VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: BEVERWIJK Het overzicht van de groentenmarkt SANTPOORT ÏJMUIDEN HEEMSKERK CASTRICUM V R IJ D X G 27 N V. 1936 RECHTBANK Brandstichting te Beverwijk berecht. Postbeambte verduisterde. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART De Nederlanders te Madrid. aanv°eren verminderen snel. Ofschoon over de aanvoeren nog niet valt te klagen, begint men aan enkele artikelen te bemerken, dat het langzamerhand weer naar het einde loopt. Zoo was in de afgeloopen week de aanvoer van bloemkool, spinazie en sla belangrijk minder. Boon-en kwamen in het geheel niet meer voor. Ook begint de aanvoer op Woensdag thans weer sterk in te krimpen en zal vermoedelijk weer spoedig met twee maal per week veilen kunnen worden vol staan. De handel ln de diverse groentensoorten was de laatste dagen weer iets vlugger en som mige soorten profiteerden van 'n kleine prijs verbetering. Andijvie, die in aanbod nog steeds de markt beheerscht, was vlugger te verkoopen, zoodat doordraaien minder voor kwam. Wel bleven de prijzen nog te laag; een enkel partijtje maakte soms een uitzondering. In den regel wisselden de noteeringen van 15—25 ct., sommige konden het tot 30—35 ct. per kist brengen. Boerenkool, die vorige week nog weinig aandacht had, zoodat dikwijls par tijen onverkocht bleven genoot nu wat meer belangstelling en werd verhandeld van 2030 ct. per kist. Ook in den spruitenhandel kwam een kentering ten goede. De inzet was bij het begin dezer week, wat de prijzen betreft, weer aardig vooruitgegaan. De noteeringen van 5-9 ct., die vorige week gangbaar waren, stonden de laatste dagen weer ongeveer van 815 ct. per K.G. De aanvoer van bloemkool was belangrijk minder en de kwaliteit muntte over het alge meen niet uit Voor de beste soorten werd van 57 ct. besteed, mindere naar verhouding van 24 ct. per stuk. Met bospeen schijnt het ook naar het einde te loopen, althans de aanvoer was zeer be perkt. De prijzen bewogen zich naar soort van 36 ct. per bos. Wasehpeen daarentegen is geregeld nog ruim vertegenwoordigd. Hiervoor schommelden de prijzen naar soort van 2050 ct. per kist. Spinazie verdwijnt ook langzamerhand. Het aanbod was deze week aanzienlijk minder. Dit product werd naar kwaliteit verhandeld van 2550 ct. per kist. Ook het aanbod van sla heeft niet veel meer te beteekenen. Naar soort werd van 13 ct. per stuk betaald. Soepgroenten trok de laatste dagen een weinig meer aan, zoodat de groote aanvoeren van prei vlugger te verkoopen waren en de prijzen iets ophaalden. De noteeringen kwa men in het midden dezer week weer naar soort op 411 ct. per bos. Ook knollen werden williger afgenomen en variëerden naar kwa liteit van 28 ct. per stuk. Overigens profi teerden andere soorten nog niet van prijs- verhooging; zij bleven vrijwel op hetzelfde peil. Met de tomatenaanvoer loopt het hard terug. Voor goede soort worden thans behoor lijke prijzen besteed. De noteeringen stonden naar kwaliteit van 1022 ct. per K.G. Witlof heeft nog steeds een stuggen handel. De prijzen gaan er dan ook niet op vooruit. De groote hoeveelheid andijvie is voor dit pro duct een zware concurrent. Voor de meeste stapelproducten zijn de prijzen zeer ongunstig. Roode en gele kool maken lage prijzen en wortelen en uien wer den ondanks lage noteeringen, zeer matig af genomen. Ook de aardappelenhandel vertoont nog niet de minste neiging tot verbetering. De kooplust is zeer flauw en stug gestemd terwijl het aanbod steeds de vraag ruimschoots over treft. sprak over de groote belangstelling voor dezen filmavond, heeft ds. J. D. van Calcar de film met een enkel woord ingeleid. Hij heeft daarbij tal van bijzonderheden mede gedeeld, over het stroomgebied van de enorme Amazone-rivier, die dicht bij den evenaar uitmondt in den Atdantischen Oceaan. Hij wees op de flora en de fauna waarvan de film een prachtig beeld geeft. Vervolgens be schreef hij den loop van dezen rivier, die ernorme watermassa's diep uit het binnen land verzamelt en naar den Oceaan afvoert. Daarna werd de film vertoond, die met groote belangstelling werd gevolgd. Voor iedere acte heeft ds. van Calcar met een enkel woord gewezen op de bijzonderheden die daarin zouden worden vertoond. Het publiek heeft van deze mooie natuur film zeer genoten. Aan het slot van den avond heeft de heer Dangermond den inleider dank gezegd. VERGADERING A. N. G. O. B. Woensdag 2 December wordt in het lokaal Assumburgstraat 13 een vergadering van de plaatselijke afdeeling van den Algemee- nen Nederlandschen Geheelonthoudersbond gehouden. De agenda vermeldt o.m. bespre king over de Decemberpropaganda. VERGADERING SOC. DEM. VROUWENCLUB De afdeeling Santpoort-Bloemendaal van de Soc. Dem. Vrouwenclub had Donderdag avond ter gelegenheid van den Intern. Soc. Vrouwendag een bijeenkomst belegd, waar voor flinke belangstelling bestond. De bijeenkomst werd met een korte inlei ding van de voorzitster der afdeeling Mevr. Romein, geopend. Zij wees op de gevaren, welke de wereld bedreigen van den kant van het fascisme en wekte op tot krachtige be strijding er van. Vervolgens complimenteerde zij de Arbeiders-Mandolineclub „Apollo", die dezen avond medewerkte, met haar 20-jarig bestaan. Mevrouw M. Kaas-Albarda trad als spreek ster op. Zij zei, dat het wel eens goed was zich te verdiepen in dezen tijd, die zoo vol is van moeilijkheden. Maar toch willen we even be denken, dat het vandaag een feestdag is. Vijf en twintig jaar geleden werd te Kopenhagen het besluit genomen elk jaar een Soeialis- tischen Vrouwendag te houden. In dien tijd is ontzettend veel gebeurd en verbeterd. De vrouw heeft eigen rechten gekregen, doch ook eigen plichten. Zij staat thans naast den man, strijdt met hem en kan haar eigen oordeel uitspreken. Veertien jaar geleden hebben de vrouwen in ons land het stemrecht gekregen; zij kunnen dus het volgend jaar vertellen, dat ze het met de aanpassingspolitiek niet eens zijn. De vrouw heeft daarmee een groote ver antwoording gekregen. Ze moet weten, wat ze wil. Dat is niet gemakkelijk, want de ver houdingen in de wereld zijn zeer ingewikkeld geworden. „Onze tijd is een tijd van droefe nis en smart. We beleven leed, dat ons geen geen oogenblik meer loslaat. Doch als we een blik achterwaarts werpen, dan zien we, hoe veel we te verliezen hebben. Daarom moeten we eensgezind zijn. De toestand mag slecht zijn, voor velen zelfs om te wanhopen, maar er blijven toch winsten. Doch het fascisme ligt op de loer, om ons af te nemen, wat ons nog gebleven is. Deze macht te bestrijden is de taak van een ieder, die voelt voor vrede en vrijheid. Laat men dit toch goed begrijpen. Fascisme is oorlog en onze vrijheid van denken staat op het spel. Vele vrouwen zijn nog onverschillig en die onverschilligheid is in onzen tijd een groote fout. Feiten, die ons wakker schudden en onze gedachten scherpen zijn o.a. de gebeur tenissen in Spanje en de dood van Salengro." Tenslotte besprak Mevr. Kaas het Plan van den Arbeid. De maatschappij heeft dringend ordening noodig op allerlei gebied. Dit plan moet tot verwezenlijking komen, zei spreek ster, wil de toestand verbeterd worden. Ook de vrouw heeft hier een taak te vervullen. SINT NICOLAASFEEST „ALGEMEEN BELANG" De vereeniging „Algemeen Belang" organi seert a.s. Zaterdagmiddag een Sint Nicolaas- feest voor kinderen. Des middags half twee begint het feest voor de kleintjes, des avonds 7 uur voor de kinderen boven 7 jaar. Zoowel 's j ddags als 's avonds zal Sint Nicolaas op bezoek komen. Verder zullen er cadeaux uit gereikt worden. Hedenmiddag half vijf begint Sint Nicolaas zijn rondgang door IJmuiden-Oost. Tijdens de opstelling bij het station zal hij bekend ma ken in welke winkels cadeaux voor „Algemeen Belang" gekocht zullen worden. Na den rond gang gaat de goede Sint naar de Griffioen, waar de kinderen hem kunnen begroeten. Te half acht Vrijdagavond begint de leden vergadering. DE BRUILOFT KON WEER DOORGAAN Toen Donderdagmorgen een jonge bruide gom zijn bruid naar het gemeentehuis ge voerd had, verscheen plotseling de deurwaar der om de geheele have van den vader der bruid, te verkoopen. Het zag er voor de feestvierenden leelijk uit. Wanneer de taxi's terug zouden komen zouden zij voor een vrijwel leeg huis komen te staan en de bruiloft op den kalen vloer kunnen vieren. Want zoo al iemand had ge dacht, dat de onverbiddelijke deurwaarder halverwege zou voldaan zijn, men zag spoe dig, dat daar niets van terecht kwam. Want in tegenstelling met de belangstelling was de kooplust uiterst gering. Zoo kon het gebeu ren, dat de geheele inboedel voor achttien gulden aan één enkelen kooper overging. Maar ziet, toen er niets meer te verkoopen viel, was ook de nieuwe bezitter van den boe del tevreden. Hij liet alles, zooals het was en zorgde, dat de bruiloftgangers, toen zij te rugkwamen, hun feest ongestoord konden voortzetten. Schip van verm aankomst Laatste bericht OPENBARE LEZING VAN DE THEOSOFI SCHE VEREENIGING. Over Reïncarnatie en Karma. De loge Kennemerland van de Theosofi sche vereeniging hield gisteravond in het kck^eb-ouw van de vereeniging van Vrijzin nig Hervormden in de Parklaan een open bare lezing. Mej. H. Schutte uit Haarlem sprak over het onderwerp: ,De weg naar het goede". Ter inleiding van haar onderwerp gaf mej. Schutte eerst een uiteenzetting over de toe- gr--—vol-, ,jF°vne<fS-iatie" en „Karma". Reïn carnatie, aldus spreekster, is het geloof in de wedergeboorte van het goddelijk deel in den mensch, de ziel. Karma is dat deel van het werk, dat tijdens eetn leven wordt afge handeld. De weg naar bet goede zal, doordat de menschen niet gelijk van karakter en aard zijn, voor iedereen verschillend zijn, maar, zoo betoogde mej. Schutte, zij zullen toch allen dit gemeen hebben, dat zij gaan door de diepten van eenzaamheid, armoede en strijd. „Iedereen zal zich de vraag stellen: „Waar om moet deze weg door eenzaamheid en maakt zich er van af met een: „Eet, drink en wees vroolijk", anderen beschouwen het slechts als een noodzaak, om het hierna maals te erven. De theosofische leer zegt, dat de strijd noodig is, om te komen tot de ver edeling van het goddelijk deel van den mensch. In de theosofie stelt de mensch zich als ideaal, dat door de beheersching van de lagere lichamen, de geest de overhand zal krijgen. Het menschzijn maakt, dat het een strijd is van vallen en opstaan, van een steeds weer ontglippen van het ideaal. Door volharding znllen de oogenblikken, dat de mensch uit zijn zelfzucht en egoïsme tot iets hoogers komt, steeds talrijker worden. Wij komen er zoo makkelijk toe, aldus vervolgde spreekster, om in een moment van geeste lijk enthousiasme, Jezus als onzen grooten Meester te erkennen en Hem beloften van trouw te doen. Wanneer wij echter onze in nerlijke houding en onze motieven voor ons denken en doen zuiver beschouwen, zullen wij moeten toegeven, dat ons nog van alles ontbreekt. Wanneer zich maar even moeilijk heden voordoen, valt onze belofte ons dik wijls ontzettend zwaar, en wij moeten onze bew-ering: „Meester, ik zal", veranderen in: „Meester, help mij!" Een mensch zal door voortdurende zelf controle mee kunnen en moeten werken aan de opheffing en vervolmaking van zijn ziel. Die taak is dikwijls zwaar. Wij kunnen zoo slecht den weg, dien de Meester voor ons gekozen heeft, als de juiste erkennen, maar, aldus eindigde mej. Schutte, wanneer wij er toe gekomen zijn, om onzen wil aan dien van God ondergeschikt te maken, zullen wij ten slotte toch op de hoogte van onzen Meester komen. De heer Rijken dankte mej. Schutte voor haar interessante lezing, en wekte de aan wezigen op ter verkrijging van meerdere -be kendheid met de Theosofie, de cursussen te volgen, die voor beginnelingen georganiseerd worden VOORDRACHTAVOND VOOR HET NUT. Door de waterwouden van Zuid- Amerika. Donderdagavond werd in het Kennemer theater de tweede voordrachtavond gehou den van het departement Beverwijk en om streken van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Vertoond werd de film „Door de waterwouden van Zuid-Amerika". Na een openingswoord van den heer D. Dangermond, die zijn groote voldoening uit- Alkmaar x) Alcinous x) Amstelkerk (Ned.) Amstelland x) Aurania (Zw.) Aurora (Ned.) Baarn Bloemfontein x) Bodegraven Bengkalis x) Bennekom (Ned.) Boschfontein (Ned.) Barneveld (Ned.) Berenice Boekelo Bernina Cassel x) Coryton (Br.) Ceres (Ned.) Costa Rica x) Cordillera x) Darcolm Deucalion (Ned.) Euryades (Br.) x) Eemland (Ned.) Eurymedon (Eng.) x) Essen Friedrich Breme x) Gaasterkerk x) Ganymedes (Ned.) Hercules (Ned.) Heemskerk x) Heien Irene (Ned.) Jaarstroom Kreta (Du) Kumasian Meerkerk x) Menes Mirach (Ned.) M. v. St.Aldegonde (N.) Mount Lycabettus (Gr. Merope Naumburg (Du.) Orion (Ned.) Oljaren Poel. Roebiah (Ned. x) Prometheus (Br.) Paralos (Gr.) Peisander (Br.) x) Phrygia (Du.) Pan Gothia (Zweed) x) Polyphemus (Ned.) Phrontis (Ned.) Randfonteln Rhea (Ned.) Regges-troom Runmarö Chili Batavia West Afrika Hamburg Kalmar Hamburg Chili Z. Afrika Chili Batavia Chili Beira Callao Alicante Stratoni Wisbech 2 Dee. 29 Nov. heden 29 Nov. 26 Nov. 16 Dec. 28 Nov. Ned. Indië Villa Constitucion Hamburg Hamburg Hamburg (v. IJm.) 10 Dec. heden 6 Dec. 6 D-ec. Buenos Aires Alexandrië 3 Dec. 10 Dec. Batavia B. Aires Batavia Ned. Indië 13 Dec. 27 Dec. 2 Jan. Bayto-wn (via Hamburs 2 Dec. Japan Bourgas (via Hamburs 6 Dec. Constantza Z. Afrika Dro-gheda 10 Dec. Gdynia 29 Nov. Slmaloer x) Soroka (Russ.) Stella (Ned.) - Simon Bolivar Seroos'kerk x) Thalia (Gr.) Triton Tabian x) Titania (It.) Uekermark (Du.) Venern (Zw.) Vesta (Ned.) Waterland x) Westfalia Zaanland (Ned.) West Afrika Pt. Limon West Afrika Japan Batavia Beunos Aires Batavia Antwerpen Gdynia Macassar Midd. Zee Napels Batavia Batavia Poti (v. IJm.) Batavia Mexico Aruba Batavia Batavia Z.-Afrika Genua West Afrika Oxelösund (v. IJm.) Batavia Archangel Patras West Indië J apan Beunos Aires Zwarte Zee Ned. Indië Ro-sario Macassar Sundsvall Venetië Buenos Aires Ornö Buenos Aires heden 13 Dec. 3 Dec. 13 Dec, 8 Dec. heden 16 Dec. 4 Dec. 29 Nov. 19 Dec. 19 Dec. 1 Dec. 15 Jan. 8 Jan. 29 Nov. 28 Nov. 26 Nov. te Antwerpen. 23 Nov. van Marseille. 26 Nov. te Hamburg, vertrekt 28 Nov. 18 Nov. vertrokken, vertrekt 28 Nov. 23 Nov. te Rotterdam. 25 Nov. van Hamburg. 21 Nov. van Curacao. 25 Nov. van Aden. 22 Nov. van Arica. 21 Nov. van Kaapstad. 20 Nov. van Arica. 20 Nov. te Garbhagena. 22 Nov. van Gibraltar. 25 Nov. vertrokken. 21 Nov. van Port Said. 20 Nov. te Diamante. 26 Nov. vertrokken, vertrekt 5 Dec. vertrekt 5 Dec. 19 Nov. van St. Vincent. 23 Nov. van Cavalla. 10 Nov. van Padang. 27 Nov. vertrokken, vertrekt 28 Nov. 23 Nov. van Macassar. 13 Nov. vertrokken. 25 Nov. van Ou-essant. 25 Nov. van Ouessant. 22 Nov. van Stamboul. 22 Nov. van Beira. 25 Nov. van Cardiff. 25 Nov. te Kopenhagen. 24 Nov. van Hamburg. 24 Nov. van La Guyara. 21 Nov. van Freetown. 25 Nov. van P-enang. 25 Nov. van Gibralbar. 10 Nov. van V. Constitucion 18 Nov. van Colombo. 23 Nov. vertrokken, in lading. 25 Nov. van Aden. 24 Nov. van Piraeus, in lading. 25 Nov. vertrokken. 21 Nov. van Port-Said. 26 Nov. van Gibraltar. 21 Nov. van Belawan. 24 Nov. van Cristobal. 12 Nov. vertrokken, vertrekt 12 Dec. vert. 2 December. 25 Nov. te Antwerpen. 25 Nov. van Gibraltar. 24 Nov. van Takoradi in lading. HET CONCERT IN DE GOEDE HERDER KERK Op het concert, dat hedenavond in de Goe de Herder Kerk gegeven zal worden ten bate van de Chr. Bewaarschool in de Heidestraat, zal de organist Cor Kee uit Zaandam ten ge- hoore brengen Handel's Concert in Bes-groot Orgelkoralen van Bach, Liedbewerkingen van Cor Kee en Variaties over „Merck toch hoe sterck", eveneens van Cor Kee. Mevr. H. E. Doevendans—Oortwijn zal zingen Morgenzang van Heije, Immanuel van Nössler, Licht dezer Wereld van Zumstug en Advent van J. W. Franck. LEGER DES HEILS Zondagavond zal in het Leger des Heils een I bijzondere bijeenkomst plaats hebben, die ge leid zal worden door majoor Bruins. In deze bijeenkomst zal aan een der plaatselijke offi eieren namens het hoofdkwartier, wegens langdurige dienstjaren een onderscheiding I worden uitgereikt. FILMAVOND LOGE „IN VEILIGE HAVEN". Woensdagavond hield Loge „In Veilige Ha ven" no. 70 der I. O. G. T. een filmavond in de Witte Bioscoop aan de Mahustraat als inlei ding der Tempelieren-propagandamaand. Na een inleidend woord van mevrouw Konkelaar- Blok werd de Bloemenfilm vertoond, die laat zien, hoe het mogelijk is dat van het groeien van planten en bloemen een film gemaakt kan worden. Een opname der film geschiedt met een snelheid van 24 beeldjes per seconde. Wordt nu met diezelfde snelheid geprojecteerd dan krijgt men het natuurlijke beeld. Vergroot men nu de snelheid bij het opne men en projecteert men met dezelfde snelheid dan wordt het beeld vertraagd. Hiervan wer den treffende voorbeelden vertoond. Anders om echter krijgt men een versnelde film als men de opname vertraagt. Bij het opnemen der bloemenfilm wordt één beeldje per kwartier opgenomen. Dit is slechts mogelijk, doordat men gebruik maakt van automatische camera's, die vaak weken en maanden, dag en nacht, doorwerken. De op name van 24 uur geeft dus 96 beeldjes en kunnen in 4 seconden vertoond worden. Een opname van drie maanden zou dus in 90 x 4 is 360 seconden of 6 minuten geprojecteerd kunnen worden. Na de technische uiteenzetting werd het groeiproces van tientallen planten vertoond. Na deze mooie film kwam de propaganda film „Taxi" op het witte doek. Deze film ver toont het leven van twee jonge menschen, die vol enthousiasme het leven ingaan, doch wier leven door den drank dreigt te mislukken. Na veel leed en bijna ten koste van het leven van hun kind komen zij tot de conclusie, dat men niet alleen een verzekering tegen brand, dief stal e. d. moet sluiten, maar dat er daarnaast een verzekering moet zijn die het geluk waar borgt. En dit kan alleen, aldus de film. als de maatschappij drankvrij is gemaakt.Na de ver tooning der film werd nog een propaganda- woord gesproken door den heer Harders, lei der van het „Reizend Drankweermuseum", De begeleidende muziek bij de film werd door den heer R. Kofman verzorgd. AUTO DOOR EEN AFSLUITBOOM GEREDEN Woensdagmorgen is een auto komende uit de richting Beverwijk, door de neergelaten af- sluitboomen van den spoorwegovergang in den Beverwij ksch en straatweg gereden. Zoo wel een der afsluitboomen als de auto werden geheel vernield. Wonder boven wonder bekwamen de In zittende werklieden, die naar Alkmaar wer den vervoerd, geen letsel. Nadat van het ongeval proce-verbaal was opgemaakt is de auto in den loop van den dag weggesleept. De oorzaak van het ongeval moet gezocht worden in den dichten mist. Huis met petroleum doordrenkt. Doch de brand werd spoedig gebluscht. heden 25 Nov. van Havre. heden 14 Nov. vertrokken. 3 Dec. 25 Nov. van Algiers. 23 Nov. van Barbados. 25 Nov. te Yokohama. 14 Dec. 12 Nov. van Montevideo. 24 Nov. van Izmir. 24 Nov. te Belawan. 24 Nov. v-an B. Aires. 22 Dec. 21 Nov. van Colombo. 29 Nov. 23 Nov. van Hernösand. 10 Dec. 21 Nov. te Fiume. 27 Nov. 20 Nov. van Las Palmas. 26 Nov. vertrokken. 11 Dec. 23 Nov. van Bahia. Een voorwaardelijke straf ondanks ernst van het feit. Een postbeambte uit Beverwijk stond te recht wegens verduistering. Hij had een tekort van f 943 in de postwisselkas veroorzaakt. Het was begonnen met een tekort in de postzegel- kas, daarna had ook de postwisselkas er in de jaren '34, '35 en '36 aan moeten gelooven. Het was den man makkelijk gemaakt, omdat de klachten weer bij hem kwamen. Als het spande, of als er controle was, moest de giro- kas te hulp komen. Het geld is thans terugbe taal-d. De officier van Justitie wees er in zijn re quisitoir op, dat dergelijke vergrijpen bij de p-osterijen streng beoordeeld worden. In dit geval is er echter wel eenige reden om cle m-entie toe te passen. Verdachte toont berouw, hij heeft het geld terug betaald. Spr. requireerd een voorwaar delijke straf van zes maanden. De verdediger, Mr. H. O. Drilsma sloot zich I hierbij aan en voegde hieraan toe, dat men verdachte wel kon vrijlaten, omdat er voor [preventief weer geen reden is, te meer waar de officier een voorwaardelijke straf vraagt. Op dit verzoek werd afwijzend beschikt. Uitspraak over 14 dagen. si Schepen voorzien van een xi zijn groot,er dan fiOOO brute register ren TE ÏJMUIDEN INGEKOMEN SCHEPEN Hoogovens Hoogovens Buitenhaven Spaanseh Noorsch Duitsch s.s. s.s. m.s. El Saturno Akers-hus Cordillera Bilbao Delfzijl Pto. Barrios erts ledig stukgoed AGENDA TE HAARLEM Heden: VRIJDAG 27 NOVEMBER Palace Filmac 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: „De witte Engel" met Kay Francis. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De ellendigen" met Char les Laughton en Frederic March. 7 en 9.15 u. Luxor Sound Theater: „De Zwarte Kamer" met Boris Karloff. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Der Bettelstudent", met o.a. Johan Heesters, 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 28 NOVEMBER La Gaité: Nachtfeest, 8 uur. Palace Filmac 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Omstreeks kwart over negen in den avond van 18 Augustus brak te Beverwijk brand uit in een perceel aan de Koningstraat. Er was niemand in huis, doch de buren zagen bij tij-ds, dat er rook naar buiten drong, sloegen alarm en zoo kon het gebeuren, dat het vuur binnen enkele minuten bedwongen was. Dat deze torand zoo „met een sisser afliep" was gelukkig, omdiat in het aangrenzende huis een invalide vrouw zich op de eerste verdieping bevond, die zeker, wanneer het huisje verder vlam had gevat, het leven ge laten zou hebben. Het was bovendien wonder baarlijk, gezien heit feit, dat het heele huis doordrenkt was met petroleum. Het was dan ook niet te verwonderen, dat de politie arg waan had. In verband met deze geschiedenis werden destijds drie personen gearresteerd, doch de strafvervolging had slechts plaats te gen één van hen, den ouden huurder en be woner, ee-n 68-jarige. Donderdagmiddag diende deze zaak voor de H-aarlemsche Rechtbank. „Bekent U, den -brand te hebben aangesto ken?" aldus de president. „Ik weet er niks van, ik heb niks verno men", was het antwoord en daarbij bleef het dien geheelen middag. De deskundige doet mede-d-eelingen over het stichten van den brand. Er waren twee opzette lijke vuurhaarden ontdekt. Eén was een hoop str-oo voor de linnen-kast in de kleine, haveloos gemeubelde woonkamer, de andere in de daar in uitkomende bedstee. Het ongeluk had ge wild, da-t dez-e tweede haard niet had willen ontvlammen. Petroleum was op de matras ge goten, lucifers waren met de koppen naar bui ten in de matras gestoken en een cigaret was brandend zóó neergelegd, dat hij bij verder opbranden de lucifers en zoo de matras in brand moest steken. Doch de petroleum was zoo overvloedig gegoten, dat de cigaret zelf er mee doortrokken raakte en uitging. Ook de tweede haard was berekend op „tijd— ontsteking". Het stroo brandde, en de grond was met petroleum overgoten, doch er was een strook nat -gemaakt, o-m den brandstichter gelegenheid te geven, zich ver en veilig uit de voeten te maken. Was eenige tijd verstreken, dan kon het vuur zijn gang gaan. Onder de kast stond n-og een blik wrijfwas, gelijk men weet ook uitstekend brandbaar. Ook wat de verdere enseeneering betreft, behoefde men niet lang te aarzelen, om tot. de conclusie te komen, dat dez-e brand was' aangestoken. Het zolderraam was opengezet en vastgebonden en uit de zoldering was een plank gehaald. Er was dus ruimschoots ge zorgd voor „trek", een der voornaamste fac toren bij een goeden brand. Het getuigenverhoor bracht voorts nadere bijzonderheden over het gevaar, -dat deze brand had kunnen -doen ontstaan v-oor de invalide buurvrouw enz. De agenten van politie, die het vuur met emmers water had-den ge-doofd, leg den hun verklaringen af. De zoon van verdach-te, die aanvankelijk zelf in verband hiermee verdacht werd, doch te-gen wien men de vervolging niet had voortge zet, -getuigde zelf en onder ee-de. Bij dit ver hoor kwam uit, dat hij dien avond van zijn vade-r een pakje cig-aretten had gekregen van een merk, dat hij anders nooit rookte, en dat, terwijl ook zijn vader nooit cigare-tten rookte. Een cigaret van dat -bewuste merk was nu juist op het bed gevonden. Het was de „lont" ge weest, die geweigerd had. Bezwarend was volgens den president voor verd-achte, dat hij twee p-ortemonnaies had ge had en er bij zijn fouilleering slechts één ge vonden was. De andere kwam later voor den. da-g en blee-k toen de polis en vijftig gulden te bevatten. Die polis zag er nog keurig uit, wat deed twijfel-en aan de waarheid van verdach- tes mede-deeling, dat hij die al een half jaar, net zoo lang als de verzekering bestond, bij zich droeg. „Ja, die meneer had gezegd, dat ik d'r goed o-p moest passen. En waar. is ie nou beter dan op m'n lijf?" En d-an was er tenslotte deze verzekering zelf, die -gesloten was voor een bedrag van zeshonderd (aanvankelijk zelfs achthonderd) gulden terwijl de waar-de van de-n inboedel hoogstens honderd bedroeg. Na het langdurige getuigenverhoor en een he-rnieuwe poging om verdachte aan het spre ken te krijgen, werd aan de-n officier van ju stitie, Mr. Paardekooper Overman, het woord gegeven. Er is, aldus spr., brand gesticht, daaraan behoeft men niet te twijfelen. En op de vraag, wie dat gedaan zal hebben, is naar mijn mee- ni-ng het antwoord niet moeilijk. Het behoeft ons niet te verwonderen, dat verdachte niet bekent. D-at wist ik van te voren, het is een Drent en het spreekwoord zegt van d-en Drent: „Tuirf, je-never en achterdocht". Van die men schen krijg je nooit een bekentenis los. Eén oogenblik hebt U, meneer de president, hem bijna vast gekregen! Toen het ging over dat gordijn, dat in de kamer voor het raam hing. Eerst had hij volgehouden, dat hij heel-e- maal niet in de kamer geweest was, maar toen versprak hij zich en zei, dat hij het gordijn zelf had dichtgedaan. Ze-er terecht hebt U toen opgemerkt, dat het laat donker wer-d, en dat het dus vlak voor den brand moet zijn geweest, dat verdachte dat gordijn heeft gesloten. Maar hij zegt er niets op, hij blijft ontkennen." Spr. requireerde dri-e jaar gevangenisstraf. Pleidooi. Daarop nam de verdediger, Mr. J. Verlooy, het woord. Pleiter zei, dat hij zich de woorden van den officier persoonlijk kon aantrekken, omdat ook hij niets d-an turf, jenever en achterdocht behoorde te zijn naar zijn afkomst. Verder wees pleiter o-p de gebrekkige bewijs voering. De getuigenissen van den zoon en schoonzoon van verdachte wijzen er toch wel o-p, dat ook zij niet gelooven aan de schuld van hun vader. Wat de verzekering betrof, die zes honderd gulden waren het minimum, waarvoor die maatschappij verzekerde. Dat wordt uit het oog verlo-ren. Pleiter concludeerde wegens de onvolledig heid van het bewijs tot vrijspraak omdat het ten laste gelegde niet wettig bewezen was en vroeg voor het geval de rechtbank verdachte schuldig zou bevinden, clementie in verband met den leeftijd van verdachte. Uitspraak over 14 dagen. Verkeeren alle in goeden welstand. 'S GRAVENHAGE, 25 November. Blijkens een heden door het departement van buiten- landsche zaken ontvangen mededeeling uit Madrid, verkeeren alle zich daar ter stede be vindende Nederlanders in goeden, welstand.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7