Prins Bernhard maakt een vliegtocht. Studentenfeesten te Utrecht. De Landverrader FEUILLETON De Spaansche hoofdstad onder vuur. Scherpschutters der nationalisti sche troepen bestoken de buitenwijken van Madrid Op den achter grond onderscheidt men de gebouwen der stad Prins Bernhard op het vliegveld Schiphol na zijn aankomst per K.L.M.-vliegtuig op de Amsterdam» sche Luchthaven De reünisten bij de viering van het vijfde lustrum der Utrechtsche Studentenvereeniging „Unitas Studiosorum Rheno Trajectina" werden bij hun aankomst te Utrecht door een eerewacht verwelkomd en begeleid Per K L.M.-vliegtuig maakte Prins Bernhard Donderdag een vliegtocht. Bij aankomst op Schiphol wordt de bemanning van het begeleidend vliegtuigeskader door kapitein A. van Weerden Poelman aan den Prins voorgesteld Waar het Engelsch bewerkt door THEA BLOEMERS. (Nadruk verboden). 5) Toch had Gladys dit jachtig leven lief Weliswaar bleken haar zenuwen er niet al tijd tegen bestand te zijn, maar des ondanks hield ze van de eigenaardige, scherpe geur van drukinkt, die in alle krantengebouwen hangt, van het dreunen der zware persen onder haar voeten, van het gerikketik der zetmachines, van het aanhoudend rinkelen van de telefoonbei, van al het geroezemoes, van alle herrie, die het bewijs waren, dat er door een paar honderd man personeel hard werd gewerkt. Ze was juist bezig aan het gewone werk, dat ze iederen dag stipt om tien minuten over half tien klaar moest hebben, het typen der scheepstijdingen, toen de chef Osborn Blashmere binnenkwam. Hij groette nooit, maar Gladys behoefde niet op te zien om te weten, dat hij het lokaal had betreden. Want nauwelijks ging de deur open of een wolk van parfumlucht trok door het vertrek. Den heer Blashmere viel het moeilijk maat te houden. Niet alleen in het gebruik van odeuren en haarwater, maar evenzeer in zijn journalistieke verrichtingen. Blashmere was een der meest gevreesde dagbladschrijvers van heel Engeland. Zijn vlijmscherpe pen ontzag niets en niemand. Helaas wendde hij de talenten, die hij onge twijfeld bezat, niet altijd op een edele ma nier aan. Hij had zich nooit ontzien om re putaties van mensehen, die hem, noch een under ooit iets hadden misdaan, te breken 1 en gelukte hem dat niet, dan had hij met zijn ondoordachte publicaties in ieder geval bereikt, dat iemand in de oogen van het pu bliek, dat de waarheid van zijn geschrijf niet controleeren kon, was verdacht gemaakt. Hij had een boosaardig genoegen in het opsporen van schandaaltjes en zijn grootste trots be stond hierin, zóó te kunnen schrijven, dat hij zelf „gedekt" bleef. Meermalen hadden andere bladen getracht hem te winnen, maar dat was niet gelukt. Blashmere maakte hier echter gebruik van, om zijn directie in de waan te brengen, dat hij beslist onmisbaar was en door niemand anders uit het geheele Vereenigd Koninkrijk kon worden vervangen. Het moet erkend worden, dat de directie een kracht als Blash mere wist te waardeeren. Hij was spoedig na zijn komst aan de „London News" opgeklom men tot eerste redacteur en was als zoodanig tevens chef van de redactie-binnenland. Zijn salaris overtrof dat der andere redactiele den beduidend en zijn invloed op den dage- lijkschen gang van zaken was zeer groot. Wanneer het werk van een zijner collega's hem niet beviel, was hij onbarmhartig in zijn critiek en had hij om een of andere reden aan iemand het land, dan rustte hij niet voor deze door de directie wegens onge schiktheid was ontslagen. En zulk een geval was meer dan eens voorgekomen. Geen wonder, dat niemand den man lij den mocht. Er bestond een stille vijandigheid tegen hem, iets waarvan Blashmere zich overigens zeer wel bewust was. Maar het liet hem koud; hij snauwde tegen iedereen en o, wee als het gewaagd werd. ook maar een zij- delingsche opmerking te maken over zijn werk. Dan was hij de eerste weken niet te genaken. Gladys mocht den man evenmin Zij ver gaf hem nooit, dat hij te goeder naam en faam bekend staande lieden zonder aanlei- iing door het slijk had gehaald, dat hij op ^en afschuwelijke wijze vleide iedereen, dien hij dacht soms eens noodig te kunnen heb - ben en dat hij daarbij nog trachtte zich als een werkelijke gentleman voor te doen. Want, ofschoon zijn uiterlijke manieren onberispelijk waren, ofschoon hij altijd vol gens de laatste modevoorsctaiften was ge kleed, ofschoon zijn overhemd altijd smet teloos was en zijn haren in een prachtige scheiding op zijn hoofd geplakt lagen, liet het jonge meisje zich hierdoor in het geheel niet bedriegen. De wijze, waarop hij haar soms langen tijd strak kon aankijken, in schijn verscholen achter een groote uitge vouwen krant, was zeker niet behoorlijk. Dan was de valschheid in zijn licht blauw groene oogen haar niet verborgen gebleven, en de hatelijke manier, waarop hij Gladys soms heimelijk toelachte, vervulde haar met levendigen afschuw, Mary had haar al vaak geplaagd met het optreden van Osborn Blashmere. Hij is doodelijk van je, ik verzeker het je. En als Gladys dan heelemaal geen of slechts een kort antwoord gaf, ging ze on verbiddelijk verder. En ik geloof er niets van, dat je hem zoo onaardig vindt. Ik vind het heusch een lieven man. Dan proestten ze al lebei van het lachen, want dat was zóóver van de waarheid af, dat ze er onmogelijk ernstig onder konden blijven. Blashmere was nu binnengekomen en monsterde met een oogopslag de aanwezigen. Waarom is Burnet er niet? vroeg hij den jongsten verslaggever en toen deze hem moest antwoorden het niet te weten, wendde hij zich met dezelfde vraag tot Mary Brown. Meneer Burnet klaagde gisteren al over zijn gezondheid, misschien is hij ziek ge worden, zei Mary, terwijl ze even met haar werk ophield. Ach wat. Allemaal onzin, hij is zeker te lui om te komen, dat zal de zaak wel weer zijn, gromde hij. Meneer Burnet heeft anders nog nooit ontbroken, zoolang ik hier ben, mengde Gladys zich opeens in het gesprek. Dat was onverstandig, want het is altijd beter te zwij gen in zulke gevallen, maar Gladys slaagde er niet altijd in haar verontwaardiging te onderdrukken. Wonder boven wonder werd Blashmere vol strekt niet kwaad over deze vrijmoedigheid, integendeel, hij glimlachte even en zeide: U kon wel eens gelijk hebben, juffrouw, laten we hopen, dat het niets ernstigs is. Alle redacteuren keken verbaasd op, zulk een welwillend antwoord van hun chef aan een zijner ondergeschikten waren zij niet gewoon en enkelen zagen elkander veelbetee- kenend aan Mary Brown beet zich op de lippen en liet plotseling haar potlood vallen en gebruikte geruimen tijd om het weer op te rapen. Iedereen ging weer vlug aan zijn bezigheid en Blashmere begon de post na te zien. Toen hij daarmee gereed was, riep hij Gladys bij zich. Het was zijn gewoonte om de antwoorden op de ingekomen brieven te dic- teeren, zoodat Gladys ze in stenografie kon opnemen, en later uitwerken op de schrijf machine. Toen ze met haar blocnote en pot lood gewapend naast haar chef was gaan zitten, zeide deze, zonder zich aan de ver wonderde oogen van Gladys en de overige aanwezigen te storen: Juffrouw Boroughbridge, uw plaats op de redactie is voortaan hier, vlak naast mij. Hier is nog een hoekje leeg, daar kan uw ta feltje juist mooi staan en voor mij is het wel zoo aangenaam, liet hij er met een leelijke grijns op volgen. Goed, mijnheer, antwoordde het jonge meisje strak. Inwendig was ze woedend. Wat verbeeldde hij zich wel? Toch niet dat zij iets met hem op had? Hij kon wel beter we ten. Wat zouden de anderen er wel niet van denkenBlashmere wilde haar zeker op zoo'n manier het leven onaangenaam maken. De chef grinnikte nog eens, voldaan over zijn nieuwen maatregel, stak een sterk ge sausde sigaret op en begon de antwoorden te dicteeren. Hij deed dit op gedempten toon om de aandacht van hem en Gladys af te leiden. Hij was vanm-xgen niet erg op dreef, telkens vergiste hij zich, terwijl er meer dan één lange pauze was. Onder het wer,k hield hij zijn oogen op het gebogen hoofd van Gladys gevestigd en de blik van zijn oogen, die anders zoo zeker en zelfbewust was, scheen nu niet van onrust vrij. Toen hij weer geruimen tijd stilhield om zijn ver strooide gedachten te verzamelen, dacht Gladys er aan, dat haar den avond te voren hetzelfde tijdens het voorlezen aan tante was overkomen. Zou Blashmere ook iets hinderen? Onwillekeurig sloeg ze de oogen op en hun blikken ontmoetten elkander. Snel keek het meisje weer voor zich, er was iets in het kijken van den man naast haar geweest, dat haar niet beviel, ja, min of meer bang maakte. Blashmere glimlachte weer op zijn onheb belijke manier, wachtte een oogenblik alsof hij van een triomf genoot en zei toen op zijn vriendelijkste manier: De rest zullen we van middag wel afmaken. Gaat u nu maar vast uw paperassen overdragen, anders is daar geen tijd voor. Terwijl Gladys haar papieren en verdere benoodigdheden bij elkaar zocht, wisselde ze een blik van verstandhouding met Mary. Maar ze vond geen medelijden bij haar plaag zieke vriendin, want deze fluisterde haar toe: Heb ik het niet hij het rechte eind gehad? Ik vertel je, dat hij compleet verliefd op je is. Het klinkt niet slecht: Mevrouw Blashmere geboren Bouroughbridge. Gladys kon haar alchen niet houden en een oogenblik verhelderde dit de zorgelijke trekken van haar gezichtje. Toe Mary, wees nu niet zoo flauw smeek te ze. Doe me liever een middeltje aan de hand om van die strop af te komen. Wil jij het niet van me overnemen, het is het beste plaatsje van de heele zaal. Als u klaar is met uw gesprek, komt u dan nog even hier, juffrouw, klonk de koude stem van Blashmere, die de meisjes had zien fluisteren en heel goed begreep waar het over ging. (Wordt vervolgd). Dr. J. W Wicherink. eerelid van de Utrechtsche Studentenvereeniging .Unitas Studioso< jm Rheno Trajectina", bevestigt een krans aan het Unitaswapen aan den gevel van de sociëteit Symposium, bij de viering van het 5e lustrum der vereeniging. Links: de rector, de heer P. J. Pennings Leerlingen van dej Huishoudschool te Rotterdam vervaardigen een picnic-mand welke als huwelijksgeschenk aan H. K H. Prinses Juliana en Prins Bernhard zal worden aangeboden. Tijdens het opmaken der mand Pietje van den Broek, Eindhovens oudste inwoner en oudste Gflde- broeder van Nederland wordt 22 November 100 jaar. Dezer dagen bracht hij een bezoek aan de linnenfabriek, waar hij zestig ja ar als baas werkzaam was

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 8