HET NIEUWE AVONDBLAD Sint Nicolaas etalages Algemeene beschouwingen ten einde om te worden leeggekocht. 22e JAARGANG No. 22 DONDERDAG 26 NOV. 1936 Raadsvergadering Velsen. Na langdurige discussies Scherp debat tusschen Voorzitter en Mevrouw Barbiers-Seelemeijer. mogen gezien worden, maar zij zijn gemaakt AVONDVERGADERING. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maaad 40 cents plus 2;^ cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Al ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer I 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel I meer 10 ct. Ingezonden mededeelmgen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen ais zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden: ƒ400.- bij verlies van een hand. voet of oog: f 250.- by verlies van een duim: 150.- bü verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; ƒ30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of autobusongeval; ƒ1000.- bij overlijden van man en vrouw beiden: ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar- tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.- Bank te Schiedam. Gistermiddag werd de Dinsdagavond ver daagde vergadering van den gemeenteraad voortgezet. De voorzitter begon met de mede deeling, dat het college er in geslaagd was de leening van 450.000 gulden, tot het aan gaan waarvan de raad had besloten a 4 pet te plaatsen bij de Bank van Nederl. Gemeen ten. Oorspronkelijk was een hoogere rente gevraagd. Voortzetting algemeene beschouwingen. f De heer Warmenhoven (C.P.N.) zet zijn Dinsdagavond afgebroken rede voort. Spr. vraagt, waarom de burgemeester nog steeds geen vergunning heeft verleend voor een door de communisten aangevraagde vergadering Verder bespreekt de heer Warmenhoven de de plaats gehad hebbende zaalafdrijving. In het vooronderzoek heeft hij niet gesproken over het optreden van den burgemeester in en buiten den raad. Spreker zal dit nu doen. Hij vraagt of iemand in dienst van de ge meente particuliere diensten aan de vrouw van den burgemeester mag verrichten. Spreker heeft indertijd een verklaring afgelegd, dat hij het college zoo veel mogelijk zal steunen, waar het geldt het belang der gemeente. Het spijt den heer Warmenhoven dat hij meer malen tegen B. en W. moest optreden. Het beleid van B. en W. ten opzichte van het laatste visscherij conflict kan spreker niet steunen. B. en W. hoeden zich voor partij digheid. Bij de loonsverlaging van het ge meentebestuur zijn B. en W. soepeler opgetre den, maar wat waarborgt ons, dat men van regeeringszijde niet weer met nieuwe voor stellen te dien opzichte komt? Het college dient hiernaar te informeeren. Er is gevraagd, hoe de regeling is bij Maatsch. Hulpbetoon. Het antwoord hierop acht spr. onvoldoende. Zal er nu een duidelijke uitspraak komeriV vraagt de heer Warmenhoven. De heer Warmenhoven heeft nog niet ge sproken over hen die wel varen, bij de crisis. Hij wijst in dit verband op de hooge divi denden. Bij het opsommen van eenige divi denden wordt de heer Warmenhoven door den voorzitter tot de orde geroepen. Er is in den raad duidelijk aangetoond, hoe de ar beiders in onze gemeente er aan toe zijn. Hij heeft echter niet zien aangetoond, wat hier tegen te doen is. Hij wijst op de wenschelijk- heid van een eenheidsfront onder de arbei ders. Het antwoord van den voorzitter. De voorzitter opent dan de replieken. Spreker wil beginnen met wat is gezegd over zijn houding als voorzitter van den raad. De heer Homburg heeft een vergelijking gemaakt, die spreker zeer heeft getroffen: de burgemeester te paard, de raad te voet. Dit heeft spreker daarom zeer getroffen, omdat dit hem deed denken aan de loopbaan, die hij zich eerst had gekozen. Men heeft het niet als een slechte leiding mogen beschouwen, dat spreker de debatten heeft verkort. Als het tempo voor den raad te snel mocht zijn, wil hij daarmede rekening houden. Spreker ontkent ten stelligste, dat hij de agenda afjakkert. Over sprekers stand punt ten opzichte van de politie handhaaft hij het volgens hem eenige juiste standpunt: d.w.z. dat hij geen verantwoording tegenover den raad schuldig is. De raad wil steeds de gemeentelijke autonomie handhaven, de bur gemeester wil ook op zijn terrein zijn auto nomie handhaven. De gemeentelijke autono mie heeft een klap gekregen door het alge- ineen kiesrecht en doordat zooveel gemeente besturen zich aan wanbeheer hebben schuldig gemaakt. Er is bij spreker geen enkel bezwaar tegen het controleeren van de financiën van door de gemeente gesubsidieerde vereenigin- gen. Dit geldt echter niet alleen de burger wacht. Voor het plaatsen van borden voor het kalken tijdens de verkiezingen voelt spre ker niet veel. Hij heeft echter geen princi- pieele bezwaren. Candidaten voor de politie uit de gemeente acht spr. onjuist. Hij bevindt zich hier in goed gezelschap. In Londen reeruteert men ook de politie uit de country. Ook andere gemeenten in ons land huldigen dit stelsel. Hij kan zich indenken, dat men schen, die in onze gemeente een politie-op- leidingsschooltje hebben, dit niet aangenaam vinden. Tegen het beheeren van een slagers fonds door de keurmeesters, heeft spreker r"en bezwaar. Als het abattoir er komt, zal i f wel anders worden. Een wijziging van art. 202 der A.P.V. ten dienste der kampeerders is van spreker niet te verwachten. De men- schen worden niet achter gezet bij de inwo ners in onze gemeente. Spreker denkt er niet aan, dezen zomer weer twee agenten voor het incasseeren van *de kampeergelden te blokkeeren. De heer Maas heeft er over geklaagd, dat er zoo weinig commissievergaderingen gehou den worden. Maar dit geldt niet voor sprekers commissies. Die worden gehouden, wanneer dit noodig is. De bevordering van den door den heer Maas bedoelden politieambtenaar, ligt niet op sprekers weg. eze ambtenar is niet door den voorzitter bevorderd. Over spreker en Velserbeek zijn inderdaad sagen in omloop. Er worden bloemen wegge geven, is er gezegd. Volkomen juist. Eén of tweemaal per week laat spreker naar zieken huizen en anderen bloemen zenden. Deze bloe men komen niet uit het park, waar gewandeld wordt maar uit den tuin achter het raadhuis Kalkoenen worden geslacht, inderdaad, maar kalkoenen zijn er om geslacht te worden. De opbrengst komt in de gemeentekas. Hoe was het vroeger? Toen werden de konijnen uit Verserbeek verdeeld onder de raadsleden. Er is gezegd, dat de burgemeester Velserbeek be schouwt als zijn eigen. Daar is iets van waar. Hij heeft zooveel liefde voor Velser beek, dat hij dit vertroetelt als of het van hem is. De dierenwereld in Velserbeek. die veel te wenschen overliet, is op sprekers kosten verbeterd. Konijnen worden opgeruimd als ze schadelijk zijn. Verleden jaar zijn het er twee geweest, dit jaar twaalf. Ook roofwild heeft spreker uitgeroeid, vele ratten, katten en bunzings, maar hij heeft dit gedaan omdat dit roofwild onheil sticht onder de bodem broeders als nachtegalen, die vroeger in Vel serbeek veel meer voorkwamen dan thans. Spreker zal er tegen zijn dat Velserbeek jachtterrein wordt; als er opruiming gehouden moet worden, wordt dit in hoofdzaak door spreker gedaan. Er is op last van spreker in Velserbeek een hondje doodgeschoten. Dit hondje draafde achter drachtige herten en daar er zich geen eigenaar voordeed, heeft spreker om de herten te redden het dier laten doodschieten. Tenslotte bleek, dat de eigena res zich niet meldde, omdat er voor het hondje geen belasting was betaald. Verder bespreekt de voorzitter de melk- kwestie. Hij verdedigt het beleid van den dirc- teur van den Gem. Geneeskundigen Dienst te dien opzichte. Dat twee arbeiders zijn ontslagen is juist, maar dit is geschied omdat het arbeiders op arbeidscontract waren. Die hebben minder rechten dan de menschen in vasten dienst. Het college had onmogelijk een andere be slissing kunnen nemen. Mevr. BarbiersSeelemeyer doet de ge meente, noch de werkloozen een dienst door te trachten tusschen de gemeente en de re geering een muur te trekken. Het pad zal ge- effend blijven. Mevr. Barbiers heeft in het afdeelingsverslag een kleineerende uitdruk king van spreker weer gegeven. Mevrouw Bar biers heeft in een persoonlijk gesprek deze uitdrukking opgevangen. „Wie hoort aan den wand, hoort zijn eigen schand". Spreker heeft deze woorden inderdaad tegenover een ander gezegd, maar dat had een bijzondere bedoe ling. Mevrouw Barbiers had bij spreker zelf moeten komen. De voorzitter zegt niet eerder op de verdere opmerkingen van mevrouw Bar biers te zullen antwoorden, voordat zij hem hierover voldoening heeft gegeven. De werk loozen denken over spreker heel anders dan mevr. Barbiers meent. Hij zal ook niet toe staan, dat mevrouw Barbiers een muur op werpt tusschen hem en de werkloozen. De werkloozen die inkomens verzwijgen en zoo doende hun collega's nadeel toedoen, zal spre ker echter zonder pardon behandelen. De voorzitter zegt, een groot voorstander te zijn van de Zondagsrust, maar hij ziet er geen bezwaar in in sommige gevallen toe stemming te verleenen een collecte te houden. Waarom mag men op Zondag geen barm hartig werk doen? Hij zal alsnog trachten, de rust op de begraafplaats de Biezen te be vorderen. Hij betreurt het, dat het voetbal veld daar gekomen is. Voor een brandweer commissie voelt spreker niet. Hij wil wel nauwer samenwerking tot stand brengen. Het ligt niet op den weg van B. en W. en den raad, zich te bemoeien met pogingen, in IJmuiden een groote zeesleepboot te verkrij gen. Het instellen van een psychiatrischen dienst wil spreker liever niet in openbare zitting be handelen. Spreker wil een commissie samen stellen, bestaande uit de heeren A. de Groot, P. H. van Rummelen en den directeur van den em. Geneesk. Dienst, om dit denkbeeld te onderzoeken. Kon er niet bezuinigd wor den op de politie? heeft de heer Bosman ge vraagd. Het politiecorps is hier uitermate klein. Over de nieuwe leiding wil de voorzit ter een woord van waardeering uitspreken. Meerdere duistere misdrijven zijn opgehel derd. Maar een politiecorps als spreker zich zou wenschen is er niet. Allereerst is echter een nieuw bureau van politie in IJmuiden noodig. De bezetting van de posten is veel te gering. 'Er zijn in totaal ter beschikking 34 man, waarvan overblijven na aftrek van ver lof en ziekte 21 man, die over de geheele ge meente verdeeld moeten worden. Het komt meermalen voor dat in Vtlsen N. slechts 1 man voor den straatdienst beschikbaar is. Zoo is het ook in IJmuiden-Oost. Met cijfers toont spreker aan, dat uitbreiding van het politiecorps dringend noodig is. E!r is hier vroeger voor alles gezorgd, behalve voor de politie. De heer Mets heeft gevraagd, ter wille van de pers, de besloten zittingen na de openbare vergadering te houden. Spreker leeft gaarne in goede verstand houding met de pers, maar de raad is er niet voor de pers. In verband met de pers hekelt spreker een artikel in de Nieuwe Haarlemsche Courant over benoemingen bij de politie, welk artikel, volgens hem geheel onjuist was. Het is onjuist, zooals de heer Mets heeft ge zegd, dat de luchtbescherming regeeringszorg is. De heer Mets heeft gesproken over nepo tisme, het benoemen van familieleden. Dit is spreker uit het hart gegrepen, want als er iets is, waar hij tegen waakt is het tegen nepotisme. Den heer Warmenhoven beantwoordende, zegt de voorzitter, dat het vrije woord nog bestaat. Maar spreker is verantwoordelijk voor de rust en orde en zal er daarom tegen waken dat het gezag wordt aangetast. Spreker is gaarne bereid, met de pers in goede verstandhouding te leven. Het ware beter, dat de pers, alvorens artikelen te schrijven, eerst bij hem komt. Het woord is daarna aan den heer Dunne bier, wethouder van Openbare Werken, die allereerst de opmerkingen van den heer Hom burg beantwoordt. Hij wijst er op, dat de re geering het onmogelijk maakt, dat de ge meente doet wat zij gaarne zou willen doen. Dat de kwestie van den Hagelingerweg om een oplossing vraagt, is ons allen bekend. De op brengst van de overdracht van de Corvers- laan is gereserveerd voor verbetering van den Hagelingerweg. maar voordat de gemeente daartoe kan overgaan, moet de kwestie van de rioleering in Santpoort worden opgelost. Wat den gaszinker betreft, als de reservezin ker weg is, zijn we geheel aangewezen op den nieuwen zinker. We zullen het er mee moeten doen, want we kunnen niet nog eens een, creöi.t vragen van 50 a 60.000 gulden voor een tweeden zinker. Voor het invoeren van een gezinstarief voor gas en water staat de meerderheid van het college op een afwijzend standpunt. Aan de aanvullingsverordening in verband met het uitbreidingsplan wordt hard gewerkt, maar dit is een omvangrijke zaak. Het heeft spreker verheugd, dat de heer Meyer die al twintig jaar De heer Meyer: „zes en twintig" zes en twintig jaar in Velsen N. heeft gewoond heeft erkend, dat Velsen-N. niet stiefmoeder lijk wordt bedeeld. Wat de huisvesting der politie aldaar betreft, spreker meent, dat de nieuwe huisvesting voorloopig wel voldoen de is. Verharding van de bermen van den weg zal geschieden als O. W. daarvoor het noodige materiaal ter beschikking heeft Verlaging van den prijs van het water zal niet mogelijk zijn. De prijs is nog steeds als vroeger en niet te hoog. De hoofdopzichter is „teruggenomen", maar B. en W. komen daarop zeker nog terug. Een aula op de be graafplaats is zeker gewenscht, maar het col lege staat op het standpunt, dat het ge wenscht is, uit te zien naar een nieuwe be graafplaats. Den directeur van O. W. is in verband hiermede reeds een opdracht ver strekt. Een auto voor den directeur is beslist noodig, aldus de heer Dunnebier. De heer Bosman heeft gezegd, dat de wijze waarop de directeur de kwestie van den zinker behan deld heeft, zijn goedkeuring niet kan wegdra gen, maar spreker meent, als wethouder voor den directeur op te moeten komen. De heer Mets heeft gewaagd, of er niet meer gedaan kan worden om onze gemeente aantrekkelij ker te maken. Spreker meent, dat te dien op zichte gedaan wordt wat er gedaan kan wor den. Hij zou den heer Mets gaarne ter wille zijn, maar dit gaat nu eenmaal niet Mevrouw Barbiers heeft het betreurd, dat de uitvoering van het rioleeringsplan in werkverschaffing geschiedt, maar we moeten er rekening mee houden, dat we door die rioleering zitten met een leening van IVz ton. De gemeente moet wat kapitaalsuitgaven betreft, voorzichtig zijn. De heer N ij s s e n, wethouder van finan ciën, kan zich begrijpen, dat er over zijn be leid weinig opmerkingen zijn, wat, aldus spr. verband houdt met de gewijzigde verhoudin gen. Wat de rapporten van den verificateir" betreft, hiermede kan het college geen ar dere houding aannemen. Deze rapporten zijn van vertrouwelijken aard. Als spreker de fi- nancieele commissie niet vaker heeft laten vergaderen komt dat, omdat daarvoor geen aanleiding bestond. Betere controle zal op de door de gemeente gesubsidieerde vereenigin- gen uitgeoefend worden. Wat de uitzending der t. b. c. patiënten betreft, merkte de heer Nijssen op, dat de vereeniging zeer zuinig moet zijn en dat zij verhaal toepast waar dit mogelijk is. De vereeniging zal rekening hou den met de godsdienstige overtuiging van de uit te zenden patiënten. Spreker is het met dr. de Groot eens, dat de kosten voor het Hooger en M. O. de laatste jaren hard ge stegen zijn. B. en W. zijn reeds in bespreking, teneinde deze kosten te verminderen. De kos ten zijn zoo opgeloopen door de uitbreiding van het Zuidelijk deel der gemeente. De heer W. F. Visser, wethouder voor Sociale Zaken zegt, dat het beantwoorden van de over zijn beleid gemaakte opmerkingen gemakkelijk is. Uitbreiding van den kinder toeslag zal moeilijk zijn. Wat de samensmel ting' van de beide instellingen van M. H. be treft, hierover hopen B. en W. binnenkort met een voorstel te kunnen komen. Er is ge vraagd om ruimer verstrekking van melk en eieren door M. H. maar men weet toch wel, dat B. en W. over M. H. niets te zeggen heb ben. Wat de loonen bij de rioolwerken betreft, spreker meent, dat deze zaak zich inmiddels heeft hersteld. Het betalen van loonen van 13 a 14 gld. is achter den rug. Welke plannen heeft de gemeente inzake werkloosheidsbe strijding? is er gevraagd. Als de gemeente geld had, zou er heel wat gedaan worden, maar doordat het geld ontbreekt, kan er weinig gedaan worden. De Centrale Werk plaats voldoet, volgens spreker aan de ver wachtingen. De rijkscontrole is er tevreden over. Er is geconstateerd dat geregeld jongens van de C. W. bij de verschillende industrieën een plaats krijgen. Er is gevraagd naar een Armenraad, maar deze worden in andere ge meenten juist opgeheven. Meer samenwerking tusschen de verschillende instellingen is vol gens spreker wel gewenscht. Wat het overhe velen betreft van gesteunden naar M. H., merkt de heer Visser op, dat de betrokkenen nimmer in de steunregeling hadden mogen komen. Het criterium is, dat de menschen bij de steunregeling in loondienst moeten zijn geweest. Er zijn heel wat menschen onder de steunregeling gebracht, die zelfstandig werkzaam waren. Te dien opzichte zijn de voorschriften zeer positief. De replieken. Om 4 uur zijn B. en W. uitgesproken en wordt begonnen met de replieken. Het eerst is weer de heer Homburg (A.R.) aan het woord die uitvoerig mevr. BarbiersSeele meyer beantwoordt en die in verband met de opmerkingen van den heer Sluiters over de reddingsmiddelen er op wijst, dat het hem ter oore was gekomen, dat een der opvarenden van de Neeltje Jacoba, toen de boot moest uit varen, op de Visscherijschool was om zijn kennis te vermeerderen. Spreker bracht nog eens het doodgeschoten hondje ter sprake. De voorzitter heeft gezegd, dat als het feit zich nog eens zou voordoen hij niet anders zal handelen, maar spreker gelooft dit niet. Er is nog zooiets als souvereiniteit. Laat des parkwachters wat des parkwachters is. De voorzitter deelt bij wijze van inter mezzo even mede, dat het kopje thee. dat Dinsdag en vandaag geschonken is, te danken is aan de commissie voor theepropaganda van het Koloniaal Instituut. Dan repliceert de heer Maas (R.K.), die o.a. zegt, dat hij de praatjes, die over den burge meester in omloop zijn gebracht, opzettelijk naar voren heeft gebracht, om den burgemees ter in de gelegenheid te stellen zich in het openbaar te verdedigen. En dat is spreker ge lukt. De heer Heeremans (R.K.) besluit zijn repliek met de opmerking dat hij hoopt dat de band tusschen de R.K. fractie en de R.R. en C.H. fractie nauwer mag worden. Mevr. BarbiersSeelemeyer (s.d. a.p.) begon met de opmerking, dat de voor zitter het demagogie heeft genoemd waar zij zeide, dat de regeering het de gemeenten steeds moeilijker maakte. Maar het is geble ken, dat ook het collage van B. en W. het niet altijd met het beleid van de regeering eens is. En dit is gedaan ook met de stem van den voorzitter. Als de voorzitter heeft gemeend niet verder op de opmerkingen van spreekster :e moeten antwoorden dan is hij op den ver keerden weg. Zij sprak niet als mevrouw Bar biers, maar als lid van de S.D. fractie. Spreek ster ontkent, als luistervink de door haar ge wraakte opmerking van den burgemeester te hebben opgevangen. Dit geschiedde terwijl zij met anderen met den voorzitter in gesprek was. Zij merkt op. dat de leden van den raad er niet aan meegewerkt hebben, het prestige van den voorzitter te ondermijnen. Spreekster heeft geprobeerd, de deur voor den voorzitter weer open te zettenu, maar de voorzitter heeft dit niet gevoeld. Door uitdrukkingen, door den voorzitter jegens werkloozen en vrouwen van werkloozen gebezigd, heeft de voorzitter zich bij de bevolking in een kwaad daglicht gesteld. Verder brengt spreekster het toezicht van Vel serbeek ter sprake en levert zij critiek op het feit, dat de parkwachter Verwey den auto van den Keuringsdienst moet onderhouden en bovendien nog een nacht in de week dienst doet met zijn politiehond. De voorzitter heeft gezegd, dat de gemeentelijke autonomie is aangetast door het algemeen kiesrecht, maar dit algemeen kiesrecht is er niet alleen door de sociaal-democraten gekomen. Spreekster verzocht den voorzitter, de opmerkingen van de sociaal democratische raadsfractie, het derde deel van de vertegenwoordiging in den raad, alsnog te beantwoorden. Over het laatste conflict in het visscherij - bedrijf sprekende, zegt mevr. Barbiers-Seele meijer. dat het toch wel op den weg van het college had gelegen, zich daarmee te bemoeien. Aan het einde van haar uitvoerige dupiiek verzocht spreekster den voorzitter nogmaals, haar namens de fractie gedane opmerkingen verder te beantwoorden In de gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad zeide de heer v. d. Veer, s.d.a.p, dat hij niet wilde treden in het inci dent tusschen den voorzitter en mevr. Bar biersSeelemeyer, maar het zou vreemd zijn, als de voorzitter niet wilde antwoorden op de vragen van de grootste fractie en daarom ver zocht spr. den voorzitter alsnog op de vragen in te gaan. De voorzitter zeide gaarne met de soc. dem, fractie te zullen samenwerken en zou daarom allereerst de vragen dezer fractie be antwoorden. Inzake ondervoede schoolkinde ren zeide spr. dat kinderen beneden 6 jaar geen lagere scholen bezoeken en dus niet in aanmerking komen voor schoolvoeding. Spr. zeide dat men zeer onderscheiden moet on dervoede kinderen en kinderen, die onvoldoen de gevoed zijn. De gegeven cijfers waren van verleden jaar en spr. zegt, dat er van onder voeding bij schoolkinderen nog niets is ge bleken. De gevallen van ruggegraatsverkrom- ming zijn voor 99 pet. een gevolg van een slechte houding der kinderen. Uit het rijks onderwijsverslag blijkt, dat nergens in ons land sprake is van ondervoeding. Wat den 1 Mei-optocht aangaat zegt spr., dat het terrein daarvoor geschikt moet zijn. Men had de zaak anders moeten regelen, want spr. is bereid alle medewerking te verleenen. De soc. dem. fractie heefe geklaagd over het feit, dat spr. „De Koe" van G. A. Brero moest inzien, Spr. heeft dit gevoeld, alsof men hem er tusschen wilde nemen. Immers wilde men eerst het stuk „Cyaankali" opvoeren, een stuk pornografie, waarvoor spr. de gemeen schap bewaard heeft. Maar spr. heeft daarna als eisch gesteld alle teksten in te leveren ter secretarie. Dat was niet, om de klucht van Brero te censureeren, maar als gevolg van het andere verzoek. Wat de burgerwacht betreft zegt spr. dat geen f 300 meer voor de leiding van dit insti tuut wordt gegeven. Thans worden de replieken voortgezet. Als de voorzitter het woord geeft aan den heer Meyer zegt Mevrouw Barbiers Seelemeyer, dat zij gaarne van repliek wil dienen. De voorzitter zegt dat zij na de andere leden het woord krijgt. De heer M e ij e r, r.k., zegt teleurgesteld te zijn over het antwoord van wethouder Dunne- bier op zijn vraag inzake verbetering van den berm van den Wijkerstraatweg. De heer Sluiters, c.h., zegt blijde te zijn, dat er geen verwijdering is gekomen tusschen den voorzitter en de soc. dem. fractie. Spr. kan begrijpen, dat mevr. Barbiers den nood in onze gemeente heeft geschilderd en zij heeft dit uitnemend gedaan. Spr. blijft tegen aanschaffing van een auto voor openbare werken en zou liever eenige toelagen geven. Dr. de Groot, lib., uit er zijn voldoening over, dat de voorzitter voldoende antwoord heeft gegeven op de vele praatjes. Ook is spr. dankbaar voor de instelling der commissie ten opzichte der verpleging van arme krankzin nigen. De heer Bosman, v.d., zegt blij te zijn, dat hij de vragen over de werkloozen gesteld heeft en over het verkregen antwoord. De heer Mets, neutr. p., brengt den voor zitter dank voor het feit, dat aan de zieken bloemen worden gezonden. Spr. wijst op meer vereenigingen, die Zondags collecten houden en wel de Reddingsbrigade en het Apostolaat ter zee. Betreffende de luchtbescherming zegt spr. zijn gesproken woorden terug te nemen, daar zijn fractie B. en W. wil steunen in de door de regeering opgelegde zaken. Spr. vraagt of de oude gaszinker niet kan blijven liggen, zoo noodig met behulp van v. Wienen's duikinrichting. De heer Warmenhoven, comm. p., vraagt of het de schuld van de werkloozen is, dat zij van de steunregeling niet naar Maat schappelijk Hulp-betoon zijn gegaan. Deze menschen hebben gehoor gegeven aan den op roep van de arbeidsbeurs. Spr. vraagt of niet gezorgd kan worden, dat deze menschen geen strop zullen hebben. Mevr. BarbiersSeelemeyer, s.d.a. p„ krijgt gelegenheid tot repliek op de pun ten, door de-n voorzitter besproken. Spr. zegt dat het aantal afwijkingen bij schoolkinderen toenam van 38 tot 40 pet. Echter is op tal van andere manieren aangetoond, dat de toestand slechter wordt. Wanneer spr. wil ingaan op een opmerking van den heer Bosman aangaande de staking in het visscharijbedrijf, zegt de voorzitter dit niet te kunnen toestaan. Mevr. Barbiers zegt te kunnen begrij pen, dat de voorzitter ontstemd is, maar wanneer de voorzitter betreffende de genoem de dingen niet ridderlijk erkent, dat hij mis is, zal er een klove tusschen haar fractie en den voorzitter blijven bestaan. Spr. vraagt dat niet in openbaar te doen, maar wil de deur voor die erkenning wijd open zetten. De heer Vermeulen, a.r., spreekt over het gebruiken van vertrouwelijke mededeelin- gen in de commissievergadering van open bare werken. Spr. had na de vergadering een aannemer bij zich gehad, die zijn meening in een kwestie trachtte te wijzigen. S-pr. vroeg hoe de aannemer aan de mededeelingen was gekomen en de man antwoorde met een naam, waaruit bleek dat de inlichtingen verkregen waren van den wethouder van financien. De voorzitter, de repliceerenden beant woordend, zegt aan den heer Maas, dat pap heel iets anders is dan m-elk. De heer Warmen hoven stelde de rege-ermg Colij-n voor alles aan sprakelijk, wat spr. heel goedkoop noemt. S-pr. zegt dat de parkwachter vrijwillig met zijn politiehond surveilleert. Een belangrijk zeden delict is hier in 't park begonnen en de buit van een belangrijke inbraak werd in Velserbeek verdeeld. Het is begrijpelijk, dat de parkwach ter, die politieman is, dan de bloemen in den steek laat. Tot het incident met mevr. Barbiers komend zegt spr., dat hij de spreekster een afstraffing heeft gegeven, maar die blijkt niet voldoende. (Voor vervolg van dit raadsverslag zie men elders in dit nummer).

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1