Creta weer. 2eJAARCANCN°-17 HET NIEUWE AVONDBLAD V^O^onov^ IJMUIDEN Merkwaardige uitvinding van een plaatsgenoot. Het nieuwe programma van „De Pont". I Jmuider Operette Vereeniging Onze vischuitvoer naar Frankrijk. Vragen van den heer S. N. Warmenhoven. Neem Bomaniale 't is de beste Lagere gasprijs? IJMUIDER COURANT V«rschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. I ADVERTENTIëN: l—a regels ƒ0.75. Elke regel meer Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. I 15 ct- Bü abonnement belangrijke korting. Adverten- Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ües van VraaS en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel I meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; f 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; ƒ50.- bij verlies van een anderen vinger; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobasongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. j Automatische richtingwijzers voor motor en rijwiel. Een plaatsgenoot, de heer W. F. H. Naar- ding heeft een merkwaardig instrument uit gevonden en daarop octrooi verkregen dat voor veilig verkeer van groot belang kan zijn. Het betreft een op rijwielen of motor rijwielen te monteer en instrument, dat den berijder, die om de een of andere reden niet de beschikking heeft over twee handen en dus het stuur zou moeten loslaten om verandering van richting aan te geven, in staat stelt door middel van richtingwijzers zulks te doen. Het apparaat bestaat uit twee richtingwijzers die bij het uitsteken, evenals bij auto's verlicht zijn. Van de twee richtingwijzers bevindt zich één aan de voorvork, ter waarschuwing van het tegenkomend verkeer en één achter, ter waarschuwing van het achterop rijdende ver keer. De richtingwijzers worden met behulp van een met één hand te bedienen schakelaar in- of uitgestoken. Deze bevindt zich bij het handvat. Wanneer er iets aan het lichtappa- raat mocht haperen, treedt voor het roode lichtje een roode reflector in de plaats. De uitvinding van den heer Naarding mocht den bij zonderen lof van den Octrooiraad verkrij gen. Aan zijn inzending werd de voorkeur ge geven boven een aantal buitenlandsche inzen dingen van denzelfden aard. „Als de natuur roept". De hoofdschotel va nhet nieuwe programma van het Theater „De Pont" wordt gevormd door de bijzonder fraaie film „Als de Natuur roept", naar den boeienden rotman van Jack London. Hieronder volgt de korte inhoud: De ontdekking' van rijke goudaders in het gebied van de Yukon luidde voor Alaska een emotievollen tijd in. Ruw geweld en vecht partijen waren onder de goudzoekers aan de orde van den dag en in deze samenleving van sterke, voor niets terugdeinzende kerels, heerschten naast een eigen moraal, tal van ongeschreven wetten. Jack Thornton heeft geluk gehad en als hij in Skagway terugkomt na een tijd van hard weken, is zijn ideaal om zoo snel mogelijk naar de beschaafde wereld terug te keeren. Maar het vleesch is zwak. Aan de speeltafel verliest hij weer vrijwel alles en het is begrijpelijk, dat hij in een neerslachtige hui het oor leent aan den oolijken Shorty Hoolihan, die door kennis te nemen van dingen, die niet voor hem be stemd waren, te weten is gekomen, dait ergens in het Noorden een onaangeboorde goudader bestaat, waarvan de ontdekker inmiddels over leden is. Jack en Shorty besluiten samen aan de hand van een niet geheel volledige kaart deze bron van rijkdom te gaan zoeken. Bij de voorbereiding voor hun tocht doet zich een incident voor, als bij een hondenkoop man een onaangenaam individu, Smith ge- heeten, den praohtigen, maar ongetemden sle dehond Buck wil doodschieten. Jack werpt zich op als beschermer van het fraaie, dier en haalt zich daardoor Smith's haat op den hals. Tijdens hun reis redden de beide goudzoekers een lief en knap meisje, Claire Blake, van den hongerdood. Claire is met haar man verdwaald geraakt en laatstgenoemde is er op uitgegaan om hulp en voedsel te vinden, doclj niet meer teruggekeerd. Eerst wil Claire niet, dat de beide mannen haar helpen, maar zij moet wijken voor hun argumenten en hun kracht en wordt, nolens volens, meegenomen naar Dawson City. De verhouding tusschen Thornton en Claire is niet bepaald vriendschappelijk. Claire is nog steeds boos om de manier, waarop Jack haar geforceerd heeft mede te gaan en neemt hem kwalijk, dat hij het nutteloos en gevaarlijk vond om nog te zoeken naar haar echtgenoot. In Dawson City vertellen de beide vrienden, die inmiddels tot de ontdekking zijn gekomen, dat Claire de schoondochter is van den man, wiens goudader zij zoeken, wat zij van plan zijn. Claire, beseffende, dat zij zonder hen nut teloos is, verstrekt de nog ontbrekende gege vens om de kaart te completeeren, doch eischt ook, dat de mannen haar meenemen. Jack laat zich tenslotte vermurwen en zoo trekt het drietal noordelijker. Na een gevaarvolle reis vinden zij inderdaad den goudader, die groote rijkdommen blijkt te bevatten, Shorty keert alleen naar Dawson City terug, om de „claim" op hun nieuwe bezit te doen registreeren. Jack en Clairealleen in de eenzame blokhut, doen dan een nieuwe ontdekking, n..l. dat hun liefde veel grooter is da.n hun haat. Het blijkt echter, dat er kapers op de kust zijn. Smith en zijn mannen overvallen plotse ling de blokhut, nemen hun wapens af en al het goud en haasten zich dan terug naar Dawson City om hun claim te laten inschrij ven. Hun kano slaat echter om in een stroom versnelling en zij verdrinken jammerlijk zwaar beladen met goud. Kort na deze gebeurtenis vindt Buck in de nabijheid van het huis een man bewusteloos in de sneeuw. Het blijkt Blake Claire's man te zijn, die aan den dood ontsnapt, in han den van Smith en de zijnen was gevallen en door hen gedwongen was den weg naar den goudader te wijzen. Toen het doel bereikt was had Smith hem echter neergeslagen en voor dood achtergelaten. Tenslotte komt Shorty niemand minder dan onze vriend Jack Oakie - weer ten too- neele en deze maakt er een slot aan met een grappig tintje. In de tweede hoofdfilm zien we Buster Kea- ton als „De Verliefde Loodgieter". Première van „Polenbloed". Het moet de IJmuider Operette Vereeniging tot groote voldoening stemmen, dat de be langstelling voor de première van haar succes- operette „Polenbloed", zich in een uitver kochte Thalia Schouwburg heeft geuit. Er zit oorspronkelijkheid, vindingrijkheid en bruisende vaart in de partituur en duidelijk komt er in aan het licht, dat er een terdege geschoold vakman en een fijnvoelend musicus aan het woord is. Talrijke fragmenten klinken den luisteraar nieuw in de ooren, omdat het geen straatdeunen geworden zijn. Men heeft zich moeite noch kosten gespaard de uitvoe ring zoo goed als maar eenigszins mogelijk is te doen slagen en zoo was het, zoodra het doek zich voor het eerste bedrijf opent een bonte mengeling van keurige avondkleeding en Poolsch-nationale costumes van dames en heeren. De spanning van een première is duidelijk merkbaar èn op het tooneel èn bij de toeschouwers. Met een enkelen forschen zwaai van den dirigeerstok heeft directeur Philip S. Vlessing de inleidende maten dei- Mazurka aangegeven en weldra wordt op het rhythme van den traditioneelen dans het Polenbal geopend. Met enkele woorden hebben we in ons vorig artikel de muziek, van de hand van Oskar Nedbal, besproken en bij het voorbijtrekken der verschillende scènes valt telken male weer op, hoe deze Bohemer de kunst van eompo- neeren door had. Mogen zijn werken niet dat toppunt van populairiteit bereikt hebben als die van een Léhar, kwaliteiten hebben ze zeker. Als een der stichters van het beroemde Boheemsche Strijkkwartet had Nedbal als musicus heel wat ..in zijn mars". Dat zijn werk het dan ook bij het publiek deed bewees de daverende bijval, die de solis ten hadden met hun diverse zangscènes. We noemen slechts het terzett in 1, het landler- duett in 2, de meesleepende wals, het ont roerende gebed (waar koor en solisten zoowel als het kinderkoor een keurig staaltje zang ten beste gaven), de tintelende Poolsclie krakowiak, etc. Mevr. Dora AriszSchrama en de heer Jack Roza waren de sterren van het eerste plan en het behoeft geen betoog, dat beiden een gemakkelijke taak hadden het publiek voor zich in te nemen. De altijd frisschee en klare sopraan van eerstgenoemde, het jeune premierschap van den laatste schonk een ieder voldoening. Zoowel Helena als Bolo hadden tal van uitstekende momenten en deden de pittige muziek van Nedbal alle recht wedervaren. De vocale prestaties van het love-team nr. 2, waren boven alle lof. Mej. A. Schrama en den Haarlemschen gast, den heer Hans Klaassen, is het operettewerk niet onbekend. Mej. Schrama die een heldere sopraanstem heeft welke in veel opzichten op die van haar zus ter lijkt, heeft in deze uitveoring bewezen, dat ze haar partij terdege bestudeerd had en muzi kaal ook zeer goed aanvoelde. Een veelbelo vende jonge kracht, die in den heer Klaassen een geestigen partner vond. Deze laatste ligt de komische rol van Popiel uitstekend en hij weet hiermede dan ook het noodige effect te sorteer en; daarbij beschikt hij over_ een prettig getimbreerd geluid, zoodat hij in Polenbloed onmisbaar is en een groot gedeelte van het succes hem toekomt. Om dit kwartet groepeerden zich tal van medewerkenden. Zoo was er een kostelijke schoonmoeder in de persoon van mevr. Ch. Vlessing; een pracht van een vader, als ge knipt voor den heer H. A. Osendarp met zijn warm en donker stemgeluid; een knap stel vrienden (de heeren W. Cöhrs, L. W. Boeree, C. Rijke en J. Rijke) zorgde voor een dave rende kaartscène en entourage van de hoofdfiguren. Goede medewerkenden vond men in de dames A. de Mayer en J. van Ossenbrugge en den heer J. E. Berkenkamp. De koorscènes zaten er eveneens goed in, zoodat mede door de kleurrijke costumeering een fraai geheel verkregen kon worden. De massa-scènes (we denken dan aan het Polen bal, het Oogstfeest e.a. werden zoodoende een bekoring voor oor en oog, ook al omdat het geschooide koor meermalen blijk heeft kun nen geven, dat het de kunst van het zingen verstaat. Het begeleidende orkest kweet zich naar be- hooren van zijn lang niet gemakkelijke taak. Rie Rijke—Miedema had, vrij onvoorbereid nog, op zich genomen de dansen te ontwer pen en in te studeeren en dit onderdeel der operette had natuurlijk de volle aandacht der toeschouwers, die Mazurka, Krakowiak, Wals en Boerendans in bonte rij voorbij zagen trek ken. Natuurlijk was deze premiere niet van plankenkoorts vrij. Maar hoe kan dit ook anders waar elke operette-uitvoering voor de leden der IJ. O. V. een avond van gewicht en van spanning is. En daarbij komt. dan nog dat qua muziek Polenenbloed voor vakmen- schen zelfs nog een bron van ernstige studie is. Wanneer we overwegen hoe de IJ. O. V. deze zeer geslaagde opvoering, waar uitslui tend geschoolde plaatselijke krachten hun medewerking aan gaven, tot stand heeft weten te brengen, dan komt voor zulk een tot in alle onderdeelen verzorgde uitvoering een woord van lof toe aan hen, die de vereeniging tot artistieke leiders heeft, n.l. de heeren Vles sing en Rijke. De eerste het bevel voerende over solisten, koor en orkest, de tweede als „de man, die aan de touwtjes trekt", die als de regisseur achter de schermen er op let, dat het geheel vlot verloopt. Het was de stuwende kracht tvan dezen, die met de IJ. O. V.'ers wist te bereiken, wat er bereikt kón worden, n.l. het beste. En zoodoende was het voor allen een geslaagde avond. De burgemeester en mevrouw Kwint, woon- (Het bericht, dat Greta Garbo binnenkort voorgoed in Europa sou komen wonen, hetzij in Frankrijk of in Zweden, wordt door de film maatschappij, waaraan zij verbon den is, ten stelligste tegenge sproken.) Gelukkig, we zijn weer zoo ver, Zooals voorheen al vele malen, Gelukkig, Greta Garbo's ster Hoeft ook als nieuwsbron niet te dalen. De Zweedsche pers heeft eerst gemeld, Dat Greta 't filmspel nu ging staken, 't Nieuws over d' aarde rondgesneld, Moest wel een boel sensatie maken. Zij kocht in Frankrijk een kasteel, Waar zij zich vaak dacht te vertoonen, Maar zij zou voor het grootste deel Van 't jaar in Zweden komen wonen. Maar nauwlijks is 't bericht verspreid, Of het wordt al met kracht weersproken. De welles-contra-nietes strijd, Is weer vol felheid uitgebroken. Ik weiger, als 'k het zeggen mag, Mij erg hierover op te winden, Ik kan dit nieuwtje van den dag Nu niet zoo wereldschokkend vinden. Waar Greta Garbo wonen gaat, Als zij er 't filmen aan zal geven, En dat gebeurt toch vroeg of laat, Is mij volkomen om het even. Want in ons straatje komt ze niet, Dat durf 'k als zeker neer te schrijven, En dat bezorgt mij geen verdriet, Nu kan ons straatje rustig blijven. P. GASUS. den het tweede gedeelte van de uitvoering bij. De heer H. A. Osendarp sprak als voorzit-! ter der IJ. O. V. een openingswoord en be bloemde aan het slot de damessolisten en ook de onvermoeide Zus Pronk, de geroutineerde pianiste van het orkest, die pas van een ernstige ziekte hersteld was. De tweede voorstelling gaat Zondagavond in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost, de slotvoorstelling in het gebouw Concordia te Velsen-Noord. W. HOOGERE SUBSIDIES VOOR MAATSCHAP PELIJK HULPBETOON. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, vast te stellen de bij de stukken gevoegde le suppletoire begrootingen van de Algemeen- en R. K. Burgerlijke instellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon, dienst 1936. Er wordt een hoogere subsidie gevraagd voor de Algemeen Burgerlijke instelling van f 33,500 en voor de R. K. Burgerlijke instelling van f 14.100. Naar wij nader vernemen houdt deze ver hoogde subsidie verband met het feit, dat het Orgaan voor Steunverleening uitkeeringen heeft gedaan aan personen, die niet voor crisissteun in aanmerking kwamen, doch die voor rekening van M. H. geholpen dienden te worden De aldus ten onrechte door het Orgaan voor steunverleening uitbetaalde bedragen zullen door de gemeente aan het Rijk terugbetaald moeten worden HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. De Haarlemsche Orkest Vereeniging geeft hedenavond een solistenconcert in de Ge meentelijke Concertzaal te Haarlem onder leiding van Marinus Adam. De solisten zijn: Theo van der Pas (piano), Hans Bijvanck, Hanny Scheffelaar-Klots, Gijs Beths en Leendert de Graaf f (allen viool) Het programma opent met Antonio Vi valdi's Concert voor 4 violen, waarna Theo van der Pas Sergej Rachmaninoff's Tweede Pianoconcert speelt. Na de pauze voert de H.O.V. uit ouverture Cyrano de Bergerac van dr. Johan Wagenaar en de Suite uit Burger als Edelman" van Richard Strauss. SCHADE GEVAREN. De stoomtrawler Raaf IJM. 432 is Donder dag bij het vertrek met groote kracht tegen den kademuur gebotst, waardoor de stutbalk van den kademuur brak. Het schip, waarvan de voorsteven ontzet werd, is echter ter vis- scherij vertrokken. Een overboeking van tong, die niet tot haar recht kwam. De vorige maand waren de IJmuidensche exporteurs van tong naar Frankrijk door ver schillende omstandigheden niet in staat, het volle maandcontingent aan fijne visch op te maken. Ongeveer 20.090 K.G. kon niet worden opgebruikt. Gisteren werden de betrokkenen aange naam verrast met de tijding van het consen tenbureau, dat het kwantum van 20.000 K.G. alsnog uitgevoerd zou mogen worden. Er was echter een „maar" bij: de uitvoer zou moe ten geschieden vóór 25 November a.s. Deze conditie geheel onnoodig, zegt men heeft hoogstwaarschijnlijk tot gevolg, dat in IJmuiden, doordat ieder exporteur zal trach ten aan zijn portie te komen, de tong duur wordt, terwijl in Parijs minder geld wordt ge maakt, doordat aldaar een onverwachte over vloed van tong aan de markt komt. De exporteurs hadden liever gehad, dat het overschot over de geheele maand of althans over een grootere periode was verdeeld. R.C.H.—STORMVOGELS. Aanstaande Zondag organiseert de sup- portersvereeniging „Blauw Wit" een bus tocht naar Heemstede. Zij welke de reis wen- schen mede te maken kunnen zich vervoegen bij de heeren J. Hoogendijk, Enschedéstraat 37 en J. Tellier, sigarenmagazijn, Kanaal straat. Kosten retour f 0.50, vertrek van het Willemsplein om 12,45 uur. PROPAGANDA-VERGADERING GEREF. JEUGDCENTRALE. In het R.-K. Vereenigingsgebouw werd een propaganda-vergadering gehouden door de Geref. Jeugdeentrale, waarvoor zulk een groote belangstelling bestond, dat velen moesten worden afgewezen. Ds. R. J. van der Meulen opende de ver gadering op de gebruikelijke wijze, waarna het Chr. Muziekgezelschap Concinere eenige ivummers liet hooren. De Geref. Meisjesver- eeniging te IJmuiden-Oost vertoonde daarna een tableau. IJmuiden-Oost hield daarna een propaganda rede, waarin hij „Bartje" uit den bekenden roman van dien naam de aanwezigen schet ste als het-type van den jongen man, die in de maatschappij komen. Verder schetste spreker het streven van de Geref. Jeugdorga nisaties, die zich ten doel stellen, de Chris telijke jongeren sterk te maken voor het verdere leven. Aan het slot van zijn rede wekte spreker de aanwezige jongeren op, als lid toe te treden. De avond werd verder gevuld met voor drachten van den declamator Arie Post van Scheveningen en met tableaux. Het slotwoord werd gesproken door Ds. van der Meulen De heer S. N. Warmenhoven. lid van den gemeenteraad heeft de volgende vragen tot burgemeester en wethouders gericht: 1. Willen B. en W. mededeelen, wat de oor zaak is dat verschillende werklooze arbeiders, die bereid en in staat zijn productief werk te verrichten, geen steun meer ontvangen bij de Rijkssteunregeling doch gestuurd worden naar Maatschappelijk Hulpbetoon en willen B. en W. tevens mededeelen welke groepen van ar beiders er vallen onder deze Rijkssteunrege ling? 2. Gezien het feit dat bedoelde arbeiders bij Maatschappelijk Hulpbetoon minder ontvan gen dan volgens de Rijkssteunregeling o.a. het niet ontvangen van den gulden kolengeld, zijn B. en W. daarom bereid dezen werkloozen het volle steunbedrag volgens de rijkssteunrege ling uit te keeren en daarbij ook den gulden kolentoeslag? 3. Zijn B. en W. niet van oordeel, dat door het overhevelen van werkloozen van de Rijks steunregeling naar Maatschappelijk Hulpbetoon de toch al met een groot tekort sluitende ge- meentebegrooting door dezen maatregel nog zwaarder belast wordt, waardoor de last op de bevolking der gemeente Velsen nog zwaarder wordt? Zoo ja, welke maatregelen denken B. en W. dan te nemen om dit te voorkomen? 4. Zijn B. en W. bereid, bovenstaande vra gen ter behandeling op de agende te plaatsen van de eerstkomende raadsvergadering? Eenige „hoofdrollen" en de leiding van „Po lenbloed": boven v. 1. n. r. H. A. Osendarp (Zaremba). mevr. Dora AriszSchrama (He lena). mej. A. Schrama (Wanda). Onder v. 1. n. r.: Reinhard Rijke (regisseur), Jack Roza (Bolo), Hans Klaassen (Popiel), Ph. S. Vles sing (dirigent). Ericsonsstraat I, IJmuiden ZEEWEG 263 tel. 5220, Gr. Houtstr. 187 tel. 12504 (Adv. Ingez. Med.) Voorstel van B. en W. B. en W. stellen den Raad voor, met ingang van 1 Januair 1937, de prijzen van gas, bij levering over den gewo nen meter en over den muntmeter te verlagen met 1 cent per M3 en vast te stellen op respectievelijk 8 en 814 cent, alsmede om, den prijs van gas voor industrieel gebruik en voor ver warming, bij levering over een afzon derlijken meter, waarvoor de ver schuldigde meterhuur moet worden betaald, te bepalen op 3 cent per M3. Gehandhaafd blijft dan de bepaling, dat B. en W. voor de levering van meer dan 12000 M3 per jaar afzonderlijke overeenkom sten kunnen sluiten, waarvan aan den Raad mededeeling wordt gedaan. V.G.S. I—V.J.B. Zaterdagmiddag a.s. te half drie heeft voor de Z.M.C. bovengenoemde wedstrijd plaats in het Van Gelders Sportpark. PROPAGANDA-AVOND N.B.A.S. De plaatselijke afdeeling van den Neder- landschen Bond van Abstinent Studeerenden belegt a.s. Zaterdagavond een openbaren pro- pagandaavond in „Het Wapen van Velsen". Op dezen avond zullen eenige tooneelstukken worden opgevoerd o.a. een Chineesch tooneel- stuk „de Gouden Pantoffel" en zullen volks dansen worden uitgevoerd. De heer Flip van Praag, oud-bondsvoorzit ter zal een toespraak houden. V.S.V.—HAARLEM. Verkoop van kaarten voor iverkloozen. In verband met de te verwachten groote drukte bij den wedstrijd V.S.V.—Haarlem op a.s. Zondag zal de verkoop van kaarten voor werkloozen plaats vinden Zaterdagmiddag van 35 uur. Er zijn 500 kaarten beschikbaar. NETTEN EN BORDEN VERLOREN. De Emma IJM. 177 heeft op de laatste reis door vastloopen twee netten en een stel bor den verloren M. H.°KRIJGT EEN HOOFDCONTR6LEUR. Naar wij vernemen hebben burgemeester en wethouders sollicitanten opgeroepen voor de betrekking van hoofdcontróleur bij Maat schappelijk Hulpbetoon. ZEEVISCHDISTRIBUTIE. Vanwege het departement van Sociale Za ken zijn Donderdag geen aanknopen van zeevisch gedaan ter distributie aan werkloo zen. „TERUG TOT DE GEMEENSCHAP". In het Herv. vereenigingsgebouw werd gis teravond een propagandavergadering ten bate van de doofstommeninrichting „Effatha" te Voorburg gehouden. De heer P. T. Beimer, onderwijzer aan deze inrichting hield een lezing over het onderwerp: „Terug tot de gemeenschap". De heer Beimer begon met een herinnering aan de gelijkenis van den Barmhartigen Samaritaan. Dat is aldus spre ker, niet alleen een gelijkenis meer in dezen tijd zelfs nog een stukje geschiedenis. Nog is er een veld. een terrein waarop de Sama ritaan zijn werk vindt. Tot dat veld behoort ook Effatha, de inrichting voor doofstomme kinderen. Op treffende wijze bracht spreker naar voren, wat het is om niet te kunnen spreken. In korte trekken memoreerde de heer Breimer het ontstaan van het doofstommen onderwijs, dat thans in tal van inrichtingen, ook in ons land, met goed gevolg, gegeven wordt. In „Effatha" de eenige Protestantsch- Christelijke inrichting in ons land kent men hier maar één gebrek. Niet doof en stom, zooals dit maar al te dikwijls in een adem wordt genoemd, maar alleen doof. Het kind, dat doof is en geen klanken kan hooren, weet of leert deze ook niet uit te drukken. In de inrichting „Effatha" leert men dit de kinderen, nl. het praten. Doofdheid kan niet verholpen worden. Op onderhoudende wijze werd in het kort uiteengezet hoe, ofschoon met veel geduld en moeite, den kinderen het praten wordt bijgebracht. De taalmoeilijkhe den die zich bij het onderwijs voordoen, wer den duidelijk, met voorvallen uit de practijk naar voren gebracht. Gebarentaal wordt hier bij niet geleerd. Vervolgens sprak de heer Beimer over het lijnlezen, waardoor de doove verstaat of be grijpt wat gezegd wordt en waardoor deze met een normaal persoon een gesprek kan. voeren. Na een krachtig pleidooi te hebben gehouden voor steun aan „Effatha" werd een korte pauze gehouden. Hierna werd een serie, zeer duidelijke lantaarnplaatjes geprojec teerd over de inrichting waar 130 doofstom men opgeleid worden tot volwaardigen in de gemeenschap Want niet alleen leeren de kinderen praten maar zij krijgen naast elementair onderricht ook onderricht in ver schillende vakken op de nijverheidsschool. De avond die in alle opzichten goed ge slaagd kan heeten, werd gesloten door Ds. A. A. Wildschut. Op verdienstelijke wijze werd de avond opgeluister door orgel en vioolmuziek van de heeren Huizinga en Doevendans.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1