ifiOtlUcekCadeaux! mikr4ï!TitoH \ftom sctttifëi De geschiedenis van Lippe. ONZE LEZERS Haagsche Idylle. Wijkerstraatweg 29, Velsen-Noord Het Huis van Prins Bernhard. Door twee Duitschers beschreven. Concentratie van het Lager Onderwijs. Pakketpost St. Nicolaasfeest. aan het woord Bijbetrekkingen van gemeente-ambtenaren. Alle Sportartikelen DE BETERE ROOKARTIKELEN PP06WAMMA Belangstelling en bemoeizucht. Het zal den Nederlanders, die een zoo warm medeleven met de verlo ving Prinses Juliana en Prins Bern hard von Lippe-Biesterfeld hebben getoond, zeer zeker interesseeren, hoe het vorstenhuis, waaruit de toekom stige Prins-gemaal spruit, zich in den loop der tijd ontwikkeld heeft, wie er de prominente figuren van geweest zijn en wie de naaste fami lieleden van den Prins zijn. Twee Duitschers, trouwe dienaren van het huis Lippe, hebben in een lijvig boek de his torie van dit Duitsche vorstenhuis vastge legd. Het zijn Prof. dr. Georg Freiherr von Eppstein, oud-kabinetsminister en kabinets chef van het vorstenhuis Lippe en Hofrat Max Staercke, oud-lid van het „Lippische Landesprasidium" en gevolmachtigd lid van de „Deutsche Reichsrat", die bij A. W. Bruna en Zoon's Uitgeversmij. te Utrecht dit boek, getiteld „Prins Bernhard, het vorstelijke huis zur Lippe-Biesterfeld" hebben uitgegeven. Prins Bernhard zelf, zijn oom Vorst Leopold IV en zijn moeder Prinses Armgard hebben het werk eenige begeleidende woorden mee gegeven. De portretten van het verloofde paar versieren de eersie pagina's van het boek, dat overigens nog met tal van foto's van Lippische vorsten en vorstinnen, kastee- len en landschappen verlucht is. In hun inleiding, vertellen de schrijvers, dat reeds zeven malen een echtelijke verbin tenis is tot stand gekomen tusschen leden van het huis van Lippe met leden van het huis van Oranje-Nassau. Het eerste huwelijk werd gesloten tusschen de dochter van Bern hard VII von Lippe, Anna, met Johan II, graaf van Nassau-Beilstein, die omstreeks 1500 leefden. Het achtste onderlinge huwelijk tusschen de beide huizen zal dat van Prin ses Juliana en Prins Bernhard zijn. De inleiding wordt, besloten met de woor den: „Wanneer dit boek er toe mag bijdra gen voor het vorstenhuis zur Lippe. waaruit Prins Bernhard Leopold is gespoten, in Ne derland warme sympathie te wekken, dan zal het doel er van ten volle bereikt zijn". Het werk is in twee gedeelten gesplitst: Uit den ouden tijd en uit den nieuwen tijd. Het eerste deel behandelt de oorsprong van het Huis Lippe, dat reeds in de vroegste ge schiedenis van Westfalen een leidende rol heeft gespeeld. In de middeleeuwen, in den tijd van de godsdienstoorlogen en in de eeuwen daarna heeft het zijn macht nog vergroot. Het eerst wordt het vorstelijk ge slacht reeds vermeld in oorkonden uit de 12de eeuw. De Heeren van Lippe moeten echter al eeuwen eerder op den stamgrond hebben geleefd, zoo vertellen ons de schrij vers. Dit stamland lag aan de rivier de Lippe en niet in het vorstendom, waar zij later hun voornaamste bezittingen verwierven. Van een reeks bekende Heeren van Lippe, die in den loop der eeuwen het vorstendom gere geerd hebben, zijn de biografieën opgeno men. Het gedeelte „Uit den nieuwen tijd" vangt aan met de geschiedenis van de troonsop volgingskwestie, die aan het eind van de vo rige eeuw in het vorstendom Lippe aan de orde was en die eindigde met de officieele erkenning van Graaf Ernst zur Lippe-Bies terfeld als rechtmatig regent (17 Juli 1S97). Aan dezen graaf Ernst, die de grootvader was van Prins Bernhard, en zijn gezin, wij den de schrijvers vele bladzijden, die getui gen van een groote liefde voor het huis en voor dezen vorst, die in 1904 overleed en werd opgevolgd door Leopold IV, oom van Prins Bernhard en laatste regeerend vorst van Lippe. Want dan volgen er voor het vorsten huis Lippe donkere bladzijden: de troonsaf stand in 1918. De vader van Prins Bernhard wordt ons voor oogen gesteld als een edel en eenvoudig mensch. Te zamen met Prinses Armgard, zijn vrouw, heeft hij zijn kinderen Bernhard en Aschwin een gelukkige jeugd bezorgd. De bijzonderheden van het leven van onzen toe- komstigen Prins-Gemaal mogen reeds ge noegzaam bekend worden verondersteld. Zij worden in dit boek volledigheidshalve in het kort opgesomd. Ten slotte wordt de heuglijke verloving en het bezoek van Prinses Juliana aan Lippe vermeld. De schrijvers besluiten hun boek, dat zeker met blijdschap door vele Nederlanders zal worden begroet en met belangstelling gelezen, met de woorden: „De trouwe liefde eener moeder (Koningin Wilhelmina) wacht de beide geliefde kinderen in het schoone Nederlandsche vader land en geeft haar zegen aan dit ver bond van twee jonge harten voor een blijden, gelukkigen tocht door het leven" GESCHENK VAN 'T CORPS DIPLOMATIQUE VOOR PRINSES JULIANA. 73 GRAVENHAGE 27 November. Het corps diplomatique is naar wij vernemen voor nemens aan prinses Juliana en prins Bern hard ter gelegenheid van hun huwelijk een geschenk aan te bieden, bestaande uit een zilveren fruitschaal en twee zilveren cande- labres. Dit geschenk wordt vervaardigd in de fabrie ken van Begeer van Kempen en Vos, te Voor schoten. „GEEF DE POST 4 c.M. VRIJ BAAN". In 1934 heeft het Staatsbedrijf der P.T.T. een boekje uitgegeven, getiteld: „Geef de Post 4 c.M. vrij baan". De bedoeling hiervan was het publiek, in zijn eigen belang, op de hoogte te brengen van de afmetingen en indeelingen van briefpapier en omslagen, die geschikt zijn voor post-verzending. Thans is een herziene en aangevulde her druk hiervan verschenen. In een smakelijk uitgegeven en keurig verzorgd boekje (ont worpen door Piet Zwart) wordt een reeks nuttige wenken gegeven voor de indeeling van enveloppen, enz. Aan de bovenzijde hier van dient een strook van 4 c.M. vrijgelaten te worden voor frankeering, afstempeling en aanwijzingen omtrent de verzending (deze laatste altijd aan de linkerzijde). Het volgen van deze indeeling en het gebruiken van eenheidsformaat briefpapier bevordert snel postvervoer. Tevens vestigt het boekje de aandacht op faciliteiten als antwoordkaarten, frankee ring bij abonnement en huis-aanhuis bestel ling. De man met de duiven. lederen morgen weer, wanneer ik mij ga storten in mijn kopje koffie, temidden van het uchtendlijke Haagsche nachtleven, kom ik over het Binnenhof en blijf daar even staan bij den duivenvoerenden heer bij het ranke, gouden fonteintje. Een eenvoudig heer, zonder eenig ander uiterlijk kenteeken zijner dierenliefde dan een duif op zijn deukhoed en zes duiven op zijn handen en armen en honderd duiven, koe rend en pikkend, rond zijn voeten. Uiteraard een eenvoudig heer. Een on eenvoudig heer zou dit niet kunnen verdragen. Een groot heer als een burgemeester, een Commissaris der Koningin of een perfester zou onmogelijk een duif op zijn hoofd kunnen hebben. Die zou het aureool beschadigen en de grootheid tot een aanfluiting maken. De minister van binnenlandsche zaken met een duif in het hart, olijftaksgewijs, krijgt al van meer-en-meer-gebruikelijke zijde het verwijt te hooren van samenzwering met de bolsje- wix; hèm zal tot in lengte van dagen de on- uitwischbare smaad blijven aankleven vredes gezind te zijn. Laat staan dat hij op het Bin nenhof zou verschijnen met een duif op het hoofd: een vleeschelijke duif op het vleesche- lijke hoofd. Er zouden geen scherven genoeg aangedragen kunnen worden om over hem een gericht te doen losbarsten. Dies gevoelt gij wel, dat het slechts den een voudige beschoren kan zijn zulk een duiven- vriend te wezen. Men moet, om iederen mor gen die witte en grijze vrienden met volle han den tegemoet te kunnen treden en hen op den hoed, de armen en aan de voeten in weid- sche gulheid te ontvangen, men moet daar voor een eenvoudig heer zijn in een neutraal grijs pak, met een zilveren horlogeketting, een klein pensioen en een hart vol liefde. Een van dezulken, die nimmer lid van de commissie van toezicht op het M.O., Curator eener Rijks universiteit of Commissaris van de Koninklij ke zouden kunnen worden. Een van hen, die bij een totale omwenteling niettemin en uiter aard zouden blijven, waarvoor zij in de wieg gelegd zijn: Onbekenden, stillen, rustigen, zwijgenden, maar met handen vol zaadkorrels en een hart vol liefde. Alleen tijd en eeuwig heid, de wind, de hemel en de sterren kennen hen en glimlachen tegen hen: de menschen gaan haastig langs hen heen naar hun koffie of hun safe-loket, of naar hun ambtelijken, breeden zetel, hóóg boven de liefde. Maar het is toch wèl een goed gezicht, die heer met die duiven iederen morgen bij het slanke, ijle fonteintje op het Binnenhof. Hij staat daar roerloos en met gespreide handpalmen en de duiven fladderen op en om hem en doen zich te goed aan de korrels zijner gulheid. Ik vermoed, dat deze man-in-het-grijs pak geen vaste verkeering, moeien noch magen heeft. Want die zouden hem alle duifachtige mildheid wel wis en waarachtig afleeren. Zij zouden met schelle kijfstemmen vragen, of Piet en Oome, of Neef niet wat anders te doen had dan met volle handen zijn goede gaven voor de vogelen des hemels te strooien en tante Sjaan zou trachten hem onder cura- teele te doen stellen wegens verkwisting, sub sidiair zwakheid van geestvermogens. Ik denk dat zulk een man een eenzame tus schen de menschen, een arme onder de rede lijke wezens en een rijke temidden der dieren en onder den hemel is. Zooals hij daar staat: een grauw hoofd, een grijze deukhoed, een witte duif boven elkaar, met gespreide handen met duiven, twee voe ten in breede en vormlooze schoenen temid den van duiven, is hij een voorbeeld van zwij gende plichtsvervulling, met een hangsnor, jegens al het levende en hongerende. Dit is heelemaal niet heldhaftig en grootsch: men kan er geen ridder in de Oranje-Nassau mee worden en geen lid van het College van Regenten van gevangenissen. Men voedert de duiven en men gaat zijns weegs en den vol genden en daarop volgenden morgen en alle morgens, die nog bestemd zijn om duiven te voeren en zijns weegs te gaan, doet men het zelfde. Met geduld en liefde en stilzwijgen. En wie weieens twijfelen aan wereld en menschen ontleenen aan zulk stil tafereel de hoop en de blijheid en het vertrouwen zonder welke zij niet leven kunnen. De heer met de duiven weet dit niet. Maar ik zeg het hem bij dezen. En dat is alles, dat men bij zoo'n alledaagsch Binnenhof tafereeltje te zeggen heeft. Mr. E. ELIAS. Staatscommissie vrijwel met haar arbeid gereed. 's-GRAVENHAGE, 27 November. Naar de regeeringspersdienst meldt, is de Staats commissie inzake het lager onderwijs met haar arbeid ongeveer gereed. Zij heeft haar voorstellen belichaamd in een ontwerp van wet met daarbij behoorende memorie van toelichting, waaromtrent vol ledige overeenstemming is verkregen en die als bijlage van het verslag aan de regeering zullen worden aangeboden. Men pakke goed in en verzende tijdig. Ter bevordering van de goede overkomst van postpakketten gedurende de a.s. St. Ni- colaasdrukte wordt aan de afzenders aanbe volen le. De pakketten doelmatig en vooral ste vig te verpakken. Verpakking in slappe kar tonnen doozen of dunne houten kistjes is meestal niet voldoende. 2e. De pakketten en de adreskaarten van een duidelijk geheel gelijkluidend adres te voorzien en tevens een afschrift daarvan bin nen in het pakket te leggen 3e. De adressen bij voorkeur op de pakket ten zelf te schrijven, indien dit niet mogelijk is, plakt men deadressen met goede kleefstof (in geen geval met lak) deugdelijk op de pak ketten 4e. De label-adreskaarten voor de binnen landsche pakketten met kruiselings gebonden stuk touw deugdelijk aan de pakketten te be vestigen. 5e den naam en het adres van den afzender duidelijk op de adreskaart te vermelden, ver melding daarvan tevens op het pakket ver dient aanbeveling; echter dient dit zoodanig te geschieden, dat geen verwarring kan ont staan met het adres van den geadresseerde. 6e. met de verzending niet te wachten tot 4 of 5 December, doch de pakketten reeds 2 of 3 December ter post te bezorgen. ZATERDAG 28 NOV. 1936 Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Geachte redactie, Gaarne zou ondergeteekende een (beschei den plaatsje vragen dn uw veel gelezen blad. Onder het hoofd: „Rondom de gemeente- begrooting", voorkomende in het nummer van Zaterdag 21 November jl. lees ik bij volg nummer 133 „dat enkele leden de aandacht vestigen op de keurmeesters die de admi nistratie bijhouden van een door de slagers opgericht verzekeringsfonds". In uw nummer van Dinsdag 24 November staat het antwoord van B. en W. nl.: „Be doelde administratie wordt buiten de kan tooruren gevoerd. De regeling heeft nimmer aanleiding gegeven tot moeilijkheden zoo dat wij geen aanleiding kunnen vinden hier aan een einde te maken. De beslissing hier omtrent berust bij ons college". Om over het eerste even te zwijgen, de laatste zinsnede 'zegt mij genoeg. „De beslissing berust bij ons". Met andere woorden: „Raadsleden, bemoeit u er niet mee". Waar dient dan al dat raadswerk voor als de beslissing „bij ons" berust? Maar, is het niet treurig, dat in dezen tijd ambtena ren met een góed en vast salaris er iets voor derden bij mogen doen? Mag b.v. een werk loos boekhouder deze gelden niet verdienen? Want betaald wordt het. Volgens mijn inlichtingen wordt het pro- centsgewijs bezoldigd. Dus:, hoe minder af keuringen, hoe meer igeld in kas, hoe hoo- ger de uit te betalen bezoldiging. Is dat in 't belang der volksgezondheid? Neen, het be lang der volksgezondheid is toch dat een werkloos boekhouder ook iets verdient en zich dan beter kan voeden, wellicht met vleesch. En denken B. en W. dat een amb tenaar vrij staat, wanneer hij werk voor iemand doet dien hij dagelijks moet contro leeren? Volgens mijn bescheiden meening niet. Er werd ondergeteekende verteld, dat een keurmeester onlangs een zeer heftige ruzie had met een slager zoodat de burgerij er naar stond te luisteren. Er werden hevige verwijten gemaakt en naar ik meen nogal eenige beleedigende woorden gebezigd. Dat gaat dan zoo maar verder vanwege de „vrij heid" van den ambtenaar. Die ruzie is en W. toch bekend? En zou een slager, wanneer 'hij niet bij dat fonds is aangesoten, evenzoo behandeld wor den als een wel aangeslotene? Volgens mijn zegsman niet. Ik zou werkelijk de ruimte van een halve courant noodig hebben om al les, wat mij omtrent deze zaak is medege deeld, te vermelden. Ik meen het hier voorloopig bij te laten en hoop dat de raadsleden zelf eens op on derzoek zullen uitgaan en zullen zeggen: „B. en W., de beslissing ligt bij ons en wij wen- schen niet langer zoo'n toestemming van u te gedoogen". Met dank voor de plaatsing, L. (Adv. Ingez. Med.) ZONDAG 29 NOVEMBER. HILVERSUM I 1875 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (Gr.pl.). 9.50 Geref. Kerkdienst. Hierna ge wijde muziek. 11.15 KRO-orkest. 1.00 „De taak der werknemende middenstand", interview. 1.20 Vervolg concert. 2.00 Vragenhalfuur. 2.30 KRO-Symphonie-orkest. 4.15 Causerie over de Ned. Reisvereeniging voor Katholieken. 4.30 Voor de zieken. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Gewijde muziek. 5.20 Vrij Evang. Kerkdienst. Hierna gewijde muziek. 7.45 Sportnieuws. 7.50 „Ad- ventsfiguren"; Johannes de Dooper. 8.10 Be richten ANP. Mededeelingen. 8.20 Gram.pl. 8.30 KRO-Kamerorkest, en sopraan. 9.15 Gram.pl. 9.30 Vervolg concert, mmv. solist. 10.00 Kna pen koor en gram.pl. 10.30 Berichten. 10.35 Gram.pl. 10.40 Epiloog. 11.00—11.30 Esperanto- lezing. HILVERSUM II 301 M. 8.55 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VPRO, 5.30 VARA, 6.30 VPRO, 8.00 AVRO. 8.55 Gram.pl. 9.00 Voetbalnieuws. 9.05 Tuin- bouwpraatje. 9.20 „Opvoeding in het gezin van een socialistisch vrijdenker", causerie. 9.35 Gram.pl. 10.15 Natuur-historisohe lezing. 10.30 Residentie-orkest. 11.15 „Van staat en maat schappij", causerie. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Orgelconcert. 12.10 Orgel en viool. 1.00 Schaak praatje. 1.20 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Boeken halfuur. 2.30 Omroeporkest en pianoduo. (I. d. pauze: Declamatie). 4.00 Declamatie. 4.15 AVRO-Dansorkest. 4.45 Sportnieuws ANP. Gram.pl. 5.00 „Gesprekken met luisteraars". 5.30 Gram.pl, 6.00 Voetbalpraatje. 6.20 Sport nieuws ANP, hierna gr.pl. 6.30 „Niet wat ver deelt, maar wat vereenigt", causerie. 6.45 Ned. Herv. Kerkd. 8.00 Berichten ANP. Mededeelin gen. 8.15 Omroeporkest en pianoduo. 9.00 „Ha merslag op een bekend aambeeld", causerie. 9.10 Radiojournaal. 9.25 November-potpourri mmv. Kovacs Lajos' orkest, de AVRO-Girls, en solisten. 10.05 Radio-hoorkrant. 10.50 Gram. pl. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO-Dansorkest. DROITWICH 1500 M. 12.20 Het Cambridge Town Silver Prize Or kest en zang. 1.50 Chr. Ernesco's kwintet en zang. 2.20 Voor tuinliefhebbers. 2.40 Gram.pl 3.20 Het BC-Theater-orkest en zang. 4.20 „Christianity and its critics", causerie. 4.40 E. Pini's Tango-orkest. 5.20 Cyclus „The spi ritual life". 5.40 Operaconcert mmv. koor, solisten en het BBC-orkest. 8.20 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.10 Berichten. 9.25 Fred Hartley's Novelty Kwintet, en zang. 10.00 Radiotooneel. 10.50 Epiloog. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Poulet-kamer- orkest. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Vervolg orkest concert. 3.20 Andolfi-orkest. 5.20 Pasdeloup- concert. 7.50 L. Rajter's ensemble. 8.20 en 9.05 Radiotooneel. 11.20—12.35 Pascal-dansorkest. KEULEN 456 M. 5.20 Havenconcert. 7.35 Omroeptrio. 10.20 Omroepkwintet. 11.05 Concert. 12.35 Omroep- kleinorkest en solisten. 2.30 Pianorecital. 3.20 Omroepkleinorkest en solisten. 7.20 Omroep orkest en solisten. 9.5011.20 Omroepdans orkest. BRUSSEL 322 M. 9.25 en 10.20 Gram.pl. 11.05 Zang. 11.35 Om roepkleinorkest. 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroep dansorkest. 1.30 Omroeporkest. 2.35 E. Loi- seau's orkest. 3.35 Het Ebbecke-Trio. 4.35 Gram.pl. 4.50 Koorconcert. Hierna Kamer' muziek door kwintet. 7.20 Gram.pl. 8.20 Om- roepsymphonie-orkest. 10.30 Omroepdans- orkest. 11.2012.20 Gram.pl. BRUSSEL 484 M. 9.20 Gram.pl. 10.20 Kleinorkest en zang. 11.20 Gram.pl. 12.20 Omroeporkest. 1.30 Omroep- dansorkest. 1.502.35 Gram.pl. 2.50 Operette muziek (Gr.pl.) 3.50 E. Loiseau's orkest. 4.35 Trio van Thuyne. 5.20 Omroeporkest. 7.35 en 8.20 Gram.pl. 8.50 Variété-programma. 9.20 Omroepdansorkest. 9.50 Reportage. 11.20 12.20 Het Beaujean-dansorkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.20 Volksconcert. 9.20 Berichten. 9.50 Gam ba en orgel. 10.05 Weerbericht. 10.2011.15 Egon Kaiser's dansorkest. MAANDAG 30 NOVEMBER 1936. HILVERSUM I, 1875 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing; 8.15 Gram.platen; 10.30 Morgendienst; 11.00 Cr. Lectuur; 11.30 en 12.15 Gram.platen; 12.30 Orgelconcert; 2.00 Voor de scholen; 2.35 Gram.platen; 3.00 Keukenpraatje; 3.30 Gram.platen; 4.00 Bij bellezing; 5.00 Sopraan, tenor en piano; 6.00 Gram.platen; 6.30 Vragenuur; 7.00 Berich ten; 7.15 Vragenuur; 7.45 Reportage; 8.00 Be richten A.N.P.; 8.15 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua"; 9.00 Declamatie; 9.30 Vervolg concert. '(Om 9.50 Berichten K.N.P.T; 10.23 Gram.platen. Schriftlezing. HILVERSUM II 301 M. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gram.platen; 10.00 Morgenwijding. Gram.platen; 10.30 Russische programma; 12.00 Ensemble Jetty Cantor en Gram.platen; 2.00 Het Omroeporkest m.m.v. solisten; 4.30 Muzikale causerie m.m.v. solist; 5.30 Orgel- en vioolspel en zang; 6.30 AVRO-Dansorkest; 6.55 „Het Indische familieleven", causerie; 7.15 Piano-recital; 7.45 PTT-kwartiertje; 8.00 Berichten A.N.P. Mededeelingen; 8.10 Gram. platen; 8.30 Radiotooneel met muziek; 9.35 Gram.platen; 9.40 Kon. Orat. Vereen, en het Concertgebouw-orkest m.m.v. soliste; 10.30 Gram.platen; 11.00 Berichten A.N.P. Hierna: AVRO-Dansorkest; 11.30 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel; 11.35 Gram.platen; 12.05 Gram.platen; 12.20 Religieuze causerie; 12.45 Het BBC-Northern Ireland orkest, m.m.v. solist; 1.35 Orgelconcert; 3.20 Gram.platen; 4.20 Cello en piano; 4.50 Gram.platen; 5.20 „The Dancing English", causerie; 5.35 Het Walker Octet m.m.v. solist; 6.20 Berichten; 6.40 Voor de Boeren; 7.00 De BBC-Zangers m.m.v. solist; 7.40 Variété-programma; 8.20 „Nationality", causerie; 8.50 Carroll Gibbons en de Savoy Hotel Orpheans m.m.v. solis ten; 9.20 Berichten; 9.40 Buitenlandsch over zicht; 9.55 St. Andrew's Day; 10.40 Het BBC- Orkest; 11.35 Het Grosvenor House Dansor kest; 11.50 Dansmuziek (gr.platen). RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.platen; 11.20 Parijsch Kamerorkest; 2.50 Gram.platen; 4.20 Beet hoven-concert; 5.50 Poulet-kamerorkest; 9.05 Omroepkwartet, zang, voordracht, piano en viool; 11.20 Porée-dansorkest. KEULEN 456 M. 5.50 Kurhessisch Landesorkest; 7.50 Hans Bund's orkest; 11.20 Omroepkleinorkest; 1.35 Omroep-Schrammel-ensemble; 3.20 Omroep- Amusementsorkest; 5.20 Omroeporkest, Willi Wende's orkest en solisten; 7.30 Weekover zicht; 8.20 Omroepkleinorkest; 9.45 Cembalo- recital; 10.20 Dansmuziek. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gram.platen; 12.50 Omroeporkest;' 1.30 Salon orkest; 1.50 Gram.platen; 5.20 Om roepkleinorkest; 6.50 Gram.platen; 8.20 Om roepkleinorkest; 10.30 Gram.platen. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gram.plateji; 12.50 Salonorkest; 1.30 Omroeporkest; 1.50 Gram.platen; 5.20 Fud Candrix' Dansorkest; 6.35 Gram.platen; 7.05 Zangvoordracht; 8.20 Fanfareconcert 9.20 Ra diotooneel met muziek; 10.15 Gramplaten; 10.30 Dansmuziek (gr.platen). DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gevar. concert; 8.20 Solistenconcert; (zang, cello en piano); 9.20 Berichten; 9.50 Piano-recital; 10.05 Weerbericht; 10.20 Ge varieerd programma. Op bovenstaand kaartje staat de route, die de Koninklijke Bruidstoet op 7 Januari a.s. volgen zal, duidelijk weergegeven; eveneens de tribunes, welke langs den openbaren weg zijn opgesteld. Voor hen, die de residentiestad niet kennen, kan reeds nu dit plattegrondj e van pas komen, om de dichts bij den weg ge legen straten op te zoeken. Het meest nabij gelegen punt is het „Plein" dat van af het Staatsspoor via Heerengracht van vanaf Hol- landsche Spoor via Stationsweg, Groote Marktstraat, gemakkelijk te bereiken is. Van daaruit overziet men de route. Smalle trottoirs zijn bijv. de Anna Paulow- nastraat, linksche zijde Javastraat, Grave- straat, Groenmarkt en Riviervischmarkt. Waterkanten in den rug zijn gelegen bij Hofvijver, Veenkade, Hoogewal en Maurits- kade. Hebt gij wel eens opgemerkt met welk een blakende ijver anderen zich bemoeien met. uw aangelegenheden? Bemoeizucht wordt door de beoefenaars van deze eigenschap betiteld met „hartelijke be langstelling", terwijl de slachtoffers onheusch mompelen van nieuwsgierigheid - bedilzucht - bemoeialligheid enz. enz. Zij, die zich geroepen voelen te allen tijde anderen ongevraagd hun goeden raad op te dringen zonder ooit tot een daad te komen, zijn als een voorgevel waarachter geen huis staat. Die eeuwige ongevraagde goede raad is het graf van menige vriendschap geworden. Het merkwaardige is, dat wij hoewel we geen seconde aarzelen bemoeizucht bij ande ren als zoodanig te herkennen meestal niet bemerken, wanneer we zelf de grenzen van gepaste belangstelling overtreden en het drijfzand van de bemoeizucht betreden. Voor den bestwil van anderen, zeker, dat meenen wij werkelijk en waarachtig, ook als gansch andere motieven ons drijven. Sommige ouders van volwassen kinderen hebben de sympathieke gewoonte zoowat iede ren tweeden volzin te beginnen met: kijk eensik wil me niet met je huishouden bemoeiendat doe ik uit principe niet maareik zou in jouw plaatsen dan doet het er niet veel toe wat er volgt, het is bijna altijd een ongevraagde raad. Niemand zal het in zijn hoofd krijgen zich te ergeren aan het sjilpen van een musch of het koeren van een duif. Waarom niet de uitingen van welmeenen- de en bemoeizuchtige zielen beschouwd als het liefelijke gekweel van een vogel? Het klinkt een beetje ongewoon en toch hoeveel wrijving, hoeveel boos humeur, hoe veel verontwaardigde repliek zouden niet in de kiem worden gesmoord, wanneer men wer kelijk in staat bleek dezen.... goeden raad! op te volgen. Ziet hier het bewijs van de waarheid van de hierboven verkondigde stelling: ongemerkt en zonder het te willen, zijn ook wij plots aangeland midden in de gevaarlijke zone van den „ongevraagden goeden raad". Wij willen het echter niet alleen hierbij laten, doch wij willen u een geheim verklappen, n.l. waar om sommigen voortdurend ongenoegen oogsten met hun allerbeste bedoelingen en anderen als hulpvaardige zielen (merk hulp-in-nood) bekend staan. Dat komt: omdat sommigen toevallig (of met opzet) juist datgene aanraden wat ande ren graag willen hooren. Ziedaar het heele geheim! Onder hen, die gul zijn met ongevraagden goeden raad zijn er, die hun slachtoffers zelf de conclusie laten trekken en dat is bijna nog erger dan een openlijke preek. Dat gaat zóó. In mijn tijdzoo begin nen zij meestal en dan krijgen wij te hooren, hoe bescheiden en gepast zij gekleed gingen, hoe zuinig zij waren, hoe prettig de verhou ding met hun ouders was en wij behoeven niet eens een levendige fantasie te bezitten om hierin een aantijging te zien, een zijde- lingsche beschuldiging, als zouden wij onbe scheiden en ongepast gekleed gaan (en het is niet eens altijd waar). Als zouden wij niet zuinig zijn en als zou de verhouding tusschen ons en onze ouders hm nu ja niet getui gen van innige verknochtheid. Zij hebben het zóó heelemaal niet bedoeld. Geen kwestie van, zij willen alleen maar.... even voor bestwil Jawel! Dan hebben wij de dosis al beet! Na al het bovenstaande onthouden wij ons liever van raadgevingen, maar één verzuch ting moet ons van het hart: als de menschen toch eens minder bemoeiziek waren Wien de schoen past.... AMY GROSKAMP—TEN HAVS

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2