DE STRIJD OM MADRID. Ir. Stickling begenadigd. Thijs IJs en Dickie Dons in de wolken. ^WEERBERICHT last van Uw zenuwen Activiteit door slecht weer belemmerd. VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936 Bommen op Carthagena. Britsche colonne in hinderlaag gevallen. Minister ^president Van Zeeland te Londen. Polen. Critiek op het Japansch- Duitsche verdrag. Mussolini uitgenoodigd voor bezoek aan Boedapest. Werkgevers richten zich tot Blum. DRAISI+IA-mNVALKENBURQ'S:] e A LEVER] Jat patin Ook een verdrag met Italië tegen het communisme? Eo geland Labour afgevaar digde gekozen in de vacature-Collins. Erkenning van Mandsjoekwo door Italië? De omstreden Nobelprijs. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Zes beklaagden uit het proces te Novosibirsk gefusilleerd. IJMUIDEN BEVERWIJK Verdachte uit de Merkel - beeksche moordzaak bekent. Ernstig ongeluk op den Rijksstraatweg. PROEKAMMA t De loyale troepuen in den sector van Aran- juez, die een belangrijk centrum vormt van militaire operaties, hebben, naar Havas uit Madrid meldt, verscheidene offensieven op gelukkige wijze ten uitvoer weten te leggen. Zij slaagden er in zich meester te maken van de dorpen Polan en San Martin de Montelban. Deze colonnes zullen hun actie in de richting van Toledo voortzetten. Toledo ligt slechts op enkele kilometers afstand. De te San Martin de Montelban gelegerde militietroepen en die in de omgeving hebben als voornaamste doel Talavera de la Reina,. Het doel der operaties is den tegenstander tegen den linkeroever van den Taag te drij ven en de opstandelingen troepen, die Ma drid aanvallen te attaqueeren op den rechter flank. Tegen het einde van den middag kon geen enkele wijziging van belang geconstateerd worden aan het Madrileensche front. Het slechte weer verhinderde den opstandelingen gebruik te maken van hun luchtmacht en de gebruikelijke raid op Madrid ten uitvoer te leggen. Het schijnt, dat gisteren geen enkele gra naat op de hoofdstad is neergekomen. Uit Bercelona verneemt Reuter, dat aldaar een speciale trein met 1000 vrijwilligers is aan gekomen, die dienst zullen nemen bij de in ternationale brigade, welke aan de zijde der regeeringstroepen medestrijdt. Radio-Sevilla meldde gisteren, dat aan het front van Santander een aanval- der regee- ringstroepen was afgeslagen. Aan het front bij Siguenza bezetten de opstandelingen nieuwe stellingen ten noorden van Veguilla. In Asturië bezetten de opstan delingen een aantal stellingen bij Oviedo na dat zij eerst een aanval van de regeerings- troepen hadden afgeslagen. Aan het front v^or Madrid worden de ope raties nog steeds oor slecht weer gehinderd. Het vreemdelingenlegioen, zoo werd verder gemeld, zet de ..zuivering" van het terrein voort en heeft geïsoleerde afdeelingen van de regeering,stroenen gevangen genomen. Volgens berichten van het front bij het Escuriaal is de stad Escuriaal omsingeld. Een der speciale correspondenten van Havas te Talavera deelt mede, dat de op standelingen op een een wegkruising een auto met vijf jonge vrouwen hebben aangehouden, die werden beschermd door twee regeerings- miliciens, die op de treeplanken stonden. De vrouwen brachten levensmiddelen en versnaperingen naar strijders. Zij meenden op door regeeringstroepen bezet gebied te zijn gereden, aangezien radio Madrid had mede gedeeld dat de regeeringstroepen bij Talavera te Toledo en Torrijos een overwinning hadden behaald. Zij vertelden verder, dat te Madrid nog slechts rijst en linzen worden gegeten. lederen avond gaan groepen vrouwen den weg op naar Tarragon om de levensmiddelen-con- vooien voor de troepen te overvallen. Het aan tal hospitalefi is zoo groot geworden, dat men kan zeggen, dat iedere straat zijn ziekenhuis heeft. De gevangenen deelden verder mede, dat reeds 500.000 personen de stad hebben verlaten, de overigen hebben bijna allen een toevlucht gezocht in de neutrale zone. Carthagena gebom bardeerd. De raxlioclub Teneriffe heeft bekend ge maakt, dat de luchtmacht der opstandelin gen met succes Carthagena heeft gebom bardeerd. Het marine-arsenaal en verschei dene schenen in de haven werden ernstig beschadigd. Een aantal schepen vluchtte en werd door kruisers van de opstandelingen achtervolgd. Uit Talavera wordt gemeld, dat de voor naamste actie aan het front voor Madrid gisterochtend plaats had juist voor Cuatro Caminos. Een afdeeling opstandelingen maakte zich meester van de huizen langs het Toroplein, dat den weg naar Sierra be- heerscht. Naar deze zender verder mededeelde zijn de vijandelijke batterijen, welke achter het nationale paleis waren opgesteld, tot zwij gen gebracht. Een aantal overloopers van de regeerings troepen meldden zich bij de opstandelingen Een van hen deelde mede, dat de Russische generaal Kleber werd vervangen door een ander generaal, ook een Rus. Albanië erkent het bewind van Franco. Het Albaansche persbureau deelt mede, dat de regeering het bewind van Franco als Spaansche regeering erkend heeft. Aan generaal Franco is daarvan mededeeling gedaan. De .Miguel Cervantes" door een Snaansche torpedo ge troffen? De marine-deskundige van de „Morning Post" schrijft, dat de commandant van den Britschen torpedojager „Glowworm" een be- Britsche officieren en Indiërs gedood en gewond. Reuter meldt uit New Delhi, dat in het Khaisora-dal in Waziristan een colonne Brit sche militairen in een hinderlaag is gevallen. Hierbij zijn 2 Britsche officieren en 15 In dische verkenners gedood en 2 Britsche offi cieren en 70 Indiërs gewond. Reuter meent te weten, dat de colonnes naar Warizistan waren gezonden in ver band met een oproerige stemming onder de Khaisora- en Khel-stammen, doch dat geen strafmaatregelen door de regeering waren overwogen. De verwoede tegenstand van de zijde van een aanzienlijk aantal leden dezer stammen was volkomen onverwacht. HONGERSNOOD TEISTERT CHINEE SCH DISTRICT. SJANGHAI, 26 Nov. IStefani). Het dis trict Fuengsin nabij Peking wordt door droogte geteisterd, ongeveer 30.000 personen lijden reeds verscheidene dagen honger. zoek heeft gebracht aan den Spaanschen kruiser „Miguel Cervantes", welke door een torpedo werd beschadigd. Hij heeft hierbij vastgesteld, dat deze alleen kan zijn afge schoten door een Spaanschen onderzeeër van de „b"-klasse. Neutrale zone voor Barcelona De vlootautoriteiten der opstande lingen in de zone van Barcelona heb ben de Britsche vlootautoriteiten er van in kennis gesteld, dat een neutra le zone gevormd is in de omgeving van de haven, zulks in overeenstem ming met het door Groot-Brittannië geformuleerde verzoek. Minister president Van Zeeland vertoeft op het oogenblik te Londen, waar hij zal trach ten voor Belgische producten lager invoer recht te verkrijgen. Tijdens zijn bezoek aan Londen zouden ook internationale kwesties ter sprake kunnen ko men De Poolsche regeeringsbladen onthouden zich van het leveren van commentaar op het Duitsch-Japansche verdrag. Regeeringskringen toonen zich echter eenigszins verontrust over de door Goebbels voor de radio gegeven com mentaren, waarin hij volgens dezen kringen duidelijk de propaganda tegen het bolsjewis me en de actie tegen de U. R. S. S. verwarde. Welingelichte kringen verzekeren, dat de Duitsche ambassadeur te Warschau, Von Moltke, minister Beek heeft gepolst over een eventueele deelneming van Polen in het ver drag. Dezelfde kringen verzekeren, dat hier van geen sprake kan zijn. De bladen der rechtsche oppositie drukken zich zeer duidelijk uit. De Kurier Warszawski schrijft over de „huichelarij" die „onder den theatralen schijn een anti-Russisch accoord verbergt, vermomd als apostolaat". Het blad besluit: „Polen heeft zich duidelijk uitgespro ken tegen de vorming van vijandige kampen in Europa". De Goniec Warszawski schrijft: Het giste ren onderteekende verdrag is in werkelijkheid een bondgenootschap der twee groote impe- rialismen, welke streven naar hegemonie op de beide continenten, één in Europa en één in Azië. Het regeeringsblad „Kurjer Czerwonny" is van meening, dat het hier „de geboorte van een nieuwe internationale" betreft. De naar Rome gezonden speciale verslag gevers der Hongaarsche bladen melden, dat minister-president Daranyi medegedeeld heeft, Mussolini namens de Hongaarsche re geering uitgenoodigd te hebben voor een bezoek aan Boedapest. Mussolini heeft deze uitnoodiging aangenomen. Het bezoek van den Duce kan wellicht in het volgende voorjaar verwacht worden. Het „Comité van economisch welzijn" een belangrijke groepeering van werkgevers, heeft een schrijven gericht tot minister-presi dent Blum, waarin het zegt niet verant woordelijk te willen worden gesteld voor de ernstige consequenties, die de houding van zekere vertegenwoordigende elementen der arbeidersorganisaties niet zal nalaten op de openbare orde te hebban, in het bijzonder in de metaalindustrie. Het comité vraagt Blum de wetten door allen te doen eerbiedigen en besluit: „Onvermoeid zullen wij alle gele genheden aangrijpen, die ons helaas dage lijks geboden worden door uw experiment, om u alle tegenwoordige en toekomstige verant- -"ZACHTVAN SMAAK - PRIJS 70 ct (Adv. Ingez. Med.) woordelijkheden in herinnering te brengen en te zeggen, dat wij niet van zins zijn, die te laten afschuiven." De „Asahi Sjimboen" deelt mede, dat mi nister Arita den Japanschen ambassadeur te Rome, Soegimoera opdracht heeft gegeven een overeenkomst tusschen Italië en Japan te sluiten tegen het communisme. De onder handelingen tusschen beide staten hebben geleid tot een principieele overeenkomst. Nader wordt uit Tokio gemeld, dat de Ita- liaansche ambassadeur gisteren een langdurig onderhoud heeft gehad met den minister van Buitenlandsceh Zaken, Arita, waar omtrent in politieke kringen te Tokio ver luidt, dat het Duitsch-Japansche verdrag en de Duitsch-Italiaansche betrekkingen be sproken zijn. Voorts vermoedt men, dat van gedachten gewisseld is over de uitwisseling van consulaire vertegenwoordigers voor Abes- synië en Mandsjoekwo. Bij de tusschentijdsche verkiezingen voor het Lagerhuis-district Greenock, werd de ar beidersafgevaardigde Gibson met 20.594 stem men gekozen. De nationaal-liberale candidaat Cornelius behaalde 17.990 stemmen. De vacature was ontstaan door het over lijden van den minister voor Schotland, Geoffrey Collins. Anderzijds zou Japan het Italiaansche Imperium erkennen. ROME, 26 November (Havas). In po litieke kringen gaat het gerucht dat Italië binnenkort Mandsjoerije zal erkennen, ter wijl Japan van zijn kant dan het Italiaan sche keizerrijk zou erkennen. Deze beide di plomatieke stappen zullen niet gelijktijdig plaats hebben. Reeds eerder werd een der gelijk gerucht verspreid doch toen was er sprake van, dat de erkenning gelijktijdig aan weerszijden zou geschieden. Duitsche gezant te Oslo bij minister Koht. Het Norsk Telegrambyra meent, dat de verklaring, welke de Duitsche gezant te Os lo, dr. Sahm, heeft afgelegd bij den minis ter van buitenlandsche zaken, Koht, vrijwel in dezelfde bewoordingen was vervat als het communiqué van het Duitsche Nieuwsbureau inzake tet toekennen van den Nobelprijs aan Von Ossietzky. Koht antwoordde, dat de Noorsche regee ring en het Storting niet verantwoordelijk zijn voor de beslissingen van de Nobelprijs- commissie, die onafhankelijk is. De minister voegde hieraan toe, dat indien de conclusies, welke de Duit sche regeering uit deze kwestie zou trekken, van dien aard waren, dat de Noorsche regeering hierbij recht streeks betrokken wordt, de regeering alsnog zal besluiten, wat zij zal moe ten doen. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Thijs vond het natuurlijk prachtig. Hij vond het wel niet leuk, om zoo'n eind te moeten klimmen. En dan nog wel naar de wolken! Je wist nooit, waar je terecht kwam! Maar tenslotte was hij toch zoo bezorgd voor Dickie, dat hij al z'n moed bijeenzamelde en vlug op weg gins naar de plek, waar hij de laatste sporen van Dickie gevonden had. Daar wierp hij met een flinken zwaai het touw omhoog, en werkelijk, het bleef hangen ook. „Vooruit dan maar," dacht hij. „Het is wel niet prettig, maar als Dickie ziek zou worden, is het nog erger!" Ir. Stickling. Volgens een officieele Sovjet-Russi sche mededeeling heeft de voorzitter van het Centraal Executief Comité het verzoek om begenadiging van den Duitschen onderdaan Stickling inge willigd en de doodstraf veranderd in een gevangenisstraf van 10 jaar. Naar het D.N.B. nader meldt is behalve de Duitscher Stickling en twee andere beklaag den in het proces te Novosibirsk geen der 6 andere beklaagden begenadigd. Deze zijn inmiddels reeds gefusileerd. JEUGDIGE ZWERVER Hedennacht werd een 13-jarig jongetje door de politie alhier op het Sluisplein te IJmuiden zwervende aangetrofien.De jongen werd voor- loopig aan het bureau van politie onder dak verschaft. Aan de politie van Beverwijk, waar hij bleek thuis te behooren, werd verzocht, zijn ouders in kennis te stellen, dat hun zoon zich aan het bureau van politie te IJmuiden bevond. Het ventje, dat reeds meermalen weg liep, is Vrijdag op transport gesteld naar Be verwijk. BESOMMINGEN. Trawlers: manden Reiger IJM 106 105 f 1380 Utrecht IJM 73 f 2200 Verschq haring: VL 27 f970; VL 208 f2120; KW 45 f930; KW 43 f 1390, SCH 130 f 3020; SCH 250 f820; SCH 19 f300. DE WEDSTRIJD DUKEL—KELLER. Gisteravond werd in Kennemerhof de tweede partij gespeeld van den wedstrijd Dukel Keiler. De partij werd na 68 zetten afgebroken. Dukel heeft kans op remise. GOEDE VANGST DER POLITIE. Op verzoek van de Amsterdamsche politie is gisteren door de recherche alhier aange houden als verdacht van verduistering van ongeveer f 14.000 ten nadeele van een firma te Amsterdam de 26-jarige v. K., die alhier debarkeerdë" van het Duitsche passagiersschip Cordillera. Van K. in in den namiddag naar Amsterdam overgebracht. RIJWIEL ONTVREEMD. Door den schipper van een vaartuig, liggen de in het Noordzeekanaal alhier, werd aan gifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel, het welk in den nacht van Woensdag op Donder dag van zijn schip werd ontvreemd. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. PROPAGANDA-AVOND VOOR DE N.C.R.V. In de Donderdagavond gehouden vergade ring van het plaatselijk comité van de N. C. R. V. is met algemeene stemmen besloten, evznals vorige jaren, een propaganda-avond voor dezen Radio-omroep te organiseeren. Er werd een commissie van voorbereiding ge vormd, waaron zitting namen de heeren: C. A. van der Giessen, alhier, P. van Tuinen, Heemskerk, D. Koger alhier, G. Visser, alhier en W. Bakker, Velsen-Noord. Deze commissie zal in de volgende vergade ring met voorstellen komen. Voor den propaganda-avond zal een lid van het hoofdbestuur als spr. worden uitgenoo digd. De avond zal verder worden gevuld met declamatioe, koorzang en een filmvertooning. JAARVERGADERING DOOPSGEZIND ZANGKOOR. In de Donderdagavond gehouden jaarver gadering van het Doopsgezind Gemengd Zangkoor, heeft de secretaris, de heer L. van der Wal het jaarverslag uitgebracht, waarin hij herinnerde aan het 15-jarig be staan van het koor. Het financieel verslag van den penningmeesteresse getuigde van een gezonde toestand der financiën. De rekening sloot met een batig saldo. Op voorstel van de controle-commissie, werd haar décharche ver leend. Bij de bestuursverkiezing werd mej. R. van Balen herkozen, terwijl in een vacature werd voorzien, door de verkiezing van den heer Groot. De dirigent, de heer H. van Dijk werd met algemeene stemmen herbenoemd. Besloten werd op 22 December een jubileum-con cert, waarvoor een Weihnachs-oratorium voor koor, solisten en pianobegeleiding zal wor den ingestudeerd. Voor dit jubileumconcert werd een commissie benoemd. Ter herdenking van het 15-jarig bestaan zal op Zaterdag 19 December een receptie worden gehouden. Ook werd nog besloten om op den tweeden Pinksterdag van het vol- g,end jaar deel te nemen aan een zangcon cours. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Ooste lijke richtingen. Nevelig tot zwaar be wolkt. Weinig of geen neerslag. Tempe ratuur om het vriespunt tot lichte vorst. BAROMETERSTAND Hoogste 772.4 m.M. te Reval. Laagste 750.8 m.M. te Jan Mayen. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 42 F. Laagste hedennacht 32 F. Hoogste heden 34 F. Uit wraak gehandeld. BRUNSSUM, 27 November. Hedenmorgen heeft vrouw J. M. V. van H., die gearresteerd was in verband met den Zondag gepleegden dubbelen moord te Merkelbeek, een volledige bekentenis afgelegd. De vrouw was gisteren naar Maastricht overgebracht. Zij deelde mede den moord uit wraak ge pleegd te hebben en gebruik te hebben ge maakt van een scheermes en een centrifugaal sleutel. Wielrijder doodgereden. HAARLEM Vrijdag. Donderdagavond acht uur Is op den Rijks straatweg bij den Vergierdeweg een ernstig ongeluk gebeurd. De 48-jarige wielrijder D. Noort, wonende Gruttostraat 49, wilde van den Vergierdeweg den Rijksstraatweg over steken, teneinde verder in de richting van de stad te rijden Van de tegenovergestelde zijde naderde een auto, bestuurd door een koopman uit Alkmaar. Deze zag blijkbaar niet bijtijds den wielrijder, die een oude kaarslantaarn op zijn fiets had, waardoor de heer Noort werd aangereden. Hij werd over de straat geslingerd en kreeg ernstige in wendige kneuzingen. Door een dokter en leden van den Ongevallendienst werd hij be handeld, waarna hij per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Johannes de Deo werd ver voerd, waar hij eenige minuten later aan de gevolgen is overleden. De fiets werd aan den voorkant geheel vernield. Van de auto werd de voorruit ver nield en de rechter koplamp beschadigd. De remmen vaja de auto bleken uitstekend in orde te zijn. Naar de oorzaak wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Auto en fiets werden in beslag genomen. De politie verzoekt aan hen die dit onge luk gezien hebben, zich voor het verstrekken van inlichtingen aan het bureau Smede- straat te willen vervoegen. ZATERDAG 28 NOVEMBER 1936. HILVERSUM I, 1875 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-Melodisten m.m.v. solist en gram.pl. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 KRO- Kamerorkest. 3.05 Kinderuur. 4.05 Vervolg Ka merorkest. 4.45 Gram.pl. 5.00 KRO-Kamer- orkest. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 De KRO- Nachtegaaltjes. 6.15 Gram.pl. 6.20 Joum. week overzicht. 7.00 Berichten. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Overpeinzing en gram.pl. 8.30 Gram.pl. 8.45 De KRO-Melodisten m.m.v. solist. 9.30 Limburgsch uurtje. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Filmpraatje. 10.50 De KRO-Boys m.m.v. solist. 11.2012.00 Gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. VARA-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.20 „Melody Circle", „De Flierefluiters" en voordracht. 12.001.45 Gram.pl. 2.00 Muzikale causerie met gram.pl. 2.30 „Kerk en Staat", eau serie, 2.50 Gram.pl. 3.15 Schaakles. 3.30 R'damsch Philh. Orkest m.m.v. solisten. 4.30 Esperanto. Uitzending. 4.50 Vervolg concert. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 „De Wielewaal" en toespraak. 7.00 Zeeuwsche uit zending. 7.30 Bijbelvertellinigen. 8.00 Herh. SOS-Ber. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 VARA-Groot-orkest. 9.00 Radio-tooneel. 9.15 De Ramblers. 9.50 Toespraak. 10.00 Be richten ANP. 10.05 VARA-Groot-orkest. 11.05 De Ramblers. 11.3012.00 Gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orgelspel. 11.50 Het Willoughby Strijk kwartet. 12.50 Roland Powell's kwintet. 1.20 Gram.pl. 1.55 Sportreportage. 2.25 Het Coven try Hippodrome orkest. 3.20 Het BBC-Midland- orkest. 4.20 Voordracht. 4.35 Zang en piano. 5.35 Het BBC-Dansorkest. 6.20 Berichten. 6.35 Sportnieuws. 6.50 Welsch intermezzo. 7.05 Man- tovani en zijn dansorkest. 7.50 Radio-journaal. 8.20 Voordracht. 8.35 Militair concert. 9.20 Tijdsein. Berichten. 9.40 Variété-programma. 10.40 Het BBC Theater-orkest m.m.v. solist. 11.35 Ambrose en zijn Band. 11.50 Tijdsein. Be richten. 12.12.20 Vervolg Ambrose en zijn Band. RADIO PARIJS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 9.50 Concert. 11.50 Gram.pl. 12.35 Gram.pl. 1.35 Zang. 1.50 en 2.50 Gram.pl. 4.20 Pascal-orkest. 5.50 en 6.50 Gra- mofoonpl. 8.20 Vocaal kwartet. 9.05 Operette concert. 11.2012.35 Atkins-dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Hindenburger Symphonie-orkest. 7.50 SA-orkest. 11.20 Militair orkest en leden van het National-Theater-orkest. 1.35 Gram.pl. 3.20 Populair concert, hierna dansmuziek. 5.35 Omroepkwintet. 6.20 Zang en orgel. 7.3011.20 Omroeporkest, -kleinorkest, -koor, militair or kest en solisten. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram.pl, 12.50 Omroeporkest. 1.30 Sa lonorkest. 1.50 Gram.pl. 3.35 A. Felleman's or kest. 4.50 Gram.pl. 5.20 Omroeporkest. 6.20 Kla rinetrecital. 7.20 Zangvoordracht.. 8.20 Concert uit het Conservatorium te Gent. Hierna Gram.pl. 10.30 Gram.pl. 11.2012.20 Dansmu ziek (gr.pl.) BRUSSEL, 484 M. 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Om- roepsalonorkest. 1.50 Gram.pl. 2.20 A. Felle man's orkest. 3.20 Gram.pl 4.35 Dito. 5.35 Fud Candrix' Dansorkest. 6.35 Kamermuziek. 8.20 De Stafmuziek v. h. Reg. Guides m.m.v. so listen. 10.3012.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gevar. concert m.m.v. solisten en orkes ten. 9.20 Berichten. 9.50 Trio-concert (viool.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 3