Herzieningen van loonen en salarissen. Den kweek. Raad Beverwijk Verlaging voor werklieden en politie. DINSDAG 1 DEC. 1936 CASTRICUM I /CIKIP/1 TJMNCM Maandagavond vergaderde de gemeente raad. Voorzitter burgemeester H. J, J. Scholtens. De raad was voltallig. Bij de benoeming van een leeraar in tij de- lijken dienst aan de Nijverheidsavondschool voor ambachtslieden, betreurde de heer Rij ke n s het, dat de raad hier weer voor een feit wordt geplaatst. Hoe kan de raad een keuze doen uit een voordracht, wanneer daarop slechts één naam voorkomt? Spr. drong er op aan, evenals de heer S t e ij n na hem deed, om in het vervolg meer candidaten op de voordracht te plaatsen. Benoemd werd de heer M. Schaaper te Be verwijk met algemeene stemmen. Een voorstel van orde. Hierna stelde de voorzitter aan de orde de verordening, regelende de bezoldiging van de ambtenaren, die reeds door de Commissie voor Georganiseerd overleg was behandeld en goedgekeurd.. Van het raadslid J. Visser was een voorstel ingekomen, om deze verordening aan te ne men onder voorbehoud, dat geen der onder de bepalingen van deze verordening in dienst zijnde ambtenaren in zijn bezoldiging achter uit mag gaan, uitgezonderd den kindertoeslag De heer Visser, zijn voorstel toelichtend, achtte het niet gewenscht naast de verhoo gingen voor sommige ambtenaren, die hij vol doende vindt, ook nog een kindertoeslag in de verordening op te nemen. Spr. zou het op prijs stellen, wanneer achtereenvolgens, in afwijking van de agenda, de verordeningen voor de werklieden, de politie en tenslotte voor de ambtenaren werden behandeld. Hij achtte dit noodig, omdat aan de loonen van de werklieden steeds getornd wordt. Spr. zou het absoluut onjuist vinden, wanneer de verhooging van sommige salarissen zou wor den aangenomen en dat er kans zou bestaan voor een verlaging van de beide andere groe pen. Het voorstel van orde van den heer Visser werd met algemeene stemmen aangenomen. De loonen van de werklieden. Opnieuw kwam thans in behandeling de door B. en W. voorgestelde verordening, rege lende de loonen der werklieden in dienst der gemeente Beverwijk Reeds eenige malen is deze verordening door den Raad niet aanvaard. Thans hadden B'. en W. in de verordening ook een kindertoeslag voorgesteld. De heer J. Visser had een voorstel inge diend om ook de nu aangeboden verordening niet goed te keuren. De heer S t e y n kon zich met de salaris sen, die werden voorgesteld, wel vereenigen. Alleen heeft spr. er bezwaar tegen, dat verschil bestaat in uitbetaling voor dezelfde diensten. In het Georganiseerd overleg, zei spr., is er nooit op aangedrongen een kindertoeslag in te voeren, wanneer de verlaging eenmaal zou worden doorgevoerd. Een loon van f 28.80 voor een ongeschool den werkman, achtte spr. toch zeer behoor lijk. Van deze loonen kan men in Beverwijk een gezin onderhouden, zelfs een groot ge zin. Twee menschen, die precies hetzelfde werk doen, worden verschillend behandeld. De man, met een groot gezin gaat met f 7 per week meer naar huis. „Dat is," zei de heer Steyn, „een bedrag, dat in den winter aan een tuindersgezin wordt gegeven aan steun," Spr. staat op het standpunt, dat de werk gever verplicht is, het loon te verhoogen, wanneer het onvoldoende is voor een groot gezin. En de loonschaal is in Beverwijk ze ker niet onvoldoende. Kindertoeslag achtte spr. ook voor de verhoudingen onder het ge- meentepersoneel funest. Spr. wilde zijn stem aan de voordracht geven, maar in seen ge val aan den voorgestelden kindertoeslag. De heer Visser hoopte, dat de raad van Groot-Beverwijk een ruim standpunt in zal nemen en elke verlaging van de hand zal wijzen. Dagelijks kan men constateeren, aldus spr., dat de prijzen van de levensbehoeften stijgen, als gevolg van de devaluatie, die op zichzelf al een loonsverlaging beteekende. De overheid had, volgens spr., maatregelen ter compensatie moeten nemen. Een strijd voor loonsverhooging is zeker te verwachten. Spr. protesteerde tegen de maatregelen, die Ged. Staten of de regeering eventueel zullen ne men, wanneer de raad de voorgestelde ver lagingen niet aanvaart. De heer Passchier (A.R.) meende, dat de regeering zeker met voorstellen zal komen, die ongunstiger zijn, dan die van B. en W. Men moet de werkelijkheid onder het oog zien. Spr. zou het zelfs toejuichen, wanneer de minister deze voorstellen zou goedkeuren. Ook de heer Van Roorn (R.K.) besprak de depreciatie van de munt. Maar desondanks meende spr., dat de loonen behoorlijk zijn. Niet echter voor een groot gezin. Ook de heer Vink was van oordeel, dat aanvaarding van de regeling meer in het be lang van de arbeiders is, dan een afwijzing. De minister heeft duidelijk te verstaan gege ven, dat de loonen aangepast moeten worden. Wanneer de loonregeling van hoogerhand wordtopgelegd, zullen de loonen, naar spre- ker's meening, stellig lager zijn. Spr. was verder van oordeel, dat de heer Steyn de social p beteekenis van den arbeid uit het oog verliest. Hoe zou men het loon naar prestatie willen beoordeelen, b.v. van een straatveger? Dit achtte spr. niet moge lijk, omdat het behoefte-element een groote rol speelt. Sociaal onrechtvaardig is volgens spr. het groote gezin gelijk te stellen met het kleine. Ook de groote gezinnen moeten kunnen pro- fiteergn van cultureele zaken. Het algemeen belang brengt dat mee. De groote gezinnen, aldus spr. zijn de pijlers van de maatschap pij. Wie tegen het groote gezin is, is uitein delijk tegen zichzelf en tegen den Staat. Wie dus tegen kindertoeslag is, handelt niet-cul- tureel en on-sociaal. De R.K. fractie zal de voorstellen van B. en W. dan ook steunen. De heer Rothe (S. D. A. P.) had bezwaar tegen de voorgestelde verlagingen, omdat zij op dit tijdstip niet verantwoord zijn. B. en W. worden er echter toe gedwongen en spr. heeft er respect voor, dat B. en W. er nog zooveel mogelijk uit hebben weten te halen. Nu men de loonen verlaagt en de inkomsten daaren tegen wil verhoogen, is spr. ook tegen den kindertoeslag. Spr. heeft zoo de idee, dat men daarmede iets wil koopen. Spr. verwachtte ook niet, dat de minister den kindertoeslag zoo maar zal goedkeuren, Hij vreesde, dat de kindertoeslag de lasten van de bedrijven zal vergrooten en dat het tenslotte zal uitloopen op het uitstooten van de arbeiders met groote gezinnen. Teneinde zijn beweringen te staven, citeer de spr de uitspraken over den kinder toeslag, stemmen uit het kamp van de princlpieele voorstanders. Nu de regeering B. en W. dwingt de loonen te verlagen, zal spr. daaraan zijn stem ge ven, waar in geen geval aan den kindertoe slag. De heer R ij k e n s (N. P.) zou het toejui chen, wanneer de raad het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen zou aanne men. Spr. achtte het in het belang van de zaak, wanneer er zoo weinig mogelijk over gesproken wordt. De heer Gabel (S. D. A. P.) merkte op, dat het voorstel van den heer Visser een sterk staaltje van demagogie is, omdat hij iets wil ondernemen, wat niet kan slagen. Hij wekte verwachtingen op bij het gemeenteper- soneel, die in geen geval verwezenlijkt kun nen worden. Hoewel persoonlijk tegen kinder toeslag, zou hij er in dit geval zijn stem aan geven, omdat hij daarin een middel ziet, om den grondslag voor de groote gezinnen nog op een iets beter peil te brengen. Wethouder Out herinnerde er aan, dat de Katholieke arbeiders reeds vijf en twintig ja ren geleden den strijd voor kindertoeslag aanbonden. Rijk en provincie zijn hier in voor gegaan, zoodat voor spr. deze zaak reeds lang beslist is. De heer Rollenberg (C.P.N.) verklaarde zich tegen de verlaging. De heer Visser betreurde het, dat hem de magogie wordt verweten, wanneer hij poogt om de verslechteringen zooveel mogelijk tegen te gaan. Spr. was er van overtuigd, dat de minister met deze stemmen wel zeer binnen kort rekening zal gaan houden. Nadat de sprekers elkander in tweede in stantie uitvoerig hadden beantwoord wees wet- houden Van D o k er op, dat het treffen van de juiste maatregelen voor B. en W. zeer moei lijk was. Spr. moest echter terugwijzen, dat B. en W. met voorstellen komen, om de loonen te verlagen. Integendeel, het College heeft zich beijverd er nog zooveel mogelijk uit te halen, zulks in verband met de dwingende bepalin gen van den minister. (De minderheid van de Commissie van Over leg stond reeds op het standpunt, dat de loo nen op een zoo laag mogelijk peil zullen wor den gebracht door den minister. Het voorstel van B. en W. gaat daar ver boven uit en daar om gaat het niet aan, te zeggen, dat het Col lege met een loonsverlaging komt. De verant woordelijkheid is niet bij B. en W., maar bij den minister. Nu het hier een kwestie van „passen en me ten" is, kan men over zijn bezwaren tegen kin dertoeslag heen stappen. De onrechtvaardig heid in de heffing van indirecte belastingen drukt het meest op het groote gezin. Dat wordt dan eenigszins gecompenseerd door den kinder toeslag. Spr. deed een beroep op zijn partijgenoot Rothe, om terwille van het groote gezin en uit utiliteitsoverwegingen, zijn principieele be zwaren tegen kindertoeslag niet in de eerste plaats te laten gelden. Wanneer de raad de voordracht met algemeene stemmen aan vaard, kan daarin een motief voor den mi nister liggen, om deze verordening goed te keuren. De heer Gabel gaf den heer Visser in over weging, zijn „verdeel- en heersch-politiek" te laten varen, temeer, omdat ook de heer Visser bij de a.s. verkiezingen gelegenheid heeft me de te werken aan het samenstellen van een nieuwe regeering. De heer Visser betoogde, dat hij ook nu de verantwoording wilde dragen, evenals een jaar geleden. Toen was het aan spreker's motie te danken, dat de verlaging weer een jaar werd verschoven. De heer Passchier: „Uw standpunt zweeft juist als de gulden. Wethouder Van Dok: „De heer Visser heeft goed werk gedaan met zijn motie. Hij Wij zijn in de week van het moeizaam bedenken. Van aardige, nuttige, teere geschenken. Het weifelend langs etalages gaan loopen, Ten prooi aan de opgaaf- wat zal ik nou koopen? Het is met Sint Nicolaas zalig te geven. Maar voor je gekozen hebt, tob je wel even. Je hebt d' advertenties met aandacht gelezen, Dus kent veel adressen, waar keus blijkt te wezen; Je hebt een heel lijstje gezet in je boekje, Maar juist naar de crème in die opsomming zoek je, Want alles te geven, beletten de duiten, Je staat voor een keus en nu moet je besluiten 't Is zeker een vraagstuk volwaardig om even, Je diepe volledige aandacht te geven. Want juist in de heerschende zorgvolle tijden, Leidt 't aardig cadeautje tot dubbel verblijden; 't Sint Nicolaasfeest moet in moeilijke dagen Door extra veel aandacht ook extra goed slagen. Dus op naar de winkels nu, vaders en moeders, Op, zonen en dochters en zusters en broeders, De maan schijnt ook thans weer vol glans door de boomen De heerlijke avond is straks weer gekomen, Al rijdt Sinterklaas dan wel over de daken, Op u rust de taak om het heerlijk te maken. P. GASUS. heeft „gemolken in den emmer, maar nu schopt hij den emmer weer om!" De heer Rothe verklaarde in het belang van de betrokken arbeiders voor het geheele voorstel, dus ook voor den kindertoeslag, te zullen stemmen. Een voorstel van den heer Steyn, om de be palingen over den kindertoeslag in de veror dening te schrappen werd met 4 tegen 13 stem men verworpen. (Voor stemden de heeren Visser, Steyn, Muntjewerff en Rollenberg). Het voorstel van B. en W. werd met 13 tegen 2 stemmen aangenomen. (Tegen de heeren Visser en Rollenberg). De salariëering van de politie. Hierna kwam aan de orde de salarisherzie ning van het politiepersoneel. De heer Visser verklaarde op de bekende gronden tegen te zullen stemmen. De heer R ij k e n s achtte het niet juist, om in de verordening reeds rekening te houden met de eventueele aanstelling va n een ad junct-inspecteur. Het is misschien gewenscht, dat bij verdere uitbreiding van de gemeente een commissaris wordt aangesteld. Wel zou spreker willen voorstellen, het sa laris van den inspecteur, wiens werkzaamhe den zeer zijn toegenomen, te bepalen op f 3200 •f 3600. De heer Gabel vestigde er de aandacht op, dat de heer Visser het georganiseerd over leg tot een onding maakt, want deze instelling heeft zich met de regeling vereenigd. Nu er een offer moet worden gebracht dooi de politie, is het niet meer dan billijk, dat ook van de hoogere salarissen iets af gaat. De heer Van Doorn zag liever drie hoofd- aagenten aangesteld, dan een adjunct-inspec teur. De voorzitter zei, dat in de verordening eenige ruimte moet worden gelaten in ver band met de uitbreiding van deze bedrijvige gemeente. De formatie van het corps, zei spr. verder, is niet zoodanig, dat drie brigadiers-majoor moeten worden aangesteld. Overigens is spr. er van overtuigd, dat de bezetting van het corps, in vergelijking met andere gemeenten van ongeveer denzelfden omvang, zeer so ber is. Het voorstel van den heer Rij kens, om het salaris van den inspecteur op hetzelfde peil te laten, werd met 1 tegen 16 stemmen verworpen. (Voor alleen de heer Rijkens). De heer Visser heeft zich in verbinding gesteld met de politie en daar werd hem me degedeeld, dat aan dat Georganiseerd Overleg niet al te veel waarde moet worden gehecht, omdat degenen, die de belangen van de politie daarin moeten verdedigen, niet vrijuit zouden kunnen spreken. Stemmen: „Nou, nou, nou De voordracht van B. en W. werd met 16 tegen 1 stem (die van den heer Rollenberg) aangenomen. De bezoldiging van de ambtenaren. Tenslotte kwam aan de orde de voordracht tot vaststelling van een verordening, regelende de bezoldiging van de ambtenaren. De heer R ij k e n s was van oordeel, dat de voorgestelde verhoogingen wel te rechtvaardi gen zijn, omdat zij reeds eenige jaren geleden ingevoerd hadden moeten worden. Spr. stelde voor den controleur-armbezoeker in een af zonderlijke groep in te deelen en het salaris voor deze functie te bepalen op f 1500f 2000. De heer Visser vond de verhoogingen over het algemeen wel noodzakelijk. De raad gaat nu echter met twee maten meten. Van de laagst bezoldigden zijn de salarissen namelijk verlaagd. Met den heer Rijkens is spr. van oordeel dat de bode-concierge er al heel slecht af komt. Voor deze functie is de korting veel te groot. De heer Passchier en mevr. Kernp1 Haan verdedigen de voorgestelde verhoo gingen, die slechts aan een achterstand in de salarieering een einde zullen maken. Wethouder Out zei. dat het college er voor zal waken, dat de concierge al te zeer achteruit zal gaan Wethouder Van Dok vestigde er de aan dacht op, dat de zaak van het schoonhou den van het raadhuis enz. nog nader moet worden bezien. Overigens was spr. van oordeel, dat de voorgestelde verhoogingen in geen enkel opzicht overdreven zijn. Ter informatie van den raad deelde de voorzitter de bedragen mede, die in ge meenten van ongeveer gelijke grootte, aan salarissen van de ambtenaren worden be taald. Nadat spr. nog had aangetoond, dat de thans voorgestelde verordening slechts een verbetering is van eenige salarissen, die al jaren lang te laag waren werd tot stemming overgegaan. Het voorstel van den heer Rijkens werd verworpen, evenals dat van den heer Visser, inzake kindertoeslag. De verordening werd daarna met algemee ne stemmen vastgesteld. Goedgekeurd werd een suppletoir kohier voor de hondenbelasting voor den dienst 1936. Rekeningen van 1935. Aangeboden werden de gemeenterekenin gen dienst 1935, van de voormalige gemeen ten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin, met de daarbij behoorende rekeningen van de bedrijven, Maatschappelijk Hulpbetoon en het Burgerlijk Armbestuur. De rekening van Beverwijk sloot voor den gewonen dienst met een nadeelig saldo van f 69251,97; die van Wijk aan Zee en Duin met een batig slot van f 6436,42. Deze rekeningen werden ter onderzoek in handen gesteld van de commissie van bij stand in het beheer der financiën. Aanbieding begrooting. Aangeboden werd de gemeentebegrooting voor 1937. In verband met het aanvragen van een bijdrage uit 's Rijks kas van f 165000 is het noodzakelijk, dat de begrootingen uiterlijk 15 December moeten zijn vastge steld. Ter bevordering van een spoedige af doening stelden B. en W. voor den raad in drie afdeelingen, elk van vijf leden in te deelen. Na het onderzoek wordt een rap port samengesteld, dat door het college van B. en W. schriftelijk wordt beantwoord. Hiermede is de openbare behandeling van de begrooting dan voorbereid. Aldus werd besloten. De afdeelingen zullen zoo mogelijk op 8 December vergaderen. De begrooting zal worden behandeld op 15 December. De drie afdeelingen werden als volgt sa mengesteld: 1. De heeren Tervoort, Welagen Rothe, Rijkens en Muntjewerff. Voorzitter de bur gemeester. 2. De heeren Gabel, Aardenburg, Vink, Steyn en Rollenberg. Voorzitter wethouder N. J. Out. 3 Mevr. Kemp-Haan en de heeren Van Doorn, Schelvis, Passchier en Visser, Voor zitter wethouder W. van Dok. Ophalen van vuilnis. B. en W. stelden voor het ophalen van vuilnis in de af deeling Wijk aan Zee voor het jaar 1937 onderhands op te dragen aan A. Durge tegen een vergoeding van f 575 en in de afdeeling Wijk aan Duin aan J. Th. Borst voor f 1449 per jaar. Den heer Steyn heeft het bevreemd, dat men ook na de fusie op de grenswegen twee ophaaldiensten ziet verschijnen. Dat had vol gens spr. toch wel ondervangen kunnen wor den. Voor Wijk aan Zee zou men den toe stand kunnen bestendigen. Voor de afdee ling Wijk aan Duin zou de autodienst toch wel een dag vrij kunnen maken. Spr. be treurde het, dat de gemeente aan dezen toe stand geen einde kan maken. Ook de heer Welagen brak daarvoor een lans en wilde tevens de ratten doen ver delgen op de belt te Wijk aan Zee. Wethouder Van Dok antwoordde, dat er inderdaad een teveel aan ratten is en B. en W. zullen daarvoor maatregelen overwegen. Aan de reorganisaties van den reinigings dienst zijn vele consequenties verbonden en het leek spr. niet raadzaam, dit in een te snel tempo te doen geschieden. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Op voorstel van B. en W. werden de wonin gen Kerkstraat nos. 65, 67, 69, 71, 73, 79, 81, 83, 85 en 87 onbewoonbaar verklaard. De termijn van ontruiming werd gesteld op twee maanden. Vastgesteld werd een capitulantenverorde- ning. De heer Visser stemde tegen. Nadat van de ingekomen missives van Ged. Staten mededeeling was gedaan, sloot de voorzitter de vergadering. VEREENIGDE VEILINGEN KENNEMERLAND EN VRIJE VEILING. BEVERWIJK 30 November 1936. Prijsnoteering: Waschpeen per kist 2050 Spinazie per kist 5065 Sla per kist 2530 Boerenkool per kist 10—20 Andijvie per kist 1025 Wortelen per bos 68 Raapstelen per bos 3 Peterselie per bos 12 Selderie per bos 12 Prei per bos 2J/26 Bloemkool le per stuk 811 Bloemkool 2e per stuk 24 Tomaten per K.G. 724 Uien per K.G. 2—2V2 Witlof per K.G. 8—14 Wortelen per K.G. 1\y2 Spruiten per K.G. 610 Knollen per bos 29 Roode kool per stuk 35 Gele kool per stuk 2—4 Groene kool per stuk 23 DE VESTIGING VAN VROOM EN DREESMANN. De teekeningen voor het nieuwe warenhuis van de firma Vroom en Dreesmann, te vestigen in de Breestraat, alhier zijn thans ingediend. Naar wij vernemen zal voorloopig worden volstaan met den bouw van twee verdiepin gen met soutterain. VERPLAATSING VAN ZAKEN. In verband met de vestiging van de firma Vroom en Dreesmann zal de drogisterij van den heer v. d. Wagt worden overgeplaatst naar het perceel Breestraat 72, waarin voorheen de firma Raadsveld gevestigd was. De zaak van de firma van Lunzen, Breestraat 5 wordt opgeheven. Naai- wij vernemen zal in dezen winkel een Bensdorp-chocolaterie wor den gevestigd. VERGADERING VAN DEN N. T. B. De plaatselijke afdeeling van den Neder- iandsehen Tuinibouwbond houdt Donderdag avond in het café van den heer Steyn aan de Tulpenlaan een ledenvergadering. In deze ver gadering zal een voorzitter worden gekozen ter vervulling van de vacature, ontstaan door bedanken van den heer J. Davidson. PROPAGANDAVERGADERING VAN DEN A. N. G. O. B. De plaatselijke afdeeling van den Algemee- nen Nederlandschen Geheelonthoudersbond heeft in het gebouw „Harmonie" een propa- gandavergadering gehouden. De voorzitter, de heer Veth, sprak in zijn openingswoord den wensch uit, dat deze bij eenkomst zou beantwoorden aan het doel, na melijk meer menschen voor den strijd tegen den alcohol te winnen. Hierna werd een afwisselend programma afgewerkt. Bart Zondorp zong eenige liedjes, Mej. Bets Schelvis bracht pianomuziek ten gehoore en mevr. SchelvisJansen decla meerde. De heer A. Hofland heeft tenslotte een frag ment voorgelezen uit Heijermans' „Ghetto". Een en ander viel zeer in den smaak van de aanwezigen, zoodat de voorzitter in zijn slot woord van een goed geslaagden avond mocht spreken. CONCERT VAN HET ZUSTERKOOR. Opvoering van „Die Opernprobe". Men schrijft ons: „Die Opernprobe" van Albert Lortzing, die door het vermaarde Zusterkoor „Duin en Bosch" van Stephen Jansen, in de Concertzaal te Bakkum werd opgevoerd, geeft de uit voerenden groote moeilijkheden, want de muziek schijnt bij voorbaat eiken acteur tot figurant te willen vernederen en de intrige, de dialoog, de amourette, zet de zangers on verbiddelijk op het tooneel. Onder deze onevenwichtigheid zou de uit voering stellig te lijden hebben gehad, ware het niet, dat de leider van het gezelschap zich intuïtief op het standpunt van den auteur plaatste en uit de verdeelde liefde van dezen, de verliefdheid op de muziek haalde, om hierin meteen een leidraad te vinden voor zijn moeilijke taak. Dit beteekent, dat hij zich met zijn natuurlijk gevoel niets méér ver beeldt bij iedere mata, dan er in werkelijk heid bij zou kunnen behooren, dus tolereert hij bij de acteurs geen zinlooze gebaren of nut teloos geloop. Het was alles zoo natuurlijk, zoo normaal, zoo prettig om naar te kijken. De elegante toiletten uit den tijd van Lode- wijk XVI „deden" het. De freule, die uit gehuwelijkt moest worden was om te stelen, de gravin kostelijk, de jonge baron knap en de knecht een type. Door de jarenlange training op muzikaal-technisch gebied en het goede stemmenmateriaal, waarover dit koor beschikt, was er geen sfeer van angstvallig op den dirigent letten, maar van zelfstandig musiceeren. Zr. Rollema speelde en zong vrij en vlot de rol van Hansje (de opera werd in het Nederlandsch gegeven) en de tenor Wil lem Schansman, die in den dolenden ridder verborgen zat, had recht, niet alleen de te vredenheid van de grafelijke familie op het tooneel te winnen! Achter het voetlicht werd hard gewerkt door Nelly Jansenvan der Gugten, die het instrumentale gedeelte ver zorgde en Stephen Jansen, die de resultaten van maandenlange concentratie en overgave voor allen moest samenvatten en door wien de geheele avond dien indruk gaf van dat beheerschte élan, dat de „wereldlijke" ge deelten van zijn concerten altijd kenmerkt. Vóór de pauze trad op het Dubbelmannen- kwartet „Klank en Beeld" te Amsterdam, dat veel succes oogstte met eenige geestige ge- ënscèneerde songs. ORANJE-COMITé. De collecte, die voor het Nationaal Hulde blijk in Castricum is gehouden, heeft f 113.55 opgebracht. Ter herinnering aan den Nationalen Feest dag op 7 Januari 1937 zal een herinnerings boom worden geplant en een Julianabank onthuld worden. De bank wordt ontworpen door den gemeente-achitect den heer Diepen. Alle schoolkinderen zullen een steen meebren gen naar school. De bank zal van deze steenen gebouwd worden. De 900 schoolkinderen zullen getracteerd worden. Om de kosten van deze feestelijk heden te dekken, zal men inteekenlijsten laten circuleeren. Wie voor f 0.50 inteekent, wordt waarmede tevens lid van de Oranjevereeni- ging voor het jaar 1936'37. R.K. VEILINGSGEBOUW „ONS BELANG". Spruiten 911 p. K.G. Boerenkool 1320 et. per kist, Sla 1525 ct. per kist Savoijekool 3 ct. per stuk Roode kool 23 ct. per stuk Groene kool 2 ct. per stuk Andijvie nihil. HALCYON LIJN. Rozenburg, Rotterdam n. Spezia 27 (4.54 n. m.) 30 mijl Z.O. van Niton. Stad Haarlem, Caisole n. Rott./Vlaard. pass. 28 Gibraltar. Stad Amsterdam, 28 v. Bona te Middlesbro, voor Rott./Vlaard. Stad Zwolle, Rott. n. Pto. Ferrajo 28 van Gibraltar. Vredenburg, 28 v. Narvik n. Rott./Vlaard. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (uitr.) 28 van Singapore. Grootekerk, 29 van Hamburg n. Rott. Meerkerk (thuisr.) 29 v. Colombo. Gaasterkerk, 30 v. Rott. n. Amst. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein 30 v. Rott. te Beira. Jagersfontein (uitr.) 29 van Kaapstad. Randfontein, 30 (n.m.) v. Rott. n. Hamburg. Meliskerk, 29 v. Rott. te Hamburg. Heemskerk (thuisreis) 29 v. Dar-es-Salaam. Algorab, 30 van Hamburg n. Beira. Springfontein (uitr.) 30 te Mombassa vertr. 1 December. HOLLAND—AUSTALIë LIJN. Alhena (uitr.) 28 te Verawal. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom (thuisreis) 27 van Sassandra. Amstelkerk 30 van Hamburg te Amst. Jaarstroom (uitr.) p. 29 (11.20 v.m.) Owers- lichtschip. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Leerdam, Rott. n. Philadelphia 29 te Boston. Rotterdam, New-York n. Rott. 30 (8.10 n.m.) te Boulogne verw. Delftdijk, Rott. n. Vancouver 29 te Londen. Binnendijk, Rott. n. N.-Orleans, 28 te N.- York. Maasdam, Philadelphia n. Rott. 28 v. N.- York. Blommersdijk, 29 v. N,-Orleans te Rott. Burgerdijk 29 v. Rott. n. N.-York. Lochkatrine, Vancouver n. Rott. 29 te Glasgow. Veendam, Rott. n. New-York 29 (10.21 v.m.) 350 miji Z.W. van Valencia. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Juno, Lissabon n. Napels p. 29 Gibraltar. Nereus, Aarhuus n. Amst. p. 30 Brunsbuttel. Oberon, 30 v. Gibraltar n. Malta. Vulcanus, 28 v. Genua te Piraeus. Titus, Amst. n. Tarragona 30 (12 midd.) 70 mijd W. van Gibraltar. Fauna, 29 van Amst. te Kingston (Ja.) Stella, Patras n. Amst. 30 (12 midd.) 260 mijl Z.W. van Ouessant. Deucalion Cavalla n. Hamburg 30 v. Algiers. Iren" Kopenhagen te Amst. Barneveld, 27 v. Valparaiso n. Corral. Achilles, 28 van Amst. te Samos. Agamemnon, 29 van Amst. te Hamburg. Alkmaar 29 van Antwerpen te Amst. Astrea, 28 van Curacao n. Colombia Aurora, 30 van Hamburg te Amst. Bacchus, 29 van Oran n. Alexandrië. Berenice, 28 van Malaga te Lissabon. Calypso, 29 v. Napels n. Burriana. Cottica, 29 v. Amst. te Paramaribo. Hebe, Amst. n. Kopenhagen p. 29 Holtenau. Orestes, 28 van Gibraltar naar Algiers. Perseus, 29 van Vigo naar Oporto. Pluto, 30 van Amst. te Aarhuus. Poseidon, 29 van Rott. te Amst. Rhea, Genua n. Rott. 29 (1 n.m.) 140 mijl ZW. van Ouessant. Theseus, Stettin n. Amst. p. 30 Brunsbuttel. Tiberius, 29 v. Chanak Kalessi n. Piraneus. Trajanus, Palermo n. Cadix p. 29 Gibraltar Ulysses, 29 van Amst. te Izmir. Venezuela, Amst. n. Barbados 29 (11.54 v.m.) 70 mijl Z.W van Land's End. Vesta. 28 van Susak n. Amst. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Amstelland, 30 van Hamburg te Amst Eemland (thuisr.) 28 v. Montevideo. Salland (uitr.) 28 te Santos. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo (uitr.) pass. 29 Kaap del Armi. Djambi (thuisr.) pass. 29 Ouessant. Kota Baroe (thuisr 1 pass. 30 Gibraltar. Kota Nopan (uitr '>ass 30 Finisterre. Djambi (thuisr.) 29 (1.31 n.m.) 20 mijl ZW. van Niton. Kota Pinang, 28 v. Batavia n. Rott. Djambi (thuisr.) vermoedel. 1 (2 n.m.) v. Londen. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Enggano, 29 v. Amst. te Macassar. Bengkalisthuisr.) 28 van Port Sudan. Tajandoen, 28 v. Hamburg te Amst. Tarakan (uitr.) 28 van Antwerpen. Poelau Roebiah (thuisr.) 28 te Belawan. STOOMVAART MIJ OCEAAN. Euryades, Batavia n. Amst. 28 v. Pt. Said. Menelaus, Japan n. Rott. 25 v. Colombo. City of Derby, Japan n. Rott. p. 26 Perlm. City of Lyons, Japan n. Rott. 28 te Singa pore. City of Derby, Japan n. Rott. 28 van Port Sudan. Melampus 29 van Batavia te Hamburg. Radnorshire, Dairen n. Rott. 28 te Taku Bar City of Cardiff, 29 v. Dairen te Rott. Titan, 29 van Rott. n. Yokohama. Bencruachan, 30 v. Gorontalo te Rott. Alcinous, Batavia n. Amst. via Havre, 29 (8.11 v.m.) 55 mijl Zuid van Lizard. Eurymedon, 28 v. Batavia n. Amst. Prometheus, Batavia n. Amst. p. 29 Gibral tar. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alwaki (thuisr.) 28 van Santos. Aldabi (uitr.) 29 van Vlissinger Naar zee vertrokken. De Duitsche politiekruiser Elbe is weer naar zee vertrokken na een tweetal dagen aan den toeristensteiger te hebben gelegen. Ertsinvoer. Het Zweedsche s.s. Runmarö is van Oxelö- sund bij de Hoogovens gearriveerd met een lading ijzererts. AANGEKOMEN 29 November: Monica m.s. Rotterdam Boekelo s.s. Stratoni 30 November: Kyloe s.s. New Castle Leeuwarden s.s. Londen Ek s.s. Oslo Borthwick s.s. Leith Theano s.s. Fowey Pan Gothia m.s. Aruba Schokland .ss. New Castle Portia s.s. Hamburg Amstelland s.s. Hamburg Towneley s.s. New Castle Aurora s.s. Hamburg Amstelkerk s.s. Hamburg Irene s.s. Danzig Martha Halm s. Danzig Runmarö s.s. Oxelösund VERTROKKEN 30 November: Boekelo s.s. Sundsvall Elbe pol. kr. Noordzee

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5