HET NIEUWE AVONDBLAD De algemeene beschouwingen geopend. 22e JAARGANG No. 21 WOENSDAG 25 NOV. 1935 Raadsvergadering Velsen. Vóór- en tegenstanders van de Burgerwacht. Crediet voor Kinderfeest toegestaan. AVONDVERGADERING. De contractactie in het Visscherijbedrijf. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 11 20 plus 6 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Diukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AJJVERTENTIeN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnes van dit Dlad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registerr zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos ver zekerd te£en de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: f 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand. voet of oog: f25n bii verlies van een duim: ƒ150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram of autobusongeval: f1000.- bij overlijden van man en vrouw beiden: ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers- marine-vaar tuigen enz 400- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Gistermiddag is de raad 'begonnen met het behandelen der gemeentebegrooting: uur stond er op den oproepingsbrief en op dat tijdstip waren de raadsleden, een tiental belangstellenden en de pers ten raadhuize aanwezig. Maar alleen de raadsleden moch ten binnenkomen, want er werd begonnen met een comité-generaal en dat duurde vijf kwartier. Waarover het ging? Misschien over het voorstel, dat ide voor zitter burgemeester Kwint aan de orde bracht voordat met de algemeene beschou wingen werd begonnen? Voor het feest op den grooten dag. Burgemeester en wethouders stellen den raad voor, hun college ter beschikking te stellen a. een bedrag van ten hoogste f 0.25 per leerling van lagere scholen (gewoon 1. o. en u.l.o.), zoowel openbaar als bijzonder en b. een bedrag van ten hoogste 1 ct. per in woner; een en ander aan te wenden op de wijze, als nader door B. en W. in overeen stemmine met de bij den minister van Bin nenlandsche Zaken te dien opzichte be staande opvattingen zal worden bepaald. Het voorstel wordt aangenomen. De heer Warmenhoven (C.P.N.) wilde geacht worden te hebben tegengestemd. (Het aantal schoolkinderen bedraagt 6815). Na nog een financieel besluit kunnen we aan de clou van den dag beginnen, de Algemeene beschouwingen. Deze worden geopend door den heer H. Homburg (A.-R.) Spreker herinnert er aan, dat de Raad tegen het voornemen van B. en W. in be sloot, algemeene beschouwingen te houden. B. en W. achtten het houden van algemeene beschouwingen ongewenscht, in verband met de veranderde monetaire verhoudingen. Wat voor aanleiding was er 'bij B. en W., om zich zoo beslist tegen het houden van algemeene beschouwingen te kanten? Deze beslissing ligt bij den Raad en spreker hoopt, dat B. en W. zich in het vervolg van dergelijke ad viezen zullen onthouden. We zijn, wat de gemeente Velsen betreft nog niet uit de zorgen aldus spreker. Wan neer men geen bedrag had geraamd uit het Werkloosheidssubsidiefonds, had men geen sluitende begrooting kunnen krijgen. Er is gesproken over de verhouding tus- schen het college en den Raad. Sprekers fractie had hierover geen opmerkingen. Spreker kan het nochtans op eenige punten niet met de houding van het college eens zijn. Over eenige antwoorden van B. en W. op de algemeene beschouwingen is spreker niet tevreden. Hij betreurt het, dat de rap porten van den verificateur niet meer ter inzage aan de financieele commissie worden verstrekt. Spreker meent, dat wanneer B. en W. op dit besluit terug zou den komen, de klacht van de financieele commissie uit den weg geruimd zou worden. Wat de leiding van den voorzitter betreft, merkt spr. op, dat deze hem wel eens den Indruk heeft gegeven, dat de voorzitter te paard zat en de leden te voet gingen. Daar om was het den raad wel eens moeilijk den voorzitter bij te houden. Ook tot de opmer king over „het meten met twee maten" be stond wel eenige aanleiding. Spreker acht het niet de gewenschte manier, een raadslid „af te maken", door hem een groote onkun de over de wetten toe te schrijven. Spreker verzoekt den voorzitter, met zijn opmerkin gen rekening te houden. Het spijt spreker, dat de burgemeester niet heeft willen antwoorden op de opmerkingen over zijn beleid als hoofd der politie. De opmerkingen over het kermisvermaak wa ren alleszins de moeite waard om beant woord te worden. Van zekere zijde heeft men kermisvermaak geschetst als algemeen be lang, maar hoe dit mogelijk is begrijpt spre ker niet. Hij betreurt het, dat de burgemees ter aan een adres van een kerkeraad over de kermis geen aandacht heeft geschonken. Dit heeft een onprettigen indruk gemaakt. IJmuiden zakt hoe langer hee meer den put in en dan doet het vreemd aan, dat er een dankbetuiging van een kermisexploitant komt, omdat alles zoo goed gegaan is. Over de wethouderspensioenen zal spreker het niet hebben omdat hij gehoord heeft, dat hierover van de zijde der soc.-dem. raadsfractie een voorstel verwacht kan wor den. De autonomie van de gemeente is tegen woordig danig in het gedrang. Hierover zijn in het afdeelingsverslag de noodige opmer kingen gemaakt. Sprekers fractie is voor standster van de gemeentelijke autonomie, maar dit brengt met zich mede, dat we on der alle omstandigheden de verantwoorde lijkheid helpen dragen. Spreker vond een waschlijstje van 11 jaar terug van zekere zijde ingediend. Als we gekregen hebben wat op dat waschlijstje gevraagd werd, hadden we hier nu zeker een regeeringscommissaris gehad. Wordt er in de Streekplan-commissie vol doende rekening gehouden met de belangen onzer gemeente, vraagt spr.? De Burgerwacht kan de gevraagde subsi die van f 1200 krijgen. De heer Homburg- hoopt, dat we nu eens wat van de Burger wacht te hooren krijgen en dat de nieuwe leiding wat zal doen. Een voortdurende con trole over alle vereenigingen, die subsidie van de gemeente ontvangen, acht spreker gewenscht. Laten we niet al te veel de Zon dagsrust der gemeentewerklieden in het ge drang brengen, zegt spr., ook niet bij het verwijderen van politieke opschriften op straat. Het standpunt van den burgemeester: geen candidaten voor de politie uit de ge meente kan spreker niet bewonderen. In een dorpje mag dit misschien zijn nut hebben, maar in onze uitgebreide gemeente acht spreker dit zoo'n groot bezwaar niet. Spre ker meent, dat de directeur van den ge neeskundigen dienst bij de bepaling- van het uitzenden van kinderen het recht van veto moet behouden. Over het kampeeren en het baden spre kende, meent de heer Homburg, dat de re glementen gehandhaafd moeten worden. Wanneer er ongewenschte toestanden ont staan, moet ingegrepen worden. Spreker meent echter, dat den bezoekers van het kampeerterrein niet allerlei moeilijkheden in den weg gelegd mogen worden als ze wil len baden. Deze menschen hebben de mid delen niet, om van een badkoetsje gebruik te maken en men stuurt ze nu naar een deel van het strand, waar geen toezicht is. Arti kel 202 der A.P.V. geeft aanleiding tot on gewenschte toestanden. Over het vervangen van de politie door een ambtenaar voor het innen der kampeergel- den Is spreker niet heelemaal gerust De po litie verricht daar nog ander werk. Men heeft daar feitelijk een soort onderburge meester noodig. En dan brengt de heer Homburg „voor het laatst" den gaszinker ter sprake. Is het met de gas voorziening nu wel in orde? De heer Van Wienen heeft spreker gezegd, dat het voor de eerste 15 jaar wel in orde is. Als de tunnel er niet komt, willen B. en W. dan tij dig maatregelen nemen, opdat we niet voor verrassingen komen te staan? Het voorstel tot verlaging van den gas- prijs juicht spreker toe. Hij hoopt, dat daar mede voorkomen kan worden, dat de achter uitgang van de vermindering van het gas verbruik doorgaat. Spreker betreurt het, dat de begrooting voor 1936 nog steeds niet goedgekeurd is. De begrooting beteekent niet meer dan een stuk administratief werk. De heer Maas (R.-K.) wil beginnen daar, waar de heer Homburg gebleven is. De be grooting mist elk perspectief. Spreker wijst er op, dat in den raad zoo dikwijls voorstel len worden gedaan en motie worden inge diend, om de voorstellen en de moties zelf. Sprekers fractie zal aan dergelijke voorstel len en moties haar steun niet meer geven. Hij bepleit het houden van meer commissie vergaderingen. Elk voorstel, bij den raad ingediend, moet den raad wel vreemd zijn. Wanneer er bij zondere dingen aan de orde komen, moet de raad daarvan in kennis gesteld worden en de raad moet in de gelegenheid worden gesteld, over de voorstellen van gedachte te wisselen. Ook de heer Maas levert critiek op het niet meer aannemen van gemeentenaren voor de politie. De raad heeft over deze aangelegen heid wel niets te zeggen maar hij mag toch wel van zijn gevoelens getuigen. Spreker be treurt het, dat een verdienstelijk politieman, die is bevorderd tot inspecteur-titulair de kans op verdere promotie ontnomen is. Er is in de pers fel geschreven over het beleid van den burgemeester. Over den burgemeester van Velsen doen heel wat sagen de ronde; door elke fractie is critiek op het beleid van den burgemeester uitgeeofend. Er is gezegd, dat de burgemeester er een fazantenboerderij op na houdt, er is verteld dat de burgemeester Velserbeek tot zijn jachtterrein heeft gemaakt dat er herten zijn geschoten en bloemen zijn geschonden. Het is spreker er niet om te doen, den burgemeester onaangenaam te zijn, maar sprekers fractie heeft gemeend, den burgemeester te moeten vragen, of dit alles laster is. Is Velserbeek nu wel een ge legenheid om daarin met kruit te schieten? Men zal niemand toestemming geven om in Velserbeek te jagen. Hij acht het dan ook niet juist, dat de burgemeester zulks doet. In de begrooting heeft spreker gezocht naar een lichtpuntje ten aanzien van de werkloos heid. Alles blijft echter zeer somber. De in directe belastingen drukken het meest op de lage inkomens en de groote gezinnen. Bij de laatste wijzigingen van de steunregeling en den huurtoeslag zijn het weer de groote gezin nen, die het meest getroffen zijn. Waar blijft de door minister Slingenberg toegezegde com pensatie? Door de devaluatie is reeds een prijsstijging ontstaan, een reden te meer om voor de werkloozen met een compensatie te komen. Spreker hoopt, dat wanneer de ge legenheid komt voor de werkloozen iets te doen, het college paraat zal zijn. Spreker ver heugt zich over de voorgenomen verlaging van den gasprijs. Hij zou echter gaarne willen dat B. en W. kwamen met een gezinstarief waardoor de lagere inkomens en de grootr gezinnen een lageren prijs betalen. Kan het verstrekken van melk en eieren aan zieken niet wat ruimer geschieden?, vraagt de heer Maas. Spreker kan niet goedkeuren, dat men aan den eenen kant voor de melk de hoogste eischen stelt en aan den anderen kant voor gratis beschikbaar gestelde pap deze eischen niet stelt. Sprekende over het uitzenden van t.b.c.-patiënten, acht spreker het niet juist, dat er aan het uitzenden van patiënten naar een R.K. sanatorium ftioeilijkheden in den weg worden gelegd. De heer Heeremans (R.K.) wil tot uiting- brengen de indrukken, die zich bij hem in het eerste jaar van zijn raadslidmaatschap ge vestigd hebben. En dan moet hij opmerken, dat hem veel illusies ontnomen zijn. Er is veel gezegd over de verhouding van het col lege in den raad. Het was beter geweest te spreken over de verhouding van den voorzit ter en den raad. De critiek in Het Handelsblad vond spreker affronteerend. Hij hoopt, dat de burgemeester in het vervolg niet alleen burge meester, maar ook burgervader zal zijn. En dat z:jn verhouding tot den raad soepelei mag worden. Het is spreker geweest, die in de afdeeling de fazantenbroederij ter sprake heeft gebracht. In de laatste commissievergadering is veel opgehelderd. De burgemeester heeft bewezen dat de gemeente daar geen schade bij gehad heeft, doch dat de burgemeester alles uit eigen zak betaald heeft. Ook het doodschieten van den hond, waarover veel ge zegd is, is bewezen noodig te zijn geweest. Spreker is in den raad gekomen met de be doeling, voor iedereen „goed" te zijn (Gelach) zijn. Spr. zegt dat het aantal ondervoede 6- jarige schoolkinderen in een jaar verdubbeld is. Wat de schoolvoeding aangaat, de direc teur van den geneeskundigen dienst achtte voor 127 kinderen voeding noodig en voor 300 gewenscht. Het aantal jonge kinderen met afwijkingen is sterk toegenomen. Bij school verzuim gaven vele ouders als oorzaak op on voldoende voeding en kleeding. Van 94 vrij willig onderzochte kinderen te IJmuiden-Oost waren 11 ondervoed en werd voor 60 voeding gewenscht geacht. Slechts voor 20 was deze niet noodig. Er is een toeneming van ziekte gevallen bij de werkloozen en van het opnemen in de ziekenhuizen. Er is dan ook geen plaats voor het optimisme in de memorie van ant woord. Spr. critiseerde vervolgens wat een lid harer fractie in de vorige raadsvergadering over kwam, welk lid herinnerd werd aan de af gelegde belofte. Spr. zeide dat de grondinhoud van deze belofte is de gemeente naar beste weten te dienen. De gemeente is niet het grondgebied, maar de levende gemeenschap. En dan schijnt het, als men moet leven, dat de voorzitter van meening is, dat de politie de kampeergeiden niet meer kan innen, welke meening de gemeente f 1500 kost. In het Alg. Handelsblad is een artikel ge wijd aan het optreden van den burgemeester. Spr. zou daarop niet ingaan, maar het treft wel dat de antwoorden van den burgmeester naar buiten zijn opgevallen. Het is dan ook merkwaardig, dat op de vragen over de Bur- Het eenige, wat hij heeft mogen meemaken gerwacht anderhalve pagina wordt geant- is het ontslag van een aantal leden van het "iiT '4' 1 1 gemeentepersoneel. Twee menschen zijn ont slagen, die ieder 24 gulden in de week ver dienen. Zij moeten gesteund worden en dat kost 30 gulden in de week. Uitgedrukt in contanten, beteekent dit, dat er maar een halven man bezuinigd is. Het is spreker ge bleken, dat niet is ontslagen de zoon van een opzichter, terwijl twee huisvaders op straat komen te staan. Iemand die zeven jaar in dienst is krijgt ontslag en iemand die IV2 jaar in dienst is blijft gehandhaafd. Dit zijn voor spreker evenzooveel teleurstel lingen geweest. Tenslotte bepleit de heer Heeremans verlichting van de groote gezinnen. Over de S.D.A.P. is spreker niet tevreden. Spreker's houding tegenover die fractie zal voortaan anders zijn. Van den heer Warmer - hoven hoopt spreker, dat hij nog eens terug zal komen in het Vaderhuis. Tegen de Neutrale Partij en de regenboogfractie heeft spreker geen groote bezwaren. Wat de Chr.-Historische fractie betreft, „er zit een hiaat tusschen deze fractie en de mijne", zegt de heer Heeremans. Hij hoopt dat dit in de toekomst mag ver anderen en de oude coalitie weer terug mag komen. Voorts hoopt spreker dat het in het tweede jaar van zijn raadslidmaatschap tus schen zijn fractie en de A.R. tot gemeen- schapeplijke fractievergaderingen mag komen Tenslotte over zijn eigen fractie sprekende, zeide de heer Heeremans, dat al kraakt het wel eens, de principes de leden samenbindt. Wat de kermisvermaken betreft, hier staat spreker anders tegenover dan de heer Hom burg. Laat ieder dat voor zichzelf weten, of hij daaraan meedoet. Spreker heeft zelf lekker in den zweefmolen gezeten (Gelach). Hierna schorst de voorzitter de vergadering. In de avondvergadering was het woord al lereerst aan mevr. Barbier sS e e 1 e- meyer, (s.d.a.p.) Spr. schetste den moei lijken toestand der gmeente, dien zij echter deelt met vele andere. De toestand wordt echter bemoeilijkt door den druk der regee ring op de uitgaven' voor werkloozen. Het ergste achtte spr., dat de gemeenten, die vroeger zuinig zijn geweest, thans het zwaarst worden getroffen. Immers wordt de uitkeering uit het gemeentefonds vastgesteld naar de vroeger gedane uitkeeringen. In verband met de opmerking van den heer Hombug zegt spr., dat het beter voor onze gemeente ware ge weest, als vroeger meer sociale werken waren tot stand gebracht. Spr. zegt dat er in 't afgeloopen jaar nog wel wat tot stand is gebracht. Inzake ver mindering van den huurtoeslag hebben B. en W. uitstel gevraagd en al heeft dat geen resultaat gehad wij mogen B. en W. daar voor hulde brengen. Het nieuwe uitbreidings plan kwam tot stand en daarbij heeft de raad zich paraat getoond. De vereffeningsverorde ning' was ook een goede zaak. Er is een samenwerking tot stand gekomen tusschen groote groepen, tusschen vakorgani saties en B. en W. Betreffende de werkver schaffing is ook veel goeds bereikt. De ver strekking van goedkoope groenten is tot stand gekomen. In uitzicht zijn gesteld de mo gelijkheid Van schoolbaden en een regeling- met de ziekenfondsen. Er is saamhoorigheid onder de arbeiders en die nog werken steunen hun werklooze kame raden. Het was dan ook begrijpelijk, dat bij de staking in het visscherijbedrijf de midden stand sympathie betoonde met de stakers. Spr. critiseerde dat de minister van sociale zaken werkloozen met de hongerzweep dwong tot onderkruiperswerk. De voorzitter; Ik roep u tot de orde. Mevr. Barbiers zegt dat het mooi is om erbarmen te hebben met de omgekomen vis schers, maar het ergste is wat een Scheve- ningsche visschersvrouw tot spr. zeide, n.l. Het is vreeselijk, dat wij onze mannen en vaders verliezen, maar of ze varen of niet varen, honger lijden we toch". Spr. kwam nu op de uitlating van den bur gemeester over de werkloozen en zei, dat daarop met geen enkel woord geantwoord is. Dit kan de rust in de gemeente niet bevor deren. Een antwoord van den oppersten orde bewaarder in de gemeente mag hierop worden verwacht, omdat honderden werkloozen zich vrijwillig hebben aangemeld voor de werk verschaffing. Er zullen wel luilakken zijn on der de werkloozen, maar die zijn er ook aan de universiteiten en bij degenen, die naar de Rivièra gaan. Er is een stijgende nood onder de werkloo zen. In de memorie van antwoord wordt ge zegd, dat er geen ondervoede schoolkinderen woord, terwijl op belangrijke zaken in 't geheel niet wordt geantwoord. Inzake de Burgerwacht vraagt spr. of er werkelijk geen emolumenten worden genoten, b.v. ook geen f 300 door den commandant. Spr. zeide dat zij in de plaats van de Burgerwacht liever een leerling-agent meer heeft. Zeer waarschijnlijk wacht onze gemeente weer een moeiiijk jaar. Het contract in het visscherijbedrijf is opgezegd en we weten niet, hoe het zal loopen. Spr. hoopt, dat het zoo zal zijn, dat bij den nood niet alleen naar een kant zal worden gekeken. Op de vragen inzake het beleid vraagt spr. een vaderlijk antwoord. De heer Me y e r, r.k., zegt het alleen over Velsen-Noord te zullen hebben. Spr. wijst op de opmerkingen bij het afdeelingsonderzoek over het wetsontwerp tot samenvoeging van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin. Waar spr. 26 jaar te Velsen-Noord woont, wil spr. zeggen dat dit gedeelte de laatste jaren niet verwaar loosd is, integendeel eer verfraaid. Maar er blijven nog wenschen inzake bestrating en verlichting. De heer Sluiters zegt te spre ken namens de Chr. Hist, fractie. Spr. zegt te betreuren dat de begrooting voor 1936 nog niet goedgekeurd is en vraagt wat er nu nog ge daan moet worden. Er is zoo bezuinigd, dat de vitale belangen der gemeente geschaad zijn. Het is wel goed, als er straks aan Ged. Staten gevraagd wordt de begrooting voor 1937 goed te keuren. Wat het beleid van B. en W. betreft, een be stuurscollege moet macht hebben. Den voor zitter vraagt spr. de raadsvergaderingen in rustiger tempo te leiden. Een raadsvergade ring is toch geen electrische veiling, waar men „mijn" moet roepen. Wat den financieelen toestand betreft zegt spr. dat er niet meer bezuinigd kan worden of men moet verwaarloozing willen. Spr. vraagt B. en W. er vooral voor te waken, dat de ont vangsten niet te hoog worden geraamd en de posten worden overschreden. Spr. had controle gevraagd op de financiën der Burgerwacht, zulks met het oog op het gebeurde in Zeeland. Spr. wilde die controle echter toegepast zien op alle vereenigingen die gesubsidieerd worden, ook al zou dat een ambtenaar meer kosten. Voor de arbeiders in werkverschaffing vroeg spr. een goed loon. Als spr. het zware grond werk zag verr' en, kon hij soms niet begrij pen, dat de n schen aan den gang blijven. De armoede is zeer groot en wordt steeds grooter en daarom gelooft spr., dat de post voor Maatschappelijk Hulpbetoon te laag is. We kunnen niet tot de mensehen zeggen: „Ga en wordt warm". Spr. betreurde het toestaan van kermissen en het houden van collecten op Zondag. Spr. was dankbaar voor de gasprijsverlaging, maar vroeg ook verlaging van den waterprijs voor 't volgend jaar. Spr. concludeert uit het antwoord inzake de wenschelijkheid van een aula op de begraaf plaats De Biezen, dat B. en W. geen uitbrei ding van deze begraafplaats willen. Spr. vroeg het hinderlijk voetballen naast deze begraaf' plaats tegen te gaan. Spr. wees op het feit, dat bij tijden van storm er geen zeewaardige sleepboot te IJmuiden beschikbaar is en vroeg of B. en W. hieraan wat kunnen doen. Dr. de Groot, lilb.. zegt, ofschoon het hou den van algemeene beschouwingen problema tisch achtend, hieraan toch te willen deelne men. Spr. kwam op voor de beginselen van de Vrijheidsbond en zeide dat de s. d. a. p. door het verhoogde stemmencijfer niet moet mee- nen, dat haar beginselen de juiste zijn, wat de wereldgeschiedenis wel bewijst. Spr. zegt dat men in een gezin de tering naar de nering moet zetten, nog meer moet de ge meente dit doen, die het geld van anderen moet vragen. Zoo acht spr. thans de aanschaf fing van een auto voor ambtenaren thans niet juist, temeer omdat de directeur van den ge neeskundigen diesnt, die, na 11 dienstjaren zelf moest aanschaffen, nog wel op medisch advies. Spr. meent dat de uitgave van f 60.000 voor armlastige krankzinnigen kan verminderd worden en wel door een psychiatrisohen dienst, in samenwerking met andere gemeenten. S,pr. vraagt hiertoe en onderzoek in te stellen. Spr. vraagt of belastingverlaging mogelijk zal zijn en wat B. en W. denkei te doen in zake werkloosheidsbes t rij d mg De heer Bosman, v.d., zegt de positie, waarin B. en W. vandaag verkeeren, niet te be nijden, vooral niet die van den voorzitter. Maar er is toch ook wel goeds te zeggen en spr. moet zeggen, dat B. en W. er ons dit jaar door heen hebben geholpen. Spr. heeft echter ook critiek en wel betreffende het afraffelen der raadsvergaderingen. Inzake de onaangename toon over Velserbeek ware veel verkeerds te voorkomen geweest, als de commissie voor parken en plantsoenen bijeen geroepen was. De toon in de Memorie van Antwoord acht spr, te bijterig. Zoo b.v. betreffende de zorg voor krankzinnigen. Spr. drong aan op zuinigheid en critiseerde het beteekenen van een deurwaarders-exploit wat f 10,50 kostte, terwijl een gewone aanschrij ving voldoende was. Er is voor de gemeente nog veel te doen. Spr. vroeg speciaal verbetering van den Ha- gelingerweg. De toestand is echter heel moei lijk en spr. vreest dat de begrooting voor 1936 met een groot tekort zal sluiten. Spr. hoopt dat B. en W. een uitweg uit het moeras zullen vin den. Spr. was nooit een voorstander van de Burgerwacht geweest, doch achtte in deze tij den met extreme groepen zulk een instituut als steun van de regeering noodig. Voor uitbreiding van het aantal hoofdop zichters zou spr. slechts stemmen als het wer kelijk noodig blijkt. Verlaging der steunnor- me-n acht spr. een verkeerde maatregel. De heer Mets, neutr. p., zeide dat zijn. fractie voor afdeelingsonderzoek was, om de nieuwe leden op de hoogte te stellen met de zaken der gemeente. Het nut van algemeene beschouwingen achtte spr. problematisch, om dat het gaat om het voorstellen van beloften voor het publiek. Het is niet meer dan een tooneelvoorstelling, omdat elke fractie dage lij ksch overleg kan plegen met haar wethou der. Sprekers fractie ziet de dingen anders, hij heeft meegewerkt aan goede voorstellen van rechts en links. Spr. acht noodig verbetering der gemeente als woongelegenheid. Er is nog veel te doen aan verbetering van wegen. Samenwerking met de V. V. V.'s is noodig, maar dan zal men deze moeten subsidieeren. Haarlem geeft hier voor f 5000. Men zegt dat er geen geld is, maar voor de rioleering is toch ook een oplossing gewenscht. Spr. uitte als wenschen een mu seum te IJmuiden, een boulevard naar Zand- voort, een centrale armenraad, wat niets be hoeft te kosten. Na de verklaring van den voorzitter, dat geen salarissen worden uitgekeerd bij de Burger wacht, zal sprekers fractie voor het subsidie stemmen. Inzake de verhouding van het col lege tot de pers vraagt spr. de besloten zittin gen .steeds aan het einde der vergaderingen te houden. Inzake de samenwerking tusschen B. en W. in den raad zeide spr. dat deze met eenigen goede wil van de zijde van B. en W. beter kan zijn. Spr. wees op antwoorden op verschillende vragen bij het afdeelingsonder zoek. Dat de bloempjesverkoop op Zondag zal doorgaan, daartegen wilde spr. protesteeren. Het geld, op de kermissen uitgegeven, kan veel beter besteed worden. Het bevreemdde spr. dat B. en W. een post ramen voor luchtbescher ming. In onze gemeente met kanalen en slui zen is dit een taak van het rijk. Dit geld kan beter besteed worden voor de kindervoeding. Spr. zeide dat zijn fractie niet mee wil doen aan de hetze tegen den burgemeester. Ook spreker's fractie is niet tevreden, dat een aan val, waarover in de café's en kapperszaken ge sproken wordt, had achterwege kunnen blij ven. De taak van den voorzitter is moeilijk. Deze is jong uit een kleine gemeente geko men. Spr. was dankbaar, dat de burgemeester niet meedoet aan het hier diepingewortelde nepotisme en aan het benoemen van gemeen tenaren tot politieagent. Spr. meent, dat de raadsledenc.en wethouders den voorzitter had den moeten inlichten omtrent verkeerde din gen. Spr. wil dit niet zeggen om den braven jongen te spelen, maar uit algemeen mensche- lijk en christelijk standpunt. Spr. vroeg den voorzitter, welwillend tegemoet te treden aan verschillende wenschen uit de gemeente, waar tegenover verwacht mag worden, dat de critiek opbouwend zal zijn. De heer Warmernhoven (C.P.N.) zegt, dat de hoogere uitgaven dan de inkomsten be wijzen,- dat de gemeente armlastig is. Dat het rijk de middelen tot dekking niet zou hebben, acht spr. onjuist. Er kunnen nieuwe bronnen worden aangeboord. Dat heeft minister Gelis- sen in zijn nieuwsjaarsrede aangetoond. Tal van aandeelen zijn enorm gestegen. Daaren tegen bracht de devaluatie prijsverhooging. Spr. zeide 5 pet. De heer Vermeulen: Niet waar, V/2 pet. De heer Warmenhoven, voortgaande zegt, dat zijn cijfers die van de coöperatie zijn. B. en W. zullen wat moeten doen voor het gemeentepersoneel en de werkloozen. Hij meent, dat de gemeente veel meer vrij kan handelen omdat hij niet vreest, dat de regee ring de subsidies aan Velsen sto-p zal zetten. Dr. Colijn zal dit niet doen uit Christelijk oog punt en ook omdat hij een tegoed politicus is. Spr. beval het Plan van den Arbeid aan. Spr. noemde de mededeeling van den heer Maas inzake moties een sluwe zet. Mevr. Bar biers had dat moeten zien aankomen. Maar sprekers partij heeft in dit opzicht ook in vloed buiten den raad. Aan den heer Heere mans zegt spr. dat hij eerst als verloren zoon zal terugkeeren, wanneer de kerk den weg gaat van sprekers groep, dat zijn de arbeiders, dus wanneer het program zijner partij is inge willigd. De vergadering wordt te half elf verdaagd tot Donderdagmiddag 2 uur. Vergaderingen van de zeelieden. De verschillende besturen van de organi saties van werknemers in het visscherijbedrijf zijn thans druk bezig met het vergaderen met hunne leden ter bespreking van de voorwaar den van een eventueel collectief contract. De belangstelling van de zijde van de zeebeden is zeer groot Alle vergaderingen zijn steed - - bezocht. DE RIJNSTROOM KRIJGT EEN ZENDER. Met de moderniseering van de IJmuidensche trawlervloot gaat het gestadig vooruit. Thans wordt de stoomtrawler Rijnstroom van een zendinstallatie voor radiotelefonie voorzien I

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1