De Landverrader FEUILLETON Den Haag gaat zich in feestgewaad steken voor de komende jubeldagen. De eerste versierde gevel in de Wagenstraat is gereed H. M. de Koningin bracht Maandagmiddag een bezoek aan de Groote ot St. Jacobskerk te den Haag, zulks in verband met het aanstaand huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard. De Koningin bij het verlaten der kerk De heer H. J. L. Merckel- bach, lid van Gedep. Staten van Limburg, is te Heerlen overleden Etenstijd aen het front rond Madrid. De soldaten aan het middagmaal tijdens een oogenblik pauze in den strijd om de Spaansche hoofdstad Na de audiëntie bij minister-president dr. H. Colijn verlaat de heer PattipeHohy, voorzitter van den bond van inheem- sche militairen in Ned. Oost Indië, ie gezelschap van generaal Swart het departement van Koloniën te den Haag In de „ondergrondsche te Madrid zijn duizenden mannen, vrouwen en kinderen onder gebracht ter bescherming tegen de vernielende luchtaanvallen der nationalistische bommenwerpers. Een triest beela van den ernstigen toestand in de Spaansche hoofdstad De uitwerking van het hevig bombardement ruïnes herschapen. Het tramverkeer is Naar het Engelseh bewerkt door THEA BLOEMERS. (Nadruk verboden). 14) De notaris t|ok een lade van zijn bureau open en overhandigde Gladys, met een van voldoening stralend gelaat, een groote en zeer scherpe luchtfoto van het kasteel Bo- roughbridge. O, was het eenlge, wat Gladys verrukt uit kon roepen. De foto was inderdaad zeldzaam geslaagd. Temidden van het donkere geboomte, dat een aantal lanen omzoomde, die stervormig op een groot voorplein uitliepen, lag het slot zelf, als een sprookje uit een droom. Het moest, naar den bouwstijl te oordeelen, on geveer ln de vijftiende eeuw zijn gebouwd, aan de beide zijkanten had men echter mo derne vleugels bijgetrokken. Op de foto kwa men de details van de beide vierkante, zes tig meter hooge torens goed tot hun recht; menig fraai beeldhouwwerk was er op aan gebracht. De trap, die van het voorplein naar den ingang van het slot leidde, scheen van het vliegtuig uit gezien van zeer kleine af meting, echter kon men duidelijk onder scheiden, dat hij sierlijk was. Het meest kwam echter op deze luehtkiek de ligging- van het kasteel tot haar recht. Het was gelegen temidden van de zacht- glooiende heuvels van Kent, welke hier en daar met enkele berken waren beplant. Flauw zag men enkele kleine rivieren, als een achteloos weggeworpen, zilvergrijs haar lint, in de verte schemeren, terwijl in de on middellijke omgeving van Boroughbridge op Madrid door de luchtaanvallen der nationalistische bommenwerpers. Straten zijn in stilgelegd. Puinhoopen duiden de plaatsen aan, waar de .treffers' neerkwamen De Fransche oud-premier Flandin (x) bracht Maandag een bezoek aan het Frans Hals-museum te Haarlem. Een foto tijdens de bezichtiging van het museum onder leiding van den heer G. D. Gratama, directeur verschillende boerderijen lagen, gelijk kin derspeelgoed over het land gestrooid. Alles ademde rust en vrede, voorspoed en geluk. Men kreeg vanzelf het gevoel dat de eige naar van al dit schoons wel een bijzonder gelukkig mensch moest wezen. r— Dat is van nu af uw huis, zeide de no taris en hij had nu werkelijk schik in de sprakelooze bewondering van het jonge meisje. Op haar bleeke wangen was een blosje verschenen en de lichtende glans ha- rer diepe oogen verried haar ontroering. Zoo had ik het mij niet durven voor stellen, bekende ze eindelijk. Boroughbridge is een der schoonste kasteelen van Engeland en Schotland samen. Als historisch monument heeft het groote waarde, terwijl het ook tal van belangrijke kunstwerken bevat. Maar dat zal ik u alle maal wel eens een anderen keer vertellen. Het beste is eigenlijk, dat u zich zoo gauw mogelijk van alles op de hoogte gaat stellen en officieel uw intrek neemt op het slot. Zou het niet het beste zijn als u er een der eerst komende dagen heen trok? Maar is het niet een beetje gek, als ik daar zoo opeens aan kom zetten? Volstrekt niet. U komt immers in uw rechtmatig eigendom? Maar indien ik u van dienst kan zijn, zal het me een eer zijn, en een genoegen u de eerste maal te ver gezellen. Dan zal ik tevens de gelegenheid hebben majoor Peacock aan u voor te stellen. O. graag. Wanneer zullen wij dan gaan? Bepaalt u als het u blieft den dag dat het u het beste schikt. Gladys dacht een oogenblik na en zonder antwoord te geven op het laatste verzoek van den notaris vroeg ze hem opeens: Ik ben toch heelemaal vrij, daar op Boroughbridge? Vanzelfsprekend. U moet zich goed in denken in uw nieuwen toestand, al geef ik toe, dat dat wel moeilijk voor u moet zijn in het begin. U bent van nu af aan geen ty piste meer, maar Burchtvrouwe van .Bo roughbridge". U wachten nieuwe plichten. Gladys' gelaat, dat weer zeer ernstig had gestaan, klaarde op. Behalve dan in geldzaken, herinnerde ze den notaris. O, stelde deze haar gerust, stel u van de uitwerking van die bepaling niet te veel voor. Het is natuurlijk de gewoonste zaak van de wereld, dat u voor de bestiering van de huishouding, voor uw garderobe even veel kunt uitgeven als u zelf wilt. Toen ik ma joor Peacock, dien uw grootvader een brief heeft geschreven, hierover gisteren telefo nisch sprak, zeide hij direct, dat hij zich met „vrouwenaangelegenheden" niet wilde be moeien. Bovendien, lachte Gladys, ik heb nog nooit de beschikking gehad over 500 pond die Ik zonder vragen mag uitgeven. Mijn maandsalaris was heel wat minder, Het kan geen kwaad, als u geleerd hebt een zuinig beheer te voeren, dat is ook bij groote vermogens van het hoogste belang. Zullen wij dan overmorgen naar Bo roughbridge gaan? stelde Gladys voor. Uw dienaar, mylady. Mag ik zoo vrij zijn u tegen half tien met mijn auto te ko men halen? Gladys knikte; ze was met een ander vraagstuk bezig. De notaris, die haar aanstonds begreep, zeide hoffelijk: Lijkt het u ook niet het beste, dat ik u vast eenig baar geld ter hand stel? U zult waarschijnlijk nog eenige inkoopen, hebben te doen voor u vertrekt. Gladys kleurde, haar oogen gleden af langs haar armzaligen mantel, die nu al voor den lerden winter meezing en ze dacht aan haar lurk die gescheurd was. De heer Branton zag haar verwarring en ris een echt gentleman haastte hij zich aan zijn woorden toe te voegen: U behoeft daar toch werkelijk geen enkel bezwaar tegen te 'lebben. Het is toch uw eigen geld. dat ik u ,er hand stel. En zonder meer trok hij de middelste lade van zijn lessenaar open en wierp er met een achteloos gebaar een bundeltje bankbiljetten van honderd pond op. Gladys roerde het geld nog niet aan. De notaris deed of hij nu werkelijk boos werd. Zonder plichtplegingen pakte hij haar handtaschje en stopte het geld er in. Tracht u er nu zoo gauw mogelijk aan te wennen, dat u over een groot kapitaal te beschikken hebt. Dat mag u niet verkwistend doen zijn, maar het is toch altijd goed het te weten. Mag ik u mijn wagen aanbieden om u thuis te laten brengen? Dank u: ik heb behoefte om een eind te wandelen. Ik moet eerst alles nog eens rustig verwerken. Dit zeggende vouwde ze de blaadjes van grootvaders brief bijeen en stak ze zorgvuldig bij zich. Tot overmorgen dan, nietwaar mijnheer Branton? Zeker gravin, en vermoeit u zich heden en morgen niet te veel, anders zou de emotie u te machtig kunnen worden. Denkt u er aan, u wacht een zware taak. Ik ben u dankbaar voor uw vriendschap en voor uw zorgen, zeide het meisje en met een lieftallige glimlach stak zij den ouden heer haar hand toe. Vol vereering drukte de grijze notaris er even zijn lippen op en begeleidde haar dan persoonlijk naar de voordeur, waar hij met een buiging afscheid van haar nam. VIERDE HOOFDSTUK. Wat een zeldzaam persoontje, oordeel de de notaris, toen hij in zijn werkvertrek was teruggekomen Een echte Borough bridge, in haar uiterlijk, in haar heele ma nier van optreden. Hij knikte voldaan tegen zich zelf in den zwaren in eiken lijst gevat- ten spiegel, alsof hij de beste zaak sinds ja ren tot stand had gebracht. Een echt kind nog in vele opzichten; toch geloof ik, dat ze zich heel snel in den nieuwen toestand zal hebben ingeleefd. Ze heeft, dunkt mij, eer helder verstand en een groot aanpassings vermogen. Arm kind, vervolgde hij zijn gedachten, ik geef je weinig kans van slagen, als je je vader in eere wilt herstellen. De bewijzen zijn te sterk. En toch is het onbegrijpelijk dat er plotseling een telg uit zulk een edel geslacht zich zoo kan vergeten. Kon ik haar maar op een of andere manier helpen. Maar op het oogenblik zou ik niet weten hoe. De schel ging over en even later klopte de huisknecht aan. Op het „binnen" van den heer Branton deelde hij prompt mede: Gravin Borough bridge. Wat schrok de heer Branton, die een oogenblik aan een ongepaste grap dacht. Maar vlak achter den bediende verscheen het frissche lachende gezichtje van Gladys, die in de deuropening riep: Och mijnheer Branton, nu laat ik de foto nog liggen ook en ik wilde haar zoo graag aan tante laten zien. Ze moesten beiden lachen en na de kiek zorgvuldig te hebben doen inpakken, liet de heer Branton het knappe gravinnetje voor de tweede maal uit. - Dat komt van de blijdschap, veront schuldigde Gladys zich nog even. Maar mijn schuld is het ook. ant woordde de notaris. Bent u dan ook blij? vroeg Gladys. Natuurlijk, wie zou niet graag iemand als u gelukkig maken. Bent u daar dan zoo zeker van, dat ik gelukkig zal worden, nu lk gravin ben? Ja, daar ben ik zeker van, want nu treedt u pas in uw rechten. Ik hoop het. mijnheer Branton. Adieu. Welk een verschil met een paar uur gele den. Toen had ze het restaurant Grechsfcone verlaten na een allerpijnlijkst onderhoud met Blashmere en had het ergste gevreesd voor tante Clare en zich zelf. En nu. In en kele uren tijds was haar heele leven veran derd Het moet een droom zijn, het kon niet vaar zij1"1 dingen gebeuren niet in werkelijkheid, alleen in boeken. (Wordt vervolgd), j

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 8