De Landverrader BEVERWIJK SANTPOORT HEEMSKERK Weldadigheid naar middels. Heffing op boter. Auto-ongeluk pas na een dag [MAANDAG 30 NOV. 1936 gemerkt. Schip botste tegen gezonken wagen. Automobilist stopt niet na aanrijding. Door taxi echter achterhaald. Het huwelijksgeschenk der schooljeugd. Vorstelijk bezoek aan Eindhoven. Bevolking enthousiast. De thee-restrictie. Hevige autobotsing op den Haarlemmerweg. FEUILLETON i VEREENIGING VAN JONG HERVORMDEN. De vergadering van de Vereeniging van Jong Hervormden die op Donderdag 17 De cember zou worden gehouden, Is uitgesteld tot Woensdag 30 December. Deze vergade ring zal het karakter dragen van een feeste lijke oude jaarsbij eenkomst. CHRISTELIJKE WERKMANSBOND. De plaatselijke af deeling van den Chris- telijken Nationalen Werkmansbond houdt op Donderdag 10 December in het vereeni- gingsgebouw van de Ned. Herv. gemeente een ledenvergadering. Ds. C. M. Krijger zal in die bijeenkomst het tweede deel van zijn lezing over „De Is lam" behandelen. Lichtbeelden zullen het gesproken woord toelichten. ST. NICOLAASFEEST VOOR KINDEREN VAN WERKLOOZEN. Op Zondag 6 December wordt in het ge bouw „Odeon" een St. Nicolaasfeest gegeven voor kinderen van werkloozen, georgani- seserd door de Sociaal-Democratische Vrou wenclub. ANTI-REVOLUTIONNAIRE KIES VER EENIGING. Heden-, Maandagavond vergadert in het vergaderlokaal van de Geref. Kerk op het C. H. Moensplein de Anti-Revolutionnaire Kiesvereeniging. Spreker is de heer R. A. den Ouden uit Den Haag over het onderwerp: „Wat deed het kabinet-Colijn?" In verband met den komenden stembus strijd heeft de kiesvereeniging besloten ean- maal in de veertien dagen 2560 exemplaren te verspreiden van het propagandablad „Ne derland Waakzaam". BEVERWIJKSCHE DAMCLUB. De Beverwijksche Damclub speelt a.s. Woensdag voor de competitie tegen de Dam club „Haarlem" in café Louw te Haarlem. Het tweede tiental speelt tegen Haarlem 3. lem 3. ONZE PLAATS CP"^ST." TL De Federatie van V.V.V.'s boven het Noord zeekanaal zal haar voorjaarsvergadering in Beverwijk houden. In de Zaterdag te Groningen gehouden algemeene vergadering van den Bond van harddraverij vereenigingen op de korte baan, is eveneens besloten de groote voorjaars vergadering in onze gemeente te doen plaats vinden. In deze belangrijke vergadering zal o.m. de loting geschieden voor het verrijden van de kampioenschappen van Noord- en Zuid-Holland. VERBETERING VAN EEN GEVAARLIJK KRUISPUNT. Gedeputeerde Staten hebben het raadsbe sluit tot aankoop van zeven woonhuizen aan den Alkmaarschen- en Hoflanderweg, ten be hoeve van de verbetering van het gevaarlijke kruispunt aldaar, goedgekeurd. Ook de door den raad vastgestelde verorde ning, regelende de classificatie der gemeente voor de heffing van de personeele belasting, verwierf de goedkeuring van Ged. Staten. KERSTFEEST VAN DE VRIJZINNIGE ZONDAGSSCHOOL. Het Kerstfeest van de Vrijzinnige Zondags school zal op Zondag 20 December in het kerkgebouw van de Vereeniging van Vrijzin nig Hervormden aan de Parklaan worden gevierd. DE ROOILIJN VAN DE KLOOSTERSTRAAT. Het raadsbesluit van 16 October tot vast stelling van een voorgevelrooilijn voor de Kloosterstraat, even zijde, is door Gedepu teerde Staten goedgekeurd. BEVERWIJK 2—SCHOTEN 3 (3—2) De thuisclub slaagt erin de leiding te nemen (10). Even later maken de bezoekers ge lijk (11). Nog voor de rust weten de Wij- kers hun voorsprong te vergrooten (21). Na de thee wordt er door beide partijen enthousiast gespeeld. Door goed werk van den middenvoor wordt de stand 3—1. Kort voor het einde slaagt Schoten er in den achter stand te verkleinen. Einde 32. BEVERWIJK 3—SPAARNDAM (1—3) Binnen een kwartier heeft Spaarndam met twee goede doelpunten een nuttigen voorsprong genomen. Met den stand 02 wordt gedraaid. In de tweede helft zijn de Wijkers sterker, doch doelpunten blijven uit. De aanvallen van de bezoekers blijven echter ook gevaar lijk. Eindelijk komt bij een goeden aanval het zoozeer begeerde tegenpunt (12) Spaarn dam heeft geluk als een als voorzet bedoelde bal precies in het uiterste hoekje van het doel verdwijnt (13). BEVERWIJK 4—R.C.H. 10 (5—3). Na 9 minuten opent R.C.H. de score (01). Even later is het 02. De gastheeren zitten er nu geducht op; met drie goede doelpunten nemen zij de leiding. Rust 32. Na rust we gen de partijen goed tegen elkaar op. Bever wijk weet al spoedig haar voorsprong te ver grooten (42). Bij een goeden aanval maakt de Racing echter een goed tegenpunt. (4—3). Dan permitteert R. C. H. zich de weelde om tweemaal achtereen een strafschop te missen en daar de thuisclub nog een doelpunt weet te maken, eindigt deze wedstrijd met 53. V.V.B. 4—BEVERWIJK 5 (G—1). Bij een der eerste aanvallen maakt de thuis club al een doelpunt (10). Even later heeft zij weer succes (20). Er wordt door de gas ten een beetje beter aangepakt, doch zij zien geen kans, te doelpunten. Nog tweemaal weten de V.V.B.'ers het net te vinden (40). Na rust is Beverwijk iets sterker, doch succes komt weer aan de'andere zijde (50). Daar na gelukt het den bezoekers, een verdiend tegenpunt te maken. (51). Even voor het einde maken de gastheeren nog een doelpunt. Het einde komt met 61. CONCERT „WILHELMINA" Het fanfarecorps „Wilhelmina" gaf in „De Weijman" Zondagavond een concert mftt wel willende medewerking van het dubbelmannen- kwartet „Oaecilia" uit IJmuiden-Oost. Toen voorzitter J. Strijder den avond met een inleidend woord opende, was de zaal be vredigend bezet. Wilhelmina introduceerde zich met den pit- tigen Colonel Bogey marsch, waaruit bleek, dat de klank van het corps belangrijk vooruit gegaan is. V.n.l. het middenregister en het zware koper hebben gewonnen. Sam Vlessing's dramatisch openingsstuk is voor een corps als „Wilhelmina" zeker geen sinecure en het vereischt wel bijzondere spel- vaardigheid het werk zoo doorzichtig te houden als de componist het zich gedacht had. Ook was er v.n.l. in de inlediing, 't modorato (84) en het aandante, verschil in tempo; wij hadden ons deze snellergedacht. In de moderato-ge deelten, waar de knappe doorwerking der mid denstemmen de melodie zoo fraai omspelen, konden de eersten het technisch niet altijd „bij beenen". Lof mogen we hebben voor de dy namische effecten, waar de dirigent Jan Groot specialen aandacht aan had besteed en zoo doende het trombone- en basregister dank baar op den voorgrond treden konden. We hopen het nog eens van het ensemble te mogen hooren, want het is als repertoire nummer de moeite van extra studeeren waard. De twee coneourswerken van dezen zomer, Rip en Cortège Nuptial, zater er, dat spreekt van zelf, nog goed in en hier liet „Wilhelmina" zich van haar beste zijde hooren. Technisch zat het in de vingers en er is corpsdiscipline, dit bleek b.v. in de vlot gespeelde wals uit de operette en het zeer beschaafde begeleiden van de solistisch optredende instrumenten, o.a. verdienstelijke pistontrekj es. Van de Grande Marche Cortège Nuptial heeft de directeur een klankvolle reproductie weten te geven en dit succes was mede te danken aan het beheerschte spel der saxen, die aan het geheel zulk een kleur gaven. Ook de gefigureerde tuba-passages en de aan effect rijke trombone-hoek ondersteunden het welslagen van dit voor de blazers zoo geluk kige nummer. Caecilia, dat verschillende nummers uit haar repertoire ten gehoore bracht, beschikt over geroutineerd materiaal, dat directeur Henk J. Arisz in de juiste banen te leiden weet. Zoo werd de juiste toon getroffen in het be geleiden van den bariton, den heer H. van Kaam, toen deze de prachtige legende „Die awölf Rauber" in het kundige arrangement van den Russischen dirigent Isaye Dobrowen op de hem eigen wijze zong; op toon en o.K. van voordracht. De humoristische Kikkercantate van Henny vond, evenals den andere zang, terecht veel bijval. In Schiebold's Abendstandchen mogen de baritons zich nog wel even intoomen; nu do mineerden ze en dreve ze den zang op. Het tweede gedeelte van Wilbelmina's op treden konden we in verband met het late uur niet meer volledig bijwonen, maar wij twijfe len niet of het stond op het peil van het eerste gedeelte. We willen niet nalaten nog op te merken, dat de directie van den heer Groot opviel door kalmte en slagvaardigheid, waar noodig en dat het corps in hem een muzikaal leider gevonden heeft. W. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Gisteren vond de verkiezing plaats van 3 gemachtigden voor het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente. Het resultaat was, dat de vrijzinnige periodiek aftredende heeren M. W. Jonker, J. Pannekoek en W. H. Pletting werden herkozen. Van rechtzinnige zijde werd niet met eigen candidaten aan de stemming deelgenomen. OECUMENISCHE VREDESDIENST. Zondag a.s. om 8.15 uur wordt in de Ned. Herv. Kerk een Oecumenische Vredesdienst gehouden. Sprekers zijn Ds. Van Dijk, Ned. Herv. predikant te Bloemendaal, Ds. Sillevis Smit, predikant bij de Geref. gemeente in Hersteld Verband te Haarlem. Pastoor Mole naar, Oud-Kath. pastoor te Den Helder en Ds. Oldeman, Ned. Herv. predikant te Santpoort. DOOD LANGS DEN WEG GEVONDEN. De 66-jarige A. B. wonende alhier begaf zich Zaterdagavond te voet naar Beverwijk Onderweg werd de man onwel en rustte eenigen tijd uit bij kennissen. Daarop zette hij zijn tocht weer voort. Kort hierop von den voorbijgangers hem langs den weg lig gen. Toen een geneesheer arriveirde kon hij slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot is later per bran card naar de woning van den overledene vervoerd. (In een Australische stad heeft men een nieuw principe van lief dadigheid ingevoerddoor van iedereen zooveel maal een bepaald eenheidsbedrag te vragen als zijn middel centimeters meet.) De kranten maken trouw gewag Van allerhande soorten dingen, Helaas vaak van een droevig slag, En dikwijls van zeer zonderlinge. Als ik de laatste soort eens neem, Die mijn steeds zoekend oog ontdekte, Vraag ik: hoe vindt u dit systeem Voor een liefdadigheidscollecte. Men g;aat daar van de stelling uit, Dat hij die welgedaan kan leven, Bij 't weldoen ook een vetter duit, Dan hij die mager is, kan geven. Wie 't letterlijk het breedste heeft, Heeft, denkt men daar, dat ook figuurlijk, En wie daar zeer „bemiddeld" leeft, Is dat in dubblen zin natuurlijk. Wie 't vet heeft, redeneert men daar, Dien gaat het blijkbaar naar den vleeze, Misschien is 't af en toe wel waar, Maar 't zal ook dikwijls niet zoo wezen. Het ligt niet aan de middellijn, Figuurlijk mag de binnenvetter, 't Vette der aarde eigen zijn, Het is 't niet altijd naar de letter. Als men dat hier ooit volgen wou, Dan zou dit plan zich zelve wraken, Het spreekt vanzelf toch, niemand zou Zich om zoo'n opzet dik meer maken. P. GASUS. TUINDERSVAKBOND L. T. B. Zaterdag werd te Haarlem een algemeene vergadering gehouden van den R. K. Diocesane Tuindersvakbond van den L. T. B. Bij de be stuursverkiezing werd de heer N. Vendel, al hier weder herbenoemd. R.K. GEZELLEN-VEREENTGING. Donderdag 3 dezer wordt een groote propa- ganda-avond gehouden-van de R.K. Gezellen- vereeniging, waarbij ook de ouders en verdere belangstellenden tegenwoordig kunnen zijn. De Centraal Praeees, de ZeerEerwaardè heer Drost zal dezen avond komen spreken. SCHAAKCLUB. De schaakclub van de Gezellen-vereeniging gaat al flink vooruit. De stand van de schaak competitie is als volgt: J. Cornelissen 4 pun ten, W. de Ruyter 4 punten, B. Heesterbeek 3 punten, A. Kos 2 punten, P. Bleyendaal 1 punt en C. Beentjes 1 punt. MICA-PUZZLEWEDSTRIJD. In den prijs-puzzlewedstrijd, georganiseerd door de Mica-1936 werd aan P. Megen, G. van Assendelfsstraat alhier, een waardebon van f 2.50 toegekend. NED. TUINDERSBOND. Dinsdag 1 Dec. 's avonds half acht houdt de Ned. Tuindersbond een ledenvergadering in het locaal van den heer L. Schipper. De heffing op boter en de vervoer- vergunning voor buitenlandsche bo ter is, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week, van 29 No vember tot en met 5 December vast gesteld op f 0.80 per kilogram. DE DéBACLE BIJ LAKEMAN'S BANK TE ENKHUIZEN Aan de N.V. Wed. S. Lakeman's Bank te Enkhuizen is surséance van betaling verleend voor den tijd van 6 maanden. Uit een rapport van de bewindvoerders is gebleken, dat deze op 31 October voor de crediteuren 47 V2 pro cent aanwezig achtten. Hierbij was geen re kening gehouden met de kosten van liquidatie. Reiziger uit Tilburg het slachtoffer. Zaterdagavond Iaat merkte een schipper, die met zijn schip door de Zuid-Willemsvaart voer, ter hoogte van de Heeswijksche brug, dat hij op een voorwerp stootte. Bij onderzoek bleek, dat een auto in het water lag. Na korten tijd was het voertuig op den wal gebracht. In den wagen vond men het stoffe lijk overschot van den bestuurder, den 28-jarigen reiziger J. Knaapen uit Tilburg. Het is waarschijnlijk dat de auto in den nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks half twee ter plaatse het water is ingereden, daar het horloge van den bestuurder op dat uur was blijven staan. De wagen was geheel onder water geraakt, zoodat Zaterdag niets van het ongeval is gemerkt. Wielrijdster levensgevaarlijk gewond. Op den Laarderweg te Hilversum is Zon dagavond om half twaalf een wielrijdster, mej. S. uit Hilversum, die rechts van den weg reed. door een achter haar rijdende auto aan gereden, waarna de bestuurder van den wagen doorreed. De wielrijdster, die door de voor zijde van de auto tegen den grond werd ge worpen, liep zeer zware kwetsuren op aan beenen en hoofd. Zij is per ziekenauto naar het diaconessenhuis te Hilversum vervoerd. Haar toestand is ernstig. Onmiddellijk na het ongeluk waarschuwden omstanders een juist passeerenren taxi-chauffeur die de auto achterna reed. Door hem te snijden, kon hij den automobilist, zekeren T. de W„ uit Hilver sum, na eenige kilometers dwingen te stop pen. De man had de lichten van zijn wagen gedoofd. Hij is door de politie, die weldra ter plaatse was, naar het bureau overgebracht. Men deelt ons mede: het Comité van de Ne- derlandsche Schooljeugd is bijna gereed met de voorbereidende werkzaamheden voor de groote inzameling op alle onderwijsinrichtin gen, die op 15 December 's morgens om 10 uur over het geheele land zal gehouden worden. Binnen enkele dagen wordt aan alle onder- wijs-inrichtingen een circulaire verzonden met een bijbehoorende plaat om dè leerlingen op te wekken hun bijdrage voor dit geschenk te offeren. Voor het ontwerp van de plaat is een vraag gezonden aan de Haagsche inrichtingen voor voortgezet onderwijs, om de leerlingen daar van in de gelegenheid te stellen, een ontwerp hiervoor in te sturen. Niet minder dan 38 ontwerpen kwamen in, waaronder zeer verdienstelijke en origineele. Ten slotte is de keuze gevallen op het ontwerp van den leerling Willy Hofman van het vrijz. chr. lyceum, zoowel wegens de voortreffelijke kwaliteiten van het teekenwerk als de wijze, waarop hij de idee van het comité heeft weer gegeven: „een dag, een uur, een daad". HOOGE HONGAARSCHE GASTEN IN ROME. Mussolini en de Hongaarsche minister-president Daranyi, die tezamen met rijksbestuurder Horthy naar de Italiaansche hoofdstad kwam. Op den achtergrond graaf Ciano. Prinses Juliana onthult radiomonument. Prins Bernhard legt een eersten steen. Het eerste bezoek, dat de vorstelijke verloofden Zaterdag tezamen en offi cieel aan Eindhoven brachten, is een gebeurtenis geworden, die in Eind hoven een beweging heeft veroorzaakt, zooals nog maar zelden in Eindhoven is waargenomen. Gedurende heel den tijd dat de Prinses en de Prins in Eindhoven vertoefden en deze tijd was helaas slechts kort deinde over alle straten een golf van echte Bra- bantsche vreugde, die ten top steeg wanneer het vorstelijk paar zich maar even vertoonde. Het doel van dit vorstelijk bezoek was de onthulling van het radio-monument, dat is opgericht ter herinnering aan de eerste radio- telefonische verbinding met Indië, waarbij H.M. de Koningin zich rechtstreeks tot de be volking van onze overzeesche gewesten richtte. Prinses Juliana zou deze onthulling ver richten en Prins Bernhard was voor deze ge legenheid uitgenoodigd om den eersten steen van het astronomisch observatorium te leg gen, dat dr. A. Philips aan de afdeeling Eind hoven van de Nederlandsche vereeniging voor weer- en sterrekunde had geschonken. Daar toe kwamen de Prinses en de Prins tegen half drie te Eindhoven aan. Het radio-monument, werk van den beeld houwer Albert Termote, stelt een vrouwen figuur in brons voor, zwevend in snelle vaart, de hand voor den tot roepen geopenden mond gekromd, als symbool van de menschelijke stem, die voor het eerst den afstand tusschen Nederland en de koloniën overbrugde. De fi guur is bijna horizontaal geplaatst en steunt met den voet op een aardbol, die op een bak- steenen wand aan de breede zijde van een hartvormigen vijver is gezet. Aan de achter zijde bevindt zich een herinneringsinscriptie. Nadat dit monument was onthuld, ging men naar het in aanbouw zijnde astronomisch ob servatorium, waar Prins Bernhard den eer sten steen legde. Omstreeks vier uur vertrok het vorstelijke paar weer. Zal het percentage op 17Vj procent gehandhaafd blijven? Naar de vereeniging voor de thee cultuur in Nederland-Indië te Amster dam mededeelt, heeft het Internatio nal Tea Committee aan de regee ringen van Nederlandsch-ïndië, Britsch-Indië en Ceylon voorgesteld het restrictie-percentage voor de pe riode, loopende van 1 April 1937 tot en met 31 Maart 1938 op 17V2 procent te handhaven. Gelukkig geen persoonlijke ongelukken. Zaterdagmorgen te ongeveer half twaalf is de Haarlemmerweg tusschen Amsterdam en Halfweg, het tooneel geweest van een hevige botsing tusschen twee auto's, welke als door een wonder geen persoonlijke ongelukken ten gevolge heeft gehad. Toen de bestuurder van een uit de richting Amsterdam komende personen auto een links bij den weg liggend erf wilde oprijden en daar toe zijn richtingwijzer uitstak reed dicht achter hem een tweede personenauto, die op haar beurt door een derde personenauto ge volgd werd. De bestuurder van de tweede auto remde, teneinde den chauffeur van den voor hem rijdenden wagen gelegenheid te geven het erf op te zwenken. De bestuurder van de derde auto, die in de meening verkeerde dat er slechts een wagen voor hem was, wilde deze passeeren, waarbij hij vol gas gaf. Juist was hij terzijde van de tweede auto, toen de voorste wagen naar links afzwenkte, met het gevolg dat de bestuurder van den passee- renden wagen met een vaart van 75 kilome ter op de voorste auto inreed. De klap van de botsing, die tot in verren omtrek hoorbaar was, was zoo hevig dat het stuur van den aanrijdenden wagen in twee stukken brak. Als door een wonder bleef de bestuurder, hoewel zijn wagen vrijwel in puin gereden was, on gedeerd, terwijl dit ook het geval bleek te zijn met den chauffeur van den aangereden auto, die door een botsing langs een betonnen paal tje, dat nog even geraakt werd, gedeeltelijk op de trambaan werd geschoven, eveneens behoorlijk gehavend. Naar het Engelsch bewerkt door THEA BLOEMERS. (Nadruk verboden). 13) Na de voorlezing van dit testament was Gladys volkomen bedaard geworden, tot niet geringe verwondering van den notaris, zelfs tot zijn lichte ergernis. Hij had er zich al op verheugd, dit lieftallige meisje uitgela ten van vreugde te zien. Wie zou dat niet zijn, indien hem plotse- seling zulke mededeelingen werden gedaam? Doch de nieuwe gravin beheerschte zich volkomen. Niets verried hare ontroering, een oppervlakkig toeschouwer had kunnen ze§" gen dat alles haar koud liet. Toch was dit in werkelijkheid niet het geval, maar Gladys werd zich bewust van een groote taak, dien zij te vervullen kreeg. Een ernstige trek legde zich om haar mond, waardoor de uitdrukking van haar gez'cht vastberadener werd dan te voren. De notaris trad naar haar stoel toe en ter wijl hij zijn onberispeiijke buiging maakte, sprak hij: Het verheugt mij, de eerste te zijn die u kan gelukwenschen. Dank u, mijnheer Branton, zeide het meisje eenvoudig. Ik zou het op allerhoogsten prijs stellen, indien u mij de behartiging van uwe zaken in de toekomst zou willen toevertrouwen. Ik heb ook het vertrouwen van uw grootvader steeds genoten. Het zal mij veel plezier doen, als u mij steeds met raad en daad wilt terzijde staan, ik denk uw hulp nog wel eens te moeten in roepen. Mag ik u nu vragen mij het be drag te noemen der erfenis? Dat is zoo eenvoudig niet als het er uitziet, glimlachte de notaris. Ik kan niet zoo opeens de waarde der effecten die ik van een gedeelte der gelden heb gekocht noemen. Maar als ik zeg, dat uw vermogen, met de bankgelden inbegrepen, minstens twaalf millioen gulden bedraagt, weet ik, volstrekt niet te overdrijven. Het effect van deze woorden was merk waardig. Gladys sloeg haar handen m uiterste ver bazing samen, terwijl ze uitriep: Ik heb al tijd gedacht, dat zooiets niet bestond. Dacht u, dat er geen twaalf millioen gulden op de wereld was? Neen, maar dat er menschen waren, die zulke vermogens bezaten. Het zal u genoegen doen te bemerken, dat u zich vergist heef) zeide de notaris niet zondev eer vteueie spot Maar mijn grootvader schrijft in dien brief, dat de familie arm was. De laatste twintig jaren is daarin ver andering gekomen. Terwijl de familie van den eenen kant de schande niet bespaard bleef, kwam zij van den anderen kant in het bezit van een groot vermogen. Al de schul den zijn betaald, terwijl met speculeeren ook een aardig bedrag is gewonnen. Het was mij liever geweest, arm te zijn met eere, merkte Gladys op. Gelooft u, mijn heer Branton, aan de schuld van mijn va der? De notaris wachtte even met zijn ant woord, toen zei hij: Ik ben met den inhoud van den brief, dien u zoo juist hebt gelezen niet op de hoogte. Uit hetgeen u zegt, maak ik echter op, dat uw grootvader niet heeft gezwegen over het landverraad, waarvan uw vader werd beschulgd. Ik wil u dus naar mijn eerlijke overtuiging antwoorden. Hoe zeer het mij leed doet, maar ik moet uw vraag bevestigend beantwoorden, maar met eenig voorbehoud. Ja, ik acht uw vader schul dig. Ik moet dat wel doen, want de proces stukken stellen zijn schuld zonder twijfel vast. U kunt zich begrijpen dat men niet tot de veroordeeling van een lid van den hoo- gen adel zou overgaan, als zijn schuld niet met zekerheid vaststond. Uit betrouwbare bron weet ik, dat uw vader een man was, die hoewel opvliegend van aard, zeer eerlijk was en zich niet ontzag voor anderen door het vuur te gaan. Hoewel ik hem oersoouhik niet q-eVorir! heb, weet ik. dat hit een voorbeeldig echtgenoot en vader is geweest. Moet ik aan nemen, dat hij in de gevangenis tot inkeer is gekomen? Het is natuurlijk mogelijk. Maar op de portretten, die ik van hem heb gezien, uit zijn studenten- en zijn officierstijd, is hij dezelfde man, met denzelfden eerlijken, onbevangen oogopslag. Ik geloof het recht te hebben, mij zelf een weinig menschen- kenner te noemen Welnu, op grond van de ervaring, die ik in mijn langdurige praktijk heb opgedaan, durf ik beweren dat uw va der, ook voor zijn straftijd een goed en edel mensch moet zijn geweest. Hoewel de schijn tegen hem is, moet ik erkennen, dat het er bij mij niet in wil, dat hij tot zulk een lagen daad in staat zou zijn geweest. Immers hier is geen sprake van een opwelling van het oogenblik; een kwestie van landverraad is iets, wat lang van te voren in elkaar moet zijn gezet. En nogmaals, ik kan niet geloo- ven aan het slechte karakter van uw vader. Gladys blikte met vochtige oogen naar den heer Branton, die met groote overtuiging had gesproken, op. Ik dank u voor dit woord, stamelde zij. Ik acht. het thans mijn groot ste plicht niet te rusten voor ik de nage dachtenis van miin lieven vader van dezen blaam heb bevrijd. Dat prijs ik in u. mylady, maar uw taak is vrijwel hopeloos. Het is bijna dertig jaar geleden, dat deze droevige zaak in Engeland opschudding teweeg bracht, de hoofdpersoon uit het drama is gestorvenneen het zal ii niet vemakkehik vallen. En toch zal ik niet rusten voor het zoo ver is en ik reken op uw bijstand. Daarvan kunt u zich verzekerd houden gravin. Niets zal mij aangenamer zijn dan 1 den dag te beleven waarop de naam Borough- bridge in eere hersteld zal worden. Maar nu wat anders. Vertelt u mij eens, u bent op het oogenblik in betrekking niet waar? Ja, nog wel, bij de „London News", als typiste. Zoo? Bij de London News? Laat ik u dan een goeden raad mogen geven. Neem zoo spoedig mogelijk uw ontslag en leg den di recteur geheimhouding op. Want wanneer aan deze zaak ruchtbaarheid wordt gegeven, wordt de geschiedenis van uw overleden va der, die iedereen op het oogenblik is ver geten, weer opgerakeld. Overigens hebt u niets te vreezen. Al uw tegenwoordige ken nissen zullen er trotsch op zijn te kunnen zeggen, dat zij u kennen; de een zal nog voorkomender zijn dan de andere. Maar laat u hierdoor niet van de wijs brengen, want het blijft altijd waar. dat men alleen in den nood zijn vrienden leert kennen U zult na tuurlijk uw intrek moeten nemen op slot Boroughbridge, des winters kunt u desee- wenscht van uw huis in Londen gebruik ma ken. TJ zult uw intrede moeten doen in ^e adellijke wereld en allerlei zorgen, die u "u niet kent, zullen u wachten. Heusch. het niet gemakkelijk ziin een uitgestrekte bezit ting als Boroughbridge is, goed te besturen. To) uw meerderlaricheid zaï ivr-Uoor Peacock 11 behulpzaam moeten zijn. maar binnen dien ti.id zult u op eigen beenen moeten leeron staan. Nu za.l ik u het huis uwer voorouders eens laten zien, (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5