Het Duitsche vierjarenplan. Vredesboodschap van Roosevelt. Thijs IJs en Dickie Dons in de wolken. De gevolgen voor het industrieland Saksen. De democratie als hoop der wereld. WOENSDAG 2 DECEMBER 1936 „Nieuwe wereld kan de oude wereld helpen hij het afwenden van de oorlogscatastrofe". Verbod inzake de 5 K.M.- zóne opgeheven. Kapitaalvlucht kan met den dood worden gestraft. Eeöelaod Eden over de niet-inmenging, De strijd om Madrid. Jongste offensief der opstande lingen zou zijn mislukt. Egypte krijgt een Britsche ambassade. Mollison geeft zijn record poging op. De pakketpostdienst met St. Nicolaas. Schippersvrouw door mast getroffen. PRUEBAMMA De president der Vereenigde Staten,Frank lin D. Roosevelt, heeft gisteren de pan-Ameri- kaansche vredesconferentie te Buenos Aires geopend met het uitspreken van een rede, waarin hij onder meer zeide: Ik geloof, dat de republieken der nieuwe wereld de oude wereld kunnen helpen bij het afwenden van de oor logscatastrofe. Ik ben er van over tuigd, dat de gewone lieden overal in vrede wenschen te leven, maar de leiders en de regeeringen nemen hun toevlucht tot den oorlog. Wij kunnen geen houding van defaitisme aanne men. De vrede kan slechts door een ijverig pogen verkregen worden. Op u is de hoop van millioenen in minder gelukkige landen gevestigd. Aan gene zijde van den Oceaan zien wij werelddeelen, die verscheurd worden door oude haat en nieuw- fanatisme. Wij hooren verkondigen, dat on rechtvaardigheden en ongelijkheden hersteld moeten worden met de wapenen en niet langs den weg van het verstand en vreedzame recht vaardigheid, wij .hooren ook zeggen, dat nieuwe markten slechts door verovering ver kregen kunnen worden. Wij lezen, dat het heilige karakter der verdragen veracht wordt, wij weten, dat aan alle zijden sterke be wapeningen oprijzen en dat millioenen man nen en vrouwen aan de schepping daarvan medewerken. Wij weten, dat de naties, die zich aan deze krankzinnigheden schuldig maken, den dag zullen beleven, waarop of haar ver nietigingswapenen gekeerd zullen worden tegen haar buren of haar weinig solide eco nomie ineen zal storten. In beide gevallen zullen wij mede daarvan te lijden hebben ook als wij niet in den oorlog betrokken worden. De dwaasheid van een grooten oor log zou ons welzijn op duizend wijzen bedreigen. Ik heb vertrouwen, dat wij de oude wereld kunnen helpen bij het vorkomen van den oorlog. Het is onze eerste plicht een oorlog tusschen de Amerikaansche Staten zelf te verhin deren en het beste middel daartoe is de versterking van den constitutio- neelen, democratischen regeerings- vorm, opdat de democratische bestuurs vorm in de geheele wereld gerecht vaardigd worde. Tegelijkertijd moeten wij toonen, dat wij schouder aan schouder staan, zoodat anderen, die door dwaasheid of landhonger een aanval tegen ons willen ondernemen tot de ontdekking zuilen komen, dat de staten van dit halfrond bereid zijn, overleg te ple gen over wederzij dsche veiligheid. In de tweede plaats moeten wij trachten te verhinderen, dat er omstandighe den ontstaan, die den oorlog bevorde ren. Het ontbreken van sociale gerechtigheid of een onvoldoende binnenlandsche politiek, geven aanleiding tot onrust. Roosevelt veroordeelde het stelsel van ta riefmuren en zeide, dat het niet toevallig is, dat de landen, die dat stelsel het strengste doordrijven, op de luidruchtigste wijze verkon digen, dat zij den oorlog noodig hebben als politiek instrument. Het is niet toevallig, dat de autarkiepogingen uitloopen op een verla ging van den levensstandaard van het volk en toeneming van het leed, dat daarmede ge paard gaat. Talrijke wanhopigen gelooven. dat de prijs voor den oorlog geringer is dan die voor den vrede. Nog is de democratie de hoop der wereld. Wanneer wij haar geluk kige toepassing in Noord- en Zuid-Amerika voortzetten zal de democratie zich uitbreiden en in de plaats treden van andere methodes, die volgens meerendeel onzer ingaan tegen de idealen van menschelijke vrijheid en van vooruitgang. Roosevelt besloot zijn rede met een beroep op een religieus vertrouwen. Wanneer wij zoo zeide hij dit geloof en dezen geest vast houden, zullen wij den vrede in de wette lijke wereld behouden en met de hulp van God geven wij dan ook onzen overzeeschen broeders hoop". De verordening van den minister van oorlog van Maart 1936, waarbij het aan Duitsche ge- uniformeerde militairen verboden werd zich te begeven binnen een zone van 5 K.M. langs de Belgische, Fransche en Tsjecho-Slowaak- sche grens, is naar Havas meldt, afgeschaft. Het kabinet is gisteren bijeengekomen. Hitier gaf een uitvoerige beschouwing over den buitenlandsch politieken toestand, waarna de wet op de Hitlerjeugd werd aangenomen. Deze bepaalt, dat de geheele Duitsche jeugd binnen het rijksgebied in de Hitlerjeugd moet worden samengevat. Voorts werd de wet over den status en het bestuur van Berlijn aange nomen, evenals regelingen op belastinggebied, welke eenheid voor het geheele rijk ten doel hebben en in de plaats komen van tot dus verre geldende landelijke regelingen. Het ka binet besloot verder tot aanvaarding van een amendement op de wet inzake de deviezen, zulks ten behoeve van een doelmatiger be strijding van overtredingen. Tenslotte werd een wet aangenomen op het winterhulpwerk, dat de rechtspositie der organisatie regelt, een wet ter aanvulling van de wet op de natuur bescherming, en een binnen het kader van het vierjarenplan vallende wet tegen eco nomische sabotage. Deze laatste wet bepaalt, dat iemand, die in strijd met de bepalingen zijn ver mogen naar het buitenland bréngt of daar laat staan, met den dood kan worden gestraft, terwijl zijn vermogen aan den staat vervalt. Voor processen in deze aangelegenheden is het Volks gerechtshof bevoegd. Binnen het kader van de debatten in het Lagerhuis heeft de minister van buitenlan-d sche zaken, Eden, gisteren een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. zeide, dat de Britsche regeering van oogenblik tot oogen- blik en over het geheele terrein tezamen met de Fransche Volksfrontregeering optreedt. Beide landen wenschen al het mogelijke in het werk te stellen om te beletten, dat de Spaansche crisis ontaardt in een interna tionaal conflict. De mogelijkheid bestaat, zeide Eden, dat wij in eenig stadium van dit conflict belligerenten rechten zullen moeten toekennen om practische redenen van natio naal belang. De Bïitsche regeering had ge hoopt, dat het niet-inmengingsaccoord in acht zou worden genomen. De toestand zou dan zeer veel anders zijn geweest. Een zoo rechtvaardig en onpartijdig moge lijke politiek zal moeten gevoerd worden, om incidenten te vermijden, waarin Groot Brit- tannië betrokken zou kunnen worden. De Fransche regeering wenscht even levendig als wij deze incidenten te voorkomen. Zij neemt zekere maatregelen van gelijk karakter om te beletten, dat Fransche schepen wapenen vervoeren met bestemming naar Spanje. Spreker verklaarde bereid te zijn voeling te nemen met de andere regeeringen en bracht in herinnering, dat de tegen Portugal ge richte beweringen in geen enkel geval bewe zen waren. In het voorbijgaan merkte Eden hier op, dat de Fransche regeering de niet-inmen- gingsovereenkomst op buitengewoon ge trouwe wijze in acht had genomen. Cortes te Valencia bijeen. Uit Londen 1 Dec.: De correspondent van Reuter te Madrid heeft telefonisch medegedeeld, dat een ont zaglijke aanval der opstandelingen in de omgeving van de universiteitswij k in den af- geloopen nacht is afgeslagen door de regee- ringstroepen, die hun stellingen wisten te handhaven en vervolgens oprukten, waarbij zij een deel van het ziekenhuis en de kliniek veroverden, vanwaar de geheele universiteits- wijk beheerscht wordt. Volgens een Havasbericht uit Madrid is een offensief, dat de rechtsche troepen Maan dagavond in de Madrileensche fronten ge opend hebben, mislukt. Aan het einde van den dag zijn de regeeringstroepen tot den tegen aanval overgegaan in den sector van Pozuelo en Aravaca en bij dien slag werd de Zieken huiskliniek bij de Universiteitswijk vol komen vernield. Een verbeten strijd woedde ook in den sector van Moncloa, waar de re geeringstroepen eveneens de opstandelingen terugedreven. Te Villaverde, in het zuiden van Madrid bezetten de regeeringstroepen een huis waar de rechtschen zich verschanst hadden. In dezen zuidelijken sector wist een loyale patrouille zelfs door te dringen tot op enkele meters van de vijandelijke linies. Deze zouden bezet zijn door burgers, hetgeen er op zou kun nen wijzen, date recente verliezen de recht schen gedwongen hebben zekere fronten van troepen te ontloopen teneinde de gaten in de ge vaarlijke sectoren te stoppen. In tusschen wordt vernomen, dat de loyalen een trein met 32 wagons, die munitie en oorlogsmateriaal naar het Madrileensche front vervoerde, in de lucht hebben laten vliegen. De Cortez bijeen. De Cortez is te Valencia bijeengekomen. Tijdens de zitting heeft Largo Cabellero een rede uitgesproken, waarin hij wees op de in ternationale beteekenis van de erkenning van Franco door Italië en Duitschland. Hij zeide: „Getrouw aan de internationale verplichtingen heeft Spanje zich tot den Volkenbond gewend en zal het naar Génève gaan, uitsluitend in het belang van den vrede. In Spanje woedt een Europeesche oorlog. Wij zien een wereldcatastrofe naderen. Wij gaan naar Genève om den Volkenbond te waarschuwen voor het gevaar en ons van de verantwoordelijkheid te be vrijden. Wij zullen den steun loven, dien wij ontvangen van vriendelijk ge zinde naties en wijzen op de draag wijdte van de algemeene strooming, die dagelijks toeneemt ten gunste van Spanje, dat voor zijn vrijheid strijdt. Dien steun zullen wij stellen tegenover de houding der fascisti sche naties". Tenslotte gaf spreker een uiteenzetting van de redenen, waarom de regeering zich te Valencia heeft gevestigd. „Aan den eenen kant om Madrid te verdedigen van een plaats waar de verdediging doelmatiger zal zijn en waar de regeering in volledige vrijheid van actie zal kunnen optreden, aan den ande ren kant om de overwinning in haar geheel te verdedigen en het hoofd te bieden aan de oorlogsproblemen van een nationaal stand punt". Na deze rede gaven verscheidene afgevaar digden die de meerderheid vertegenwoordig den, de regeering de verzekering van hun steun. Zij prezen den door Rusland verleen den steun, brachten hulde aan de verdedi gers der republiek en gaven uiting aan hun vastbeslotenheid tot het einde te blijven strijden. De Cortes nam vervolgens een motie van vertrouwen aan en besloten, een telegram te sturen aan Herriot, aan den „Speaker" van het Lagerhuis, aan Mexico en Rusland, waar in zij verklaren de verdediging van de mocra- tie en vrede voort te zetten. Het gerucht omtrent de landing van Duitsche troepen. Ten aanzien van het bericht, dat 2000 a 5000 Duitschers van Cadix uit te Sevilla zouden zijn aangekomen, wordt in welingelichte krm gen te Londen verklaard, dat geen beves tiging is ontvangen, dat de Duitschers in uniform gekleed wareü of militair waren in gedeeld. Indien evenwel zou blijken, dat de Duit schers in militaire formatie waren, of door de Duitsche regeering zouden zijn uitgerust, dan zou de Britsche regeering dit ten zeerste be treuren. In verband met de bestaande beperkingen in Duitschland zou het den schijn hebben, dat de Duitsche regeering speciale faciliteiten zou hebben verleend aan deze vrijwilligers om naar Spanje te gaan. Hoewel de Britsche regeering haar onge rustheid ten aanzien van Spanje door deze berichten aanzienlijk ziet toegenomen, her innert men er aan, dat sterke contingenten Fransche vrijwilligers van tijd tot tijd de Fransch-Spaansche grens zijn gepasseerd. Blijkens een Reuter bericht uit Ber lijn ontkent men daar in officieele Duitsche kringen, dat 2000 Duitsche soldaten te Cadix zouden zijn aan gekomen. Hooge commissaris wordt ambassadeur. De Egyptische regeering heeft haar goedkeuring gehecht aan de benoe ming van den hoogen commissaris, Sir Miles Lampson tot Britsch am bassadeur. De afschaffing van de functie van hoogen commissaris en de vestiging van een ambassade is in overeenstemming met het onlangs geratificeerde vriendschapsverdrag. Voor den post van Egyptisch ambassadeur te Londen heeft Hafez Afifi Pasja de meeste kans De vlieger thans te Broken Hill. De Britsche vlieger Jim Mollison is Dinsdag om 17.00 uur (plaatselijken tijd)' te Broken Hill in Zuid-Afrika geland. Mollison heeft het denkbeeld om te trach ten op de retourvlucht van Kaapstad naar Engeland het record te verbeteren, laten varen. BELGISCH SOCIALISTISCH KAMERLID VERDRONKEN. GENT, 1 December (Belga-AjN.P.) Gis teravond is het socialistisch Kamerlid Van de Meulebroeck met zijn auto in het kanaal ge reden. Van de Meulenbroeck is hierbij om het leven gekomen. Geen bestelling op Zondag 6 December. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat het in verband met de groo- te drukte bij de pakketpost gewenscht is postpakketten, welke bestemd zijn voor het Sint Nicolaasfeest, zoo tijdig mogelijk te ver zenden. Als iedereen met verzending wacht tot 4 December zou er vertraging in de aflevering kunnen ontstaan, al zal de dienst alles doen om die te voorkomen. In ieder geval moet er op werden gere kend, dat op Zondag 6 December geen post pakketten worden besteld. DE „PRINSES JULIANA" WORDT VERGROOT Naar wij vernemen zal het instructievaar tuig „Prinses Juliana" van het Onderwijs fonds voor de Scheepvaart te Amsterdam be langrijk vergroot worden. De „Prinses Juliana" dient voor het hou den van oefentochten met leerlingen der zee vaart en binnenvaartscholen, wanneer deze de noodige theoretische kennis hebben op gedaan. Het is gebleken, dat het instructievaartuig voor het houden van oefeningen op de Noord zee, hoewel volkomen zeewaardig, niet groot genoeg is. Derhalve werd tot vergrooting be sloten, welke gepaard zal gaan met het toe passen van verbeteringen, welke sinds het in de vaart brengen van dit eerste in Nederland gebouwde schoolschip in de scheepvaart mo gelijk zijn geworden. BERLIJN, 21 November 1936 (Van onzen correspondent) Van iets, dat in de verste verte op een pa niekstemming lijkt, kunnen we niet spreken, wel van een algemeene bezorgdheid over de dingen, die zullen komen. Met ironie worden al de ersatz-artikelen be sproken, waartoe men weer zijn toevlucht moet nemen als in den benarden ouden oor logstijd. Vandaag wordt officieel bekend ge maakt, dat er geen luchtballonnetjes meer mogen worden gemaakt, omdat gummi voor gewichtiger zaken noodig is dan voor kinder speelgoed, gisteren werden tallooze bouwlusti- gen bitter teleurgesteld door het bericht, dat voor den bouw van eigen woningen niet meer gerekend kan worden op de financieele hulp die van overheidswege werd verleend, ja, dat men zelfs rekening moest houden met de waarschijnlijkheid, dat voor particuliere hui zen, die in aanbouw zijn, niet het noodige ma teriaal kan worden beschikbaar gesteld. Voor reparaties in badkamers e.d. mag geen lood, geen koper, geen zink meer gebruikt worden, geen enkel materiaal „überhaupt", dat moet worden ingevoerd. Het ligt voor de hand, dat de menschen oorzaken en bedoelingen van het vierjarenplan bespraken, dat in zijn eer ste dagen reeds zoo hard in het dagelijksch leven ingrijpt en dat deviezengebrek voor hen niet het meest schrikaanjagende spook, is dat de overheid tot haar buitengewone maatrege len haar toevlucht deed nemen. Het nijvere Saksen zal meer dan de andere Duitsche landen de conomische revolutie, als gevolg van het vierjarenplan te bespeuren krijgen. Het handels- en industrieleven in Saksen is door zijn nieuwe verbinding met het buitenland en door het eigenmachtig op treden der oude beproefde leiders in het eco nomische leven altijd nog iets zoo zelfstandigs als naar de meening der partij-organen, waar in een geestdriftige nazi-jeugd doceert, in het Derde Rijk onbestaanbaar moest zijn. Déze partij-organen, die trouwens de heele dagblad en vakpers controleeren e%n dagelijks honderd maal „tot de orde" roepen, verlang den van de groote ondernemingen, die reeds jarenlang met belangrijke middelen voor het welzijn van haar personeel zorgden, dat zij daarvan in de jaarverslagen melding maken, opdat voor eigen en vreemd volk de welda den van het nazi-regime klaar aan het dag licht komen. Er is in 't minst niet op ge reageerd, de ondernemingen hebben er vroe ger geen ophef van gemaakt, en wenschen dat nu evenmin te doen. Goering sprak van „nulpunten" in den start van het vierjarenplan, een van deze „nulpun ten" zou de Saksische structuur zijn. Hij wil met zijn staf Saksen inrichten uitsluitend voor nationale economie en onafhankelijk maken van de wereldmarkt. Wat dit beteekent kan men begrijpen, als men de statistieken der laatste 25 jaren naslaat. Een derde van den heelen Duitschen uitvoer kwam vroeger uit Saksen. Saksen voerde bijna uitsluitend afgewerkte waren uit, waarvoor een groot per centage van de grondstoffen, die Duitschland moest invoeren, noodig was. In den dienst van de textiel-industrie staat in Saksen elk derde bedrijf en elke vierde arbeider. En juist deze industrie heeft buitenlandsche grond stoffen nog meer noodig dan eenige andere industrie. Iri Saksen wonen op 1 vierk. kilometer ge middeld 347 menschen, in het Rijk 138. In den landbouw werken in Saksen slechts 8 procent der bevolking, tegen 22 procent in het Rijk. In 1932 had Saksen 720.000 werkloozen en meer dan de helft der heele bevolking moest ondersteund worden. Het aantal werkloozen is geslonken tot 160.000, doch is daarmee in vergelijking tot het aantal inwoners nog het dubbele van deze verhouding in het Rijk. Op den teruggang van het aantal werkloozen had naast een kleine vooruitgang in handel en industrie, de algemeene arbeidsdienst- en weerdienstplicht grooten invloed, evènals de werkverschaffing door het Rijk, die in ver band met het vierjarenplan zeer beperkt zal worden, vooral wegens gebrek aan materiaal. Deze beperking zal voor Saksen ernstige gevolgen hebben. Men vraagt zich af, hoeveel arbeidskracht zal in het land zelf productief gemaakt kunnen worden en hoeveel naar an dere streken in het Rijk moeten worden over gebracht. Goering doet een beroep op alle organen van staat, partij en economische practijk en hoopt zijn doel te bereiken door eendrachtig samengaan met den Saksischen ondernemer, die in dit proces tenslotte de belangrijkste factor zal blijken. Deze wordt thans hemelhoog geprezen als de man van het eigen initiatief, de rakker zonder hoerapolitiek en bruin fanatisme, uit de verouderde school, die in het Nieuwe Rijk moest leeren loopen aan de hand van de jonge geestdriftige natio naal socialistische revolutionairen. Hij wordt geroemd om de energie waarmee hij meestal met bescheiden middelen kleine bedrijven tot industriëele inrichtingen van wereldroep op ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Die gang was al even prachtig als de kamer, die Thijs zoo juist ver laten had. Het was hier alles pracht en praal, en Thijs dacht „In zoo'n kasteel kan de kleine Dickie gemakkelijk spoorloos verdwijnen!" Plotseling zag hij, dat een vogeltje naar hem zat te kijken. Het bleef daar rustig zitten en ging heelemaal niet op zij. Het scheen zich daar opperbest thuis te voelen. ,,'k Geloof," dacht Thijs, „dat deze tocht toch wel de moeite waard is. Als ik mij niet vergis, zijn het kasteel en de vogel allebei betooverd." voerde. De Saksische industrie, die van een voortdurend wisselende mode afhankelijk is, dwong hem steeds tot nieuwe vindingen en andere inrichting van zijn bedrijf en hij was gewoon aan de „ups and downs" in succes en welvaart. Liefde voor het edele hand- en het hoogere knutselwerk zit eiken jongen Sakser in het bloed, Saksen is No. 1 in den bouw van textielmachines en wat het Saksische vernuft in „speelgoed" weet voort te brengen, weet elkeen binnen en buiten de Duitsche grenzen. Zes- en zestien- en zestig jarigen brengt het nog dagelijks in verrukking. De helft van de heele productie gaat naar het buitenland. Holland krijgt zijn groote bestelling toegezon den voor het Sinterklaasfeest, Frankrijk voor zijn Noël, Spanje en Ibero-Amerika voor het Epiphaniafeest. In de rij der afnemers komt Holland met 9749 doppelzentner op de derde plaats na Engeland met 38019 en Amerika met 18848 dz. Ondanks de gevaarlijke concurrentie van Ja pan voert Saksen nog steeds veel speelgoed uit naar de Aziaten, waarbij het rekening moet houden met de Mohamedaansche zede, die het namaken van lichaam en liehaams- deelen van mensch en dier verbiedt. Hindoes weigeren waren, die met leer of huid zijn overtrokken en zijn ook afkeerig van den teddy-beer en voor aanhangers van Con fucius zijn gummi-artikelen taboe. Wat er van de Saksische speelgoed en tex tielindustrie, die het meest door het vierjaren plan wordt getroffen, terecht zal komen, is een der problemen, aan welker oplossing alle krachten van practijk en wetenschap zich zullen wijdenonder aanwakkering van het nationaal-socialistische enthousiasme, dat het groote probleem schiep. H. L. Het slachtoffer overleden. Op den IJsel bij Zwolle is Dinsdagmorgen omstreeks twaalf uur, een ernstig ongeluk gebeurd. Terwijl de schipper K. Gankema uit Groningen van de Rijnaak „Rival" uit Am sterdam de spoorbrug wilde passeeren en daartoe de mast had gestreken, is het schip door den sterken golfslag dwars komen te leggen. Het begon dientengevolge hevig te slingeren, waarbij de zware mast van de schraag is gevallen en juist terecht kwam op de dertig-jarige vrouw van den schipper. De vrouw werd op slag gedood. Met groote moei te is het schip later de Katerveersluizen binnengesleept, waarna het stoffelijk over schot van de vrouw naar het Sophia-zieken huis is overgebracht. DE HEER L. A. SPRINGER ONDERSCHEIDEN. Bij Koninklijk besluit is de eerepenning, be doeld in het Koninklijk besluit van 4 Decem ber 1918 no. 39, zooals dit is gewijzigd bij Koninklijk besluit van 28 October 1919 no. 31, in zilver, toegekend aan L. A. Springer, tuin architect te Haarlem, als blijk van waardee ring voor zijn belangstelling in 's Rijks ver zamelingen. DONDERDAG 3 DECEMBER. HILVERSUM I, 1875 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gram. pl. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gram. pl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur 12.15 KRO-orkest en Gram. pl.. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Gram. pl. 3.15—3.45 Vrouwenhalfuur. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Han denarbeid voor de jeugd. 5.30 Gram. pl. 6.30 Chr. Frieseh halfuurtje. 7.00 Berichten. 7.15 Journ. weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Be richten ANP. 8.15 Adventsconcert mmv. solis ten. 9.00 Gram. pl. 9.15 Zang en orgel. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05—11.30 Gram. pl. Hierna Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gram. pl. en Orgelspel. 10.00 Morgen wijding. Gram pl. 10.30 Het omroeporkest en solist. 12.30 1.30 Orgelspel. 2.00 Voor de Vrouw. 2.30 Gram. pl. 3.00 Naaicursus. 3.45 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Pianospel. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Het Omroeporkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Piano recital. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Gram. pl. 8.15 Concertge bouw en solist. In de pauze: Radiotooneel. 10.30 Reportage voorbereiding Huwelijksfeest. 10.50 Gram. pl. 11.00 Berichten A.N.P. Hierna tot 12.00 AVRO Dansorkest. DROITWICH, 1560 M. 11.25—11.50 Gram. pl. 12.10 BBC-Welsch orkest en solist. 1.05 De BBC-Zangers. 1.35— 2.20 Dansmuziek (gr. pl.) 3.35 Sted. orkest Bournemouth en solist. 5.05 Gram. pl. 5.35 Harry Roy's Band. 6.20 Berichten. 6.40 „This way out", causerie. 7.00 Pianorecital. 7.35 Ra diotooneel met muziek. 8.50 Causerie „Our Collective Freedoms". 9.20 Berichten. 9.40 Or gelspel. 10.20 Kerkdienst. 10.40 BBC-orkest en solist. 11.35 Ambrose's Band. 115012.20 Dansmuziek. RADIO PARIJS, 1648 M. 7.20 en 8.35 Gram. pl. 9.50 Orgelconcert. 11.20 Omroeporkest. 2.50 en 4.20 Gram. pl. 9.05 Nat. orkest. Reugelkoor en solisten. 11.20—12.35 Pascal-dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Kilian-Blaasorkest 7.50 Omroepklein- orkest. 11.20 Fabrieksorkest. 12.35 Omroep- dansorkest. 1.35 Omroepkwintet. 3.20 Omroep- Amusementsorkest. 4.25 Pianorecital. 5.20 Om- roepdansorkest. 6.20 Omroeporkest. 8.20 Ra diotooneel. 9.45 Zang. 10.20—11.20 Omroep- kleinorkest. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gram. pl. 12.50 Omroepkleinorkest en Cabaret. 1.30 Omroeporkest en Cabaret. 2.00 2.20 Gram. pl. 5.20 Omroeporkest en Gram. pl. 6.50 en 7.20 Gram. pl. 8.20 Opera „De Barbier van Sevilla" 11.15— 11.20 Gram. pl. BRUSSEL, 484 M 12.20 Gram. pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 2.20, 5.20, 6.50 en 7.35 Gram. pl. 8.20 Omroeo- symphonieorkest. 10.3011.20 Omroepdans- orkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 „Dezember", maandoverzicht. 8.20 Het Omroeporkest. 9.20 Berichten. 9.50 Concert door Blaassextet. 10.05 Weerbericht. 10.20— 11.20 Ad. Lutter's dansorkest. i

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 3