Yoho National Parks. - .-\mm m Een prachtig landschap. Provinciale Staten. Behandeling der begrooting. Stormschade op Schiermonnikoog. Chili erkent het Italiaansche Imperium. WOENSDXG 2 DEC. 1935 Valsche kwitanties aan geboden. Inbrekers weer aan het werk. Een bergpas van slechts 2000 meter hoog brengt ons de waterscheiding tusschen Atlan- tischen en Pacifischen Oceaan. Even verder liggen de Yoho-camp-grounds bij Field, een heerlijk stuk dennenbosch aan den oever van de snelstroomende Yoho-rivier, die ijskoud en dik-troebel is. Eenige uren geleden was dat voorbijsnellende water nog gletscherijs. Wij slaan onze tentjes vlak naast de rivier op, dan hoor je de beren niet zoo rond je tent, daar het gebruis van de rivier alles overstemt. Maar als de avond valt vluchten we wat hooger op voor de geweldige koude, die de rivier mee brengt. Midden in de kampeerplaats is een groote open plek. Aan den rand daarvan staan weer kookhuizen, waschplaatsen enz. in het midden een groot half open gebouw, natuur lijk heelemaal als blokhut opgetrokken en daaruit klinkt telkens helder gelach op. Links en rechts brandt een groot houtvuur onder een schouw en daaromheen zitten op houten banken de gasten. Een merkwaardig stel. En- gelschen, Ieren, Canadeezen, Amerikanen, allemaal zwervers en trekkers per auto of te voet. Er zijn er uit Californië en van Hawaii en ieder vertelt van zijn reizen, door Europa en Britsch-Indië, de Himalaya en de Anden. Edelhert, bij Banff. Het haardvuur warmt heerlijk en het gesprek vlot steeds tusschen- zooveel bereisde men- schen.tot de ruggen koud worden en naar den donsdeken verhuizen. Half acht is de auto voor. Acht uur begint onze wandeling bij Hector aan het Waptameer. Pal Zuid gaat het, de bergen in, die reeds van verre lokken met steile rotswanden, door gletschers ge kroond. Het is nog heerlijk koel in het den nenbosch. Een heerlijke frissche heldere berg beek kruist telkens onzen weg, die af en toe langs kleine meren gaat, door moerassige wei landen omgeven. Overal vroolijk zonlicht, vroo- lijke kleuren van Aster en Wilgenroosje en van de Indianenverfkwast, een gloeiend roode Castillej a-soort. Een buizerd kringt in de blauwe lucht, een mooie specht vliegt van stam tot stam. Maar er moet meer te zien zijn. Overal staan hertensporen op den weg. Een maal kruist een hinde ons pad, even later zien we ze grazen op een lekplaats, waar het moeras gebrand heeft en een zoutaschkorstje achterbleef. Langzaam stijgt het pad, dat ons naar O'Hara moet brengen, nu eens door open bosch vol bloemen, waar een paar jaar gele den een boschbrand gewoed heeft, dan door oerwoud, dennenbosch, sparrenbosch eigenlijk, te vergelijken met de mooiste bosschen aan den Noordrand der Alpen. Het is meest Spruce, wat hier groeit, slechts enkele echte sparren en ook de laatste ceders. Die boomsoort is zoodat uitgeroeid om het kostbare hout, dat wij vooral kennen in den vorm van sigaren kistjes, maar dat hier overal zeer gewaar deerd wordt, omdat het door zijn rijkdom aan cederolie zoo geschikt is voor buitenwerk, vooral dakbedekking. En juist in dat mooie oude bosch staat plotseling een prachtige reebok midden op het pad. Wij zagen hem het eerst en stonden het eerst stil. Toen zag hij ons. De tengere pooten bogen door als voor een plotselingen sprongen strekten zich weer. We stonden zoo doodstil. Wijd staken de ooren uit, wijdopen snoven de neusgaten, maar de wind was ons gunstig. Aarzelend één, twee, dan vier stappen vooruit. Daar staat hij weer, als uit hout gesneden! Hij stampt met den voorpoot; een dreigement. Ik heb al op 8 meter ingesteld, maar de eerste beweging om de camera naar het oog te bren gen is al te Veel. Meteen zwenkt het prachtige diertje en verdwijnt met een grooten sprong in 't bosch. In volle vaart, volkomen geruisch- loos. Wij hebben een kwartier gewacht, maar zijn nieuwsgierigheid was minder -dan zijn angst. Het was een bok! Wel had een eek hoorn ondertusschen geleerd mij de rozijnen uit de vingers vandaan te halen en had een mees wat broodkruimels aan onze voeten op gepikt. Van Hector naar Lake O'Hara is een wan deling van 8 Mijl. Een goede 2Yz uur dus en een doorloopend genot. Lake O'Hara is inder daad het neusje van de zalm. Prachtig helder, blauwgroen van tint, omgeven door eerst dennenbosch, dan steile rotswanden, dan overal neerhangende gletschers. Kleine zang vogeltjes, mooi gestreepte eekhoorntjes, kleine prairiehonden overal leven en beweging bij het rimpelende meer of het geklater van de berg beken, die er in storten. Aan den overkant bruisen zeven watervallen naast elkaar om laag over een steilen rotswand. Ze lijken uit een puinhelling te vloeien. Dan zal daar een meer achter liggen.Gaan kijken! Eetn echt pad is er niet, wel een richting, waar al eens eerder een paar geiten en misschien een val lenzetter overgeklauterd is. Een knusse klim partij dus, die ons werkelijk gauw boven de puinbank bij het meertje brengt, dat weer gevoerd wordt door drie bergbeken, die neer komen bruisen over een weide vol Parnas- kruid en Steenbreek, Silene en andere typische Alpenplanten. Stappend gaat het omhoog, een steenig gedeelte, wéér een meertje. En weer een steile wand, waar een nauw zichtbaar pad tegenaanslingert en dan staan wij weer in zoo'n dalketel, waar van alle kanten groote gletschers in neervloeien, vaak afkalvend in' het meer, waardoor kleine ijsbergen ontstaan. Wolken -drijven langs de toppen en het spel Van licht en schaduw op den gletscher boeit even sterk als de prachtige, roode, groene en grijze tinten in den rotswand. Als de zon daalt zitten wij op het balkon van het blokhut hotelletje, dat de Canadian-Pacific hier deed bouwen. De groote gletscher tegenover ons kleurt roze, rotswanden rood en paars en blauwachtig in de schaduwen. Tot een wolken massa op komt zetten en de hoop op een hel deren maannacht verdwijnt. Wij schikken aan om het haardvuur. Weer Amerikanen, Canadeezen, Engelschen. Maar het gesprek gaat over zaken, politiek, toe komstellende. De echte genotteraars zitten nog buiten, voor hun tent. Dit is eigenlijk al weer te veel beschaving voor ons, een volgen den keer gaat de tent mee omhoog, al gun ik de C.P.R, wel een klant. Laat al wie naar Indië gaat maar vast het plan vastzetten om over Canada terug te komen. Voor Indisch- menschen met verlof is het hier een ideaal oord! De Bungalow ligt 6600 meter hoog, dus hoog genoeg om een malaria definitief kwijt te raken. En er zijn nog meer mooie wande lingen dan naar Lake Oesa. Er ligt nog zoo'n gletschermeer, omsloten door steile rotswan den op een IV2 uur loopen van het hotelletje. Wij deden er 2V2 uur over, maar speelden ver stoppertje met een paar heele groote mar motten, zooiets als een heele groote kater, met prachtige gele halskraag, verder donkerbruin, vooral zeer donker aan den kop. Ze kunnen zoo heerlijk boven op een rotsblok in de zon liggen en dan maar heel voorzichtig naderen. Ik filmde ze op 5 meter afstand, voor een wild dier niet slecht. En -dan de Gophers, die kleine prairiehondjes, die in een ontelbaar aantal voorkomen, dezelfde die ons brood en onze jam opat. Overal hoor je ze fluiten, zie je ze wegtollen, maar altijd even later weer te voorschijn komen, even rondkijken en dan rustig gaan grazen. Een eenige sport om ze zoo dicht te naderen dat de Movex-camera op 2 meter afstand zijn werk kon doen Het meertje was weer een lust om te zien, de omgeving een bloemenparadijs en tegelijk het beloofde land voor den Alpinist. Ik heb nu zachtjes aan heel wat gezien in de wereld, maar noch de Himalaya, noch de Anden in Zuid-Amerika geven zulke prachtige land schapsbeelden als de Canadian Rockies. Dat komt vooral door de buitengewoon mooie meertjes, die overal liggen. Daardoor komt Zwitserland er nog het dichtste bij, al zijn de meeste Zwitsersche meren veel grooter. De Blausee bij Kandersteg, zou een typisch voor beeld van een Canadeesch bergmeertje kunnen zijn. Maar dan komt nog de groote vraag, wat ge liever tegen komt op uw weg, een Sennerin of een beer, wat ge mooier vindt in het land schap een der prachtige Tyrolsche kerktoren tjes of een kudde edelherten. Ik kan Tyrol en Zwitserland zeer waardeeren. Tot nu toe beschouwde ik het uitzicht van de Rütli over het meer van Lüzern naar Fluelen als een der mooiste plekjes van de aarde, maar thans moet dat plaats maken voor het O'hara meer, met den waterval der zeven zusters en de prachtige gletschervelden van Mount Lefroy er achter! Wij wandelen terug naar Hector. Daar wacht ons een auto. De chauffeur is een oud-trapper. Een der laatste vallenzetters, die 30 jaar ge leden bevers ving, waar ze nu uitgestorven zijn. Hij kent zijn land. Wijst ons nog de plaatsen der martervallen, de eigen-domstee- kens der vallenzetters, stopt even bij een plekje, waar de elanden zouden komen lek ken en waarempel daar staat een jong vrouw tje rustig te drinken. Terugrijdende leert hij ons cowboyliedjes en hoe je hier pannekoeken bakt. Een heerlijk type. En dan maar weer naar het kamp. Theezetten, brievenschrijven, bagage sorteeren, want morgen hebben we voor de variatie eens een 100 mijl autorit door de Columbiavallei naar Radium Hot Springs. En daar begint de mooiste bergweg van Ca nada, de Banff-Windermere road. Benieuwd of hij werkelijk zoo mooi is. Zelf gaan kijken is het beste. Dr. W. G. N. VAN DER SLEEN. Algemeene beschouwingen. SCHIERMONNIKOOG, 1 December. De Noordwesterstorm heeft het water van de Noordzee op Schiermonnikoog buitengewoon hoog opgestuwd. De zee staat tegen den duin voet, waaraan reeds belangrijke schade is toegebracht. De afslag bedraagt hier en daar reeds anderhalven meter. De postboot Brak- zand" heeft door het hooge water vertraging gekregen, omdat de steiger voor de boot te laag ligt om behoorlijk te kunnen meeren. De Chiléensche regeering heeft de Italiaan sche heerschappij over Abessynië erkend. In Zuid-Amerikaansche diplomatieke krin gen heeft dit ontstemming gewekt. Men acht het in tegenspraak met de verdragen en men is zeer verbaasd want kort geleden zijn pogingen gedaan om de kwestie der erkenning gemeenschappelijk te regelen Verder wordt verklaard, dat de Vereenigde Staten hun politiek van niet-erkennen zullen handhaven. Ook onder de deelnemers van de Pan- Amerikaansche conferentie heeft de erken ning aan den vooravond van de opening van deze conferentie verbazing gewekt. Men acht de erkenning in strijd met de verdragen, welke Chili met de Amerikaansche landen heeft gesloten. HAARLEM Dinsdag. Hedenmorgen kwamen de Provinciale Staten voor Noord-Holland in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de provinciale begrooting voor 1937. Algemeene beschouwingen. De heer Klaas de Vries (V.D.) opent de algemeene beschouwingen Hij brengt hulde aan Ged. Staten voor de deugdelijke voor bereiding van de begrooting en wijst op de vele en groote bedragen, die aan verschillen de vereenigingen en instellingen van cultureel belang verstrekt worden. Belastingverlaging zou natuurlijk gewenscht zijn maar dit zal voorloopig niet mogelijk wezen. Wat de werkverruiming betreft, vraagt hij of daarmee alleen gedacht mag worden aan objecten op rendabele basis. Steun aan de visscherijbedrijven bijvoorbeeld is zeer ge wenscht. Een onderzoek zal uitwijzen, dat dit noodzakelijk is. Met belangstelling zal spre ker ook afwachten het prae-advies van Ged Staten inzake de oprichting van een industrie bank ten behoeve van den economisch-tech- nologischen dienst. Hij vraagt met grooten nadruk, maatregelen tot bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd, die steeds grooter vormen aanneemt. Ook bepleit hij beter behartiging van de belangen van het buitengewoon onderwijs. Tenslotte vraagt hi; de medewerking van Ged. Staten om in geen geval posten op de gemeentebegrootingen voor de schoolartsendiensten te schrappen, in het belang van de kinderen, wier ouders medische adviezen nodig hebben. De heer De Rijke (N.S.B.) merkt op, dat sinds de N.S.B. haar stem in de openbare lichamen laat hooren, men schijnt te be grijpen dat het volk genoeg heeft van het vele onnoodige gepraat. De politieke partijen hebben de N.S.B. aangevallen, omdat haar afgevaardigden het vorig jaar niet aan de algemeene beschouwingen hebben deelgeno men. Ged. Staten hebben buitengewoon kort ge reageerd op het afdeelingsverslag met de op merking, dat de tijd voor politieke beschou wingen voorbij is. Speker kan dan ook niet, zooals de heer De Vries gedaan heeft, hulde aan Ged. Staten voor hun antwoord brengen. Hij acht dit onbevredigend. De heer De Rijke oefent critiek op hen, die de N.S.B. eerst heb ben uitgelachen, daarna beschimpt en bespot. Er kwam een verbod aan ambtenaren om lid van de N.S.B. te zijn. Kortom, men deed alles om de N.S.B., die het 't beste met het Neder- landsche volk voor heeft, tegen te werken De N.S.B.ers willen elkaar niet wijs maken, dat er overal wording te constateeren is, zij willen de waarheid zeggen. Groen van Prinsterer was één der voorloopers van de N.S.B. (gelach). Met het beschimpen van de N.S.B.'ers bereikt men niets; men zal ze alleen fanatieker maken, zegt spreker. Hij critiseert de overheid van rijk provincie en gemeente, die niet onpartijdig is, tenminste als het de N. S. B. betreft. Hij bestrijdt daarna de politieke partijen. De S.D.A.P. wordt koningsgezind en begint het Wilhelmus te kweelen. Het com munisme in ons land draagt een vriendelijk masker voor zijn boeventronie De Voorzitter verzocht den heer De Rijke, dit laatste woord terug te nemen. De heer D e R ij k e zal het dan maar alleen bij het woord masker laten. De nationaal- sccialisten kunnen in het huidige parlemen taire stelsel geen opbouwend werk verrich ten. De heer A s s c h e r (V.B.) zegt dat wij leven in een tijd, waarin men ons suggereeren wil dat wij de keus hebben tusschen communisme en fascisme. Met diepe overtuiging en groote kracht wijzen wij, liberalen, deze keuze terug: Noch de dictatuur van het communisme, noch de totaal-staat van het fascisme! Als er één land ter wereld is dat deze beide vormen van dictatuur onverbiddelijk moet terugwijzen, dan is het Nederland: Ons land, de bakermat der vrijheid, ons nationaal bestaan is gegrondvest op den zegevierenden strijd voor deze groote beginselen: Vrijheid van godsdienst en gewe ten, vrijheid van drukpers, vereeniging en ver gadering. In vollen omvang is dit door Thor- becke in Grondwet en fundamenteele wetten neergelegd. Onder den zegenrijken invloed dier vrijheid is Nederland gegroeid tot een land waar het goed is te wonen, waar men vrij is te denken en te ademen, waar de Re geering onder voortdurende controle van de openbaarheid staat en de waarborgen aan wezig zijn voor de veiligheid van de bevolkig tegen machtsmisbruik van de overheid. Mis schien is een deel van de bevolking vergeten, aldus spreker, hoe het is in landen, waar géén vrijheid heerscht. De aanhang, die communis ten en fascisten bij de verkiezingen verwer ven wijst erop, dat een deel der kiezers niet beseft, welke gevaren hen bedreigen. De vrij heid scheen een geestelijk goed, dat voor altijd verworven was en onaantastbaar: Wij weten thans beter. In menig land om ons heen is dit kostbaar erfdeel der vaderen verdwenen en de geknechte volkeren buigen hun gekrom- Waterval in de Paradijs-vallei, den rug onder de zweep der machthebbers Met grooten nadruk verheffen wij onze stem om te waarschuwen tegen hen, fascisten en communisten, die de aloude vrijheden van ons Nederlandsche volk met buitenlandsche leuzen en methoden willen belagen. In deze chaotische tijden vinden wij een rustpunt in het constitutioneele koningschap, en de over weldigende bewijzen van aanhankelijkheid en trouw van het overgroote deel der natie aan het huis van Oranje, nog onlangs opnieuw gebleken, geeft ons, zoo eindigt spreker, de overtuiging dat in saamhoorigheid met Oranje de beste waarborg is gelegen tegen revolutio naire woelingen en dictatoriale tendenzen van welken kant dan ook! Spreker brengt tenslotte ook hulde aan Ged Staten voor de voorbeeldige wijze, waarop zi; de provincie hebben bestuurd en voor de voort varende wijze, waarop zij de belangen dei- partijen hebben behartigd. De heer Re in al da (S.D.A.P.) zegt dat de vraag gewettigd is, of door de provinciale over heid neit nog meer dan tot dusver helpend moet worden opgetreden, daar waar rijk en gemeente niet verder kunnen gaan, ook al moet erkenda worden, dat reeds veel gedaan is tot leniging van -den nood der bevolking als gevolg van de werkloosheid. Ook spreker schetst het ontzaglijk leed van de werkloosheid vooral onder de jeugd. Men moet ook blijven zorgen voor de handhaving van de gezondheid van ons volk en voor de verbetering van he onderwijs. Komende op de begrooting, die hi; sober en zuinig hoemt, is spreker van mee ning dat de belooning van hen, die op verant woordelijke plaatsen in onze provincie werk zaam zijn, te sober is. Dank zij de samenwer king van hen, die daartoe geroepen waren, is in deze provincie een wegen- en kanalenplan verwezenlijkt, dat zegenrijke gevolgen voor de bevolking zal hebben. Spreker oefent critiek op de nationaal-socialistische beweging, die zich kenmerkt door een groot gebrek aan argumen tatie. Hij ontkent, dat de N. S. B.'ers het recht hebben, van verwording of verpolitieking te spreken; integendeel, in de laatste veertig ja ren zijn er bewijzen te over van opbouw op elk gebied. De N. S. B. tracht met zijn geestelijk bandietisme het Nederlandsche volk op dwaal sporen te brengen De heer De Rijke: „Mag dat woord wél gebezigd worden?" De heer Re in a ld a stelt er prijs op, dit woord nog eens te herhalen: Als Troelstra nog leefde en hier in ons midden was, dan zou hij met zijn zweep de N. S. B.'ers geestelijk in het gelaat slaan voor hun heillooze prediking van volkeren- en rassenhaat. Spreker ontzegt den N. S. B.'ers het recht, zich nationaal te noemen, als hun leider bezoeken aflegt bij Hitier. Het Nederlandsche volk weigert zich in de armen te werpen van hen, die de vrij heid met voeten treden en het knechtschap voorstaan. De heer De Jong Schouwenburg (Chr.-Hist.) komt ook op tegen de rede van den heer De Rijke, o.a. dat het provinciaal bestuur zoodanig verpolitiekt zou zijn, dat het alleen nog maar wat administratief werk zou kunnen blijven verrichten. Ook de heer De Jong Schouwenburg wijst op den velen zegenrijken arbeid op verschil lend gebied in onze provincie, die de bewe ringen van de N.S.B. logenstraffen. Hij noemt het in flagranten strijd met de waar- heio, dat de Statenleden het vertrouwen van de kiezers niet meer zouden bezitten. Het is Groen van Prinsterer geweest, die tegen de algenoegzaamheid van den Staat gewaar schuwd heeft. En ook Dr. Kuyp-er heeft al 50 jaar geleden gestreden voor vrijheid voor ieder ten aanzien van godsdienst, staat kunde, meeningsuiting, recht van vereeni ging en vergadering, enz. Het absolutisme van den staat vernietigt de vrijheid van het individu. Volgens spreker drukt onze mi nister-president, Dr. Colijn, de voetsporen van de drie groote Nederlandsche Staatslie den Groen van Prinsterer, Kuyper en De Savornin Lohman. Ook bij Dr. Colijn is de handhaving van onze constitutioneele vrij heid in goede handen. Komende op de be grooting brengt spreker warme hulde aan den scheidenden hoofdingenieur-directeur van den Provincialen Waterstaat, Jhr. Rei gersman, voor wat deze hoogst verdienstelij ke ambtenaar voor de provincie heeft ge daan. (Applaus). Tenslotte deelt spreker mede, dat zijn fractie zich kan vereenigen met het afwij zend prae-advies van Ged. Staten ten aan zien van het denkbeeld van het Statenlid Van Engelen, om een tariefsregeling voor het gebruik van water en electrisohen stroom te ontwerpen, welke rekening houdt met de koopkracht en gezinsbehoeften van de ver bruikers. De zitting wordt verdaagd tot 's middags twee uur. Dinsdagmiddag twee uur werden de alge meene beschouwingen over de begrooting der provincie voor 1937 voortgezet. De heer La m b o 0 y (R.K.) acht het lo gisch, dat de Ged. Staten niet met voorstel len tot belastingverhooging zijn gekomen. Aan de leden is weer een normale begrooting ter goedkeuring voorgelegd. De begrooting voor 1937 begint met een voordeelig saldo van f 1.762.000; dat is 8 ton hooger dan in 1933, 7 1/4 ton hooger dan in 1934, 8 3/4 ton hooger dan in 1935 en 3 1/4 ton hooger dan in 1936. Er zou dus geen aanleiding bestaan, om nu met voorstellen tot belastingverhoo ging te komen. Dit is dan ook niet gebeurd. Ged. Staten behartigen de aan hun toever trouwde belangen zoo zakelijk mogelijk, vreemd van alle politieke gezindheid. Ook deze spreker brengt hulde aan Ged. Staten voor hun wijs en enthousiast beleid. Een grooter misvatting is ondenkbaar, als gespro ken wordt van een verpolitiekt college van Ged. Staten. De nationaal-socialisten geloo- ven volgens spreker nog maar al te veel aan Sint Nicolaas. Als zij durven beweren, dat het Nederlandsche volk leeft in een godloo- zen staat en dat z ij er voor zullen zorgen, dat dit wél het geval is, dan aarzelt spreker niet om dit te noemen een verregaande dom me brutaliteit, een slag in het gezicht van alle belijdende Christenen. De nationaal-so cialisten maken gebruik van onware leuzen en komen met holle phrases. De massa van het volk mag niet meer denken, maar moet doen wat bevolen wordt door een leider, die nog niet heeft laten zien, waartoe hij staat kundig in staat is. De nationaal-socialisten zaaien moedeloosheid en wantrouwen in een tijd, dat juist alle krachten moeten worden ingespannen om door deze crisis heen te komen. De nationaal-socialisten willen strijd inplaats van eendracht. Spreker heeft het volste vertrouwen in het Nederlandsche volk, dat het geen sprong in het duister zal doen. De partijen in ons land zullen eendrachtig samenwerken, zooals ook in 1914 is gebeurd, als het om 's lands belangen gaat; alleen de N. S. B. heeft het partijbelang boven dat van het land gesteld en dat doet een partij, die de eenheid van ons land als hoofdpunt op haar program heeft. Dr. Droog (R.K.) vestigt de aandacht op een artikel in Haarlem's Dagblad, waarin op gemerkt wordt, dat er in het Haarlemsch Slachthuis zooveel tuberculeus vee geslacht wordt. Spreker vestigt er de aandacht op, dat de provincie elk jaar een belangrijke subsi die voor de bestrijding van de tuberculose onder het vee beschikbaar stelt. Naar aan leiding daarvan vraagt spreker, of Ged. Sta ten hun aandacht aan deze aangelegenheid 1 willen wijden. De heer VanEn gelen (K. D. P.) brengt de salarieering van. het provinciaal personeel I ter sprake. Hij acht die te laag; hij zou het in het belang van de provincie en haar be drijven vinden, wanneer Ged. Staten er nog eens bij de Kroon op willen aandringen, op gelegde salarisverlagingen terug te nemen. Aan de werkverschaffing moet steeds meer aandacht worden geschonken, want de werk loosheid onder de jeugd dreigt een ramp te worden. Ook de heer Van Engelen komt op tegen de beweringen van de N. S. B„ die een heid van ons volk bepleit, maar die niets an ders doet, dan die eenheid verscheuren. De Katholiek-Democraten zullen zich nimmer aansluiten bij eenige dictatuur, noch van rechts, noch van links. De heer Seegers (Comm.) bestrijdt de huidige aanpassingspolitiek, die niet alleen door de regeering in Den Haag wordt ge voerd, maar ook door Ged. Staten. Spreker kan dan ook geen waardeering voor het be leid van dit college uitspreken. Uit de cijfers van deze begrooting is het den heer Seegers duidelijk geworden, dat belastingverlaging mogelijk en noodig is; dat houdt volgens hem geen verband met de devaluatie van den gul den. Ook acht hij de loonen voor de arbeiders in de werkverschaffing veel te laag. Spreker bestrijdt eveneens den economisch-techno- logischen dienst der provincie De heer Bomans (R.K.) (Ged. Staten): „Die is pas negen maanden oud!" (gelach). De heer Seegers handhaaft zijn critiek op dezen dienst. Die bevordert volgens hem de huisindustrie en de regeering heeft daar in dertijd juist maatregelen tegen moeten nemen. De heer Beuzemaker (Comm.) zegt, dat de N. S. B. zich niet richt tegen één par tij, maar dat zij beoogt, alle partijen te ver nietigen, teneinde, wanneer zij daarin ge slaagd is, een fascistische heerschappij voor in de plaats te stellen. Spreker waarschuwt daar met nadruk tegen en bestrijdt uitvoe rig de rede van den heer De Rijke. Hij ont kent, dat de N. S. B. de eenige gezonde staat kundige beweging in ons land zou zijn. Dat is o.a. gebleken bij de devaluatie van den gulden. Toen die kwam haastte de N. S. B. zich, daarop critiek uit te oefenen; maar in Juni 1935 bepleitte zij zelf de devaluatie. De fascisten willen de volksmassa veroveren in het belang van de groot-kapitalisten. Alleen de eenheid der arbeiders zal in staat wezen, het fascisme te keeren. De heer Van der Walle (S. D. A. P.) dankt er voor, met den heer Beuzemaker op één platform te gaan staan, omdat dan nog meer voedsel aan het nationaal-socialisme zou worden toegediend. De S. D. A. P. weigert samenwerking met de communisten, omdat zij evenzeer voorstanders van de dictatuur zijn, als de N. S. B. Spreker merkt naar aan leiding van de ingediende begrooting op, dat niemand er mee gebaat wordt, wanneer werk- objecten in werkverschaffing worden uitge voerd, die eigenlijk tot het vrije bedrijf be- hooren. Wat den economisch-technologischen dienst betreft moet nog eenige maanden, misschien eenige jaren, worden gewacht, al vorens de resultaten van dezen dienst kunnen worden beoordeeld. Voor wat deze dienst reeds heeft verricht, heeft spreker waardee ring. Spreker dringt ook aan op het spoedig verschijnen van het prae-advies van Ged. Staten op zijn voorstel, tot de oprichting van de Industriebank over te gaan. De oprich ting daarvan is zeer noodzakelijk gebleken. De heer Sneevliet (Rev. Soc.) i s van oordeel, dat Ged. Staten te veel luisteren naar de heeren uit Den Haag. Men moet uiterst waakzaam zijn tegen de voornemens van deze heeren, want ook Ged. Staten pas sen zich maar al te gaarne aan. Spreker is van meening, dat men van overheidswege te weinig let op de afmatting van de werk- loozen en op de ondervoeding van dit ge deelte der bevolking. Wat men tot heden met de jeugdige arbeiders in de werkverschaffing doet, vormt volgens hem een bedreiging van de oudere arbeiders. De heer Sneevliet bestrijdt ook het na tionaal-socialisme, dat hij misleiding van de massa noemde. Het nationaal-socialisme kan volgens hem niet leven zonder de melk en eieren van de groot-kapitalisten. Haar pro- paganda-middelen komen uit groot-kapita listische kringen. Het nationaal-socialisme brengt de menschheid terug tot middel- eeuwsche barbaarschheid. Tenslotte bestreed de heer Sneevliet ook de communisten. De heer Wolkers (C. D. U.) vraagt me dezeggingschap van het provinciaal perso neel. Hij bestreed op evangelische gronden het nationaal-socialisme. De heer Stapel (V. B.) onderschrijft de woorden van Dr. Droog ten aanzien van de tuberculose onder het vee en vroeg er steeds meer bestrijding van. De zitting werd verdaagd tot Woensdag morgen half tien. Achttienjarige jongen aangehouden. HAARLEM Dinsdag. Een achttienjarige loopknecht is door de recherche aangehouden. Hij heeft bekend dat hij ten nadeele van zijn patroon in het tijdvak begin Septemberhalf November een be drag van ongeveer zeventig gulden heeft verduisterd. De jongen maakte de kwitanties, welke zijn patroon hem gaf, om ze te innen, na. Hij pre senteerde de valsche, inde het geld en gaf de echte terug aan zijn patroon met de mede- deeling, dat de menschen niet betaald had den. Op deze wijze heeft hij op 28 November 4.68 ontvangen en op 30 November 16.90. Bij fouilleering wei'd nog vier gulden vijf en negentig op hem gevonden. De politie heeft dit geld in beslag genomen. De buit bedroeg zes en dertig gulden. HAARLEM Dinsdag. In den tijd tusschen Zaterdagavond j.l. 22 uur en Maandagmorgen hebben inbrekers een bezoek gebracht aan een winkel in de Spaarn- wouderstraat. De eigenaar deed Maandag morgen hiervan bij de politie aangifte. Hij mist twee pakken zeemleer, ter waarde van 36 gulden. De onbekenden hebben zich toegang verschaft door een poort, die naast het winkelhuis is gelegen en niet ge sloten was. Een deur, die slechts met een spijker was afgesloten, gaf toe gang tot het huis. De politie stelt een grondig onderzoek ia,

IJmuider Courant | 1936 | | pagina 7