SCH. 68 geborgen. HET NIEUWE AVONDBLAD Wacht niet te lang met uw st. nicolaas E NKOOPE N wat gij het mooist vindt, bevalt mis schien ook velen anderen het best Een knalsucces. 22e JAARGANG No. 19 MAANDAG 23 NOV. 1935 IJMUIDEN. Twee bokken trokken het wrak uit den bodem. Aan boord vond men het lijk van een opvarende van de SCH. 179. Redders worden onderscheiden Trainings wedstrijd Keller- Dukel. De heer J. P. Bölim gaat met pensioen. IJMUIDEQ COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W, PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 et., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeli.ugen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN EN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnês van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog: ƒ250.- bij verlies van een duim; ƒ150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autob'asongeval; ƒ5000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis Is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HA.V.- Bank te Schiedam. Het is lang geen gemakkelijk kar wei geweest, het bergen van den in de buitenhaven van IJmuiden gezon ken logger SCH 68. Dat het zoolang heeft geduurd is echter voor een groot deel het gevolg van de slechte weersomstandigheden. De deining was op de plaats waar de logger ge zonken was vooral bij Z. W. wind meestal te sterk om wat te kunnen uitrichten. Zaterdag is men er echter in geslaagd den logger uit den bo dem, waarin hij diep was weggezakt te scheuren, waarna hij naar de bunker haven werd-gevoerd, hangende in de takels van twee reusachtige bokken. Reeds eerder was men er in geslaagd, twee stroppen onder het schip door te brengen, een onder het voorschip en een onder het achterschip. Het eerste ging gemakkelijk, maar voordat men een strop onder het ach terschip nabij de schroef kon aanbrengen, moest een groote hoeveelheid grond worden weggespoten, daar het achterschip izeker 4 M. in den havenbodem was weggezakt. Deze beide stroppen waren bevestigd aan de takels van den 70 tons bok Meeuw. Maar de 70 ton van de Meeuw waren bij lange na niet voldoende om den logger drij vende te krijgen. Daarom werd de Pelikaan, een 140 tons bok gerequireerd, die Vrijdag nacht arriveerde en Zaterdagmorgen naast de Meeuw werd gelegd. Het eerste werk was het aanbrengen van een derde strop, hetgeen ook niet vanzelf ging, omdat ook deze door den havenbodem getrokken moest worden, maar de ervaren mannetjes van Van der Tak onder leiding van den heer Jan Nieman, die zijn sporen in het bergingswerk al lang verdiend heeft, speelden ook dit klaar. Toen kon men Zaterdag tegen den middag beginnen te hijsehen. Zou men met de meer dan 200 ton hijsch- capaciteit er in slagen, dén logger los te krij gen? Want daarop kwam het aan. Als men hem eenmaal uit den grond had, was het „zwaarste" werk achter den rug. Inderdaad, het lukte; en nog al vrij voor spoedig. Reeds ongeveer te twee uur Zaterdag middag had men het wrak zoover omhoog, dat het in de takels van de bokken naar de plaats van bestemming gebracht kon worden. De sleepboot I-Iector heeft het convooi daar op weggesleept en ongeveer 11/2 uur later kwam men in de bunkerhaven, waar de logger aan den grond zal worden gezet. Tijdens de sleep hebben de bokken den log ger gestadig hooger op geheschen en na ruim een uur kwam de voorsteven, daarna spoedig ook het achterste gedeelte boven water. Wat een triest beeldVan het achter schip was niets te zien. Men zag alleen een laag zand en klei van wel 2 M. en daarop aan flarden gescheurde netten en ander vischtuig. Alvorens het schip verder omhoog te halen, heeft men de last verlicht door het achterschip schoon te spuiten, hetgeen ge schiedde met behulp van twee zware pers pompen. Toen het convooi naar de binnenhaven voer, was er groote belangstelling langs den kant. Natuurlijk heeft de havenmeester, de heer J. Seijffert voortdurend met het haven bootje in de nabijheid, een oog in het zeil ge houden. Later kwamen ook de reeders, de heeren den Duik en vertegenwoordigers der assuradeuren. Zoo is dan de SCH 68 eindelijk geborgen. Aan de zee is haar prooi ontnomen. Zal men de SCH 179 ook nog eens kunnen bergen? Er bevond zich een lijk aan boord. Nadat men den logger zoover omhoog had, dat een deel van het dek droog kiwam, deed men een lugubere vondst. Onder een warboel van netten vond men het lijk van een mans persoon. De families van de beide opvarenden van de SCH 68, wier stoffelijke resten nog niet ge vonden zijn, werden gewaarschuwd en spoe dig kwamen eenige familieleden in IJmuiden om te trachten het lijk te indentificeeren. Zij slaagden hierin niet. Ten slotte heeft men aan de hand van initialen in een verlovings ring kunnen vaststellen, dat het gevonden lijk toebehoorde aan Leendert Spaans, een op varende van de SCH 179. Welk een speling van het noodlot. De vader van het slachtoffer heeft later eveneens het lijk herkend. Het zal naar Sche- veningen worden overgebracht. SOCIAAL-DEMOCRATISCHE VROUW EN CLUB. De Soc. Democratische Vrouwenclub houdt op Donderdag 26 November een propaganda- vergadering in café Jasperse aan den Ko ningsweg. Spreekster is mej. Pothuijs uit Am sterdam over: De vrouw en het Plan van den Arbeid. De bemanning van de „Nestor". Uit het „Berlinfonds" dat onder beheer is van de N. Z. H. R. M., zullen belooningen wor den toegekend aan den kapitein en beman ning van de sleepboot „Nestor" van bureau Wijsmuller, voor hun beleidvol en moedig gedrag op 27 October j.l., ten gevolge waar van negen opvarenden van de „Sch. 68" wer den gered. Aan den kapitein, den heer M. de Koe, zal een gouden horloge met inscriptie en het getuigschrift van de N. Z. H. R. M. worden uitgereikt, en aan de bemanning, t.w. de heeren J. H. Stol, A. Broek, M. A. de Vis ser, J. v. d. Graaff en A. C. Blinkhoff een zil veren horloge met inscriptie en het getuig schrift Dukel wint de eerste partij. Zooals men weet, speelt de Nederlandsche damkampioen Keiler een wedstrijd van drie partijen tegen Dukel, als voorbereiding voor zijn wedstrijd tegen Springer, welke in het laatst van December gespeeld wordt. De win naar van dezen wedstrijd zal Raichenbach uitdagen om het wereldkampioenschap. Begrijpelijkerwijze bestond er Zaterdagmid dag in Kennemerhof een flinke belangstelling, toen de eerste partij van den wedstrijd Keller- Dukel gespeeld werd. De nationale kampioen had onzen damre- dacteur voor zijn trainingswedstrijd uitge- noodigd, omdat deze wist dat Dukel een speler is die van hem kan winnen. Dat is Zaterdag middag dan ook bewaarheid geworden, want Dukel heeft de eerste partij gewonnen en wel op een fraaie wiize. Het was een hoogstaande partij, die voor de theoretische waarde van de 3328,1822 opening', van groot nut zal kunnen zijn. Uit die opening kon d'e D. C. IJ.-er Keiler omsingelen. Wel kwam deze sterk op het een- tram, doch Dukel omsingelde op strategische wijze de stelling, en omdat alles klopte stond Keller met d'en 30en zet verloren. Een stukoffer baatte ook niet meer en in een stand van 13 om 14 stukken gaf Keiler op. Hieronder volgt de partij. Keiler wit. Zwart B. Dukel. 1. 33—28 18—22 2. 31—27 22x33 3. 39x28 17—21 4. 44—39 20—25 5. 39—33 15—20 6. 37—31 21—26 Thans faalt 5044. Wel kan de dam tegen een gelijk aantal stukken worden afgenomen, doch wit's positie heeft een uitgesproken ka rakter. 7. 43—39 26X37 8. 42x31 11—17 9. 47—42 20—24 10. 41—37 6—11 Hier wordt 3429 belet wegens 19x23, 26x43 en 1722. 11. 49—43 2<L-3'0 12 36x24 19x30 13. 51—44 1—6 14 33—29 17—21 Wit's laatste zet is niet sterk. Zwart krijgt veld 26 beschikbaar. O.i. is 4641, of 3126 beter. 15. 38—33 21—26 16. 43—38 30—35 17. 27—22 12—17 18. 31—27 7—1,2 19. 37—31 26X37 20. 42X31 12—18 21. 46—41 14—19 22. 41—37 19—24 23. 29X20 25X14 24. 34—29 10—15 25. 40—34 14—20 26. 45—40 20—25 27. 31—26 8—12 28. 48—42 3—8 29. 37—31 5—10 30. 42—37? 10—14 Dit is wit's fout. 2923 is de beste voortzet ting. hoewel dit ook schijfwinst oplevert met den ruil 18—,22 en 1721. 31. 29—24 1420 32. 34—29 9—14 33. 29—23 20X29 34. 23x34 14r—1-9 342,9, 410 en wit gaf op. Donderdagavond a.s. zal de tweede partij in Hotel Kennemerhof gespeeld worden. VARIA VOOR DE T.B.C.-BESTRIJDING De voorzitter van het comité Velsen-Noord tot bestrijding' der T. B. C., de heer J. Hommes kon Zaterdagavond een goed bezette Concor- dia-zaal verwelkomen, alvorens de tooneel- vereeniging „Varia" een aanvang maakte met het ten tooneele voeren van het mysteriespel „De Zeven Sleutels van Baldpate''. Spr. bracht dank aan allen, die tot het welslagen van de ze voorstelling hadden bijgedragen. De heer Unger wees als voorzitter der plaat selijke afdeeling van de Vereeniging op het prachtige initiatief van het comité en op het menschlievende werk, dat het in dienst der Tbc.-bestrijding verricht. De voorzitter van „Varia", de heer K. Faber, sprak een sympathiek woord namens zijn ver eeniging en zeide, dat de Varianen maar al te gaarne het goede werk van het comité steunen en steeds gesteund hebben; der traditie ge trouw treedt Varia dus ook nu weer te Vel sen-Noord op. Spr. riep, wat de uitvoering be treft, de clementie van het publiek in, daar een der medespelenden, de heer A. H. Holt- slag, 3 uur voor den aanvang plotseling onge steld geworden was. Varia's regisseur, Rein- hard Rijke, heeft hem ter elfder ure ver vangen en laten we onmiddellijk daarbij op merken, op zeer verdienstelijke wijze. Met den tekst van de rol van den omgekochten burge meester uit „De zeven sleutels" heeft hij zich geheel vertrouwd gemaakt en er was weinig van te bemerken, dat hier een plaatsvervanger van 3 uur op de planken stond. Varia heeft het werk met een verve en en- train gespeeld, dat het een zeer verdienstelij ke uitvoering werd, die het publiek geheel ge vangen hield in den ban der Baldpate myste ries. Veel succes hadden de dankbare rollen van den romanschrijver Magee (L. W. Boe ree), den kluizenaar (J. Roza), den inspecteur (H. Sc.hoone) en de vamp Myra (mej. L. Fed- dema). Maar ook de anderen hadden hun beau soir, zoodat er terecht meermalen „gehaald" kon worden en Varia haar reputatie eer aandeed. Een geanimeerde loterij en een nog geani meerder bal waren de sluitstukken van dezen gezelligen liefdadigheidsavond. W. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van de N.V. Ver- eenigde Petroleum Maatschappijen Purfina- Sinclair „Sinfina", gevestigd te Rotterdam om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche benzinebewaarplaats met bovengrondsche aftapinrichting', bij het per ceel Meervlietstraat no. 69 te Velsen, is ver daagd, op grond dat het onderzoek terzake nog niet is afgeloopen. (Te Berlijn is de 76-jarige Paul Demuth gehuldigd, die 50 jaar geleden de klapsigaar uitvond.) Paul Demuth te Berlijn gehuldigd, Naar 't in een Duitsche krant verluidt. Wij zijn hem dan ook veel verschuldigd, Hij vond de knalsigaren uit. Hij is die knalsucces-ontdekker, Die daverende leuke man, Die gierend-harde lachverwekker, Die maar geen einde nemen kan. Het geurend kruid van nicotine. Heeft hij met stinkend kruit ontwijd, Tot een soort helsche knalmachine, Die stank üi plaats van geur verspreidt. Hij is 't, die ruzie kan verwekken Van oude vrienden met elkaar, Als d' eene vraagt, na een paar trekken, Zeg, het is toch geen klapsigaar. 'k Ken iemand, nooit meer te genezen, Die, voor hij een sigaar opsteekt, Bang, dat 't een klapsigaar kan wezen, Haar altijd eerst doormidden breekt. Dat heeft hij ook op zijn geweten, Al is 't hem zelf dan niet bekend, Hij blijft maar kalm zijn broodje eten, Van 't knaleffect met dividend. En nu heeft men hem eer bewezen Bij 't vijftigjarig jubilé, Men heeft hem hemelhoog geprezen, Om zijn bijzonder knalidee. 't Is griezelig om het te lezen, Hoe hij met eer is overlaan. Demuth moest louterdeemoed wezen, Om wat hij ons heeft aangedaan. P. GASUS. PROPAGANDA-AVOND N.B.A.S. Zaterdagavond hield de Nederl. Bond van Abstinent Studeerenden een propaganda- avond In het „Wapen van Velsen". Het doel van dezen avond was een zoo goed mogelijk beeld te geven van het leven in de vrije (d.i. door jongeren zelf gelèide) jeugdbeweging. De avond heeft wel zoo goed als mogelijk is, aan dit doel beantwoord. Reeds bij zijn opening zei de afdeelingsvoorzitter, hoe moeilijk het is, in één enkelen avond aan een zoo talrijk publiek als aanwezig was, een duidelijk beeld te geven van het leven in den bond. Door de keuze van het programma voor de pauze werd getracht, de aanwezigen een in druk te geven van het kamp-leven van de NBAS'ers. Het gaat daar meestal vroolijk toe; met gezang en volksdans gevem de jon geren uiting aan de levensblijheid van de jeugd; dit laatste kwam wel zeer duidelijk tot uiting in den geimproviseerden reciteer- wedstrijd, genaamd „Jantje zag eens prui men hangen", wat dan ook zeer in den smaak viel. De jongere behoort echter ook ernstige oogenblikken te kennen. Het muziekstuk voor koor en orkest „Zum Lob der Musik" van Jos. Haas vormde den overgang naar het ernstiger gedeelte van den avond: de toespraak van den oud-bondsvoorzitter Flip van Praag. Deze stelde de vraag wat N.B.A.S. eigenlijk inhield. N.B.A.S. is te beschouwen als een school voor de geestelijke vorming van de jeugd op de middelbare school. De jongeren moeten zichzelf verantwoor delijk gaan voelen voor den gang van zaken om hen heen. Daarom moeten zij beginnen met zichzelf verantwoordelijk te voelen voor de verplichtingen in het wereldje, waarin zij verkeeren. Vandaar dat ouderen in den N. B. A. S. niet op hun plaats izijn; de jon geren moeten zelf voor alles zorgen en het niet aan ouderen overlaten. Zij moeten opgroeien tot zelfstandige men- schen, die zelf de verantwoordelijkheid van hun'daden dragen. Zij moeten leeren, eerbied te krijgen voor anderer denkbeelden en meeningen; hadden de menschen dit nu reeds, dan zou het on mogelijk zijn, dat de wereld op het oogen- blik verscheurd is in vele groepen, die elkaar met alle middelen bestrijden, zoodat ten slotte de algemeene ondergang dreigt. Na de toespraak volgde een korte pauze, na welke het tooneelstuk „De Gouden Pan toffel" opgevoerd werd. Het is bewerkt naar een Chineesch orgineel en heeft vele eigen aardigheden, die over het algemeen humo ristisch aandoen. Met dit tooneelstuk, dat zeer in den smaak viel, werd de avond besloten. V. G. S. 1—V. J. B. I (3—3). Met Van der Lee in het doel speelde Van Gelder's elftal Zaterdag tegen V.J.B. Hoewel Van Gelder beter spel te zien gaf, was V.J.B. toch een geduchte tegenstander. Rust ging in met 21 voor Van Gelder. Na de thee speelde V.J.B. beter hetgeen spoedig tot uiting kwam toen V.J.B. een mooi opgebrachten bal in een doelpunt ver anderde. Tot het einde de stand was inmiddels 33 streden de elftallen om het winnen de doelpunt, doch zonder resultaat. De „Skoger" wordt gesloopt. Het Noorsehe motorschip „Skoger', dat al hier meermalen in de Visschershaven binnen kwam met natuurijs, is onlangs, terwijl het in de haven van Siglufjord (IJsland) lag in brand geraakt en totaal verbrand.. Het schip blijkt niet meer de kosten van herstel waard te zijn en zal daarom worden gesloopt. Verdienstelijk spoorman verlaat den dienst. Twee bokken met samen meer dan 200 ton hefvermogen, heb- if ben het wrak van de SCH 68 gelicht. De heer BöHM. 1 December a.s. gaat de heer J. P. Böhm, seinhuiswachter le klas aan het station Vel sen zijn verantwoordelijken post verlaten om van een welverdiend pensioen te gaan ge nieten. Behalve gedurende een vijftal jaren, waarin hij in IJmuiren dienst deed, heeft de heer Böhm gewerkt aan het station Velsen, waar hij geleidelijk tot zijn tegen woordige functie opklom. Gedurende 38 jaar heeft de heer Böhm de Spoorwegen gediend, en dat op zulk een verdienstelijke wijze, dat hij bij zijn superieuren zeer hoog stond aan geschreven. Zijn vrije uren besteedt de heer Böhm aan z'n twee hobby's: zijn tuin en zijn bas. Dit instrument bespeelt hij voortreffelijk en zijn collega's van de Harmonie Concordia te IJmuiden, waarvan de heer Böhm al van de oprichting in 1894 af lid is, kunnen daarvan meepraten. Wij wenschen den heer Böhm, die nog zeer kwiek is en aan wien men niet ziet, dat hij reeds aan zijn pensioen toe is, nog vele jaren van gezondheid toe. JAMBOREE-AVOND. Zaterdagavond hebben de padvinders van de afd. IJmuiden van de „Kennemers" een jamboree-avond gehouden in het patronaats gebouw. De jamboree was druk bezocht en den be zoekers werd een aardig stukje van de „ze den en gewoonten" der padvinders getoond. De voorzitter, de heer J. J. Kolf opende met een kort woord van welkom. Het eerste punt van het programma was: „Een tocht door de rimboe", uitgevoerd door de welpen. Hierin werd uitgebeeld wat een padvinder alzoo moet weten en kunnen. Het Wildwest-tafereel, aangekondigd als een dra ma, wekte nog al eenige lachlust op. De pad vinders gaven hierbij blijk dat zij goed de kunst verstaan een drama in „gijn" om te zetten. „De strijd om het bestaan" door de welpen vond eveneens bijval, omdat de welpen hierbij goed op dreef waren en zich als han dige knapen deden kennen. In plaats van het vendelzwaa.ien werd een nummer „lasso-werpen" uitgevoerd. Na de pauze, waarin een verloting werd ge houden ten bate van de te houden Wereld jamboree, werd een film van de Nationale jamboree, gehouden te Oosterbeek, vertoond. In deze film kwamen aardige momenten voor, zooals het huldigen van .den staatsraad Ram- bonnet en het bezoek van Prinses Juliana aan het kamp. Dit bracht een daverend applaus. Het laatste nummer van het programma was het „seinen" dat zeer goed werd uitgevoerd. De heer Kolff kon in zijn slotwoord terecht den avond een goed geslaagden avond noemen. BAZAR CHRIST. KLEUTERONDERWIJS. Hedenmiddag 3 uur heeft de opening plaats van den bazar, die gehouden wordt ten bate van het Chr. Kleuteronderwijs. De bazar wordt gehouden in de bewaarschool in de Heide- straat, achter het kantoor van den gemeente ontvanger. De bazar getuigt van een goede voorbereiding en het zal nu van het publiek afhangen of hij goed zal slagen. De vele moeite die men zich getroost heeft om dezen bazar te organiseeren, verdient een druk bezoek. Zooals reeds gezegd, de bazar ziet er keurig uit en er is voor ieders beurs wat. Een prach tige collectie handwerk, baby- en lijfgoederen enz., en alles voor weinig geld. Dit geldt ook voor de huishoudelijke en luxe-artikelen. Met het oog op het a.s. St. Nicolaasfeest is er een mooie stand speelgoederen. Interessant zijn de trekpoppen. Deze zijn alle vervaardigd door de leerlingen en voor een luttel prijsje te be komen. De Melkinrichting Velsen heeft ook een stand van haar producten. Men verzuime vooral niet dezen stand te bezoeken. Voorts is er voor de liefhebbers van een heerlijk kopje thee de Chineesche pendops Goenoeng Slamat. De bekende koffie- en theehandel Marcelis stelt hier den bezoekers in de gelegenheid, kennis te maken met zijn koffie, thee enz. Zij die van amusement houden kunnen ook hun hart ophalen. Allerlei spelen zijn aanwe zig'. Het is een goede gedachte van het bazar- comité geweest, om in een lokaal de verkoop- gelegenheid en in het andere lokaal de ver makelijkheden te plaatsen. Zij die rustig' iets willen bekijken en koopen worden dus door de vroolijke uitbundigheid, die door dergelijke spelen worden opgewekt, niet gehinderd. Ten slotte, in beide lokalen wordt gedurende de bazardagen muziek gemaakt. SCHEEPVAARTBERICHTEN Schade herste'd. Het Duitsche stoomschip „Jessica", hetwelk hier binnengesleept werd door de sleepboot „Utrecht", na de schroefas gebroken te heb ben, heeft de schade te Amsterdam hersteld en vertrok gisteren (Zaterdag) naar Londen.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1