HET NIEUWE AVONDBLAD Gemeenteraad van Velsen. Sidlhkaiaas tostkeêJml Onze tentoonstelling „Oud IJmuiden". 22e JAARGANG No. 23 VRIJDAG 27 NOVEMBER '36 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM De begrooting goedgekeurd. Zoekt gij geschikte Onze advertentie kolommen wijzen U den weg A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje". Neem DomaniaBe 't is de beste Sint Nicolaas komt op bezoek. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2'/2 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 ADVERTENTIëN: 1—regels t 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellugen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen 2000.- bij algebeele invaliditeit; 600.- bij overlijden; 400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van bsven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autotrasongeval; ƒ4000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. De heer v. d. Veer, (s.d.a.p.) krijgt ge legenheid tot het afleggen van de volgende verklaring: In verband met uitlatingen van de pers terzake de namens onze fractie afgelegde verklaring en het tot den voorzitter gerichte verzoek alsnog onze vragen te beantwoor den, stelt onze fractie er prijs op te ver klaren, dat hierin geenszins mag worden gezien, dat onze fractie niet ten volle zou instemmen met het door hare woordvoerd- ster bij de algemeene beschouwingen ge sprokene. Het stellen van deze vragen en het verzoek, onze vragen alsnog te beantwoor den, vloeide immers voort uit het voor den aanvang der zitting op uw initiatief, door overleg tusschen u en den voorzitter van onze fractie, gevonden compromis. Voorts meenen wij, mede naar aanleiding van het door u terzake nog gesprokene in de avondzitting van Woensdag, nog te moeten verklaren, dat de inderdaad tusschen u en onze fractie in het belang der gemeente noodzakelijke goede samenwerking zeker niet zal worden bevorderd, door een der leden van de soc.-dem. raadsfractie in den ver volge te negeeren, of van uw kant als een niet volwaardig raadslid te beschouwen, zoo als wij uit uw woorden meenen te mogen opmaken. In zoodanig geval zou onze fractie zich moeten beraden, op welke wijze zij dit lid van onze fractie daartegen zou moeten be schermen. Wij vertrouwen echter, dat door u, evenals door ons er in den vervolge naar zal worden gestreefd, incidenten tusschen u en de grootste fractie in uwen raad of an dere fracties te vermijden. Wij nemen aan, dat de hierbij afgelegde verklaringen door de andere fracties in den raad als juist zul len worden onderschreven". De voorzitter zeide geen bezwaar te hebben met de soc.-dem. fractie samen te werken, echter blijft spr. bij den eisch, dat het lid der fractie, dat op zoo ergerlijke wijze heeft gesproken over den minister van So ciale Zaken, daarop terug komt. Spr. is hier ook vertegenwoordiger van het centraal ge zag en kan niet dulden, dat zulke uitlatin gen worden gedaan. De heer v. d. Veer (s.d.a.p.) zegt gister avond zoo ver te zijn gegaan dat bij de pers en zelfs bij raadsleden de verkeerde voor stelling post vatte dat de soc.-dem. fractie haar vrouwelijk medelid in den steek had gelaten. Dit is echter allerminst het geval en het is niet juist als bedoeld lid door den voorzitter genegeerd zal worden. Spr. hoopt, dat de voorzitter hiermede tevreden zal zijn, zoodat het incident als gesloten kan worden beschouwd. De voorzitter zegt niet te kunnen to- lereeren een uitlating, dat de minister van Sociale Zaken de werkloozen met de honger- zweep tot onderkruipersdiensten dwingt. De begrootingen van den reinigings- en ontsmettingsdieinst, den ophaal- en stor ingsdienst en den woningdienst worden zonder opmerkingen goedgekeurd. Bij de begrooting van instellingen voor maatschappelijk hulpbetoon zeide de heer v. d. Kerkhof f (s.d.a.p.), te vreezen, dat de geraamde bedragen tekort zijn. Spr. wees op de velen, die van de steunregeling over geheveld zijn naar maatschappelijk hulpbe toon en op het feit, dat er ook dit jaar sup- pletoire begrootingen noodig waren. De heer Vermeulen (a.-r.) zegt dat de heer v. d. Kerkhoff sprak over het voor nemen van B. en W. om tot samnsmelting der beide instellingen over te gaan. Spr. zegt dat hem hiervan niets bekend is. Wethouder V i s s e r (s.d.a.p.) zegt dat de samensmelting geen zaak van B. en W. is, maar van den raad. Wanneer dit zou gebeu ren, meenen B. en W. dat deze instellingen een dienst moeten worden. Wat de bedragen betreft, het betreft altijd een raming. Wan neer er een opleving in de bedrijven zal komen, zullen deze vermoedeliik voldoende zijn, wordt het nog slechter, dan zeker niet. De begrootingen worden goedgekeurd. Thans is de gemeentebegrooting aan de orde. Bij den post „kosten verificatie" zegt de heer Roel se (s.d.a.p.), dat de financieele commissie beter moet kunnen werken dan tot nu toe. Er is gezegd, dat het vertrouwelijk karakter der rapporten van den verificateur verloren zou gaan, wanneer de leden der fi nancieele commissie daarvan Inzage zullen krijgen. Spr. meent dat zulks niet te vreezen is, omdat den raadsleden ook voor andere zaken wel geheimhouding wordt opgelegd. Het onderzoeken van rekeningen is thans voor de leden der financieele commsisie een wassen neus. Spr. zal gaarne zien, dat de rekeningen van gesubsidieerde vereenigingen voortaan zullen worden gecontroleerd. De heeren Ten Broek e (e.-h.) en H o m- bu rg (a.-r.) spreken in gelijken geest. Wethouder N ij s s e n (r.-k zegt dat dit verzoek raakt het algemeen beleid. Spr. weet niet in hoever het college bereid zal zijn aan het verzoek tegemoet te komen. De voorzitter zegt dat het verzoek in het college zal worden besproken. Aan de gesub sidieerde vereenigingen zal controle als voor waarde worden gesteld. Bij openbare veiligheid vraagt de heer van Rummelen (s.d.a.p.) krachtiger op treden tegen het snelle rijden in de Wüste- laan te Santpoort en het rijden van auto's met één koplamp aan. De heer Roelse (s.d.a.p.) vraagt of er ook geen nadeelen verbonden zijn aan het recru- teeren van politie-agenten uit andere plaat sen. Als het menschen uit andere plaatsen zijn, zullen deze zich waarschijnlijk moeilijk aanpassen aan de bevolking. De heer Zalm (s.d.a.p.) wijst op vele ge vaarlijke verkeerscentra en acht verbetering daar noodig. De voorzitter zegt dat een maximum snelheid juist een verkeerde uitwerking kan hebben. Tegen 't rijden met één koplamp zal krachtig worden opgetreden. Spr. blijft er bij, dat agenten van buiten het meest ge- wenscht zijn. De verkeersregeling is een moeilijk probleem, vooral op het Velserduin- plein. Bij de ponten is het veel beter gewor den, juist omdat een agent van buiten hier de leiding heeft. Bij de brandweer vraagt de heer van Heyst, (neutr. p.) of aanschaffing van een standleiding met een slangenwagen te Velsen niet gewenscht is. De voorzitter zegt dat de brandweer elk jaar beter wordt. Bij de post verlichting merkt de heer Roelse (s. d. a. p.) op, dat de verlichting op vele plaatsen nog slecht is. Op sommige plaatsen zou deze beter effect kunnen ople veren. Bij de post subsidie voor de Burgerwacht vraagt de heer Roelse, (s. d. a. p.) of de nut tigheid van deze instelling kan worden aan getoond. Spr. zegt, dat optreden tegen ex treme groepen van links mogelijk is, maar tegen groepen van rechts betwijfelt spr., die wijst op de uiting in de Burgerwacht te 's Gravenhage over een rechtsche overwin ning in Spanje. Spr. geeft de voorkeur aan de aanstelling van een leerling-agent. De heer ten B'roeke, (c. h.) zegt dat de nuttigheid van de Burgerwacht niet in cij fers is aan te geven. Spr. vergelijkt het met het bezit van een brandpolis. Spr. zegt dat de leden geen lid mogen zijn van verboden orga nisaties en dat voor de toelating uitvoerige rapporten over de candidaatleden worden gevraagd. De heer Vermeulen (a. r.) zegt dat er ieder jaar al over de Burgerwacht gesproken is. Spr. ontkent, dat fascisten extremisten van rechts zijn. De voorzitter zegt dat de beste waar borg voor de onpartijdigheid van de Burger wacht is, dat het hoofd van de politie, dat uit den aard van zijn ambt onpartijdig is, de leiding heeft. De post voor de Burgerwacht wordt met 9 stemmen goedgekeurd. Wethouder D u n n e b i e r (c. h.) zegt dat de verlichting werkelijk onvoldoende is, maar de financiën laten uitbreiding niet toe. De heer v. d. K e r k h o f f (s. d. a. p.) wijst op de noodzakelijkheid van den bouw van een openbaar slachthuis en zegt dat er thans veel gemakkelijker geld te verkrijgen is. Spr. hoopt dat B. en W. deze zaak spoedig tot stand kunnen brengen en dan als normaal werk, zoodat de werkgelegenheid verruimd wordt. De heer Dun nebier (c. h.) zegt dat de stagnatie meer in het terrein Igt dan in de geldmacht. B. en W. zullen echter alles doen om het slachthuis als normaal werk uitge voerd te krijgen. De heer Roelse (s. d. a. p.) zegt blijvend bezwaar te hebben tegen den toestand, dat de keurmeesters de administratie verrichten van het slagersverzekeringsfonds. Spr. dient een motie in, met verzoek hier 'n eind aan te maken. De voorzitter zegt dat B enW. hier ook tegen zijn en er op het psychologisch moment een einde aan zal worden gemaakt, waarop de heer Roelse de motie intrekt. Bij post 140, uitzending van kinderen naar buiten, zegt de heer Vermeulen (a. r.), te begrijpen, dat de R. Katholieken hun kinde ren uitzenden naar eigen tehuizen. Spr. be treurt echter, dat er een eigen vereeniging voor noodig was, omdat de Algemeene ver eeniging zeker voor alle kinderen had kunnen zorgen. Spr. vraagt de gelden billijk te ver- deelen Wethouder N ij s s e n (r.k.) zegt dat er een uitnemende samenwerking is tusschen den directeur van den geneeskundigen dienst en de drie vereenigingen. De heer Heeremans, (r. k.) zegt het standpunt van den heer Vermeulen niet te kunnen begrijpen. De heer Vermeulen (a. r.t zegt dat de Algemeene Vereeniging altijd gezorgd heeft, dat kinderen van alle gezindten werden uit gezonden. Er is nog genoeg terrein, waarop we kunnen samenwerken. Bij de post onderhoud van straten kwamen tal van leden met allerlei wenschen naar vo ren. Wethouder Dunnebier zei te vreezen, dat die wenschen nog ieder jaar grooter zullen worden. Spr. zal er zooveel mogelijk rekening mede houden. De heer Vermeulen (a. r.) vraagt de algemeene begraafplaats des zomers langer open te houden dan 's avonds 6 uur De heer v. d. K e r k h o f f (s. d. a. p.)zegt dat men het in principe eens kan zijn met het standpunt van den voorzitter, dat het in nen der kampeergelden in strijd is met de waardigheid der politie, maar dat zal f 1500 kosten, wat spr. in dezen tijd niet verant woord acht. Daarom dient spr. een motie in, waarin den voorzitter gevraagd wordt hierop terug te komen tot tijd en wijle de financiën dit toelaten. De heer Vermeulen (a. r.) zegt hier tegen te zullen stemmen, omdat hij het ver keerd acht dat de raad aldus invloed oefent op den voorzitter. De voorzitter zegt dat men controle wil op gesubsidieerde vereenigingen en zoo zou ook hier controle noodig zijn. Spr. is echter tegen controle op de politie. Het voor naamste is echter, dat spr. de politie veel be ter kan gebruiken. Spr. zal de motie dan ook naast zich neerleggen. De heer v. d. Kerkhoff (s. d. a. p.) zegt op grond van de toelichting de motie in te trekken. De heer Vermeulen (a. r.) vindt het verkeerd, dat de gemeente tennisbanen in Velserbeek exploiteert. Spr. wil die aan ver eenigingen overdragen. De post wordt goedgekeurd. Tegen de heer Vermeulen. De heer Mets, (neutr. p.) bepleit de op richting van een museum te IJmuiden, voor al met het oog op de scheepvaart en visscherij De heer Vermeulen (a.r.) betuigt in stemming met dit plan en zegt dat de mooie scheepsmodellen van wijlen den heer Slikke- veer zeker in IJmuiden zouden zijn geble ven, als er een museum zou geweest zijn, doch nu naar Amsterdam zijn gegaan. Spr. zou er gaarne zijn schelpenverzameling aan afstaan. Met niet teveel kosten is deze zaak best tot stand te brengen. De begrooting wordt goedgekeurd. Verder worden de financieele besluiten goedgekeurd en worden vastgesteld de veror deningen op de heffing en invordering van de opcenten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting. Op voorstel van den voorzit ter worden B. en W. gemachtigd, hierin zoo noodig veranderingen aan te brengen. De heer Bosman, (v. d.) zegt vier burge meesters in de gemeente te hebben meege maakt. Spr. heeft daarvan veel geleerd. De taak van onzen burgemeester is in 't bijzon der moelij k. Spr. hoopte dat de voorzitter de tact zal vinden om alle geschillen in het vol gend jaar te voorkomen. WORDT DE DELFLAND VERKOCHT? De Delfland IJM 244 is in het dok geplaatst voor bodemonderzoek. Naar wij vernemen is de eigenaar van dezen trawler met een Kat- wijkschen reeder over den verkoop in onder handeling. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Zondagmorgen 29 November a.s. zal onze plaatsgenoot dieheer D. J. Wansink een inlei ding houden over: „Democratie, middel, doel en kracht". De bijeenkomst vindt plaats in het gebouw „De Daad" aan den Zeeweg. TOONEELVEREENIGING „JONGE KRACHT". De tooneelvereeniging „Jonge Kracht" heeft tweemaal een tooneelavond in het gebouw voor Christelijke Belangen gehouden. Opgevoerd werd het tooneelstuk „Wantrouwen". De heer J. Kramer opende met gebed en sprak een kort inleidend woord. „Wantrouwen" is een too neelstuk in 3 bedrijven, geschreven door H Spijikman. Het is een sterk speelstuk, vol emo tie en spanning met een diepe moraal. „Wan trouwen" overtreft alles wat we tot nu toe van deze vereeniging gezien hebben. Het schetst het verdriet dat het wantrouwen onder de menschen zaait, maar aan den anderen kant laat het ook zien aanhankelijkheid en kin derliefde. Deze tegenstellingen heeft de schrijver ge zet onder het felle licht der schijnwerpers, als een scherpe aanklacht tegen degenen die geen vertrouwen stellen in hun medemenschen. In de pauze werd er een verloting gehouden. De heer Vos eindigde met een woord van dank tot de spelers en in het bijzonder tot den regis seur den heer W. J. Mulder en sloot met dank gebed. R.K. DAMVER. „GEZELLIG SAMENZIJN" De R.K. Damvereeniging „Gezellig Samen zijn" houdt Dinsdag 1 December een ledenver gadering in de kleine zaal van „De Griffioen" Op 8 December houdt de vereeniging haar Sinterklaasavond, die zeer gezellig belooft te zullen worden. De clubavonden worden weer eiken Dinsdag gehouden. Gisteravond heeft in het voormalig Geref. Kerkgebouw Willebrordstraat een vergadering plaats gehad van de A.R. Kiesvereeniging. De vergadering werd geopend door den voorzit ter, den heer B. Schipper met het voorlezen van Ps. 33 en het spreken van een kort wel komstwoord. Hierna was het woord aan Ds. C. v. d. Zaal, lid der Tweede Kamer, die tot onderwerp had „Bouwen op den Rotsgrond" Ds. v. d. Zaal begon te zeggen dat de a.s verkiezingsstrijd niet gemakkelijk zal zijn. Spreker vestigt er de aandacht op, dat straks het regeeringsschip hevig gebeukt zal worden Wij moeten ons voorbereiden op een grooten strijd. In dezen crisistijd is het een zware tijd geweest voor de regeering en menigeen becritiseert het regeeringsbeleid. Als voorbeeld noémt spr. de salarisverlagingen der ambte naren, waardoor velen ontevreden geworden zijn. Voeg daarbij het belastingbiljet, zoo ver volgt spr., door dit zijn zijn die niet nadenken tot ontevredenheid gekomen. Deze zullen trach ten bij de komende verkiezing, de A.R. slagen toe te brengen. Vervolgens bespreekt Ds. v. d Zaal het „vierhoekprogram" van Colijn. De vereenigde uiteenloopende partijen, de C.P. S.D.A.P., de Kerstenpartij zeggen steeds: wat is van dit vierhoekprogram terecht gekomen? Spreker wil dit eens rustig bezien.Ten eerste de handhaving van het gezag, herstel der fi nanciën en ten derde krachtige bestrijding van werkloosheid. Met voorbeelden wijst spre ker op het verschil tusschen ons, en Duitsch- land en Rusland. Wat de persvrijheid betreft, bladen als de Tribune en Volk en Vaderland brengen deze vrijheid in gevaar. De N.S.B. be roept zich er op, dat door haar toedoen het zendverbod van De Dageraad was gekomen. Spreker ontkent dit ten sterkste. De ether vrijheid moet men niet gelijk stellen met de persvrijheid. Wat betreft vergader vrijheid, de regeering handhaaft het gezag, waardoor het recht en vrijheid van vergaderen gehandhaafd blijft. Door deze vrijheid was het de Dageraad geoorloofd, een vergadering te houden en de regeering zal er voor waken, dat niemand een vergadering van andersdenkenden verstoort. Vervolgens heeft ons volk de verkiezingsvrij heid, waardoor de eigen volksvertegenwoordi gers kunnen worden gekozen. Deze vrijheden mist men in Duitschland en Rusland. Zij die nen behouden te blijven. Het zou gemakkelijk zijn, een wet te verkrijgen, waardoor Commu nisten en N.S.B.'ers uit de regeering werden geweerd. Spreker is hier niet voor en is er voor dat er ook in de volksvertegenwoordiging plaats is voor extremisten. Dan kan het volk hen naar hun waarde leeren kennen. Met het ambtenarenverbod durft de A.R. zich ook bij de komende verkiezingen te ver antwoorden. Wat de financiën betreft: er zijn tekorten ontstaan, maar er wordt veel ge- eischt in deze crisisjaren. Spreker erkent, dat in de regeering Colijn .alles niet naar wensch is gegaan. Is daarom de regeering Colijn mis lukt? In verband met het financieele en eco nomische leven wijst spreker naar het buiten land. Is het daarmee in andere landen beter gesteld? Met eenige statistische gegevens wil spreker duidelijk maken dat de regeering, wat betreft buitenlandsche handel en uitvoer, moeilijke jaren heeft doorgemaakt. En wat de werkloosheid betreft, bij andere landen vergeleken, kunnen we gerust voor den dag komen. Sinds 1931 is de arbeidsmarkt vermeer derd met 30.000 jongere krachten. De regee ring kan een dergelijke vermeerdering tegen gaan. Met cijfers toont spreker aan, dat door de regeering in ons land meer ge daan is dan in een ander land. Terugziende op den tijd die doorgemaakt is, zegt spreker dat hij dankbaar is, voor een regeering zooals wij die thans hebben. Voor de komende verkiezing kan en wil de A.R. niets beloven. In de ko mende jaren stelt Colijn voor het militair contingent met 12000 man uit te breiden. Spreker zegt dat dit noodig is, omdat de tijd vol oorlogsgeruchten is. Hiervoor is noodig een goede defensie. Communisme en fascisme zijn in opkomst; de vrijheid tegenover deze machten moet verdedigd worden. Een vaste grond in deze moeilijke tijden is alleen te vinden in den vasten rotsgrond van het Christelijk geloof. Vele partijen willen hier niet van weten, en voor anderen is de A.R. niet Christelijk genoeg maar trots dit gaat de A.R. met vastberadenheid en geloof op het doel af waartoe de A.R. zich_ geroepen acht. Met verwijzing naar de geschiedenis van ons volk, wekt spreker de aanwezigen op, zich niet door allerlei valsche leuzen van het doel te laten brengen, maar zich achter regeering en Oranje te scharen. Na afloop werden eenige vragen tot spreker gericht waarop deze van antwoord diende. IJMUIDEN'S BLOEI. In de gisteren gehouden bestuursvergadering der vereeniging IJmuiden's Bloei deed de se cretaris mededeeling dat de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken weder een subsidie van f 75 heeft ver leend. Een uitnoodigin-g om de opening van de ten toonstelling van historische gegevens omtrent het graven van het Noordzeekanaal en het bouwen der eerste sluizen te IJmuiden, geor ganiseerd door de IJmuider Courant, bij te wonen, werd aangenomen. Van de commissie tot oprichting van een Borgstellingsfonds voor arbeiders was een verzoek ingekomen om een bijdrage voor de eerste kosten. Besloten wer-d in principe een bijdrage te verleenen, doch eerst meer inlich tingen te vragen. Besloten werd medewerking te verleenen aan een uitgave over Velsen door het Alge meen Publiciteitskantoor te Amsterdam. In verband met een in een vergadering van den gemeenteraad geuit bezwaar werd besloten het verkoopen van passagebiljetten in het Ver keersbureau te staken. Het financieele verslag over het afgeloopen jaar werd besproken en de begroot ing voor het nieuwe jaar, tot een bedrag van f 1025. Van het bestuur zijn aan de beurt van af treding de heeren W. A. Dolleman, G. Fennell, G. Heykoop, H. Lastdrager en G. Voet. Ericsonsstraat 1, IJmuiden ZEEWEG 263 lel. 5220, Gr. Houtstr. 187 tel. 12504 (Adv. Ingez. Med.) De Provinciale Atlas. Voor onze tentoonstelling kregen wij zooals men weet, de beschikking over den Provincialen Atlas van de provin cie Noord-Holland. Men moet zich de zen atlas niet voorstellen als het boek, dat op school wordt gebruikt bij de lessen in aardrijkskunde. De Provin ciale Atlas is een verzameling afbeel dingen, foto's en kaarten, oude en nieuwe, van de provincie en van haar onderdeelen. Voor ons waren natuurlijk alleen die van belang, welke betrekking hebben op onze gemeente en de om geving, vooral de streek, waarin men het Noordzeekanaal heeft gegraven. Als men de kaarten, die in ons tij delijk museum in chronologische volg orde geëxposeerd liggen, nauwkeurig vergelijkt, dan ziet men in beeld ge bracht het verschil, dat er tusschen de diverse plannen heeft bestaan. Merk waardig is, dat reeds in 1822 het denk beeld van Koning Willem I, Holland op z'n Smalst door te graven, nader is uitgewerkt. Het is een eenvoudige tee- kening en moet, naar onze meening meer als een fantasie beschouwd wor den dan als een deskundig en welover wogen plan. Het visioen over de ontwikkeling van IJmuiden van J. Vissering, een aardig plaatje van 1848, is wel zeer merkwaardig. De schrijver van het bekende Gids-artikel toen IJmuiden nog niet bestond evenmin als dat er toen vastomlijnde plannen voor de doorgraving van Holland op z'n Smalst bestonden, stempelt den auteur tot een evenknie van Jules Verne. De collectie van den Provincialen Atlas, waaromheen onze tentoonstel ling zich als 't ware heeft opgebouwd in figuurlijken zin is rijk aan in teressante gegevens over IJmuiden. Een kaart van de Exploitatie Bouw terreinen Mij. IJmuiden van 1892 en een van de uitbreiding van IJmuiden in 1903 toonen den snellen groei van onze plaats duidelijk aan. Van deze collectie mogen verder bijzonder ver meld worden de schitterende foto's van den bouw der Middensluis. Het spreekt vanzelf, dat we aan de door Koning Willem mede ondertee- kende oorkonde een eereplaats hebben gegeven. Dit is een meesterlijk gecali- grafeerd document, voor oudheid kundigen om te smullen. Maar dat kan feitelijk van bijna alle tentoongestelde zaken gezegd worden Bij de winkeliers van IJ. O. V. De goede Sint heeft besloten, ook een bezoek te brengen aan IJmuiden-Oost. Zaterdagmid dag tusschen half drie en drie uur zal Sint Ni colaas met gevolg door de commissie van IJ. O. V. aan het station Velsen-IJmuiden-Oost worden ingehaald. Voorafgegaan door een muziekkorps zal de hooge bezoeker een rondrit maken door onze plaats, om zich op de hoogte te stellen, waar de winkels der IJ. O. V.-deelnemers zijn geves tigd, want ook Sint Nicolaas spaart zijn zegels. Als extra-attractie wordt voor 60 IJ. O. V.- zegels een bewijs van toegang gegeven voor de schitterende voorstelling van het Marionetten theater op 1 December. Ongetwijfeld zal de plechtige ontvangst van Sint Nicolaas groote belangstelling verwekken. HET PROGRAMMA VAN STRAWBERRIES Het programma van Strawberries voor a.s. Zondag luidt als volgt: Heeren: 't Gooi 1-Strawberries 1, 2 u. (om den Holke- ma-Beker) Strawberries 2—'t Gooi 2, 2 uur (om den Tres- ling-beker) Strawberries 3—Zandvoort 3 10 uur Dames: Strawberries 1—H. H. IJ. C. 2 12 uur Hurley 2—Strawberries 2 12 uur Zaterdag 23 November: Strawberries a—B. M. H. C. b 2.30 uur DEELNEMERS BALLEROSPEL Aan het Ballerospel nemen nog deel de vol gende winkeliers: W. van der Pijl, Bloemstraat, C. Stam, Bloemstraat 133, Th. Diepen, Prins Hendrikstraat, M. A. G. W. van Blaaderen. Pa. Tervoort en J. Hoogerduin, Kanaalstraat, J. Jordaan, Pr. Krugerstraat, C. Gravemaker, Kompasstraat, F. Wiegant, Marconistraat, C. Geyteman, De la Reystraat, K. Hagen, Mahu- straat, Joh. Geels, Kon. Wilhelminakade, Sin- jewel's Boekhandel en de Goede, Kompas^ straat.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1