KBNNEMER THEATER bi„„e^rt Muiterij op de Bounty M Rotterdam's straten overstroomd. Clark Cable Charles Laughfon Franchot Tone Einde van het Crystal Palace. BEVERWIJK De gemeentebegrooting voor 1937. lil - 1 lists II lil ii§ isaiss flltlli! WSÊM ïllll Abnormaal hoog springtij. Cricket in Australië. WIELRIJDEN. VOETBAL. EngelandHongarije. Een geweldige brand heeft het Crystal Pa lace, gelegen op een heuvel in de Londensche voorstad Sydenham, vernietigd. Dat is het ein de van een der technische wonderen uit het midden der vorige eeuw, dat gedurende langen tijd als een der grootste bezienswaardigheden van Engeland heeft gegolden. In de vooroor- logsche jaren was een bezoek aan Londen niet compleet als men het geweldige „Kristallen" Paleis niet bezocht had. Ouderen zullen den ondergang van dit ex-wereldwonder dan ook niet zonder eenigen weemoed vernemen. Het zal zich in hun herinnering vereenigen met wijlen het Amsterdamsche Paleis voor Volks vlijt, dat weliswaar veel kleiner was maar uit dezelfde hoofd-materialen ijzer en glas was geconstrueerd en eveneens, nu enkele ja ren geleden, in een geweldigen brand ten onder ging. De bouw van het Crystal Palace, in de jaren 18511854, was als technische onderneming een uitvloeisel van de verbeterde ijzertechniek, De uitvinding en toepassing van smeedijzer leidde ertoe. Gecombineerd met glas moest de toepassing van smeedijzeren geraamten een zooveel lichter constructie geven dan die van steenen gebouwen, dat men met aanmerke lijk lichter fundeeringen kan volstaan. Er werd een maatschappij gevormd en men gebruikte voor den bouw deels het materiaal van de in Hyde Park gehouden Eerste WereldtentoonsteL ling. Volgens plannen van den architect Joseph Baxton werd het enorme geheel van glas en ijzer opgetrokken. Het kostte achttien millioen gulden een voor dien tijd fantastisch bedrag. Het „middenschip" had een lengte van 490 M., de middenste zijbeuk een lengte van 117 M. bij een breedte van 36 M. en een hoogte van 53 M. Een concertzaal voor 4000 men- schen en een schouwburgzaal voor 2000 wer den er in gebouwd; in de eerste werden aan vankelijk dagelijksche concerten gegeven. Het orgel, met 4568 pijpen, was op zichzelf een nieuw wonder-van-afmetingen. In 1854 konden de Amerikanen nog niet tegen zulke dingen opboksen; de Oude Wereld was het nog die de records verbeterde. In het middenschip werden groote ten toonstellingen gehouden. Uitgestrekte terras sen en tuinen waren op den heuvel rondom het Kristallen Paleis aangelegd; over vier spoorlijnen werden de zwermen bezoekers uit Londen erheen gebracht. Inderdaad was de schepping van het Crystal Palace voor dien tijd een daad van grooten ondernemingsgeest en initiatief, die ook gedurende vele tiental len jaren door de uitkomsten gerechtvaardigd werd. De technische structuur, nog niet voldoen de ontwikkeld, bracht evenwel in de practijk groote onderhoudskosten mede. Door de on gelijkheid in de uitzettings-coëfficiënten van ijzer en glas, waarmee bij het voegen in dien tijd niet voldoende rekening was gehouden, bleek de deugdelijkheid der structuur te sterk onderhevig aan temperatuurswisselingen, waar bij tallooze ruiten sprongen. Niettemin ziet men thans in den modernen bouw van fabrieken, groote kantoren en win kelhuizen den metalen skeletbouw weer toe gepast, soms ook (b.v. in het geval van de fabriek van Van Nellen te Rotterdam) met toepassing van veel glas. De moderne techniek heeft de moeilijkheden evenwel beter opgelost. In de twintigste eeuw raakte het Crystal Palace langzamerhand in décadence, evenals het Paleis voor Volksvlijt, evenals ook een dergelijk tentoonstellingsgebouw te Mün- chen, dat verleden jaar gesloopt is, en het (steenen) Trocadéro te Parijs, eveneens naar den slooper verwezen. Vlak vóór den oorlog was het al bijna aan den slooper ten prooi gevallen. Het aantal tentoonstellingen nam af en begon zich te beperken tot exposities van honden en pluimvee, het aantal concerten werd spaarzaam, de tooneel-belangstelling had het allang verloren. De glorie taande meer en meer en na den oorlog stond het voor de vreemdelingen, die Londen bezoch ten heelemaal niet meer op het lijstje van „de dingen die je gezien moet hebben". Zijn ondergang, in een geweldigen vuur- De eerste begrooting na de fusie. In de Maandagavond gehouden raadsverga dering hebben B. ên W. de begrooting voor het dienstjaar 1937 aangeboden. Dit is de eerste begrooting van de nieuwe gemeente, sticht op 1 Mei 1936 na de vereeniging van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin. Zij sluit in inkomsten en uitgaven op een be drag van f 1.902.416,25. Onder de inkomsten is dan ook geraamd de bijdrage van f 165.000, die aan het Rijk zal worden gevraagd, omdat het niet mogelijk bleek de begrooting sluitend te maken. De sluitpost vn de begroeting, onvoorziene uitgaven, is geraamd op f7248,10. Van het gasbedrijf wordt in het komende dienstjaar gerekend op een winst, te storten in de gemeentekas, van f 15.000. Uit het elec- triciteitsbedrijf moet een winstuitkeering aan de gemeente komen van f 60.000. Wij hebben reeds de belangrijkste cijfers vermeld, welke ontleend waren aan de nota van B. en W., die de begrooting vergezelde. Aan de Memorie van Toelichting ontleënen wij voorts nog een aantal belangrijke posten. Hoofdstuk I. Vroegere diensten. De openimgspost van het lijvige boekwerk biedt een weinig opwekkend beeld. De rekening van voormalig Beverwijk over 1935 gaf namelijk een nadeelig saldo van f 69.251,97, waarvan echter reeds een bedrag van f 6052,34 ten laste van den dienst van 1936 was gebracht. Voor het komende dienstjaar dus nog een bedrag van f 63.199,63 waarvoor dekking moet worden gevonden. Daar staat tegenover een batig slot van f 1187,18 van de laatste rekening, waarmede de voormalige ge meente Wijk aan Zee en Duin haar bestaan afsloot. Onder inkomsten is een bedrag van f 19.767 geraamd als restantuitkeering der extra bij drage uit het werkloosheidsfonds in de kosten van steunverleening en werkverschaffing aan werkloo:zen over het vorige dienstjaar. Helaas is dit te rangschikken onder de „meevallers want dit bedrag is reeds in 1936 „opgesnoept" en paradeert dus ook aan de overzijde. Het hoofdstuk sluit met een nadeelig slot van f80.179,32. Hoofdstuk II. Algemeen Beheer. De ontvangsten van dit hoofdstuk worden voornamelijk gevormd door de uitkeeringen uit het Gemeentefonds tot een bedrag van f 125.235,45. Onder de uitgaven zijn opgenomen de sala rissen van burgemeester, secretaris en ont vanger, die hooger zijn dan vorig jaar, omdat de gemeente van 1 Januari af geplaatst wordt in de tiende klasse. Deze salarissen zullen nu respectievelijk worden: f6700 (f6150), f5800 f5350) en f4350 (f3900). Tusschen haakjes de bedragen, die ge raamd waren voor 1936). Ook is in de begrooting eeingszins rekening gehouden met de nieuwe salaris-regeling voor de ambtenaren, die de raad j.l. Maandag heeft vastgesteld. Daarom is nu een globaal bedrag geraamd, groot f2 3.500, dat echter bij de behandeling eventueel kan worden ge wijzigd. De verkiezingen van 1937 werpen in de be grooting reeds haar „schaduwen" vooruit, want geraamd is een post van f 1000 voor het opmaken van de kiezerslijsten. Een bedrag van f 5000 is geraamd voor het ontwerpen van een uitbreidingsplan en f 3000 als bijdrage aan de Streekplancommissie voor den IJmond-Noord. Het totaal der inkomsten van dit hoofdstuk is f 126.780,43, dat der uitgaven f 84.750,28, ba tig slot f 42.030,15. Hoofdstuk III. Openbare Veiligheid. Voor de bezoldiging van den inspecteur en agenten is geraamd een bedrag van f 35550. Deze raming zal echter nog in overeenstem ming worden gebracht met de nieuwe salaris regeling, die de raad na het opmaken van de begrooting heeft vastgesteld. Van het politiecorps is een agent lste klasse ter beschikking gesteld van den dienst voor steunverleening aan werkloozen, om met de leiding van de controle te worden belast. De burgemeester oordeelt het noodzakelijk, deze plaats in het corps aan te vullen door aanstel ling van een agent 2de klasse. Ook in dit hoofdstuk zijn verscheidene posten hooger geraamd, als gevolg van de vereeni ging der gemeente met Wijk aan Zee en Duin. Voor onderhoud van lantaarns en verdere kosten van straatverlichting is geraamd f18.000, vorig jaar voor Beverwijk f9750 en voor Wijk aan Zee en Duin f 6000. Het totaal der uitgaven is f 79.933,08, dat der inkomsten f6.713,50. Nadeelig slot van dit gloed, waarbij het brandende Paleis gloeiend hoofdstuk f 73.219,58. glas uitstrooide, kilometers ver en den grond deed dreunen door de ineenstortingen van zijn geweldigen koepel en 70 M. hooge torens, heeft het voor de laatste maal in het midden der wereldbelangstelling geplaatst en acht millioen Londenaars voor de laatste maal, huiverend bij het grootsche schouwspel, doen opzien naar de glorie van weleer. R. P. Hoofdstuk IV. Volksgezondheid. Onder dit hoofdstuk is geraamd een bedrag van f 5500 als kosten van bestrijding van de tuberculose. Dit betreft het subsidie aan de plaatselijke afdeeling van het Noord-Holland- sche Vereeniging „Het Witte Kruis" ten be hoeve van de tuberculosebestrijding. In vorige jaren verleende Beverwijk een sub sidie van f 1700 en Wijk aan Zee en Duin van f300. Daarbij verleende Wijk aan Zee en Duin rechtstreeksche bijdragen voor verpleging van bepaalde patiënten in sanatoria. Dit bedrag wordt voor 1937 geraamd op f3500. Voorgesteld wordt een subsidie van f 800, naar het aantal uitzendingen te verdeelen door het Centraal Genootschap voor herstellings- en va c antiekolonies en de stichting „Katho lieke Kinderuitzending". Ten behoeve van wijkverpleging en kraam- verzorging wordt geraamd f 1900 voor het Witte Kruis en f 1700 voor het Wit-Gele Kruis. Het nadeelig slot van dit hoofdstuk is f 22.590,75. Hoofdstuk V. Volkshuisvesting. In dit hoofdstuk treft men de uitgaven aan als gevolg van aan het Rijk verschuldigde annuïteiten terzake van ontvangen voorschot ten. In het nadeelig slot van dit hoofdstuk, groot f 25.800,18 wordt door het Rijk een bij drage verleend van f 25,097,09. Uit het fonds voor huurverlaging wordt nog ontvangen f 8.245,27. Het totaal der uitgaven is f 131.439,07; dat der inkomsten f 105.638,89. Hoofdstuk VI. Openbare Werken. Een nuttige dienst, die echter steeds groote uitgaven van de gemeente vergt. In 1937 zelfs f 167.417,76, waartegenover een post van f 82.120 aan inkomsten staat, zoodat dit hoofdstuk sluit met een nadeelig slot van f 85.297,76. Van de heffing voor het gebruik van open bare gronden en wateren wordt gerekend op een bedrag van f 4000. Het ligt in het voorne men van B. en W. een nieuwe verordening op de heffing van precariorechten samen te stel len, welke voor 1937 zal moeten worden toege past. De opbrengst van haven en kaaigeld wordt geraamd op f 6500, die van de marktgelden op f 1450. De begrafenisrechten worden begroot op f 5000, de bijdragen van de provincie in de kos ten van onderhoud van wegen en voetpaden op f 10.000 en de belasting wegens gebouwde en ongebouwde eigendommen aan, langs of in de onmiddellijke nabijheid van openbare land en waterwegen, op f48.000. Voor onderhoud van straten en pleinen is geraamd f 23.582,60, voor dat van pompen en riolen f 5392,40. De kosten van de gemeentereiniging zijn be groot op f 22.948,20. DE TWEEDE UITVOERING VAN KENNEMERLAND. De Rederijkerskamer „Kennemerland" heeft haar tweede uitvoering in dit seizoen vastge steld op Donderdag 28 Januari in het Kenne- mer Theater. Zooals wij reeds berichtten is voor deze uitvoering in studie genomen het vroolijke spel in vier bedrijven „Moppie" van Jan Ever wijn. In dit stuk spelen de dames HoflandVelle- koop, Van Veen en J. Smits en de heeren Braun, Fiege, Hofland, Reehorst, Wobke, Dijk man, Stevens en Bos. Noteering van 30 November 1936. Spinazie, per kist 42—52 ct. Andijvie per kist 1332 ct. Koolrapen per zak 75 ct. Wortelen per bos 8 ct. Bieten per kilo 2y2 ct. Aardappelen, klei per kilo 25y2 ct. Spruitjes per kilo 814 ct. Boerenkool per bak 1832 ct. Roode kool per lOOf 2f 5. Savoije kool per 100 f 3.50 Bloemkool per 100 f 11. Uien per kilo 2y2 ct. Prei per bos 48 ct. Sla per kistje 13 ct. Pieterselie per kistje 18 ct. Selderie per kistje 28 ct. Appelen per kilo 2032 ct. Peren per kilo 1836 ct. Druiven per kilo 50 ct. Brusselsch lof per kilo 816 ct. DE RIJKSPOSTSPAARBANK IN NOVEMBER. Aan het postkantoor Beverwijk en het daar onder behoorende ambtsgebied werd gedu rende de maand November ingelegd f 56110.10 en terugbetaald f 61792. Het laatste uitgegeven boekje draagt het nummer 19796. UITKEERING VAN TUINBOL WSTEUN. De Vereenigde Veilingen zullen a.s. Donder dag aan de tuinders uitkeeren het tweede en het derde voorschot op den tuinbouwsteun 1936, de extra-uitkeering van 2 ets per K.G. op aardbeien, die na herhaald verzoek van het bestuur uitsluitend voor de streek Kenne merland is verleend, en het overschot van den toeslag, die van d enaardbeienomzet is inge houden als premie voor de eerste 30 wagens. Voor het netto-gewicht van de aardbeien heeft de Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale het gewicht van de manden gesteld op 7 pCt. tarra van het brutogewicht, zoodat slechts 93 pCt. van het brutogewicht voor den toeslag in aanmerking komt. In totaal zullen de Vereenigde Veilingen 46000 uitkeeren, namelijk 31000 op de aard beien en 15000 als derde voorschotuitkeering op de groenten. Voor de B.E.T.-veiling zijn deze bedragen respectievelijk 19.000 en 11.000. Voor deze veiling is de datum van uitkeering nog niet vastgesteld. VOOR HET NATIONAAL HUWELIJKS GESCHENK. Het plaatselijk Comité tot inzameling van gelden voor het „Nationaal Huwelijksge schenk"" deelt ons mede, dat op de postreke ning No. 77029 nog zijn gestort de navolgende bedragen: H. R. 2; A. K. der N. H. G. 10; Hr. en Mevr. H. G. 1; F. G. 0.55. VRIJZINNIG CHRISTELIJKE JONGEREN BOND. Zondag 20 December gaan de leden van den V.J.C.B. naar Assendelft om daar deel te nemen aan een feestvergadering. De afdeeling Assendelft zal het leekenspel „Advent" op voeren. Het hoofdbestuur van den V.C.J.B. zal een cursus organiseeren tot het kweeken van lei ders. Ook van de plaatselijke afdeeling zullen vier leden aan dezen cursus deelnemen. CHRISTEN VROUWENBOND. Dinsdag 22 December houdt de plaatselijke afdeeling van den Christen Vrouwenbond een kerstwijdingsavond. De bijeenkomst wordt in het Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat gehouden. DE SPREKERS NIET OP HET APPEL. Men schrijft ons: Zaterdagavond was in Amsterdam een groote vergadering belegd. De sprekers be vonden zich om zes uur echter nog in Parijs. Te elfder ure werd de K. L. M. geraadpleegd, of het mogelijk was hen om 10 uur nog ter vergadering te brengen, Te 6.07 uur werd de opdracht gegeven voor deze speciale nacht vlucht. Drie minuten later startte Parmentier met Suttorp en Prins in de stuurhut in de richting van Parijs. De „Flamingo" is wel geen nachtvogel, maar met Parmentier aan het stuur ging het recht toe recht aan op de lichtstad, waar de beide landgenooten met spanning de komst van het K. L. M.-vlieg- tuig verbeidden De „Flamingo" was om 9.40 alweer op Schiphol terug en twintig minuten later wa ren de reizigers ter vergadering. Parmentier heeft dus in drie en een half uur even heen en weer tusschen Amsterdam en Parijs gevlogen. :H «IliilSSI fisil Hl \y V - -v- Oude binnenstad onbegaanbaar. Twee wagens van den stoptrein, die Maandagavond om 8 uur 24 te Haarlem arriveerde, ontspoorden bij het rangeeren op het viaduct over den Schotersingel. Nadat reeds Maandagochtend in de vroegte een zeer hoog tij het water in Rotterdam had doen oploopen over de kaden, zoodat verschillende brugkelders onder liepen, is Dinsdag middag het water nog hooger geko men. Hoewel verschillende firma's en particulieren die in de lager gelegen deelen van de binnen stad hun bedrijf of woning hebben, daarop hadden gerekend, heeft toch het bijzondere hoogtij nog velen onaangenaam verrast. Het hoogste tij was om 18,20 uur. De schaal in de sluis aan de Vlasmarkt wees toen een hoogte van 3.46 meter. Maandagochtend was het water tot 3,28 Meter gestegen. Het normale tij is 1,70 Meter. Het abnormaal hooge tij heeft vrijwel het geheele gedeelte van de oude binnenstad rondom de oude havens onder water gezet. De Boompjes en de Oosterkade lie pen het eerst onder water. Over stroomd zijn de Leuvehaven, de Nieuwehaven, het Haringvliet, de Oude haven, de Gelderschekade, de Groote Markt, de Noord- en Zuidblaak, de Wolfshoek en een gedeelte van het Beursplein. Ook het Boerensteiger en Groenendaal liepen weer onder, ter wijl het water in alle zijstegen en -straten van de Hoogstraat doordrong. Het hooge water heeft het verkeer in de oude binnenstad volledig ge stremd. Bij de Oude Plantage was het water gestegen tot aan het uit einde van den weg, welke naar den Maaskant leidt. Tot voorbij het Kralingsche veer heeft het hooge water veel schade en ongerief veroor zaakt. De motorenfabriek van Deutz stond ge heel blank, evenals een nabijgelegen opzich terswoning. Bij het Kralingsche veer zelf waren tal van parlevinkers door het hooge water tegen den dijk gezet. De drijvende ponton van de reederij op de Lek stak enkele meters boven den dijk uit. De Guyanofabriek was gedeeltelijk onder water geloopen. De scheepswerven van Mark man en Vuyck hadden reeds Maandagochtend veel hinder van het water ondervonden. Al het losse hout dreef weg, zoodat de rivier als het water overdekt was met stutbouten en ander drijvend hout. Bij het Kralingscheveer was de rivier ge zwollen tot een watermassa, die van dijk tot dijk stond. Men moet een twintigtal jaren terug gaan om een dergelijken hoogen waterstand te vin den. Slechts enkele uren heeft ditmaal de hooge vloed zijn kracht doen gelden en wel van half vijf tot half zeven, toen verschillende straten en kaden in de omgeving van de Maas blank stonden. Bij het Haringvliet was de brug geopend voordat de hooge waterstand was aangevan gen. Het water bereikte daar in korten tijd zulk een hoogte dat het aanvankelijk niet meer gelukte de brug gesloten te krijgen, hetgeen uiteraard een stagnatie voor het verkeer beteekende. Ook op vele andere pun ten kon het verkeer geen doorgang vinden. Een drietal auto's die op de Oosterkade on danks het feit, dat deze als in een rivier was herschapen, wilden doorrijden bleven in het laagst gelegen gedeelte van die kade stil staan, om de eenvoudige reden dat de moto ren vrijwel in het water draaiden en daar door afsloegen. De inzittenden waren genoopt eenige uren in hun voertuig, dat de allures van een vaartuig had aangenomen, maar dat toch niet varen wilde, te blijven zitten. In de omgeving van het Maasstation had den enkele ondernemende mannen een primi tieven carrierdienst geopend waarmede zij aangekomen reizigers door het water naar veilige haven brachten, dan wel personen die van stad af naar het station wilden gaan, der- waart? te vervoeren. Op enkele punten, o.a. op de Spaansche kade waren gaten in de bestrating geslagen. Een wielrijder die al fietsende door het water over de Spaansche kade ging geraakte in zulk een kuil en liep een nat pak op, doch kon be houden op het droge worden gebracht. De belangstelling van de zijde van het pu bliek was op verscheidene punten zoo groot, dat de politie tusschenbeide moest komen om de rij- en vaarwegen voor zoover nog be gaanbaar vrij te houden. Om zeven uur be gon het water geleidelijk te zakken en na 8 uur waren vrijwel alle straten weder ge heel droog. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Burgerdijk, Rott. n. N.-Orleans p. 30 Lizard Nictheroy, 28 v. Rott. te Vancouver. Breedijk, 29 v. N.-Orleans n. Rott Lochkatrine, Vancouver n. Rott. 30 van Glasgow Rotterdam, New-York n. Rott. 1 (v.m.) voor- gaats Nieuwe Waterweg. HOLL" ND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein (uitr.) l te Antwerpen. Algorab, 1 v. Hamburg n. Z.-Afrika. Springfontein (uitr.) i v. Mombassa. Boschfontein (thuisr.) 1 te Dakar. HOL AND—AUSTRALIë LIJN. Alhena (uitr.) 29 v. Cutch Mandvi. Aagtekerk (uitr.) 1 v. Suez. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hcogkerk, 30 v. Hamburg n. Rott. HALCYON LIJN. Stad Arnhem, 30 v. Vlaardingen te Bagnoli. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Grootekerk, Harnb. n. Rott. 30 v. Cuxhaven. KON. NEID. STOOMBOOT MIJ. Hermes, 1 van Stamboul te Bourgas. Bodegraven, Chili n. Amst 1 op 190 mijl N.W. IVan Flores. Pluto, 1 van Aarhuus naar Stettin. Hebe, 30 v. Amst te Kopenhagen. Berenice, 30 v. Lissabon n. Oporto. Hermes, 30 v. Stamboul n. Bourgas. Mars, 30 v. Fiume n. Bari. Perseus, 30 v. Vigo te Oporto. Tiberius, 30 v. Chanak Kalessi te Piraeus. Trajanus, 30 v. Cadix n. Lissabon. Flora, 30 v. W.-Indië te New-York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Soekaboemi (thuisreis) p. 30 Perim. Sitoebondo, 1 v. Rott. te Batavia. Djambi (thuisr.) 1 (2.30 n.m.) van Londen. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone, 1 van Rott. n. Hamburg. Aldabi (uitr.) 30 (8.2 v.m.) 50 mijl Z.W. v. Niton. Alwaki (thuisr.) 30 v. Rio Jan. STOOMVAART MIJ OCEAAN. Eurymedon, Batavia n. Amst. 30 v. Singa pore. Rhesus, Liverpool n. Java 30 van Singapore. Memnon, Japan n. Rott. 29 v. Shanghai. Radnorshire, Dairen n. Rott. 30 v. Chefoo. Bennevis, Kohsichang n. Rott. 1 v. Gibraltar. Alcinous, Batavia n. Amst. 29 te Havre. City of Derby, Japan n. Rott. 1 te Suez. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Bengkalis (thuisr.) 1 te Suez. Marnix van St. Aldegonde (thuisr.) 1 te Genua. Poelau Tello, 30 v. Amst n. Hamburg. Poelau Roebia (thuisr.) 30 v. Sabang. Enggano, 29 v. Macassar n. Batavia. Tarakan (uitr.) p. 30 Ouessant. Nieuw onderzoekingsschip. Ter vervanging van het onderzoekingsschip Carnegie, dat in 1929 door een brand vernie tigd werd, laat de Admiraliteit te Londen een nieuw schip bouwen te Dartmouth. Dit vaar tuig zal getuigd zijn als zeilschip doch met een motor worden uitgerust. De bunkers zullen een hoeveelheid olie kunnen bergen voor een reis van 2000 mijlen. De kosten bedragen niet min der dan 10.000 pond sterling. AANGEKOMEN. 1 December: Niets. VERTROKKEN. 30 November: Ransdorp m.s. Nordenham Zeeland s.s. New Castle 1 December: Poelau Tello m.s. Hamburg TEGEN TOEKENNING VAN DEN NOBEL PRIJS AAN OSSIETZKY. De „Berliner Boersenzeitung" publiceert een verklaring van eenige bloedverwanten van Alfred Nobel, waarin deze zeggen, dat zij de toekenning van den Nobelprijs voor den vrede aan Ossietzky ten strengste afkeuren en dat deze beslissing in strijd is met de bedoelingen van den stichter. Robins sloot Dinsdagmorgen de tweede in ning van de M.M.C. op 528—8. Fishlock scoorde 41, Ames 60, Robins 17, Verity 8, Ley- land 2. Hammond en Voce bleven not out. Queensland had derhalve een achterstand van 500 runs. Brown en Rogers waren nu spoedig gescheiden. Robins, Fames en Verity schenen Queensland nog voor het verstrijken van den speeltijd voor de tweede maal aan den kant te zullen zetten. Andrews (44), Baker (63) en Oxenham (39) wisten nog juist een draw te bewerken. Met 2279 kwam het einde. Robins nam 463, Farnes 345 en Verity 231. De Engelschen nemen thans twee dagen rust voor de eerste testmatch die a.s. Vrijdag be gint. DE ZESDAAGSCHE TE KOPENHAGEN. Dinsdagavond acht uur luidde de stand: Aan den kop: 1. Falck HansenChristensen 266 punten, 2. Pijnenburg'Slaats 260 punten, 3. BillietDekuysscher 191 punten 4. Wals Grundahl Hansen 178 punten. Op een ronde: 5 CharlierDanholt 131 punten. Op twee ronden: 6. ZimsKuester 89 pun ten, 7. Rausch—Stieler 59 punten. Op vier ronden; 8. Funda—Puetzfeld 85 punten. De overige koppels waren van 10 tot 18 ron den op de leiders ten achter. We herinneren er aan, dat hedenmiddag op ,veJ^ v?-n Arsenal de landenvoetbalwed- strijd Engeland—Hongarije wordt gespeeld. De Hongaren zijn reeds een paar dagen in Engeland om zich te acclimatiseeren. In de Engelsche ploeg moest een verandering wor den aangebracht, omdat Westwood niet mee kan spelen. De rechtsbinnen Carter wordt nu links- en Bowden rechtsbinnen. INTERLANDWEDSTRIJD TE HAARLEM. Het ligt in de bedoeling van het bestuur van de II. B. V. ,,De Ring", op 3 Februari a.s. een grootén bokswedstrijd te organiseren in Haarlem. Deze zal gehouden worden in het gebouw St.-Bavo in de Smedestraat. Eenige der beste Belgen en Hollanders zullen elkaar ontmoeten; het bijprogramma zal bestaan uit partijen tusschen Haarlemmers en Amster dammers

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 5