Een wonder van techniek in de Breestraat. BEVERWIJK Opheffing van een dubbele functie. De ontvanger van het voor malige Wijk aan Zee en Duin. Nieuwe telefoon-centrale in bedrijf gesteld Een nimmer falende apparatuur. De zeevisch-distributie. DINSD A G 17 NO V. 1936 DRIEHUIS BURGERLIJKE STAND Nieuwe directeur van de Arbeidsbeurs. Met de leiding van den gemeentelijken dienst der arbeidsbemiddeling en werkloos heidsverzekering is belast de heer N. H. Smit gemeente-ontvanger, die eerstgenoemde functie als nevenbetrekking bekleedt. De hieraan verbonden wedde bedraagt, na toe passing van 5 pet. korting, f 1140 per jaar. Hoewel B. en W. van meening zijn, dat de tegenwoordige functionaris deze nevenbe trekking' op een alleszins behoorlijke wijze vervult, kan deze combinatie van betrekkingen hen op den duur geen bevrediging schen ken. In de laatste jaren zijn de bemoeiingen van den ontvanger dermate toegenomen, dat hierin een volle dagtaak te vinden is. Ander zijds hebben de tijdsomstandigheden hun in vloed niet gemist op den omvang der werk zaamheidsverzekering, zoodat het wenschelijk is hiermede een ambtenaar te belasten, die naast deze functie geen andere betrekking mag vervullen. Dit in aanmerking nemende hebben B. en W. overwogen hoe hierin op de meest juiste en voor de gemeente minst kostbare wijze kon worden voorzien. Zij meenen de oplossing gevonden te heb ben door den Raad voor te stellen: a. aan den heer N. H. Smit eervol ontslag te verleenen uit zijn betrekking als directeur van den Gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling en werkloosheidsverzekering; b. als zoodanig te benoemen den klerk bij dien dienst V. Ph. Braun, die thans reeds van 1 Mei j.l. af practisch met de leiding van den dienst is belast. De directeur van den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling en de Directeur van de districtarbeidsbeurs, kun nen zich met dit voorstel vereenigen. Het ontslag de benoeming zou kunnen in gaan op nader door B. en W. te bepalen datum. Hoewel de functionaris naar het gevoelen van B. en W. niet op grond van de wet tot vereeniging der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin en ook niet op grond van eenige andere regeling recht kan doen gel den op wachtgeld, meenen B. en W. den Raad nietemin uit billijkheidsoverwegingen te mogen voorstellen hem terzake een wachtgeld toe te kennen, zulks voor een tijdvak, gelijk aan den diensttijd als directeur en tot een bedrag, overeenkomende met het verschil tusschen zijn gezamenlijke wedden in gemeen telijken dienst genoten op 30 pril 1936 en de wedden welke hij in zijn betrekking' als ge meente-ontvanger en in een of meer andere gemeentelijke betrekkingen geniet of zal ge nieten. Een concept-verordening, welke dit wachtgeld regelt, gelieve u hiernevens aan te treffen. Aangezien de nieuw te benoemen directeur naast deze functie geen andere betrekking- mag bekleeden, achten zij een herziening van de regeling der aan dit ambt verbonden wedde, thans bedragende f 1200 verminderd met een korting van 5 pet. noodzakelijk. Gelet op den aard der werkzaamheden, komt het B. en W. wenschelijk voor, dat het be kleeden van deze betrekking wordt beloond met den wedde, overeenkomende met die van en adjunct-commies 1ste klasse ter secretarie thans bedragende in minimum f 1800 minus 5 pet. korting, met 5 tweej aarlij ksche ver hoogingen van f 95. Tenslotte meenen B. en W. van deze ge legenheid te moeten gebruik maken om tevens aan de orde te stellen de herziening van de verordening op den gemeentelijken dienst der arbeidsbemiddeling en' werkloosheidsverzeke ring in deze gemeente. De bestaande verordening dagteekent van 12 Maart 1928 en stemt op sommige punten niet overeen met hetgeen daaromtrent be paald is in de arbeidsbemiddelingswet 1930. Bovendien wordt in deze verordening de ge meente Wijk aan Zee en Duin nog als zelf standige gemeente vermeld. Vast te stellen een verordening betreffende het verleenen van wachtgeld aan den heer N. H. Smit tengevolge van zijn eervol ont slag als Directeur van den Gemeentelijken dienst der arbeidsbemiddeling en werkloos heidsverzekering; aan de betrekking van directeur van dien dienst een jaarwedde te verbinden, overeen komende met die van een adjuctcommies lste klasse ter secretarie, thans bedragende in minimum f 1800 verminderd met 5 pet. kor ting, met vijf tweejaarlijksche verhoogingen van f 95 en vast te stellen een verordening op den ge meentelijken dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering in de gemeente Beverwijk. OUDERAVOND CHRISTELIJKE SCHOOL. .Op Maandag 23 November zal in het Ver- eenigingsgebouw aan de Populierenlaan een ouderavond worden gehouden van de Chris telijke School aan den Noorderwijkweg. De agenda vermeldt onder meer een inleiding van mej. E. K. Ligtenberg, onderwijzeres aan de school, over het onderwerp: „De groote dag". Vervolgens zal het hoofd der school een in leiding houden over: „Onze school". Wordt benoemd tot opzichter. In verband met de samenvoeging der ge meenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin, zal het noodig zijn om aan één der ontvangers dier voormalige gemeenten eervol ontslag te verleenen wegens opheffing zijner betrekking'. Voor het verleenen van eervol ontslag komt naar de meening van B. en W. in aanmerking de heer B. J. W. Langendijk, ontvanger der voormalige gemeente Wijk aan Zee en Duin. Krachtens de samenvoegingwet zal als dan aan voornoemden functionaris wachtgeld dienen te worden toegekend. Het wachtgeld bedraagt in dit geval: gedurende de eerste 3 maanden vol salaris; daarna gedurende 3 maanden 85% en vervolgens 70% van de wedde. Laatstelijk genoot hij een wedde van f 3000. Behalve de betrekking' van Ontvanger, be kleedde de heer Langendijk nog de functie van opzichter van gemeentewerken te Wijk aan Zee en Duin. Aan laatstgenoemde betrek king was een bezoldiging van f 850 per jaar verbonden. De beste oplossing lijkt B. en W. nu om den heer Langendijk in de functie van opzichter te handhaven en werkzaam te stellen bij den dienst van openbare werken der nieuwe ge meente. De bestaande jaarwedde (f 850) zou dan verhoogd kunnen worden met het ver schil tusschen de jaarwedde als gewezen ont vanger en het als zoodanig te ontvangen wachtgeld. Dan kan voortaan, behoudens de na te noemen uitzondering, zijn dagtaak uitslui tend bestaan in het uitoefenen van de functie van opzichter bij voormelden dienst. In de nader door B. en W. vast te stellen in structie, op grond van art. 6 van het Ambte narenreglement, zal door hen worden bepaald, dat de te benoemen opzichter geen werkzaam heden voor particulieren mag verrichten en dat hem ten hoogste 3 maal per week, gedu- rend een halven dag, gelegenheid zal worden gegeven zijn nevenfuncties van opzichter der gemeenten Heemskerk en Uitgeest uit te oefe nen. Voor zoover de heer Langendijk na 1 Mei 1936 geen werkzaamheden als ontvanger der voormalige gemeente Wijk aan Zee en Duin, of als gemeente-opzichter van Heemskerk en Uitgeest had te verrichten, is hij reeds geheel als opzichter in dienst geweest. Practisch is de toestand dus reeds overeenkomstig het voor stel van B. en W. Onder mededeeling, dat zoowel belangheb bende als de Directeur van Openbare Werken met deze oplossing accoord gaan, stellen B. en W. den raad voor met ingang van den datum, waarop de ontvanger der nieuwe gemeente Beverwijk zijn functie zal aanvaarden: a. eervol ontslag te verleenen aan den heer B. J. W. Langendijk, als ontvanger der voor malige gemeente Wijk aan Zee en Duin, wegens opheffing zijner betrekking; b. in te trekken de instructie voor den op zichter van gemeentewerken te Wijk aan Zee en Duin, vastgesteld bij besluit van den Raad dier gemeente van 24 April 1901, zooals deze instructie nader is gewijzigd; c. vast te stellen de navolgende jaarwedde- regeling voor den opzichter bij den dienst van openbare werken B. J. W. Langendijk: 1. zoolang hij vol wachtgeld als gemeente ontvanger geniet: f 850 per jaar; 2. zoolang hij 85% wachtgeld als gemeente ontvanger geniet: f 1300; 3. zoolang hij 70% wachtgeld als gemeente ontvanger geniet: f 1750 per jaar. VERGADERING VAN DE SOC. DEM. VROUWENCLUB. Maandagavond sprak in gebouw „Odeon" aan de Baanstraat mej. Carry Pothuis Jr. uit Amsterdam voor de Sociaal-democratische Vrouwenclub over het onderwerp: „Vrouwen, wij roepen u op, strijdt met de sociaal demo craten voor vrede en vrijheid, tegen slaafsch- heid en fascisme. Mej. Pothuis begon haar rede met de inter nationale beteekenis te schetsen van den soc. dem. Vrouwendag, die vijf en twintig jaren ge leden voor de eerste maal werd gehouden on der de leuze: „Op voor het vrouwen-kies recht". Deze leuze geldt nu nog voor België, waar de vrouwen niet aan de verkiezingen mo gen deelnemen. In Nederland is nog ieder jaar de vrouwendag gehouden. Spreekster wees er op, dat in de landen met een dictatuur deze bijeenkomsten van vrou wen niet mogelijk zijn. Toch blijven zij in Oostenrijk b.v. werken, omdat zij gelooven in de toekomst van het socialisme. Zelfs in Duitschland wordt nog, zij het dan ook in het geheim, gewerkt. Wij zijn er trotsch op, aldus spreekster, dat alle ellende en al het leed, dat in de gezinnen en in de concentratiekampen wordt geleden, het geloof in het socialisme niet heeft kunnen vernietigen. Het fascisme is het, zei mej. Pothuis, dat de mannen in de concentratiekampen opsluit, dat de kinderen doet opvoeden volgens een leer, die vernietigend werkt. De kinderen in de fascistische landen moeten bidden voor de be scherming van den staat en voor alles wat daarmede samenhangt. Het fascisme, aldus spreekster, werkt met brandbommen en be veelt luchtbombardementen aan voor de op lossing van het rassenvraagstuk. Met men- schelijkheid hebben al deze dingen niets te maken. Het Nederlandsche fascisme is in we zen precies gelijk aan het buitenlandsche. Daarom wijst de sociaal-democratie het fas cisme hartstochtelijk af. De vrouw wordt in den fascistischen staat tot slavin gemaakt. Zij moet terugkeeren naar haar „potten en pan nen", behalve wanneer het land in oorlog is. De vrouwen aldus spreekster, moeten waken voor haar positie. Daarom voert de soc. dem. vrouw ook den strijd tegen de slaafschheid. De vrouw wordt ook opgeroepen tot den strijd voor den vrede. De conflicten van de landen moe ten worden opgelost langs den weg van de in- HALCYON LIJN. Rozenburg, 14 v. Sfax te Huil, voor Rott./ Vlaardingen. Zaandam, 14 v. Rott. te Norrkoping. Stad Arnhem, 15 v. Seriphos te Vlaardingen. Stad Amsterdam, 14 v. Bagnoli n. Bona voor Rott./Vlaard. Stad Dordrecht, 14 v. Bagnoli te Bona. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Modjokerto (uitr.) p. 15 Finisterre. Sitoebondo (uitr.) p. 15 Perim. Soekaboemi, 14 v. Batavia n. Rott. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein (thuisr.) 16 v. Port Natal. Heemskerk (uitr.) 15 v. Port Natal. Bloemfontein (thuisr.) 16 v. Antwerpen en pass. (n.m.) Vlissingen. HOLLAND AMERIKA LIJN. Spaarndam, Philadelphia n. Rott. 15 te N.- York. Damsterdijk, Rott. n. Vancouver 14 te Wil lemstad. Leerdam, Rott. n. N.-York 14 (4.58 n.m.) 280 mijl W. v. Bishops. Lochgoil, Rott. n. Vancouver 15 te Londen. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Serooskerk (uitreis) 15 te Shanghai. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom (uitr.) 14 v. Lagos. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Montferland, 16 v. Hamburg te Amst. Zaanland, 13 v. B.-Ayres n. Amst. KON. NED STOOMBOOT MIJ Venezuela, 15 v. Amst. te Hamburg. Vesta, 15 v. Catania n. Venetië. Vulcanus, Rott. n. Piraeus p. 15 Dungeness. Bennekom, Chili n'. Amst. 13 e Talcahuano. Alkmaar, 15, Terneuzen te Hamburg. Aurora, Venetië n. Amst. p. 15 Ouessant. Bodegraven, 13 v. Paita n. La Libertad. Boskoop, 15 v. Antwerpen te Amst. Calypso, 15 v. Vigo te Lissabon. Colombia, Amst n. Barbados p. 15 Lizard. Cottica, Amst. n. Parimaribo p. 14 Beachy Head. Euterpe, Bordeaux n. Amst. 15 v. La Pallice. Hebe, 16 v. Hamburg te Amst. Helder, 14 v. Belfast n. Amst. Hercules, 15 v. Bourgas te Varna. Hermes, Rott. n. Algiers p. 15 Gibraltar. Irene, 16 v. Amst. te Aarhuus. Mars, Rott. n. Palermo p. 14 Dungeness. Odysseus, 15 v. Kopenhagen te Stettin. Orestes 16 v. Kopenhagen te Amst. Orion, 14 v. Kymassi te Rothymno. Orpheus, Stettin n. Amst. p. 16 Brunsbuttel. (op Elbe geankerd wegens storm). Poseidon, 15 v. Amst. te Hamburg. Het nieuwe telefoongebouw, dat in den tuin van het postkantoor is verrezen, her bergt de wonderbaarlijke toestellen, machi nes, apparaten enz., die de aangeslotenen op het Rijkstelefoonnet te ..Beverwijk van he den af in de gelegenheid zullen stellen, zon der tusschenkomst van de telefoonjuffrouw, telefonische verbindingen tot stand te bren- gen. Door middel van slechts enkele handgre pen is de automatische centrale in gebruik gesteld. Op hetzelfde oogenblik kwam de oude handcentrale buiten gebruik en was de automatiseering van de telefoonnetten Be verwijk en Wijk aan Zee, waarnaar de aan geslotenen al zoo verlangend hadden uitgezien, een feit geworden. Zeer zeker is de automatiseering van den telefoondienst voor een gemeente als Beverwijk met een vlottende bevolking, met een belangrijke groenten- en fruitmarkt en met een zich nog steeds uitbreidende industrie, een groot plaatselijk belang. Evenzeer is zij dat voor de badplaats Wijk aan Zee. Een bezoek aan de centrale. Maandagmiddag zijn wij in de gelegenheid geweest het technische wonder in de nieuwe centrale aan het werk te zien. Wanneer de leek ziet, op welke wijze de gevraagde ver binding tot stand komt, hoe de gesprekken geteld worden en op welke geniale wijze een storing en zelfs de aard van een storing aan den storingsdienst kenbaar wordt gemaakt, dan vraagt men zich af, of men hier niet mag spreken van een mechanischen mensch, die zijn arbeid feilloos verricht. In tegenwoordigheid van het Hoofd van den Telefoondienst in het district Haarlem en van eenige technische ambtenaren, heeft ir. Brandsma ons eerst ingelicht omtrent de indeeling van de districten, waarin het ge- heele land is ingedeeld. In de toekomst zal het steeds minder voorkomen, dat men een telefoniste noodig heeft voor 't totstand bren gen van interlocale verbindingen. Geleidelijk zullen de automaten haar taak overnemen. Er is een groot, landelijk automatiseerings- plan in uitvoering, dat het mogelijk zal ma ken in ue toekomst zeventig procent van alle abonnés in Nederland automatisch van het district Haarlem uit te bereiken. Daartoe be- hooren o.a. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Alkmaar, Arnhem, Den Bosch, Zwolle met hun omgeving. Alleen voor het uiterste Noorden, Oosten De oude telefooncentrale te Beverwijk, die als gevolg van de automatiseering heden buiten bedrijf is gesteld. De telefonisten voor het laatst aan den arbeid. ternationale rechtspraak. Het gaat niet om ons eigen land alleen. Het vraagstuk omvat alle landen. Er moet orde worden gebracht in den chaos. Grooter waanzin, dan dat kinderen van werkloozen honger lijden, is niet denkbaar, zei spreekster, want er is overvloed, zelfs van geld. Ook voor het Plan van den Arbeid roe pen wij u op. Wanneer dat aan de macht komt zal een welvaartspolitiek de aanpassingspoli tiek vervangen. Langs de richtlijnen van het Plan kan een maatschappij gevormd worden, niet van brandbommen en gummiknuppels, maar van kfiappe en nijvere mensehen, die wij ons zelf kiezen. Aan het slot van haar betoog wekte spreekster op mede te strijden voor de verwezenlijking van de leuze tegen slaafsch heid en fascisme en voor vrede en vrijheid. Eenige leden hebben na deze rede het pro pagandistische tooneelstukje „Een buur praatje" opgevoerd. Mevr. KempHaan, die de bijeenkomst ook met een inleidend woord geopend had, sloot met dank aan de spreekster en de medewer kenden aan het tooneelstukje. DE EERSTE VERGADERING VAN „DE SCHAKEL". De onlangs opgerichte geheelonthouders- vereeniging voor jongelieden „De Schakel" zal op Woensdag 18 November in het Ver- eenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat haar eerste ledenvergdering houden. De heer N. Passchier houdt een lezing. Ook zal in deze bijeenkomst het winterprogramma worden vastgesteld. Rhea, 14 v. Genua n. Burriana. Saturnus, 15 v. Amst. te Bremen. Simon Bolivar, 15 v. Cristobal n. Cartagena. Stella, 14 v. Izmir te Catacolo. Stuyvesant, 14 v. Amst. te Paramaribo. Theseus, 16 v. Aarhuus te Amst. Trajanus 14 v. Livorno n. Napels. Baarn, Chili n. Amst. via Liverpool 14 (12.54 v.m.) 860 mijl ZW. v. Land's End. Fauna, Bremen n. Jamaica 14 (12.58 v.m.) 140 mijl ZZW v. Land's End. Achilles, 16 van Amst. n. Malta. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alphacca (uitr.) p. 15 Dungeness. Alpherat (thuisr.) 14 te Santos. STOOMVAART MIJ NEDERLAND Marnix van St. Aldegonde (thuisr.) 15 van Sabang. Tarakan, 15 v. Batavia te Amsterdam. Tawali (uitr.) 14 te Genua. Johan de Witt, 14 v. Gibraltar, 18 (11 v.m.) te IJmuiden en (3 n.m. te Amsterdam verw. Patroclus, Japan n. Rott. 15 v. Shanghai. Sarpedon, Dairen n. Rott. v. Port Said. Costa Rica, Barbados n. Amst. p. 16 Flores. Aurora, Venetië n. Amst. p. 16 (3.30 n.m.) Dungeness. STOOMVAART MIJ OCEAAN. Melampus, Batavia n. Amst. p. 14 Gibraltar. Benmohr, 15 v. Japan te Rott. Neleus, 16 v. Singapore te Amst. City of Florence, Japan n. Rott. 14 te Duin kerken. Glenbeg, Dairen n. Rott, 14 te Shanghai. en Zuiden des lands zal tusschenkomst van een telefoniste noodig blijven. Natuurlijk zijn voor de voltooiing van een dergelijk plan eenige jaren noodig. In het district Haarlem, waartoe ook Beverwijk en Wijk aan Zee behooren, is de automatisee ring echter al vrij ver gevorderd. In den loop van het volgende jaar zullen in de naaste omgeving nog geautomatiseerd worden de telefoonnetten Castricum met Bakkum, Heemskerk en Uitgeest met Akersloot, bene vens de Haarlemmermeerpolder. Bovendien zal het dan mogelijk zijn van nagenoeg alle plaatsen in het district Haar lem uit. zich uitstrekkende van Castricum tot Sassenheim, zonder tusschenkomst van een telefoniste de aangeslotenen van een groot deel van het district Amsterdam te be reiken, omvattende de stad Amsterdam, het Gooi, de Zaanstreek, de omgeving van Aals meer en Amstelveen enz. Ook zal in 1937 waarschijnlijk automatisch verkeer in beide richtingen mogelijk worden met de stad Alk maar. Eenige technische bijzonderheden willen wij onzen lezers niet onthouden. Bij de auto matische telefooncentrale komen de kabels uit alle richtingen bijeen en vormen daar tezamen een bundel van zeven locale kabels, elk met 240 dubbeladers, terwijl ook nog de interlocale kabels van Haarlem, Alkmaar, Wijk aan Zee en Uitgeest zijn binnengevoerd. In de kabelkelder solitsen deze kabels zich in een bundel van 88 dunne loodkabeltjes, welke in de centrale op een zoogenaamde hoofdverdeeler zijn afgewerkt. De centrale, die werd geleverd door de Bell Telefoon, heeft een capaciteit van 1000 num mers. Zij kan in de bestaande ruimte nog tot 2000 nummers worden opgevoerd. Het aantal abonnés is ongeveer 750. De stroom voorziening geschiedt door twee accumula toren-batterijen, elk van 576 Ampère-uur, met een spanning van 48 volt. Zij worden ge laden door twee laadomvormers. Het assenstelsel van de centrale wordt aangedreven door een motor, die normaal op den netstroom (wisselstroom) loopt, doch automatisch op den gelijkstroom van de batterij wordt overgeschakeld, wanneer het lichtnet gestoord is. Op een viertal rekken zijn de apparaten aangebracht voor het locale verkeer, als ook voor het verbindingsverkeer met Haarlem, IJmuiden en Wijk aan Zee en in de toekomst met Heemskerk. Uitgeest en Castricum. Voor de centrales in dit district, gelegen boven het Noordzeekanaal, is Beverwijk na melijk de zoogenaamde knooppuntcentrale. Een onbewaakte centrale in de badplaats. De onbewaakte telefooncentrale aan den Hoogovenweg te Wijk aan Zee is hier te lan de de eerste van een nieuw type en bestaat slechts uit één rek. In dit type onverwarmde telefoonhuisjes is een bijzondere installatie aanwezig voor het droog houden van de lucht. Deze installatie absorbeert het water van de lucht, wanneer de vochtigheidsgraad in de centrale te hoog is. De apparaten zijn daarvoor zeer gevoelig, vandaar, dat de thermostaat in de centrale een gewichtig instrument is. Omtrent het telefoneeren met het automa tische toestel hebben wij in ons blad van gisteren reeds eenige voorname aanwijzin gen gegeven. De locale- zoowel als de in terlocale telefoongidsen geven trouwens uit gebreide voorlichting. Van heden af telefoneert Beverwijk op de kiesschijf. Het personeel van de oude cen trale, die nu buiten dienst is, is overgeplaatst naar Haarlem en Amsterdam Beverwijk is zonder telefoonjuffrouwen. Zij hebben ons vele jaren trouw bediend; zij probeerden het zelfs „op onze wenken" te Een ingewikkelde en vernuftige apparatuur heeft het werk van de telefoonjuffrouwen te Beverwijk overgenomen. Een kijkje in de nieuwe centrale, waarin de automaten zijn ondergebracht. Gisteren is door de regeering een begin gemaakt met het aankoopen van visch voor distributie aan werkloozen. Naar wij vernemen waren na aankoop beschikbaar voor Beilen 200 K.G. Wijting, Schoonebeek, 100 K.G. Wijting, Hoogeveen 250 K.G. Wijting', Raait 150 K.G. Wijting'. Oldenzaal 650 K.G. Wijting, Swalmen 150 K.G. Braadvisch, Roermond 100 K.G. Braadvisch, Melick en Herkenbosch 100 K.G. Braadvisch, Arcen en Velden 100 K.G. Wijting, Tegelen 100 K.G. Wijting, Beesel 125 K.G. Wijting, 25 K.G. Braadvisch, 4 K.G. Scharren, Susteren 100 K.G. Braadvisch. AANGEKOMEN 15 November: Leeuwarden s.s. Londen 16 November: Theseus s.s. Hamburg Hebe s.s. Hamburg Montferland s.s. Hamburg Borthwick s.s. Leith P. L. M. 20 s.s. Melüla Neleus s.s. Batavia Selene m.s. Rouaan Dania s.s. Gdynia Orestes s.s. Constantza VERTROKKEN. 16 November: Ransdorp m.s. Londen, doen. Een telefoon-abonné is echter niet ge makkelijk te bevredigen, wat de bediening betreft. Het wachten duurt hem altijd te lang en zoo is er ook wel eens braaf op de telefoonjuffrouwen gemopperd. Veelal ten onrechte natuurlijk. Ook onze trouwe nachtdienst gaat heen. Met de waarneming daarvan waren belast de heeren Kaspers en Van Driel. In de kos ten, daaraan verbonden, heeft de gemeen te nog langen tijd bijgedragen, want het Rijk had voor den volledigen nachtdienst geen personeel en geen geld beschikbaar. En zoo werden deze twee heeren, die eigenlijk verder buiten het bedrijf staan, daarvoor destijds aangesteld. In een intieme bijeenkomst is van het per soneel, dat bij de automatiseering overbodig werd, afscheid genomen. Dat geschiedde met hartelijke woorden van waardeering voor het belangrijke werk, dat zooveel jaren in de centrale is verricht. VEREENIGING VOOR INWENDIGE ZENDING IN NOORD-HOLLAND. De vereeniging voor inwendige zending, af- deeling Nrd.-Holland, hield gisteravond haar najaarsvergadering in het verenigingsge bouw aan de Oosterwijkstraat. Na afhande ling van de huishoudelijke zaken, waarin 0.m. de jaarverslagen van de verschillende afdeelingen en het financieel verslag' werden uitgebracht, werd een propagandabij een komst gehouden. Allereerst was het woord aan Ds van Ba len, die iets uit de geschiedenis van de I. Z. 1. N. vertelde. In 1894 werd door den predi kant te Durgerdam het eerste zendingsfeest georganiseerd. De medewerking, die hij hier bij van alle zijden kreeg was bijzonder groot, zóó zelfs, dat een roomsch-katholiek boer hem een stuk land voor de stichting van het kamp belangloos afstond. Van dien tijd af is ieder jaar een dergelijk feest gehouden. Eerst afzonderlijk, later in samenwerking met de vereeniging' voor uitwendige zending. In 1903 kwam het tot de eigenlijke oprichting van de I. Z. I. N„ die zich in enkele jaren over geheel Noord-Holland uitbreidde. Uit de ver slagen, aldus spreker, is gebleken, dat on danks de slechte tijdsomstandigheden de meeste afdeelingen zich nog in een bij zonde ren bloei mogen verheugen. Het werk van de I. Z. I. N., namelijk bouwen, bewaren en ge tuigen, vindt dus nog veel ingang, maar toch wordt nog te kort gedaan. „De velden zijn wit om te oogsten, maar de arbeiders zijn weinig". Dit Bijbelwoord, vervolgde Ds. van Balen, is vooral in Noord-Holland maar al te waar. Men beseft nog te weinig den geeste lijken nood, die alom heerscht. De ernst van het woord van Christus „Hebt Uw naasten lief als U zelve" is nog niet voldoende doorge drongen. Dit mag, aldus spreker, niet zoo blij ven. Ds. van Balen eindgde daarom met een opwekking aan de aanwezigen om I. Z. I. N. te steunen en op die manier de verspreiding van Gods Koninkrijk en Woord te bevorderen Ds. Krijger sprak naar aanleiding van het tekstwoord „Een iegelijk, gelijk hij gave ont vangen heeft, alzoo bediene hij dezelve aan den ander, als goede uitdeelers der genade Gods". Wij hebben allen vele gaven van God ontvangen, zoowel op geestelijk als stoffelijk gebied, aldus ving spreker aan. Door de I. Z. I. N. heeft men gelegenheid met Gods hulp in deze richting te werken. Ook Ds. Krijger eindigde met een opwekkingswoord, om door steun aan de I. Z. I. N. mede te werken aan het heil van velen in ons land. Tenslotte sprak de eere-voorzitter Jhr. Bo- reel van Hogelanden. Er wordt, zei spreker, tegenwoordig dikwijls geklaagd over den gegs- teiijken achteruitgang in Nrd.-Holland. Wan neer wij echter een zoo goed bezochte verga dering, als die van hedenavond zien, en wij hooren de veelal gunstige jaarverslagen, waar uit zoo duidelijk Gods leidende Hand blijkt, dan stemt ons dit, aldus Jhr. Boreel, tot blijd schap. Hij eindigde met het uitspreken van den wensch, dat het bestuur nog jarenlang in de gelegenheid zou zijn, zijn beste krach ten in het belang van de I. Z. I. N. te geven. VERGADERING VAN DEN GEHEEL- ONTHOUDERSBOND. In een goed bezochte ledenvergadering van de plaatselijke af deeling van den Alg. Ned. Geheelonthoudersbond heeft mevr. Berghuis De Greef verslag uitgebracht van de najaars vergadering van de Noord-Holl. Propaganda- commissie. De secretaris deelde mede, dat dank zij de medewerking van mevr. Van Hattum de af- deeling een maal per maand zal mogen be schikken over het gebouw „Harmonie" in de Groenelaan voor het houden van gezellige en propagandistische bijeenkomsten. De dames BerghuisDe Greef, SchelvisJansen en B. Schelvis verklaarden zich bereid, deze avonden met zang, muziek, declamatie en voor drachten op te luisteren. Voorts zal het bestuur pogingen doen om op 27 December een Kerstavond te organise eren. Het ligt in de bedoeling om de te houden bijeenkomsten gratis toegankelijk te stellen. AANRIJDING. Maandag had op den hoek van Zeeweg en Driehuizerkerkweg een aanrijding plaats tus- schen twee wielrijders, die elkander te laat zagen, omdat voor een winkel daar ter plaatse I een auto stond. Door de botsing kwam een der I wielrijders te vallen en bekwam zoodanige 1 verwondingen aan gelaat enz., dat doktershulp noodig was. Dr. De Weerdt verleende hulp en daarna werd de gewonde per auto naar zijn woning vervoerd. De andere wielrijder kwam er beter af. RIJWIELDIEFSTAL. Een inwoner van IJmuiden heeft aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel uit de Kal- verstraat. De politie stelt een onderzoek in. Ertsaanvoer. Het Fransche stoomschip P. L. M. 24 is hier van Melilla aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. Groote diepgang. Het met benzine en petroleum van Aruba aangekomen Noorsche motorschip Pan Aruba passeerde naar Amsterdam met een diepgan0* van 8% Meter. s s HAARLEM, 16 November. Bevallen 14 November. J. v. Leverink—Kool, z., C. QuistTolenaars, z.; P. JoostenPie- gen, z.; M. M. Hendriks—Stumpe), d.: *5 No vember: J. M. C. HogeweijUllers, d. Overleden 15 November: J. Dorst 83 i Wouwermanstr.; G. A„ 10 mnd., z. v w' J v d" Bosch, Kamperlaan; K. F. M. Keesstra, 22 i' M. v. Heemskerkstraat; G. Hopman, 62 Kamperlaan; J. SchefferVerkruissen 53 i Pepijnstraat. J''

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5