klein en groot tentoonste Hing „oud -ijmui den" HET NI EU WE AVON D B LAD Onze tentoonstelling „Oud-IJmuiden Noorsche tanker op Zuiderstrekdam geloopen. In moeilijke tijden ijmuider courant De „Oceaan" te IJmuiden. Viert Sint Nicolaas 22e JAARGANG No. 27 WOENSDAG 2 DEC. 1936 V«rschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM I A Eerste dag 400 bezoekers* Voor een reddingboot Prins Bernhard". Van de Rijkssteunregeling naar M. H. Sleepboot door bureau Wijsmuller gecharterd. De werkloosheid. Het schip aan den achtersteven beschadigd. Voor de bemanning bestaa geen gevaar. moeten de weinige feestdagen dubbel in eere worden gehouden als feestdag voor georganiseerd door de in school c, breesaap straat, tegenover thalia. geopend van 3—5 en van 710 uur n.m. platen, photo's, scheepsmodel len, enz., betrekking heb bende op het ontstaan denkt om de en den 9roei van 'imui- 77 7den. entrée vrij'. „reddingbootjes Comité voor B-steun. IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Telef. 5301 hADVERTENTIëN: lregels ƒ0.75. Elke regel.meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTTëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN I® NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubli ceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos ver zekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen ƒ2000.- bij algeheele invaliditeit; 600.- bij overlijden; ƒ400.- bij verlies van een hand, voet of oog; 250.- bij verlies van een duim; 150.- bij verlies van een wijsvinger; 50.- bij verlies van een anderen vinger; 30.- bij breuk van boven- en/of onderarm; 30.- bij breuk van boven- en/of onderbeen. Ten gevolge van spoor- tram- of au to busongeval; ƒ3000.- bij overlijden van man en vrouw beiden; ƒ3000.- bij overlijden van den man alleen; ƒ2000.- bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. ƒ400.- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart. tot een maximum van 2000.-, indien hetzelfde ongeval den dood van vijl of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Aleen de abonné(e) zelf Is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polls is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.- Bank te Schiedam. n Nog een overzicht van de tentoonstelling'. Onze verwachtingen waren, gisteren wat het bezoek aan onze tentoonstelling betreft, niet hoog gespannen. Wie oud IJmuiden (niet te verwarren met „Oud-IJmuiden") ikent op avonden wanneer op eiken straat hoek een rukwind dreigt, die het een toer maakt om op de been te blijven, gevoelt weinig lust, om zich op straat te wagen. En daarom vreesden wij, dat ihet weer onze kansen leelijk zou bederven. Maar onze vrees was ongegrond. De IJmui- denaren hebben zich van den storm niets aangetrokken, daar zijn het trouwens IJmuidenaren voor en trokken in groo- ten getale naar de Breesaapstraat, waar het groote uithangbord „tentoonstelling" hen den weg wees. Drie uur ging de deur open en prompt stapten de eerste bezoekers naar binnen. Jhr. Boreel was een der eersten. Het verheugde ons, als een der eerste be zoekers Jhr. J. W. G. Boreel van Hogelanden te hebben mogen verwelkomen. Veel be langstelling legde de heer Boreel aan den dag voor de oude kaarten van Kennemer- land, waarvan hij ons nog heel wat nieuws kon vertellen. Op de oude kaart van het Baljuwschap Kennemerland toonde hij ons de verschillende buitenplaatsen en voorts vertelde hij ons, dat zijn vader, die Water land bewoonde toen de plannen voor het doorgraven van Holland op zijn Smalst rijp ten, zich er tegen verzette, dat de doorgra ving over zijn grondgebied 'geschiedde en daardoor onbewust bewerkstelligde, dat de mond van het Noordzeekanaal werd gepro jecteerd tusschen paal 55 en 56, in plaats van tusschen paal 58 en 59. De heer-en Bik en Arnold, eigenaars van gronden in de Breesaap, dachten er anders over dan de vader van Jonkheer Boreel(en konden zich zoodoende voor hunne bezittingen een fortuin verwerven. „We mochten er thuis niet over praten" zeide de heer Boreel. Maar niet alleen de kaarten, ook de vele foto's, de Neeltje Jacoba, de maquette van het vis schers havenbedrijf enz. hadden zijn bijzon dere belangstelling. Het was wel te denken, dat het bassin van de Neeltje Jacoba de igrootste belangstelling Oproep aan de Nederlandsche jeugd. ■Getroffen door de jongste zeerampen aan onze, zoo gevaarlijke Hollandsche kust, heeft zich te 's Gravenhage een comité gevormd, om de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij. in haren strijd tegen de woeste elemen ten te steunen. Dit comité waarvan de voorzitter is de directeur van de Zeevaartschool te Schevenin- gen, heeft zich tot doel gesteld, door de ge- heele Nederl. jeugd gelden bijeen te doen brengen voor de aanbieding van een redding boot aan deze maatschappij waaraan de naam zal worden gegeven van „Prins Bernhard". Om tot dit doel te geraken heeft het comité een mooi verzilverd speldje doen vervaardigen, met de goed gelijkende beeltenis van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Het comité is reeds begonnen, verschillende scholen te bezoeken om de hulp van de hoof den der hiervoor in aanmerking komende onderwijsinrichtingen in te roepen, om hun leerlingen de speldjes te doen verkoopen tegen den prijs van 10 cent per stuk waarvan 75 pet. ten bate van de reddingboot „Prins" Bernhard" komt. Voor onze plaats zijn de speldjes verkrijg baar bij den heer P. J. Verwaljen directeur der Gemeentelijke Visscherijschool. trok. Herhaaldelijk hebben wij de duikproef gedemonstreerd. Maar ook de transparant der N.Z.H.R.M. en de .maquette hadden veel bekijks. Meer dan 400 personen hebben gisteren onze tentoonstelling bezocht. Vooral tus schen 7 en 8 uur was de drukte buitenge woon groot. En dat ondanks dat de buien niet van de lucht waren. Op den Zuiderstrek dam zat de O. A. Knudsen! Wij plaatsen hierbij een foto van een der mooiste hoekjes. De achtergrond lijkt een stukje, dat overgeplant schijnt te zijn uit een schilderijen-museum. Men ziet er eenige fraaie schilderijen van 'den trawler Lt. Gen. den Beer Poortugaal (een naam die voor de haastige IJmuidenaren veel te lang was en die daarom werd afgekort tot „de Beer") van het „vischdragen" en van een scheeps interieur, een mooie ets van onzen oud plaatsgenoot den heer Camp: „IJmuiden in Crisistijd" en van een oud zeilschip, dat een lichtschip praait. Verder ziet men er rechts de fraaie scheepsmodellen. Inmiddels is de collectie nog met eenige fraaie inzendingen verrijkt, die het cachet niet weinig hebben vergroot. Wij kregen van notaris Dolleman den schotel, vervaardigd ter gelegenheid van de opening van de nieuwe sluis, van welken schotel slechts 100 exemplaren zijn uitgegeven. En de heer W. P. Mets stelde te onzer beschikking een be kende doch vrij zeldzame plaat van het Noordzeekanaal in vogelvlucht. Als men deze kaart nauwkeurig bekijkt, zal men onder de bekoring komen van de prachtige teekening. Een adres aan den gemeenteraad. Men schrijft ons: Nu in onze gemeente de reeds lang be staande bepaling van den minister van So ciale Zaken is toegepast, beteekent dit voor velen weer een verslechtering. De bepaling houdt nl. in dat al diegenen, welke niet in loondienst zijn geweest en ondersteuning be hoeven, zich moeten wenden tot Maatschap pelijk Hulpbetoon. De gemeente Velsen heeft deze menschen altijd opgenomen bij de Rijkssteunregeling, nu zijn er plus minus 200 overgeheveld naar M. H., wat tengevolge heeft, dat hun steun is verminderd en zij niet in aanmerking komen voor kolentoe- slag enz. Door deze gedupeerden is een comité op gericht. dat zich met het volgende schrijven heeft gewend tot den gemeenteraad: „Volgens de bepaling der regeering moe ten al diegenen, welke de laatste twee jaar niet in loondienst zijn geweest en onderge bracht waren bij het Orgaan voor Steunver- leening, van dezen steun worden uitgeslo ten, wat een automatische overheveling naar M. ,H. tengevolge heeft. Daar dit voor de betrokkenen een ernstige verslechting beteekent, zooals een vermin derde uitkeering, het niet ontvangen van kolentoeslag en andere gratificaties als B. steun enz., doen zij een ernstig beroep op u, om alsnog van het college van B. en W. me dewerking trachten te verkrijgen om be doelde bepaling der regeering ongedaan te maken. Indien dit niet mogelijk is, verzoeken zij u, er zich met den .meesten nadruk op toe te willen leggen, dat door M. H. dezelfde steun met alle gratificaties enz., ook aan deze werkloozen, gezien den noodtoestand in hun gezinnen, te doen uitkeeren". GEEN AANKOOP VAN VISCH Er zijn Dinsdag vanwege het departement van Sociale Zaken geen aankoopen van visch gedaan, voor distribueering onder de werk loozen. In najaar 1937 een nieuwe grootere sleepboot. In aansluiting op het bericht dat het bureau Wijsmuller in de haven van IJmuiden een sterke zeesleepboot in station zal leggen, welke in staat is ook bij het slechtste weer eventueele hulp aan in moeilijkheden verkee- rende schepen te verleenen, kan wor den medegedeeld, dat deze sleepboot de „Oceaan" is van de firma Doek- sen op Terschelling. Het bureau Wijs muller heeft deze sleepboot in char ter genomep. Wij vernemen voorts, dat het in de bedoeling ligt de „Oceaan" in het najaar van 1937 door een nieuwe grootere sleepboot te doen vervan gen. Een opdracht voor den bouw van een dergelijke boot is nog niet ge geven. DE JULIANA CAP. In de étalage van het dames mode-magazijn Groen, Kalverstraat 50, is in verband met het a.s. huwelijksfeest van de prinses iets nieuws geëtalleerd. Dit nieuwe is de Juliana Cap. Deze cap, in de kleuren marine, zwart en bruin, is voorzien van een eenvoudige rozet in de kleuren van de huizen van Oranje en van Lippe Biesterfeld. Laten de dames de Juliana Cap maar eens gaan bekijken. REORGANISATIE VAN „DE STER" De bekende slijterij „de Ster", Kanaalstraat heeft een reorganisatie ondergaan. In ver band hiermede wordt een ieder die voor f 2.50 besteedt, een aardig cadeau, n.l. een halve flesch echte Spaansche wijn geoffreerd. Iets minder dan verleden jaar. Hieronder volgt een opgave van tal werkloozen in de verschillende ken op 28 November 1936 en op 1 1935. het aan- bouwvak- December Mannen boven de 18 jaar 1936 1935 21- -28 Nov. 23- 1 Dec Bouwvakarbeiders 572 581 Metaalbewerkers 297 365 Houtbewerkers 34 41 Landarbeiders 44 45 Havenarbeiders 88 93 Visschers 221 256 Kantoorbedienden 46 41 Losse arbeiders 730 688 Overige beroepen M 316 313 2:348 2423 Mannen onder de 18 jaar: 149 140 Vrouwen boven de 18 jaor: 29 42 Vrouwen onder de 18 jaar: 21 26 Totaal werkloosheid: 2547 2631 De haven van IJmuiden is. den laatsten tijd wel door de pers ge gaan. Pas was zij getuige van twee droevige scheepsrampen of de N.W.- storm, die gisteravond vrij plotseling opstak, heeft wederom de kustwacht tot verhoogde activiteit gedwongen en de sleepbooten van Bureau Wijs muller, waarvan een bij de ramp van den logger SCH 68 een groote rol speelde, voor een moeilijke taak ge steld. Want omstreeks half zeven is het 9000 ton metende Noorsche mo tortankschip O. A. Knudsen van de reederij Knudsen te Haugesund op den Zuiderstrekdam geloopen. De O. A. Knudsen was van Amsterdam ge komen, waar het vaartuig een lading olie had ingenomen voor Aruba. Ondanks den hevigen storm, die tal van schepen nood zaakte, binnen de sluizen vast te maken, was de O. A. Knudsen door de sluizen geschut om naar zee te gaan. Dit avontuur is den kapitein slecht beko men. Tegen 5 uur gisteravond was het groote vaartuig nabij de pieren. De kapitein heeft, met de kokende zee voor zich. vermoedelijk ter elfder ure ingezien, dat het binnen de pieren veiliger was dan daarbuiten. De loods was reeds afgezet, doch terugkeeren betee- kende, opnieuw verzoeken om een loods, die dan ook spoedig weer aan boord was. Het zwaaien zoo nabij de pieren was lang geen gemakkelijk werk De kapitein slaagde er niet in, het schip behoorlijk rond te krij gen. Zoodra bleek, dat sleepboothulp wel noodig zou zijn voeren de sleepbooten Hector, Nestor en Stentor naar buiten. De kapitein meende echter het zonder assistentie der sleepbooten af te kunnen. Maar nadat het schip gedurende eenigen tijd gevaarlijk in de nabijheid van de (Zui- derpier en het binnenstrand had gemanoeu vreerd, is den kapitein wel gebleken, dat hij het alleen niet zou klaren, om welke reden hij met Bureau Wijsmuller een accoord maakte. Het was toen echter al te laat. Hoe de sleepbooten ook trokken, zij konden het groote vaartuig niet meester worden en te gen half zeven liep de O. A. Knudsen met het achterschip op den Zuiderstrekdam met den voorsteven naar het Noorden, dus dwars in de buitenhaven. Later kwam de kop land waarts om, waarna het vaartuig bijna even wijdig met den strekdam kwam te liggen. Het roer gebroken. Het was wel te denken, dat het hevige stampen van het achterschip op de steenen van den strekdam niet zonder gevolgen zou blijven. Het schip had nog niet lang vastge zeten, of het roer brak af. Voorts liepen de beide schroeven vast, zoodat de motoren niet meer konden draaien. De kans, dat het schip dezen nacht vlot- gesleept zou kunnen worden, achtte men vrij gering, het water is weliswaar hoog op gekomen, maar het was vallende toen de O. A. Knudsen vastliep. De directie van Bureau Wijsmuller heeft de sleepboot Utrecht van den Helder ont boden. Deze zou hedenmorgen in IJmuiden verwacht kunnen worden. Tijdens de manoeuvres der sleepbooten was het verkeer door het Zuider toeleidings- kanaal gestremd, zoowel voor binnenkomen de als voor uitgaande schepen. De Neeltje Jacoba is nog naar het schip gevaren. Haar hulp was echter niet noodig, daar voor de opvarenden niet het minste ge vaar bestaat. FAILLISSEMENT COÖP. SPAAR- EN VOORSCHOTBANK „BOAZ". Het weekblad „Handelsbelangen" neemt o.m. op een overzicht van den staat van baten en schulden in bovengenoemd faillissement. Het totaal passief bedraagt f 67,015.33 waarvan f 44.550.04 ontstaan uit spaardeposito's en preferent f 4.500. De baten bestaan uit de overwaarde van een perceel (met hypotheek bezwaard)vorderingen op voorschotnemers (nominaal rond f 20.000), vorderingen op di- verste debiteuren (nominaal rond f 47.500) en voorts den inventaris. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: W. M. Dekkerde Vries d„ van Wassenaerstraat 57, IJmuiden. J. de Heer Schouten, z„ D. Hartoghdwarsstraat 12, IJmuiden; H. de GraaffSpaan d„ IJmuider- straatweg 98, IJmuiden; C. M. G. Dirkgreve- Truijens d., Anemonenstraat 8, Santpoort: C. Schaap—de Graaf d., Middenhavenstraat 48, IJmuiden; M. StroethoffWeggelaar d., Cremerlaan 67, Santpoort. Overleden: J. C. Brinkman, 58 jaren, we duwnaar van M. A. A. Pompe, Huygensstraat 28, IJmuiden; J. Galavazi, 61 jaren, echtge noot van A. M. E. Sudfeldt, Wijk aan Zeeër- weg 42, IJmuiden; K. Tol, 58 jaren, echtge noot van A. Jongewaard, Pr. Hendrikstraat 63, IJmuiden; C. van Tunen, 67 jaren, echt- genoote van L. Castricum, Schulpweg 116, Vel- sen-N. Men meldt ons later: In plaats van veilig en „ongedeerd" in de Binnenhaven, wellicht weer klaar om de reis naar Aruba voort te zetten, ligt het tank m.s. O. A. Knudsen Het schip vlot gesleept. Men meldt ons later: In plaats van veilig en „ongedeerd" in de Binnenhaven, wellicht weer klaar om de reis naar Aruba voort te zetten, ligt het tank m.s. O. A. Knudsen thans in de Buitenhaven met een defecte stuurmachine, een gebroken roer en zware bodemschade. Alles tengevolge van het feit, dat de kapitein gistermiddag niet deed als zijn collega's, van een tiental andere collega's: binnen blijven tot de storm was geluwd. De kapitein wilde echter deelementen trot- seeren en dat is hem slecht bekomen. Zooals gemeld, liep de O. A. Knudsen gis teravond omstreeks half zeven op den Zuider strekdam. Aanvankelijk waren alleen de Hec tor, de Nestor en de Stentor beschikbaar. Hedennacht te 1 uur kwam ook de Utrecht van den Helder die om twee uur een tros op de O. A. Knudsen had staan. Met het opkomen van den vloed begonnen de vier blauwpijpers hunne capaciteiten te ontplooien en met hun ne honderden paardekrachten trokken ze wat ze trekken konden, daartoe aangezet door het „-no cure no pay", d.w.z. niets als het niet lukt, alles (ten minste een goede belooning) als het wel lukte. En het lukte. Tegen zes uur slaagden de sleepbooten er in de O. A. Knudsen vlot te krijgen. Het vrij ernstig beschadigde schip kreeg een plaatsje nabij het fort. De reparatie zal in Rotterdam geschieden, waarheen de O ,A. Knudsen zoo spoedig mo gelijk gesleept zal worden. Wie het schip der waarts zal sleepen is nog niet bekend. De sleepboot Utrecht is inmiddels naar haar station in Den Helder weergekeerd. Binnenkort begint de verstrekking. Binnenkort zal opnieuw worden aangevan gen met de verstrekking van B-steun. Deze is uitsluitend bestemd voor: Werkloozen, die steun genieten vanwege het Orgaan voor Steunverleening en reeds lang- durig werkloos zijn, werkloozen, die bij een van Rijkswege ge subsidieerde werkverschaffing zijn ge plaatst, werkloozen, die uit hun werkloozenkas trek ken en steun zouden genieten indien zij geen kasuitkeering ontvingen. De aanvragen zullen in volgorde van de ge zinsgrootte worden afgehandeld. Georganiseerde werkloozen, die meenen voor B-steun in aanmerking te komen, moeten zich vóór Zaterdag 5 December a.s. wenden tot hun organisatie. Voor de ongeorganiseerden zijn aanvraag formulieren beschikbaar aan het stempello kaal Lorentzstraat, waar zij eveneens vóór Zaterdag 5 December hun aanvraag moeten inleveren. N. B. Het Comité ontvangt waarschijn lijk een aantal wollen dekens ter verdeeling. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, kunnen dit op hun aanvraagformulier (doen) vermelden.

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 1