Bezinning. Het nieuwe veilinggebouw op de Meer. Gewestelijke vergadering van R.-K. middenstanders. BEVERWIJK Het jubileumconcert van de Kennemer Orkest Vereeniging. De nieuwe bioscoop programma's. V R IJ D A G 20 N V. 1936 HEEMSKERK BURGERLIJKE STAND Een storm van rampen en verdwazing schijnt over Europa te varen. Dit zijn dagen van ontstellend, ellendig nieuws. In Spanje heeft de strijd zich ontwikkeld tot een dol zinnig gevecht om de hoofdstad, dat door sommige menschen wellicht beschouwd wordt als een bron van opwindende sensatie-lectuur plus conversatie over de vraag of een over winning van „de witten" dan wel een zege van „de rooden" aanbevelenswaard is, zonder dat zij aandacht schenken aan berichten als deze: „Eén bom heeft zeventig kinderen gedood". „Schreiende moeders klemden zich aan de lijkjes harer kinderen vast en weigerden ze door de Roode Kruis-mannen te laten weg halen". Het is natuurlijk gemakkelijker er cynisch over te wezen. Het is immers zoo ver weg, dat Spanje. Maar als de Europeesche volken ver der blijven leven in onverschilligheid tegen over de gruwelijke bestialiteit van de moderne menschenslachting, als zij de voortdurende waarschuwingen van een kleine minderheid tegen de dreigende gevaren blijven negeeren en zelfs de fut missen om de actie voor inter nationalen vrede te steunen de overgroote meerderheid negeert die actie eenvoudig, of lacht erom in haar domheid dan zal het eind zijn dat de hel in gansch Europa los breekt, en dat in oneindig heviger vorm dan in Spanje. Want vrijwel alle mogendheden beschikken over veel machtiger en uitgebrei der slachtings-middelen dan dat ongelukkige land. De Engelsche regeering dreigt nu met in voering van den militairen dienstplicht. Weer een nieuw verschijnsel van groote beteekenis op den weg naar hetcataclysme. Engeland heeft den dienstplicht tijdens de oorlogsjaren 1915—1918 tijdelijk toegepast, nadat een ge forceerd recruteerings-systeem (het „Derby recruiting system") had in de eerste oorlogs maanden gefaald. Men kreeg zelfs onder dit stelsel van .moreele pressie" geen vrijwilligers genoeg, ofschoon het land al in oorlog was. Nu, in vredestijd, krijgt men er ook niet ge noeg. Er zijn nog honderdduizenden werkloo- zen in Engeland, maar men kan de officiëele vredessterkte van het vrijwilligers-leger niet aangevuld krijgen ondanks hooge gages. On langs werd opgegeven dat er nog 12000 man aan ontbraken en dat de propaganda van het ministerie van Oorlog voor vrijwillige dienst neming weinig uitwerkte. Vandaar thans dit dreigement der Engelsche regeering. De uitvoering zou een wijziging in de Brit- sche mentaliteit ten aanzien van de Euro peesche conflicten beteekenen. Men begrijpe dit goed. De Britsche mentaliteit, in alle lagen der bevolking, is steeds afkeerig van den dienstplicht geweest. Het Engelsche volk voelt zich een grootmacht in de wereld en in Europa; zijn grondige afkeer van den oor log doet het gevoelen dat deze grootmacht zich niet als een georganiseerde militaire bedreiging moet constitueeren. Niettemin dreigt thans ook dit principe door de. jaren 19181936 eerst in uitvoering, hersteld en daarna door alles heen volgehou den, te bezwijken. De principieele beteekenis, in de Britsche mentaliteit bezien, is veel groo- ter dan hetgeen de werkelijke uitbreiding van het leger beduidt. Dat is niet een zaak die men in cijfertjes berekent. Volgens uitlatingen van den Franschen pre mier, dezer dagen door hem in een rede te Soissons gebezigd en waaraan in deze rubriek aandacht is geschonken, zouden er binnen enkele dagen nieuwe ontwapeningsvoorstellen te Genève worden ingediend en verwacht hij daarvan veel. God geve dat het waar moge zijn. Als de re geeringen niet beseffen dat zij moeten mee helpen om de volken tot bezinning te brengen zal de leiding over de door bewapening, macht spreuken ên wartaal opgezweepte massa's hen ontglippen en zijn de gevolgen niet meer te overzien. Men speelt met vuur, men hoont het Christendom door de grofste daden van wille keur, men beleedigt waarden die de eenvoudige mensch altijd geleerd heeft te eerbiedigen, men spot met humaniteit. Indien de menschen op de verantwoorde lijke posten in Europa niet tijdig inzien dat bezinning moet komen, door hen geleid en met alle kracht bevorderd, zal alles in den maalstroom der verdwazing worden meege sleept. R. P. De eerste steen gelegd. De werkzaamheden aan den bouw van het nieuwe veilinggebouw op de Meer hebben een vlot verloop. De fundeering is gelegd en reeds hebben de metselaars een begin ge maakt met het optrekken van de muren. Donderdagmiddag heeft de heer D. Kluft, de oudste directeur van de B. E. T.-veiling N.V., met eenige plechtigheid in tegenwoor digheid van zijn mede-directieleden, den ar chitect Gé Langendijk, den aannemer Feyen en de werklieden den gedenksteen ingemet seld. Dit geschiedde, nadat de architect de direc tie had gelukgewenscht met het voorspoedige verloop der werkzaamheden tot nu toe en daaraan den wensch had toegevoegd, dat ook de verdere bouw in een vlot tempo zou mo gen gebeuren. De gedenksteen vermeldt, be halve het gebruikelijke opschrift, de namen van de vier directeuren van de B.E.T.-veiling N.V., de heeren D. Kluft, N. Tervoort, A. J. Duyn en Ch. A. Duyn. Wanneer de weersomstandigheden gunstig blijven, hoopt men het nieuwe veilinggebouw in de tweede helft van de maand Januari in gebruik te kunnen nemen. De middenstand en de nieuwe tijd. VREEMDELINGENVERKEER. De voorjaarsvergadering van de Federatie van vereenigingen voor Vreemdelingenver keer in Noord-Holland boven het Noordzee kanaal zal, wanneer de V. V. V. zulks goedkeurt, alhier worden gehouden. Donderdagavond werd in het K. S. A.-ge- bouw een vergadering van R. K. middenstan ders gehouden, uitgeschreven door de Gewes telijke Middenstandsfederatie voor Kenne- merland en de Zaanstreek. De heer H. E. van den Brule, lid van het hoofdbestuur en lid van de Tweede Kamer, hield een rede over het onderwerp: „De Mid denstands-organisatie en de nieuwe tijd". De spreker begon zijn rede met te consta- teeren, dat de middenstands-organisatie, na een bestaan van dertig jaren, nog niet de plaats inneemt, welke zij had kunnen innemen. Er was te weinig saamhoorigheid en er waren te veel zwakke plekken. Na gewezen te hebben op de groote belangen, die op het spel staan, betoogde spr., dat de Katholieken in staat moeten zijn het maatschappelijk leven te stu wen naar nieuwe ordening, gegrondvest op rechtvaardigheid en liefde. De middenstand heeft wel iets bereikt, vooral op wetgevend gebied. De heer v. d. Brule noemde in dit verband de wet op de bedrijfs- raden, het streven naar ordening in de wet op de vestigingseischen, de maatregelen tegen de overwoekering van het kleinbedrijf door het grootbedrijf, enz. De vraagstukken van het sociaal-economisch leven kan de overheid niet naast zich leggen. De Katholieken, aldus spr., moeten zorgen voor ordening in goede richting. De ordening moet namelijk niet komen van boven-, maar van onderaf. De middenstand moet straks gereed zijn, om de mogelijkheden te gebruiken. En hij is nog lang niet klaar. De achterstand moet worden ingehaald. De middenstanders moeten verder kijken, dan hun eigen bedrijf. Zij moeten ook niet wachten tot de koopkracht toeneemt, maar zelf moeten zij gebruik maken van alle hulpmiddelen, die de moderne wetenschap verschaft. Spr. stelde in dit verband de wetenschap pelijke bedrijfsvoering van het grootbedrijf tot voorbeeld. Ook drong hij er op aan, dat de midden stand bij de verkiezingen van het volgend jaar invloed moet uitoefenen. Vervolgens besprak de heer v. d. Brule de ge voerde welvaartspolitiek. De monetaire maat regelen hebben een kleine opleving tot gevolg gehad. De middenstanders zullen er naar moe. ten streven, dat de kosten van het levens onderhoud niet stijgen. Zij moeten voorkomen, dat op korten termijn een loonsverhooging noodzakelijk wordt, want daardoor zouden de productiekosten stijgen, met alle gevolgen voor den export daaraan verbonden. Tenslotte noemde hij het een zegen, dat het Nederlandsche volk de devaluatie zoo nuch ter heeft opgevat, want daaraan is de kleine opleving te danken. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd een ruim gebruik gemaakt. De vra genstellers werden uitvoerig beantwoord. Fijne kunst van Marguerite Couperus. Voor een welgevulde zaal heeft de Kennemer Orkest Vereeniging Donderdagavond in het Kennemer Theater haar jubileumconcert ge geven ter gelegenheid van het eerste lustrum. Ónder de toehoorders merkten wij op burge meester en mevrouw Scholtens en den be schermheer van de K. O. V., den heer G. W. P. Stoutenbeek. Voor den aanvang 1 !t de voorzitter, de heer Vester, met voldoening geconstateerd, dat voor de K. O. V. vele harten warm kloppen. Hij herdacht voorts de prettige en joviale me- medewerking van den beschermheer, die de vereeniging steeds met raad en daad ter zijde staat. Spr. schetste vervolgens op welke wijze de K. O. V. destijds is ontstaan uit een groep je musiceerende jongelui, die voor een con certavond een gelegenheidsensemble hadden gevormd. Een woord van bijzondere waar doering wilde de voorzitter nog brengen aan de oprichters van de vereeniging, de heeren Braun en Gelder mans, die zich met hart en ziel aan de ver eeniging wijdden en daarin nog belangrijke be stuursfuncties vervullen. Tenslotte dankte hij den dirigent, den heer Louis Stiens, die zijn beste krachten aan het orkest geeft. Na nog te hebben medegedeeld, dat op Don derdag 27 November in Hotel „Oud Meeren- stein" gelegenheid zal warden geboden, om de jubileerende vereeniging te complimenteeren, kon het concert beginnen. Voor dien heeft de heer Gé Langendijk namens de Tooneel- en Revuevereeniging „Amicitia" eerst nog een bloemenhulde gebracht aan het orkest, dat zoo menigmaal de opvoeringen van revues en operettes bij „Amicitia" begeleidde. Het programma ving aan met den marsch Frisch Voran" van Blankenburg. Mozart's ouverture „Figaro's Hochzeit" was al een zeer moeilijke opgave voor de K. O. V. De muziek van Mozart vraagt een geheel aparten, moeilijk te treffen stijl. Het was nu allemaal wat weifelend, men zocht naar een bepaalden vorm. Dat was heel jammer, want technisch was het wel in orde. De mooie Internationale Suite van Tschai- kowsky lag het orkest beter, dat bleek onmid dellijk uit de grootere zekerheid. Dankbare muziek, die een willig gehoor vond. Uit de elfde symphonie van Haydn speelde de K. O. V. het Allegretto en het Menuetto. In het eerste deel trad de weifeling in sommige passages weer op den voorgrond. Het me nuetto was aanmerkelijk beter, ook van stem ming. Het samenspel was toen werkelijk zeer verdienstelijk. „Hoffmann's Erzahlungen" was in sommige deelen de K. O. V. te machtig en tegen het slot dreigde het mis te loopen. Gelukkig bracht het volgende deel de zaak weer in het rechte spoor. Wij beluisterden met voldoening een heel goed en muzikaal gespeeld trekje voor cello en hoorn. Dat was ook goed van stem ming. Ook de clarinet deed verdienstelijk werk, evenals de trombone. De K. O. V. heeft ongetwijfeld velen aqn zich verplicht door de bekende voordraehtkunstena res Marguerite Couperus uit te noodigen aan dit concert haar medewerking te verleenen. Zij draagt zingend prachtige oude liederen voor uit verschillende landen en eeuwen, waarbij zij, wat in een volk in de verschillen de tijdvakken leefde en in zijn lied tot uiting kwam doet herleven. Zij was bij elke liederen- groep gekleed in een fraai costuum van het volk en den tijd, waaruit de liederen af komstig waren. Met fijne smaak en met bewonderenswaar dige gratie heeft de kunstenares haar oud- vaderlandsche, Engelsche en Fransche liedjes voorgedragen. Wie zag niet bij het lied van de twee koningskinderen het slot en de slot gracht voor zijn oogen op het tooneel getoo- verd? En was het geen schilderij van Jan Steen, toen zij het drinklied zong ,,'t avond suilen wi vrolic sijn"? Het was prachtig en meesleepend. Het succes was dan ook over weldigend en geen enkele maal ontkwam zij bij haar optreden aan een toegift. In de langdurige hulde, die de kunstenares werd gebracht, liet zij ook zeer verdiend haar knappe begeleidster, mej. Bets Nederkoorn, deelen. Namens de K. O. V. werden mevr. Couperus bloemen aangeboden. Het orkest besloot het programma met de melodieuze wals „Die Hochzeit der Winde" van Hall. Het was duidelijk merkbaar, dat de mu sici hier op bekend terrein waren. Er werd nu met entrain gemusiceerd. De bekende klan ken vonden bij het publiek een dankbaar ont haal. Het gebruikelijke bal, onder leiding van den heer Leo Peelen, hield de danslustigen nog ge- ruimen tijd bijeen. Tenslotte vermelden wij nog, dat den vroe- geren voorzitter, den heer S. Waagmeester, onder luide instemming het insigne van eere voorzitter op de borst werd gespeld. Vreugde in het Kennemer Theater. Het Kennemer Theater brengt als hoofd nummer de filmkomieken Stan Laurel en Oliver Hardy in de dolle klucht „In de Pe narie". In deze zotte geschiedenis beleven deze beide vrienden van den gullen lach natuur lijk allerlei dwaze avonturen. Madeleine Carroll en Gary Cooper in „Chi- neesch Goud". (Luxor Theater, Beverwijk) Martha Eggerch en Philip Holmes in „Magdalena". (Kennemer Theater, Beverwijk) Allereerst zien wij Laurel en Hardy als eige naars van een winkel in electrische artikelen. Zij zijn juist bezig met de laatste werkzaam heden voor de opening van hun zaak. Hun buurman, die een kruidenierswinkel heeft is een oude bekende en tevens hun aartsvijand, met wien zij al heel wat conflicten gehad heb ben. Zonder te weten, dat juist hij naast hun woont, stappen zij bij den buurman binnen, om zich als de nieuwe buren voor te stellen. Daarmede begint de reeks „komische" vijan delijkheden, waarin ook de vrouw van den buurman, eveneens geen onbekende voor de beide vrienden,een rol speelt. En zoo ontstaat de situatie, dat telkens een van beide partijen afwezig is, om satisfactie te vragen voor aan gedane beleedigingen. Daardoor moeten de kooplui steeds hun winkel in den steek laten. Adspirant-koopers, die voor een van de beide zaken permanent een bordje kunnen aantref fen met het opschrift „Zijn over een uur te rug!", maken van de gelegenheid gebruik, om den winkelvoorraad weg te sleepen. Juist wan neer de politie er in geslaagd is de zaak in der minne te schikken, staan Stan en Oliver voor een geplunderden winkel. Zij zoeken dan maar een ander baantje, dat zij vinden in het ronselen van matrozen voor een scheepskapitein. Zij raken verzeild aan boord van het schip, waarvan de bemanning een dronken matroos voor een spook aanziet en de vlucht neemt. De beide vrienden ont springen den dans, want de matrozen waren juist door hevige wraakgevoelens jegens hun ronselaars bezield. Wij zien Stan en Oliver dan terug als politie agenten. Wat zich dan afspeelt is zoo grenze loos dwaas, dat men niet uitgelachen raakt. Zij dringen op vreemdsoortige wijze een wo ning binnen en slaan den eigenaar neer. Het toeval wil, dat deze eigenaar de hoofdcommis saris in hoogst eigen persoon is. En zoo ein digt ook deze episode van een veelbewogen leven met een jammerlijken aftocht. Martha Eggerth en Philip Holmes spelen de hoofdrollen in de film „Maddalena", die als tweede hoofdnummer wordt vertoond. „Chineesch Goud" in Luxor Theater. Het Luxor Theater vertoont deze week als hoofdnummer de spannende film „Chineesch Goud", met Gary Cooper en Madeleine Car roll in de hoofdrollen. Als pas enkele meters van den prachtig ge- monteerden inzet van deze film zijn voorbij gegaan, weet men het al: „Dit is een gróóte film". Suggestieve beelden in een rhythmisch zorg vuldig samengestelde montage verplaatsen de toeschouwers meteen naar China, en voor anderhalf uur vergeet men volkomen zijn om geving en leeft midden in het onrustige, door burgeroorlog verscheurde China, bedreigd door en ternauwernood ontsnappend aan dezelfde gevaren die Gary Cooper en Madeleine Car roll op hun weg naar Shanghai ontmoeten. In dat kolossale rijk, in welks binnenlanden nog zooveel gebeuren kan, zonder dat de bui tenwereld het ooit ervaart, beleven we een geschiedenis zóó opwindend, zóó aangrijpend en toch zóó inspireerend, dat we wekenlang op de herinnering kunnen teren, ons gemak kelijker verzoenend met ons onbewogen leven tje van reporter, kantoor-, winkel- of fabrieks- man, of wat dan ook, in Holland. Zoo sterk de realiteit in het filmgebeuren te kunnen suggereeren is slechts 'n groot re gisseur gegeven en zoo zal Lewis Milestone voortaan niet meer worden aangeduid als. de regisseur van „Van het Westelijk front geen nieuws", maar als de man die „Chineesch Goud maakte! Alle rollen worden even goed vertolkt. Gary Cooper en Madeleine Carroll worden als de sterren genoemd, en met eere! Maar daar naast geeft Akim Tamiroff een onvergetelijke creatie van generaal Yang. En hoe treffend is bijvoorbeeld ook zoo'n uitbeelding van dien ziekelijken, slappen Peter Perry door Porter Hall! En dien van dien ouden Chinees door Dudley Diggs! Het meest opvallende in dit filmwerk is wel het steeds wisselende rhythme. Het eene mo- ment schieten de beelden met groote snelheid voorbij, het doek trilt van de actie, sensatie volgt op sensatie. En een paar seconden later valt plotseling een merkwaardige stilte; uiterst gevoelig zwenkt de camera door een Chineesch interieur, een paar figuren bewe gen zich met Oostersche rust, een paar vlakke woorden vallen. Maar achter die maskers leeft een wereld van hartstocht, van onrust en haat. Ieder woord heeft een diepe beteekenis. In die stilte wordt een spanning voelbaar, die den adem beklemt. En dan opeens springt het beeld weer naar elders, en we zitten op eens in een rumoerig avontuur. En weer zwaait de camera en verwarmt ons gemoed met een idyllisch tafereel vol romantiek. Zoo werd „Chineesch Goud" tot een opval lend werk. dat zich sterk onderscheidt van de gewone avonturenfilm. De moderne en zeer oorspronkelijke muzikale begeleiding draagt er bovendien nog toe bij aan het gebeuren sfeer te verleenen. Sfeer is er, de heele film door, en dramatische hoogtepunten van bi zonder e kracht zijn er tallooze aan te wijzen. Wij noemen bijvoorbeeld de scène in den trein tusschen Yang en O'Hara en die waar Judy voor het vuur-peloton gesleept wordt. Als tweede hoofdnummer wordt vertoond de vlotte en amusante rolprent „Mannen van vijftig", met in de hoofdrollen Sylvia Sidney en Herbert Marshall. WINTERRIJEENKOMST VAN DE VEREENIGING VOOR JONG HERVORMDEN. De vereeniging voor Jong Hervormden hield gisteravond in de bovenzaal van het Her vormd Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijk straat de eerste ledenvergadering van dit seizoen. De vergadering werd geleid door den heer J. Maurice, die voorging in gebed en een gedeelte uit het boek „Ruth" voorlas. Medegedeeld werd, dat men zal trachten om in Januari een gezelligen avond te organi- seeren voor de bewoners van de „Wester burcht" en dat op Woensdag 23 December in samenwerking met den Chr. Nat. Werkmans bond een wijdingsavond zal worden gehouden waar ds. Bronsgeest uit Velsen en ds. Krijger uit Beverwijk zullen spreken. Het Gemengd koor uit IJmuiden „Looft den Heer" zal zijn medewerking verleenen. Ver volgens heeft Ds. Krijger over „Troelstra en den Godsdienst" gesproken. Het leven van Troelstra, aldus ving spreker aan, heeft be wezen, dat de veel gestelde vraag: „Kunnen sociale en godsdienstige belangstelling samen gaan?" met „ja" te beantwoorden valt. Zijn geheele leven door en op allerlei gebied valt bij Troelstra Godsdienstige belangstelling te bespeuren. Hij is geheel ongodsdienstig opge voed. Uit brieven en geschriften is gebleken, dat zijn moeder in haar jeugd wel geloovig was. In haar verloving en huwelijk met Troel stra's vader die vrijdenker was, is haar gods dienst echter geheel op den achtergrond ge raakt. Toen Troelstra ongeveer 20 jaar was, heeft hij gezegd absoluut in geen God te ge loven. Wel wist hij de godsdienstige gevoelens van anderen te respecteeren, maar zelf be schouwde hij het als een verouderd begrip. Duidelijk hebben, aldus Ds. Krijger, het milieu en de omstandigheden, waaronder hij toen leefde hun stempel op zijn beweringen gezet. In zijn later leven oordeelde hij over den Godsdienst minder fel. Hij heeft zelfs in een van zijn geschriften toegegeven, dat geloof den menschen rust en zekere stijl in hun leven gaf en dat hij ongeloof als een zekere verarming zag. Ook in zijn gedichten en speciaal in zijn natuurbeschouwingen ko men zijn godsdienstige aspiraties tot uiting. Zelfs is hij er toe overgegaan om enkele Psalmen en kerstliederen in het Friesch te vertalen. Uit dit alles blijkt, zoo zeide Ds. Krijger, dat godsdienstige en sociale belang stelling zeer wel mogelijk is. Het groote ver schilpunt, dat wij hieromtrent echter bij een figuur als Troelstra hebben, is, dat hij deze twee geheel afzonderlijk verwerkte, terwijl de bijbel ons leert dat sociale belangstelling uit godsdienstige intresse moet voortkomen. Het sociale vraagstuk, aldus spreker, zou er niet zijn, wanneer de zelfzucht en het egoïsme niet langer heerschten. Deze zijn echter de wereld niet uit te krijgen door goede planenen en wetgevingen buiten het evangelie om. Slechts Gods woord, waar naastenliefde als een van de voornaamste dingen steeds naar voren wordt gebracht, kan hierin de veran dering te goede brengen. Uit dit alles blijkt, aldus eindigde spreker, dat sociale en godsdienstige belangstelling mogelijk zijn, echter niet buiten elkaar om, maar aan elkaar verbonden. De heer J. Maurice dankte Ds. Krijger, die den avond op de gebruikelijke wijze sloot. ST. NICOLAASFEEST DER R.-K. GEZELLEN Het St. Nicolaasfeest van de St. Joseph- gezellenvereeniging wordt Maandag 7 De cember gehouden in de gezellenzaal. HOLLAND—AMERIKA LIJN Beemsterdijk, 19 v. Rott. n. Baltimore. Delftdijk 19 v. Vancouver te Rott. Lochkatrine, Vancouver n. Rott. via Liver pool 18 (6.23 n.m.) 900 mijl Z.W. van Land's End. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Serooskerk (uitr.) 19 te Dairen. Gaasterkerk (thuisr.) 19 v. Genua. Meerkerk (thuisr.) 18 te Manilla. HALCYONLIJN. Stad Zwolle, 18 v. Londen n. Rott. Stad Amsterdam, 18 v. Bona n. Flensburg, 18 v. Lulea te Emden. Stad Arnhem, 19 v. Vlaard. n. Bagnoli. Stad Amsterdam, 18 v. Bona n. Middlesbro. Vredenburg, 19 v. Lulea te Vlaardingen. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Nijkerk (uitr.) 15 v. Alleppey. Tajandoen (thuisr.) 18 v. Le Verdon. Aagtekerk (uitr.) p. 18 Dungeness. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein (uitr.) 19 v. Suez. Meliskerk (thuisr.) 12 (12.10 v.m.) 750 mijl yan Land's End. HOLLAND—BRITSOH-INDle LIJN. Streefkerk (thuisr.) 18 v„ Masulipatam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Jaarstroom (thuisr.) 19 (2 n.m.) te Rott. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Amstelland, 18 v. Amst. n. Hamburg. Eemland, 18 v. Amst. te B.-Ayres. Zaanland (thuisr.) 17 te Santos. KON NED STOOMBOOT MIJ. Baarn, Chili n. Amst. 17 v. Cristobal. Boskoop, 18 v. Amst. n. Chili Ceres, 18 v. Amst. n. Hamburg. Hercules, 18 v. Varna n. Constantza. Saturnus, 18 v. Bremen te Hamburg. Theseus, 18 v. Amst. n. Kopenhagen. Van Rensselaer, Paramaribo n. Amst. 21 v. Madeira. Vesta, 18 v. Venetië n. Triest. Barneveld, Amst. n. Chili 17 v. Callao. Venus, Napels n. Amst. 19 (12.45 n.m.) 220 mijl Z.W. van Ouessant. Irene, 19 v. Kopenhagen te Danzig. Colomba, Amst. n. Barbados p. 19 Azoren. Ulysses, Amst. n. Izmir 18 (10.11 v.m.) 55 mijl W.Z.W. van Niton. Helder, 19 van Belfast te Amst. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Tapanoeli (thuisr.) 19 v. Gibraltar. Palembang, N.-Orleans n. Macassar p. 19 Kaap de Goede Hoop. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. Alpherat (thuisr.) 18 v. Rio Jan. Aldabi, 18 v. Rott. te Hamburg. STOOMVAAR! MIJ NEDERLAND. Tawali (uitr.) 19 v. Suez. Poelau Bras (uitr.) 19 v. Suez. Poelau Tello (thuisr.) 18 v. Marselle. Chr. Huygens, 25 (n.m.) v. Amst. te Batavia, verw. Soemba, 18 v. Amst. te Balik Papan. Poelau Laut, 17 v. Amst. te Batavia. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Patroclus, Japan n. Rott. 18 v. Hongkong. Achilles, Japan n. Rott. 18 te Londen vertr. 24. Atreus, 18 v. Rott. te Yokohama. Menelaus, Japan n. Rott. 19 te Penang. City of Florence, Japan n. Rott. 18 (n.m.) v. Duinkerken, Melampus, Batavia n. Amst. 18 te Liverpool. Gleniffer, Japan n. Rott. 18 v. Singapore. Lochgoil, Rott. n. Vancouver 19 v. Londen. City of Cardiff, Dairen n. Rott. p. 18 Gi braltar. Clytoneus, Amst. n. Java 19 te Port Said. Sarpedon, Dairen n. Rott. 19 te Marselle. Vlootuitbreiding. Het voor rekening van de Hollandsche Stoom boot Maatschappij te Krimpen a. d. IJsel ge bouwde motorschip „IJstroom" is gisteren voor de eerste reis naar Amsterdam gepasseerd. Dit motorschip zal ter vervanging van het stoom schip „Vliestroom" in den Hulldienst gebracht worden en a.s. Dinsdag (24 Nov.) de eerste reis doen. Cellulose voor Velsen. Het Zweedsche stoomschip „Embla" is van Söderhamn bij de papierfabriek te Velsen aan gekomen met een lading cellulose. Na lossing dezer lading gaat het schip door naar Am sterdam tot verdere lossing der stukgoederen Groote diepgang. Het Nederlandsche stoomschip „Johan de Witt" passeerde het Noordzeekanaal, komende van Batavia, met een diepgang van 8 Meter. AANGEKOMEN. 18 November: Euterpe s.s. Bordeaux Mali s.s. Leningrad 19 November: Astarte s.s. Bremen Ek s.s. Oslo Embla s.s. Söderhamn Amstelstroom m.s. Leith VERTROKKEN. 18 November: Boskoop s.s. Chili Revolyutsioner m.s. Leningrad Amstelland s.s. Hamburg Rhein s.s. Hamburg Ceres s.s. Hamburg Theseus s.s. Kopenhagen '9 November: Borgund s.s. Lowestoft P. L. M. 20 s.s. Rotteerdam Reis voortgezet. Het Duitsche stoomschip „Elisabeth", het welk gisteren (Woensdag) alhier als bijlegger binnenliep op reis van Emden naar Rotter- darp, heeft zijn voorraad bunkerkolen ge completeerd en de reis naar de haven van be stemming voortgezet. DRIE NOORSCHE VRACHTBOOTJES IN DE VISSCHERSHAVEN. Gisteren lagen er drie Noorsche vracht bootjes in de Visschershaven n.l. de Sonder- borg, de Tus en de Rim. Eerstgenoemde kwam om haring te laden, beide laatstgenoemden brachten een lading ijs. HAARLEM, 19 November. Getrouwd 19 November: A. L. Krielen en J. M. W. van der Helm; R. Buurman en M. E Lonzeck. Bevallen 18 November: C. Winnubst—v. d Gulik, d; E M Schmitz—Kapitz, d; L. Serné— Goor, z.; 19 November: F. Vroom—Schweier z.; B. PiersRiedstra, d. Overleden 17 November: T. W. Box, 63 i. Velserstraat; 18 November: L. Roetman 88 i Centaurusstraat; T. T J. Vos, 55 j„ Borneo- straat; S. W. Hoekstra, 62 j„ Oosterhoutlaan- W. Bauer, 41 j„ Oudeweg; W. G. Bogaerts, 67 j., Hazepaterslaan.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5