Engeland en België in de Europeesche politiek. Paul van Zeeland als vredesapostel. VOOR MUZIEK INSTRUMENTEN W. ALPHENAAR Thijs Us en Dickie Dons in de wolken. België als sluitsteen van West-Europa. De Brusselsche gemeenteraad en de warenhuizen. ZAT ERDAG 28 NOVEMBER 1936 Redevoeringen van Eden en Van Zeeland te Londen. Amerika. Rocevelt over het doel der Pan-Amerikaansche conferentie. Koude belemmert gevechts operaties in Spanje. De negus eischer in civiel geding. Spaansche regeering wendt zich tot den Volkenbond. Sir Basil Zaharoff overleden. Geen kunst „critiek" meer in Duitschland. en KRUISWEG 49 HAARLEM ONZE DACEUJKSCHE KINDERVERTELLINC. unep, ïnnuenza. heeft om sp0edig Overeenstemming tusschen Japan en Italië. Stichtingsbestuur Jamboree afgetreden. Aan een dejeuner van de internationale Kamer van Koophandel heeft de Belgische premier Van Zeeland een redevoering uit gesproken, waarin hij o.m zeide: Onze geographische ligging maakt ons land tot den sluitsteen van West Europa. Men kan niet aan den sluit steen komen, zonder het gebouw te vernielen. In geen enkel ander land veroorzaakt het wapenrumoer zoo veel ongerustheid als in België. Voor ons is het een plicht jegens ons zelve en onze buren het maximum van wat in ons vermogen ligt te doen teneinde welke verleiding ook om ons aan te vallen of ons gebied te ge bruiken als afleortingsweg af te wenden. De Engelsche minister van Buitenland- sche zaken, Eden, antwoordde oo deze rede met een toespraak waarin hij zeide: „wij be vestigen bij deze gelegenheid, dat de onaf hankelijkheid en onaantastbaarheid van België een vitaal belang vormt voor dit land en dat België op onze hulp zou kunnen re kenen, wanneer het slachtoffer mocht wor den van een niet uitgelokten aanval". In het vervolg van zijn rede zei Eden o.m.: .Bestaat er geen enkel alternatief tegenover het stichten van oorlog op aarde? Zeker, en wel een alge meen begrijpen, dat de arbitrage van het brute geweld een dierlijke in stelling is en dat de algeheele in spanning der beschaving er naar uit moest gaan ons boven het peil der dieren te verheffen. Bij hun voort durend streven naar dé handhaving van den vrede zoeken de Britsche en Belgische volkeren een grootere glorie dan die van den veldslag, een verfijnder inspiratie dan die van het kanon. Ik spreek deze woorden weloverwogen uit. omdat zij den wil uitdrukken van het Brit sche volk en omdat een duidelijk maken hiervan beteekent een büdrage tot den vrede te leveren. De vrede is het gemeen schappelijk doel van onze beide landen, onze tradities en herinneringen zijn niet de eeni- ge getuigenissen van onze vriendschap. V/ij deelen eveneens dezelfde opvattingen om trent de internationale orde, het afzien van den oorlog als instrument van nationale po litiek, de bereidheid geschillen te regelen door vreedzame middelen, de aanvaarding van zekere erkende axiomata van het in ternationale recht. Men moet zich hierin echter niet vergis sen: deze opvattingen getuigen noch van s'apheid. noch van lafheid, wij meenen. dat zij getuigen van beschaving. De volkeren moeten kiezen. Wanneer zij besluiten terug te keeren tot de arbitrage van het zwaard, zal men bemerken, dat de verschrikkelijke wapenen, die de wetenschap gesmeed heeft, met een niet te minachten moed gehanteerd kunnen worden door volkeren, die hun in- dividueele en nationale vrijheid liefhebben en die van zins ziin haar te handhaven. Maar waarlijk, de kosten zullen zwaar zijn. Wat. dit aangaat, mag er geen enkele verontschul diging bestaan voor een herhaling van de onjuiste verwachtingen van het verleden". President Roosevelt, die Vrijdag op doorreis naar Buenos Aires te Rio heeft vertoefd, heeft Vrijdagavond in tegenwoordigheid van den president der Vereenigde Staten van Brazilië en van alle vooraanstaande personen uit het politieke leven van Brazilië in een vereenigde zitting van kamer en senaat een redevoering uitgesproken. De president wees op den vergaan- den afkeer van het Amerikaansche volk van den oorlog. Op de wereld is voor allen plaats, zonder dat men el kander op de teenen behoeft te trap pen. Gelukkig is het Amerikaansche continent vrij van oude vijandschap pen, welke den anderen werelddeelen zoo veel ellende hebben gebracht. Er bestaat geen inter-Amerikaansch ge schil, dat niet langs vreedzamen weg zou kunnen worden beslecht. De Ame rikaansche naties, aldus Roosevelt, kunnen de beschaving geen grooter dienst bewijzen dan door den vrede naar binnen en naar buiten te hand haven en door zich voor altijd van ieder oorlogsgevaar te bevrijden. Met dit doel is de pan-Amerikaansche con ferentie te Buenos Aires bijeengeroepen. De rest der wereld geeft een grimmig beeld van legerkampen en van dreigende geschillen. In deze sfeer van bezorgdheid in de geheele wereld hebben, aldus Roosevelt, de Ameri kaansche staten den plicht en de taak zich bewust te worden van hun groote verantwoor delijkheid en op hun werelddeel besluiten te nemen voor een onschendbare vrede. Hoe steviger de vrede in dit deel der wereld wordt geconsolideerd, hoe beter het ook voor de rest van de wereld zal zijn, aldus de president. De slachtoffers der bombardementen. MADRID, 23 November (Havas). In den loop van den dag van giste - ren zijn enkele bommen op de stad geworpen. Sedert de bombardemen ten van de hoofdstad zijn begonnen zijn naar schatting 2.500 personen gedood en 3000 gewond. Er is geen noemenswaardige verandering ingetreden aan het front van de Sierra, waar de temperatuur zeer laag tot 10 graden onder nul is. Aan het Guadalajara-front hebben de militiemannen hun positie aan zienlijk kunnen verbeteren. Aan den linker oever van de Taag heeft de infanterie der regeering verscheidene aanvallen ontketend. Men maakt voorts in regeeringskringen veel ophef van de actie der Baskische militieleden die bij een enkelen aanval in den sector ten N.W. van Madrid 1.500 man der rechtsche troepen hebben gewond of gedood. SALAMANOA, 28 November (Havas-A.N.Pb Het te middernacht door het hoofdkwartier gepubliceerde officieele communiqué luidt: De vijand heeft getracht een aanval te ont ketenen in den sector Jaca, doch hij werd met zware verliezen terug geslagen. Nabij Madrid heeft het slechte weer alle operaties onmogelijk gemaakt. In Asturië heeft de vijand onze verbindings linies nabij Grado aangevallen doch hij werd met achterlating van talrijke dooden terug gedreven. De berichten volgens welke belangrijke schade is toegebracht aan de militaire ob jectieven te Carthagena, worden bevestigd. Proces over verkoop van Abessynische koffie. Het civiel gerecht te Brussel moet uitspraak doen in een zaak, waarin de negus optreedt als eischer tegen een koopman te Luik, die belast was met den verkoop van koffie, af komstig van de plantages van den negus in Abessynië. 500.000 kilo zou reeds verkocht zijn, doch een millioen fransche francs zou nog betaald moeten worden. De negus eischt bovendien nog 400.00 franc schadevergoeding in verband met de devaluatie van de Fransche franc. Erkenning van Franco door Italië en Duitschland een „daad van agressie". De Spaansche ambassade te Parijs publiceert den tekst van een telegram, dat de regeering te Valencia Vrijdag aan den secretaris-generaal van den Volkenbond heeft gezonden. In het telegram wordt geprotesteerd tegen de „gewapende interventie in den Spaanschen burgeroorlog van Duitschland en Italië ten gunste van de opstandelingen, welke zijn hoogtepunt heeft gevonden in de erkenning van den leider der opstandelingen, die zich als regeerder heeft opgeworpen", hetgeen ge kenmerkt wordt als een daad van agressie. Eveneens wordt geprotesteerd tegen het voornemen van Franco „met geweld het vrije handelsverkeer via de regeeringshavens te ver hinderen", en tegen het voornemen van een mogendheid, die de regeering-Franco heeft erkend (Duitschland of Italië) „op vlootgebied met de opstandelingen samen te werken". In het telegram wordt den Volkenbondsraad verzocht, den boven uiteengezetten toestand zoo spoedig mogelijk te bestudeeren. De nota der Spaansche regeering werd hedenmiddag op 't secretarfiaat-generaal van den Volkenbond ontvangen. Men merkt in Volkenbondskringen op, dat een regeering recht heeft op bijeenroeping van den Volkenbondsraad, wanneer zij dit op grond van art. 11 van het handvest, vraagt, zoodat de Spaansche nota, wat het feit zelf aangaat, niet de minste betwisting kan vin den. In internationale kringen heeft men den indruk, dat de Spaansche regeering, door den Volkenbondsraad in openbaar debat te men gen, een delicate rol speelt en den Volkenbond uitnoodigt een eveneens delicate rol te spelen, die groote belangstelling zal wekken. De mee ningen aangaande voor- en nadeelen van deze onderneming loopen uiteen, doch men is algemeen van meening, dat de Spaansche regeering haar rechten als lid van den Vol kenbond wenscht te bevestigen en aldus een antwoord te geven op de erkenning der re geering van Burgos door Duitschland en Italië. Europa's „mystery man". Sir Basil Zaharoff. Uit Monte Carlo meldt Reuter, dat Sir Basil Zaharoff de bekende wapen handelaar, aldaar is overleden. Sir Basil Zaharoff werd te Phanaz in Tur kije geboren in 1850 uit een Russischen vader en een Grieksche moeder. Bij den dood van zijn vader erfde hij een bedrag van 40.000 pond sterling. In 1866 moet hij reeds wapens hebben geleverd aan de Egyptische strijd krachten aan den Boven-Nijl.Vervolgens werd hij agent te Athene van de wapenfirma Vickers. Hij werd rijk en steunde zijn land financieel in de Balkanoorlogen. In 1914 was hij reeds een der rijkste menschen van Europa. Hij stond toen aan het hoofd van het Vickers-Armstrong concern. De geheimzin nigheid, waarin zijn politieke en zakelijke handelingen gehuld waren, bezorgde hem den bijnaam van de „mysteryman of Europe". Hij was geïnteresseerd bij verscheidene dag bladen en bezat naar schatting op tachtig jarigen leeftijd 20 millioen pond sterling. Zaharoff was gehuwd met de hertogin de Marchena, die hij in het koninklijk paleis in Madrid ontmoet had. Men zal wel nooit geheel op de hoogte ko men van de vele mysteries, die zijn leven ver borgen heeft gehouden, vooral niet daar hij in tegenwoordigheid van een zestal getuigen zijn dagboek heeft doen verbranden. De geneesheer, die den dood van Zaharoff constateerde, verklaarde, dat Sir Basil ge storven is aan hartverlamming. Het stoffelijk overschot zal per auto wor den overgebracht naar het landgoed van Sir Basil te B'alaincourt (Seine et Oise). De ter- aarde bestelling zal Zondag in intiemen kring geschieden. Eenige personen uit de omgeving van den overledene verklaren niets te weten aan gaande testamentaire beschikkingen, daar Sir Basil steeds al zijn zaken persoonlijk heeft behandeld. Wel kunst „beschrijving" of -„beschouwing". Met ingang van heden is alle kunst- critiek in Duitschland verboden. Mi nister Goebbels heeft een decreet dienaangaande Onderteekend. De critiek zal worden vervangen door „kunst-beschouwingen" of „kunst-beschrijving". Nader ontving het A.N.P. het volgende tele gram uit Berlijn: De minister van progaganda publiceert thans zijn verordening, waarbij de kunst- critiek in haar bestaanden vorm wordt ver boden. In de plaats van den kunstcriticus treedt thans de kunstredacteur, die iedere be spreking met zijn vollen naam moet onder teekenen. Het ambt van kunstredacteur wordt afhankelijk gemaakt van een speciale ver gunning, slechts te verleenen aan hen, die een werkelijk voldoende vorming hebben ge noten. De kunstredacteur moet minstens dertig jaar zijn. (Adv. Ingez. Med.) Daarom begon Thijs dapper te klimmen. Maar de wolken zijn erg hoog, en klimmen is heel erg vermoeiend. Al spoedig was hij boven de toppen der boomen uit. Het was wel erg koud, en Thijs was wel een beetje bang ook. Maar hij zou nu toch wel gauw bij Dickie zijn, dacht hij. Boven hem hing een dichte, donkere wolk. Daar moest hij dwars doorheen. Dat was vast geen pretje hoor, en eigenlijk zou hij maar liefst weer teruggegaan zijn. Maar wat zou er dan van Dickie terechtkomen? (Van onzen correspondent.) BRUSSEL, 25 November. Ter gelegenheid van de herdenking der wa penstilstand heeft minister-president Van Zeeland een radiorede gehouden voor Ameri kaansche hoorders. Het initiatief daartoe ging uit van de Carnegie-stichting. Deze welover wogen tekst heeft ook in België diepen indruk gemaakt, omdat de grondgedachte er van het gansche Belgische volk uit het hart gegrepen is. Weer oorlogvoeren zou een misdadige waanzin zijn, zei prof. Van Zeeland en er is in zijn land vrijwel niemand, die er niet aldus over denkt. Het Belgische volk in al zijn lagen is doordrongen van een heilige afschuw tegen den oorlog. Het lijden van de jaren '1418 is nog niet vergeten. Maar bovendien zegt het gezond verstand, dat hier gelukkig nog altijd de boventoon voert, dat uit een gewapend con flict nog nimmer duurzame en wezenlijke baat is voortgekomen. Vernietigde rijkdommen zijn nu eenmaal niet te vervangen en geen men- schelijke macht kan de dooden tot leven wek ken. Voor kleine volken is er maar één uit komst: een georganiseerde politiek van goe den wil, gebaseerd op een waarachtig verlan gen naar vrede. 1918 en 1936... Prof Van Zeeland begon zijn rede met een pakkend tafereel. Wanneer iemand in Novem ber 1918, toen de uitgeputte volken met een kreet van vreugde den wapenstilstand begroet ten, had voorspeld, dat nog geen twintig jaar later de lucht boven Europa weer vervuld zou zijn van krijgsgesehal zou men hem ver ontwaardigd als een valsche profeet de deur gewezen hebben. Zij, die aan het einde van den oorlog het gevoel hadden, dat zij door een bovenmatig geluk aan de grootste verschrik kingen ontkomen waren, zij die aan den lijve gevoeld hadden welk een som van smart en pijn het woord oorlog vertegenwoordigt, hielden het niet voor mogelijk, dat de menschheid binnen afzienbaren tijd tot dezelfde krank zinnigheid vervallen zou. In alle landen heerschte souverein het verlangen om voor goed een einde te maken aan dergelijke ge welddadige conflicten, welke niet in overeen stemming zijn met de waardigheid van een beschaafd menschdom. Alle gezonde krachten in de wereld streefden tezamen om den pas herwonnen vrede te versterken en te besten digen. En nu? Wij mogen nooit wanhopen. Ik weiger aan te nemen, aldus België's premier, dat er ooit één oorlog werkelijk onvermijdelijk is. Allen, die gelooven, dat de oorlog een mis daad tegen de menschheid is, zijn verplicht tot het laatste oogenblik te strijden voor het behoud van wat ontegenzeggelijk het hoogste op aarde is: vrede, zonder welke van cultuur, geluk en welvaart geen sprake kan zijn. Wij moeten er van overtuigd zijn, dat in weerwil van alle tegenwerkende krachten, het in laatste instantie toch altijd de rede is, welke de menschen leidt. En zou er werkelijk iemand zoo onredelijk zijn om aan te nemen, dat een oorlog ooit en aan wie dan ook een echt en blijvend voordeel kan schenken? Overwinnaar en overwonnene worden gelijktijdig getroffen. Wij hebben gezien, hoe alle landen na den grooten oorlog de problemen, waar zij voor die periode onder gebukt gingen, weer voor gezet kregen met dien verstande echter, dat zij oneindig veel zwaarder en verwarder ge worden waren. België in een Europeesch kruispunt. Wanneer een klein land als België zoo ledig en tot in zijn diepste wezen vredesge zind er toe overgaat de bases van zijn inter nationale positie te herzien en zijn leger krachtig uit te breiden dan mag men veilig aannemen, dat de gevaren niet denkbeeldig zijn. Wij bevinden ons op een der gevaar lijkste kruispunten van West-Europa en die ligging bepaalt voor een belangrijk deel ons denken en ons doen. Wij zijn en blijven be reid alles te doen, wat in ons vermogen is ten bate van een georganiseerden Europee sche vrede. Wanneer wij daarbij alle maat regelen treffen, welke mogelijk zijn om den oorlog, zoo die weer mocht losbreken, buiten onze grenzen te houden, hebben wij de over tuiging, dat wij daarmede het heil van Europa op een bescheiden maar essentieele wijze dienen. De heer Van Zeeland eindigde met een hartstochtelijk beroep op Amerika. Alles wijst er op, dat gij, Amerikanen, u aan den voor avond van een nieuwen bloei bevindt. Uw economische en politieke macht in de wereld neemt zichtbaar toe en al heeft ieder volk natuurlijk het recht en den plicht zijn eigen directe belangen te laten voorgaan, het mag toch nooit vergeten, dat het deel uitmaakt van een wereldgemeenschap, waaraan het zich niet onttrekken kan. Men kan het interna tionale leven niet ontkennen en de vrede is alleen denkbaar als het resultaat van een organisatie van het internationale leven op economisch, rechtskundig en geestelijk gebied. De Vereenigde Staten kunnen er zeer zeker oneindig veel toe bijdragen om den mis- dadigen waanzin, die oorlog heet, te voor komen. Een redevoering als deze, welke zoo nauw keurig het volksgevoelen vertolkt, geeft ons tegelijkertijd een indruk van de angst, waar onder men hier leeft. Geen denkend mensch ontkomt, wanneer hij de gebeurtenissen in Europa beschouwt, aan een pijnlijk besef van onmacht. En het is een bewijs van de on overwinnelijke levensdrift der Belgen, dat zij zich door dien steeds aanwezigen vrees niet laten verlammen. Men werkt krachtig door en men heeft het gevoel, een gelukkige compensatie, dat deze arbeid niet te ver- geesch is. Gunstig financieel aspect. In zijn groote kamerrede heeft prof. Hen drik de Man een aantal cijfers openbaar ge maakt, welke in den lande een allergunstig- sten indruk verwekten. Zoo deelde hij mede, dat in November 1936 de inkomsten 58 millioen boven de raming waren. Over het algemeen genomen zijn de inkomsten in de afgeloopen maanden van dit jaar 8 pet. boven de raming. De in komend rechten stijgen steeds. De handels balans ziet er gunstig uit. En men kan zon der een zweem van overdrijving zeggen, dat de minister van financiën een gelukkig man is. Zijn budget is in evenwicht, niet alleen op schrift maar ook in werkelijkheid. Met de stukken in de hand kan hij bewijzen hoe in alle takken van staatsbedrijf een vermeerde ring van inkomsten te constateeren valt. De groote vraag is nu echter: zal het mogelijk zijn tot ernstige belastingverlaging over te gaan? De heer De Man heeft getoond voor zichtig te zijn en de rijkdom zal hem zeker niet naar het hoofd stijgen. Hij weet beter dan wie ook, dat het indexcijfer stijgende is en dat een vermeerdering van de ambtenaars salarissen binnen afzienbaren tijd niet uit kan blijven. Hij weet ook, dat deze vermeerdering indirect den kleinen middenstand, die 't hoog noodig heeft, ten goede komt. Hij heeft daarom tot nu toe nog niets anders gedaan dan de crisisheffing met 25 pet. verlaagd. En dat voornamelijk om de symbolische waarde van dien daad. Hij wil te kennen geven, dat, naar zijn over tuiging, belastingverlaging inderdaad wen- schelijk en zelfs noodzakelijk is, maar tege lijkertijd, dat men om der wille daarvan het zoo moeizaam herwonnen budgetair evenwicht niet mag verstoren of in gevaar brengen. Belasting met politieke tendenz. Want al zijn de teekenen van herstel ook nog zoo positief, men mag niet vergeten, dat juist in een overgangstijd als deze veel be leid en een groote voorzichtigheid noodzake lijk zijn. Het heeft daarom groote verbazing gewekt, dat de Brusselsche gemeenteraad juist nu voor den dag durft te komen met een belasting op de warenhuizen, welke het bestaan van die inrichtingen bemoeilijkt en zelfs bedreigt. Deze nieuwe belasting heeft een uitgesproken politiek karakter en dient alleen om tegemoet te komen aan de ondoor dachte eischen van een oppositie, welke meer op leuzen dan op feiten gebaseerd is. Het syn dicaat voor Belgische warenhuizen heeft aan den gemeenteraad een adres gericht, waar in met een keur van argumenten de waarde van dit nieuwe belastingproject bestreden wordt. Deze motieven zijn ondergebracht in drie hoofdstukken. Om te beginnen toont men aan, dat het hier een uitzonderingsbelasting geldt, met andere woorden, een fiscalen druk, niet op de schouders van alle burgers of alle bedrijven, maar uitsluitend en zonder ge gronde redenen op die van zeer bepaalde handelszaken. Er wordt op gewezen, dat de overheid tot nog toe immer, gedreven door een natuurlijk rechtvaardigheidsgevoel, zulke uitzonderingsmaatregelen vermeden heeft. Vervolgens wijzen de belanghebbenden op de onbillijkheid van het project, welke echter niet zoo groot is als de anti-economische strekking er van. Toen na de devaluatie rijks- regeering en gemeente er alle belang bij had den snelle prijsstijgingen te voorkomen, heb ben de warenhuizen even loyaal als krachtig daartoe meegewerkt en op dit oogenblik nog zijn zij een van de belangrijkste factoren voor een goedkoop leven. Men vraagt zich werkelijk af wat de stad Brussel bezielt een belasting te heffen, welke door zijn uitzon derlijk karakter meer op een boete lijkt waarvan een algeheele prijsstijging slechts het gevolg kan zijn. Nadat de warenhuizen voor een niet onbelangrijk deel hebben bijgedra gen tot het slcces der devaluatie, gaat men ze thans het leven uiterst moeilijk, zoo niet on mogelijk maken met als gevolg, dat de goede resultaten van gezegde devaluatie mede aan- getast worden. De houding van B. en W. is des te onbegrij- pelijker, waar zoo juist een wetenschappe lijk geleide enquête aan het licht heeft ge bracht, dat zooal niet in het algemeen, dan toch in het speciale geval van Brussel, de warenhuizen geen belemmering vormen voor een normalen bloei van den handeldrijvenden middenstand. Het laat zich aanzien, dat deze voorstellen ook in den raad op een zeer ern- stigen tegenstand zullen stuiten en het is niet mogelijk de uitkomst van het debat te voorspellen. JAN GRESHOFF. GfiAn !nf1ilATI7a Al wat U noodig te herstellen, zijn een paar Mijnhardt's Poeders. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. (Adv. Ingez. Med.) Erkenning van Mandsjoekwo en Abessynië. Uit Tokio, 27 November. Volgens berich ten uit semi-officieele bron is een accoord tot stand gekomen, waarbij Japan de Italiaan- sche overheersching van Abessynië erkent in ruil voor een Italiaansche erkenning van Mandsjoekwo. Voorts is het accoord een opnieuw bevestigen van de Japansche commercieele rechten in Abessynië begrepen. Bovendien wordt bekend gemaakt, dat er geen enkel voornemen bestaat te trachten deelneming te verkrijgen van Italië aan het Duitsch—Japansche verdrag, aangezien de delicate betrekkingen van Italië met Groot- Brit,tannië en Rusland een Italiaansche deel neming voor het oogenblik niet raadzaam ma ken. Wegens conflict met den hoofdverkennei*. De organisatie van de komende wereld jamboree in Nederland heeft aanleiding ge geven tot een conflict in de leiding van die organisatie. De feiten komen, volgens de Tel. in het kort hierop neer: in het voorjaar werd de hoofdverkenner van de Ned. Padvinders Be weging, vice-admiraal J. J. Rambonnet ern stig ziek. Het spreekt vanzelf, dat hij gedu rende zijn ziekte vervangen moest worden. Als zoodanig werd benoemd generaal H. O. Behrens, welke benoeming aanleiding gaf tot een conflict met het bestuur van de Jambo ree Stichting, een organisatie die buiten de eigenlijke N. P. V. om in het leven was geroe pen om de regeling van de Jamboree voor haar rekening te nemen. Deze Stichting toch was en is van meening, dat de leiding opge dragen dient te worden aan kol. A. Diemont, waarnemend hoofdcommissaris in de Ned. padvindersbeweging en kampleider voor de Jamboree. Aangezien de hoofdverkenner niettemin besloten heeft de leiding in handen te laten van generaal H. O. Behrens, heeft 't bestuur van de Jamboree Stichting besloten in zijn geheel af te treden.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 10