VERWACHT WORDENDE SCHEPEN Onze tentoonstelling „Oud IJmuiden RAADSVERGADERING. Het nieuwe programma van „De Pont". Prof. dr. De HartogK over „Huwelijk". DONDERDAG 26 N O V. 1936 SANTPOORT VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART (Vervolg van het raadsverslag van Veisen). Spr. heeft de opmerking van mevr. Barbiers over den minister van sociale zaken demagogie genoemd en zal dit zoo blijven noemen. Ook in de andere kwestie was mevr. Barbiers onjuist, zij speelde eerst luistervink en nu bemidde laarster. Als spr. toen wat verkeerds gezegd heeft, had mevr. Barbiers bij spr. moeten ko men. Spr. zegt dat de houding van mevr. Bar biers tegen spr. zal moeten veranderen. Wethouder Visser zeide op de vraag, of de werkloozen, die nu overgeheveld zijn naar Maatschappelijk Hulpbetoon, schuld hadden aan den toestand, te willen antwoorden, dat de menschen niet bij de steunregeling thuis behooren. Mevrouw Barbie r s zeide het woord te zul len voeren over een persoonlijk feit. De voorzit ter wil blijkbaar spr. straffen, maar zij wil pertinent verklaren, dat zij niet geluisterd heeft bij het bedoelde gesprek. Het voornaam ste is echter, dat de voorzitter de gemaakte uitdrukking erkent gesproken te hebben. De voorzitter zegt dat de opvatting van mevr. Barbiers geheel onjuist is. De algemeene beschouwingen worden ge sloten. Bij de begrooting van het gasbedrijf ver klaart de heer Vermeulen, a.r., zich tegen de splitsing van de opzichters in klassen. De heer Stark, s.d.a.p., is dankbaar, dat de regeering en Gedep. Staten geen bezwaar hebben geopperd tegen de gasprijsverlaging. Spr. vreest dat de post van f 5000 voor reclame vooral gebruikt moet worden, om de verlaag de tarieven bekend te maken. Wethouder Dunnebier, c.h., zegt dat er alle reden is om den bedoelden opzichter te bevorderen. Wat de familieverhoudingen aan het bedrijf aangaat, spr. zal die niet bevor deren. De heer Ve r m e u 1 e n, a.r., zegt dat de fa milieverhoudingen doorgaan, daar pas nog een neef van den wethouder is benoemd. De heetr Dunne bier zegt dezen niet te hebben voorgesteld. De bevordering van den opzichter wordt goed gekeurd. Tegen de Anti-Rev. fractie. De be- grooting wordt vastgesteld. Bij de begrooting der waterleiding vraagt de heer Stark, s.d.a.p., hoe het staat met de proefboringen Wethouder Dunnebier, c.h., zegt dat daarover binnenkort mededeelingen zullen worden gedaan. De begroeting wordt vastgesteld. Bij de begrooting van openbare werken zegt de heer Luikman, s.d.a.p., niet voor vaste vergoedingen voor auto's te zijn. Spr. is ook niet voor de benoeming van een derden hoofd opzichter. De heer van H e ij s t, neutr. p., is tegen de aanschaffing van een auto, omdat de ge meente met twee toelagen van f 300 kan vol staan. Den derden hoofopzichter acht spr. wel noo dig, omdat er veel werk is. Spr. vraagt of het juist is, dat daarom een opzichter en looper moeten verdwijnen. De heer ten Broeke, c.h., stelt voor den post voor een nieuwen auto te vervangen door een post toelagen voor het gebruik van een auto. De heer Vermeulen, a.r., acht het een bezwaar, dat een hoofdopzichter moet worden benoemd, die opzichters le klas, dus onder- generaals, onder zich krijgt. Spr. vraagt of er met den looper iets is en waarom B. en W. hem kwijt willen zijn, temeer daar een veel korter in dienst zijnd persoon gehandhaafd wordt. Wethouder Dunnebier, c.h., zegt de aan schaffing van een auto beter te achten. De benoeming van een hoofdopzichter acht spr. in 't belang van de gemeente en ook goed- kooper. Wethouder N ij s s e n, r.k., zegt aan zijn broer gezegd te hebben, dat in een commissie vergadering van openbare werken op een ver zoek afwijzend was beschikt. Daarbij was een ander persoon in de keuken aanwezig. De gemeenteraad besloot, geen nieuwen auto aan te schaffen, maar een toelage van f 300 per jaar te geven voor den auto van den di recteur van O. W., en die van den hoofdopzich ter van Bouw- Woningtoezicht. De post voor den derden hoofdopzichter bleef gehandhaafd, doch over de benoeming zal later worden beslist. De begrooting van Openbare Werken werd goedgekeurd, waarna de vergadering verdaagd werd tot hedenavond 7 uur. ZEEVISCHDISTRIBUTIE. Vanwege het departement van Sociale Za ken zijn Woensdag aangekocht de volgende hoeveelheden visch, welke voor distributie onder de werkloozen ter beschikking van de hierna te noemen gemeentebesturen zijn ge steld: Aarle-Rixtel 50 K.G. schol; Dongen 50 KG. schelvisch en 50 K.G. scharren; Etten en Leur 50 K.G. schelvisch en 50 K.G. schar ren; Geldrop 200 K.G. schelvisch. 500 K.G. schol, en 200 K.G. scharren; Gemert 100 K.G. wijting, 100 K.G. schol en 50 K.G. scharren; Goirle 50 K.G. schelvisch; Oirschot 50 K.G. schelvisch, 50 K.G. schol en 50 K.G. schar ren; Oisterwijk 50 K.G. schol, Oosterhout 50 K.G. wijting, 50 KG. schol; Oudenbosch 50 K.G. schol; Rucphen 50 K.G. schelvisch en 100 K.G. scharren; Someren 150 K.G. wijting en 200 K.G. sfthol; Son en Breugel 50 K.G. schol; Uden 50 K.G. schelvisch, 100 K.G. wijting en 50 K.G. schol; Valkenswaard 50 K.G. wijting, 100 K.G. schol en 50 K.G. schar ren; Wijchen 50 K.G. wijting, Zevenbergen 50 K.G. schelvisch en 50 K.G. scharren; Eist (G.) 50 K.G. wijting en 50 K.G. scharren; Huissen (G.) 50 K.G. wijting, 50 K.G. schol en 50 K.G. scharren. EEN MOOIE HARINGREIS. De Silvain was gisteren met 1000 manden versche haring na een reis van acht dagen aan den afslag en maakte de mooie besom ming van bijna f 5600. Deze trawler heeft met Fransche netten gevischt. Naar wij ver nemen heeft de Utrecht die ook naar het Ka naal ter haringvisscherij is vertrokken in België Fransche netten aan boord genomen. KINDERFEEST ROOD-WIT. De vereeniging Rood-Wit. heeft gistermid dag in „Het Wapen van Velsen", een goedge slaagd kinderfeest gehouden. Ruim 300 kin deren waren aanwezig, terwijl tevens bij een aantal kinderen die wegens ziekte verhin derd waren, een pakket versnaperingen en speelgoed is thuis bezorgd. De zaal bood een vroolijken aanblik, door de smaakvolle ver siering en de met rood-witte feestmutsen ge tooide kinderen. Het feest werd met een kort welkomstwoord door den heer H. de Boer geopend, die zijn dank uitsprak aan het adres der neringdoen den. die door hunne medewerking het moge lijk hebben gemaakt dit feest te kunnen doen plaats hebben. De kinderen hebben volop genoten. Heerlijke tractaties, waarbij de feestvreugde werd verhoogd door het optre den van Paul Tonini. Deze wist door zijn vele goocheltoeren en zijn poppenkast de kinde ren aardig bezig te houden. Voor muziek werd gezorgd door de Little boys, een jazzband gevormd door drie jeug dige feestvierders, Lena Hillekamp, Rina de Loof en Frans Demmers. die aardige num- mertjes ten gehoore brachten. Rood-Wit verdient voor haar mooi werk alle hulde. „Morphine" en „Avontuur in Polen". Opnieuw brengt het Theater de Pont twee films, die bewijzen, dat de nieuwe directie toen zij bij het aanvaarden van de exploitatie van deze bioscoop, de toezegging gaf, uitslui tend eerste-klas films te vertoonen, haar toe zegging gestand doet. De inhoud van eerstgenoemde film is als volgt: Sir John Chilcote. lid van het Lagerhuis, schitterende politieke figuur als jong, begaafd spreker van zijn partij, bij de besprekingen van Engeland's groote crisis, wordt met den ondergang van zijn reputatie bedreigd door zijn geheime zucht naar drank en zijn ver slaafdheid aan verdoovende middelen. Onder een belangrijke rede in het Lager huis waarbij hij namens zijn partij scherpe critiek op de regeering moest uitoefenen, zakt hij plotseling ineen. De politieke leiders ple gen overleg en willen hem doen vervangen maar hij weet hen gerust te stellen en belooft den volgenden dag te zullen spreken. Na zijn vertrek uit het parlement voort strompelend door den mist botst hij plotse ling tegen zijn dubbelganger op. Deze blijkt een verre neef van hem te zijn, genaamd John Loder, die naar Londen is teruggekeerd om te trachten als politiek verslaggever zijn carrière te maken. Loder biedt Chilcote aan, bij wijze van grap, als zijn tweede ik te dienen, als dat ooit eens noodig mocht zijn. Als Chilcote meer en meer zijn zelfbeheer- sching verliest en zijn wilskracht afneemt, worden zijn door de verdoovende middelen gekrenkte zenuwen met de gedachte aan dit voorstel vervuld. Hij wil met alle geweld al leen gelaten worden en van het gezanik over zaken en van zijn vrienden af zijn. Gesteld voor het feit een politieke speech te moeten maken, waarvan de geheele toekomst van de eigen politieke loopbaan en zelfs het bestaan van de partij kan afhangen besluit Chilcote, de verantwoordelijkheid op Loder's schouders te laden. Met zijn ouden getrouwen butler Broek, gaat Chilcote naar Loder's kamers en vraagt den jongen Canadees zijn plkats te willen innemen. Als Loder den deolorabelen staat, waarin Chilcote zich bevindt, ziet, laat hij zich ten slotte door den ouden butler overhalen om de eer van de familie te redden. Gebruik makend van het materiaal, dat hij juist voor een artikel van zijn hand had liggen, steekt hij een van de schitterendste oppositie- speeches af, welke in deze wetgevende periode werden gehouden en zijn leiderschap wordt opnieuw erkend. Gedurende de volgende dagen is Loder ver plicht zijn bedrog voort te zetten, dubbel moeilijk gemaakt door Chilcote's vrouw, Eve, van wien deze reeds vervreemd was, en zijn vriendin, mevrouw Joyce, die beiden iets onge woons in zijn gedrag opmerken. Intusschen is Chilcote er steeds slechter aan toe. Hij is verborgen oo Loders bescheiden ka mers, drinkt en vergiftigt zich tot een totale bewusteloosheid. Loder's optreden als Chilcote's dubbelganger wordt een groot succes. Vooral politiek is hij een figuur geworden. Hij voelt zich daarbij aangetrokken tot Eve door een onverklaar baar en niet te weerstaan gevoel van sympa thie. Lady Joyce voelt haar achteruitzetting op n groote buitenpartij en beschuldigt hem van bedrog. Zij wil het bewijs leveren door een litteeken boven den pols dat Loder wel en Chilcote niet heeft. Juist komt Chilcote bin nen en Loder weet weg te sluipen. Hij besluit de valsche rol op te geven en het land te ver aten, Tenslotte laat hij zich door den ouden Broek nog eenmaal overhalen, als Chilcote in nog ernstiger toestand op zijn kamer is terug gekeerd. Onderwijl sterft Chilcote en de dok ter geeft een overlijdensbewijs ten name van Loder en de oude Broek vertelt alles aan Eve. Als Loder wil vertrekken, weet zij hem te over tuigen dat het veel mooier zou zijn, de tradi ties van zijn geslacht in Engeland hoog te houden en als Chilcote voort te leven, in plaats van naar het buitenland de wijk te ne men. KATH. DEMOCRATISCHE PARTIJ. In „de Griffioen" heeft gisteravond een openbare vergadering plaats gehad van de K.D.P. waarin als spreker ontrad Mr. A. P. C. Pieters, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, die tot onderwerp had: „Eén in willen, een in doen". De vergadering die met den Christel ij ken groet geopend werd stond onder leiding van den voorzitter, den heer A. J. van Raaphorst. Deze wees er op, dat de K. D. P. door de R.-K. Staatspartij nog steeds als deserteur wordt beschouwd maar die toch al is zij nog een kleine groep er naar zal streven, op te komen voor het recht van den arbeider. Mr. Pieters het woord verkrijgend, zeide dat hij als de grootste ondeugd genoemd wordt door de R.-K. Staatspartij. Al de be schuldigingen die hem naar het hoofd wor den geslingerd, bestempelen hem als de grootste oppositieman in Kath. Nederland. Hierover wil hij het een en ander naar vo ren brengen om aan te toonen dat van al de beschuldigingen niets waar is. Men zegt, dat dat de K.D.P. met Moscou heult, anderen zeggen weer, dat zij het met de N.S.B. eens is. Spreker ontkent dit. De K.D.P. zal nim mer meegaan met de frontpartij noch met de S.D.A.P. De K.D.P. zal haar eigen weg gaan en erkent niet den klassenstrijd. Scherp becritiseert spreker de houding van den R.K. Staatspartij. Het verwijt gericht aan de K D. P., dat deze de eenheid verbreekt, wijst hij met alle vrijmoedigheid van de hand. Spreker wil gaarne eenheid, maar zoolang de topleiding van de R.-K. Staatspartij geen rekening houdt met het kiezerskorps, zegt de K.D.P. dat er bij deze partij zelf geen een heid bestaat. Een goede eenheid is de wil van de K.D.P. De R-K. Staatspartij tracht zelf de zaak te verbreken. Met eenige voorbeel den wil spreker aantoonen op welke wijze de R.-K. S. P de K. D. P. tracht te ondermij nen. Op zoo'n manier komt het nooit tot eenheid, zegt spreker. Daarvoor is de K.D.P. te fier, en een dergelijke eenheid zou leiden tot een eenheid van het graf al is het dan ook een uitgepleisterd graf. De eenheid, zoo als die door baron van Wijnbergen wordt voorgestaan kan de K.D.P. niet aannemen, omdat spreker geen geloof heeft, in het wil len van baron van Wijnbergen. De critiek die de K.D.P. voert tegen de re geering Colijn is vast gegrond, want deze heeft ons in een moeras gebracht. Men is in ons land vastgeloopen met de economi sche politiek, met de werkloozenzorg, steeds op alle uitgaven tekort op tekort. Hadden de partijen in de regeering hier niet tegen op kunnen komen? In de Scandinavische lan den gaat alles omhoog; had dat hier niet ge kund? In 1932 had de R-K. S. P. de kans gehad de leiding te nemen. Wat heeft men toen gedaan? Men heeft de punten van de K.D.P. genomen om het kiezerskorps achter zich te krijgen en wat heeft men er van ge maakt? Bii de verkiezing in het komend jaar, hoopt de K.D.P. af te rekenen. De K D. P. heeft genoeg van de tegenwoordige re geering. Als de vertegenwoordigers der R.-K. S. P. critiek uitoefenen, waarom mag de K. D. P. dan geen critiek uitoefenen? De K.D.P. oefent critiek uit op de feiten dat de regeering de bezittende klasse ontziet en voor de werkloozen niets doet. Verschil lende van deze feiten worden hierbij door spreker belicht. Fel hekelt spr. de houding van de regeering in wier beleid de K.D.P. geen vertrouwen meer heeft. De regeering heeft willens en wetens verzuimd om van de milliarden van ons nationaal bezit iets te leenen om hiermee de werkloosheid te be strijden. De K.D.P. zegt dat er geld genoeg is om een leger van werkloozen productieven arbeid te doen verrichten. Het bidden helpt niet al leen maar het moet tot daden 'komen. De tijd is daar dat encycliek van Paus Leo Xni eens in werkelijkheid moet worden uitge voerd. De groot R.-K. S. P. heeft tot dusver er nog nooit aan gedacht, om dit te doen. De K.D.P. heeft dit steeds voorgestaan, van daar dat haar arbeidsprogram zeer oud is. Vervolgens bespreekt de heer Pieters de muntpolitiek. De regeering had veel eerder tot het verlaten van den gouden standaard moeten besluiten. Dan was het thans met onzen uitvoer beter gesteld geweest. Dat dit niet eerder is gebeurd wijt spreker aan de verdeeldheid die steeds de regeering geken merkt heeft. Dit noemt spreker, eveneens een politieke onmacht. Tot dusver was de zoogenaamde eenheid, ook die van de R.-K. S. P., bang voor de fi- nancieele grootmachten. Wil men werkelijk tot eenheid komen, dan dienen de partijen te breken met de onderhandelingen met de grootmachten. De K.D.P. wil een eenheid met alle democratische partijen waartoe ook de S.D.A.P. behoort. Deze eenheid is bepleit door vele vooraanstaande katholieken. Spreker ci teert uitspraken van vooraanstaande perso nen. Het geloof moet geen verwijdering ma ken. Spreker eindigt met een opwekking om te komen tot een daad waardoor het pro gram van de K.D.P.: werk en brood voor al len, kan worden uitgevoerd. Eenige vragen door een tweetal bezoekers tot den voorzitter gericht, worden door dezen beantwoord. DE WEDSTRIJD DUKELKELLER. Hedenavond zal in Kennemerhof de twee de partij gespeeld worden van den wedstrijd DukelKeiler, die op verzoek van laatstge noemde is georganiseerd, bedoeld als trai ningsmatch. Belangstellenden hebben vrijen toegang. De wedstrijd begint te 7 uur. Men wordt verzocht, op tijd aanwezig te zijn. OUDERAVOND DA COSTASCHOOL. Hedenavond zal in de Da Costaschool de jaariijfcsehe Ouderavond worden gehouden. Na verschillende mededeelingen en na be zichtiging van het werk der leerlingen zal mej. A. Wilde, onderwijzeres aan genoemde school een causerie houden over „Uit de prac- tijk" Vereeniging Jong Hervormden. Voor de winterlezing der Vereeniging Jong Hervormden in de Bethlehemkerk bestond groote belangstelling. Inleider was dezen avond prof. dr. A. H. de Hartogh uit Amster dam. De heer H. Strating verwelkomde den spr. en de andere aanwezigen op deze tweede win terlezing en ging daarna in gebed voor. Prof. De Hartogh's onderwerp voor zijn lezing was „Het Huwelijk", een verbintenis van twee levens, die geen particuliere aangelegen heid is, (zooals men zoo dikwijls foutief ver onderstelt) doch een universeele: Het is een toespitsing van Gods wereldorde. Wanneer er van huwelijk gesproken wordt, denkt men al gauw aan een eenheid van het eerste plan, n.l. de sexualiteit. Wie zich in de verbintenis van man en vrouw op dit laatste richt, leeft eigenlijk bij de oogenblikkelijk- heid en is zoo'n verbintenis gestrand in het rijk der zinnen. Zoo'n huwelijk is meer een zaak, dan een eenheid van hooger orde. Spr. noemt een dergelijke verhouding zuiver onder- menschelijk. Jammer is het, dat zoo velen in dezen tijden geheel en al op dit zuiver sexu- eele van een verbintenis ingesteld zijn en zich niet hierboven uit pogen te verheffen. In ons behooren hoogere aspiraties te leven, wij moeten ons van deze lage driften vrij maken en met onze zielen boven het lichame lijke uitstijgen. Naast het sexueele kennen we het ethische of innerlijke in ons, dat naar een hoogere orde, naar dat wat blijvend is, drijft, zegt spr. Het huwelijk tusschen twee menschen heeft als primaire functie het geestelijke; altijd moet bij hen deze gedachte voorop staan: Wij moeten staan voor elkandei s als voor God. Hoeveel mislukte huwelijken telt onze tijd, omdat er geen aansluiting van twee zielen was! roept spr. En dit één-zijn is toch immers de zin van het huwelijk. Hoe dikwijls zien we niet, dat twee contrasteerende naturen in een huwelijk elkaar prachtig aanvullen. En wat zien we in deze eeuw van deca dentie? Langzamerhand verwordt het huwe lijk; proefverbintenissen, schijnverloovingen en echtscheidingen zijn aan de orde van den dag. Vooral de vrouw is voor deze decadence vatbaar gebleken. Spreker hekelt in dit ver band mode-excessen Volgens prof. De Hartogh vertegenwoordigde de vrouw als de passieve de Idee, de man de Kracht als de actieve. Deze gedachte vinden we in verschillende filosofische werken neer gelegd, o.a. bij Schopenhauer, Kant, Lamarck, e.a. De eene partij in het huwelijk, de vrouw, is sensitief, intuïtief en monistisch; zij weet in haar eenzaamheid echter altijd toch nog in timiteit en huiselijkheid te scheppen. Slechts daar wordt een gelukkig huwelijk gevonden, Schip Alkmaar x) Alcinous x) Agamemnon (Ned.) Amstelkerk (Ned.) Amstelland x) Aurania (Zw.) Aurora (Ned.) x) Baarn Bloemfontein Bodegraven Bengkalis x) Bennekom (Ned.) Boschfontein (Ned.) Barneveld (Ned.) Berenice Boekelo Bemina van Cassel x) Cordillera (Du.) Coryton (Br.) Ceres (Ned.) x) Darcolm Deucalion (Ned.) Euryades (Br.) x) Eemland (Ned.) Eurymedon (Eng.) x) Essen Friedrich Breme x) Gaaster kerk x) Ganymedes (Ned.) Hercules (Ned.) Heemskerk x) Heien Irene (Ned.) Jaarstroom Kreta (Du) Meerkerk x) Menes Mirach (Ned.) M. v. St.Aldegonde (N.) Mount Lycabettus (Gr. Naumburg (Du.) Orion (Ned.) Poel. Roebiah (Ned. x) Poelau Tello x) Prometheus (Br.) Paralos (Gr.) Peisander, (Br.) x) Phrygia (Du.) Pan Gothia (Zweed) x) Polyphemus (Ned.) Phrontis (Ned.) Randfonlein fr Rhea (Ned.) Reggestroom Rosario (Ital.) Runmarö Simaloer x) Soroka (Russ.) Stella (Ned.) Simon Bolivar Chili Batavia Alexandrië West Afrika Hamburg Kalmar Hamburg Chili Z. Afrika Chili Batavia Chili Beira Callao Alicante Stratoni Wisbech Ned. Indie West Indië Villa Constitucion Hamburg <4 Buenos Aires Alexandrië Batavia B. Aires Batavia Ned. Indië Baytown (via Hambur; Japan Bourgas (via Hamburg Constantza Z. Afrika Drogheda Gdynia West Afrika Pt. Limon Japan Batavia Beunos Aires Batavia Antwerpen Macassar Midd. Zee verm aankomst Laatste bericht IJm.) Thalia (Gr.) Triton Tabian x) Uckermark (Du.) Venern (Zw.) Vesta (Ned.) Waterland x) Zaanland (Ned.) Batavia Batavia Batavia Poti (v. Batavia Mexico Aruba Batavia Batavia Z.-Afrika Genua West Afrika Genua (v. IJm.) Oxelösund (v. IJm.) Batavia Archangel Patras West Indië Beunos Aires Zwarte Zee Ned. Indië Macassar Sundsvall Venetië luenos Aires Buenos Aires 2 Dec. 26 Nov. 29 Nov. heden 29 Nov. 26 Nov. 16 Dec. 28 Nov. 10 Dec. 26 Nov. 26 Nov. 3 Dec. 10 Dec. 13 Dec. 27 Dec. 2 Jan. 2 Dec. 6 Dec. 10 Dec. 29 Nov. heden 13 Dec. 3 Dec. 13 Dec. 8 Dec. heden 16 Dec. 26 Nov. 4 Dec. 29 Nov. 19 Dec. 19 Dec. 15 Jan. 8 Jan. 29 Nov. 28 Nov. 28 Nov. heden 3 Dec. 14 Dec. 22 Dec. heden 10 Dec. 27 Nov 11 Dec 25 Nov. 23 Nov. 24 Nov. 22 Nov. vertrekt 18 Nov. vertrekt van Hamburg, van Marseille, van Ouessant. te Rotterdam. 28 Nov. vertrokken. 28 Nov. waar aan de vrouw de juiste plaats in de verbintenis wordt toegekend. Dan eerst kan zoowel primair als secundair de hoogste eenheid God ter eer gevonden worden, en in de Chr. Kerk is dit de eenheid tusschen God en den mensch. De vrucht van twee aaneen gesmede zielen is het kind, dat de hoop der toekomst is: de H. Schrift zegt immers: De jongeren zullen de gezichten zien. Het kind beschouwd spr. niet als een product van een verbintenis, maar als een uitstraling uit de Godheid, als een resultaat van God en Zijn schepping. Wanneer we dit beseffen, dan eerst zullen we met alles wat in ons is ons kunnen be ijveren God's schepping waardig te zijn. Zooals God in het eerste hoofdstuk van den Genesis zegt: er zij Licht en dan het Licht creëert, uit den Chaos, zoo moet ook uit den Chaos van het leven den Kosmos van den ziel geschapen worden. Eerst dan kan het huwe lijk de ideale verbintenis worden en aan zijn hoogste roeping beantwoorden. De avond werd daarna door den spr. met gebed gesloten. Haar omvang en haar beteekenls. 23 Nov. 25 Nov. 21 Nov. 17 Nov. 22 Nov. 21 Nov. 20 Nov. 20 Nov. 22 Nov. 25 Nov. te Rotterdam, van Hamburg, van Curacao, van Colombo, van Airica. van Kaapstad, van Arica. te Carthagena. van Gibraltar, vertrokken. 21 Nov. van Port Said. 22 Nov. van St. Michaels, in lading. 25 Nov. vertrokken. 19 Nov. van St. Vincent. 23 Nov. van Cavalla. 10 Nov. van Padang. vertrekt 27 Nov. vertrekt 28 Nov. 23 Nov. van Macassar. 13 Nov. vertrokken. 22 Nov. 25 Nov. 22 Nov. 22 Nov. 21 Nov. 24 Nov. 24 Nov. 24 Nov. van Gibraltar, van Ouessant. van Stamboul. van Beira. te Cardiff. van Danzig. van Hamburg. van La Guyara. 18 Nov. van Manilla. 22 Nov. van Marseille 10 Nov. van V. Constitucion 18 Nov. van Colombo. 23 Nov. vertrokken. 10 Nov. van Batavia. 24 Nov. van Piraeus. 25 Nov. vertrokken. 24 Nov. te Londen. 21 Nov. van Port-Said. 23 Nov. te Algiers. 21 Nov. van Belawan. 24 Nov. van Cristobal, in lading. vertrekt 12 Dec. vert. 2 December. 24 Nov. van Antwerpen 25 Nov. van Gibraltar. 24 Nov. van Takorad! 18 Nov. vertrokken, in lading. 24 Nov. te Havre. 14 Nov. vertrokken. 20 Nov. vertrokken. 23 Nov. van Barbados. 12 Nov van Montevideo. 24 Nov. van Izmir. 21 Nov. van Batavia. 21 Nov. van Colombo. 23 Nov. van Hernösand. 21 Nov. te Fiume. 20 Nov. van Las Paimas. 19 Nov. van Santos. xi Schepen voorzien van een x) zijn grooter dan 6000 bruto registei ton De ruime gymnastiekzaal van de voormalige school C zal ternauwer nood groot genoeg zijn, om alles te bergen, wat wij voor onze tentoon stelling „Oud-ÏJmuiden" hebben bij eengebracht. Wij zijn lichamen en particulieren, die bereid zijn ge weest. hun stukken voor onze ten toonstelling af te staan, daarvoor erkentelijk. Dank zij hun medewer king is het ons gehikt, een verzame ling bijeen te brengen, zooals die op dit gebied nog niet te zien is ge weest. De tentoonstelling omvat ongeveer 175 nummers. Wij hebben gisteren reeds het een en ander gezegd over die voorwerpen, die in zekeren zin als een attractie beschouwd kunnen worden. Dat zijn in de eerste plaats de scheepsmodellen, zonder welke nochtans een tentoonstelling over oud-IJmuiden niet volledig kan zijn. Maar het zwaartepunt ligt toch in de vele foto's, kaarten en teekenin- gen. Daar is in de eerste plaats een groote in 1784 geteekende kaart van de Breesaap, zooals dit was in 1700, een kaart van het Baljuwschap van Kennemerland omstreeks 1660. Daar zijn de prachtige steendrukken, van den sluisbouw omstreeks 17701776, daar zijn fraaie kaarten van het IJ, toen dit nog, met het Wijkermeer, kabbelde tot dicht bij den voet der duinen. Daar is een teekening uit 1822 van „de voorgestelde werken ter bedijking van het IJ", het eerste op kaart gebrachte plan voor een recht- streeksche verbinding van Amster dam met het Noordzeekanaal een ontwerp voor den bouw van de hoof den in zee van C. P. Kuijper, een uit gebreide collectie groote foto's van den bouw van de Midden- en de Noor- dersluis. Zal het nog noodig zijn onze ten toonstelling in de belangstelling van het publiek aan te bevelen? Wij ge- looven van niet. Men knoope het volgende in het oor: kleine kinderen, ook onder ge leide worden niet toegelaten. Voor schoolkinderen hebben wij de mor genuren gereserveerd. Hoofden van scholen, die met hun klas de ten toonstelling wenschen te bezoeken, bespreken dit even aan ons bureau Kennemerlaan 42. Van de lagere scholen komen natuurlijk alleen de hoogste klassen in aanmerking. AANVOER GASAARDE. Het Nederlandsche motorschip „Wilja" is van Londen in de haven alhier aangekomen met een lading gasaarde. Een schip op een schip. Met het Dinsdagavond naar Nederl. Indië vertrokken motorschip „Tara.kan" werd het Groningsche motorschip „Conny" verscheept. Het schip zal aldaar in den havendienst wor den gebracht. DE LAATSTE VOORSTELLING VAN POLENBLOED. In het gebouw Concordia der papierfabrie ken zal Zaterdagavond de IJmuider Operette Vereeniging de derde en laatste opvoering van de succesoperette „Polenbloed" geven, ditmaal onder auspiciën der personeelsvereeniging „Papyrus". DS. OOSTROM SOEDE NAAR DAVOS. Ds. T. J. Oostrom Soede eertijds predikant bij de Ned. Herv. Kerk (West) alhier en thans voorzitter der z.g. Indische kerken, heeft zich bereid verklaard voor een drietal maanden te gaan arbeiden aan de geestelijke verzorging van Nederlandsche patiënten te Davos. NEUTRALE SCHOOLVEREENIGING „IJMUIDEN EN OMSTREKEN." In de gisteravand gehouden jaarlij ksche le denvergadering werd de aftredende voorzitter de heer K. H. Tusenius, met algemeene stem men herkozen. In de vacatures, ontstaan door het aftre den van de bestuursleden, Jac. Boon en Ir. J. H. Vermeulen, werden gekozen de heeren M. H. Doeglas en A. van Wijngaarden, Hoogovens II UMIJIDEN AANGEKOMEN SCHEPEN Deensch s.s. Vaering Harlingen laden UITVOERING FANFARE „WITHELMINA" Het fanfarecorps „Wilhelmina", dir. de heer Jan Groot, geeft Zondagavond a.s. een concert in hotel „De Weijman" met welwillende mede werking van het dubbelmannenkwartet „Cae- cilia" te IJmuiden-Oost onder leiding van Henk J. Arisz. Het uit te voeren programma vermeldt o.m. Ouverture Oreste van Sam Vlessing, fantaisie over de opera-comique Rip van Planquette, Les Moulins qui chantent, operettefantaisie van Arthur van Oost, enz. Caecilia brengt ten gehoore Gretry's Le Rossignol, Nocturne van Hoogerwerf, de Le gende van de 12 Roovers (Don Kozakken- repertoire), Kikkercantate en Abendstand- chen van Schiebold,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7