Nederland bij monetairaccoord. Huishoudster blijft ontkennen. DINSDAG 24 NOVEMBER 1936 Verklaring te Parijs, Londen en Washington afgelegd. Wordt de „Van der Wyck" gelicht? Botsing tusschen tram en vrachtauto. Dollarleening Kon. Olie. Goudclausulekwestie weer in 't geding. 2600 gulden verduisterd. Bijdragen Werkloosheids- subsidiefonds. Nieuwe berekening. Een poelier moet omzet belasting betalen. De „Willemsplein" vlot. Gevaarlijk spel met den dood bekocht. Ons buitenlandsch beleid verdedigd. Door minister De Graeff. Onredelijke prijsopdrijving. Drama te Merkelbeek nog niet opgelost. Prof. Picard in ons land. Vrijdenkers Radio Omroep- vereeniging protesteert. 1 Meer mijnwerkers in Limburg. De begrooting van den Haarlemmermeerpolder. Geen verhooging van polder lasten voor 1937, Een particulier aanbod. BATAVIA, 23 November (Aneta) Naar het „Bat. Nieuwsblad" verneemt, heeft de eerste luitenant van de ge nie, de heer Vervooren, een schoon zoon van het echtpaar Carli, dat om gekomen is bij de „Van der Wijck"- ramp, aangeboden, de „Van der Wijck" geheel op zijn kosten te laten lichten. Luitenant Vervooren was eenig erfge naam van de gefortuneerde Carli's en had zijn schoonouders plechtig be loofd hun stoffelijk overschot bij te zetten in het familiegraf te Ban doeng, naast hun zoon. Hij acht het een eere zaak deze be lofte na te komen, ook al zou het hem de geheele erfenis kosten. Een duiker-onderzoek zal uitmaken of de ,,Van der Wijck" te lichten is. Chauffeur ernstig gewond. Op den Delftweg onder de gemeente Rijswijk had Maandag een ernstige aanrijding plaats tusschen een vrachtauto beladen met bussen en een tramwagen van de H.T.M. De auto, bestuurd door T. A. van D. uit Delft, werd bij het afrijden van een erf door de tram gegrepen en over de rails geworpen. De chauf feur werd ernstig gewond naar het R.K. Zie kenhuis te Den Haag overgebracht. De trambestuurder P. ten S. uit Den Haag werd licht aan het hoofd gewond. Het voor- balcon van de tram werd ingedrukt MARIE GIJSEN OVERLEDEN. Te Berlicum is in den ouderdom van 81 jaar overleden de bekende Brabantsche schrijfster Marie Gij sen. Belangrijke verklaring der Maatschappij. Voor het Haagsche gerechtshof zijn Maandag de pleidooien gehouden in de bekende proce dure tusschen de Vereeniging voor den Effec tenhandel en de Koninklijke Petroleummaat- schappij waarin de Vereeniging voor den Ef fectenhandel uitbetaling op goudbasis eischt van de 4 pet. dollarleening 1930 Koninklijke. Deze zaak is zoo men weet reeds eer der voor het hof geweest, tegelijk met de zaak, waarin uitbetaling op goudbasis ge- eischt werd van de 4Vfe pCt. dollarleening 1927 Bataafsche. Deze laatste zaak heeft de Ver eeniging voor den effectenhandel in hoogste instantie voor den Hoogen Raad verloren. Ten aanzien van de vordering tegen de Koninklijke heeft de Hooge Raad het arrest van het Hof, waarbij de Vereeniging voor den Effectenhan del niet ontvankelijk was verklaard, vernie tigd en de zaak terugverwezen naar dit Hof, teneinde haar verder te beslissen. Voor de Vereeniging voor den Effectenhan del pleitte mr. M. van Regteren Altena, voor de Koninklijke prof. mr. A. S. Oppenheim. Mr. van Regteren Altena zette uiteen, dat in het huidige stadium geen nieuwe gronden kunnen worden aangewend. Het Hof moet zich stipt houden aan het arrest van den Hoogen Raad. Zou het dat niet doen, dan is er gevaar van cassatie. Geheel buiten beschou wing moet dus blijven hetgeen de Koninklijke aanvoert omtrent haar aanbod aan de Ver eeniging gedaan tusschen het arrest van den Hoogen Raad en het weder ter rolle brengen van de zaak voor het Hof. Het aanbod van de Koninklijke. Aan haar aanbod om te betalen op basis van f 2.46 per dollar verbond de Koninklijke de voorwaarde, dat de Vereeniging het proces moest staken en het voorbehoud, dat de ver plichting tot betaling van f 2.46 per dollar buiten werking zou treden indien de omstan digheden zich naar het oordeel van de Ko ninklijke zouden wijzigen. Pleiter zeide dit dit zeer zeker niet een eerlijke naleving van hetgeen volgens den Hoogen Raad het effect van de goudclausule was, nu aan de joint resolution daarop geen invloed mocht worden toegekend. Daarentegen wilde de Vereeniging overeenkomstig de uit spraak van den Hoogen Raad het te Amster dam te betalen bedrag doen afhangen van de waarde van het goud en van den wisselkoers van Amsterdam op New-York. Belangrijke verklaring van de Koninklijke. Prof. mr. A. S. Oppenheim zeide aan het slot van zijn betoog: Indien nu straks, gelijk ik stellig verwacht, de door de Vereeniging ingestelde eisch zal worden afgewezen, dan zal dit voor de obli gatiehouders volstrekt niet beteekenen een verslechtering van hun positie. Hoe toch is de situatie? Vergunt aan de Koninklijke, nu zij door een ongelukkig toe val de ziekte van mr. Molster in de ge legenheid is geweest, nog eens weer zelve voor uw Hof het woord te voeren, daarover ten slotte een korte beschouwing, die tot verhel dering van de opvattingen die hieromtrent be staan, moge bijdragen. A quelque chose mal heur est bon. De obligatiehouders schijnen over het alge meen van oordeel, dat, als uw Hof die slechte Koninklijke nu maar veroordeelt tot wat de Vereeniging eischt, voor hen verder alles in orde zal zijn. Ik behoef voor u niet uiteen te zetten, hoe ondeskundig zulk een oordeel is. De kracht van de gewijsde strekt zich nu eenmaal volgens art. 1954 B. W. slechts uit tot de zaak welke gevorderd wordt dat zijn hier 20 coupons van October 1933 en de partijen tusschen wie het is gewezen, dat zijn hier de Vereeniging en de Koninklijke. Als, wat ik ondenkbaar acht, uw Hof werkelijk de Vereeniging haar eisch zou toewijzen, dan zou de Ko ninklijke natuurlijk dienovereenkom stig de 20 coupons der Vereeniging betalen, zoodra zulk een vonnis kracht van gewijsde zou hebben verkregen. Maar de Koninklijke zou vrijwillig niet een andere coupon voldoen op basis van den goudprijs op de vrije goud- markt, berekend op den dag van aan bieding der coupon. Ten nadeele van een veilingvereeniging. Te Uithuizen is Maandagmiddag aange houden de 30-jarige B. v. d. M„ wonende te Zandeweer (gem. Kanttens Gr.) De man wordt verdacht van valschheid in geschrifte ten na deele van de veiling vereeniging Uithuizen. De man zou een bedrag van f 2600 hebben verduisterd. V. d. M. heeft een volledige bekentenis afgelegd. RADIOGOLVEN IN DIENST VAN DEN VISSCHER. In de Duitsche visscherij-industrie is men ertoe overgegaan, gebruik te maken van electrische golven, met behulp waarvan trawlers de plaats van groote vischscholen kunnen vaststellen, aldus een Reuterbericht uit Berlijn. Een toestel, de z.g. ,,radiolot" zendt elec trische golven uit naar den bodem der zee. Het wijst alle hinderpalen aan, die de golven op hun weg ontmoeten en zoodoende kan men de aanwezigheid van scholen haring vaststel len. De electrische golven worden terugge kaatst en het toestel waarschuwt den vis- scher, die naar men zegt, niets anders meer te doen heeft dan zijn netten binnen te halen. De werkloosheidsuitgaven voor 1937 vormen den maatstaf. 's GRAVENHAGE 24 November. Aan de memorie van antwoord betreffende de begroo ting van het werkloosheidssubsidiiefonds voor 1937 wordt het volgende ontleend: Den leden, die gaarne zouden worden inge licht omtrent de wijze, waarop de de voorgeno men beperkingen van de bijzondere bijdragen uit het werkloosheidssubsidiefonds aan de gemeenten en van den onderstand aan nood lijdende gemeenten zullen worden toegepast, zij medegedeeld, dat overwogen wordt geheel of ten deele rentedragende voorschotten in de plaats van bijdragen en onderstand a fonds perdu te verstrekken aan die gemeenten, van welke verwacht kan worden, dat zij bij eenige verbetering der conjunctuur tot terugbetaling in staat zullen zijn. Het ligt daarbij voorshands in de bedoeling eenige groepen te vormen, n.l. een groep van gemeenten, die alleen bijdragen a fonds perdu ontvangen, een groep van gemeenten, die uitsluitend in aanmerking komen voor rente dragende voorschotten en ten slotte een groep van gemeenten, waaraan zoowel bijdragen a fonds perdu als rentedragende voorschotten zullen worden toegekend. De indeeling van de gemeenten in deze groepen zal zooveel moge lijk geschieden aan de hand van een objec tieven maatstaf, waarbij aan de draagkracht der gemeente, uitgedrukt in de algemeene in komstenbronnen, invloed zal worden toege kend. Wat de berekening van de gewone bijdrage uit het werkloosheidssub- fonds betreft stelt de regeering zich thans voor de werkloosheidsuitgaven voor het jaar 1937 zelf tot maatstaf te nemen voor de berekening van de ge wone bijdragen, volgens een regeling, welke op dezelfde leest geschoeid is als die, welke voor het jaar 1935 gold. Volgens uitspraak van het Haagsche Gerechtshof. Het Haagsche gerechtshof heeft Maandag arrest gewezen in de zaak van den poelier J. H. M. B., uit Den Haag, die door den poli tierechter aldaar is veroordeeld tot een geld boete van f 100, subs. 50 dagen daar hij ge weigerd had aan een commies der belastin gen, voorzien van machtiging, inzage van zijn boekhouding te geven, omdat, naar zijn meening, het door hem afgeleverde wild én gevogelte niet onder de bepalingen van de omzetbelasting viel, welke zienswijze bestre den werd door den rijksadvocaat mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom, op grond dat de door verdachte verhandelde dieren vooraf door hem worden bewerkt en derhalve niet vielen onder de uitzonderingsbepalingen, volgens art. 18 lijst b) der omzetbelastingwet. Het hof heeft het vonnis van den politie rechter in zijn geheel bevestigd. Het s.s. „Willemsplein" van de N.V. Stoom vaart Maatschappij „Millingen" te Rotterdam, dat Zondagavond tijdens mist is aangevaren door de loodsboot „16", waardoor het schip, dat water maakte, onder hoek van Holland tijdens vloed aan den Zuidttal aan den grond moest worden gezet, is gisteren in den loop van den avond vlot gekomen. Om 22.40 is de „Willemsplein" officieel als te Rotterdam bin nengekomen gerapporteerd. Fietsende jongen laat zich door auto trekken. Maandagmiddag omstreeks vijf uur, heeft nabij den overweg in den spoorweg Groenlo- Winterswijk een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij een 14-jarige scholier op slag werd gedood. De jongen, een leerling van de ambachts school te Winterswijk was per fiets op weg naar Groenlo, waar hij woont. Hij liet zich door een vrachtauto trekken en hield zich daartoe vast aan het achterste gedeelte van den wagen. Bij den overweg gekomen, maakte de auto een scherpe bocht, waardoor de jongen met zijn rijwiel tegen een paal botste. Hij raakte de macht over zijn stuur kwijt, slin gerde heen en weer langs den weg en viel vervolgens met groote vaart tegen den grond De knaap was op slag dood. De Nederlandsche regeering heeft 1 de volgende verklaringen doen afleg gen bij de regeeringen te Parijs, Lon den en Washington. „De Nederlandsche regeering draagt kennis van de verklaringen, waarbij de regeeringen van Frankrijk, Enge land en de Vcreenigde Staten van Noord-Amerika haar voornemens te kennen hebben gegeven met betrek king tot haar monetaire beleid en stemt in met de algemeene beginselen neergelegd in haar driezijdige ver klaring van 25 September 1936". Aan het bovenstaande kan worden toegevoegd, dat het noodige verricht wordt om te geraken tot een tech nische samenwerking met de mone taire autoriteiten in de genoemde landen. Toetreding van meer landen? WASHINGTON, 23 November (Reuter) Minister Morgenthau heeft hedeavond mede gedeeld, dat Nederland, België en Zwitser land erin hebben toegestemd tot de Fransch- Britsch-Amerikaansche monetaire overeen komst toe te treden. Tevens verklaarde hij dat alle zes landen dezelfde voorrechten zul len genieten. Of ook andere landen tot deze monetaire overeenkomst zullen worden toege laten, zal, naar minister Morgenthau verder mededeelde, uitsluitend worden uitgemaakt door de drie landen, welke oorspronkelijk de overeenkomst hebben aangegaan. Officieele verklaring der Engelsche regeering. In een officieele verklaring der Engelsche regeering aangaande de samenwerking op monetair gebied wordt medegedeeld, dat de regeering met genoegen heeft kennis genomen van de verklaringen der regeeringen van Ne derland en Zwitserland, gedateerd 23 Novem- In Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. Volgens de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake de begrooting van bui- tenlandsche zaken is het 's ministers diep gaande overtuiging van de noodzakelijkheid van de universaliteit van den Volkenbond, die in belangrijke mate zijn houding tegenover de onderscheidene volkenbondsproblemen heeft beheerscht. Bij het bepalen van zijn^ stand punt tegenover de toelating van Sovjet-Rus land heeft hij en met hem, het geheele ka binet dezen factor dan ook zeer ernstig la ten wegen, al was hij ten slotte niet beslis send. De toelating van een staat als Abessy- nië tot den Bond, niettegenstaande het feit-, dat op het Abessynisch gebied de slavernij nog niet verdwenen was, kan de minister niet af keuren. Opneming in de internationale ge meenschap zal er in het algemeen eerder toe bijdragen aan onwaardige toestanden, waar deze in de landen der Valkenbondsleden be staan, een einde te maken, dan wanneer zulke staten als onwaardigen uit de „gentlemen's club" worden geweerd. Verhouding tot Duitschland. I De regeering erkent zonder voorbehoud, dat een goede verhouding tot Duitschland als een kostelijk goed is te beschouwen. Zulk een goede verhouding maakt sinds lang een gewaardeerd gemeenschappelijk bezit van Nederland en Duitschland uit en het ge beurde met de vier uitgezette Nederlanders heeft die goede verhouding blijvend kunnen schaden als excessen van enkelingen, waar tegen de regeering optreedt met de middelen die haar ten dienste staan. Wat H. Ms. gezant te Berlijn betreft, heeft de minister den indruk, dat omtrent dezen di plomaat, wiens zeer bijzondere verdiensten hij met kennis van zaken hoog aanslaat, vele on gegronde geruchten de ronde doen. Ten aanzien van het niet-vlaggen door de zen gezant op 20 April 1936 gaat deze geheel vrij uit. i Winkelier tot 100.boete veroordeeld. Voor den Amsterdamschen kantonrechter, mr. Haase, had zich Maandag een winkelier te verantwoorden, verdacht van onredelijke prijsopdrijving. Hij werd tot f 100 boete ver oordeeld. De man, een manufacturier in de Indische buurt vroeg op 15 Septembmer voor knotten wol 56 cent, op 21 October had hij de prijzen verhoogd tot 64 cent. Een juffrouw had op eerstgenoemden datum een knot voor 56 ct. gekocht en er zeven laten „reserveeren", op 21 October vroeg de winke lier voor die gereserveerde knotten 64 ct. De cliënte liet het er niet bij en diende een klacht in bij de politie. ZESTIEN KOEIEN BIJ BOERDERTTBRANP IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. BARENDRECHT, 23 November In den afgeloopen nacht is alhier brand uitgebroken in de boerderij, bewoond door den land bouwer J. A. Vrij landt. Deze boerderij was de grootste van Barendrecht. De brandweer van Barendrecht, die kort na het uitbreken van den brand aanwezig was. kon niet verhinderen, dat de geheele boerderü afbrandde. De woning wist zij echter met zeer veel moeite te behouden. Zestien koeien kwamen in de vlammen om, terwijl de geheele oogst met ongeveer 600 H.L. aardappelen ver eren ging. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, welke groot is, wordt door ver zekering gedekt. ber, waarin adhaesie wordt betuigd met de in de verklaring der drie regeeringen van 25 September neergelegde principes. De Britsche regeering is verder in kennis gesteld van het feit, dat het Amerikaansche ministerie van financiën de regelingen tot technische samenwerking op wisselgebied, waarnaar in de verklaring van 13 October wordt verwezen, heeft uitgebreid tot België, Nederland en Zwitserland. De regeering juicht dezen stap toe, die in overeenstemming is met de reeds tusschen de Vereenigde Staten en Engeland en de Vereenigde Staten en Frank rijk getroffen regelingen. Ook is de uitbrei ding dezer regelingen in overeenstemming met de algemeene basis van wederzij dsche samen werking, welke tusschen de Britsche mone taire autoriteiten en die van België, Neder land en Zwitserland bestaat. Omtrent het drama te Merkelbeek vernemen wij nog het volgende: Sedert jaren hebben de twee gebroeders Buysers op hun boerderij gewerkt, welke vrij eenzaam en verlaten ligt tusschen de weilan den. Bij den dood van een der gebroeders heeft diens vrouw, D. Senden, zich in Lutte- rade gevestigd, doch de vrouw kon de boerderij niet vergeten en meermalen bezocht zij haar vroeger woonhuis, waar zij een groot gedeelte van haar leven had doorgebracht. Zondag ging zij ook weer op bezoek, nadat zij in de kerk van de paters Carmelieten de mis had bijgewoond. Bij het binnentreden van de boerenhoeve moet de vrouw zijn gedood. De overgebleven Frans Buysers had sinds eenige jaren een huishoudster, die in de om geving niet gunstig bekend stond. Verschil len geheimzinnig inbraken waren in de boe renhoeve gepleegd, waarvan de huishoudster werd verdacht. Fr. Buysers was van verschil lende kant voor deze vrouw gewaarschuwd, doch hij hechtte geen geloof aan de praatjes. De verhouding tusschen de schoonzuster en de huishoudster was slecht. De ontdekking van den moord heeft zich als volgt toegedragen: Zondagmiddag om vijf uur is de huishoud ster bij een broer van de vermoorde vrouw komen vertellen, dat zij Fr. Buysers vermoord had gevonden. De man snelde naar de boer derij, waar hij Buysers met een afgesneden hals in bed vond. „Waar is Dina?" informeerde hij. „Die heb ik vanmorgen nog niet gezien", luidde het antwoord van de huishoudster. Met bang voorgevoel doorzocht de man op deze mededeeling de hoeve en in een der kamers ontdekte hij het lijk van vrouw Sen den. Zij had de kleeren nog aan, waarmede zij ter kerke was gegaan. Haar hoofd was met een zwaar voorwerp ingeslagen en bovendien ver toonden zich wonden aan hals en handen. De huishoudster gaf als verklaring op, dat tusschen acht en negen uur 's morgens een man het huis was binnengedrongen, die, bij het zien van de huishoudste, haar naar boven had gejaagd. Deze man zou de tweevoudige moord hebben gepleegd. De moordenaar zou tot in den namiddag in de woning zijn ge bleven, waardoor de huishoudster zooals zijn verklaarde— niet eerder naar beneden had kunnen komen. Uit latere mededeelingen is gebleken, dat een schoonzoon van de ver moorde te ongeveer twee uur aan de deur van de boerderij is geweest. Op diens kloppen en tikken had de man geen gehoor gekregen. Hij kon het niet met zekerheid zeggen, maar hij meende dat iemand hem van achter de gor dijnen had aangekeken. Het parket is ter plaatse en het onderzoek is in vollen gang. Vast schijnt te staan dat er geen belangrijk bedrag aanwezig is geweest. Hoewel de justitie geen mededeelingen heeft verstrekt, schijnt uit het onder zoek in de woning wel te zijn ge bleken, dat de verdachte huishoudster niet, zooals zij heeft voorgegeven, een groot deel van den Zondag in angst op den zolder te hebben gezeten. Integen deel meent men te mogen veronder stellen dat zij den Zondag heeft ge bruikt om eventueele sporen van den misdaad te doen verdwijnen. Zij is 's morgens gedurende ongeveer een uur weggeweest en men vermoedt dat zij toen het wapen of het voor werp, waarmede zij de oude menschen van het leven heeft beroofd, heeft weggemaakt. Voorloopig blijft de verdachte huis houdster, die tot nu toe blijft ontken nen, in arrest. „MEER STILTE" - OOK VOOR TRAMS. 's GRAVENHAGE, November. In ant woord op een verzoek van de K.N.A.C. aan de directie der N.Z.H.T.M. om te willen be vorderen, dat de hinder van de luide fluitsig nalen der trams te meer opvallend sinds des avonds geen geluidsignalen van auto's meer worden gehoord zal worden beperkt, ontving zij bericht, dat bereids vele jaren het voorstel bestaat, dat in de bebouwde kom men der gemeenten, door welke de door haar geëxploiteerde tramdiensten rijden, slechts van de voetbei mag worden gebruik gemaakt, tenzij eenig gevaar een dringender sein, het welk dan met de luchtfluit wordt gegeven, vordert. Dit voorschrift zal voor zooveel noodig nog eens in herinnering worden gebracht. Bovendien zal de luchtfluit van de rijtuigen dienstdoende op de lijnen AmsterdamPur- merend en AmsterdamVolendam worden vervangen door een van minder schellen toon zooals op de rijtuigen van al hare overige lijnen bereids aanwezig is hetgeen er mede toe zal bijdragen, de geluidseinen zoo weinig mogelijk hinderlijk te doen zijn. Lezing over „Luchtvaart en stratosfeer". Voor het Kon. Instituut van Ingenieurs heeft de bekende stratosfeer-onderzoeker Prof. A. Picard Maandagmiddag te 's-Gra- venhage een voordracht gehouden over het onderwerp: „Luchtvaart en stratosfeer". Hij zeide o.m.: Waarom moeten vliegtuigen in de stra tosfeer opstijgen? omdat zij op groote hoogte minder luchtweerstand ontmoeten en op een hoogte van 16.000 meter dus c.a. 3 maal zoo hard vliegen, mits echter ook ue motor 3 maal zoo snel draait, d.w.z. dat de motor dus 3 maal zooveel brandstof zal gebruiken maar dat dan ook een driemaal zoo groote afstand wordt afgelegd, zoodat het gebruik per K.M niet toeneemt. Het is echter niet zoo, dat een vliegtuig, dat op het oogen-blik op normale hoogte 500 K.M. per uur haalt, in de stratosfeer een snelheid krijgt van 1500 K.M. per uur. De aërodynamische werking van den schroefwind blijkt haar grootste rendement te hebben bij snelheden van 600 a 800 K.M. maar zelfs een snelheid van 700 K.M. zou beteekenen, dat men binnen 20 uur van Nederland naar Ne- derlandsch-Indië zou kunnen vliegen. De Fransche vliegtuigbouwer Bréguet is trouwens tot de conclusie gekomen, dat de beste vlieghoogte in de stratosfeer c.a. 8000 meter zal zijn, omdat voor grootere hoogten de motor zoo zwaar moet worden, dat men te weinig nuttige last kan meenemen. In tegenstelling tot wat men zou verwach ten is de vochtigheidsgraad van de stra tosfeer zeer hoog. Voor condensatie van wa terdamp in de lucht is nl. niet alleen afkoe ling noodig, maar in de eerste plaats stof-, deeltjes, waaromheen de droppels zich kun nen condenseeren. Waar in de hooge luchtlagen de opstijgen de vochtige lucht alle stofdeeltjes verliest stijgt deze lucht in oververzadigden vochtig heidstoestand in de stratosfeer. De stofdeel tjes, die Prof. Picards ballon losliet waren dan ook voldoende voor het veroorzaken van vrij sterke condensatie. Voor stratosfeervliegtuigen beteekent deze hooge vochtigheid van de lucht in overver zadigden toestand bij lage temperatuur ech ter het gevaar van ijsafzetting. Het vliegtuig moet dus snel door de gevaarlijke zone heen stijgen tot een hoogte van 15 a 16 K.M. waar voor echter een groote reserve van motor kracht noodig is. DR. F. H. FENTENER VAN VLISSINGEN EEREDOCTOR. Aan dr. F. H. Fentener van Vlissingen, te Utrecht, voorzitter van de Internationale Ka mer van Koophandel te Parijs, is het eeredoc toraat aangeboden van het Rollins College in Florida (V. S.) Tegen ontneming van zendtijd. De op Zondag 22 November te Utrecht ge houden vergadering van de Vrijdenkers Radio Omroepvereeniging, heeft een motie aange nomen, waarin met klem geprotesteerd wordt tegen het voornemen van den mi nister de machtiging tot het verzor gen van radiouitzendingen in te trekken en er op wordt aangedrongen dit niet tot uit voering te brengen, voor en aleer de V. R. O. in de gelegenheid gesteld is de motieven van den minister te weerleggen. Over October hebben de Limburgsche mij nen in totaal 1.182.322 ton geproduceerd, of 100.000 ton meer dan in October 1935. Het aan tal mijnwerkers is van 28.604 op 1 Juli j.l. ge stegen tot 29.185 op 1 November j.l. Voor bestrating ƒ78.000 geraamd. Het dagelijksch bestuur van den Haar lemmermeerpolder is er bij het opmaken van de begrooting van dit waterschap voor het jaar 1937, in geslaagd de polderlasten voor dit komende dienstjaar op f 16 per H.A. te hand haven. Dit feit mag in aanmerking genomen dat het ondanks de handhaving der polderlasten op hetzelfde peil toch mogelijk is gebleken, belangrijke werken te doen uitvoeren als een zeer gelukkige omstandigheid worden beschouwd. Bevestigd kon worden de in het vorige jaar bij de aanbieding der begrooting uitgespro ken meening, dat het totaal bedrag voor uit gaven voor weg- en brugonderhoud voor de toekomst als stationnair kan worden aange merkt. Bij de uitgaven werd geraamd voor: onder houd van het Ringvaartsboord f 4625; ver hooging van den Ringdijk f 4600; onderhoud van wegen, bruggen en ponten f 57.287.50; onderhoud van kanalen, vaarten, tochten en slooten f 28.450; onderhoud van de bemalings werktuigen f 7050, kosten van electriciteit en brandstoffen tot drijving van de bemalings werktuigen f 40.535; buitengewone werken (bestrating) f 78.000. Bij de ontvangsten werd geraamd voor: batig saldo van de laatst-vastgestelde reke ning f 37.180.42; rechtstreeks geheven sluis-, brug- en weggelden f 2000; huur of pacht van landerijen en gebouwen f 16.000; opbrengst pacht van het vischwater f 2444; opstalrech ten f 67.000; recognitiën, uitwegen en bij dragen van het Rijk, de Provincie en de ge meente Haarlem f 53.065. Voorgesteld wordt om den omslag te bepalen op f 16 per Hectare. Het kohier van den omslag voor 1937 bedraagt 17521 hectaren, 60 aren en 84 centiaren. Al- zoo wordt het totaal van de aanslagen uitge trokken op f 280.347.39.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2