HET NIEUWE AVONDBLAD ONZE TENTOONSTELLING „OUD IJMUIDEN". 22e JAARGANG No. 25 MAANDAG 30 NOV. 1936 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukker^ N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Zaharoff. IJMUIDEN Weldadigheidszegels en Prent briefkaarten ten bate van het Kind. Dukel wint den trainings wedstrijd van Keiler. UMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmulden, Telef. 5301 ADVERTENTIëN1—6 regels ƒ8.76. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct, elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DB KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit: ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.- bij verlies van een duim; ƒ150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van b®ven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ1000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van flen man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polls is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HJLV.- Bank te Schiedam. Op 87-jarigen leeftijd is de „kanonnen- koning" Sir Basil Zaharoff te Monte Carlo overleden. Hij was van afkomst een Griek, geboren in Klein-Azië. De familienaam was Zacharias, maar werd later in Zaharoff gewij zigd. Zijn voornaam was Basileios; dien ver anderde hij later in het Engelsch-klinkende Basil. In zijn jeugd beproefde de man het in een heele reeks nederige beroepen: geld wisselaar te Constantinopel, brandweerman, vreemdelingen-gids, winkelbediende. Na en kele jaren In Londen vertoefd te hebben, waar hij vrijgesproken werd in een proces, hem door zijn oom aangedaan, die hem betichtte van onrechtmatige onttrekking van gelden aan zijn winkelzaak, ging hij naar Athene en maakte er kennis met den Griekschen politi cus Skouloudis. Die hielp hem op weg naar zijn vervaarlijk-lucratieve loopbaan. De man was voorbestemd om enorme bedragen te verdienen aan de leverantie van oorlogsma teriaal. Hij begon als Atheensch vertegen woordiger van de Engelsch-Zweedsche wapen fabriek Nordenfeldt en deed geweldige zaken in diverse Balkanlanden. De eerste onderzeeër werd door hem aan Griekenland geleverd, waarna hij erin slaagde er twee aan Turkije te verkoopen. Dit geval schijnt bijna symbo lisch voor zijn carrière en in het algemeen voor de internationale wapenindustrie. In de tachtiger jaren trad Zaharoff in con nectie met Hiram Maxim, uitvinder van den gemoderniseerden mitrailleur, en een combi natie met de firma Nordenfeldt kwam tot stand, waaruit Nordenfeldt zich later terug trok. Tenslotte werd de heele affaire opgeno men in het Vickers-concern, waarin Zaharoff tegen den tijd van den grooten oorlog een po sitie van overheerschende beteekenis innam. De sluwe Griek bleek prachtig zaken te kun nen doen. Hij beschikte over groote men- schenkennis en had overal relaties. Weinigen hebben er zooveel toe bijgedragen, de volken tegen elkaar te wapenen. In de oorlogsjaren moet hij een ontzaglijk vermogen bij elkaar gebracht hebben en midden in den oorlog kocht hij van baronesse de Vaughan het kasteel Balincourt, niet ver van Parijs. Ook te Monte Carlo schafte hij zich een landgoed aan. In 1925 huwde hij de hertogin de Villa- franca, die hij 43 jaar tevoren als' 17-jarig' meisje ontmoet had en die op 60-jarigen leef tijd, na den dood van den hertog, eindelijk de zijne werd. Twee jaar later stierf zij evenwel reeds. De man met de honderden millioenen had zich inmiddels allang uit het actieve ka- nonnen-leven teruggetrokken en werd op het kasteel Balincourt, door hooge muren omge ven, door een Hindoe-wacht bewaakt. Een paar jaar geleden heeft onze Parijsche corres pondent nog een beschrijving gegeven van de situatie. Inmiddels had de Engelsche stuivers pers, tuk op goedkoope sensatie, hem al sinds vele jaren in een romantisch waas gehuld en noemde hem altijd „Europe's mystery man". De geheimzinnigheid scheen zich overigens voornamelijk in steeds meer millioenen te hebben omgezet en het romantische is tot geen andere uiting gekomen dan de historie van de hertogin de Villafranca. Zaharoff is thans gestorven, kinderloos, in een tijd waarin er voor hem nog veel meer millioenen met wapentransacties te verdienen zouden zijn geweest, als hij nog in zaken ge weest was. Er schijnt geen twijfel aan te be staan, dat hij een fortuin van fantastischen omvang nalaat. Op dit punt zal natuurlijk alle belangstelling geconcentreerd zijn. Er hebben wel eens geruchten geloopen dat het vermo gen aan de een of andere humanitaire instel ling vermaakt zou worden, maar het is niet duidelijk waarop zij waren gebaseerd. De man was niet spraakzaam van aard en als hij der gelijke voornemens koesterde had hij zelf al wel eerder steun kunnen geven aan humani taire bewegingen. Die zijn immers alle arm en de kanonnenkoningen worden schatrijk. Ja, waarom bewaart een oude man zijn tallooze millioenen, eenzaam verborgen in een kas teel? Hij zal wel niet erg van de menschen gehouden hebben. Er zijn er in elk geval tal- loozen door zijn schiettuig geslacht. En de overgeblevenen hebben, wederkeerig, ook ze ker niet van hem gehouden. Maar dit is na tuurlijk geen zakelijke uiting. Een van de rijkste menschen ter wereld is gestorven. Hij was klein begonnen en had enorm veel geld verdiend. Knap van hem. Dit is wèl een zakelijke uiting. R. P. BIDUUR. In de Gereformeerde en C'hr. Gerefor meerde kerken in deze gemeente zal op verzoek der deputaten dier kerken op den vooravond van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard een biduur wor den gehouden,, Een comité samengesteld. In een onder leiding van mevr. H. A. Kwint Wiersum gehouden vergadering is het Co mité voor de bevordering van den verkoop van Weldadigheidszegels en Prentbriefkaarten ten bate van het Kind, als volgt samengesteld: Mevr. H. A. KwintWiersum, Hotel „Vel- serbeek", presidente; mej. E. Vijlbrief, Rogge veenstraat 27, IJmuiden, secretaresse; de heer W. Chr. Suwerink, Trompstraat 72, IJmuiden, penningmeester; mevr. C. E. BussemakerBus, Meeuwenlaan 65, IJmuiden, mevr. H. C. Mooij Avontuur, P. Hendrikstraat 103, IJmuiden; mevr. H. A. A. v. d. DoesFikke, Kompasstr. 2, IJmuiden; mevr. C. Heijkoop, Kennemer laan 89, IJmuiden; mevr. E. Krijgerv. d. Broek, Kanaalkade 58, Velsen N.; mevr. A. FierstraHundt, Wijkerstraatweg 60, Velsen N.; mevr. M. H. StegerhoekRosenland, P. C. Hooftlaan 25, Driehuis; mevr. M. Bronsgeest Den Hengst, Driehuizerkerkweg 7, Velsen; mevr. M. J. OudshoornLeeuwendal, Leeuwe riklaan 48, IJmuiden; mevr. C. Maasv. Eke- ren, J. P. Coenstraat 24, IJmuiden; mevr. H. M. Prins, Duinlustparkweg 60, Santpoort; mevr. M. C. MooijenBerkman, Rijksweg 321, Santpoort; mevr. M. C.BakkerWiepkes, Kennemerlaan 66, IJmuiden; mej. Maas, Ken nemerlaan 121, IJmuiden; mej. M. C. van Hooff, Pr. Krugerstraat 106, IJmuiden; de heer A. Mijs, Kievitlaan 5, IJmuiden. De verkoop begint 1 December. DE KANAALSTRAAT WORDT AFGESLOTEN. Burgemeester en Wethouders te Velsen bren gen ter openbare kennis, dat de Kanaalstraat te IJmuiden, van de Kerkstraat tot de Ko ningin Emmastraat, van Maandag 30 Novem ber a.s. af tot nader orde voor het doorgaand verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afge sloten. DE KENNEMER JAGERS. In de j.l. Vrijdagavond gehouden ledenver gadering van de Wandelsportvereeniging „De Kennemer Jagers" werd besloten, gedurende den winter seriemarschen te houden, waarvoor ook niet-leden kunnen inschrijven. Aan hen, die de marschen volbrengen zal een lauwertak worden uitgereikt. Voor inlichtingen betref fende deze marschen wende men zich tot den heer S. Krom, Groeneweg 45. Verder werd besloten, op 12 December a.s. een feestavond te organiseeren voor leden, donateurs en genoodigden. DE OPRUIMING IS BEGONNEN. Van de 25 door de Vem aan Frank Rijsdijk's Industrieele Ondernemingen te Hendrik-Ido- Ambacht verkochte schepen zijn de eerste vier opgeleverd n.l. de Kennemerduin, de Derika 9, de Derika 16 en de Victoria. Heden en morgen zullen er eiken dag twee naar hun laatste rustplaats op het schepen kerkhof gaan. WEER IN DE VAART. De G-eziena Catharina IJM. 50 is, na iy2 jaar in Amsterdam te hebben gelegen, weer in IJmuiden teruggekeerd om voor devisscherij te worden klaargemaakt. R.K. VOLKSUNIVERSITEIT. Vanwege de R.K. Volksuniversiteit zal een maandelijksche lezing met lichtbeelden wor den gehouden over onderwerpen, die de alge meene belangstelling hebben. In een serie van vier lezingen zullen behandeld worden door den heer J. Sailer, onderwijzer aan de Ulo school te Driehuis: „De aarde, onze geheim zinnige planeet; Aarde, maan en zon; Onze planeten, kring en „De sterrenwereld". De eerste lezing heefe heden avond in het Patro naatsgebouw plaats. CONCERT „NIEUW HOSANNA". De Chr. Gemengde Zangvereeniging Nieuw Hosanna, directeur de heer S. Wiersma geeft hedenavond een concert in het Hervormd Ver- eenigingsgebouw in de' Kalverstraat, met medewerking van het kinderkoor „Klimop". Het koor zal ten gehoore brengen Visschers- leed van Ph. S. Vlessing, Adoramus van Pa- lastrina, Levensvernieuwing van V. Meijer, Vrede von Phons Dusch, Adeste van Otto de Nobel, de Perelkens van de Hey, van J. P. J. Wierts en Lentezang van Fred J. Roeske. Klimop zingt liedjes van A. Stibbe, B. Dia mant, Wierts en Catharina van Rennes. TENTOONSTELLING. Zaterdag had in de R.K. Vereeniging aan de Kerkstraat de opening plaats van de ten toonstelling van R.K. leugdlectuur. Aanwezig waren pastoor J. C. de Moei, de kapelaan, de zusters der meisjesschool, het personeel der R.K. Jongensschool, de kerkmeesters, be stuursleden van de Graal en andere organisa- i ties. De opening geschiedde door pastoor De I Moei, die dank bracht aan den heer Lagen- berg voor zijn initiatief. Spreker wees op het groote belang van voorlichting bij het lezen van boeken. De heer Lagenberg dankte pastoor De Moei voor zijn openingswoord en raadde den ouders goede boeken voor hun kinderen te koopen, in 't bijzonder de R.K. Jeugdboeken. JEUGDVEREENIGINGEN OP GEREFOR MEERDEN GRONDSLAG. De Ring Velsen-Beverwijk van Jeugdver- eenigingen op Gereformeerden grondslag houdt 2 December een gecombineerde verga dering in de Gereformeerde Kerk aan den Velserduinweg. De Beverwijksche vereeniging zal behandelen het onderwerp: „De jeugd- vereeniging en de vakbeweging". Velsen zal spreken over „de Lectuur der jongeren". Wat er meer te zien is. Rechts de maquette van het Staatsvisschershavenbedrijf. „Dat door dien weg de handel groei'. Hoezee! En Neerland's welvaart welig bloei'. Hoezee! Zoo juiche thans heel Nederland Want Amstel's zeeweg kwam tot stand, Hoezee! Hoezee! Hoezee! Zoo luidt het laatste couplet van den „Feest zang bij de opening van het Noordzeekanaal", dat op een bekende wij gezongen werd. Een exemplaar van dit feestlied was nog in het bezit van den heer J. Koevoets alhier, die het ter beschikking stelde van onze tentoonstel ling, evenals een bordje, waarop de Palster- hof, waar mevrouw Koevoets werd geboren, is geschilderd en een gedenkpenning, geslagen ter gelegenheid van de opening van het ka naal. De Zuidzijde leverde ons een schat van in zendingen op, toebehoorende aan de Reeders- vereeniging, de Vem en de heeren Joh. Polder man en F. P. Vermeulen. Fraaie scheepsmodel len, een prachtige collectie foto's van de Vis- schershaven door alle jaren heen alsmede tal van schilderijen van zeilschepen, trawlers, enz. Verder ontvingen wij van den heer L. P. Tismeer een aantal foto's van oud-IJmuiden, waarop de bezoekers vele bekenden zullen kunnen vinden. De heer J. Sinjewel, schilder alhier stelde ons eenige teekeningen van het kanaal ter beschikking, de heer K. Groen zond een door hem vervaardigd model van een sloep uit Middelharnis de MD 2 in, op welk vaartuig de 82-jarige, die 2 jaar geleden nog een model van het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop" vervaardigde, nog gevaren heeft. En last not least noemen we de maquette van het Staatsvisschershavenbedrijf. Dit mocht op onze tentoonstelling natuurlijk niet ontbreken en we zijn er de directie dan ook zeer erkentelijk voor dat zij dit kostbaar stuk heeft willen afstaan. Deze maquette is op onze tentoonstelling voor het eerst in ons land te zien, nadat ze reeds in Milaan en Brussel was geëxposeerd, waar zij groote belangstelling heeft getrokken. Tot in de kleinste details kan men er de onderdeelen van het bedrijf, na tuurgetrouw nagebootst op terugvinden, verder ook de beide vuurtorens mitsgaders hun lichten, het vaste van den buiten, het draaiende van den binnenvuurtoren. Zooals gemeld, wordt de tentoonstelling hedenavond door burgemeester Kwinit ge opend. Voor het publiek zal ze voor het eerst MOOIE REIZEN VAN DE HARING- LOGGERS. De haringloggers, die op de versche haring uit zijn, boeken den laatsten tijd fraaie re sultaten. Besommingen van f 1000 tot f 2500 komen meermalen voor. De haring blijft duur. Dinsdagmiddag 3 uur te bezichtigen zijn. De tentoonstelling is geopend van 35 en van 710 uur. Er mag niet gerookt worden! Hierbij plaatsen we een paar interieur kieken. LEDENVERGADERING VAN KINDER VREUGD. In het clubgebouw van Kindervreugd hield deze vereeniging' Vrijdagavond hare ledenvergadering', welke goed bezocht was; vooral van de zijde der dames bestond veel belangstelling. Den heer P. Hanse, voorzitter der vereeni ging was wegens familie-omstandigheden verhinderd de vergadering- te leiden, zoodat deze door den 2en voorzitter den heer R. v. d. Kooi werd geopend Uit het jaarverslag' van den secretaris, bleek dat het bestuur op een goed jaar kan terug zien, ook wat de opbrengst van den speldjesdag van de Centrale betreft, die in de geheele gemeente opbracht f 261.341/2, waarvan Kindervreugd f 58 ontving. Ook de handwerkclub, welke thans ruim 30 borduurstertjes telt, is voor het bestuur en de damesleidsters een groote voldoening. Met het Jeugdfanfarecorps „Kindervreugd" staat de zaak anders. Hiervoor is geen be langstelling meer, ondanks alles wat door de leiding hiervoor gedaan wordt. Aan de leden zal al of niet opheffing van deze af- deeling ter beslissing worden voorgelegd. Verder deelde het bestuur mede, dat op 12 December a.s. een n-root Sint-Nicolaasfeest zal worden gehouden. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat een klein voordeelig salo is over geschoten, ondanks de hooge onkosten, die er jaarlijks van deze vereeniging worden ge vergd. Het ledental bedraagt 108 en beweegt zich dus in een stijgende lijn. Een woord van dank kregen secretaris en penningmeester voor hun keurig verslag. Bij monde van den heer W. Berghuis werd verslag uitgebracht namens de controlecommissie. Het bleek, dat de boeken en de gelden van den pen ningmeester in orde werden bevonden. Tot 2de secretaris werd gekozen de heer H. Mol, welke deze functie aannam, zoodat het bestuur thans weder volledig is. Was door het bestuur voorgesteld, de con tributie van 10 cent per week om te zetten in een van f 0.25 per maand, dit kon geen genade bij de leden vinden, om welke reden het bestuur dit voorstel dan ook zeer gaarne trok. Na de rondvraag werd door eenige leden een één-actertje opgevoerd, getiteld: „De pantoffelheld" dat zeer in den smaak der aanwezigen viel. Laatste twee partijen remise. Overzicht van een deel der inzendingen op de tentoonstelling „Oud-IJmuiden". Zaterdagmiddag werd in hotel Kennemer- hof de derde en laatste partij gespeeld van den trainingswedstrijd KeilerDukel. Doordat de tweede partij zonder verder spe len remise werd gegeven, daar het eindspel niet .meer dan remise inhield, was met het ingaan van de laatste partij de stand 31 in het voordeel van den D.C.IJ.'er. Evenals in de tweede partij speelde de kam pioen van Nederland in deze laatste partij sterker dan Dukel. Prachtig kwam Keller in het offensief, doch door zijn stevige verde diging wist de IJmuidenaar de remise te for- ceeren. Hierdoor won Dukel den wedstrijd met 42. Na afloop sprak de heer Hilvers, die deze match keurig heeft geleid, woorden van dank tot beide spelers. Ook bracht hij een woord van dank aan den heer W. Koster, die de kosten van den wedstrijd voor zijn rekening had genomen. SCHOONHEIDSCOMMISSIE. De eerstvolgende vergadering der Schoon heidscommissie voor de gemeente Velsen, zal gehouden worden op Woensdag 2 December 1936, ten kantore van het Bouw- en Woning toezicht. Spreekuur der commissie van 10.30 tot 11.30 uur. BENOEMING. Bij K.B. is benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Velsen ir. W. Enklaar, wonende te Velsen. ST. NICOLAAS BIJ IJ. O. V. Zaterdagmiddag is St. Nicoiaas op bezoek geweest bij de reclame commissie van IJ. O. V. Omstreeks 3 uur arriveerde de grijze Sint aan het Sitaton Velsen-IJmuiden Oost. Op het per ron werd Sint Nicoiaas begroet door de com missieleden. Buiten stonden honderden, die aangelokt door het mooie weer, zich hadden opgemaaakt om bij zijn „blijde incomste" te genwoordig te zijn.Zijn getrouwe schimmei was eveneens present en wachtte geduldig, te mid den van de groote menigte, tot zijn meester hem zou bestijgen. Dit ging niet al te vlot, maar de goede Sint wordt ook een dagje ouder. Met muziek van „Kunst na Arbeid" voorop begon de intocht. Omstuwd door een menigte, die steeds grooter werd, trok de goede Heilige door IJmuiden-Oosit. Na vele straten te zijn doorkruist stapte St. Nicoiaas af bij den heer Demmer in de Tromp straat. Vroolijke muziek, prachtig weer, een groote menigte op de been. St. Nicoiaas en IJ. O. V. kunnen tevreden zijn. PROPAGANDA FEESTAVOND V. V. S. U. In „Het Wapen van Velsen" heeft Zaterdag avond een propaganda feestvergadering van de V. V. S. U. plaats gehad. De zaal was niet zoo druk bezet als dit, bij vorige avonden, door de V. V. S. U. georganiseerd, het geval was. De avond werd geopend door den voorzitter den heer Bouterse die in zijn openingswoord zeide dat er, gezien den heersehenden pol-itie- ken toestand, feitelijk geen reden tot feest vieren was. De heer Bouterse wees hierbij op Spanje, waar volgens hem de arbeiders met ontzettend veel opoffering zich moeten verweren tegen het fascisme, den vijand van het communisme. Vervolgens besprak hij in het kort de poli tiek die thans gevoerd wordt door de fascis tische landen, Italië, Duitsehland en Japan. Dezen trachten de Sovjet Unie in haar stre ven naar den wereldvrede tegen te gaan. Spreker verzekerde, dat het socialisme, zooals dit in Rusland wordt doorgevoerd, de instem ming heeft van het geheele Russische prole tariaat. Hij twijfelde er niet aan, dat ook dit proletariaat niet zal dulden dat een arbeiders- vijandig rijk ooit over de grenzen van de Sov jet Unie zal komen om den door de arbeiders opgebouwden staat te vernietigen. Hierna was het woord aan den heer G. de Boer uit Amers foort. Deze zeide, dat er in de wereld iets gaat ge beuren, iets geweldigs. In het Oosten heeft zich al reeds iets voltrokken. Steeds meer en meer, aldus spreker, wordt daar het bestaans recht voor ieder beter. Volgens spreker is er in de Sovjet Unie arbeid en brood voor ieder een. Met voorbeelden wilde spreker duidelijk ma ken het verschil in de levensverhoudingen, zooals die in de Sovjet en in ons land zijn. Volgens spreker, daar welvaart en vrede, hier een politieke chaos. Spreker hekelde sterk de partijen en groepen die dit niet erkennen. Rusland noemde spreker een krachtige één heid, die zal zorgen dat het communisme zal komen ook over de andere landen. In de toe komst, zeide spreker, is een groote strijd te wachten. Een strijd tegen het fascisme, waar van nu het begin reeds is aangevangen in Spanje. Spreker betreurde het, dat door de arbei ders met deze gebeurtenis zoo weinig rekening wordt gehouden; hij noemde het een schande dat men zelfs in socialistische kringen niet eens weet wat Spanje doet. Vervolgens oefende spreker critiek uit op de pers, omdat deze haar lezers niet voldoende inlichtte waarover de strijd in Spanje gaat. Aan het einde van zijn betoog wekte spreker op, lid te worden van de V. V. S. U. Hierna kwam de Ageprop 't Signaal uit Oud Karspel voor het voetlicht Deze beeldde in een aantal scène's uit den toestand van Rusland voorheen en thans. In de pauze, die niet te kort was (ongeveer 11/4 uur) werd een verlo ting gehouden waarna het Signaal voor de tweede maal ten tooneele verscheen, nu met een éénacter getiteld: „De droom van een Ar beider". Dit stuk had even als het voorgaande een propagandistische strekking. Er was bal na.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1