaarden niet zoozeer be hoefte te gevoelen tot het houden van een af deelingsonderzoek van de begrooting, aange zien hun fractie thans in het College is ver tegenwoordigd en op deze wijze contact heeft met het College. Zij hadden zich zich echter niet tegen het afdeelingsonderzoek verzet, om de fracties die geen vertegenwoordiger in het College hebben, terwille te zijn. Een der hier aan het woord zijnde leden drong er op aan Burgemeester en Wethouders te vragen er bij alle diensten op aan te dringen de grootste zuinigheid te betrachten om belastingverhooging te voorkomen. Meerdere leden verklaarden, dat van een eigen beleid van het College in vele gevallen geen sprake Is, omdat er telkens door de Re geering wordt ingegrepen, waardoor het Col lege niet vrij is in zijn doen en laten. Enkelen dezer leden legden er den nadruk op, dat de drang van Den Haag om zich met de interne aangelegenheden van de gemeente te be moeien steeds grooter wordt en dat men tracht het keurslijf steeds nauwer aan te halen. Men had opgemerkt, dat het College er wel op uit was om de rechten van de ge meente te verdedigen en zij vroegen om in dit opzicht uiterst diligent te blijven en samen werking te zoeken met andere gemeenten om de autonomie van de gemeenten tegenover de Regeering te verdedigen.Deze leden betreurden het, dat zij, die deze beginselen vroeger ten sterkste hebben voorgestaan, ze thans met de voeten treden. Andere leden waren het hier niet mede eens en meenden, dat er voor de Regeering wel degelijk aanleiding was om in te grijpen. Zoodra de gemeenten blijk geven de tijdsomstandigheden te begrijpen en daar naar gaan handelen zal, naar de meening van deze leden, de druk uit Den Haag wel gelei delijk verminderen. komende tot de verhouding tusschen het College en den Raad spraken vele leden als hun meening uit, dat deze verhouding in den laatsten tijd minder soepel wordt. Zij waren van oordeel, dat de schuld hiervan niet bij den Raad moet worden gezocht, doch dat deze bij het College schuilt. Voor een groot gedeel te zocht men de aanleidende oorzaak ook in de leiding van de Raadsvergaderingen. Men kreeg den indruk, dat de leden, wat de vrij heid van spreken betreft, ongelijk worden behandeld en er in dat opzicht met 2 maten werd gemeten. Men verzocht ieder in de gele genheid te stellen zijn meening te uiten. Het afraffelen van de agenda wekte den in druk van een gebrek aan eerbied van den voorzitter tegenover den Raad. Sommige pun ten zijn al reeds aangenomen voordat dit tot de leden kan doordringen. Men hoopte, dat de voorzitter zich in de toekomst zal aanpas sen aan zijn voorgangers. Voorts klaagde men er over, dat de Voorzitter moeilijk is te ver staan. Een der 'eden wilde de minder soepele boa ding van het College ook uitstrekken tot het niet beantwoorden van gestelde vragen. Zoo is er b.v. een vraag gesteld over de T.B.C.-ver- eeniging en de plaatsing van de patiënten door deze vereeniging, welke niet beantwoord is, terwijl ook een vraag, hoe of het stond met den huurachterstand der woningbouwvere nigingen evenmin beantwoording vond. Dit lid betreurde dit ten zeerste. Een ander lid klaagde over het weinige con tact met den wethouder van Financiën. Hoe wel dit lid wilde toegeven, dat door het tel kens ingrijpen van Den Haag weinig' vrijheid van handelen overbleef kon hij toch niet goed keuren, dat de Wethouder zoo weinig contact zoekt met de Commissie van Bijstand voor de Financiën. Van overleg' om van de zaken nog zooveel mogelijk terecht te brengen blijkt wei nig. Deze klacht kon volgens dit lid ook wor den uitgestrekt ten aanzien van andere Com missies, die ook slechts sporadisch worden opgeroepen. Als zoo wordt voortgegaan kun nen de commissies wel worden opgedoekt en heeft hun bestaan geen enkele waarde meer. Een ander lid merkte op, dat door de Com- missier soms vertrouwelijke adviezen worden uitgebracht aan het College. Dit lid stelde de vraag of dit vertrouwelijk karakter bewaard blijft, dan wel of daarvan soms naar buiten mededeeling wordt gedaan. Is dit zoo, dan zou dit lid in het vervolg voor zichzelf daaruit de noodige consequenties moeten trekken. Weer een ander lid bracht ter sprake, dat in den Raad gesproken is over de afschaffing van de rondvraag. Hij gaf toe, dat er soms zeer onbelangrijke vragen werden gesteld, doch meende, dat dit niet mag leiden tot af schaffing van de rondvraag, omdat soms ook zeer belangrijke zaken naar voren worden ge bracht. Meerdere leden merkten op, dat het optre den van den Burgemeester naar buiten soms een minder prettigen indruk maakte, en niet altijd op de meest oordeelkundige wijze plaats vond. Zoo wees een der leden er op, dat de Burgemeester in een gesprek de woorden „luie lamlendigheid van de werkloozen" bezigde, welke uitdrukking een pijnlijken indruk maakte. Dit lid wilde er nadrukkelijk op wij zen, dat de werkloozen absoluut niet te lui zijn om te werken, hetwelk blijkt uit het groote aantal dat zich vrijwillig heeft opge geven voor plaatsing bij de werkverschaffing. Men kan daaromtrent informeeren bij den Directeur der Arbeidsbeurs. Deze uitspraak werd door een ander lid bevestigd. Vele leden betreurden, dat door den Bur gemeester op zoo royale wijze gelegenheid ge geven was tot het houden van kermissen. Men wees er op, dat indertijd door den Raad be wust besloten is tot afschaffing van de ker mis, en dat deze nu op een verkapte wijze weer wordt binnengehaald. Ericsonsstraat 1, IJmuiden ZEEWEG 263 lel. 5220, Gr. Houtstr. 187 tel. 12504 (Adv. ingez. Med.) Stationnaire cijfers. Er komt nog steeds weing verandering in den stand der werkloosheid, hetgeen blijkt uit de volgende cijfers: Jl. Zaterdag waren aan de Gem, Arbeids beurs als werkzoekenden ingeschreven: 545 bouwvakarbeiders, 307 metaalbewerkers, 51 kantoorbedienden, 23 dienstboden en andere vrouwelijke beroepen, 27 houtbewerkers, 47 landarbeiders, 315 visschers, haven- en transportarbeiders, 731 losse- en fabrieksar beiders, 312 in overige beroepen. Verder be neden den leeftijd van 18 jaar: 31 bouwvak arbeiders, 39 metaalbewerkers, 6 kantoorbe dienden, 23 dagdienstboden enz,, 1 landar beider, 64 losse- en fabrieksarbeiders, 3 in overige beroepen. De stand der werkloosheid was als volgt: Mannen boven de 14 Nov. 1936 16 Nov. 1935 18 jaar Bouwvakarbeiders Metaalbewerkers Houtbewerkers Landarbeiders Havenarbeiders Visschers Kantoorbedienden Losse arbeiders Overige beroepen 545 306 27 47 95 220 46 731 313 2330 Mannen onder de 18 jaar 144 Vrouwen boven de 18 jaar 22 Vrouwen onder de 18 jaar 29 592 351 33 33 96 251 39 688 293 2376 148 34 27 2585 Totaal werkloosheid 2525 „TERUG TOT DE GEMEENSCHAP". Donderdagavond zal in het Herv. Vereeni gingsgebouw de heer P. Breimer een lezing houden, verduidelijkt door lichtbeelden ten bate van het onderwijs aan doofstomme kin deren in de inrichting Effata te Voorburg. De heer Breimer zal spreken over het onderwerp: „Terug tot de gemeenschap". GEREFORMEERDE JEUGDCENTRALE. Voor den propaganda-avond, die a.s. Woens dag in het R.K. Vereenigingsgebouw aan de TVTft t fft1 Txrrxur'p-p bestuur van de Centrale de "medewerking ar kregen van den declamator Arie Post uitSche- veningen. Verder verleent het Chr. Muziekge zelschap Concinere zijn medewerking en zullen eenige tableaux worden vertoond. Ds. van Tejjlingen houdt de propaganda- rede.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1