WEEKABONNEMENTEN Hij komt... hij komt! De gemeentebegrooting wordt aangeboden. De Snelle Neger. BEVERWIJK Concert „Orpheus". De gemeenterekening aan geboden. Rijksbijdrage van 165.000. noodzakelijk. Uitbreiding van de school- voeding. De salarisregeling voor de politie. BURGERLIJKE STAND Wij leven haast nog sneller dan Jesse Owens loopt en daarom zijn sommigen uwer wellicht alweer vergeten wie hij is. Laat ik er daarom aan herinneren dat deze hardlooper en ver springer op de Olympische Spelen te Berlijn vier gouden medailles won. Hij was eerste op de 100 M. en de 200 M. hardloopen, behoorde tot de winnende estafetteploeg en sprong het verst. Nu is hij professional geworden, omdat een filmcontract heeft geteekend. Er zit blijk baar veel bioscoopwinst in de afbeelding van zijn snelle beenen. En Owens heeft na de af sluiting van zijn filmcontract ronduit erkend, dat hij sinds de Olympische Spelen al vijftig duizend dollar verdiend heeft, hetgeen aanlei ding geeft tot het uiten van dezen variant op een bekend Fransch spreekwoord: „Het ama teurisme leidt tot alles, ook als men er niet tijdig uitgaat". Vreemd voorwaar zijn de aardsche beloo ningen verdeeld. Zelfs de Fransche Revolutie van bijna anderhalve eeuw geleden, die met de eenvoudige en toen zoo afdoend klinkende leuze „Vrijheid, Gelijkheid, Broederschap" de maatschappelijke ongelijkheden wilde ophef fen en dit wel niet bereikte, maar toch het aangezicht der menschenwereld herschiep en een nieuwe era inluidde, heeft zich nimmer bezig gehouden met ons acute probleem! Hetwelk aldus geformuleerd zou kunnen worden: moeten Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap gelden ten aanzien van de be zoldiging van de gaven, ontwikkeld door de bovenste en de onderste extremiteiten van den mensch? Gij lacht? Niettemin zult gij moeten erkennen dat hier het vraagstuk om zoo te zeggen vernauwd is. Zullen vele her- senwerkers zich niet opstandig voelen als zij lezen, dat iemand in enkele maanden vijf tigduizend dollar kan verdienen met ruim tien of ruim twintig seconden hardloopen en met een sprong van een meter of negen? Hebben zij zich al niet herhaaldelijk ont stemd gevoeld als zij van dergelijke berichten lazen, zij 't dan met iets minder indrukwek kende belooningen, ten aanzien van wielren ners, voetballers en diergelijken? Kost het de gelukkigen onder hen niet groote inspan ning der hersenen om het tiende van vijftig duizend dollar in een jaar tijds te verdienen? Zijn er niet velen, die het nauwelijks tot één percent kunnen brengen? Ik misgun Jesse Owens zijn verdienste niet, maar de steeds meer groeiende tegenstelling tusschen de belooning van hoofd- en beenenwerk in deze zonderlinge wereld wordt door zijn carrière wel wat heel sterk op de spits gedreven. Al dit toenemende maatschappelijke suc ces van de beenspieren moet er ook wel toe gaan leiden dat de bezorgde ouders van kinderen-van-dezen-tijd zich gaan afvragen of Pietje, die op het gymnasium een wanho- pigen strijd voert in zijn jacht op den Grand Prix van het onderwijs, het Diploma, zijn po gingen niet beter zou kunnen opgeven. Hij zou zijn hersenkwelingen loslatend, zich op zijn sterke beenen kunnen concentreeren en de Jacht op het Diploma vervangen door de Jacht op het Blikkie.... achter welk ama teuristisch embleem in de verte het profes- sionalistische kapitaal hem toelonkt. Het is niet ondenkbaar dat Pietje's Pa, zijnde een nuchter zakenman en overigens niet onvat baar voor humor, zich deze vraag voorlegt: Professor of Professionalwelke Prof. wordt het best betaald? Ziehier des Pudels Kern In hoeverre de hooge salariëering der Sterke Beenen samenhangt met het bekende tijdsver schijnsel, dat de menschheid zich steeds meer laat voorttrekken door motoren en steeds min der haar beenen gebruikt, schijnt een mooi on derwerp voor diepzinnige beschouwing. Prof. Ortega y Gasset zou er ongetwijfeld gaarne een wetenschappelijke verhandeling aan wij den. De eenvoudigste conclusie is natuurlijk, dat bij de auto-rijdende, motorfietsende en vliegende menigte, die tegen vijf minuten loo- pen al opziet, de bewondering voor de men- schen met Sterke Beenen vanzelf toeneemt, zoodat zij graag hooge entrées betalen om hun kunststukken te zien en zich steeds weer verbazen hoesgosmogelijk is. Laten we het daar dan maar op houden. Als straks Osendarp, die derde in Berlijn was en de snelste man van het blanke ras op de 100 M., zich ook in de beroepssport begeeft en er een paar ton mee verdient zal ik me er niet meer over verbazen. Het wordt steeds onnoodiger, zich over iets te verbazen. R. P. OPRICHTING CHRISTELIJKE MANNEN- VEREENIGIN G Hedenavond wordt in het Vereenigingsge- bouwtje aan het Julianaplein een vergade ring gehouden om te komen tot de oprichting van een Christelijke mannenvereeniging. holland—amerika lijn. Leerdam, 25 van Rott. te New-York. Veendam, 26 v. Rott. n. New-York. Breedijk, 24 v. Rott. te New-Orleans. Boschdijk, Rott. n. New-Orleans 25 (1.28 n.m.) 60 mijl O. van Niton. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Randfontein (thuisr.) 25 te Antwerpen. Meliskerk, 26 v. Beira te Rott., vertr. 28. Algorab, 26 v. Antwerpen te Hamburg. Bloemfontein, 25 v. Hamburg n. Amst. HOLLAND—WEST AFRIKA LIJN. Amstelkerk, 26 v. Rott. te Hamburg. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Alhena (uitr.) 26 van Bombay. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Grootekerk, 26 v. Antwerpen n. Hamburg. Meerkerk (thuisr.) 25 van Penang. Gaasterkerk (thuisr.) p. 25 Ouessant 26 (10 n.m.) verw. Serooskerk (uitr.) 25 te Yokohama. Gaasterkerk, 26 v.. Dairen te Rott. halcyon lijn. Rozenburg, 26 v. Rott. n. Spezia. Stad Schiedam, Genua n. Londen 25 (9.56 v.m.) 100 m. Z.W. van Niton. Mandoline-orkest; solist H. Oostewaal. De Chr. Mandolineclub „Orpheus", dirigent de heer W. v. d. Kamp, gaf in het Ned. Herv. Vereeniginggebouw haar tweede wintercon- cert, dat slecht bezocht was. Ds. Krijger opende op de gebruikelijke wijze en sprak in zijn kwaliteit als eere-voorzitter een welkomstwoord; gemeenschappelijk zong men Ps. 100. De uit te voeren werken, die Orpheus op het programma heeft, stellen aan de execu tanten geen al te hooge eischen en 't getuigt van wijs inzicht van den directeur, dat hij met zijn orkest nummers instudeert, die bin nen het bereik liggen. Zoodoende forceert men niet en kunnen de dames en heeren zich ten volle wijden aan de reproductie van hun repertoire, hetwelke zij dan ook ten volle deden.. Men opende nu eens niet met een traditioneelen marsch zooals door anderen dik wijls absoluut noodzakelijk geacht wordt maar met het allegro uit het vioolduet nr. 2 van Pleijel; een werkje, aan alle aankomende violisten welbekend. Al is Orpheus niet groot in ledental, zij pro duceert toch een behoorlijk volume; het sa menspel is verdienstelijk en het geheel qua klank mooi in evenwicht, vooral het lage ge deelte. Aan het in acht nemen der teekens werd zorg besteed en ook werden andere aanwijzin gen van den heer v. d. Kamp gevolgd. Wat de tempi betreft kunnen de allegro's nog wel wat. kwieker; de directeur heeft echter blijk ge geven, dat hij alleszins muzikaal te leiden weet. De fantasie over „Das ist der Tag" in een arrangement van den dirigent klonk goed, maar had in sommige momenten, vooral waar de afwerking van het slotaccoord betreft, gaver behooren te zijn. Een concert-fantaisie, compösitie van den heer v. d. Kamp, had naast haar goede mo menten ook zwakke plekken; het middenge deelte was rhytmisch niet logisch gefundeerd en was dan ook voor sommigen een struikel blok; de mandola-solo zou aan waarde win nen wanneer hij beknopter was. De stemming blijft bij een mandoline altijd een lastig iets en ook Orpheus ondervond er moeilijkheden mede. In verband met de gekozen nummers wil len we ook eens wijzen op de zeer geschikte composities van Johan B. Kok (pseud. Joline), die uitsluitend en vakkundig voor mandoline orkest geschreven zijn. De Klokken-ouverture leverde geen moei lijkheden op. maar de Melodie Serafique had van inzet wel even meer engelachtig kunnen zijn; de eerste lessenaars lazen een paar maal verkeerde noten, de middenstemmen waren ook niet vast. Met de Sans Souci-melodie haalde Orpheus weer veel op; een werkje, dat ons speciaal voor mandoline geschreven lijkt te zijn en muzikaal werd voorgedragen. Gevoel voor rhythme zal de dirigent zijn leden nog steviger moeten bijbrengen, want deze moeten nog vaster van maat worden. Voor solist had men de medewerking ver kregen van den welbekende klarinettist, den heer H. Oostewaal, die aan het harmonium begeleid werd door den heer G. de Boer. De kwaliteiten van het spel van dezen blazer zijn te bekend dan dat wij hier vele regels aan zouden behoeven te wijden. De organist stond hem accuraat en weibegrijpend ter zijde. Gaarne zouden wij het duo eens in een kerkgebouw mogen hooren, het harmonium stak nu wat schraaltjes af tegen den vollen ronden toon van den solist. Dat Allegretto van Ledair deed het goed en werd met expres sie voorgedragen. Met het zingen van gez. 96 werd den avond gesloten. W. GOUDEN ECHTVEREENIGING. Het echtpaar J. Hendriksvan Rixel heeft onder talrijke blijken van belangstelling zijn gouden huwelijksfeest gevierd. Den geheelen dag was het in hun woning aan de Leliestraat een komen en gaan van bezoekers, die de krasse oudjes kwamen feliciteeren. Het gouden bruidspaar mocht ook van vele zijden stof felijke blijken van waardeering ontvangen. Des avonds bracht de St. Jozef Harmonie een serenade. De Beverwij ksche Harmonie kapel was verhinderd wegens het door haar te geven concert. MARKTBERICHTEN. Noteering van Beverwijk den 25 Nov. 1936. Spinazie per kist 4260 cent. Andijvie per kist 1032 cent. Koolrapen per zak 75 cent. Wortelen per bos 79 cent. Bieten per K.G. 2Vz cent. Aardappelen klei, per K.G. 2V25V2 cent Spruitjes per K.G. 1115 cent. Boerenkool per bak 1020 cent. Roode kool per 100 f 4f 6. Savoye kool per 100 f 4. Bloemkool per 100 f 5f 12 Uien per kilo 2V2 cent. Prei per bos 36 cent. Sla per kist 40 cent. Pieterselie per kistje 29 cent. Selderie per kistje 25 cent. Appelen per kilo 1730 cent. Peren per kilo 1836 cent. Druiven per kilo 50 cent. Brusselsch lof per K.G. 8—18 cent. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk, 25 van Rott. te Bremen. Streefkerk (thuisr.) 25 van Colombo. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Calypso, 25 van Livorno n. Napels. Ceres, 26 v. Hamburg n. Amst. Irene, 25 van Danzig te Kopenhagen. Merope, 25 van Kopenhagen te Gdynia. Stella, Patras n. Amsterdam 25 v. Algiers. Telamon, 25 v. Alexandrië naar Haifa. Baarn, 26 v. Rott. n. Hamburg. Vulcanus, 25 van Genua n. Piraeus. Iris, 23 van Kingston (Ja.) n. Belize. Oberon, Amst. n .Gibraltar 25 (8.35 van.) 25 mijl Z.O. v. Niton. Berenice, 26 v. Malaga n. Lissabon. Stuyvesant, 23 v. Curacao n. New-York. Ganymedes, Bourgas n. Hamburg pass. 26 Lydd. Trajanus, 24 v. Palermo n. Cadix. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Salland (uitr.) 26 te Rio de Janeiro. Montferland (uitr.) 25 v. Las Palmas. Waterland (thuisr.) 25 (9.53 v.m.) 170 mijl Z.W. van Land's End. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Djambi (thuisr.) pass. 25 Gibraltar. Kedoe (uitr.) pass. 25 Perim. Tapanoeli, 26 van Batavia te Rott. Dempo (uitr.) 26 te Marseille. Sibajak, 26 v. Rott. te Batavia. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aldabi, 26 v. Hamburg te Rott. Ik vond een briefje in mijn bus Van iemand, die zich noemde „Zus", Oud bijna negen jaren; Zij vroeg of Sinterklaas dit jaar Wel kwam, met d' oorlog en 't gevaar, Die er in Spanje waren. 'k Heb 't daadlij k per expres gevraagd En 't heeft den goeden Sint behaagd, Mij omgaand dit te schrijven; Ik kom ook dit jaar als altijd, Zeg dat maar aan die kleine meid, Ik zal niet achterblijven. Zij hoeft niet ongerust te zijn, De speculaas en marsepein Zijn weer als steeds aanwezig; Een voorraad garden staat paraat Wat de bestelling koek aangaat, Daar zijn we druk mee bezig. En 'k hoor, de winkels in uw stad, Hebben nog nooit zooveel gehad, Geschikt om weg te schenken; Ik heb dus straks een ruime keus, En zegt u dus aan Zus maar, heusch De Sint zal om haar denken. Maar wat ze krijgt, verklap ik niet, 't Blijft tusschen mij en Zwarte Piet, Maar, moet 'k daar over zwijgen Dan voeg ik er voor u toch bij, Dat u heel Spanje wel van mij Ditmaal cadeau kunt krijgen. P. GASUS. Een tekort van 69.271.9r. B. en W. hebben den raad ter voorloopige vaststelling aangeboden de rekening van in komsten en uitgaven der voormalige gemeen ten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin over 't dienstjaar 1935. De rekening van Beverwijk gaat vergezeld van de rekeningen en balan sen der verschillende bedrijven en diensten en van de instelling Maatschappelijk Hulpbe toon. De rekening der voormalige gemeente Be verwijk vertoont een nadeelig saldo van f 69.251.97, die van het voormalige Wijk aan Zee en Duin met een batig slot van f 1.187.18. Wij laten hier de voornaamste cijfers vol gen: Voormalige gemeente Beverwijk. Gemeente-rekening, gewone dienst: Inkom sten f 1.371.011.26, uitgaven f 1.440.263.23, na deelig saldo f 69.251.97. Kapitaaldienst: inkomsten f 60>0è507.72, uit gaven f 835.819.37, nadeelig saldo f 235.311.65. ElectriciteitsbedrijfBaten f 158.243.92, las ten f 158.243.92 waarvan f 59.517.31 aan de ge meente als winst is uitgekeerd. Kapitaaldienst: inkomsten en uitgaven f 17.425.04. Grondbedrijf: baten en lasten f 26.102.91; kapitaaldienst: inkomsten en uitgaven f 91.951.97. Gasbedrijf: baten en lasten f 186.535.50, waarvan f 26.851.58 aan de gemeente als winst is uitgekeerd. Kapitaaldienst: inkomsten en uitgaven f 279.950.21. Openbaar Slachthuis: baten f 35.557.43, waarvan f 650.35 van de gemeente als uit- keering wegens verlies; lasten f 35.557.43. Kapitaaldienst: inkomsten en uitgaven f 7268.48. Openbare Werken: baten f 175.237.31, waar van f 67.23 van de gemeente als uitkeering wegens verlies; lasten f 175.237.31. Kapitaal dienst f 9539. Ophaal- en stortingsdienstbaten f 1.894.26 waarvan f 209.16 van de gemeente als uit keering wegens verlies; lasten f 1894.26. Maatschappelijk Hulpbetoon: ontvangsten f 258.095.52, waarvan f 98.724.19 als gewoon subsidie; uitgaven f 258.095.52, Voormalige gemeente Wijk aan Zee en Duin. Gemeente-rekening, gewone dienst: inkom sten f 474.471.38, uitgaven f 473,284.20, batig saldo f 1187.18. Kapitaaldienst: inkomsten f 171.400.52, uitgaven f 177.835.94, nadeelig slot f 6436.42. Burgerlijk Armbestuurontvangsten f 217.758.03, waarvan f 69.314.75 als gewone subsidie van de gemeente; uitgaven f 217.758.03 „VLAMMENDE VLEUGELS" De tooneelvereeniging „Onder Ons", onder- afdeeling van de Chr. Jongemannenvereeni- ging „Immanuel" te IJmuiden O. zal 2 Decem ber voor het voetlicht brengen een geheel nieuw tooneelwerk van Will. v. d. Berg, geti teld: „Vlammende Vleugels", spel uit het vlie gersleven in 4 bedrijven. De regie is in han den van den heer F. Hunsche. Dit is het twee de stuk, dat deze jonge vereeniging opvoert, maar gezien het succes dat zij boekte met „Het Geweten" zal deze uitvoering zeker een bezoek waard zijn. De uitvoering vindt plaats in het Hervormd Vereenigingsgebouw, Kal- verstraat. dienen uiteriijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag afre- këllBlli DE ADMINISTRATIE STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Marnix van St. Aldegonde (thuisr.) 26 van Suez. Simaloer (thuisr.) 26 te Londen. Poelau Tello, 26 van Batavia te Amst. Bengkalis (thuisr.) 25 v. Aden. Tabian (thuisr.) 24 te Belawan. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Eurybates, Swansea n. Batavia 25 te Li verpool. Glenfinlas, 26 v. Dairen te Rotterdam. Antenor, Dairen n. Rott. 25 v. Taku Bar. Sarpedon, Dairen n. Rott. p. 26 Dungeness. City of Cardiff, Dairen n. Rot. p. 25 Dun geness. Memnon, Japan n. Rott. 23 van Osaka. Polydorus, Amst. n. Batavia p. 26 Gibraltar. Stukgoederen gelost. In de buitenhaven alhier is het Duitsche motorschip „Cordillera" van West Indië aan gekomen ter ontscheping van de voor Amster dam bestemde hoeveelheid stukgoederen en passagiers, waarna het schip inmiddels naar Hamburg is vertrokken. Zondag 6 December keert het schip in onzen haven terug ter inscheping van de voor de West bestemde passagiers. Record lading graan aangevoerd. Te Rotterdam arriveerde dezer dagen het Italiaansche (ex-Nederlandsche) stoomschip „Amsterdam" van Zuid-Amerika met een la ding graan va.n niet minder dan 14000 ton. Somber beeld van den financiëelen toestand. In de op Maandag 30 November te hou den raadsvergadering zullen B. en W. de be grooting van inkomsten en uitgaven der ge meente voor het jaar 1937 aanbieden. Als ge woonlijk gaat zij vergezeld van de begrootin gen voor de instelling maatschappelijk hulp betoon, het electriciteitsbedrijf, het grondbe drijf, het gasbedrijf, het openbaar slachthuis, den dienst van openbare werken en voor den ophaal- en stortingsdienst. Tot en met het jaar 1936 heeft Beverwijk haar begrooting sluitend kunnen houden, zij. het ook dat daarvoor over belangrijke bedra ge,n uit de reserves van de bedrijven moest worden beschikt. B. en W. konden er onmogelijk in slagen voor het komende dienstjaar wederom aan den raad een sluitende begrooting aan te bieden. Groote tekorten. De begrooting voor 1937 moest reeds aan stonds worden belast met een bedrag van f 66.000, gevormd door de tekorten op vroe gere dienstjaren, te weten: overgenomen van Wijk aan Zee en Duin f 20.861,87; gedeelte van het nadeelig saldo van Beverwijk over 1935 f 63,199,63 en voor herstel van de in vorige ja ren duchtig aangesproken reserves der be drijven f 14.000. Aangezien in de begrootin gen van beide gemeenten voor 1936 wegens vroegere diensten slechts een bedrag voor komt van f 38.000, werd de dienst van 1937 met f 60.000 zwaarder belast, dan de dienst 1936 In den loop der jaren zijn al velerlei be zuinigingen aangebracht. B. en W. zijn dan ook van meening, dat daarvoor de grens is bereikt. De begrooting, waarin alleen de gewone inkomsten der gemeente wa ren geraamd, gaf dan ook een tekort van f 388,985. Na raming van de extra-bijdrage in de werkloosheidsuit gaven en van de belastingbijdrage uit het werkloosheids-subsidiefonds, moet aan het Rijk een onderstand worden gevraagd van f 165.000. Welke zijn nu wel de posten, die tot de „te genvallers" gerekend moeten worden? Hier volgen er eenige uit het lijstje, dat B. en W. den raad voorleggen: Vroegere diensten, zooals gezegd f 60.000; lagere uitkeering uit het gemeentefonds door het afloopen van de garantie-bepaling f 6000; lagere opbrengst van de straatbelasting f 4000, lagere opbrengst van de personeele belasting (her-classificatie Wijk aan Zee en Duin f 11000; lagere winst electriciteitsbedrijf f 3250; lagere winst gasbedrijf f 8500; verla ging van de afschrijvlgen op het gasbedrijf, welke maatregel thans niet meer kan wor den toegepast f 5000. Daarbij komen nog belangrijke bedragen wegens rente en aflossing van de in 1936 ge sloten leeningen, groot f 550.000. De heffing der belastingen. Ten aanzien van de belastingheffing in 1937 stellen B. en W. voor het volgende te besluiten Op de grondbelasting te heffen 80 opcenten, voor de gebouwde- en 20 opcenten voor de ongebouwde eigendommen; Op de personeele belasting te heffen 175 tot 225 opcenten volgens een nader vast te stel len progressieve schaal; door Wijk aan Zee en Duin worden thans geheven 200 opcen ten volgens een nader vast te stellen progres sieve schaal; door Wijk aan Zee en Duin wor den thans geheven 200 opcenten op alle aanslagen en door Beverwijk 150 tot 220 op centen. De Regeering stelt als voorwaarde voor het toekennen van bijzondere uitkee- ringen dat tenminste gemiddeld 200 opcen ten worden geheven. Bij een heffing van 175 tot 225 opcenten wordt hieraan voldaan; Op de vermogensbelasting te heffen 38 opcenten, zijnde het wettelijk toegestane maximum, dat thans ook in beide gemeenten wordt geheven; Op de gemeentefondsbelasting te heffen 75 opcenten, eveneens het thans reeds door beide gemeenten geheven maximum; de gemeente voor de heffing van de ge meentefondsbelasting te plaatsen in de derde klasse, hetgeen ook bestendiging van een bestaanden toestand beteekent. B. en W. stellen den raad tenslotte voor de aangeboden begrootingen te onderzoeken en na den voorgeschreven termijn vast te stel len; de begrooting voor maatschappelijk hulpbetoon goed te keuren en het college te machtigen tot het aanvragen van de bij zondere uitkeeringen van het rijk tot een bedrag van f 165.000. BRIDGEDRIVE VAN DE TENNISCLUB. De Beverwij ksche Lawntennisclub „Bever wijk" hield in het Kennemer Hotel een goed geslaagde bridge-drive. De uitslagen waren: Noord-Zuid lijn: 1. mevr. Van Driel en mevr. Teer; 2. mevr. G. Stoutenbeek en de heer P. Langendijk. Oost-West lijn: 1: de heeren Spruyt en Blaauwboer. 2. de heeren C. Dingier en Meddens. De troostprijs viel ten deel aan mevr. Fey Dingier. De grootste lading graan ooit in de Rotter- damsche haven aangevoerd. Ertsaanvuer. Het Spaansche stoomschip „El Saturno" is, alle troebelen ten spijt, van Bilbao bij het Hoogovenbedrijf aangekomen met een lading ijzererts. AANGEKOMEN El Saturno s.s. Bilbao Agamemnon s.s. Alexandrië Akershus s.s. Delfzijl 26 November: Prima m.s. Londen Gateshead s.s. Newcastle Amstelstroom m.s. Leith Ransdorp m.s. Nordenham Cordillera m.s. West Indië Poelau Tello m.s. Batavia Bollsta s.s. Oslo Gudur s.s. Londen VERTROKKEN. 25 November: Titus s.s. Gibraltar (v.o.) Ardgantoek s.s. Brussel Normandia s.s. Oostende Alf s.s. West-Hartlepool Kuzbass s.s. Bremen Trito s.s. Rotterdam Oosta Rica s.s. Hamburg Rhein s.s. Hamburg Ebenhaezer m.s. Londen Rim m.s. Zeebrugge 20 November: Cordillera m.s. Hamburg VRIJDAG 27 NOV. 1936 Sympathieke daad van de Conservenfabriek. De Beverwijksche Conservenfabriek N.V. heeft de herdenking van het 40-jarig jubileum van haar bedrijf met een sympathieke daad besloten. De directie heeft namelijk aan het gemeentebestuur medegedeeld, dat zij B. en W. in staat stelt, gedurende de wintermaan den het aantal kinderen, waaraan schoolvoe- ding wordt verstrekt, met vijftig uit te breiden. B. en W. hebben dit mooie aanbod dankbaar aanvaard. EEN VERORDENING VOOR CAPITULANTEN. B. en W. hebben aan den raad ter vast stelling aangeboden een verordening tot aan wijzing van de ambten en betrekkingen in dienst der gemeente Beverwijk, welke, met uitsluiting van andere gegadigden, slechts kunnen worden vervuld door militairen of ge wezen militairen, die ingevolge een wettelijke regeling aanspraak hebben op benoeming tot ambtenaar in dienst van een der lichamen, genoemd in de artikelen 3 en 4 van de Pen sioenwet 1922. B. en W. stellen voor daarvoor, onder be paalde voorwaarden, aan te wijzen de functies van bode, agent van politie tweede klasse, meteropnemer, magazijnknecht en werkman zonder routine. Een korting van tien procent voorgesteld. Ingevolge artikel 223 van de Gemeentewet is de verordening, regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van be noembaarheid en de bezoldiging der gemeente politie aan de Koninklijke goedkeuring onder worpen. De gemeente Wijk aan Zee en Duin had deze verordening vastgesteld bij raadsbesluit van 27 Augustus 1935. waarop de Koninklijke goedkeuring werd verkregen. Deze verorde ning is echter thans praktisch niet meer van toepassing. Voor Beverwijk was de verordening vast gesteld bij raadsbesluit dd. 28 Mei 1935. De Minister van Binnenlandsche Zaken evenwel had op verschillende punten tegen deze ver ordening bezwaren, waarvan mededeeling werd gedaan bij brief dd. 9 Maart 1936. De samenvoeging der gemeenten maakte her'ie- ning van laatstgenoemde verordening nood zakelijk. Hoewel van hoogerhand op bespoe diging van de afdoening werd aangedrongen bleek het niet mogelijk met het ontwerp eener nieuwe verordening eerder gereed te komen. De Minister heeft B. en W. reeds doen weten, dat een nieuwe verordening in ieder geval vóór 15 November had moeten worden vastgesteld, met inachtneming van de gege ven aanwijzingen. B. en W. hebben den Raad thans een nieuwe verordening aangeboden, die reeds door de commissie voor georganiseerd overleg is be handeld. Naast een aantal technische bepalingen vragen twee onderwerpen de bijzondere aan dacht, namelijk de sterkte van het politiecorps en de bezoldiging. Mogelijkheid tot uitbreiding. Het Beverwijksche politiecorps bestaat mo menteel uit I inspecteur, 2 hoofdagenten, 9 agenten eerste klasse, 3 agenten tweede klasse en 1 leerling-agent. Aan dit corps is thans een agent eerste klasse tijdelijk onttrokken om belast te wor den met de leiding der controle-werkzaam heden bij de steunverleening aan werkloozen. Voor het behoorlijk gaande houden van den dienst achten B. en W. aanvulling van de daardoor ontstane leemte dringend noodig. In de nieuwe verordening is aan de samen stelling van het corps eenige mogelijkheid tot uitbreiding gegeven, die noodig kan zijn in verband met de voortgaande uitbreiding van de gemeente. De nieuwe gemeente zal met de thans bestaande sterkte van het politiecorps, zoo meenen B. en W., bezwaarlijk kunnen blijven volstaan. Zoo laat het zich bijvoorbeeld aanzien, dat behoefte zou kunnen bestaan aan een adjunct-inspecteur. Deze functie is dan ook reeds bij voorbaat in de nieuwe ver ordening geregeld. De verlaging van de salarissen. De thans voorgestelde salarissen zijn geheel in overeenstemming met de commissie voor georganiseerd overleg vastgesteld. Bij de be paling dezer bedragen moet rekening worden gehouden met de door den Minister kenbaar gemaakte wenschen. Om aan deze wenschen te voldoen, zouden belangrijke kortingen moeten worden toege past. De minister eischt evenwel niet dat deze verlaging in eens geschiedt. De overgang kan geleidelijk gebeuren, zoodat per jaar niet meer dan tien procent wordt gekort. B. en W. hebben daarom, zoo blijkt uit het ontwerp, voor de rangen van brigadier-majoor en lager, de salarissen voorgesteld op het met tien pro cent verminderde tegenwoordige salaris. Voor het jaar 1937 zijn de voorgestelde bedragen dan in overeenstemming met de wenschen van den minister. Betreffende de jaarwedde van den inspec teur wordt in aanmerking genomen, dat aard en omvang van deze functie door de samen voeging der gemeenten niet onbelangrijk zijn gewijzigd. Toch wordt een verlaging van het salaris voorgesteld, om aan de wenschen van den Minister tegemoet te komen. Een verdere verlaging komt B. en W. dan ook niet redelijk voor IJzel-verscheping. Het Noorsche stoomschip „Akershus" is van Delfzijl in ballast aan de Hoogovens gear riveerd om een partij ijzer te laden voor Noor wegen. Alvorens derwaarts te vertrekken is het schip eerst naar Amsterdam gegaan om verder stukgoed bij te iaden. Groote diepgang. Het Grieksche stoomschip „Mount Taurus", hetwelk te Amsterdam phosfaat geladen had. vertrok Woensdagavond naar Durban via Em- den. Het schip zal in laatst genoemde haver bunkeren alvorens de reis naar Zuid-Afrika t.< aanvaarden. HAARLEM 26 Novembe Ondertrouwd 25 November: N. P. Kerkhr en M. Duk; H. J. Kok en A. J. C. M. Hagebikei Getrouwd 26 November:: J. p. Posthuma en C. M. a. E. Kipp; a. H. F. Saeijs en J. J. Mole naar; P. M. de Nijs en C. C. M. Stoete. Bevallen 24 November: G. Smit—Vledder, d.; 25 November: M. E. den Hartogh—Nelissen, d.; P. Zegwaart—Kossen, d.; 26 November- E Bakker—Hagedoorn, d.; C. M. v. d. Rest— Steffers, d.; J. v. d. Veldt—Teeuwen, d. A. v. DeursenJansen, z. j.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 6