Politieke vrijheid gaat samen met economische vrijheid. ST. NICOLAAS HUIZING GESCHENKEN Voordrachf van oud-Minister Flandin in Den Haag. HUIZiNG'S SCHOENENMAGAZIJNEN DINSDAG 1 DECEMBER 1936 VAN WORDEN GEWAARDEERD HAARLEM UTRECHT Pleitrede voor vrijen handel. De distributie van zeevisch. Geknoei met oormerken. Overtreding der Loterijwet? Acht jaar geëischt tegen brandstichter. De fraud#» bii den B. V. L. te Maastricht. Koningin bezoekt de Groote Kerk. Predikant vrijgesproken. Koningin en Prinses terug in de residentie. De Wereld-Jamboree 1937. Heldhaftige machinisten gehuldigd. Vrachtauto door trein gegrepen. Nederlandsch-Indië en het Japansch-Duitsche verdrag. De Vrij denkers vereeniging „De Dageraad". De verstoorde vergadering van „De Dageraad". De oud-minister president van Frankrijk P. E. Flandin heeft Maan dagavond in Den Haag een voor dracht gehouden over „economisch liberalisme en politiek liberalisme", waarin hij pleitte de zegeningen van het liberalisme te bewaren voor de hedendaagsche wereld opdat de hui dige generatie aan het nageslacht de mogelijkheid van „te leven in vrij heid" kan geven. Onze tijd is rijk aan onverwachte en on voorziene ongelukken, zoo zeide oud-minister Flandin, maar tevens zien wij een doorbre ken van het nieuwe licht. Laten wij overwe gen welke kansen ons blijven om het libe ralisme te redden. Nederland en het Ne- derlandsche volk zijn wellicht meer dan eenig ander door de traditie gebonden aan het liberalisme en daarom is volgens spr. zeker in ons land sympathie voor deze ge dachte te vinden. De heer Flandin schetste vervolgens_ de beteekenis van het economisch liberalisme, hoe dit gegroeid was en zich ontwikkeld had, hoe de productie zich had uitgebheid en hoe de wereldhandel was toegenomen. Daarna was gekomen de crisis na den oorlog de achteruitgang van den internationalen han del. Thans ziet men hier en daar teekenen van opleving, welke er op wijzen, dat de oude welvaart terugkeert. Inderdaad spr. zag het met vreugde zijn er symptomen, dat het allerergste tot het verleden be hoort en dat de wereldproductie zich in stijgende lijn beweegt. Deze symp tomen van herstel zijn verheugend, doch tegelijkertijd verontrustend, want spr. ziet wel een hervatting van de productie, doch nog geen opbloei van den internationalen handel. en parlementair systeem in discrediet te brengen. Maar spr. wilde wijzen op Enge land, op Amerika op tal van andere landen, waar men rustiger gelukkiger en gemakke lijker leeft, dan onder het bolsjewistisch of fascistisch regiem. Het is echter niet genoeg de bestaande instellingen te verdedigen wij moeten ze ook verbeteren en vervolmaken. De democratische landen zijn gelukkig nog talrijk genoeg om met elkaar tot over eenstemming te komen en door een herstel van het economische liberalisme een zekere welvaart te verkrijgen. Tusschen het bolsjewisme en het fascisme blijft een breede plaats voor de democrati sche en parlementair geregeerde landen. De heer Flandin deed aan het eind van zijn voordracht een beroep op den wil van alle vrienden der vrijheid om samen te wer ken teneinde voor de hedendaagsche wereld te bewaren de zegeningen van het libera lisme opdat de huidige generatie aan net nageslacht kan geven de mogelijkheid var ..te leven in vriiheid". De voordracht van oud-minister Flandin werd o.m. door enkele ministers aangehoord. Inschakeling van den handel. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de betrokken gemeentebesturen bericht ge- zondenn dat Z. Exc. kan goedkeuren, dat plaatselijke vischhandelaren, met behoud van de voorgeschreven distributie rechtstreeks van gemeentewege bij de verstrekking aan de daarvoor in aanmerking komende personen worden ingeschakeld. Zulks zou ou deze wijze kunnen geschieden, dat de vischhandelaren b.v. bij toerbeurt worden aangewezen voor het deskundig verzorgen van de visch en de verkoop ten overstaan van deze personen op een centraal punt in de gemeentel geen par ticulieren vischhandel) plaats vindt onder toe zicht van een of meer gemeenteambtenaren. Demarge tusschen in- en verkoopprijs kan dan geheel als vergoeding aan de bedoelde vischhandelaren worden uitgekeerd. Fraude op Overflakkee ontdekt. In het Huis van Bewaring te Rotterdam, zijn wegens fraude met oormerken ingeslo ten een controleur en een assistent-merker uit Ouddorp, een boer uit Melissant en een varkenskoopman uit Sommelsdijk. Tevens wordt nog op het raadhuis te Dirksland een controleur verhoord. De verdachten zouden reeds maandenlang met oormerken gefrau deerd en er een waren handel in hebben ge voerd. Tevens nebben zij zich nog aan andere strafbare feiten schuldig gemaakt. Behalve met het oormerken van varkens moet er ook bij het denatureeren van aardappelen ernstig geknoeid zijn. Voor het Amsterdamsche Kantongerecht hebben gisteren terecht gestaan verd. M., han delende onder den naam Hollandsche Crediet- en Administratiekantoor en verd. H. hande lende onder den naam Hollandsche Admini stratie Bank. Zij stelden het publiek in de gelegenheid om door aankoop van z.g. aan koopnota's deel te nemen aan trekkingen van Fransche premieleeningen. Het OJVI. was van oordeel, dat hiermede art. 2 der Loterijwet overtreden was en eischte tegen elk der ver dachten zeshonderd gulden boete. Eindhoven door hem geteisterd. Voor het Bossche Hof is Maandag in hooger beroep behandeld de strafzaak tegen den landbouwer G. P. van der L., die reeds eerder voor de Bossche rechtbank terecht heeft ge staan wegens het in brand steken van een schuur aan den Aalsterweg te Eindhoven. Voor dezen brand was Van der L. veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf. Zoowel de officier van justitie, die 12 jaar had geëischt, als de verdachte, hadden-hoogere beroep tegen het vonnis der rechtbank aangeteekend. De ver dachte, die tot nog toe ontkend had, bekende den brand te hebben gesticht. Uit het getui genverhoor bleek, dat verdachte de dader moet zijn van een groot aantal brandstichtin gen te Eindhoven, want sedert den dag dat hij in verzekerde bewaring is, zijn branden aldaar niet meer voorgekomen. De advocaat-generaal noemde verdachte een gevaarlijk individu. Hij heeft vroeger reeds drie jaar uitgezeten voor het stichten van vijf branden. De aan ver dachte opgelegde straf is niet evenredig aan het misdrijf en daarom eischte spr. een ge vangenisstraf van acht jaar. EEREFRONT VAN RE SERVE-OFFICIEREN BIJ HET VORSTELIJK HUWELIJK. 's-GRAVENHAGE. 28 November. De gouverneur der residentie brengt ter kennis van alle reserve-officieren der koninklijke landmacht, niet geboren in de jaren 1909 of 1911 dat het in het voornemen ligt, om ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana, en Z.D.H Prins Bernhard op 7 Januari een eerefront te doen vormen door officieren, dat, zal worden opgesteld in de omgevign van de Groote Kerk. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, worden verzocht daarvan schrifte lijk kennis te geven vóór 9 December a.s. aan den korpscommandant of chef van het dienstvak waartoe zij behooren. Verder wordt ter kennis gebracht, dat het in het voornemen ligt diegenen onder de reserve-officieren, die geboren zijn in de ja ren 1909 en 1911 een afzonderlijk eerefront te doen innemen, dat zal worden opgesteld in de omgeving van de Groote Kerk. Zij die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, dienen zich schriftelijk op te ge ven bij den garnizoenscommandant te Den Haag. 'Buitenhof 19 te 's-Gravenhage voor 9 December a.s Verd. thans tot twee jaar veroordeeld. Het gerechtshof in den Bosch heeft Maan dag arrest gewezen in de strafzaak tegen jhr. G., wonende te Maastricht, die zich in het tijdvak van 1927 tot 1936 te Maastricht heeft schuldig gemaakt aan verduistering van 24.672 gulden, welk bedrag toebehoorde aan den Bijzonder Vrijwilligen Landstorm. Boven dien heeft hij zich meermalen schuldig ge maakt aan valschheid in geschrifte. De Maas- trichtsche rechtbank had hem tot een jaar en vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het Bossche Hof veroordeelde hem tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het ge- heele voorarrest. MOORDAANSLAG OP EEN SCHIPPER. Het Bossche gerechtshof heeft in hooger beroep behandeld de strafzaak tegen den matroos J. V., die op 14 Juli 1936 te Roermond den schipper N. Verduyn in het onderruim van een schip met een zwaar voorwerp bijna heeft gedood. De rechtbank te Roermond had V. wegens poging tot moord tot zes jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest veroordeeld. De advocaat-generaal bij het gerechtshof te den Bosch eischte bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. (Adv. Ingez. Med.j Regelingen voor de huwelijksplechtigheid. Maandagmiddag heeft H. M. de Koningin wederom een bezoek gebracht aan de Groote Kerk te 's-Gravenhage, waar het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana met Prins Bernhard op 7 Januari a.s. zal worden ingezegend, ten einde den stand der werkzaamheden in oogenschouw te nemen en aanwijzingen voor de rege ling der plechtigheid te geven. Slechts weinigen was het kort tevoren aan gekondigde bezoek bekend, doch het publiek schijnt vooral in deze dagen een bijzondere intuïtie voor deze dingen te hebben, want reeds voor half drie stonden verscheidene honderden menschen voor den ingang van de kosterij nabij de Torenstraat te wachten, zoodat de politie tenslotte met eenige man schappen den weg vrij moest houden. Te 10 minuten over half drie arriveerde onder het gejuich der menigte in een enkele hof auto, waarin de Koningin, vergezeld van een hof dame, was gezeten. Bij den ingang der kosterij werd H.M. ontvangen door eenige kerkvoog den, waarna zij het gebouw betrad. Het bezoek duurde precies een half uur. De menschen bleven geduldig wachten en toen te 3.10 de Koningin aan den ingang der kos terij verscheen, ging er opnieuw een luid ge juich op. Van de kerk keerde Ö.M. naar het Paleis Noordeinde terug. FONDS VOOR DE „VERGETENEN" IN DE GESTICHTEN. De Ned. ver. voor hulp aan zieken van geest heeft dezer dagen een belangrijke gift ont vangen van een liefdadigen landgenoot, als piëteit tegenover zijn overleden dochter. De rente van dit kapitaal mag bestemd wor den voor het zenden van pakjes met versna peringen naar de vergeten" patiënten in de krankzinnigengestichten. Een deel van deze patiënten heeft dus de waarborg gekregen, dat zij regelmatig een pakje zullen ontvangen zooals bij het a.s. St. Nicolaasfeest, Kerstmis en Poerim. De vereeniging heeft dit fonds den voor naam van de overleden dame gegeven en wel „Albertina-fonds". Als meer Nederlanders dit voorbeeld volgen zal de vereeniging den naam „vergeten" pa tiënten niet meer kunnen gebruiken. Zij, die willen bewerkstelligen dat dit spoedig het geval zal zijn, kunnen hun giften voor dit fonds storten op de postgirorekening 149554, gemeentegiro Amsterdam N. 645 of per post wissel aan de penningmeesteresse mevrouw M. van Dissel, Weesperzijde 133, Amsterdam- Oost. REORGANISATIE-VOORSTELLEN N.V. ZUID-HOLLANDSCHE BIERBROUWERIJ. Onder voorzitterschap van mr. R. J. H. Patijn is Maandagmiddag in hotel Central te 's-Gravenhage een buitengewone algemeene vergadering van houders van preferente en gewone aandeelen in de Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij te 's-Gravenhage gehouden. Aan de orde was een voorstel van directie en commissarissen tot afschrijving van kapi taal en tot afstand van cumulatierecht en achterstallig dividend en in verband daarmede wijziging van de statuten der vennootschap. De vergadering was niet gerechtigd tot het nemen van besluiten, aangezien het statutair voorgeschreven quorum niet aanwezig was. Vervolgens hadden drie vergaderingen plaats, uitgeschreven door de trustees der obligatie- leeningen ten laste van de vennootschap. In de eerste van deze drie vergaderingen, welke belegd was ten behoeve van houders van 4 pet. Hyp. obligaties 1910 en onder leiding van mr. K. P. van der Mandele stond, was aan de orde een voorstel tot tijdelijke wijziging van de aflossingsvoorwaarden der leening en wel om tot halveering der verplichte aflossingen te geraken. De heer Bronkhorst (Haarlem) vreesde voor verslechtering van de kapitali satie en achtte medezeggenschap van obli gatiehouders in het bestuur der maatschappij gewenscht. Waarom is de Z.H.B. nooit tot fusie met een sterkere onderneming overge gaan? De voorzitter van den raad van commissa rissen, mr. R. J. H. Patijn, gaf toe, dat de ka pitalisatie niet deugde, maar achtte dit voor stel noodzakelijk. Ten aanzien van een fusie, merkt mr. Patijn op, dat er hiervoor twee moeten zijn; de maatschappij heeft haar voelhoorns wel eens uitgestoken, maar zij staat nu eenmaal niet sterk. Na eenige discussie nam de vergadering het voorstel aan. Hierna werd, wederom onder leiding van mr. K. P. van der Mandele als trustee, een ver- .gadering gehouden van obligatiehouders van de 5hyp. leening 1918, ter behandeling van een verlaging van den rentevoet van 5 op 4 pet. en van uitstel van aflossing met 5 jaar. Aangezien het vereischte aantal obligaties niet aanwezig was, deelde de trustee mede een nieuwe vergadering te doen houden op 4 De cember te 2 uur in hetzelfde gebouw om over dit voorstel te stemmen. De heer Bronkhorst (Haarlem) ging accoord met de voorgestelde renteverlaging, maar was tegen de voorgestelde wijziging in de aflossing. De heer Patijn verdedigde het voorstel. De laatste vergadering ten behoeve van hou ders van 5 pet. obligaties 1926 stond onder leiding van mr. Bakker als trustee. Voorgesteld werd een verlaging van den rentevoet van 5 op 3 pet. en uitstel van de aflossing van 5 jaar. De resteerende 2 pet. zal uit de winst worden volkan, zoodra deze zulks toelaat. Ook deze ergadering was, volgens de trust- acte, niet tot besluiten gerechtigd, zoodat ook een nieuwe vergadering noodig zal zijn. Van overtreding der Luchtbeschermingswet. De predikant der Ned. Herv. gemeente te Renesse W. J. K. is wegens overtreding van de luchtbeschermingswet door de Middelburg- sche rechtbank veroordeeld tot een geldboete van f 25 subs 30 dagen. Het Haagsche Hof heeft dit vonnis ver nietigd en den verdachte vrijgesproken. DOODELIJKE AFLOOP VAN ONGELUK OP VOETBALVELD BLERICK, 30 November. Zondagmid dag omstreeks half drie is bij het voetballen op het sportterrein te Baarlo zekere P. uit het nabij gelegen Hout-Blerick in botsing gekomen met een anderen voetballer, met het gevolg, dat P. achterover sloeg. Niettegenstaande het ongeval wenschte hij door te spelen, hetgeen hem echter werd belet. Na afloop van het spel werd P. bij het naar huis gaan onwel en geraakte hij buiten bewustzijn. Op advies van dr. Vos werd P. per ziekenauto naar het zie kenhuis te Venlo vervoerd, waar hij gisteren avond, vermoedelijk aan de gevolgen van een hersenschudding, is overleden. Maandagmiddag te ruim half twee zijn H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana van haar verblijf op het Loo in de residentie te ruggekeerd. Naar aanleiding van berichten betreffende het conflict bij het hoofdkwartier der Neder- landsche padvinders inzake de Wereld-Jam boree 1937, deelt generaal-majoor H. Behrens ons het volgende mede: Het is voorbarig om reeds nu mededeelingen over deze aangelegenheden te publiceeren, omdat de tijd daarvoor zeker nog niet gekomen is. Tot nu toe zijn er interne verwikkelingen voorgevallen, die voor het publiek van geen belang zijn. Zooals de berichten voor ons lig gen, zijn deze in hun algemeenheid gedeelte lijk juist en gedeeltelijk onjuist. Er zal binnen enkele dagen een nieuw be stuur van de stichting gevormd worden. Ver wacht mag worden, dat spoedig een algeheele en juiste oplossing zal zijn gevonden. Dan zal ook de tijd aanbreken, dat nadere inlichtingen kunnen worden verstrekt. Men zal zich herinneren, dat in den avond van den eersten October van dit jaar de snel trein naar Groningen dicht bij Zwolle in bot sing kwam met een grooten vrachtwagen, die een onbewaakten overweg passeerde, juist op het moment dat de trein het kruispunt be reikte. De vrachtwagen was geladen met cylinders buta-gas, dat als gevolg van de botsing, ont plofte, terwijl vrachtwagen, locomotief en tender binnen enkele seconden in vlammen waren gehuld. De beide machinisten brachten, hoewel zij in vlammen waren gehuld, den trein tot stil stand en sprongen toen eerst van de machine als brandende fakkels De directie kende den hoofdmachinist Huisman reeds een eervolle vermelding toe. Gistermiddag is hij, met den leerling-ma chinist van Dijken, te Groningen gehuldigd door de reizigers die in den trein hadden ge zeten. Beiden werd een gouden horloge, met inscriptie, en een gouden ketting, benevens een oorkonde overhandigd. Op den onbewaakten overweg bij Sidde- buren (Gr.) is Maandagmorgen omstreeks tien uur een vrachtauto door een passeeren- den trein gegrepen, waarbij de bestuurder van de auto er betrekkelijk goed is afge komen. De met karton beladen vrachtauto van de Gebr. van de Baan, uit Delfzijl, werd op dit punt gegrepen door den trein, die om half tien uit Delfzijl naar Groningen was vertrok ken. De wagen werd een 2'5-tal meters door den trein meegesleurd, waarbij het vehikel totaal werd vernield. De bestuurder van de auto, van de B. kebwam een lichte hoofd wonde en is, na verbonden te zijn, naar Delfzijl vervoerd, Hoe het ongeluk is ontstaan heeft men nog niet kunnen constateeren. Het uitzicht is ter plaatse goed. De trein had een, kwartier oponthoud. TOKIO, 30 November (A.N.P.) Het agent schap Domei meldt, dat de woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken, in antwoord op desbetreffende vragen, welke hem door buitenlandsche journalisten zijn gesteld, verklaard heeft, dat de reactie in het buitenland op het door Japan en Duitschland gesloten verdrag tegen de com munistische internationale vrij goed geweest is, maar dat hij zich verbaasd heeft over de bewering, welke verschenen is in de Londen- sche „Times" van 26 November j.l. De woordvoerder legde er den nadruk op, dat er voor deze bewering, welke later door andere buitenlandsche bladen is overgenomen, geen enkele grond bestaat. Volgens de „Times", aldus ver volgde de woordvoerder, zou verluiden dat in de Japansch-Duitsche over eenkomst tegen het communisme een clausule is opgenomen, waarbij de economische invloedssfeer van beide landen in Nederlandsch Oost-Indië wordt geregeld, de diplomatieke weer- nemers zijn van meening, dat deze be wering waarschijnlijk is ontstaan uit de vrees, dat Nederland zich bij de Japansch-Duitsche overeenkomst zou aansluiten. In dit verband herinnerde de woordvoerder aan een onlangs uit Singapore ontvangen bericht, vol gens hetwelk de commandant van het Nederlandsche eskader, dat een bezoek bracht aan de Engelsche oor logshaven, kapitein ter zee Helfrich, op 16 November j.l. eenige beroering heeft verwekt door in een gesprek met journalisten aldaar te wijzen op de onderlinge afhankelijkheid van Singapore en Soerabaya in tijd van oorlog. Zijn verklaring werd echter openlijk veroordeeld door den vloot voogd van Nederlandsch-Indië op 19 November. De betrekking tusschen de landen zijn vol komen verstoord, ten deele door de crisis, doch ook door de mystiek der autarchie en der regelende en leidende economie. De lan den trachten hartstochtelijk zich het bestaan te verzekeren. Zij contingenteeren den in voer, zij streven er naar alles te producee- ren wat zij noodig hebben. Deze „gesloten economie" werpt de betrekkingen tusschen de naties omver. Zij brengt ons in een wereld, waarin een Ieder verkoopen wil doch niemand iets wenscht te koopen. Een enkele groote mogendheid moge alle of bijna alle grondstoffen bezitten, welk het noodig heeft hoe moet het gaan met die andere anderen, welke niet zoodanig hulp bronnen hebben om hun economische onaf hankelijkheid te verzekeren. Ziet naar Holland, zoo zeide de heer Flan din, de herleving van het internationale verkeer, van den wereldruilhandel is voor u van het groote belang, want uw welvaart hangt er voor een niet gering gedeelte van af. Deze „geleide economie", welke elke beweging als vrije markt, vrije In- en uitvoer, vrije prijsvorming, onderdrukt, is een groot gevaar. De staat moet zich met het particuliere leven van den burger gaan bemoeien Op steeds meer gebieden moet de staat ingrijpen en de vrijheid van den particulier aan banden leggen. Aan de hand van historisch en statisti sche gegevens toonde oud-minister Flandin aan, in welken duivelschen kringloop deze gesloten economie ons voert. Deze economie verplicht de staten om de bureaucratie tot het maximum op te voeren, zij verplicht de regeering steeds meer dwingend op te treden en den burger geen keus te laten. Ziedaar het verlies van onze eco nomische vrijheid en dit verlies zal nog wel ander verlies met zich bren gen, nl. dat van onze politieke vrij heid. Ook verlies der persoon lijke vrijheid. in het tweede deel zijner rede zette Flan din nader uiteen, hoe het verloren gaan van het liberalisme op economisch gebied voert tot het verliezen der persoonlijke vrijheid en leidt tot dictatuur. Bolsjewisme, fascisme, hitlerisme zijn re gimen, welke onder verschillende woorden toch in meerdere of mindere mate identiek zijn. In Rusland is het de mystiek van de gelijkheid, in Italië die van de groote natie, in Duitschland een melange van ras-ver eering en nationalisme. Deze drie systemen onderdrukken alles, zij onderdrukken de vrijheid, economisch zoowel als politiek. Met deze voorbeelden voor oogen zegt spr.: een integrale toepassing van de „geleide economie" leidt ons terug tot de middeleeuwen. Alle over winningen welke in den loop der eeuwen op het despotisme zijn be haald, zullen opnieuw verloren zijn. Alles zal omver geworpen zijn. Onze economische orde, onze politieke orde en onze sociale orde. De heer Flandin wees er vervolgens op. dat het in de wereld der geleide economie zooveel slechter gaat dan in den tijd der liberalistische economie. En nu zegt men wel, dat wij moeten kiezen tusschen communisme of fascisme. Maar zoo vroeg spr. is er dan geen ander stelsel mogelijk. De propa gandisten van links en rechts vereenigen zich in hun pogingen om het democratisch ECHTPAAR DOOR KOLENDAMP VERGIFTIGD. Het bejaard echtpaar De Vries te Apel doorn is door kolendamp vergiftigd. Toen men het ongeluk bemerkte, bleek de 78-jarige vrouw reeds gestorven te zijn. Bij den man waren nog teekenen van leven te bespeuren. Hij is naar het Juliana-ziekenhuis overge bracht; zijn toestand is ernstig. Op de schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid de Marchant et d'Ansembourg, betreffende beëindiging van de uitzendingen van de Vrijdenkers Radio Omroepvereeniging en verbod en ontbinding van de Vrijdenkers- vereeniging „De Dageraad", heeft minister De Wilde verwezen naar zijn voornemen om binnenkort de aan de VR..O. verleende mach tiging in te trekken. De minister van justitie bevordert een onderzoek naar de gedragingen der genoemde vereeniging. Afgezien van de uitkomsten van het onderzoek kan de onderwerpelijke materie niet worden gescheiden van het algemeen beleid der regeering op het stuk van de gees telijke vrijheid, waaromtrent zij zich, naar bij de algemeene beschouwingen over de rij ksbegroo ting 1937 aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is medegedeeld, nader zal beraden. Vragen van den heer Van der Waerden beantwoord. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid van der Waerden in verband met de verstoring van een openbare vergadering van de vereeniging „De Dageraad" te Utrecht heeft de minister van justitie als volgt ge antwoord. Inderdaad hebben verscheidene personen, die de orde der vergadering verstoorden, zulks gedaan o.m. door te werpen met allerlei voorwerpen en hebben deze lieden zich met geweld verzet tegen de aanwezige rechercheurs van politie. Tegen een aantal personen, die allen tot de N.S.B. behooren, is thans nog een onderzoek gaande op grond van zeer ernstige verdenking, dat zij zich aan de boven bedoelde feiten hebben schuldig gemaakt. Reeds thans kan worden medegedeeld, dat onderscheidene N.S.B.-leden, wier indentlteit is komen vast te staan, de vergadering heb ben bezocht en dat zij van Amsterdam naar Utrecht zijn vervoerd in autobussen, welke door een gewestelijke organisatie-inspecteur van de N.S.B. daartoe waren besteld. Dat tusschen het gebeurde in de Dageraads vergadering te Utrecht en den overval te Weesperkarspel in.Juli 1.1. verband zou be staan, is tot dusver niet gebleken, behoudens dan in dezen zin, dat tusschen beide gebeur tenissen een zekere verwantschap niet te mis kennen valt. In beide gevallen toch heeft men te doen met soortgelijke, zeer laakbare han delingen, welke door de daders blijkbaar als oirbare strijdmethoden werden beschouwd, Eenig gegeven dat er op zou wijzen, dat een speciale organisatie tot het bedrijven van terreurdaden zou bestaan, is er niet. In gevallen, waarin de verstoring der orde in een vergadering niet is uitgegaan van hen, die haar hebben belegd, doch van tegenstan ders, behoort de politie van haar bevoegdheid uit art. 22 der wet tot regeling en beperking der uitoefennig van het recht van vereeniging en vergadering, indien eenigszins mogelijk, geen gebruik te maken. Zij is zich daarvan wel bewust. Het kan echter voorkomen, dat de verstoring der orde van dien aard is, dat geen ander middel zich tot doeltreffe-"'1 her stel leent.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 2