HET NIEUWE AVONDBLAD Onze tentoonstelling „Oud IJmuiden" geopend. tentoonstelli ng O c -ü muide ïn" IJmuiden krijgt een zeesleepboot. Q_ uider courant Groote belangstelling van de zijde der autoriteiten. 22e JAARGANG No. 26 DINSDAG 1 DECEMBER 1936 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM 1 Sympathiek openingswoord van den burgemeester. sterke Neem Bomaniale 9t is de beste Succesvolle avond van Papyrus. if m denkt om „reddingbootjes" HOCKEY. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per 40 cents plus 2j4 cents Incasso, per kwartaal 120 plus 5 cents Incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct„ elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DB NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; ƒ600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; f 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor-, tram- of autobasongeval; ƒ1000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf ls verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polls is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. Een aardig detail van de tentoonstelling de Neeltje Jacoba. In een sfeer van intimiteit en ge zelligheid is onze tentoonstelling Oud-IJmuiden, die door de veelheid der inzendingen het karakter heeft gekregen van 'n helaas tijdelijk historisch museum gisteravond onder groote belangstelling van de zijde der autoriteiten geopend. Want tal van genoodigden hadden aan de uit- noodiging, de officieele opening bij te wonen, gehoor gegeven. Aanwezig waren burgemeester Mr. M. M. Kwint, de heeren W. F. Visser, wethouder voor Sociale Aangelegenheden, M. K. Hof stede, gemeentesecretaris, de raadsleden mevr. Barbiers-Seelemeyer en de heeren P. Bosman, A. de Groot, G. Heijkoop, W. van Heijst, J. van den Kerkhoff, W. P. Mets, P. F. C. Roelse, J. E. Sluiters, J. van der Veer, F. P. Vermeulen (mede namens de Reeders- vereeniging) en D. Zalm, de heeren C. Oud, directeur van het Staatsvisschershavenbe drijf, Mr. A. Boosman, assistent der directie, J. Seijffert, havenmeester van het Noord- zeekanaal, beiden tevens namens de Plaatse lijke Commissie der Noord- en Zuid-Hol landsche Redding Mij., W. A. Dolleman en B. G. Schuitenmaker namens IJmuidens Bloei, M. J. Baak, directeur van het Post en Telegraafkantoor, P. J. Verwaijen, di recteur der Visscherijschool, G. Duijckinck Sander, oud-directeur, Ir. J. A. Verhoef, di recteur van Openbare Werken, H. Th. de Booij, secretaris der Noord- en Zuid-Hol - landsche Redding Mij., L. Korstanje, adj.- inspecteur der Scheepvaart Inspectie, Van Wijngaarden, vertegenwoordiger van Adr. Volker's Mij. tot het uitvoeren van Open bare Werken, J. Koevoets, L. Tismeer en J. Sinjewel. Velen waren vergezeld van hun dames. Bericht van verhindering hadden gezonden de heeren R. D. Baart de la Faille, beheerder van den Provincialen Atlas en J. P. Weyburg, commissaris van Politie. De heer Robert Peereboom noemde het een voorrecht, de aanwezigen namens de direc tie der IJmuider Courant welkom te mogen heeten. Hij herinnerde er aan, dat bijna 5 jaar geleden de IJmuider Courant werd overge nomen. Bij die gelegenheid had de heer Bückmann, lid van den raad van beheer a priori deze voorwaarde gesteld, dat de IJmui der Courant zou worden voortgezet in het belang der gemeente Velsen en hare inge zetenen. Spreker had daarop een duren eed gezworen en in die richting is steeds ge probeerd, de IJmuider Courant te doen zijn naar den wensch der bevolking. In die lijn, aldus spreker, zijn we gekomen tot het mo ment, deze kleine, maar interessante ten toonstelling te kunnen openen. Wij zijn dankbaar, zoo vervolgde onze direc teur, voor de medewerking der gemeente Velsen, die ons een lokaal ter beschikking stelde en fraaie stukken voor de tentoonstel ling afstond, va.n 't Provinciaal Archief, het Staatsvisschershavenbedrijf, de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij., de Reeders- vereenigmg, de Vem en van de heeren Joh. Polderman F. P. Vermeulen, J. Koevoets, L. Tismeer en J. Sinjewel. De heer Peereboom zeide, den indruk te hebben gekregen, dat niet alleen zij, die thans aanwezig waren, zidh voor de veelbewogen geschiedenis van IJmuiden interesseeren, Ook vele anderen zul ien de gemeente heter willen leeren ken- lien. Spreker begreep, dat allen in IJmuiden, het gemeentebestuur in het bijzonder, een moeilijke taak hebben, waar alles zich zoo snel ontwikkeld heeft. Hij gelooft, dat de tentoonstelling van deze snelle ontwikkeling een duidelijk beeld geeft. Spreker zeide, te hebben gehoord, dat er plannen hebben bestaan tot het stichten van een visscherijmuseum, doch dat de kosten een bezwaar zijn geweest. Als deze tentoon stelling weerklank mocht vinden en 20U mo gen blijken, dat er in de gemeente Velsen groote belangstelling voor een dergelijk mu seum zou bestaan, dan zal de IJmuider Cou rant zich tot taak stellen, in deze richting te blijven voortwerken. Rede burgemeester Kwint. Burgemeester Kwint, die daarna sprak, zeide met bijzonder veel genoegen de uit- noodiging, de tentoonstelling te openen, te hebben aanvaard, allereerst omdat hij het een alleszins lofwaardig streven en een daad van cultureel belang vond, deze wel is waar kleine, maar oordeelkundige expositie van de historie onzer gemeente te organiseeren. Deze historie gaat niet zoover terug. Er zijn gemeenten, die eeuwfeesten hebben gevierd. Wij hebben mogen herdenken het 60-jarig bestaan van IJmuiden. Dit neemt niet weg, dat wij dit hebben gedaan met groote erken telijkheid. In 1816 heeft Willem I met een grooten koopmansblik gezien, dat Amsterdam voor zijn relaties een korte verbinding met de zee noodig had. Aan dien koopmansblik is het te danken, dat IJmuiden ontstond. En toen Willem III het voorrecht had, de nieu we haven te doopen met den naam IJmuiden, heeft hij met zeer grooten dank jegens zijn grooten voorzaat deze daad verricht. Uitdrukkelijk wilde de burgemeester er op wijzen, dat wij ons bestaan hebben te dan ken aan Amsterdam. Amsterdam is door ons grondgebied gegaan en daardoor is IJmui den op Amerikaansche wijze gegroeid. Dege nen, die aan het hoofd stonden en leiding moeten geven, nu en in de toekomst, hebben wel een schoone en stimuleerende taak. Van middag, aldus de burgemeester, heb ik een kleinen rondgang gemaakt. Wat hij hier ge zien had, was alleszins verrassend. Hij had gedacht, een dorre tentoonstelling te vinden van statistieken, maar wat hij zag was, keu rig bijeengelegd, een summier beeld van de geschiedenis van de havens, de belangrijke industrie enz. Spreker hoopte, dat de ten toonstelling alleszins mag blijken, een suc ces te zijn. De belangstelling voor bijzondere onderdeelen te vragen, achtte de burge meester niet noodig. Voor twee inzendingen wilde spreker echter een uitzondering ma ken; in de eerste plaats voor de maquette van het Staatsvisschershavenbedrijf, thans voor het eerst alhier geëxposeerd, doch die reeds in Brussel en Milaan was tentoonge steld. En in de tweede plaats vroeg spreker de bijzondere aandacht voor het model van de Neeltje Jacoba, de reddingsboot van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij., die langs de kust steeds haar werk doet. De N Z.H.R.M. heeft voorts eenige kleine mo dellen van een reddingsboot gezonden, be doeld om hen, die het mooie werk willen steu nen, in de gelegenheid te stellen, een gave te offeren. Spreker beval deze bootjes in de bijzondere belangstelling der aanwezigen aan. Onze directie nogmaals dankende voor haar daad en den wensch uitsprekende, dat de tentoonstelling zeer druk bezocht mag worden, verklaarde de burgemeester haar voor geopend. De heer Peereboom sprak een kort woord van dank tot den burgemeester en noodigde de aanwezigen daarop uit, het tentoonge stelde nader in oogensehouw te nemen. Terwijl een kopje thee werd aangeboden, hebben onze gasten aan de uitnoodiging van den heer Peereboom gevolg gegeven. We hebben met deze tentoonstelling, die zooals we reeds eerder opmerkten, als 't ware gegroeid is om de inzending van den beheerder van den Provincialen Atlas te Haarlem, den heer R. D. Baart de la Faille, die tot onze spijt door familie-omstandighe den niet aanwezig kon zijn, bedoeld, onze plaatsgenooten iets te laten zien van den groei en de ontwikkeling van IJmuiden en zijn havens. Hoe de tentoonstelling zou wor den „ontvangen" was voor ons natuurlijk een boek, gesloten met zeven sloten. Zouden we er mee aan de verwachtingen beant woorden? Gisteravond kregen we een onomwonden antwoord op deze vraag. De tentoonstelling „deed" het bij onze gasten van gisteravond Allen waren het er over eens, dat het goed was. En dat deed ons goed. De vele moeite om van de kosten niet te spreken is niet tevergeefsch geweest, gehoord de beoor deelingen, die we uit den mond van hen, die we daarnaar vroegen, mochten vernemen. „Het overtreft mijn stoutste verwachtingen", zeide ons de heer de Booij. En in gelijken geest uitten zich vele andere bezoeksters en bezoekers. Dit is voor ons een groote voldoe ning en wij zijn er dan ook van overtuigd, dat niet alleen de autoriteiten, maar ook de inwoners van onze gemeente, die naar we mogen veronderstellen, in grooten getale een kijkje zul1 en komen nemen, ons werk op prijs zullen stellen. Wat ons de overtuiging geeft, dat we op een druk bezoek mogen reke nen is de wetenschap, dat er vooral in oud-IJmuiden velen zijn, die bij dat, wat zij niet kennen heel wat zul len vinden, dat hun laat zien een stukje geschiedenis, hetgeen van hen is; en dat er buiten den kring- van deze menschen, die het zoo goed weten, welke een energie en uithou dingsvermogen er noodig is geweest, om in dit eens zoo rustige land, dat niets kende dan duinkonijnen, fa zanten, jagers en stroopers, het tem po bij te houden, velen zijn, die dank baar van de gelegenheid gebruik zul len maken, om eens te zien hoe de ontwikkeling was van de plaats „die op zulk een Amerikaansche wijze is gegroeid". S. B. „EENHEID DOOR DEMOCRATIE". In de laatst gehouden ledenvergadering van de afdeeling Velsen der Nederlandsche Bewe ging voor eenheid door democratie werd het bestuur als volgt samengesteld: R. Verbeek, voorzitter, H. Hennink, C. C. B. Kelk H. M. Strating en J. Bierenbroodspot, Spieghellaan 21, Driehuis. De afdeeling heeft het voornemen, binnen kort een openbare vergadering te beleggen. ZEEVISCHDISTRIBUTIE. Vanwege het departement van sociale zaken zijn Maandag te IJmuiden aangekocht de volgende hoeveelheden visch, welke voor dis tributie onder de werkloozen ter beschikking van de hierna te noemen gemeentebesturen zijn gsteld: Aalten 50 KG. schelvisch en 100 KG. wij ting; Almelo 50 KG. wijting; Borne (O.) 50 KG. schelvisch; Coevorden 50 KG. schol; Dinxperlo 50 KG. schelvisch en 100 KG. wij ting; Doetinchem 50 KG. schelvisch en 50 KG. wijting; Emmen 350 KG. schol en 200 KG. wij ting; Gendringen 100 KG. schelvisch en 100 KG wijting; Groenlo 100 KG. wijting; Hooge- voen 50 KG. schelvisch en 50 KG. wijting; Lichtenvoorde 50 KG. schelvisch en 150 KG. wijting; Neede 50 KG. schelvisch en 150 KG. wijting; Oldenzaal 50 K.G. schelvisch en 50 KG. wijting; Schoonebeek 100 KG. schol en 100 KG wijting; Winterswijk 100 KG. schel visch en 200 KG. wijting; Wisch 50 K.G. schel visch en 50 KG. wijting; Zevenaar 100 KG. schelvisch en 100 KG. wijting. Naar wij vernemen, zal met ingang van a.s. Woensdag door Bureau Wijsmuller een sterke zeesleepboot worden gestationeerd. Hiermede zal dus worden voldaan aan een door velen geuiten wensch. LEGER DES HEII.S. Huldiging van secretaris Bos. Zondagavond heeft in de Legerzaal een zeer bijzondere bijeenkomst plaats gehad die geleid werd door majoor Bruins, welke o.a. werd bijgewoond door burgemeester Mr. M. M. Kwint, den heer J. C. Dunnebier, wethou- derDunnebier en dr. A. A. Wildschut. Het hoogtepunt van dezen avond was de huldiging van den secretaris, den heer J. Bes in verband met zijn 10-jarige dienst als plaatselijk officier. Nadat de bijeenkomst op de gebruikelijke legerwijze was geopend richtte majoor Bruins zich tot den jubilaris dien hij hiema het eereteeken op de borst spelde. Nadat het zangkoor eenige liederen had doen hooren, was het woord aan burge meester Kwint, die o.a. zeide, dat hij met genoegen eenige woorden bij deze gelegen heid wilde spreken. De burgemeester wees op de schoone, doch zware taak, die het leger hier heeft te vervul len. De secretaris Bos kan hierover meespre ken. Het valt niet moeilijk den heer Bos voor dit werk te huldigen, omdat alles wat hij gedaan heeft, terug wijst tot God. Als hoofd der gemeente wil hij toch spreken van het voortreffelijke werk dat de heer Bos, gedreven door altruïsme, gedaan heeft voor het crisis comité. De burgemeester eindigde met den wensch. dat de heer, onder de lichtstralen van het Kruis, mag voortgaan, opdat hij licht voor anderen kan doen schijnen. Dr. Wildschut, die daarna het woord verkreeg, zeide dat al hoewel hij niet op een plaats stond waar hij gewoonlijk staat, als hij van de liefde van Christus getuigt, deze plaats toch voor hem ook een kansel is, omdat hij ook hier kan getuigen van die liefde. Die liefde geeft blijdschap. Dit was de oorzaak dat broeder Bos altijd met opgewektheid door het leven ging. Moge hij met zijn vrouw, zoo eindigde Dr. Wildschut, in staat gesteld worden nog lans „het Jezus voor allen" in de wereld uit te dragen. Na samenzang was het woord aan den heer Bos die tot den burgemeester en den heer Dunnebier woorden van dank richte. Alle eer en hulde voor zichzelf wees de heer Bos af; deze komt, zeide spreker, alleen Jezus toe, wiens kracht hem in staat heeft gesteld, zijn taak te kunnen vervullen. Zijn wensch en bede is dan ook dat hij nog vele jaren in staat mag gesteld worden zijn werk tot ze gen der menscbheid te kunnen verrichten.De bijeenkomst had hierna het gewone verloop en werd op gebruikelijke wijze gesloten. NAGEKOMEN BESOMMINGEN VAN GISTEREN. Trawlers Liesbeth Betty IJM. 183, 330 m. f 1790. Martha IJM. 165, 125 m. f 1500. Maria R. Ommering IJM. 7, 270 m. f 1260. Raaf IJM. 432, 135 m. f 1540. Julie Streiff IJM. 159, 100 m. f 1300. Flamingo IJM. 42, 135 m. f 1430. Rotterdam IJM. 112, 350 m. f 1390. TrawlloggersRO 9 f 1110, KW 175 f 410 KW 89 f 300, KW 162 f 300, KW 35 f 610, KW 155 f 550, KW 105 f 690, KW 52 f 290, KW 46 f 490, KW 104 f 590, KW 169 f 400, KW 114 f 460, KW 28 f 230, KW 178 f 370, KW 177 f 410. KW 154 f 680, KW 108 f 360, KW 27 f 280, KW 112 f 440, KW 95 f 360, SCH 266 f 300. Versche haring: KW 18 f 1230, KW 141 f 160, KW 69 f 1240, KW 16 f 2030, KW 153 f 230, KW 121 f 590, KW 65 f 640, KW 123 f 240. Ericsonsstraat 1, IJmuiden ZEEWEG 263tel. 5220, Gr. Hout jtr. 187 tel. 12504 (Adv. Ingez. Med.) „Polenbloed" trok een stampvolle zaal. Het gezicht van den heer Pels, voorzitter van de Vereeniging personeel der Papierfabriek „Papyrus" glunderde niet voor niets, toen hij Zaterdagavond de bezoekers van den Papyrus avond in Concordia welkom heette. De zaal was geheel uitverkocht, iets wat volgens den heer Pels op een Papyrus-avond nog niet was voorgekomen. Het werd voor de IJmuider Operette Vereeni ging een daverend succes en dat was welver diend. Wat de IJ. O. V. van deze aardige ope rette gemaakt heeft is wel het maximum, wat men van dilettanten mag eischen. De dames-vertolksters van de hoofdrollen en de pianiste kregen aan het slot bloemen van den voorzitter. De uitvoering werd o.a. bijgewoond door eenige bekende figuren uit de kunstwereld als Corrie Bijster, Faniella Lohoff, mej. Diepen- daal, Jan Boda, Maurice van IJzer en Willem Schamman. Voorts was aanwezig' de heer J. Luijken, voorzitter van de Commissie tot ont spanning der Werkloozen, die namens eenige Haarlemsche vrienden mevr. AriszSchrama bloemen aanibood. georganiseerd door de in schooi c, breesaap- straat, tegenover thalia. geopend van 35 en van 710 uur n.m. platen, photo's, scheepsmodel len, enz., betrekking heb bende op het ontstaan en den groei van ijmui- den. entrée vrij. Mr. M. M. Kwint, bezichtigt de tentoonstelling, in gezelschap v. uolleman, voorzitter van IJmuiden's Bloei (links). Achter hen de heer C. Oud, directeur van het Staatsvisschershavenbedrijl. STRAWBERRIES a—B.M.H.C. b (2—0). De rood-witte jeugd heeft nu ook de leiders harer afdeeling verslagen. Het vertoonde spel was niet, zooals dat van een kampioensploeg verwacht mag worden. De beide doelpunten kwamen reeds in de eerste tien minuten. Daarna wogen de partijen tegen elkaar op; de aardbeien waren individueel beter, doch de Bloemendalers vertoonden grooter ploeg- verband. Strawberries staat thans bovenaan op het ranglijstje van de Jeugdcompetitie b, STRAWBERRIES—H.H.IJ.C. II (5—3). (Dames). Reeds in de eerste minuut had H.H.IJ.C. de score geopend, doch toen de thuisclub zich ingespeeld had, bleek zij duidelijk de sterkste. De goals die de Haagsche dames nog maakten, waren grootendeels het gevolg van slecht weg werken van mej. Van Ronkel. Het spel van de voorhoede was, nu mej. Pronk weer meedeed, belangrijk beter dan vorige keeren. Vooral mej. Van Malsen als linksbuiten viel op, hoe wel ze teveel alleen probeerde te doen. De goals kwamen van de sticks der dames Van Malsen (2 maal), Pronk, Ophoff en De Mooy. STRAWBERRIES III—ZANDVOORT III (1—1). Het derde van Strawberries had gemakke lijk kunnen winnen, maar door het zeer slechte samenspel en ontactisch optreden van alle linies ging er een punt naar Zandvoort. De voorhoede maakte de fout, de tegenstan ders in te sluiten en het spel veel te kort te houden; de middenlinie (speciaal de apil) vergat haar verdedigende taak en de achter hoede was te traag. Zoo leek het niet veel op een ploeg met kampioensaspiraties. GOOI—STRAWBERRIES (6—0). Een verzwakt eerste elftal van Strawberries kon het voor den Holkemabeker niet tegen de Bussumsche eerste klassers houden. De uitslag stelt ons eenigszins teleur: heeft de voorhoede geen tegenpunt kunnen maken en moest de achterhoede zes maal worden ge passeerd?

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1